Amerikaans model in gezondheidszorg Bijlmer is drugsproblemen meer dan zat PvdA: Lubbers breekt belofte Tijdelijk vele uren video of muziekl tvoor^ pvpiek Zilveren Kruis komt met nieuwe opzet zorg Bevelhebber van landmacht vierkant achter Van Vuren Staat eist 60 miljoen van Shell na Gouderak Politie vraagt gemeenten om geld slachtofferhulp Bommenwerpers botsen: een vlieger vermist 98? WOENSDAG 17 JUNI 1987 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) - De ziektekostenverzekeraar Zilveren Kruis start volgend jaar een proef met een speciale gezondheidszorgorganisatie. Daarbij werken verzekeraar en dienstverleners nauw samen, met de huisarts als coördinator. Het model is overgewaaid uit de Verenigde Staten waar het als Health Maintenance Organisation (HMO) door het leven gaat. Voor een vast bedrag kunnen de klanten aanspraak maken op huisartsenzorg, ziekenhuisverpleging, wijkverpleging en specialistenhulp. Ziekenfondsen zullen mee werken aan de experimenten, die in twee gezondheidscentra Rotterdam en het centrum van het land (de plaats is nog niet bekend) worden gehouden. DEN HAAG (ANP/GPD) - "Het artikel van Van Vuren moet gezien worden als een instructie van een commandant aan zijn manschap pen voor een oefening. Ik sta dan ook volstrekt achter de strekking van het verhaal van de brigade-ge neraal". Met die woorden plaatste bevelhebber Graaff van de Neder landse landstrijdkrachten zich gis teravond vierkant achter brigade generaal Van Vuren. Die kwam in opspraak toen hij 'zijn' 42ste pant serbrigade slecht gedrag verweet bij oefeningen in Duitsland. Een storm in een glas water, zo noemde Graaff gisteren de hele zaak. Van Vuren wijst op de noodzaak vermijdbare overlast te voorko men en vraagt extra aandacht voor houding en gedrag bij de komende oefeningen, en Graaff stelde zich daar volkomen achter: "We zijn te gast in Duitsland. Het is volkomen correct dat een generaal zijn troe pen oproept zich correct te gedra gen". Van ontslag, zoals door de CNV-bond ACOM geëist, is dan ook geen sprake. "Van Vuren is een zeer capabele en volledig voor zijn taak berekende brigade-gene raal", zo zei Graaff. De rel heeft vol gens hem wel duidelijk gemaakt dat er iets 'fundamenteel mis' is in Aldus gisteren hoofddirecteur Bok van het Zilveren Kruis bij de presentatie van het jaarverslag. De letterlijke vertaling van HMO is 'gezondheidsbewakingsorganisa- tie'. Die term geeft de bedoeling wel weer, want wie eraan meedoet (dat is vrijwillig) wordt via een geautomatiseerd informatiesys teem op zijn levenswandel ge volgd. "Dat is veel meer dan Boere- ma doet, die neemt maar een scha kel uit het geheel", aldus Bok, doe lend op de omstreden gezond heidscentra van de Nijmeegse arts Boerema. Zowel het ministerie van WVC als de Ziekenfondsraad staan positief ten opzichte van de proef. Het Zilveren Kruis, dat altijd nauw samenwerkt met de zieken fondsen, heeft hun medewerking nodig omdat voor een organisatie als deze een flink aantal patiënten nodig is. Wie deelneemt kan alleen terecht bij aan de organisatie ver bonden huisartsen en andere hulp verleners. Daar staan financiële voordelen tegenover, zoals een la gere premie bij het niet-nemen van een eigen risico. Deze organisaties, zo is de bedoeling, werken doelma tiger dan het huidige systeem. Ze voorkomen, zo verzekert Bok, dub bele onderzoeken als laborato riumtests, röntgenopnamen en dergelijke. Het gaat als het ware om een gesloten systeem. De klant vriendelijkheid komt onder meer tot uiting in de openstelling in avonduren en weekeinden. Om aan nieuwe eisen van