ROYALCLASS! Paus pleit in Polen voor vrije vakbonden Verkiezingscampagne Italië: grote scheldpartij Labour gaat zware periode tegemoet Tijdens openluchtmis in Gdansk Iran uit weer bedreiging tegen VS In Z.Afrika 800 mensen vrij VS-bewakers Moskou ambassade vrijgelaten ZATERDAG 13 JUNI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 GDANSK (AP) - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren openlijk gepleit voor herstel van de rechten van de verboden vakbeweging Solidariteit en voor een betere naleving van de mensenrechten in het algemeen in wat hij noemde zijn "zwaar beproefde" vaderland Polen. LONDEN (Rtr) - De Britse Labour- partij, die ondanks een tempera mentvolle verkiezingscampagne opnieuw is veroordeeld tot de op positie, lijkt een zware periode te gemoet te gaan. Waarnemers slui ten niet uit dat binnen de partijge lederen spanningen zullen ont staan tussen radicale en gematigde socialisten. Hoewel Labourleider Neil Kin- nock de Conservatieven aftroefde met zijn campagne, waarin de ge matigde toon overheerste, deed zijn partij het nu niet heel veel be ter dan bij de verkiezingen van 1983, die voor de socialisten ramp zalig verliepen. De omvang van La bours nederlaag - Thatcher krijgt ruim honderd zetels meer dan de andere partijen samen - kan ertoe leiden dat de positie van Kinnock op het komende partijcongres in oktober ter discussie komt te staan. Onder de nieuwe Labour-af- gevaardigden is het aantal links-ra dicalen aanzienlijk toegenomen. Zij lijken geenszins van plan Kin nock vijf gemakkelijke jaren in de oppositiebanken te bezorgen. Kinnock zal ter verdediging aan voeren dat de macht van Labour onder zijn leiding niet is afgebrok keld en dat de Alliantie niet langer een bedreiging vormt. „De mensen die op ons graf dansten kunnen dat nu niet meer doen. De Ailliantie is verdwenen in politieke vergetel heid", zei Labours tweede man, Roy Hatterley. Een maand geleden dreigde de Alliantie de socialisten Een dag nadat de kerkleider een persoonlijk onderhoud had met vakbondsleider Lech Walesa schaarde de paus zich gisteren op nieuw aan de zijde van Walesa en duizenden andere vakbondsacti visten bij een openluchtmis in Gdansk, waar Solidariteit in 1980 met de „akkoorden van Gdansk" Congresleden VS eisen ontslag van onderminister WASHINGTON (Rtr) - Meer dan honderd leden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden hebben gisteren een petitie gete kend waarin gevraagd wordt om het ontslag van de onderminister van buitenlandse zaken Elliott Abrams. Volgens de 129 onderte kenaars van de petitie heeft Abrams het Congres misleid in zake zijn rol in de Iran-affaire en kan hij zijn functie daarom niet meer naar behoren vervullen. „Hij moet aftreden of onmiddel lijk worden vervangen", aldus de petitie. Abrams, die bekend staat als een vurig voorvechter van de zaak van de anti-sandinistische opstandelingen in Nicaragua, haalde zich vorige week de woe de van veel Congresleden op de hals door toe te geven dat hij de Sultan van Broenei om een bij drage voor de Contra's had ge vraagd, hoewel hij dit eerder ont kend had. De onderminister rechtvaardigde' zijn optreden met het argument dat hij „niet gemachtigd" was de waarheid te onthullen. Chili schond luchtruim van Bolivia LA PAZ (AFP) - Chileense militai re vliegtuigen hebben donderdag het Boliviaanse luchtruim ge schonden, in het gebied van Chara- na en Clacotd. Dit heeft het minis ter van informatie in La Paz, Her man Antelo, gisteren bekendge maakt. De Boliviaanse regering en strijdkrachten, alsmede de bevol king van de twee plaatsen in de buurt van de Chileens grens zijn verontrust over deze daad, aldus de minister. De betrekkingen tus sen Chili en Bolivia zijn sinds dins dag gespannen als gevolg van de weigering van het bewind in San tiago in te gaan op het verzoek van La Paz toegang te krijgen tot de zee via een corridor over Chileens grondgebied. De Boliviaanse minister van bui tenlandse zaken, Guillermo Bedre- gal, die over de corridor intensief onderhandelingen heeft gevoerd met zijn Chileense collega Jaime del Valle, liet donderdag alle diplo matieke schroom varen en noemde zijn ambtsgenoot een „lakei van het totalitarisme" en een „mario net die gehoorzaamt aan de grillen