NAM zoekt in Leid se wijken naar olie- en aardgasvelden Klachten over verkeer Witte Singel Het slaapkamerraam schuift vanzelf open WOENSDAG 17 JUNI 1987 LEIDEN Proefboring mag in de Leeuwenhoek LEIDEN - Bewoners van Meren- wijk en Leiden-West zijn vanavond laat weer van de trucks af die nogal wat hinder veroorzaken. Het zoge naamde vibro-seismisch onder zoek van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft deze keer tien dagen in beslag genomen. Het betreft een onderzoek ter aan vulling van de oude kennis van de geografische structuur van de bo dem van genoemde wijken. En dan gaat het wat de NAM betreft na tuurlijk om aardolie en aardgas. Het nader onderzoek moet uitwij- Klachten over grond onderzoek LEIDEN - De politie heeft afgelo pen nacht diverse klachten ontvan gen over geluidsoverlast in de Mors. Oorzaak van het lawaai was een grondonderzoek van de Neder landse Aard Oliemaatschappij (NAM). De NAM had overigens vergunning voor dit onderzoek. Ook vanavond zal de NAM aan het werk zijn in de buurt. Dan wordt het onderzoek om 23.00 uur afge sloten. zen of er daadwerkelijk van die stoffen in de bodem zitten en of het op termijn wellicht rendabel is ze naar boven te halen. door Meindert van de Kaaij Op dit ogenblik zijn er op de geo logische kaart van Nederland nog vele witte plekken. Dat wil zeggen dat van bepaalde plaatsen nog steeds weinig of niets bekend is over de structuur van de bodem. Vooral in de grote steden bevinden zich witte plekken, omdat daar voorheen geen onderzoek kon plaatshebben als gevolg van de in tensieve bebouwing. Maar met be hulp van het vibro-seismisch on derzoek kunnen echter ook de gro te steden in kaart worden ge bracht. Dit onderzoek komt er op neer dat 's nachts trucks van de Delftse Geofysische Dienst in Lei den met behulp van trillingen de aardlagen proberen te bepalen. Het tafereel is bekend: drie trucks staan achter elkaar op de meest onverwachte plekken op de weg en drukken platen tegen het wegdek aan waardoor de achter kant van de vrachtwagens van de grond komen. Generatoren veroor zaken via die platen trillingen die 4000 tot 5000 meter .de grond in gaan. Uiteindelijk worden de echo's van de trillingen opgevan gen in de centrale registratieka mer. Na elke trillingsgolf schuiven de drie trucks drie tot vier meter op en herhaalt zich de procedure. Elke trillingsgolf duurt ongeveer een halve minuut. Hierdoor heb ben omwonenden volgens F. Duut, persvoorlichter van de NAM, wei nig last van de trillingen. "Het heeft het effect van het voorbijrij den van een grote vrachtwagen. Voor iemand die voor het raam zit zwelt het geluid eerst aan en sterft vervolgens weer weg. Ik denk dat bewoners totaal tien minuten hin der ondervinden van het vibro- seismisch onderzoek". De trillin gen zijn ook niet te vangen in een maat op bijvoorbeeld de schaal van Richter. "Die wordt gebruikt bij aardbevingen, waarbij de schok ken korter maar veel intenser zijn. Die bevingen komen bovendien van veel dieper uit de aarde dan bij het seismisch onderzoek het geval is. Die twee zijn gewoon niet te ver gelijken", aldus Duut. Booradvies Doel van het onderzoek is het vinden van olie- en gasvelden in de bodem. De NAM wil de aardlagen in kaart brengen van die gebieden waarvoor ze van de Staat toestem ming heeft gekregen die te ontgin nen. Volgens Duut zijn de aardla gen te vergelijken met grillige berglandschappen, doorsneden met breuken. Via het echo-onder zoek wordt vastgesteld waar be paalde lagen zich bevinden. De NAM zoekt naar poreuze