Tuinieren met bejaarden Steden: hoorzitting over huursubsidie 'Bevolldngsonderzoek naar borstkanker' Experiment van school en bejaardenhuis 'Rembrandt' in de lucht Topman Slavenburg wist lang van enveloppentruc WOENSDAG 17 JUNI 1987 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 Ms dos wél een eefi* hè dat ik dié sfotnme meteen o^>fia.b.ok... gwutkri mi mu heb U m <m de tetste mode.. zix&t nu kinot oefenen voor de ol het kan uwfee scheten psythotow'sche testeVi mtk militaire °Lr|e0r S ^t n^t töst.* ee«/e...ben ie klaar k* owe« ^niet Vierentwintig kinderen van de Telderschool gaan voortaan elke vrijdag tuinieren in de school tuin op het terrein van bejaar dencentrum Rijn en Vliet. Vori ge week vrijdagmiddag werd de schooltuin officieel geopend. Terwijl de draaiorgel de medly 'I just called to say I love you' speelt neuriën de bejaarden van Rijn en Viet mee of ze genieten van een borrel en een zoute ha ring. Kinderen van een jaar of acht, negen, lopen druk heen en weer met bosjes radijs die ze net hebben geoogst en overleggen met elkaar of ze de bietjes al zul len verspenen of nog moeten wachten. Een week of drie gele den stopten ze de zaadjes in de grond om bij de officiële opening niet alleen kale grond te laten Directeur F. van Oosten van het bejaardencentrum verheugt zich in zijn openingstoespraak over het zonnetje. Twee bejaar den kijken naar de lucht waarin zich dikke zwarte regenwolken samenpakken. "Hij jokt", mom pelen ze hoorbaar. De kinderen passen ondertussen de stukjes van een puzzel in elkaar die de plattegrond van de tuin moet voorstellen. Net iets te moeilijk voor ze, want drie kwartier later zijn ze nog bezig. In de, voorheen verwaarloos de, tuin van het bejaardencen trum zijn drie grote cirkels aan gelegd die elk in acht parten zijn verdeeld. Ieder kind neemt een eigen partje voor zijn rekening. In het midden van een cirkel staat een wigwam van bamboes tokken waarlangs de eerste stok- bonen al omhoog klimmen. u danstim u houdt van SNoew owf/siekstottetor udanst nooit u sum tn uwftsiek is pRima zo -LL ,~VL OWetfhtmief x u weet het niet.. toe maar Wentmfó PrnH te wwt/en- je zou een Goede _.u bent een wwwvawde ™arva gju werefcl en o reist éraas... UALIALIAÏ U1Mb zien &oab Vedelden llnPT15** do»de m m iw dromen voteende1. en o hevdt erm verwend... (Wordt vervolgd) Brugklassers van de Leidse Rembrandt-scholengemeen- schap hebben voor zaterdag a.s. vier uur zendtijd van Omroep Rijnland laten kopen. Onder lei ding van leraar radiotechnieken Ton Hoogenboom hebben zij een project over "mensen uit de me dia" gemaakt. De uitzending van 9.00 tot 13.00 uur vormt daarvan de bekroning. In het programma zullen door de brugklassers ge maakte interviews met die men sen uit de media centraal staan. Ton Hoogenboom moet by wij ze van spreken nog uithygen van alle inspanningen die hij de laat ste dagen nog heeft moeten ver richten. Want voor een echte uit zending komt wel wat meer kij ken dan het op de band zetten van wat gesprekjes alleen. Hoo genboom heeft de montage en andere technische handelingen voor een groot deel thuis, waar hij wat apparatuur heeft staan, gedaan. Niet zonder trots vertelt hij dat Rembrandt "de enige middelba re school in Nederland is" die er een leraar radio-technieken op nahoudt. Hoogenboom is begonnen met zyn leerlingen de geschiedenis van ons omroepbestel uit de doe ken te doen. "Ik ben de piraten daarbij niet vergeten". Hoewel leerlingen bij het maken van het huiswerk veelal de radio hebben aan staan, weten zij volgens Hoo genboom "er lang niet alles van". Behalve op de geschiedenis is Hoogenboom ook ingegaan op het heden. Leerlingen raakten meer doordrongen van het be staan van grootheden als Ivo Niehe, Sonja Barend en Adriaan van Dis. De Rembrandt- brugklassers kunnen nu vermoe delijk beter dan hun leeftijdge nootjes van andere scholen ver tellen wat het verschil is tussen pakweg Adriaan en Ivo. Door middel van een rollen spel waarbij de leerlingen elkéór een microfoon