kwali- eit en kostenbeheersing tegemoet te komen zullen, zo verwacht Bok, samenwerkingsvormen (zoals fu sies) tussen ziektekostenverzeke raars ontstaan. Voor kleinere maat schappijen die landelijk werken zal het uitermate moeilijk worden voldoende druk op dienstverleners en gezondheidsvoorzieningen te ontwikkelen. De lasten zullen dan voor de verzekerden te hoog wor den. Een bijzonder onderdeel van de proef is verder de ontwikkeling van programa's voor gezondheids opvoeding en -preventie. ROTTERDAM (GPD) - De Neder landse staat heeft vandaag voor de Rotterdamse rechtbank van Shell 60 miljoen gulden schadevergoe ding geëist, de kosten van het on derzoek en de sanering van de gif belt in de Gouderakse Zeelingwijk. De gif-affaire in Gouderak was in 1982 na Lekkerkerk het tweede grote gifschandaal in ons land. Na de ontdekking dat Shell er in de periode van 1954 tot '59 grote hoe veelheden chemisch afval had ge stort, moesten 98 woningen wor den afgebroken. De voormalige woonwijk is nu veranderd in een afgesloten en ver boden stuk braak liggend terrein. Er zijn plannen om het binnenkort volledig te asfalteren. Het rijk stel de de eigenaars van de 64 koopwo ningen indertijd tevreden met een ruime schadevergoeding. Zij kre gen behalve de waarde van hun huis, die varieerde van 120.000 tct 180.000 gulden, ook een aantrekke lijke verhuisregeling aangeboden. De bewoners van de 34 huurwo ningen zijn er echter minder goed afgekomen. Zij kregen maximaal twee maal de jaarlijkse (betrekke lijk lage) huur uitgekeerd en zijn hier niet tevreden over. De kans is groot dat zij bij een voor de staat gunstige uitspraak, die overigens pas over zes weken is te verwach ten, ook een schadevergoeding zul len eisen van SheU. Aan het proces is een jarenlange, papieren strijd voorafgegaan. Shell was destijds het eerste bedrijf dat door de staat werd gedagvaard we gens vervuiling. Dat aantal is in middels opgelopen tot een kleine dertig. Waterbedrijf wil 8 ton van Sandoz HILVERSUM (GPD) - Het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland heeft een schade claim van 8 ton ingediend bij het Zwitserse chemische bedrijf San doz. Bij een brand bij het bedrijf kwam in november een enorme hoeveelheid gif in de Rijn. Door de vervuiling moest het PWN extra maatregelen nemen om de levering van drinkwater in de provincie te kunnen voortzetten. De directie van het waterleiding bedrijf heeft dat gisteren bekend gemaakt in het jaarverslag over 1986. Directiewoord voerder Heemskerk zegt dat de claim be staat uit extra kosten voor bemon steringen en het aanleggen van re servebassins. De PWN kon ook tien dagen geen water uit de Rijn innemen. Het water kwam in die periode van een waterwinstation in Enkhuizen, dat niet in het stroomgebied van de Rijn ligt. De drinkwatervoorraden in de Kennemerduinen zijn vol gens het PWN door de brand bij Sandoz niet in gevaar geweest. Spaak in 't wiel MEERSSEN (ANP) - In Meers- sen is een conflict ontstaan tus sen het gemeentebestuur en het tot deze gemeente behoren de kerkdorp Geulen over een processie op de dag dat daar de Nederlandse kampioenschap pen wielrennen worden verre den. Daar beide evenementen niet gelijktijdig op zondag 28 juni aanstaande gehouden kun nen worden, moet de jaarlijkse processie schuiven. Daarover is het kerkbestuur van Geulen zeer verontwaar digd. In een brief beticht het de gemeente Meerssen ervan dat zij geen rekening heeft gehou den met een eeuwenoude tradi tie dat de jaarlijkse processie op kermiszondag door het dorp trekt. De gemeente, aldus de brief, heeft ondemocratisch ge