Katwijker wilde met bomauto '87 inluiden Aantal broedvogels afgenomen in duingebied 'Berkheide' Gewone tot iets bijzonders gemaakt Rijksluchtvaartdienst tegen woonwijk Bos-groep heeft beste papieren voor overname Staatsvissershavenbediijf PAGINA 16 Will WOENSDAG 10 JUNI 1987 Waterwinning en jacht zetten natuurgebied onder druk WASSENAAR/KATWIJK - De waterwinning en de jacht brengen in het duingebied Berkheide tussen Katwijk en Wassenaar nog altijd veel scha de toe aan de vogelstand. Bij het beheer van Berkheide, waar honderd vogelsoorten broeden, moet dan ook meer rekening worden gehouden met de natuurwaarden. Die conclusie wordt getrokken in het boek 'Vogels van Berkheide' dat volgende week verschijnt. In deze uitgave, die is samengesteld door Gerrit van Ommering en Theo Verstrael van de Werkgroep Berkheide, zijn de resultaten weer gegeven van tien jaar onderzoek onder de vogelpopulatie in het ge bied. Het boek geeft een uitgebreid beeld van de betekenis die het duingebied voor de vogels heeft. De onderzoeksresultaten worden afgewisseld met foto's en tekenin gen van vogels en landschappen. Uit de onderzoeksresultaten van de werkgroep is de afgelopen tien jaar gebleken dat het aantal broed vogels in het 'open duin', zoals de veldleeuwerik, sterk is afgenomen. De belangrijkste oorzaak hiervan is het dichtgroeien van het duin. De vogelsoorten die bij voorkeur broeden in struiken en bosjes, zo als de nachtegaal, hebben juist van deze ontwikkeling geprofiteerd en zijn soms zelfs spectaculair toege nomen. Een aantal vogelsoorten heeft verder geprofiteerd van de maatre gelen die Staatsbosbeheer heeft genomen voor het in goede banen leiden van de recreatie en het toe zicht op de bezoekers. Zo is het aantal broedparen van de Wulp uit gebreid van 2 naar 30 exemplaren. Aanbeveling Beide auteurs komen tot de con clusie dat Berkheide van nog gro tere betekenis voor de vogelstand kan zyn als de plezieijacht wordt verboden, er geen sterk vervuild maar voorgezuiverd polderwater in de duinen wordt geïnfiltreerd en schommelingen in de waterstand achterwege blijven. Verder moeten de werkzaamheden voor de voort durende uitbreiding van de water winning onmiddellijk worden beëindigd. Vooral deze laatste aanbeveling staat volgens Van Ommering en Verstrael in schril constract met de grootschalige graafwerkzaamhe den die onlangs nog door de LDM zijn uitgevoerd. De Werkgroep Berkheide is destijds opgericht om het natuurgebied tegen dergelijke ingrepen te beschermen en de au teurs constateren dan ook dat het hard nodig blijft om actie te blijven voeren tegen de bedreiging van de natuurwaarden. De eerste exemplaren van 'Vo gels van Berkheide' worden op 19 juni aangeboden aan vertegen woordigers van de LDM, Staats bosbeheer en de gemeenten Kat wijk en Wassenaar. Het boek telt 212 pagina's en kan worden be steld bij de Werkgroep Berkheide, Postbus 11059, 2301 Leiden, tele foon 071-131800. Het duingebied kan van veel grotere betekenis worden als de plezierjacht er wordt verboden, aldus de schrij vers van het boek 'Vogels van Berkheide'. (archieffoto) NIEUWKOOP - Het enige bezwaarschrift dat tot nu toe is ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan Buytewech in Nieuwkoop werd gisteravond tijdens de raadscommissie ruimtelijke ordening ongegrond verklaard. Het bezwaarschrift was afkomstig van de zijde van de Rijksluchtvaartdienst (RLD), die van me ning is dat het in de polder staande aanvliegbaken voor de Luchthaven Schiphol op te korte afstand van de nieuw te bouwen woonwijk ligt. Deze afstand is honderdvijftig meter. De