van zijn baas", president Augusto Pinochet. Bolivia heeft Chili gevraagd om toegang tot de zee in ruil voor eco nomische compensatie. Dat is niet de eerste keer. In 1978 voerden de twee landen ook al gesprekken hierover. Maar Chili blijft letterlijk en figuurlijk in de weg staan. In een verklaring van het ministerie voor buitenlandse betrekkingen in Santiago staat dat het voorstel van La Paz niet „geschikt" is. werd opgericht. Een grote politie macht - volgens ooggetuigen de grootste sinds de instelling van de staat van beleg in december 1981 - zag erop toe dat de misviering niet uitliep op een massale demonstra tie ten gunste van de vakbeweging. Het was de eerste keer dat de paus in Gdansk was. Bij zijn twee eerdere bezoeken achtten de Pool se leiders het te gevaarlijk om dat vakbondsbolwerk in zijn reissche ma op te nemen. Een lokale televi siezender bracht gisteren onver wacht beelden van de mis die de paus daar opdroeg. Toen de twee- en-half uur durende misviering ten einde liep en de paus enkele spon tane gesprekken aanknoopte met aanwezigen werd de uitzending echter abrupt afgebroken. „Niemand kan ons het recht ont zeggen om mede de toekomst van het land te bepalen," zei de kerk vorst in zijn moedertaal tegen een menigte van meer dan een miljoen mensen. „Arbeiders hebben het recht op zelfbestuur. Een uitvloei sel daarvan zijn onder meer onaf hankelijke en autonome vakbon den." Na deze passage in zijn rede stak ruim een halve minuut lang massaal gezang en geschreeuw op van de naam van de in oktober 1982 verboden vakbeweging en ontstond een zee van deinende rood-witte vakbondsvlaggen. Her haaldelijk moest de paus zijn preek onderbreken om ruimte te geven aan massale toejuichingen en bij val. De primaat liet zich positief uit over de akkoorden van Gdansk en noemde die een voorbeeld van „de groeiende bewustwording van de werkende bevolking". Ook Lech Walesa woonde met zijn vrouw de mis bij en het paar ging gezamenlijk ter communie. Toen de paus bij Walesa kwam ont stond bij de talrijke aanwezigen opnieuw applaus. Achter de paus rees het 25 meter hoge stenen monument op dat de Poolse autoriteiten in 1966 opricht ten ter ere van de oorlogshelden van Westerplatte, dat bij Gdansk aan de Oostzee ligt. In de eerste week van september 1939 wist een Pools garnizoen het op die plaats een week lang uit te houden tegen aanvallen van Nazi-troepen. In Warschau arresteerde de poli tie de leider van een vredesbewe ging die zich in een open brief tot de paus had gericht. In die brief deed Jacek Czaputowicz van de verboden Beweging voor Vrijheid en Vrede zijn beklag over het har de optreden van de politie tegen dissidenten. Volgens de echtgeno te van de opgepakte activist, die dit bekend maakte, zijn niet alleen in Gdansk, maar ook in Tarnow, Kra kow en Szczecin tientallen leden van die beweging opgepakt voor de aankomst van de paus in deze steden. MADRID (Rtr/DPA/AFP) - De Bas- kische afscheidingsbeweging ETA heeft gisteren een bomaanslag ge pleegd op een olieraffinaderij in de Spaanse stad Tarragona. De aan slag, waarbij een aantal pijpleidin gen werd opgeblazen, veroorzaak te een zware brand op het terrein. Twee brandweerlieden raakten ge wond. Volgens de plaatselijke au toriteiten heeft de ETA zich in tele foontjes aan twee radiostations verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. De brand, die 's morgens vroeg uitbrak, veroorzaakte grote paniek onder de bevolking. Duizenden Brand na ETA- bomaanslag op olieraffinaderij vluchtten halsoverkop met de auto uit de omliggende woonwijken. De brandweer wist het vuur, dat op sommige plaatsen tot een hoogte van veertig meter oplaaide, tegen het middaguur te bedwingen. Kort voor het uitbreken van de brand hoorden omwonenden twee explosies op het terrein van de raf- NICOSIA (AP) - Iran heeft gisteren opnieuw dreigende taal geuit aan de VS over de ontwikkelingen in het Golfgebied. President Chame- nei betoogde dat zijn land Ameri kaanse oorlogsschepen kan aan vallen met talrijke wapens, waar van Washington niet weet dat Iran daarover beschikt. Volgens Chamenei heeft Iran niet alleen de beschikking over Chinese anti-scheepsraketten van het type „Zijderups", maar ook over „talrijk ander materieel, dat - als we er gebruik van maken - de Amerikaanse vloot in de Perzische Golf even kwetsbaar maakt als zij voor raketten is". Over de aard van die overige wapens zei hij verder niets. In de VS bestaat veel weer stand tegen de stationering van de Zijderups-raketten en binnen de regering-Reagan wordt nog altijd overwogen om een preventieve aanval uit te voeren tegen deze pro jectielen die staan opgesteld bij de Straat van Hormoez, de strategi sche waterweg die toegang geeft tot de Golf. Chamenei onderstreepte echter opnieuw dat Iran niet als eerste tot de aanval zal overgaan en niet uit is ADVERTENTIE Fred Menken heeft altijd enkele automobielen van formaat in huis, zoals Porsche, Jaguar, Lancia, Mercedes, Volvo, Saab, Maserati etc. Arische ram°0Ü ''chtmeJiLrarr>en, - laaien wgen fred men ken, rijksstraatweg 338, JOHANNESBURG (Rtr/UPI) - In Zuid-Afrika zijn in de afgelopen twee dagen 800 mensen vrijgelaten die zonder vorm van proces wer den vastgehouden op grond van de noodtoestand in delen van het land, maar er zitten er nog rond 2.000 vast. Dit is gisteren verno men van woordvoerster Audrey Coleman van het Steuncomité van Ouders van Gevangenen. Onder de vrijgelatenen bevond zich ook de secretaris van de rk-bisschoppen, de priester Smangaliso Mkhatsh- wa, die evenwel nog voor de rech ter moet Verschijnen op beschuldi ging van verboden wapenbezit. Het verzet tegen apartheid in nog voorbij te streven in de opinie peilingen. Opvallend bij deze verkiezings uitslag is dat de socialisten in enke le traditionele Londense Labour- bolwerken het moesten afleggen tegen de Conservatieven. De kie zers spraken zich hiermee kenne lijk uit tegen het links-radicale be leid van Labour-gemeenteraden. Door de partij naar het politieke midden te drukken heeft Kinnock dit gevaar willen afwenden. Deze lijn zal hem door radicale elemen ten niet in dank worden afgeno men en van hun kant valt dan ook flinke druk te verwachten. Kinnocks grootste handicap was ongetwijfeld zijn belofte de Britse kernwapens weg te halen. Als hij nu gaat proberen het socialistische defensiebeleid te veranderen kan hij rekenen op grote tegenstand en mogelijk zelfs op splijting van de partij. Mocht de. Labourleider over de verkiezingsuitslag struikelen dan staan zowel ter rechter als ter lin ker zijde opvolgers te wachten. Aan de linkerkant is dat 'Rode' Ken Livingstone, de ex-voorzitter van de nu opgeheven het Gemeen tebestuur voor Groter Londen, die nooit een geheim heeft gemaakt van zijn ambities om de leiding van de partij over te nemen. Tot de rechterflank en het centrum van Labour behoren campagne-mana ger Bryan Gould en woordvoerder John Smith, die ook wel hogerop willen. finaderij die eigendom is van de staatsonderneming „Enpetrol". In de omgeving van de brandhaard werden later resten van een ontste kingsmechanisme en batterijen ge vonden. Sommige veiligheidsexperts twijfelden aan de echtheid van de verklaringen waarin de ETA zich voor de aanslag verantwoordelijk stelde. „De ETA pleegt zelden aan slagen op economische doelen, stelt zich nooit zo snel na de aan slag verantwoordelijk en geeft nooit verklaringen in het Spaans uit", aldus een Baskische deskun dige. Spaanse brandweerlieden zijn bezig om de brand op het olieraffinaderij-terrein in Tarragona, die gisteren ontstond na een bomaanslag door de Baskische afscheidingsbeweging ETA, te blussen. (Foto epa) WASHINGTON (Rtr/AFP/UPI/ DPA) - Het Amerikaanse leger heeft de aanklacht wegens spiona ge tegen een van de bewakers van de Amerikaanse ambassade laten vallen. Dit hebben functionarissen van het Pentagon, het ministerie van defensie, gisteren verklaard. De marinier, Arnold Bracy, werd ervan verdacht agenten van de KGB tot het ambassadegebouw te hebben toegelaten, maar is volgens Pentagon-functionarissen vanwe ge gebrek aan bewijs vrijgelaten. De 21-jarige Bracy is een van de vier mariniers die dit vooijaar wer den gearresteerd omdat zij agenten van de Sowjet-inlichtingendienst KGB in het ambassadegebouw zouden hebben binnengelaten in ruil voor de gunsten van aantrek kelijke dames. Verder zouden zij ook geheime documenten aan de KGB hebben toegespeeld. Aan vankelijk bekende Bracy, maar hij trok zijn verklaring later in. Van de vier mariniers