handeld door niet tijdig overleg met het kerkbestuur van Geu len te plegen. Volgens gemeentesecretaris Cortenraad van Meerssen is er wel degelijk overelg geweest, maar kon het Nederlands kam pioenschap niet verschoven worden vanwege het vastge stelde KNWU-wedstrijdsche ma. De processie daarentegen zou wel een week vroeger of la ter kunnen. Een woordvoerder van het kerkbestuur merkte evenwel op dat dit niet mogelijk was, omdat dit in strijd zou zijn met de traditie. Hij bleef erbij dat de gemeente geen overleg met het parochiebestuur van Geulen heeft gepleegd en betreurde het dat dit kerkdorp het dit jaar zonder processie zal moeten stellen. BROEK OP LANGENDIJK - Koningin Beatrix woonde gisteren in Broek op Langendijk de viering bij van het feit dat de eerste tuinbouwvei ling 100 jaar geleden werd geopend. De groente- en fruitveilingen ener zijds en de bloemen- en plantenveiligen anderzijds zijn inmiddels elk goed voor een jaarlijkse omzet van 3 miljard gulden. Direct en indirect werken in Nederland ongeveer 60.000 mensen in de tuinbouw. De konin gin hield aan haar aanwezigheid nog een smakelijk maaltje groente over voor de keuken van Huis den Bosch. Ze kreeg het uit handen van Nelly de Boer en Sophie den Hartogh. (foto anp> Korthals Altes: veel gevangenen geestelijk gestoord AMSTERDAM (ANP) - Drie procent van de Nederlandse gedetineerden is zodanig geestelijk gestoord dat zij onmiddellijk naar een psychiatri sche inrichting zouden moeten worden overgebracht. Dit is echter onmo gelijk op grond van praktische redenen. Dit heeft minister Korthals Altes (justitie) gisteren gezeg bij de opening van het 13e Internationale Congres over recht en psychiatrie in Amsterdam. Aan het congres nemen onge veer 400 mensen deel, vooral juristen en psychiaters uit de hele wereld. Eén van de belangrijke onderwerpen die tijdens het congres behandeld worden zijn de onvoldoende psychiatrische voorzieningen voor gevange nen. Volgens onderzoek van Justitie is 3 procent ernstig geestelijk ge stoord. Voorzieningen voor hen ontbreken veelal. AMSTERDAM - De woning op de zesde etage van flatblok Florijn in de Amsterdamse Bijlmermeer maakt een troosteloze indruk. In geslagen ruiten, voor de helft weg gehakte deuren, weggeworpen kle dingstukken, provisorisch inge richte slaapplaatsen met verspreid liggende zilverpapiertjes. Aanwij zingen dat hier nog onlangs drugsverslaafden verbleven. "Ge middeld kost het tienduizend gul den zo'n woning weer op te knap pen", zegt lid van de bewoners- Popken. door Thea van Beek De bewoners in de Bijlmer - te genwoordig spreekt men liever over Amsterdam Zuid-Oost - zijn het meer dan zat. De overlast van drugsverslaafden en -handelaren namen het afgelopen half jaar enorme proporties aan. De oorza ken wijten zij aan het schoonvegen van de Zeedijk, tot voor kort het drugscentrum van Amsterdam. Toen daarop ook het winkelcen trum Ganzehoef, een tweede verza melplaats, van de drugsscene werd ontdaan, leek de zaak niet meer te stoppen. Begin dit jaar waaierden handel en gebruik uit over een veel groter deel van de Bijlmer, met als centrum de flat Florijn in de zoge naamde F-wijk. 220 Volt Uiteraard met de nodige gevol gen voor de bewoners. Bij ruim de helft werd meermaals ingebroken. Het gevoel van onveiligheid nam steeds grotere vormen aan. 