luchtverkeersbeveiliging verweet de gemeente in eerste instantie te zijn voorbij gegaan aan de problemen die de nieuwe woonwijk voor de RLD zou opleveren. Inmiddels heeft overleg tussen de gemeente en de RLD plaatsgehad. Hierbij werd vastgesteld dat een afstand van honderd vijftig meter geen verstoring van het luchtverkeer tot gevolg heeft. Ook was geen spra ke van radio- en televisiestoornissen, mits de Buyte- wechers zich aansloten op het centraal antennenet. Vanuit de commissie zelf kwam kritiek op de maxi maal toegestane hoogte van twaalf meter voor de wo ningen. L. Huisman (SGP), bijgevallen door A.H.M. de Brouwer (PvdA), herinnerde zich dat huizen in Nieuwkoop niet hoger mogen zijn dan negen meter. Wethouder A.A. van der Most-De Ridder antwoordde dat het geenszins de bedoeling is de toegestane hoogte te realiseren. Een vergunning voor twaalf meter was bedoeld als uitwijkmogelijkheid. Alphen geeft uit eigen zak eenmalige uitkering ALPHEN AAN DEN RIJN - De sociale dienst in Alphen gaat op eigen kosten een extra eenmalige uitkering verstrek ken aan de bijstandstrekkers in de gemeente. De dienst komt hiermee tegemoet aan de ern stige klachten over de invoe ring van de zogenoemde data- verschuiving voor circa 450 Al- phense uitkeringsgerechtigden in de algemene bijstandswet. De gemeenteraad wordt voorgesteld een totaalbedrag van twee ton aan eenmalige uit keringen voor de in de financië le problemen geraakte cliënten beschikbaar te stellen. De ad viescommissie voor financiën en economische zaken is gister avond unaniem akkoord ge gaan met het voornemen van de sociale dienst. In twee jaar tijd worden de Alphense bijstandsuitkeringen in plaats van vooraf per maand geleidelijk aan achteraf betaald en de datum daarvoor schuift elke periode steeds een dag op. >De klanten van de dienst moe ten daarom maandelijks een dag langer doen met hetzelfde minimum-bedrag. De Alphen se Bijstandswinkel in oprich ting heeft zich hierover be klaagd. Boeiende foto-expositie Adriaan Breukel in Alphen Adriaan J.A. Breukel, fotografie. Te zien bij Querelle, Julianastraat 32, Alphen. Tot 6 juli. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Kijk zestien keer en vergelijk zestien keer", is het korte en bon dige advies dat de fotograaf Adriaan Breukel meegeeft voor zijn expositie. Hij is van mening dat in het algemeen te veel wordt gepraat en geschreven en te wei nig wordt gekeken: "Wanneer ie mand geïntereseerd is in de Ja panse cultuur zou hij of zij naar de foto's moeten kijken zonder hulpstukken als titels of artike len in de krant". De interesse van Breukel voor de fotografie dateert uit de tijd dat hij studeerde aan de Chelsea School of Art in Londen. Ook zijn belangstelling voor Japan en de Japanse architectuur ont stond tijdens deze studie. De ex positie laat echter aspecten uit de Japanse samenleving zien en niet de architectuur, omdat de fotograaf als thema de Japanner als individu en de Japanner in groepsverband koos. Uit een to taal van achthonderd dia's koos hij samen met zijn broer, de foto graaf Koos Breukel en een vriend zestien foto's die pasten in deze thematiek. Breukel vindt een gedegen studie van het geko zen onderwerp noodzakelijk om goede foto's te maken. Dit ter voorkoming van de overbekende toeristische plaatjes. Het thema gaat dan ook recht in tegen de gemiddelde foto's die van Japan worden gemaakt. Baan Hoewel Breukel niet beroeps matig met fotografie bezig is in de zin dat hij daarmee in zijn le vensonderhoud voorziet, is het medium wel zo belangrijk dat hij voor zijn reis naar Azië een vaste baan opgaf. "In plaats