die in ver band met het spionage-schandaal werden aangehouden, zijn er nu twee vrijgelaten. Tegen de overige twee - de 25-jarige sergeant Clay ton Lonetree en zijn collega Robert Stuffelbeam loopt nog een on derzoek. Lonetree moet waar schijnlijk op 22 juli voor een mili taire rechtbank verschijnen. Het spionage-schandaal beheer ste in maart en april de Amerikaan se media en wierp een schaduw over het bezoek van de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, George Shultz, aan Moskou. De Amerikaanse regering vreesde dat de KGB via de mariniers de hand had weten te leggen op de sleutel waarmee de diplomatieke boodschappen kunnen worden ontcijferd. In de Amerikaanse pers werden functionarissen van het Pentagon en het ministerie van justitie aan gehaald die de recherchedienst van de marine ervan beschuldig den dat zij het onderzoek hebben „verprutst". Een officier van het korps mariniers bevestigde giste ren dat Bracy - in afwijking van de gangbare procedure - een test met een leugendetector had moeten on dergaan, maar hij ontkende dat Bracy's vrijlating hiermee verband houdt. Over het algemeen laten Amerikaanse rechtbanken de uit slag van proeven met leugendetec toren niet toe als bewijsmateriaal. op het uitlokken van een confron tatie met een incident als de Iraak- se raketaanval op 17 mei op een Amerikaanse marinefregat. Onder vaststelling dat de Amerikaanse marine superieur is over die van Iran betoogde het staatshoofd dat de „Perzische Golf geen gebied is voor actie van een grote marine- macht. Als een Amerikaans vlieg- dekschip in de Golf wordt bescha digd door ons materieel zal Amerika in de hele wereld ge zichtsverlies lijden." De VS over wegen overigens geen vliegdek schepen naar de Golf te sturen, omdat die daar te kwetsbaar zijn. Zuid-Afrika riep gisteren op tot twee weken van actie uit protest te gen de noodtoestand die donder dag met een jaar werd verlengd. De campagne wordt ook gesteund van kerkelijke zijde. De Anglicaanse kathedraal St Mary in Johannes burg, waar later op de dag geeste lijken bijeen zouden komen om protest te uiten tegen de noodtoe stand, werd 's ochtends by de hou ten deuren getroffen door een brandbom. Er ontstond veel scha de. Hoogtepunt van de actieweken vormt een staking op* 16 juni, wan neer het bloedig onderdrukte op roer van 1976 in Soweto wordt her dacht. WEST-BERLIJN - Een enthousiaste toeschouwer springt op aan het ein de van de toespraak, die de Amerikaanse president Reagdn gisteren hield voor de Brandenburger Poort bij de Muur in West-berlijn. Hij riep Sow- jet-leider Gorbatsjov op om de Muur af te breken en de poort te openen. Daarnaast stelde hijvoor om in beide delen van de stad Olymoische Spe len te organiseren en voor het houden van international conferenties. De ruim vijfhonderd inwoners van Oost-Berlijn die zich verzamelden aan de andere kant van de Muur konden niets horen van de toespraak. Slechts het applaus dat Reagan af toe ten deel viel was in het oostelijk stadsdeel te horen. De politie spoorde het publiek herhaaldelijk aan om door te lopen, echter zonder resultaat. (Foto ap> Buitenland kort Verongelukt Zeven Spaanse politieagenten die op zoek waren naar een vermist kind zijn gisteren om het leven ge komen toen hun helikopter neer stortte in nevelig berggebied. De helikopter verongelukte in een berggebied tussen twee meren, op ongeveer 430 kilometer van Ma drid. De zeven slachtoffers waren op zoek naar een 13-jarig meisje, dat sinds zondag in het gebied werd vermist. Gele koorts Een onlangs in Nigeria uitgebro ken gele koorts-epidemie heeft al aan minstens 330 mensen het leven gekost. De autoriteiten in Lagos vragen om meer internationale steun om de ziekte te bestrijden. De laatste maanden is een team van Nederlandse artsen en ver pleegkundigen bezig geweest hon derduizenden Nigerianen tegen de ziekte in te enten. ROME - Zelden is er in Italiaan se verkiezingscampagnes zoveel gescholden als dit jaar. De kiezers, die morgen en maandag naar de stembus gaan voor de samenstel ling van een nieuw parlement, heb ben van de christendemocraten te horen gekregen dat de socialisten onbetrouwbaar en ondemocratisch zijn; de socialisten op hun beurt schilderen hun vroegere regerings partners af