TAD LEIDEN Steeds Dichtslibben grachten belemmert scheepvaart LEIDSCH DAGBLAD Omgeving van winkels Beatrixlaan opgeknapt Oud-minister Gardeniers voorzitter 'Anne Frank' Klachten van Schuttevaer en scheepswerf Dieven zijn bewakers te slim af Cursisten OOH woedend Aan Leidse universiteit eerste promotie met een hbo-opleiding Nader onderzoek in kwestie van poging tot mishandeling s WOENSDAG 17 JUNI 1987 Redactie: Simone van Driel en Metndert van der Kaaij, ielefoon 144941, toestel 217 of 222. LEIDEN - Het winkelcentrum aan de Beatrixlaan krijgt een opknap beurt. De gemeente is van plan 250.000 gulden beschikbaar te stel- AMSTERDAM (ANP) - Mevrouw M. Gardeniers-Berendsen is be noemd tot voorzitter van het cura- torium van de Anne Frank Stich ting in Amsterdam. Zij volgt dr. G.W.B. Borrie, burgemeester van Eindhoven, op die deze functie vanaf 1978 heeft bekleed. Dit heeft de stichting woensdag meege deeld. Het curatorium van de Anne Frank Stichting bewaakt de statu taire doelstellingen en adviseert het bestuur. Het bestaat uit twaalf leden, afkomstig uit de verschillen de maatschappelijke en geestelijke stromingen en de kringen van het voormalig verzet en de vervolgden. De in Leiden woonachtige Garde niers-Berendsen is in het eerste ka binet Van Agt minister van crm ge weest. len voor het aanbrengen van een luifel, betere verlichting en sierbe strating. Met de winkeliers is over eenstemming bereikt. Het is de be doeling dat het plan nog dit jaar wordt uitgevoerd. De opknapbeurt maakt deel van van een plan van de gemeente de winkelcentra in de wijken er wat vriendelijker uit te laten zien. Ge bleken is dat de kleinere centra in de concurrentiestrijd met de grote supermarkten het hoofd maar nau welijks boven water kunnen hou den. Toch is er bijvoorbeeld bfj ou deren veel behoefte aan dit soort buurtwinkels. Door een aantrekke lijke aankleding van de centra, hoopt de gemeente de loop naar de buurtwinkels te herstellen. Een centrum waar de opknap beurt niet zo makkelijk verloopt, is het winkelcentrum aan de Kenne- dylaan. Dit zou voor enkele miljoe nen ingrijpend worden verbouwd, zo werd aan het begin van het jaar aangekondigd. De eigenaar 'Aegon verzekeringen' wist met de winke liers echter geen overeenstemming te bereiken over de bijdrage die zij aan verwezenlijking van het plan moesten leveren. Volgens betrok kenen zou de nieuwe eigenaar van de supermarkt in het centrum dwarsliggen. De onderhandelin gen zitten momenteel in een im passe, het wordt niet waarschijn lijk geacht dat de plannen binnen afzienbare termijn doorgang kun nen vinden. Gerecht (1) Helemaal strontziek wordt M. Kuivenhoven er naar eigen zeg gen van. Alles wat de eigenaar van het Belgisch café Het Ge recht aan de Lokhorstraat wil is dat een 'mooi, uniek stukje Ne derland' - het Gerecht dus - naar de wensen van de burgers wordt ingericht. Eén wens die hem, ook van gemeentewege, ter ore kwam was een terrasje, waar on der het genot van een biertje de laatste zonnestralen kunnen worden meegepikt. Geen goed woord heeft hij er daarom voor over dat zo'n stel korpsballen, zo als hij de 14 bewoners van het pand aan het Gerecht nummer 12 omschrijft, bij de gemeente heeft geklaagd over overlast. "Ik vind het enorm misselijk". In het bewuste door Maurits Bruggink namens zijn mede-be woners opgestelde klaagschrift, wordt gesproken van veel druk te, storende overlast, de onmoge lijkheid overdag te studeren, hin der veroorzakend lawaai en ver storing van de nachtrust omdat het terras op zomeravonden tot één uur 's nachts zou staan opge steld. "De situatie is de laatste tijd verslechterd doordat de stoe len en tafels met de dagelijks ver der ondergaande zon steeds ver der het plein op worden gescho ven. Zij blokkeren nu de uitgang van het pand Gerecht 13 en staan pal voor Gerecht 12 en 14". Bo vendien, schrijven de bewoners, wordt het verkeer ernstig belem merd omdat het taps toelopende gedeelte van het plein in beslag wordt genomen. "Fietsers zien zich gedwongen over het voet gangersgedeelte te rijden". En Kuivenhoven heeft, zo is de stu denten gebleken, bovendien niet eens een vergunning voor het voeren van een terras op het Ge recht. Kuivenhoven om een reactie op deze reeks klachten gevraagd, blijkt zich van de prins