van jaar lijks naar Sparye te gaan maak ik eens in de twee drie jaar een reis. Ik ga op weg met het doel te fotograferen wat ik tegenkom", 'Japanner in het naaiatelier' aldus Breukel. Over het beroeps matige aspect zegt hij: "Reisfoto grafie is heel populair, de markt wordt ermee overspoeld. Ik heb niet zo gek veel zin om als een koopman met mijn dia's te leu ren. Bovendien is het nauwelijks haalbaar om er je brood mee te verdienen". In de foto's van Breukel is kleur nauw verweven met het schoonheidsaspect. Heel duide lijk wordt dit aan de hand van een opname van iemand die met een camera in de hand op de rug werd gefotografeerd. Alleen de persoon is scherp gehouden. Om die persoon heen is het beeld ge vormd door rode kleuren die een onderdeel zouden kunnen uit maken van een voertuig, maar dat laatste doet er weinig toe. Es sentieel is de combinatie van kleuren en scherpte-onscherpte. In verschillende foto's komt de kleur rood terug. Opvallend Dat Breukel de Japanner af beeldt als onderdeel van de sa menleving en als individu is dui delijk. Hij schotelt de kijker niet de bekende beelden voor van drukke steden of van het platte land. Naast de foto's die er voor my als visueel aantrekkelijk uit springen, vind ik de opnamen van mensen, genomen tijdens hun dagelijkse bezigheden, heel boeiend. Opvallend is een opna me van een geisha in het avond- Bloupot) licht. Het meisje loopt, in ge dachten verzonken, alleen over straat. De achtergrond is on scherp gehouden, wat een mys terieuze aanblik geeft. Het boeiende van deze foto is de combinatie van kleur, composi tie, houding en gezichtsuitdruk king. Dat geldt ook voor de Ja panner, gefotografeerd in het tl- licht in zijn naaiatelier. De kracht van Breukel schuilt in het uitbeelden van het gewo ne, dat tot iets bijzonders wordt. Uit alle foto's spreekt vakman schap. Steeds is de fotograaf er in geslaagd een evenwicht te vin den tussen onderwerp, vlakver deling, achtergrond, kleur en licht. NELLIE VAN BEUSEKOM ALPHEN AAN DEN RIJN - Mulder Montage en Mul der Transport in Alphen hebben gistermiddag een op legger gepresenteerd die voor West-Europa uniek is. De bedrijven aan De Hoorn denken met deze primeur het probleem van het roltrappenvervoer grotendeels te hebben opgelost en willen op dit gebied de voornaam ste transporteur worden in West-Europa. De zelfbedachte semi-dieplader is uitschuifbaar en voorzien van twee kranen, waardoor het transport middel in staat is geheel eigenhandig roltrappen te laden en te lossen. Door een speciale constructie kan de lader zelfs over een rails rijden, zodat het plaatsen van roltrappen op de NS-stations makkelijker wordt. Daarbij is het apparaat voorzien van diverse snufjes waardoor probleemloos door tunnels en over smalle wegen kan worden gereden. In samenwerking met oplegger- en aanhangwagen- fabriek GS Meppel is het idee uitgevoerd. Mulder Mon tage is al jarenlang gespecialiseerd in het vervoer en plaatsen van roltrappen, hellingbanen, rolpaden en liften. Het bedrijf is net als Mulder Transport en Mul der Opslag een werkmaatschappij van Mulder Beheer. Volgens directeur H. van Rijnderhoff van Mulder Transport is de diepla.der op het eerste oog een dood normale oplegger"Maar bij nadere bestudering blijkt dat met dit gereedschap veel geld en tijd kan worden bespaard. Veelal moeten roltrappen voor vervoer wor den gedemonteerd of komen er bij het laden en lossen kranen aan te pas. Deze oplegger is enig in zijn soort en voorkomt veel problemen", aldus Rijnderhoff. Het bedrijf denkt dat het aantal orders door deze handige oplegger niet alleen zal