lagen, be staande uit zand en kalk, want als er olie en gas aanwezig is zit dat juiste in die aardlagen. Als die lagen zijn opgespoord moet nog een proefboring plaats hebben alvorens kan worden vast gesteld of het werkelijk zinvol is een bepaalde voorraad gas of olie in produktie te nemen. Uit statis tieken blijkt volgens Duut dat van de tien boringen slechts één suc cesvol is. Zo'n proefboring kost de maatschappij al gauw een paar mil joen gulden. Reden voor de NAM om niet over een nacht ijs te gaan en aan verscheidene geologen een booradvies te vragen alvorens het tot zo'n proef komt. Geologen moe ten voor zo'n advies de seismische onderzoekingen interpreteren en dat is een langdurige zaak. Boven dien zijn de resultaten niet altijd even duidelijk, zodat een aanvul lend onderzoek - zoals dat in de Merenwijk en Leiden West-ge- beurt - nodig is. In Leiden en Oegstgeest zijn wel plaatsen waar de NAM eventueel zou willen boren. Dat is bijvoor beeld op het terrein van de Leidse universiteit in de Leeuwenhoek, nabij de universitaire sporthal. Hoewel de NAM reeds een bouw vergunning heeft gekregen voor een zogenaamde boorkelder, zijn er bij het bedrijf nog geen concrete s gisteravond wederom aan de beurt voor een bodemonderzoek van de NAM. De resulta- vn een aantal jaren geleden waren niet duidelijk genoeg. (foto Jan Holvast) plannen. De gemeente Oegstgeest heeft zich alleen nog maar in be ginsel bereid verklaard en dus ver keren de boorplannen in die ge meente nog in een heel pril sta dium. Normen Een hoorplaats brengt volgens Duut in zekere zin wel overlast met zich mee. "Het ergste is nog de ge luidshinder die een boring met zich mee brengt. De boorstelling is zo'n 50 meter hoog. Die is echter wel tijdelijk en blijft zo'n zes tot acht weken staan. Van belang is ook dat er goede toegangswegen zijn tot de boorplek in verband met transport. Er is zwaar verkeer dat af en aan rijdt. Daarover moeten af spraken worden gemaakt met de gemeente of wegbeheerder". Duut zegt dat het uitgesloten is dat er ooit een hoorplaats midden in Leiden komt. "Wil het boren voor ons rendabel zijn, moet het gaan om een redelijk groot veld. Dat kan op verschillende plaatsen worden aangeboord. Daarnaast hebben we de mogelijkheid om een aantal graden schuin te boren. Er kan op die manier een cirkel worden getrokken waarbinnen in overleg met de gemeente de plek wordt gekozen die het minste over last geeft. En dat is altijd een vrij staande plek op minstens 100 me ter afstand van een woonwijk", zo zegt Duut. Wat betreft het geluid is de NAM gebonden aan de normen die de overheid daarvoor stelt. Ook de boorkelder moet voldoen aan mi lieu-technische normen. "De be tonnen put van een paar vierkante meter moet hermetisch gesloten zijn om bodemvervuiling tegen te gaan. Om het oppervlaktewater te beschermen wordt gebruik ge maakt van een stalen pijp van 50 meter die in de grond wordt ge heid. En via die pijp gaat het boor- mechanisme de grond in". Duut wijst een paar keer op de goede re putatie van de 40 jaar bestaande NAM. "Voor geen goud zou de maatschappij die goede naam af breuk willen doen". Bewoners hangen borden en spandoeken op uit protest Bewoners van de Witte Singel hangen spandoeken op waarop de oplossing geschreven staat i hen de overlast in hun straat kan worden opgelost. (foto h LEIDEN - Bewoners van de Witte Singel klagen erover dat de ver keersoverlast in hun straat is toe genomen sinds de Breestraat voor autoverkeer is afgesloten. De be woners hebben in hun straat span doeken