geen kwaad te weten. Het terras is een feit, maar over de tijden dat het er staat en de mate van overlast die het veroorzaakt, heeft hij een heel ander verhaal. "Van twee tot zes uur is er zon op ons terras aan de Lokhorststraat. Van zeven tot 'negen zet ik daarom een terrasje neer op het Gerecht, vlakbij de ingang van de Lokhorststraat. Het gaat om vier tafels en vijftien stoelen en op die stoelen zittten meestal mensen uit de buurt die nog even lekker rustig in de zon willen zitten. Als de zon verdwe nen is, haal ik de boel weer weg. Het is louter bedoeld als service voor mijn klanten, niet voor die paar extra biertjes die ik ver koop. Ik wil op het Gerecht ook helemaal geen permanent terras hebben". "Ik doe het alleen op mooie avonden, dus dat gaat om hoog uit twintig, dertig avonden per jaar", vervolgt hij. "Het terras schuift trouwens naarmate de avond vordert juist steeds verder weg van nummer twaalf in ver band met de stand van de zon. En de mensen van nummer 13 hebben gezegd dat ze dat terras helemaal niet erg vinden". Gerecht (2) De bewuste brief stond afgelo pen maandag op de agenda van de gemeenteraad. Een raadslid merkte in de wandelgangen op dat de Gerecht 12-bewoners bij zijn weten zelf ook niet bepaald met de kippen op stok gaan. Sterker nog, bij tijd en wijle pas' tegen de tijd dat de haan kraait hun bed opzoeken. Maurits Zo zou het volgens de bewoners van Gerecht 12 altijd moeten zijnhet terras van Belgisch café Het Gerecht aan de Lokhorstraat blijft tot de Lokhorststraat beperkt en wordt niet uitgebreid tot het Gerecht. Bruggink erkent dat hij en zijn medebewoners wat overlast be treft zelf ook niet geheel brand schoon door het leven gaan. "Wij hebben ook vaak genoeg op ons donder gekregen en we hebben onze buren al een paar keer een bloemetje gebracht. Ik ben on middellijk bereid toe te geven dat studenten niet de meest rus tige personen zijn. Maar dat ont neemt mij niet het recht over de overlast van een ander te klagen. Ik wil niet een maand lang een terras voor mijn deur, vandaar dat we aan de bel hebben getrok ken". Kuivenhoven op zijn beurt ver onderstelt dat het Gerecht meer gediend is "bij een goed terras dan bij de rugby- en voetbalwed strijden en de bierzuippartijen die de studenten houden. Dat ge beurt nog steeds. En zij maken nu van een mug een olifant". Kuivenhoven heeft voor een terras op het Gerecht geen ver gunning, maar zou wel een mon delinge toezegging hebben van ambtenaar R.D.J.M. Verplancke van de gemeentelijke directie stadsvernieuwing. Een feit tegen wie de klagende bewoners in hun brief ook bezwaar maken. De man in kwestie ontkent even wel dat van toezeggingen sprake is. Hij zegt in het verleden met Kuivenhoven te hebben gespro ken over onder meer de gedachte die bij de gemeente leeft dat het wel aardig zou zijn als er op het Gerecht een terras zou komen. "Er zijn echter geen toezeggin gen gedaan; mensen leggen din gen weieens op een voor hun gunstige manier uit". Het terras is volgens ambte naar bijzondere wetten De Raat tot nu toe oogluikend toegestaan omdat zich geen problemen voordeden. Nu er wel klachten zijn binnengekomen, zal Kuiven hoven waarschijnlijk toch een terrasvergunning moeten aan vragen. Of hij die ook zal krijgen, is vooralsnog niet duidelijk. Vol gens zowel De Raat als Verplanc ke is er bijvoorbeeld een formeel probleem door de omschrijving in de wet dat een terras "in de onmiddellijke nabijheid" van het desbetreffende etablissement moet zijn. Of de afstand Lok horststraat-Gerecht daaronder valt, moet nog worden bekeken. De bewoners van Gerecht 12 hebben dezer dagen hoe dan ook toch rustig kunnen studeren, want met het slechte terrasweer zat het de laatste weken wel weer LEIDEN - De gemeente Leiden moet de vaarwate ren vaker uitbaggeren. Door het dichtslibben van grachten komen geregeld schepen vast te zitten. Dit schrijft de afdeling Rijn streek van de schippersver eniging Schuttevaer aan het gemeentebestuur van Lei den. Aanleiding voor de brief van ere voorzitter L.P. Groenewegen is het feit dat onlangs weer een schip is vastgeraakt in de Nieuwe Rijn. Het zeiljacht van A. Vink met een diep gang van 1.75 meter is gisteravond door een sleepboot vlot getrokken. "De ANWB-waterkaarten geven een diepte van 2 meter