LEIDSCH DAGBLAD Banken gaan rente opgeven Chloorgas ontsnapt in zwembad recreatiepark Visvoondeel bij AH 'Helft sterfte longkanker door huisvogels Molukse actiegroep dreigt met bommen see Morris before you bu> nappa Middelbare school in Noordwijk vanaf '88 Als groter bedrag wordt vrijgesteld van belasting Zilveren Kruis schrapt 3.000 wanbetalers Noodtoestand Panama DONDERDAG 11 JUNI 1987 OPGERICHT 1 MAART 1E 38339 Wasscnaarse arts Tlolst in proefschrift: UTRECHT (GPD) - 'De helft van de 8.000 personen die jaarlijks ster ven aan longkanker hebber dat te wijten aan door huisvogels veroor zaakte stofdeeltjes. Vogelhouders hebben een verhoogde kans op longkanker, cara en neuspoliepen. Zwangere vrouwen hebben ook een grotere kans op een mis kraam'. Dat zegt de Wassenaarse arts P. A. J. Holst in een proef schrift waarop hij maandag aan de Utrechtse universiteit promoveert tot doctor in de geneeskunde. Volgens longarts Van den Bos van het Antoniusziekenhuis in Nieuwegein, lijken de conclusies erg voorbarig. 'Indien het verband tussen het houden van vogels en longkanker inderdaad bewezen kan worden, verdient Holst de No belprijs'. Het is volgens Van den Bos wel al jaren bekend dat huisvogels aan leiding geven tot allerlei longinfec ties en allergieën. Met name astma patiënten en cara-lijders lopen een verhoogd risico. Bekend is onder meer de 'duivenmelkerslong' en de papegaaienziekte, allebei longin fecties die veroorzaakt worden door stof dat afkomstig is van de vogelhouderij. Paul Kwast, woordvoerder van de Bond van Vogelhouders, waar schuwt voor overdreven angst zo lang het verband niet bewezen is. De Bond van Vogelhouders advi seert al jaren om papier of karton in volières te gebruiken in plaats van zand ter voorkoming van stof problemen. Ook zijn er zogenaam de ionenverfrissers in de handel, die de stofdeeltjes uit de lucht zui- Volgens Kwast zijn de risico's in derdaad groter bij het houden van tropische vogels. Deze kunnen al leen gehouden worden in warme en tochtvrije ruimtes, waar vaak snel veel stof rondzweeft. Van alle landen heeft Nederland, samen met België, al jaren het hoogste sterftecijfer aan longkan ker. Onderzoeker Holst besloot tot het onderzoeken van een mogelijk verband met huisvogels omdat het ook deze twee landen zijn waar het houden van vogels erg populair is. Roken, tot nu toe altijd als voor naamste veroorzaker van longkan ker beschouwd, gebeurt in Neder land en België niet meer dan el ders. In Nederland worden naar schat ting ruim 7 miljoen huisvogels, zo als parkieten, gehouden. In de lon gen komt stof terecht afkomstig van ingedroogde vogelpoep. Ook keratinestof (dat dient om de veren van de vogels waterafstotend te houden) en kleine stofdeeltjes die door de vogel en veermijten wor den geproduceerd komen in de longen terecht en vergroten hier mee de kans op longkanker. Ton schadevergoeding voor De Vries (RSV) DEN HAAG (ANP) - Het Haagse gerechtshof heeft een bedrag van 97.000 gulden schadevergoeding toegekend aan de voormalige pre sident-commissaris dr. J. de Vries van het RSV-concern. De Vries had om schadevergoe ding gevraagd als tegemoetkoming in de door hem gemaakte kosten nadat hij door de RSV-enquête- commissie was aangeklaagd we gens meineed en de rechtbank en later het gerechtshof besloten dat De Vries niet wegens meineed ver volgd kon worden. De procureur-generaal bij het hof is nog in cassatie gegaan bij de Hoge Raad maar heeft dit later weer ingetrokken. De Vries was daarmee definitief buiten vervol ging gesteld. De schadevergoeding is hem toe gekend voor geleden materiële schade, zoals de kosten van rechts bijstand. De Vries had overigens om 137.000 gulden