DE USE VLEESHAL Klagers boeken succes bij geschillencommissies Loodvrije benzine beter verkrijgbaar Groente daar zit meer in! Vlees hoort iiMnHi WÊk Koekenbier L I CONSUMENT— Reinigers niet mengen De groenteman Lekker de goedkoopste WOENSDAG 17 JUNI 1987 PAGINA 11 De stichting Consumen tenklachten, bedoeld om Ge schillencommissies in het le ven te roepen (en te houden), heeft vorig jaar in 2276 zaken uitspraak gedaan, 2197 meer dan in het jaar daarvoor. Het totaal aantal ingediende klach ten daalde van 4268 tot 4049. Samenstelling Raymond Peil De stichting is bedoeld voor het beslechten van tussen consumen ten en ondernemers gerezen ge schillen. Onder stichting vallen ge schillencommissies voor chemisch reinigen, natwas, reizen, recreatie, woninginrichting, parket, keukens en openbare nutsbedrijven. Deze commissies zijn door de overheid erkende en gesubsidieerde instan ties en de uitspraken over de ge schillen zijn bindend voor de be trokkenen. Per 1 juli van dit jaar komt er een geschillencommissie bankzaken bij. De meeste klachten (1316) wer den ingediend bij de geschillen commissie reizen. Daarvan mond den er 886 uit in een uitspraak. Het overgrote deel (690) verklaarde de commissie gegrond. Bijna de helft van de klachten had betrekking op de kwaliteit van het aangeboden vakantieonderkomen: het voldeed niet aan de beschrijving, was te klein, niet schoon, geen balkon en zovoorts. Bijna een kwart van de klachten richtte zich op de omgeving van de vakantiebestemming, zoals de af stand tot het strand, bouwoverlast, discotheken, slecht openbaar ver voer en te koude of lege zwemba den. Spanje eiste ruim een kwart van de klachten op, gevolgd door Griekenland, Joegoslavië Oosten rijk en Italië. Een aantal klachten kon niet worden behandeld omdat de beklaagde reisorganisatie niet was aangesloten bij de overkoepe lende ANVR en evenmin bereid bleek behandelingskosten te beta len en zich te binden aan de uit spraak van de geschillencommis sie. Gemiddeld resulteerden de toegewezen klachten in een scha devergoeding van 842 gulden. Kwart kwart (1287) van de ingediende klachten was de geschillencom missie chemisch reinigen. Deze re sulteerden in 808 uitspraken:in 216 gevallen werd de klagende consu ment in het gelijk gesteld. De ge middelde schadevergoeding be droeg 313 gulden. Uit de zaken blijkt dat in veel ge vallen klachten waren terug te voe ren op fabricage- en confectiefou- ten. Krimp, verkleuring, vormver lies of lubberen, uitgezakte voerin gen, geruïneerde coating van re genjassen en vergeling vloeien' vaak uit dergelijk fouten voort. Desalniettemin werden de aange klaagde chemische wasserijen vaak genoeg aansprakelijk gesteld voor vermissing, vergrauwing. ver- vilting van wol, het niet opvolgen van etiketvoorschriften, verkeerd vlekken verwijderen, onjuist op rekken of beschadiging door de wasmachine. Bij de commissie woninginrich ting werden 721 geschillen aanhan gig gemaakt. Van de 316 behandel de klachten werden er 223 geheel of gedeeltelijk toegewezen. Scha devergoeding (in totaal bijna 26.000 gulden), herstel, wing en ontbinding van de over eenkomst waren in de meeste ge vallen "het gevolg van de uitspraak. Bankstellen, fauteuils en andere meubelen, vloerbedekking en gor dijnen en vitrages waren in hoofd zaak de aanleiding voor klachten. Het ging dan vaak om beschadi ging, slechte afwerking, construc tiefouten en verkeerde levering. Vergoeding De geschillencommissie openba re nutsbedrijven deed vorig jaar uitspraak in 161 geschillen. De consument werd in 38 gevallen in het gelijk gesteld. In zeven geval len bepaalde de commissie dat schadegoeding op zijn plaats was, in totaal voor ruim 6000 gulden. In andere gevallen moest geld wor den terugbetaald, een rekening worden verlaagd of ingetrokken of het verbruik worden herberekend. In een aantal gevallen had het be drijf na een verhuizing onvoldoen de snel afgesloten en het verbruik nadien in rekening gebracht. Er waren ook uitspraken die betrek king hadden op de door het bedrijf gevolgde incasso- of afsluitrege- ling. Wie meer wil weten over de ge schetste en de