toenemen in Nederland, maar in heel West-Europa. (foto Nanno Bioupot» KATWIJK - Het orgelcomité van de Nieuwe Kerk in Katwijk organi seert deze zomer voor de vijfde achtereenvolgende keer een con certenreeks op het Van den Heu vel-orgel. Dit keer lopen de zes or gelsymfonieën van de componist Louis Vierne, die vijftig jaar gele den overleed, als een rode draad door het concertprogramma. Voor het lustrumprogramma heeft het comité organisten uitge nodigd die vrijwel allemaal reeds Weer zomerserie orgelconcerten in Nieuwe Kerk eerder op het Van den Heuvel-or gel hebben gespeeld. Alleen de Frangaise Sophie Veronique Chop- lin zal op het orgel van de Nieuwe Kerk debuteren. Het comité is er trots op befaam de organisten als Daniël Roth, Mi chelle Leclerc, Ben van Oosten en de Brit Christopher Herrick in Kat wijk te kunnen ontvangen. Herrick heeft vorig jaar twee opnames ge maakt in de Nieuwe Kerk, die daarna via BBC Worldservice zijn uitgezonden. Het concert dat Klaas Jan Mulder op zaterdag 15 augus tus geeft, zal in het teken staan van de plaatselijke Visserijdagen. Rechter: 'Hersenloos en imbeciel gedoe' DEN HAAG/KATWIJK - Een 22- jarige man uit Katwijk heeft giste ren de Haagse rechtbank moeten uitleggen waarom hij voorberei dingen had getroffen om het jaar 1987 in te luiden met een giganti sche ontploffing. De man had een sloopauto volgepropt met uiterst explosief materiaal en wilde dat - midden in een woonwijk - tot ont ploffing brengen. Zijn opzet mis lukte op het nippertje door ingrij pen van de politie. Officier van jus titie mr. I.E. Klopper eiste tegen de verdachte 9 maanden gevangenis straf, waarvan 3 maanden voor waardelijk. Ook vroeg zij hem bij de eerstkomende jaarwisseling huisarrest op te leggen. "Als de auto werkelijk was ont ploft, hadden er doden kunnen val len", hield de president van de meervoudige strafkamer, mr. S. F. Kootte, de verdachte voor. Die wil de op oudejaarsavond in Katwijk naar de kruising Hoorneslaan-Bilt- laan rijden om daar zijn voor 50 gulden aangeschafte sloopauto met behulp van molotov-cocktails tot ontploffing te brengen. De auto had hij gevuld met jerry cans dieselolie, munitie en vuur werk, waaronder 190 zogeheten astronautrotjes en 380 strijkers. Om het plan te laten slagen had de verdachte behalve zes molotov cocktails ook twee vuurwerkbom- men gemaakt door twee stukken pijp vol met kruit dicht te lassen. Agenten dwarsboomden het plan van de verdachte. Op de Van Houtenstraat werd de Katwijker door de politie klemgereden, om dat hij zonder licht op de stoep reed. Tijdens de achtervolging die daaraan vooraf ging, kreeg de ver dachte zelf een paar liter van de ruim 50 liter in de auto aanwezige dieselolie over zich heen. Dat weer hield hem er echter niet van toch te proberen zijn voornemen tot uit voer te brengen. Nadat de verdach te was uitgestapt moesten agenten toezien hoe hij, geholpen door eni ge bekenden, enkele brandende molotov-cocktails voor en onder de sloopauto gooide. Voordat de wagen vlam kon vatten werd de Katwijker in zijn kraag gegrepen." Mr. Kootte sprak van 'hersenloos en imbeciel gedoe'. Met de officier van justitie nam hij het de verdach te vooral kwalijk dat hy niet stil had gestaan bij de mogelijk ernsti ge gevolgen van zijn 'vreugde vuur'. In de nabijheid van de auto was een winkelcentrum met woon huizen/ De jaarwisseling daarvoor werd door de Katwijker op vergelijkbare wijze ingeluid. Hij zou toen hebben geprobeerd een telefooncel te laten ontploffen. De schade zou beperkt zijn gebleven tot kapotte ruiten. "Ik was wel op sensatie bèlust, maar het was