gevraagd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/NOORDWIJK - In Noordwijk begint per 1 augustus 1988 een openbare scholenge meenschap voor mavo, havo en vwo. Staatssecretaris Ginjaar-Maas heeft gisteren toestemming gege ven hiervoor. De school is een ini tiatief van een groep ouders in Noordwijk, die al jaren ijvert voor openbaar middelbaar onderwijs in de duin- en bollenstreek. De Noordwijkse school wordt op poten gezet met hulp van de Leid- se Louise de Coligny-scholenge- meenschap. Het is overigens de be doeling dat het een zelfstandige scholengemeenschap wordt. De vestiging van de middelbare school werd lange tijd tegengehou den, onder meer omdat Leiden bang was dat de Noordwijkse school de opheffing zou betekenen van de dependance van de Louise de Coligny in Leiderdorp. De staatssecretaris heeft nu de garan tie gegeven dat de Leiderdorpse vestiging blijft voortbestaan. DEN HAAG (GPD) - De banken zijn bereid aan de fiscus op te geven hoeveel rente zij aan hun cliënten hebben uit betaald, mits met ingang van volgend jaar een groter be drag aan rente wordt vrijgesteld van belasting. De banken hebben een dergelijke maatregel nodig om de vlucht van spaargeld naar het buitenland tegen te gaan. Ruim 90 gasten naar ziekenhuis Een van de slachtoffers met ademhalingsmoeilijkheden wordt per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. ZEEWOLDE (ANP) - In totaal 94 tig chloorgas hadden ingeademd, personen zijn gisteravond in het Ruim de helft was vanochtend al ziekenhuis beland nadat ze irt het weer naar huis. De overigen zou- zwembad van recreatiepark De den ü1 de 1°°P van vandaag het zie- Eemhof in Zeewolde ontsnapt gif- kenhuis mogen verlaten. Naar het zich laat aanzien onder vindt niemand blijvende gevolgen van de chloorgaswolk. De toestand van een badmeester, die zich aan vankelijk ernstig liet aanzien, was vanochtend sterk verbeterd. De gifwolk ontstond nadat een fout was gemaakt bij het voltanken van het chloorreservoir in de kel der onder het zwembad. Iemand heeft per abuis de slang van de tankwagen met chloor aangesloten op het zoutzuur-reservoir. Bij de chemische reactie die ontstond kwam chloorgas vrij, dat via de ventilatoren door het gebouw werd geblazen. Toen de vergissing werd ontdekt - er was toen ongeveer 70 a 80 liter chloor in de zoutzuurtank terecht gekomen - is de leiding van het park gealarmeerd, waarna hét zwembad direct werd ontruimd. Wie voor het ongeval verant woordelijk is is nog niet vastge steld. De chauffeur van de tankau to is inmiddels door de politie ver hoord, en diverse personeelsleden van het zwembad werden vandaag ondervraagd. In het zwembad verbleven op het moment van het ongeluk onge veer 400 gasten. Vijfendertig wer den direct per ambulance naar di verse ziekenhuizen in de omgeving vervoerd. Later op de avond meld den zich nog meer slachtoffers, die pas ademhalingsmoeilijkheden Enkele buien, ook af en toe zon. Mini- hadden gekregen toen ze alweer te- mumtemperatuur ongeveer 10 graden, rug waren in hun bungalow, middagtemperatuur omstreeks 17 gra- Bij grote concentraties kan den. Zwakke tot matige wind uit uit- chloorgas dodelijk zijn: er ontstaat eenlopende richtingen. J De vooruitzichten voor zaterdag tot Sdra^tdUjddaLu„enA^houdeSdVat" PANAMASTADJAP/GPD) koud voor de tijd van het jaar. DE WOLKEN MET HET OK-INRUIL- WAGENFESTIVAL II, 12, 13 juni Groe noordhallen 200 klasse inruilwagens zie onze advertentie op pagina II DE OPEL-DEALERS VAN DE MOTORHUIS GROEP, DIE U UITNODIGEN, ZIJN: ■©•'EB: Opel BobS long-oedeem, waarbij het vocht uit de longen wegtrekt. Burgemeester Bruins-Slot van Zeewolde toonde zich tevreden over de wijze waarop de hulpverle ning op gang is gekomen: politie en