overige geschillen commissies kan voor een brochure terécht bij instanties als Bureaus voor Rechtshulp of Wetswinkels. In de folders is vermeld hoe het in dienen van een klacht in zijn werk gaat, hoe hoog het klachtengeld is, welke termijnen in acht moeten worden genomen enzovoorts. Men kan zich ook in verbinding stellen met de Stichting Consumen tenklachten, Surinamestraat 4, 2585 GJ, Den Haag, tel. 070-606930. Een aantal fabrikanten schoonmaakmiddelen sinds kort de verpakkingen van waarschuwingen dat deze mid delen niet mogen worden ge mengd of samen gebruikt. Het aantal ongelukken dat ontstaat door vermenging van deze che mische stoffen kan op deze ma nier worden teruggedrongen. Vier organisaties van fabrikan- ten hebben nu besloten een 'niet mengen'-waarschuwing aan te brengen op de verpakking van drie soorten middelen, chloor- houdende reinigingsmiddelen, zure schoonmaakmiddelen en al kalische middelen. Bij combinatie van zure en chloorhoudende middelen kan bijvoorbeeld chloorgas vrijko men, dat ogen en luchtwegen ir riteert. Samenvoeging van sterk alkalische en zure reinigers kan een heftige chemische reactie tot gevolg hebben, met (verbran- dings)gevaar voor huid en ogen. Er zijn kruiden die representa tief zijn geworden voor bepaalde landen. Voor Engeland is dit munt(mintsauce), voor Italië ba silicum en voor Frankrijk dra gon. Munt is o.a. afkomstig uit Azië en het is dan ook niet vreemd ge zien het koloniale verleden van de Britten, dat het begin van deze eeuw met "klinkende munt" werd ingeluid. Mintsaus werd ontwikkeld om het meestal vette lams- en schapevlees van een iet wat pittiger smaakje te voorzien en is erg gemakkelijk te maken: de blaadjes van 2 takjes kruize munt fijnhakken, vermengen met een flinke eetlepel suiker en een snufje zout. Het mengsel overgie ten met 1 dl wijnazijn en het ge heel apart bij het vlees serveren. Basilicum Basilicum, ook wel Bdzielkruid genoemd komt oorspronkelijk uit China en waarschijnlijk was het één van de wondere dingen die de ontdekkingsreiziger Marco Polo, met o.m. spaghetti, meenam naar Italië. De vluchtige olie heeft een darmregulerende wer king, en basilicum werd door de Aziaten als heilige plant be schouwd: de naam is afkomstig van het Griekse Basileusdat "Koning" betekent.Hoewel het onmisbaar is bij tomaat-en kno flook gerechten, mag het niet worden meegekookt: even spren kelen is ruim voldoende. Dragon Aan het dragonkruid, veel ge bruikt in de zo genoemde Franse keuken, dank de bearnaisesaus z'n succes: Escoffier, de kok waarvan wordt beweerd dat hij de basis van het goede koken heeft vastgelegd, noemde het "ee vleugje culinair chic". De geur e smaak zijn pikant en een tikkel tje anijs-achtig. Dragon is één van de vier krui den van de "fines herbes" (samen met peterselie, kervel en bies look), en kan met mate gebruikt worden in alle soorten sla- en ei- schotels, met gevogelte of in groentegerechten zoals kroten, bloemkool, rode kool en uien. Ook dragon wordt niet meegekookt; het eten wordt er muf van. Dragonazijn wordt zeer ge waardeerd en kan als volgt wor den gemaakt: enkele takjes vers kruid, goed gewassen in een fles doen, eventueel aangevuld met enkele kruidnagels en iets troenschil. Witte wijn of appela- zijn erbij gieten en op een zonni ge plaats tenminste twee weken laten trekken. De azijn zeven i gen bewaren in een goed afsluit bare fles. Gebruikenbij o.a. wïld- marinades en sla. Marktbericht De tomatenprijzen stonden de afgelopen week door de eno grote aanvoer en het sombere natte weer van de afgelopen t ken nog onder zware druk. Ook de komkommers bleven op e voor de telers teleurstellend veau achter. Dit werd mede v oorzaakt door het op gang komen van de produktie in West-Duits- land. Bij de sla was in de afgelopen week het aanbod uit de volle grond voor het eerst groter dan onder glas. Ook hier drukte het slechte weer de prijzen sterk. Ook voor aubergines, radijs, courget tes en glasaardbeien werd aan zienlijk lager genoteerd. ERIC TRUFFINO Een onderzoek van de ANWB en een aantal zusterclubs in het bui tenland naar de kwaliteit en be schikbaarheid