onder de neus drukten, duwde Hoogenboom zijn leerlingen de kant op van "het zelf doen". Daarna werd het helemaal "echt". Hoogenboom arrangeer de interviews met een aantal "mensen uit de ons meest omrin gende media". Onder die twaalf bevond zich ook de hoofdredac teur van deze krant, Koos Metse laar. Verder Ronald Veeren uit de wereld van de huis-aan-huis- bladën, de journalistieke baas van de Leidse Courant, iemand van Omroep Rijnland en een ver tegenwoordiger van een in Lei den gemaakte Marokaanse krant". Volgens Hoogenboom is het een alleraardigst programma ge worden. Vooral de wijze waarop jongeren "volwassen benade ren" zou voor onderhoudende momenten zorgen. Voor de broodnodige variatie hebben de brugklassers ook zelf gezorgd voor muziek. Te horen zullen zijn de Rembrandt-versies van 'Fire' van Bruce Springsteen en 'Let it be' van The Beatles. Jingles, ook al van eigen makely, verlevendi gen de uitzending. Hoogenboom is erg tevreden over de prestaties die door zijn "aankomende journalisten" zijn neergezet. Echt wat opleveren doet het hem en/of Rembrandt niet, "het is hoogstens een vorm van promotie voor Rembrandt". Verder ziet hij in het project een soort van tegenbod op de lc&by in onderwijskringen die Het onderwijs "meer en meer in exacte richtingen duwt". Alsof alleen wiskunde zaligmakend is. "In het programma zit dan ook een tegenspotje, dat zul je wel merken. Het is bedoeld als kni poog naar minister Brinkman". Het is de bedoeling dat de kin deren de natuur leren kennen door te tuinieren en dat ze tege lijkertijd spelenderwijs in con tact komen met de bejaarden van het tehuis. Die hebben echt niet allemaal kleinkinderen en willen ook wel eens met kinderen pra ten. Door het gemeenschappelij ke, de tuin, kunnen ze met elkaar babbelen. "Het is een experiment, we moeten afwachten of de bejaar den het wel leuk vinden dat een troep drukke kinderen in hun tuin rondbanjert", zegt de direc teur na afloop van zijn toespraak. "Voorheen waren ze er als de kippen bij om de politie te bellen als er een kind over het hek klom. Maar vergeet niet dat ze nu alleen in de tuin komen onder leiding van de schoolbiologe. Die kan ze wel in de hand te hou den". Voor de bejaarden die niet kunnen bukken of aan een rol stoel zijn gekluisterd, is een aan tal verhoogde bakken aange bracht. Zo kunnen ook zij hun ei gen stukje grond bewerken. "Ik heb zelf geen kleinkinde ren, het is een goed idee de kin deren hier te halen. En die tuin is enorm opgeknapt", vertelt een van de bejaarden. Een ander ver heugt zich al op de bloemen van zijn Vlijtige Liesjes die door het natte weer uit de grond schieten. De kinderen van de Telderschool bezig met een legpuzzel, die de plattegrond van de schooltuin in bejaardencentrum Rijn en Vliet voorstelt. Wat de tuin heeft gekost wil de directeur niet zeggen."Het is ge woon leuk, waarom moet er.toch* altijd over geld worden gepraat. De gemeente Leiden heeft mee betaald en het was niet goed koop omdat er betuum moest worden gestort op de paadjes". Dan drijft een stortbui het hele gezelschap de recreatiezaal in. Een van de kinderen klaagt bij een bejaarde over een zakje bloe- menzaad dat zy heeft gekregen. Er staat op geschreven: zaaien van begin maart tot eind april, onder glas. De schooltuin in bejaardencentrum Rijn en Vliet met 1 bejaarden. de verhoogde plantenbakken voor de AMSTERDAM (ANP) - Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht willen een hoorzitting in de Kamer over de voorgenomen forse bezuinigingen op de indivi duele huursubsidie. De gemeente Amsterdam heeft zich mede na mens de andere drie gemeenten met dit verzoek tot de voorzitter van de vaste kamercommissie voor volkshuisvesting gewend. Het stijgen van de uitgaven voor de individuele huursubsidie noe men de grote steden op zich al een zorgelijke ontwikkeling. Zy zijn het er evenwel niet mee eens dat staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) dit probleem wil op lossen door de huursubsidie te ver lagen. Daarmee worden de meest wezenlijke onderdelen van de volkshuisvesting fundamenteel aangetast, vinden ze. "Jarenlang is geijverd om de zekerheid aan be woners vastgelegd te krijgen in een wet. Op dit moment wordt er in Den Haag gewerkt aan wijzigingen van de wet individuele huursubsi die terwijl deze nog niet eens een jaar in werking is", zo schrijven ze. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht vrezen een volle dige afbraak van de volkshuisves ting. De huidige plannen van Heer- ma noemen ze desastreus. Als voorbeeld noemen zij het afschaf fen van de jongerentabel 'bovenop de aanslagen die jongeren de afge lopen jaren al in hun portemonnee hebben moeten verduren'. Inko mens verlaagd, huren omhoog en dan nu ook geen huursubsidie meer. Op die manier wordt het woonrecht van jongeren van tafel geveegd, betogen de vier gemeen ten. DEN HAAG (GPD) - De Gezond heidsraad adviseert de overheid een bevolkingsonderzoek naar borstkanker in te voeren voor vrouwen van 50 tot 70 jaar. Dat zou het best kunnen gebeuren via rönt genfoto's van de borsten, de zoge heten mammografie. Voor vrou wen van 50 tot en met 64 jaar moet dat onderzoek iedere twee jaar worden herhaald. By oudere vrou wen kan het per drie of vier jaar. Eerder gaf de Nationale Raad voor de Volksgezondheid een soortge lijk advies. Hét risico van het opwekken van borstkanker als gevolg van de stra ling is volgens de raad verwaar loosbaar klein in vergelijking tot de mate waarin borstkanker van nature bij Nederlandse vrouwen voorkomt. Een wezenlijke daling van de borstkankersterfte kan al leen worden bereikt als de deelne ming van vrouwen aan het bevol kingsonderzoek groot is en blijft. Zorgvuldige en regelmatige voor lichting over de betekenis van het bevolkingsonderzoek is daarom belangrijk, aldus de Gezondheids raad. Uitgaande van een opkomstper centage van 70 procent gaat het om een jaarlijks onderzoek van een half miljoen vrouwen. Als het pro gramma volledig is ingevoerd, zul- STRAATSBURG (AFP) - Het Europese parlement heeft giste ren een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op maatregelen om het lot van de één miljoen daklozen in de EG- landen te verbeteren. De resolu tie werd aangenomen na de pre sentatie van een rapport over daklozen in Europa en bevat ook het verzoek aan de regeringen van de lidstaten om de wetge ving te veranderen. In de meeste Europarlement: gas en licht nooit afsluiten landen kunnen daklozen - nog steeds vervolgd worden op grond van landloperij. In enkele landen mogen 's win ters gas en licht by niet-betalers niet afgesneden worden. De re solutie pleit ervoor dat dit in alle EG-landen praktijk wordt. Rege ringen moeten ook meer doen voor vrouwen die door hun man mishandeld worden, weglopen en vervolgens de grootste moeite hebben eigen woonruimte te vin den, aldus de resolutie, die eraan herinnerde dat 1987 door de Ver enigde Naties is uitgeroepen tot Jaar van de Daklozen. len naar schatting uiteindelijk ten minste 500 sterfgevallen per jaar minder voorkomen. Gerichte voor lichting aan huisartsen is nodig. Die spelen een centrale rol bij op vang, begeleiding en eventuele verwijzing van onderzochte vrou- In ons land doen zich jaarlijks ongeveer 7500 nieuwe gevallen van borstkanker voor. Bijna de helft van de vrouwen by wie de ziekte wordt ontdekt sterft er uuteinde- lyk aan. Internationaal gezien zit ons land in de 'kopgroep' voor wat de borstkankersterfte betreft. Nog steeds is niet goed bekend hoe de ziekte kan worden voorkomen. Ook lijkt in de eerstkomende jaren voorlopig geen verdere verbete ring te verwachten van de progno ses, gezien de huidige, in zeker op zicht beperkte, behandelingsmo gelijkheden. Maar via de mammo grafie kan borstkanker in een vroeg stadium worden opge spoord. Dan zijn de gezwellen nog betrekkelijk klein en is de kans op genezig groter. MOSKOU - Mathias Rust, de 19 jarige V/estduitser die vorigt maand met een Cessna landde op het Moskouse Rode Plein, heeft gis teren in de