's Avonds alleen over de galerijen lo pen was vrijwel onmogelijk, zon der een flinke kans op aanranding. Na enkele inbraken was een van de bewoonsters net zo zat, dat zij haar flat nu beveiligt met electriciteits- draden. Wie het in zijn hoofd haalt de woning toch te betreden, staat een schok van 220 Volt te wachten. De Zeedijk, het voormalige drugscentrum van Amsterdam. De grote acties daar hebben veel drugsdealers naar de Bijlmer 'gejaagd'. Daar lopen nu de problemen uit de hand. (foto anp> Zo kreeg een echtpaar op de achtste verdieping onlangs een be zoekje van inbrekers, waarbij de totale buit 20.000 gulden bedroeg. Inmiddels hebben zij zich ver schanst in een 'apekooi'. Voor- en achterzijde van de flat zijn voor zien van stevige tralies. Bij de voor deur staat een flinke boomstam, ter afschrikking van volgende ak- ties. "Ik woon hier al vijftien jaar en altijd met veel plezier. Het is hier prachtig wonen", vertelt de bewoonster. "Na die inbraak was m'n eerste reactie: weg wezen hier. Drie weken was ik totaal overspan- - nen. Maar waar je ook heen gaat, het is overal hetzelfde. Als die wo ningsplitsing niets oplevert en die drugsverslaafden blijven komen, ben ik echt weg". Eigen rechter Vorige maand werd de situatie zo onhoudbaar dat de politie in greep. Het bleek dweilen met de kraan open, zoals de bewoners zeg gen. Op het moment dat de ene eta ge werd schoongeveegd, volgden nieuwe kraakakties op een andere verdieping. De zaak ging dusdanig escaleren dat een aantal bewoners uiteindelijk zelf het heft in handen nam en ertoe overgingen zelf de krakers eruit te zetten. "Geen wonder", zegt Popken, "met dertien agenten op een wijk van 60.000 bewoners begin je niets. Het is heel begrijpelijk dat mensen zelf tot aktie over gaan, maar zoiets loopt al snel uit de hand". Een voorbeeld daarvan is een briefje dat bij een van de drugsdealers in de bus viel: 'Wij zijn geweest, de anti-drugsbrigade. Ga hier nooit meer dealen anders zijn jullie ten dode opgeschreven'. Brieven naar de Tweede Kamer, minister Van Dijk (binnenlandse zaken) en de gemeente Amster dam, haalden weinig uit. Met uit zondering dan van een nachtelijk bezoek van burgemeester Van Thijn en enkele kamerleden aan Florijn. "Ze wilden zich op de hoogte stellen van de situatie, maar vergaten wel te praten met bewo- Sinds twee weken lijken de pro blemen in Florijn tot het verleden te behoren. De woningbouwver eniging stelde een veiligheidsplan in werking, waarbij op eigen kos ten een particuliere bewakings dienst werd ingeschakeld. Enige honderden beveiligingsmensen patrouilleren tussen middernacht en zes uur in de ochtend. Overdag zijn zij bij calimiteiten op afroep beschikbaar. De rust lijkt alleen al door deze preventieve werking in elk geval in Florijn te zijn weerge keerd. Volgens woordvoerder Ten Hoedt van de ledenraad van Nieuw Amsterdam woningbouwvereni ging is dat slechts symptoombe strijding. "In wezen wordt er niets opgelost. De problemen verschui ven zich nu naar andere flats in de ze wijk. En het zijn niet alleen de bewoners die daarvan het slachtof fer zijn, maar ook de vele bedrijven die zich hier de laatste tijd vesti gen. In totaal gaat het dan altijd nog om het niet geringe aantal van zo'n 10.000 werknemers. En daar waar je veegt, verplaatst het pro bleem zich naar elders". Manifestatie Inmiddels hebben de verschil lende bewonerscommissies in de Bijlmer de handen ineen geslagen. Eind augustus moet er een grote manifestatie in de Bijlmer plaats vinden, waar duidelijk wordt ge maakt hoe hoog de problemen zit ten. De komende week zal, samen met vertegenwoordigers uit de middenstand en het bedrijfsleven, een gesprek plaatsvinden met de vaste kamercommissies voor poli tie, justitie en binnenlandse zaken. De bewoners zullen daarbij aan dringen op het stationeren van meer politie in de Bijlmer, een snelle