'Evenwicht, daar gaat het om' Reportage Dr. Witteveen en de overeenkomst tussen soefisme en economie EO-man Dorenbos koopt tank voor vredessymhöol in Israël PAGINA 2 WOENSDAG 17 JUNI 1987 V i KATWIJK - Onder stemmig pianospel druppelen de Soefi's binnen. Veel zijn het er niet op eerste pinksterdag. Een stuk of vijftien komen deze keer naar de universele eredienst in de Soefï-tempel in de Katwijkse Zuidduinen. De vierkante tempel zaal is sober, bijna kaal: de uit betonblokken op getrokken muren zijn niet afgewerkt, de in halve cirkels opgestelde stoelen kijken uit op een een voudig altaar, dat aan de achterkant wordt afge schermd door een uit vele roodkoperen plaatjes bestaand halfrond scherm. Op het altaar staan ze ven kandelaars, erbij liggen zes heilige boeken. Het licht is schitterend. Door 'glazen bakste nen' in de muren valt wat zonlicht naar binnen. Maar het is de van buitenaf zo opvallende gele koepel in de vorm van een omgekeerd, naar de hemel gekeerd hart, die voor een schitterend ef fect zorgt. Dankzij de felle zon op de doorschij nende koepel baadt de tempelzaal in een diffuus, bijna gouden licht. Wierook doet de rest. Het pianospel stopt en, gekleed in zwarte gewa den met witte mouwen, schrijden twee vrouwen en een man de zaal binnen. De dienst begint. Een van de twee vrouwen steekt met een boven het altaar hangende brandende kaars, dat het godde lijk licht symboliseert, de zeven kaarsen aan. Zes ervan staan voor de zes grote godsdiensten: het christendom, het boeddhisme, het hindoeisme, de islam, het jodendom en de zoroastische gods dienst van de profeet Zarathustra. De zevende kaars is gewijd aan alle overige bekenden en on bekenden die aan de verspreiding van de godde lijke boodschap in de wereld hebben bijgedragen. Het thema van de dienst is 'liefhebben'. Uit alle zes de heilige boeken wordt een stuk voorgelezen over dat onderwerp. Voor het christendom is een stukje evangelie gekozen. Het einde van het lij densverhaal, waarin Jezus aan het kruis genageld nog zegt: 'Vader, vergeef het hun want ze weten niet wat ze doen'. Daarna een overdenking over het thema, gebouwd rond een uitspraak van de Russische schrijver Dostojevski. Liefhebben is de ander zien zoals god hem heeft bedoeld, heeft hij ooit gezegd. Dat biedt aanknopingspunten ge noeg. Stilte, gebed. Het einde van dienst is gelijk aan het begin: ingetogen pianospel. Satie. WASSENAAR - In een brochure schrijft dr. H.J. Witteveen, president van de internatio nale organisatie van de soefi-beweging: "De soefi-boodschap put uit de diepe wijsheid van de eeuwenoude soefl-traditie, maar werkt die uit tot een veelomvattend antwoord op de vragen van deze tijd. Zo verbindt en verenigt de boodschap de oude mystiek en de moderne wetenschap, de werelden van Oost en West, de grote godsdiensten en het inner lijke en uiterlijke leven van de mens Met de kracht en inspiratie die wij in ons innerlijk leven vinden, kunnen wij steeds heilzamer werkzaam zijn in het uiterlijk leven. Zo kunnen wij de ware basis vinden voor vrede, harmonie en broederschap die onze verdeelde wereld meer dan ooit nodig heeft". In zijn werkkamer in zijn Wasse- naarse villa zegt de oud-directeur van het Internationaal Monetair Fonds, oud-minister van financiën en adviseur bij de Amro-bank: "In het woord 'soefi' zitten twee woor den: het Griekse 'sophia'. dat wijs heid betekent, en het Arabische woord 'saf, dat zuiver betekent. Soefi betekent dus 'zuivere wijs heid'. Niet de wijsheid van het in tellect, maar de wijsheid van het hart, de diepte van de geest". "Het soefisme is al heel oud, er zijn altijd scholen van mystici in het oosten en het Midden-Oosten geweest, en nog altijd zijn daar veel soefi-scholen. Maar