opgehangen met teksten als '30 kilometer' en 'Denk aan on ze kinderen'. De Witte Singelbewoners menen dat het aanmerkelijk drukker is ge worden in hi*n straat sinds auto's niet meer de Breestraat in kunnen. De herrie is daardoor flink toege nomen, vooral ook doordat auto mobilisten zich volgens de bewo ners niet of nauwelijks aan de snel heidslimiet houden. Het gedrag van de automobilis ten zou bovendien tot gevaarlijke situaties leiden op deze bochtige singel. Herhaaldelijk komen tegen liggers bijna met elkaar in botsing doordat ze bochten te ruim nemen. Een woordvoerder van de ge meente erkent dat het sinds het af sluiten van de Breestraat drukker is geworden op de Witte Singel. Dat was echter ook voorspeld. Vol gens berekeningen van de gemeen te zou het aantal auto's per etmaal toenemen van 8000 naar 12.000. Uiteindelijk zijn het, aldus de laat ste metingen, 11.000 auto's per et maal geworden. "Het zijn er dus iets minder meer dan we verwacht ten", aldus de woordvoerder van de gemeente. Volgens hem is er op dit moment weinig te doen aan hetverkeers probleem. "De Breestraat weer voor auto's openstellen, is wel de laatste oplossing waaraan we den ken. Maar ook het leggen van ver keersdrempels, zoals sommige be woners willen, biedt geen soelaas. De Witte Singel heeft een functie voor het doorgaande verkeer". De gemeente overweegt wel om in de bochten afscheidingen aan te brengen tussen de verschillende rijbanen. Daarmee kan worden Bewoners klagen over drempel in Maresingel LEIDEN - "Bij de buren even verderop is onlangs een keuken kastje van de wand getrild. Terwijl bij buurvrouw Zirkzee de schuifra men in de slaapkamer iedere dag geheel uit zichzelf enkele centime ters openschuiven. In haar woning zijn ook de scheuren in het plafond zichtbaar. Weliswaar gaan ze gro tendeels schuil achter het pleister werk, maar ze zaten er nog niet toen die drempel voor onze deur er nog niet lag". De drempel in de Maresingel pal voor het Prins Hendrikplein is vol gens de bewoners de grote boos doener. De gemeente heeft de ver hoging een half jaar geleden aange legd als onderdeel van een ver- keerssluis. De bedoeling is dat het autoverkeer de snelheid ter hoogte van de sluis tempert opdat scholie ren van de aan de overzijde van de singel gelegen Marnix van St. Al- degondeschool veilig kunnen over steken. In de praktijk blijkt dat au tomobilisten slechts gas terug ne men wanneer zij bij de sluis een te genligger ontwaren. Is de kust vrij, wordt met gewone snelheid door gereden. De drempel is te laag om te bewerkstelligen dat automobi listen hun voet van het gaspedaal halen. Klap "Maar je merkt het wel wanneer er vrachtwagens over die drempel heen gaan", zegt bewoner Verhoe ven: "Je voelt de huizen trillen". Met als gevolg de eerder genoemde scheuren in plafond en muren. Me vrouw Zirkzee schreef op 19 janua ri een brief naar de gemeente en Prijs voor Van de Vall LEIDEN - Aan prof. dr. M. van de Vall, hoogleraar in de methoden en technieken van sociaal weten schappelijk onderzoek aan de Leidse universiteit, is de jaarlijkse prijs van de Sociological Practice Association toegekend. De prijs is aan de Leidse socioloog overhan digd op het jaarcongres van deze beroepsvereniging in La Crosse, Wisconsin. vroeg om maatregelen. Op 19 maart volgde een brief van meer bewoners. Volgens Zirkzee heeft de gemeente telefonisch contact met haar opgenomen. "Ze zeiden dat er meer klachten moesten ko men, wilde de gemeente ingrij pen", zegt mevrouw Zirkzee. Op 23 mei schreven 7 bewoners