brandweer waren snel ter plaat se, zo zei hij. Vandaag zouden de familieleden worden ingelicht en bekijkt de brandweer of het zwem bad weer geopend mag worden. Volgens bedrijfsleider D.F. Flink van Center Parks (voorheen Sport- huis Centrum) zullen de andere parken zo snel mogelijk uitvoerig over het gebeurde worden inge licht, zodat maatregelen genomen worden om herhaling te voorko- Enkele buien Hollandse nieuwe, per stuk Aanbieding is geldig t/m zaterdag a.s. bij Albert Heijn- LEIDEN, De Kopermolen 44, OEGSTGEEST, Irislaan 83, ALPHEN A/D RUN, De Aarhof 61, USSE, Blokhuis 49, VOORSCHOTEN, Schoolstraat 1, SASSENHEIM, Boschplein 2. Bij wet moet worden geregeld dat de banken de rente-inkomsten van hun cliënten aan de belasting dienst gaan opgeven. Daarbij heeft de Tweede Kamer al geëist dat het belastingvrije bedrag wordt ver hoogd van 700 tot 1000 gulden per persoon. Bovendien zouden rente inkomsten van kinderen pas boven 500 gulden belast moeten worden. Tegelijkertijd wil het parlement dat ontvangen rente niet langer wordt verrekend met de rente die op een hypotheek voor het eigen huis wordt betaald. Mensen met een hypotheeklening krijgen daar door ook het voordeel van een be lastingvrij deel van de ontvangen rente. Door de jacht die de fiscus op de rente heeft ingezet, zeggen de ban ken ernstig nadeel te hebben on dervonden. Bij de Rabobank is, se dert sprake is van een verplichting aan de banken om rente op te ge ven, per maand 100 miljoen spaar geld weggestroomd, voor een be langrijk deel naar het buitenland. Het overleg tussen de fiscus en de banken moet nog afspraken op leveren over de manier waarop de banken de rentegegevens verstrek ken. Het rijk wil er niet voor beta len; de banken vrezen echter dat er flinke kosten mee zullen zijn ge moeid. Men verwacht er voor het einde van het jaar uit te zijn. Onzeker is echter of aan de afspraken al met een met ingang van volgend jaar uitvoering kan worden gegeven, omdat er nogal wat voorbereiding nodig zal zijn. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Het Zilveren Kruis heeft ongeveer 3.000 mensen in Leiden, Alphen en omgeving als verzeker de uitgeschreven omdat zij niet aan hun betalingsverplichtingen hebben voldaan. Volgens J.C.H. Kool, algemeen directeur van het Regionaal Ziekenfonds Leiden-Al- phen en directeur van het regio kantoor van het Zilveren Kruis, hebben de verzekerden langdurig respijt gekregen bij achterstallige betaling van de premies. Na drie aanmaningen zag het Zilveren Kruis zich evenwel genoodzaakt de wanbetalers uit het bestand te schrappen. Volgens Kool zijn veel mensen in moeilijkheden gekomen door, na dat vorig jaar de vrijwillige verze kering bij het ziekenfonds werd af geschaft, te kiezen voor een verze kering met een lage premie. "Een lage premie brengt een hoog eigen risico met zich mee. Als men dan wat krijgt, komt men voor hoge kosten te staan en kan daardoor de premie niet voldoen". De directeur denkt volgens een voorzichtige schatting dat tienduizenden men sen in Nederland met dergelijke problemen hebben te maken. (zie verder pagina Leiden) De banken willen in het overleg ook afspraken vastleggen over de rente die op obligaties wordt be taald. Bij de presentatie van zijn jaarverslag schatte de directeur-ge neraal der belastingen, Boersma, gisteren dat de banken volgend jaar van zeker 80 procent van de belastingplichtingen de rente-in komsten zullen opgeven. De ban ken wagen zich nog niet aan een schatting. ir Placido Domingo. Placido Dimongo vertolkt La Bohème in Londen. PAGINA 23 Ieder mens is racist, zegt het enige kamerlid uit een etnische minderheid John In september ministers conferentie over de ver vuiling van de