het is pas be kend geworden in de tijd van de islam, als de esoterische kant er van. Het kwam toen vaak in con flict met het dogmatisme van de is lam, en het soefisme van Hazrat Inayat Khan staat er helemaal los van - dat ziet juist de eenheid van alle godsdiensten". "Inayat Khan kwam in het begin door Sjaak Smakman van deze eeuw uit India naar het Westen. Hij zag het als zijn op dracht om de wijsheid hier te bren gen, om een antwoord te geven op veel vragen die hier speelden. Het ke zonder aandacht te schenken aan de innerlijke kant. Om een j evenwicht tussen die innerlijke en die uiterlijke kant te scheppen, daar ging het hem om. Vanuit de centrale instelling dat in de diepte van het bewustzijn de bron van de wijsheid en de eenheid en de kracht ligt. Het gaat om het even- wicht tussen innerlijke inspiratie, iets waarvoor je passief, receptief zitten. De sobere maar stijlvolle zaal van de Soefi-tempel in Katwijk. De universele eredienst is net afgelopen, Westen is altijd sterk naar buiten moet zijn. en het uiterlijke, het gericht: op wetenschap en dergelij- tieve handelen". evenwicht te creëren, dan kan dat in de Inayat Khan was een begaafd musicus en toen hy in 1910 op 28- jarige leeftijd naar de Verenigde Staten ging, bestond een belang rijk deel van zijn activiteiten uit het geven van concerten. Daar naast sprak hij - uiteraard - veel over het soefisme. Muziek heeft in het soefisme altijd een belangrijke rol gespeeld, vertelt Witteveen. Woorden als 'harmonie' en 'symfo nie' maken ook geregeld deel uit van zijn betoog. Bewust: "Het soe fisme gebruikt veel muzikale beel den". Soefi's timmeren bepaald niet aan de weg. Wie interesse heeft kan een (openbare) universele ere dienst bezoeken, die in de Katwijk- se tempel elke twee weken op zon dag wordt gehouden. Verder zijn er brochures en zijn de geschriften van Inayat Khan in boekvorm uit gegeven. Propaganda maken voor zichzelf doet de soefi-beweging echter niet. Dat past niet in het uit gangspunt van verdraagzaamheid jegens andere overtuigingen. En niet in de laatste plaats omdat het wezen van de soefi-filosofie de in nerlijke scholing is. Meditatie neemt daarbij een belangrijke plaats in. Iedere soefi krijgt daarbij persoonlijke begeleiding van een leraar. Het doel is om 'het licht en de kracht te ontdekken, die slui mert in ieder mens', zoals het blad 'de soefi-gedachte' schrijft. Een persoonlijke god kent het soefisme niet, en toch ook wél: "Ieder mens heeft een godsideaal dat hem inspi reert. Dat moet dienen om ons ge voelscontact te geven met het god delijk wezen. Maar het is ook slechts middel tot het doel. Naar mate iemand daarin groeit, ver dwijnt dat beeld voor de uiteinde lijk waarheid, die abstract is". Bank Witteveen is opgegroeid met het soefisme: "Mijn ouders waren al soefi. Je gaat er dan over nadenken en ik ben er altijd erg door geïnspi reerd, het is iets prachtigs. Er zit zoveel in en het brengt alle facetten van het leven bij elkaar. Het is ge weldig diep. De eenheid achter al les, het zoeken naar een evenwicht, dat heeft mij altijd erg aangespro ken. Ik heb me er in al die jaren steeds verder in verdiept en heb het gevoel dat ik er nog altijd ont zettend veel bij kan leren". Wie Witteveen zo hoort, zal zich wellicht verbazen over zijn loop baan in de (wereld)economie. Na zijn studie economie werd hij hoogleraar aan de Erasmus-univer siteit in Rotterdam, werd voor de WD minister van financiën en is 5 jaar directeur van het IMF ge weest. Valt dat te rijmen met de soefi-mystiek? Hij reageert wat verbaasd: "Hoe zo, waarom zou dqt niet zo zijn? Als je het als.doel ziét om een even wicht tussen het innerlijke en het uiterlijke te bereiken, dan kan dat bij financiën net