aan voor de Nieuwe Rijn. Er staat daar echter een halve meter water te weinig. Op meer plaatsen in Leiden zijn de vaarwegen niet op diepte. Dat is ei- LEIDEN - Een 77-jarige automobi list uit Noordwijk heeft gisteren twee gebroken ribben opgelopen bij een aanrijding. De man reed op de Bloemfonteinstraat en verzuim de bij de kruising met de Morssin gel voorrang te verlenen aan een 58-jarige Leidenaar. Het slachtof fer werd overgebracht naar het Diaconessenhuis. LEIDEN - Twee leden van de be wakingsdienst van V D zijn er gisteren niet in geslaagd twee die ven van een fototoestel bij een win kel in de Haarlemmerstraat aan te houden. De bewakers waren twee verdachte personen gevolgd tot de fotozaak in de Haarlemmerstraat. Daar ontvreemdden de twee mannen inderdaad een fototoestel met een waarde van 1100 gulden uit een vitrine die net door een ver koper werd geopend. De daders namen daarop de benen zonder dat de bewakers dat konden beletten. Met hulp van de politie werd nog de achtervolging ingezet, maar bij het station raakte de bewakers het spoor bijster. genlijk triest, omdat Leiden zich plotseling is gaan profileren als wa tersportgemeente. Zorg dan wel dat de vaarroutes in orde zijn", meent de eigenaar van het zeil schip. Het is overigens niet de eerste keer dat Schuttevaer zich met klachten over het uitblijven van baggeren tot de gemeente wendt. Al drie keer schreef Groenewegen afgelopen jaar namens de schip persvereniging naar de gemeente. Volgens Groenwegen bevinden zich behalve in de Nieuwe Rijn ook bij de Schrijversbrug, de Zijlsingel en de Trek vliet enkele ondiepten. Groenewegen is niet de enige met klachten over het dichtslibben van de Leidse wateren. H. Hijdra, eigenaar van de scheepswerf Tijs- sen, kon vorig jaar een van zijn scheepshellingen niet gebruiken. De wagentjes waarop de schepen omhoog getrokken moeten wor den, bleven in de modder vast zit ten. "Er is toen wel gebaggerd. Maar als je alleen het water bij de helling uitbaggert, slibt het toch weer snel dicht", meent Hijdra. Volgens de Leidenaar komt het re gelmatig voor dat hij schepen moet lostrekken met een sleepboot. Ook J. Slingerland van de gelijk namige rederij, meent dat het wa ter op veel plaatsen te ondiep is. "Als ik met een van mijn schepen in de Haven aanleg, ziet het water daar zwart van de modder die door de schroef wordt losgemaakt". Een woordvoerder van de ge meente geeft toe dat er weinig me.er gedaan wordt aan het verwij deren van slib van de vaarroutes. Wel wordt er gebaggerd wanneer woonschepen op de bodem terecht dreigen te komen. De medewerker van de afdeling civiele werken kondigt aan dat binnenkort een overzicht wordt gemaakt van de ondiepe plekken in de Leidse vaar wateren. Daartoe heeft de gemeen te zich onlangs een dieptemeter aangeschaft. De woordvoerder stelt dat er geen schriftelijke richtlijnen be staan over de diepte van de vaar wateren. Alleen de vaarroute naar de meelfabriek van De Sleutels wordt nog regelmatig uitgebag gerd. Daar houdt de gemeente een diepte van 2.20 meter aan. Vervuild Het uitbaggeren van waterkana len is een zeer kostbare operatie. Daarbij bestaat de kans dat de LEIDEN - Een groot aantal cursis ten van de stichting Ouders op Herhaling (OOH) heeft furieus ge reageerd op een artikel in deze krant, waarin de stuurgroep fusie basiseducatie de gemeente afraadt om OOH extra subsidie te geven. In een open brief schrijven de cursisten hiervan erg geschrokken te zijn: "Wij begrijpen er niets van. Op 19 mei hebben we een vergade ring gehad van cursisten, mede werkers, staf en bestuur van Ou ders op Herhaling. Daar werden 193 handtekeningen aangeboden van mensen die weigeren mee te gaan in de fusie. U denkt toch niet dat wij nu maar braaf overgaan, omdat de fusiepartners dat zoge naamd bereidwillig aanbieden?" In de brief wijzen de onderteke naars erop dat zij zich niet als vee zullen laten verhandelen: "Wij be grijpen dat de gemeente belang heeft bij een groot aantal cursisten in verband met de subsidie, maar wij lenen ons daar niet voor", aldus de open brief. De andere organisaties die zich met basiseducatie bezighouden hebben inmiddels overeenstem ming bereikt over een fusie. OOH wil tot 1989 wachten om te bezien hoe een en ander in zijn werk zal gaan. Ter