als een bende overval lers. De kleinere regeringspartijen doen het wat kalmer aan, maar trachten zoveel mogelijk munt te slaan uit de ruzie tussen de groten. door Hein ten Kortenaar De republikeinse leider Spadoli- ni, die sinds zijn premierschap in 1983 de smaak te pakken heeft ge kregen en nu een permanente kan didaat voor die post is, werpt zich op als de enige staatsman met ge noeg gezond verstand en moreel overwicht om de strijdende partij en weer tot elkaar te brengen. De strijd om de macht, waardoor het kabinet-Craxi uiteen is gespat, is nog nooit zo vinnig geweest. Tenslotte is het voor het eerst dat de machtspositie van de christen democraten, vroeger altijd als van zelfsprekend aanvaard, serieus wordt bestreden door de veel klei nere socialistische partij. Die eist alle eer op voor de 'stabiliteit' van de afgelopen vier jaar, de terugge lopen inflatie, de oplevende econo mie en de vele goede zaken die zich inderdaad hebben afgespeeld on der de regering-Craxi. Zelfs bij een uiterst bescheiden vooruitgang van de socialisten, ze ker als die gepaard zou gaan met een verlies van de christendemo craten, zouden de eersten" niet meer te houden zijn en voor de af zienbare toekomst de leiding over het land voor zich opeisen. Bij dit alles blijven de nisten, op een na de grootste partij van het land, enigszins in de scha duw. Zij blijven hardnekkig stre ven naar het 'democratisch alterna tief, dat wil zeggen een coalitie met de socialisten en de andere kleine partijen, waarbij de chris tendemocraten in de oppositie zou- Bettino Craxi - modern gedoe - den worden gedrongen. De moei lijkheid daarbij is echter dat geen van de daarvoor in aanmerking ko mende kandidaten er ook maar iets voor voelt. De socialisten wel het minst van al: in een coalitie zoals de voorbije kunnen zij nog altijd de rol van progressieven spelen, maar in een regering met communisten zouden zij, zo niet door de mand vallen, dan toch alleen de tweede viool kunnen spelen. Door een ingreep van partijleider Craxi is hun linker vleugel bijna buitenspel gezet, met als gevolg dat sommige vooraan staande vertegenwoordigers daar van de partij de rug hebben toege keerd en zich als onafhankelijke kandidaten in de communistische lijsten hebben laten opnemen (de vroegere Europese commissaris Antonio Giolitti en regisseur Gior gio Strehler zijn de bekendsten). Liever dan 'links' noemt de PSI zich tegenwoordig 'modern' en meer dan tot de arbeiders richt zij zich tot 'de opkomende klassen' (of yuppies) met slogans als: efficien cy, besluitvaardigheid, vernieu wing. Tegen al dit moderne gedoe houden de christendemocraten het liever op de traditie. Hun propa ganda bestaat voornamelijk uit ge lukkige familietafereeltjes, met stralende ouders en grootouders omringd door heel veel blije kinde ren. 'Hup Italië!' staat eronder. „Stem voor de dingen waar het opaan komt". Voor het eerst sinds jaren krijgen zij ook weer de uitgesproken steun van de bisschoppen die er onlangs, in navolging van de paus, bij de ka tholieken op aan drongen hun poli tieke eenheid te bewaren. Als altijd blijven zij vooral hameren op het communistische gevaar, waaraan zij vanouds het merendeel van hun aanhang te danken hebben. Partij leider De Mita waarschuwt dage lijks dat de PCI deze keer wel eens de grootste partij van het land zou kunnen worden, hoewel niemand daar serieus in gelooft, ook de com munisten zelf niet. De aantijging, vooral van socia listische zijde, dat de christende mocraten in werkelijkheid hun vroegere bondgenoten zouden wil len inruilen voor de PCI behoort dan ook tot de gebruikelijke propa- ganda-onzin. De communisten kij ken wel uit, tenslotte zijn zij pas voor het eerst in hun naoorlogse geschiedenis stemmen gaan verlie zen na het ongelukkige experi ment van de 'nationale samenwer- king'in de jaren 1978-'79. De kracht van beide partyen ligt nu eenmaal in het feit dat zij el- kaars alternatieven zijn. Zo zal er ook bij deze verkiezingen waar schijnlijk weinig veranderen. De laatste opiniepeiliging van het dag blad La Republica wyst op een lichte vooruitgang van de PSI ter wijl christendemocraten en com munisten opnieuw enkele procen ten zouden verliezen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5