zo goed als bij iets anders. Je hebt economische be langen die aan elkaar zijn tegenge steld en daarbij sta je voor de vraag hoe je die moet verenigen. Dat sluit dus juist heel mooi aan bij de soefi- gedachte. De economie laat zien hoe hele verschillende groepen als consumenten en producenten, werkgevers en werknemers sa menleven in een heel complex sys teem, en hoe dat systeem kan ont sporen. Dat heeft me altijd ge boeid. Dat is ook de reden dat ik economie ben gaan studeren: hoe kun je die ontsporingen voorko men? Hoe kun je de grote kwalen van de maatschappij, waarvah de werkloosheid wel een van de grootste is, genezen? Hoe kun je dat economisch leven de goede richting geven". "Bij het IMF zie je hoe al die ver schillende economieën in elkaar grijpen. Hoe ze harmonisch samen kunnen gaan, maar ook hoe het fout kan gaan. het is een heel com plex mechanisme. Als je het juiste schroefje aandraait, dan kan het al lemaal goed lopen. Dat is mijn ide aal: niet alles willen regelen, maar alleen op het juiste punt ingrij pen". - Waardoor je dus in feite toch al les regelt. "Ha ha, daar heeft u gelijk in, ja". Fout - U' heeft vooral gezien hoe het fout gaat, was dat dan geen bittere ervaring "Ach, mensen zijn nu eenmaal onvolmaakt en vol van tegenstel lingen en problemen. Je moet pro beren daaraan iets positiefs bij te dragen, zodat dat ingewikkelde systeem wat harmonischer ver loopt. Dat heb ik altijd als mijn ide aal gezienen dat was ook het mooie van mijn taak bij het IMF: al die verschillende opvattingen tot een consensus te brengen, probe ren uit al die meningen een een heid te destilleren Nee, dat is natuurlijk niet makkelijk en het is ook echt niet altijd gelukt. Maar er is in die 5 jaar van mijn directeur schap wel een heleboel tot stand gekomen en het was heel bevredi gend". - Maar bent u toch geen vreemde eend in de bijt? "Mensen hoeven toch niet te we ten dat ik Soefi ben. Ik loop daar verder niet mee te koop en praat er alleen over met mensen die er open voor staan. Bovendien moet u niet denken dat mensen in de financië le wereld helemaal geen geloof of inspiratie zouden hebben". paalde' veranderingen, aanpassin gen gewoon nodig. Maar daarom kunnen mensen die dat bepleiten in persoonlijke relaties toch heel menselijk, heel open zijn. i gesplitste "Nee, want die beslissingen zijn gewoon nodig. Kijk, mensen die in de politiek zitten moeten ook soms harde beslissingen nemen omdat ze denken dat dat nodig is voor hei land. Een dokter moet zijn patiënt soms ook pijn doen om hem te ge nezen, maar daarom is het nog geen harde man. Als je kampt met inflatie, met begrotingstekorten, dan moetje wat doen. Een man als Ruding neemt harde beslissingen, maar dat maakt hem niet automa tisch tot een hard mens". Proces De soefi-beweging is altijd klein gebleven. Nederland telt een paar. honderd söefi's, over de hele we reld zijn er ongeveer 10.000. En hoewel volgens Witteveen soefi's uit alle lagen van de bevolking ko men, zjjn de mensen met een wat hogere ontwikkeling wel in de meerderheid. Waarom het soefis me na meer dan een halve eeuw nog altijd zo'n kleine beweging is, Witteveen weet het niet. Oppert dan: "Misschien omdat het veel vergt. Het soefisme houdt mensen een hoog ideaal voor, juist omdat het zo diep en veelomvattend is. Het heeft veel tijd nodig om zich te ontwikkelen. Maar wel denk ik dat de gedachten uit het soefisme zich steeds meer verbreiden. Het holis- me is sterk in opkomst, het belang van meditatie wordt door veel mensen- ontdekt, dat dringt op al lerlei manieren döor Ja, het gaat traag, maar geestelijke processen gaan altijd langzaam. Toch zie je duidelijk dat in deze eeuw een fun damentele geestelijke verandering aan de gang