opnieuw een brief met klachten, nu naar de gemeenteraad. Sinds dien zijn er een raadslid van de SP en twee raadsleden van het CDA langs geweest. "Maar verder heb ben we niets gehoord en niemand gezien", aldus Verhoeven. "Vooral 's ochtends vroeg is het verschrikkelijk. Dan rijden die gro te vrachtwagens van de veemarkt over de drempel en dat geeft iedere keer weer een enorme klap. We tril len gewoon ons bed uit", zegt Ver hoeven. Zijn voorstel: de drempel weghalen en de doorgang in de verkeerssluis versmallen zodat de Vliet en E.D. Zakrzewska-Gzula, A.J. van Weeren en M.G.J, van Cleef, R.F. van Eek en G.M.G. Koning, J.H.C. Wou ters en J.M. Roozendaal, R.F. Ouwer- J. Vreeman, W.D.' zich noemende Feikes de Groot, W.F. Haasbeek en J.W.J. Onderstal, W.A.M. Goddijn en M.C. Habraken, R.A.S. Wan- rooij en N. van den Hoed, J.M. de Jong en S. van Oosten, G.J. van Oldenborgh en D.A. Niels, E.M. Boekkooi en M.E. de Goede, A.B.J. van Leeuwen en J.B. Mulder, M. Blasse en H. Hegeman, M.J. Betlem en A. Zoete, F.A. Pera en B.C. Lepelaar, T.G.A. Mul en A. Blikman, P.C.G. Glas en R.B. Bolk. Gehuwd: J.A.M. Kallenberg en E.M. van Santen, H.G. Mos en C.M.E. Hagen. W.W. Plomp en H.S. Winkler, C.W. Mat- they en J.T. Bakker, M. de Wolf en H.A. van der Luit, R. Muusse en N. van Hooi donk, H. Scheepmaker en C.C. van Rijn, W.J.L.M. Brama en E.H. Sanders, R.F.M. Konings en E.M.C. Zeiss. LEIDEN - Geboren: Philippe Gualthe- rus AUard zv. I.G.F. van Leeuwen en H.J.W. Rietdijk, Roel Cornelis zv. L. Varkevisser en D.J. Miedema, Bart zv. J.J. Bink en M.C. van Haastrecht, Maar ten Niels zv. M. Souverijn en A.G. van Duijn, Karin dv. P. Kuijt en E.K. Arnol- dus, Michael zv. J.P. Pracht en M. van Es, Dorien Suzanne dv. L.N.A. Willems en J.H.L.A. van Hoorn, Johanna Anna Christine dv. P.C.M. Warmerdam en A.A.P.M. Pijpers, Keivin Dimitri zv. A.H. Bijl en Y.A. Bosselaar, Patricia dv. C.D. Kromhout en L. Leeuwenburg, Gijsbert Gerrit zv. A. van Egmond en voorkomen dat tegenliggers op el- kaars weghelft komen. "Het is ech ter nog de vraag of daar voldoende ruimte voor beschikbaar is". De Leidse huisarts mevrouw Crul, gevestigd aan het Noord- eindsplein vindt de afsluiting van de Breestraat een ramp. Doordat er geen auto's meer doorheen kunnen rijden, is zij aanmerkelijk meer tijd kwijt om de andere kant van de stad te bereiken. Vooral bij het vi site-rijden kan dat tot problemen leiden. Mevrouw Crul wil op korte termijn overleggen met haar colle ga's, om te kijken of zij met dezelf de problemen worstelen en hoe ge zamenlijk actie kan worden onder auto's wel langzamer moeten rij- Reactie Volgens het hoofd van de afde ling bestratingen van de gemeente, de heer Iestra, zijn de klachten van de bewoners bij de gemeente be kend. "Die drempel is zelfs nog wat lager dan andere drempels die we in de stad hebben aangelegd. En daar krijgen we nooit klachten over, althans alleen klachten van automobilisten", aldus de heer Ie stra: "Het komt wel meer voor dat automobilisten die in de buurt wo nen klagen over drempels, maar het doen voorkomen dat hun huis erdoor beschadigd wordt", In dit geval is dat echter niet aan de orde. De heer Verhoeven die de zaak bij de gemeente aankaartte, bezit zelf geen auto, evenmin als zijn buur- Volgens Iestra is het ongebruike lijk, maar technisch wel mogelijk dat het verkeer over die drempel voor scheuren in de woningen zorgt. "Het heeft te maken met ac tie en reactie. Er ontstaat een tril ling en die gaat ergens naar toe. Meestal wordt die wel in de grond opgevangen. Maar