nooit mijn bedoeling om anderen schade te berokke nen", aldus de verdachte die voor andersoortige delicten eerder met justitie in aanraking "kwam. De raadsman van de verdachte, mr. R.P. Heeren, vroeg vrijspraak omdat niet.zpu zijn bewezen dat de man door zijn daad anderen in ge vaar heeft gebracht. Mr. Heeren wees erop dat de Katwijker bij ver oordeling tot een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf zijn eigen be drijf zal moeten stoppen. "Mijn cliënt wil tonen dat hij zijn knallust is verleerd. Ik hoop dat hij daartoe de kans krijgt', aldus de raadsman. Behalve voor de mislukte ont ploffing moest de man ook terecht staan voor het m bezit hebben van munitie. Het ging om een hoeveel heid van 21 kogels. Over twee weken doet de recht bank uitspraak. DEN HAAG/KATWIJK - De zoge naamde Bos-groep is de meest ge schikte kandidaat voor de overna me van het Staatsvissershavenbe diijf in IJmuiden. Het gaat hier om een samenwerkingsverband van ruim honderd overwegend kleine bedrijven, die van oudsher op het terrein van het Staatsvissershaven- bedrijf (SHVB) zijn gevestigd. De Nationale Investeringsbank (NIB) heeft dit minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat geadviseerd. De bewindsvrouw heeft het advies naar de Tweede Kamer gestuurd met de medede ling dat vóór een definitieve keuze wordt gemaakt, het bod van de Bos-groep op het SVHB (15 mil joen gulden) in een concept-over eenkomst nader moet worden uit gewerkt. Minister Smit-Kroes heeft de Na tionale Investeringsbank vorig jaar verzocht een inventarisatie te ma ken van bedrijven die voor overna me van het Staatsvissershavenbe- drijf in aanmerking komen. Uitein delijk bleven er twee gegadigden over: de BOS-groep en de zoge naamde Initiatiefgroep, waarin be halve een aantal Katwijkse en IJ- muidense bedrijven ook de ge meenten Katwijk en Velsen deel nemen. IJmuiden is van oudsher de thuishaven van de Katwijkse vissersvloot. Verplichtingen Secretaris J. Ouwehand, van de Katwijkse vereniging van schip- perseigenaren, die zich de afgelo pen periode eveneens bij de Initia tiefgroep had aangesloten, toont zich niet teleurgesteld over de be slissing van de NIB. "Ik denk dat ook de Bos-groep de belangen van de visserij zal waarborgen", aldus Ouwehand. "Daar heb ik wel ver trouwen in". Hij verwacht dat de vereniging van schipperseigenaren zich op korte termijn bij de Bos- groep zal aansluiten. Aanvankelijk was de Initiatief groep de enige kandidaat voor de overname van het Staatsvissersha- venbedrijf. Toen zich later andere gegadigden meldden (waaronder een door Vendex International ge steunde kandidaat, die inmiddels heeft afgehaakt), besloot minister Smit-Kroes op verzoek van de Tweede Kamer de Nationale Inves teringsbank om advies te vragen. Het uitgangspunt van de privati sering is steeds geweest dat het ha- ïplex en zijn voorzieningen in zijn huidige vorm gewaarborgd moet blijven. Datzelfde geldt voor de rechten en verplichtingen ten opzichte van het personeel, de be langen van de visserij en de uitgifte van beschikbare terreinen aan aan vaardbare gegadigden. De Tweede Kamer praat vandaag met de mi nister over de privatisering. Agenda WOENSDAG Leiden Filmhuis LVC - Breestraat, film 'De Mantel' van Alexei Balatov, 20 uur en 21.15 uur. Leidse Schouwburg - tv-opnamen van Herman Finkers met 'EHBO is mnn lust en leven', 20.15 uur. Microtheater Imperium - Oude Vest 33, Studententheatergroep Kreater met 'Koning Oidipous van Sophocles', 20.30 DONDERDAG Leiden Groenoordhallen Ir Het Motorhuis, 14-22 u(

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16