is in de westerse we reld". - Een keer ten goede? "Zeker, zeker. Je ziet grote ver anderingen in de wetenschap, van het klassieke mechanistische we- toch een keiharde reldbeeld naar een meer holistisch beeld. Mystiek en wetenschap ko men langzaam samen. Er komt meer erkenning voor de geestelijke kanten van het leven. Het is een ge weldig proces dat momenteel aan de gang is". "Je moet daar wel een onder scheid in maken. In het econo misch leven is een bepaalde hard heid noodzakelijk. Soms zijn be- In het Diaconessenhuis in Amerongen werd gistermiddag het ontwerp van een 'Vredes- tank' gepresenteerd, die volgend jaar ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van de staat Israël op de luchthaven van Tel Aviv zal worden neergezet. De tank, waarop een grote druiventros van metaal komt, wordt bewerkt naar een idee van de kunstenares B. Wickström. Hij is voor onge veer zestig gulden van het Israë lische leger gekocht en moet het symbool worden van een wereld wijde vredesbeweging. Het idee kwam van zakenman B. van Heeten en de vroegere EO-directeur L. P. Dorenbos en is ontsproten aan de profetie van Jesgja (Oude Testament) dat zwaarden tot ploegijzers zullen worden omgesmeed. Volgens Den Heeten hoort het symbool dat naar die tekst verwijst niét op het gebouw van de Verenigde Naties of op het Kremlin in Mos kou. "De tekst is genomen uit het boek van Israël". De initiatiefnemers willen nog meer tanks opkopen om er siera den in de vorm van ploegscharen van te laten maken. De op brengst van die verkoop gaat naar een rabbijn die werkt in de arme wijken van Jaffa, vlakbij Tel Aviv. Den Heeten en Dorenbos kre gen hun idee tijdens een bijeen komst ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van me vrouw Rebecca de Graaf-van Gelder. Deze vrouw heeft een be langrijke rol gespeeld in de be weging van Messias-belijdende joden in Nederland. Er werd gis teren een boek gepresenteerd waarin haar levensverhaal is op getekend. Hoekendijk overleden. In zijn woonplaats Harderwijk is gisteren de zendeling en evange list Karei Hoekendijk op 82-jari- ge leeftijd overleden. Hoekendijk was eerst kunst schilder van beroep. Na de oor log werkte hij in Nederlands-In- dië als hoofd van de afdeling vi suele produkties van de rijks voorlichtingsdienst. Toen hij in 1952 van een ernstige ziekte ge nas, besloot hjj zich als prediker geheel in dienst te stellen van de evangelieverkondiging. Hjj richtte in 1953 de beweging 'Stromen van kracht' op, waaruit vele gemeenten zijn voortgeko men die tot de Pinksterbeweging gerekend kunnen worden. Zes jaar later verlegde hij zijn werk naar het buitenland. Zijn laatste optreden was ruim een week ge leden op de pinksterconferentie Besluit vernietigen Volgens de hervormde stich ting 'Kerk en Wereld' in Drieber gen moet het hervormde synode- bestuur het 'kwetsende en discri minerende' besluit van de com missie van opzicht dat een kerke- raad samenwonende homosek suelen van het avondmaal mag uitsluiten, vernietigen. 'Kerk en Wereld' noemt de uitspraak van deze commissie "niet verdedig baar in het huidige tijdsbestek en niet in overeenstemming met de geest waarin de synode de laatste jaren is ingegaan op vra gen met betrekking tot de homo seksualiteit". De commissie van opzicht deed haar uitspraak naar aanlei ding van een beroep dat twee sa menwonende homoseksuelen hadden aangetekend tegen een tuchtmaatregel van de Schots- hervormde kerkeraad in Rotter dam. Die maatregel houdt in, dat zij negen maanden niet aan het avondmaal mogen deelnemen. De commissie van opzicht wilde met haar uitspraak geen moreel oordeel geven, maar bekeek de zaak louter kerk-juridisch. 