overbrugging heeft de stichting OOH een subsidie van 70.000 gulden aangevraagd. Drie andere organisaties dreigen, indien OOH die subsidie krijgt, de instem ming met de fusie te heroverwegen en eveneens subsidie aan te vra gen. LEIDEN - Aan de Leidse teit is vandaag voor het eerst een vrouw met een hbo-opleiding ge promoveerd. P. Schaap, die pro moveerde tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen, is voorzover bekend de tweede pro movendus in Nederland zonder een universitaire vooropleiding. Sinds september 1986 maakt de nieuwe wet op het wetenschappe lijk onderwijs het mogelijk met een voltooide hbo-opleiding te pro- Mevrouw Schaap werd op 17 mei 1953 in Leiden geboren. In juli 1969 behaalde zij het mulo b-diploma en in september van dat jaar begon zij een hbo-opleiding aaan het Leidsch Opleidingsinstituut voor Analisten. Deze opleiding sloot zij in 1973 af met het behalen van het hbo b-diploma chemisch analyti sche richting. In 1972 werd zij in dienst van de Stichting voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek betrokken bij onderzoek aan het Farmacologisch Laboratorium in Leiden, eerst als stagiaire en na het behalen van haar diploma als ana liste en laboratoriumassistente. Sinds 1978 is zij werkzaam bij de afdeling celbiologie en genetica van de Leidse universiteit om on derzoek te doen. Als belangrijkste aanleiding om te promoveren noemt dr. Schaap zelf het feit, dat zij steeds meer sa menwerkingsverbanden aanging met groepen in het buitenland en dat vooral bij het aanvragen van subsidies en beurzen haar ondui delijke status vaak problemen gaf. Binnen de vakgroep zelf heeft zij die problemen niet. modder vervuild is. Het is dan een probleem om van het slib af te ko men omdat het eerst moet worden gereinigd of naar een stortplaats moet worden gebracht. En dat maakt het uitdiepen van het water nog eens extra duur. Niet vervuild slib wordt meestal - met toestem ming van het Hoogheemraadschap Rijnland - in diepe wateren gestort. Groenewegen vindt toch dat er, ondanks de hoge kosten, maar eens iets aan het dichtslibben moet gebeuren. "De gemeente krijgt jaarlijks een flink bedrag aan ha vengelden binnen. Dan moet dan maar eens aan het baggeren wor den besteed". Ook Groenewegen irriteert het dat Leiden zich als wa tersportgemeente aan het profile ren is. "In landelijk ochtendblad verkondigden twee ambtenaren wat Leiden allemaal voor de water sport doet. Als je het las, schoten de tranen je in de ogen. Maar wat komt er eigenlijk van terecht? Schepen met een beetje diepgang kunnen niet door de stad varen. Daarbij komt nog dat er nog voor de zomer een passantenhaven in de Haven zou worden aangelegd. De gemeente moet er nog aan be ginnen". Het schip van A. Vink, dat in de Nieuwe Rijn was vast gelopen, werd gisteravond vlot getrokken. DEN HAAG/LEIDEN - Als er ook maar iets gebeurt dan kan je zo weer vastgezet worden", aldus offi cier van justitie, mevr. mr. I.E. Klopper, tegen de 22-jarige Leidse. De vrouw moest voor de Haagse politierechter verschijnen wegens poging tot zware mishandeling en het ingooien van ruiten. Besloten werd de zaak aan te houden voor nader psychiatrisch onderzoek. Vorige maand kreeg de vrouw ruzie met een voorbijganger op de fiets. De vrouw zou de verdachte hebben uitgescholden. Daarop ontstond er een vechtpartij, waar bij het slachoffer van de fiets werd geduwd en enkele klappen moest incasseren. Tijdens de zitting ver klaarde zij dat alcoholgebruik een rol had gespeeld bij haar handel wijze. Dat zou overigens ook het geval zijn geweest bij een reeks andere gedragingen van de verdachte, waarbij de afgelopen maanden de ruiten van verschillende winkels in Leiden het moesten ontgelden. De inwoonster van Leiden werd eerder veroordeeld voor vergelijk bare delicten. Zij werd in april van dit jaar voorlopig op vrije voeten gesteld, onder de voorwaarde dat zij niet langer de openbare orde zou verstoren. In verband met de strafmaat werd besloten deze zaak aan te houden om eerder opgemaakte psychiatrische rapporten boven water te halen. Ook zal in de tus sentijd een reclasseringsrapport over de verdachte worden opge steld. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDFN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13