gevangenis drie uui lang kunnen spreken met zijn ou ders (zie foto), de uit Hamburg af komstige Karl-Heinz en Monika Rust. Het was de eerste keer sinds de verbazingwekkende vlucht dal ouders en kind elkaar ontmoetten. Voor noch na het bezoek aan hun zoon hebben vader en moeder Rusl mededelingen aan verslaggevers gedaan. Het ouderpaar wordt ook in Moskou zorgvuldig afgeschermd door medewerkers van het West- duitse weekblad Stern, waaraan het verhaal over Mathias' wederva ren is verkocht, - naar verluidt voor een bedrag van meer dan 200.000 gulden. De redenen van Riist voor de spectaculaire landing in het poli tieke hart van de Sowjet-Unie zijn overigens nog altijd niet duidelijk. (foto AP) ROTTERDAM (ANP) - Het voor malige lid van de raad van bestuur van Slavenburgs Bank Gonggrijp was sinds augustus 1979 op de hoogte van de zogenoemde enve loppentruc, een methode om zwart geld via de Zwitserse dochter van de bank in Zürich wit te wassen. Dat verklaarde gisteren de voor malige chef van de effectenafde ling Wevers voor de Rotterdamse rechtbank. Wevers hoorde van de methode tijdens een vergadering in augus tus 1979 van de truc van de uitvin der ervan, W. van Dijk van de effec tenhandel Lentjes en Drossaert in Den Bosch. Dat was een dochter onderneming van Slavenburg. "Van Dijk kwam ermee aan op de kamer van Gonggrijp. Die reageer de zo van: dat hoef ik allemaal niet te weten", zo verklaarde Wevers. Uit diens reactie bleek volgens We vers niets van een verbod 'voor zover ik mij herinner. Want het is al acht jaar geleden'. Volgens Wevers, die de methode onmiddellijk zelf ging toepassen, verbood Gonggrijp de truc pas in 1981. De verdediging, die de getui ge zelf had opgeroepen, probeerde gisteren door de belastende verkla ringen van Wevers heen te prik ken, door hem voor te houden dat er voor de bewuste vergadering al sprake moet zijn geweest van de enveloppentruc. De directie van Slavo Schweiz heeft vorige week in een verhoor in Zürich verklaard dat het idee voor de truc uit Rotterdam kwam, on der andere van Wevers. Maar de ge tuige hield voet bij stuk en pareer de de vragen menigmaal met op merkingen, zoals 'daar heb ik geen concrete herinneringen aan' en 'het is al zo lang geleden'. Deze bewoordingen gebruikte Wevers ook toen hij werd gecon fronteerd met de verklaring van Gonggryp dat hy de enveloppen truc al in februari 1980 verbood, toen hy op de kamer van Wevers de methode toevallig ontdekte. De vader van de truc Van Dyk heeft vorige week verklaard het. 'zeer onwaarschijnlijk' te ach ten dat" hy Gonggryp in augustus 1979 van de truc vertelde. Met het verhoor van Wevers en het stellen van een reeks voorna melijk banktechnische vragen aan de getuige-deskundige Smit, heeft de rechtbank de inhoudelijke be handeling van de zaak gisteren af gerond. Vrijdag houden de officie ren van justitie De Doelder en De Groot hun requisitoir. De drie ex- topfunctionarissen bij de voorma lige Slavenburgs Bank, de 63-jari- ge Ruud Slavenburg, de 65-jarige Veltena en de 57-jarige Gonggrijp worden beschuldigd van het feite lijk leiding geven aan de zwart- geldpraktijken by de bank. Afghaanse koning werkt niet mee aan een regering ROME (AFP) - Mohammed Zahir Sjah, voormalig koning van Afgha nistan, is niet van plan deel te ne men aan een coalitieregering in zijn land. Een woordvoerder van de in ballingschap in Italië verblij vende vorst verklaarde gisteren in Rome is Zahir Sjah helemaal niet van plan de macht te delen 'met de huidige leider in Kaboel', de door de Sowjet-Unie in het zadel gehol pen N^jibullah. Hij wil dat pas als er in het kader van een politieke regeling een vry en onafhankelijk Afghanistan komt, dat niet is onderworpen aan buitenlandse inmenging, aldus de woordvoerder in een verklaring aan het Italiaanse persbureau An sa. Vorige week zei N«yibullah op een partyvergadering in Kaboel dat banden moeten worden aange knoopt met de krachten die de mo narchie steunen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20