'Kerk en Wereld' is bang dat het besluit steun geeft aan 'diep gewortelde en wijdverbreide dis criminatie' van een groot aantal gemeenteleden. De uitspraak van de commissie is, volgens het kerkelijk vormingsinstituut, ook geen toevallig incident. "Het past in de serie conflicten tussen plaatselijke gemeenten en homo seksuele leden of predikanten". "En in negen van de tien geval len trekken de homoseksuelen dan aan het korste eind". De hervormde synode be spreekt vrijdagmiddag de uit spraak van de commissie. In te genstelling tot wat werd ver wacht komt de kwestie niet aan de orde bij de informatienota, maar is ze een apart agendapunt. Gijsen en onderwijs. Bis schop Gijsen van Roermond zet in een gisteren uitgegeven ver klaring - die niet door zijn mede bisschoppen is ondertekend - uiteen, dat de verantwoordelijk heid voor de katholiciteit van het onderwijs bij de plaatselijke bis schop berust. Dat is op grond van het kerkelijk recht 'onver vreemdbaar en onoverdraag- baar'. Deze verantwoordelijk heid afstaan aan een andere in stantie is, volgens Gijsen, 'ten enenmale onmogelijk'. De bisschop van Roermond heeft als enige van de Nederland se bisschoppen het ontwerp van een algemeen reglement voor het rooms-katholiek onderwijs afge wezen. Dat was opgesteld door de commissie-Van der Grinten. Vanuit het kerkelijk recht moet de katholiciteit van het onder wijs in de statuten van iedere rooms-katholieke school duide lijk zijn vastgelegd, zegt Gijsen. Zo ook de verantwoordelijkheid van de bisschop én de garantie dat deze zijn verantwoordelijk heid kan waarmaken. Het ontwerp-Van der Grinten biedt, volgens Gijsen, in dat op zicht te weinig houvast en hel derheid. Zo kan de bisschop er niet mee akkoord gaan, dat de Katholieke Schoolraad met de uitvoering hiervan wordt belast. De samenstelling van deze raad en de denkwijze van de deelne mers geven Gijsen onvoldoende zekerheid. Hij gaat nu zelf de katholiciteit van de scholen onderzoeken. Aan de hand van de hem voorge legde statuten zal hij beoordelen' of de betrokken scholen zich 'ka tholiek' mogen blijven noemen. Vandaag zou aartsbisschop Si- monis een toelichting geven op het meerderheidsbesluit van de bisschoppen. Daarover morgen iets. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Garijp (Fr.) kandidaat Q. J. Gardenier Zwartemeer, te Stol wijk A. Jonker Schoonrewoerd, te Putten J. Veldhuizen Ridder kerk; aangenomen naar Apel- doorn-Het Loo E. J. Bleumink Oosterbierum-Wijnaldum (Fr.). Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Eindho ven en te Lelystad A. de Ruiter Ten Post-Garrelsweer. Leeropdracht ontnomen. De Westduitse hoogleraar theologie mevrouw Uta Ranke-Heine- mann is door een besluit van het bisdom Essen toch van haar leer opdracht ontheven. Zij heeft af wijkende opvattingen over de 'onbevlekte ontvangenis' van Maria (maagdelijke geboorte van Jezus) en uitte dat ook in lezin gen en colleges. Het bisdom had haar al eerder gevraagd, zich daarover niet meer uit te laten. Maar mevrouw Ranke wilde zich niet neerleggen bij een spreekverbod omdat zoiets, naar haar mening, niet thuishoort aan een Westduitse universiteit. Amerika. Het aantal kerkle den in de Verenigde Staten is in 1985 - in vergelijking met het jaar daarvóór - met 0,5 procent gestegen, in Canada met 0,3 pro cent, zo meldt het 'Jaarboek van Amerikaanse en Canadese ker ken voor 1987». In Amerika is bijna 60 procent van de bevolking aangesloten bij een kerk. Er staan 218 kerken in het jaarboek vermeld. In Canada worden 84 kerken genoemd. Ruim 16 van de 25 miljoen inwo ners zijn daar kerklid. Ook finan cieel gaat het de kerken goed. Er werd in 1985 meer gegeven dan voordien. Over '86 en dit jaar zijn nog geen gegevens bekend.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2