Rijn. PAGINA 3 1 In Zuid-Afrika is opnieuw voor een jaar de noodtoe stand afgekondigd. PAGINA 5 1 Westerse industrielanden sluiten akkoord tegen te grote koersschommelin gen. PAGINA 7 Proef met pasjes tegen voetbalvandalisme begint volgend seizoen. PAGINA 17 Pakjes gevonden in twee treinen UTRECHT (ANP) - De Molukse ac tiegroep Gerakan Maluku heeft de NS vanochtend meegedeeld in vijf treinen bommen te hebben ge plaatst. In twee treinen, in Gronin gen en Geldermalsen, heeft de spoorwegpolitie inderdaad een tik kend pakje aangetroffen. De Ex plosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft de verdachte pakjes in onderzoek. In de andere drie trei nen die de groep in zijn bommel ding noemde, vond men niets ver dachts. De actie zou te maken hebben met het feit dat aan de Molukse treinkaping bij De Punt vandaag precies tien jaar geleden een einde kwam. Dat blijkt uit de brief, waar in de Gerakan Maluku zijn dreige menten uitte. Acht uur vanmorgen ontving de NS een telefoontje dat er bommen in treinen waren geplaatst. Voor nadere informatie verwees de bel ler naar een bagagekluis op het Utrechtse Centraal Station. In die kluis lag een brief, waarin precies stond aangegeven op welke trei nen bommen zouden zijn ge plaatst. Op dat moment zou er nog een kwartier zijn voordat de bom men zouden afgaan. De spoorweg politie heeft de vijf treinen direct doorzocht. Het genoemde tijdstip ging voorbij zonder dat er iets ge beurde. Bij de Badan Persatuan, de be langrijkste Molukse balangenorga- nisatie in ons land, is Gerakan Ma luku niet bekend. Volgens secreta ris Neya Tatipikalawan van de Ba dan Persatuan herdenken de Ne derlandse Molukkers het geweld dadige einde van de treinkaping in De Punt ieder jaar op 11 juni. „Ik hoop en verwacht dat het geen ech te bommen zijn. Deze jongens heb ben alleen onder de aandacht wil len brengen dat het ideaal van vrije Zuid-Molukken nog leeft". Weer uitwijzing Britten in Iran LONDEN (Rtr/AFP/AP) - Iran heeft vandaag nog eens vier leden van de Britse missie in Teheran uitgewezen. De vier mQeten bin nen 72 uur het land hebben verla ten. De diplomatieke betrekkingen tussen Iran en Groot-Brittannië verslechterden aanzienlijk sinds de Britse diplomaat Edward Cha plin op 28 mei in Teheran werd ontvoerd en mishandeld. Londen vermoedt dat de ontvoering een reactie is op de arrestatie van een functionaris van het Iraanse consu laat in Groot-Brittannië. Deze werd vorige maand opgepakt in verband met winkeldiefstal. Groot-Brittannië droeg Teheran gisteren op zijn diplomatieke staf in Londen terug te brengen van 18 tot 16 mensen. Vrijdag 12 juni 1987 zon op: 05.19 uur, zon onder: 22.pi uur; maan op: 23.41 uur, maan onder: 04.59 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.06 en 16.36 uur, laag wa ter: 00.18 en 12.49 uur. De regering van Panama heeft van daag in het hele land de noodtoe stand uitgeroepen na een tweede dag van massale protesten tegen de militaire regering. Op radio en televisie werd een verklaring voorgelezen waarin de regering de opschorting bekend- maakte van acht artikelen van de gers de straat opgetrokken om het grondwet, die betrekking hebben aftreden van de regering te eisen, op de burgerrechten. De oproerpolitie vuurde traangas Eerder waren duizenden beto- af op de betogers, ruimde barrica des uit de weg en joeg demonstran ten na met de wapenstok. Aanleiding is ondermeer de be wering van de vorige week naar huis gestuurde tweede man van het Panamese leger, kolonel Ro berto Diaz Herrera dat er bij de ver kiezingen van 1984 fraude werd ge- Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 31 26 55 Amsterdam: leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1