berechting door uitbreiding bij justitie, meer celruimte en een eventueel gedwongen afkicken van junks. "Maar uiteindelijk is het niet een exclusief probleem voor de Bijl mer", zegt Popken. "Zelf ben ik meermalen verhuisd, ook naar plaatsen buiten Amsterdam. Steeds weer werd ik geconfron teerd met de drugscriminaliteit waardoor ik opnieuw elders woon ruimte zocht. De limiet is voor mij nu bereikt. Niet ik loop weg voor junks, de zaak moet nu maar eens omgedraaid worden". de relatie tussen de soldatenbon- den en het leger. Een woordvoerder van de AVNM (algemene vereniging van Nederlandse militairen) zei giste ren het een kwalijke zaak te vinden dat Van Vuren wederom door de defensiestaf in bescherming wordt genomen. Van Vuren was al eens eerder inzet van een conflict tussen de bonden en de defensietop. Het ministerie van defensie heeft gistefen ook besloten voor onbe paalde tijd medewerking te weige ren aan de media bij het maken van reportages over oefenende mi litairen. De maatregel is het gevolg van het grote aantal publikaties naar aanleiding van de uitlatingen van de brigade-generaal. De soldatenbond AVNM heeft in een reactie laten weten dat dit ver bod eens te meer bewijst dat De fensie niet met kritiek weet om te gaan. Graaff wees dit verwijt gis teravond van de hand. Volgens hem zijn Nederlandse journalisten altijd welkom bij oefeningen 'maar niet allemaal tegelijk'. "Er is deze week maar één oefening en er kun nen natuurlijk niet evenveel jour nalisten als militairen op één ter rein staan", aldus een legervoor- lichter. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers handhaaft de doelstelling van het kabinet om de werkloos heid in 1990 tot een half miljoen te rug te brengen. Maar als dat aantal niet exact gehaald wordt, heeft het kabinetsbeleid niet gefaald, aldus een kribbige Lubbers gisteren tij dens een kort debatje in de Tweede Kamer. Lubbers liet in het midden of hij dan aftreedt. PvdA en D66 spraken de minis ter-president tijdens het debat aan op zijn uitlating, afgelopen zater dag op de CDA-partijraad, dat het bereiken van het half miljoen 'best een jaartje langer mag duren'. Dat optreden van Lubbers volgde pal op het kamerdebat over het voor jaarsoverleg tussen werkgevers, werknemers en regering. Bij die gelegenheid had Lubbers nog ge zegd dat het 'buitengewoon ern stig' als het terugdringen van de werkloosheid niet zou lukken. Vo rig jaar september verbond de pre- mer zelfs zijn politieke lot aan het bereiken van een half miljoen werklozen. PvdA-fractievoorzitter Kok vindt dat de minister-president 'onverwacht een flink stuk elas tiek' heeft aangebracht in de kabi netsdoelen, en noemde de 'terug trekkende bewegingen' van Lub bers 'niet waarachtig'. "Het mag geen jaartje meer zijn, wat is het woord van een minister-president waard als het zo wordt gerelati veerd?", aldus Kok. Lubbers bestreed dat hij garan ties heeft afgegeven over het berei ken van het half miljoen werklozen in 1990. "Ik houd vast aan die doel stelling. Maar als het er 520.000 zijn in 1990 ga ik misschien tevreden naar huis en mag de heer Kok het beter gaan doen", aldus Lubbers. Wanneer de werkloosheid iets min der snel daalt 'hebben we toch goed werk afgeleverd. Ik zal dan de balans opmaken en naar mijn ei gen maatstaven politieke conse quenties trekken', aldus Lubbers. PvdA en D66 dienden tijdens het debat een motie in waarin het doel van 500.000 werklozen in 1990 nog eens wordt herhaald. De toevoe ging dat dit betekent dat de werk loosheid 'dus met 50.000 per jaar' moet dalen, is voor CDA en WD echter