het is in theorie niet onmogelijk dat die trilling zich tot in de huizen doorzet". Volgens Iestra is er telefonisch contact geweest met de bewoners en is een van .zijn medewerkers bij de drempel wezen kijken. Inmid dels zijn er ook video-opnamen van de gewraakte drempel ge maakt. Het probleem van de bewo ners komt volgende week aan de. orde in de projectgroep Noorder kwartier. LEIDEN - Medewerkster van bejaardencentrum Haagwijk J. Reiling vierde gisteren haar 40-jarig jubileum in de gezondheidszorg. Ze heeft onder meer 26 jaar in Zuid-Afrika gewerkt en daar medische hulpposten helpen oprichten. De jubilaris kreeg van Haagwijk, waar zij sinds 1979 werkt, voor al haar werk een receptie aangeboden. (foto Jan Holvast) Arbeidsbureau bemiddelt in zomer bij vakantiewerk krachten in betere banen te leiden, wil het arbeidsbureau nu ook gaan bemiddelen voor tijdelijk werk. De banen die bij het arbeidsbureau worden aangeboden, zijn vergelijk baar met de normale vacatures: de werknemers zijn verzekerd en de arbeidsvoorwaarden zijn zoals in de cao is bepaald. De arbeidsbureaus in Leiden en Lisse gaan bij hen ingeschreven werklozen benaderen met de vraag of ze belangstelling hebben voor het tijdelijk werk. Daarnaast kun nen ook mensen die niet als werk loos zijn ingeschreven naar de ar beidsbureaus stappen voor het sei- zoenswerk. LEIDEN/LISSE - De arbeidsbu reaus in Leiden en Lisse bemidde len gedurende het zomerseizoen ook bij vakantiewerk. Zij doen dit omdat vooral in de bollengebieden grote behoefte is aan tijdelijke werknemers. Omdat bedrijven soms behoorlijk krap zitten in hun mensen, wordt er nogal eens ge bruik gemaakt van buitenlanders, Polen vooral, die hier zonder ver gunning komen werken. Volgens C.A.J. van der Zwet, di recteur van het arbeidsbureau in Lisse, heeft dit zonder vergunning te werkstellen van buitenlanders tot vervelende .situaties geleid. Om de grote vraag naar tijdelijke werk- Hogervorst en W.H. Pijnnaken, Wendy dv. B.J. Schiphorst en W. Pekelder, Floor dv. B. van de Water en E. Bosman, Peter zv. A.J. Vermeer en J.M. Jacobse, Elisabeth Gerardine dv. T.J.P. van Es en M. Wildschut, Pieter Alexander zv. P. Bijl en M. Verduyn Lunel, Sophie Chris- tianne Juliette dv. G.T. Bosma en A.M. de Boer, Eliab zv. J.D. Brauckman en H.M. Meilink, Martinus Nicolaas zv. J. Tegelaar en J. Lardé, Jeremy Frangois zv. Y.J. Constantin en K.K. Fisher Con stants, Kevin Nick zv. T.G.M. Mesman en S.J.A. Oudshoorn, Nicky zv. R. Boe- zaard en R. Favier, Larissa Carolina Ma ria dv. E.N.M. 't Hart en C.W.M. Smits, Evelien Abigael dv. E.A. van Engelen burg en J.A. Tutuarima, Sophia Martina dv. A. Noort en J.C. Strijd, Ouderenbeleid Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaarden- werk houdt donderdag in Dien stencentrum Zuid-Oost, Lorenz- kade 61, van 14.30 tot 17.00 uur een open dag flankerend ouder- beleid. Organisaties en instellin gen die hebben meegehoplpen met het ouderenbeleid, geven een overzicht en presentatie van hun activiteiten. Duivensport De Leidse postduivenvereni gingen vlogen het afgelopen weekeinde vanuit Chartres. De uitslagen zijn als volgt: De Snel- vlieger; 1, 4 en 5, J. Groenendijk 2 en 10, Comb. J+N; 3 en 9, F. Jansen: 6, B. Slekke7 en 8, L. vld Tuin. Vitesse kampioen zijn ge worden: 1J. Groenendijk2. B. Slekke; 3, F. Jansen. De Zwaluw: 1 en 7, J. Hooger- vorst: 2 en 6, comb. Aertssen; 3, T. Braggaar; 4, P. van Wissere; 5 ere 2, J. Verhoork; 9, Brouwer-De best; 10, P. de Jong.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15