van loodvrije benzi ne in twaalf Midden- en Zuid-Eu- roepse landen heeft uitgewezen dat de kwaliteit en de beschikbaar heid van deze brandstof in het al gemeen is verbeterd. Volgens ANWB-woordvoerder T. Kroon waren hierover nogal wat klachten ontvangen, wat voor de bond re den was om vóór het komende vakantieseizoen alvast ter plaatse te gaan controleren, aldus Kroon. Met uitzondering van Italië, waar een iets te hoog loodgehalte werd geconstateerd, was de kwaliteit voldoende. De overschrijdingen waren overigens niet verontrus tend. In Joegoslavië moet de auto mobilist er rekening mee houden dat de benzine vaak niet van super kwaliteit is, ook al staat het op de pomp. De kwaliteit zal echter voor de meeste auto's met katalysator ruimschoots voldoende zijn, De beschikbaarheid van lood vrije benzine is vergeleken met vo rig jaar verbeterd. Het komt niet zo vaak meer voor, dat pompen die loodvrije benzine zouden moeten hebben, 'uitverkocht' zijn. Wel is in veel landen het aantal pompen nog veel te gering. Reden voor de in de Alliance Internationale de Touris me (AIT) samenwerkende toeris tenclubs om begin deze maand er bij regeringen en oliemaatschap pijen op aan te dringen by meer pompen loodvrije benzine te gaan verkopen. Een land dat deze zomer het aan tal pompen fors zal uitbreiden is Frankrijk, aldus de ANWB. Buiten de autosnelwegen moet men nog steeds de autoroute zorgvuldig plannen. Niet wachten met tanken tot de tank bijna leeg is, luidt het advies van de toeristenbond. Het meenemen van een reserve jerry can is aan te bevelen, aldus Kroon, die er in dat verband wel op wijst dat het in Italië verboden is om ex tra benzine in een jerrycan te ver- Loodvrij-rijders moeten als hun route niet over de snelwegen loopt, nauwkeurig plannen en niet te lang wachten met bijtanken. Wie de snelwegen neemt, is beter af maar een jerrycan met extra benzine is nooit weg KOREVAARSTRAAT 4 LEIDEN TEL. 071-140011 Maandags vanaf Van Engelen Bevrijdingsplein 31 leiden 071-766210 Van Houten Steenstraat 20 Leiden 071-125368 G.C.N.Mank Korevaarsstraat 8 Leiden 071-120797 Van Tongeren Doezastraat 17 Leiden 071-121093 Max Vermond specialist in het opmaken van fruitmanden Mauritsstraat 51 Leiden 071-219132 HetMaredijkie Firma G.A. Sassen Zn Maredijk 45 Leiden 071-124412 Het Fruitpaleis Haarlemmerstraat 75 Leiden 071-122801 Dick van der Hulst W. Klooslaan 5 Leiden 071-310835 P. Rijnsburger v. Diepeningenlaan 13 Leiderdorp 071-890175 KJ. Vahrmeyer Cobetstraat 77 Leiden 071-230039 Winkelhof Leiderdorp 071-411858 D. van 't Zelfde Hoge Rijndijk 120 Leiden 071-130514 Wim Sira's fruit twee dagen hozen daar ga je van blozen maandag en dinsdag in de Groenoordhallen Lage Rijndijk 68B Leiden 071-132608 Slagerij G.Vonken Zoon Fred. Hendriklaan 34 Leiderdorp 071-892030 Top Slagerij Peters Van Kempenstraat 11 Voorschoten 01717-2364 Slagerij Vreeburg Schoolstraat 42 Voorschoten 01717-2605 Speciaal slagerij Overdevest Herenstraat 65 Leiden 071-123535 v.d. Poel Rijndijk 72 Leiden 071-764277 gespecialiseerd in fijn vlees v. Wingerden B Hoge Rijndijk 98 Leiden 071-120213 Slagerij Zandvoort Pïeterskerkchoorsteeg 21 Leiden 071 140115 Ruud Molenaar Vid. Waaisstraat 19 Leiden 071-122708 Kwaliteit Slagerij Aat Arbouw t Schooistroot 180 Voorschoten 01717-3522 Keurslagerij Scholten Hoofdstraat 26 l.Sassenheim 02522-11440 GUN U ZELF HET BESTE Hogewoerd 155 Leiden 071-121662 Oud Herengracht 17 Leider» 071-121769 kilo baconlapjes 7,50 Runderbraadlappen 4 ge heel kiloI I )wW Rundertartaar nr heel kiloI I )9w Voor de barbecue Spare-ribs 4 2kiloI I j™ Kippenbraadpoten -j gg- 2 kilof Rundergehakt 7 gj- heel kilof 9 «Jv Voor de boterham Boerenham n «j- 150grZffaV Voor direkt gevraogd JONGEMAN 18 jaar voor vast en/of vakantiehulp. V. ENGELEN'S groente- en fruithandel Bevrijdingsplein 31, Leiden, tel. 766210. DUIVENVOORDEN ELEKTROTECHNIEK B.V. Heerenweg 1, 2222 AM Katwijk vraagt met spoed ELEKTROMONTEURS M/V HULP-ELEKTROMONTEURS M/V Ervaring vereist. Tel. 01718-25921/26481 Wens kantooruren. Na 17.00 uur 02523-76000.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11