een reden om volgende week waarschijnlijk tegen die mo tie te stemmen. De twee regerings partijen deden overigens met aan het debat mee. ALKMAAR (ANP) - De vier ge meentelijke politiekorpsen in de kop van Noord-Holland, de Alk- maarse rijkspolitie en vijf stichtin gen voor maatschappelijke dienst verlening hebben een subsidiever zoek gericht tot 38 gemeentebestu ren voor slachtofferhulp. Minister Korthals Altes (justitie) vindt uit gebreide slachtofferhulp geen poli tiewerk en heeft daarom de subsi diëring al in 1985 gestaakt. De Alk- maarse politie betaalde sindsdien de twee maatschappelijk werkers voor slachtofferhulp uit eigen mid delen, maar moet daar van Kort hals Altes per 1 juli mee ophouden. De politiekorpsen en maatschap pelijk werkers vragen de gemeen ten nu een bijdrage van 25,8 cent per inwoner om de beroepskrach ten te kunnen handhaven. Sinds 1982 is op initiatief van de rijkspo litie Alkmaar meer aandacht be steed aan de opvang en begelei ding van slachtoffers van misdrij ven in noordelijk Noord-Holland. Daarbij heeft de politie zich toege legd op een begripvolle bejege ning, het informeren over de ver dere rechtsgang en hulp bij een schaderegeling. Slachtoffers die professionele hulp verlangden bij het verwerken van emotionele, maatschappelijke en psychische gevolgen van een misdrijf werden verwezen naar twee maatschappelijk werkers die door de rijkspolitie zijn aangesteld. Gezien het grote belang dat de po litie hecht aan de slachtofferhulp is de 38 gemeenten gevraagd met el kaar jaarlijks 140.000 gulden be schikbaar te stellen. In 1986 maak ten 112 slachtoffers van misdrijven gebruik van de professionele hulp. DEN HAAG (ANP) - Twee Nederlandse NF-5 straaljagers zijn gistermid dag ten noorden van Terschelling met elkaar in botsing gekomen en brandend in zee gestort. Twee piloten, een 21-jarige luitenant en een 27- jarige kaptiein, konden zich met hun schietstoel in veiligheid stellen. Over het lot van de derde piloot, een 24-jarige tweede luitenant, bestaat nog geen zekerheid. Gisteravond laat werden bij het invallen van de duis ternis de zoekacties zonder resultaat gestopt. Vandaag zou het zoeken worden hervat. De kans bestaat dat de man nog in leven is, aangezien bij de schietstoel ook een klein rubberbootje hoort. De oorzaak van het ongeval is nog volstrekt onduidelijk.'De NF-5-toe- stellen zijn afkomstig van de vliegbasis Gilze Rijen, maar waren tijdelijk gestationeerd op de basis Leeuwarden. De bommenwerpers voerden een oefenvlucht uit boven het schietterrein van Terschelling. Een van de bommenwerpers betrof een eenpersoons uitvoering met een vlieger, de andere een tweepersoons uitvoering met twee vliegers. Sinds 1969 heeft de koninklijke luchtmacht de NF-5 in gebruik. Er zijn toen 105 van deze toestellen aangekocht. Thans vliegen nog drie squa drons met een kleine 60 NF-5-toestellen, gestationeerd op de bases Gilze Rijen, Twente en Eindhoven. De luchtmacht is thans bezig deze toestel len te vervangen door de F-16 straaljager. Die vervanging moet in 1992 zijn voltooid. Sinds de aanschaf in 1969 zijn zestien NF-5 toestellen veron gelukt, waarbij 21 vliegers waren betrokken. Veertien vliegers zijn daar bij omgekomen. ADVERTENTIE PDM E-195195 minuten VHS videobanden Nu 2 voor 25,- PD Magnetics chroomdioxide C-90 cassettebandjes Nu 10 voor 25,- Maak bovendien kans op één van de duizenden schitterende pri/zen in het PDM Wieier prijzenspektakel. Leiden, Haarlemmerstraat 122,071 -140166 Scherp in beeld en prijsj KEUKENPRINSES 'luiti

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3