Oegstgeest boekt winst op Haaswijk 'Leiderdorp moet liberaler worden' Wens politiek: brug naar toekomstig recreatiegebied Onenigheid met Bouwfonds over rente Leiderdorp begint met ophogen woonwagenkamp Kruispunt Spanj aardsbrug beveiligd Leiderdorp handhaaft vergunning Meuhelplein Plein wellicht toch parkeervrij SPECIAAL AANBOD VOOR ONZE LEZERS PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 10 JUNI 1987 vv LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp moet een liberaler be leid gaan voeren jegens inwoners die iets in en om hun huis willen aan- of verbouwen. Dat was de te neur van de uitspraken die de meeste raadsleden gisteravond de den tijdens de commissie ruimte lijke ordening. De commissie boog zich over een notitie, geschreven door een stedebouwkundige, waar in is opgesomd wat er zoal kan en niet kan in Leiderdorp. Probleem is dat in alle wijken weer afzonder lijke regels en wetten zijn, omdat voor elk stukje Leiderdorp een be stemmingsplan geldt waarin is vastgelegd wat wel en wat niet mag. Voorzieningen als uit- en aan bouwen, bijgebouwen, tochtporta- len en dergelijke kunnen alleen worden aangebracht als het be- Wat betreft mogelijkheden voor burgers om aan- en uit te bouwen stemmingsplan dat toelaat. De laatste tijd moest de gemeen te een aantal aanvragen voor het maken van aan- en uitbouwen bij woningen, die moesten worden ge weigerd omdat ze in strijd waren met het bestemmingsplan. Waarna er vanuit de raad de vraag kwam of de bestaande regelingen op het ge bied van aan- en uitbouwen niet te streng zijn in Leiderdorp en ge noemde notitie uit de bus kwam rollen. Probleem bij de behandeling in gisteravond was dat men wel kon aangeven dat het alle maal soepeler ('liberaler') moet worden, maar dat de commissiele den niet konden of wilden aange ven hoe de regels in de toekomst precies moeten luiden. Zoals PvdA-raadslid Molkenboer het verwoordde: "U kunt niet van ons verwachten dat wij bepalen of een uitbouw maximaal twee meter vijf tig of twee meter tachtig mag zijn". De procedures moeten in elk ge val helder zijn, betoogde D66- raadslid Stam. De Leiderdorpse burger moet precies weten wat hij wel of niet mag en wat de eventue le beroepsmogelijkheden ziin. Met de notitie die op tafel ligt, komt de gemeente geen stap ver der in de richting van een liberaler beleid, oordeelde WD-raadslid Kruidenier. En CDA-raadslid Ho- gervorst was dezelfde mening toe gedaan. Ook hij oordeelde dat het keurslijf de Leiderdorpers niet te strak moet zitten. Waarna Molken- boer (PvdA) zich afvroeg wat nu precies de marges zijn om het be leid ruimer te maken. Wethouder Den Boeft: "Ik heb steeds betoogd dat u geen wonde ren moet verwachten. Er zitten zo veel haken aan ogen aan deze ma terie, dat een geheel andere koers ondenkbaar is. En daar komt bij dat deze medaille ook een keerzij de heeft. Wij worden minstens even vaak geconfronteerd met bur gers die zich melden, juist om te voorkomen dat er iets aan- of uitge bouwd wordt. Als u bepaalde ver anderingen wilt, moet u die con creet aangeven. Dus wel zeggen of een uitbouw twee meter vijftig, dan wel twee meter tachtig mag zijn. Daar moeten onze mensen mee werken". De commissieleden konden, een slepende discussie ten spijt, daar echter niet mee werken. Uiteinde lijk verwoordde WD-raadslid Kruidenier de stand van zaken met: "Wij willen wat meer en daar voor ontbreken ons momepteel de gereedschappen". En concludeer de wethouder Den Boeft dat hij en zijn mensen (lees: de ambtenaren) de komende tijd verder te werken aan een beleid dat Leiderdorpers die willen verbouwen wat meer mogelijkheden biedt. OEGSTGEEST - In tegenstelling tot vorig jaar is de gemeente Oegstgeest er voor 1987 wél in geslaagd om de grondexploitatie van de nieuwbouwwijk Haaswijk sluitend te krijgen. Alom bestaat hierover vreugde want "er zit zelfs wat ruimte in", aldus CDA- wethouder Van Veen (financiën) gisteravond tijdens een gecombineerde commissiever gadering over de grondexploitatie. Dorpspolitici verdringen zich bij de microfoon om kenbaar te ma ken wat ze met dat geld willen doen. Die wensen lopen uiteen van een sportzaal tussen de twee ver wachte scholen in tot méér wo ningwetwoningen in de nieuw bouwwijk. De vreugde wordt ech ter overschaduwd door een ernstig verschil van mening met het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten, de grote bouwer van Haaswijk, over rentepercentages. In de grondexploitatie is bere kend welke kosten er nog moeten worden gemaakt voor de aankoop van gronden, voor het aanleggen van wegen, bruggen en groenvoor zieningen, alsmede welke inkom sten kunnen worden verwacht uit verkoop van gronden voor woning bouw en winkels. Wethouder van Veen (CDA) vertelde gisteravond na afloop van de vergadering dat de positieve boekwaarde van de grond thans een heel dikke negen miljoen gulden bedraagt. De in komsten lopen dus ver vooruit op de uitgaven. De gemeente wil voor die negen miljoen gulden een rente van zeven procent (looptijd zes jaar) vergoed krijgen. Het Bouw fonds wil niet verder gaan dan vier. Van Veen heeft berekend dat de in zet zo'n 5,5 ton groot is. De wethou der vindt het onjuist van het Bouwfonds dat dit voor debet- en creditrentes verschillende percen tages hanteert. Die horen hetzelfde te zijn, oordeelt hij. "Als we die ne- gen miljoen rood hadden gestaan, dan moesten wij wel zeven procent betalen". Beide partijen hebben hun ac countants in de strijd gegooid. "Komen die er niet uit, dan heb je een geschil", aldus Van Veen. Sportzaal Ondanks dit zwaard van Damo cles is politiek Oegstgeest in zijn sas met de grondexploitatie. Me vrouw van Vloten van de WD is vooral blij dat het uitgeefbaar ter rein per woning is toegenomen van 135 naar 150 vierkante meter. Zij ziet mogelijkheden om een sport zaal tussen de twee verwachte scholen te bouwen. PvdA'er Haasnoot wil liever dat het aantal woningwetwoningen wordt opgevoerd in de nog reste rende twee deelplannen. Oegst geest heeft er in de contingente- ring 62 gekregen. Haalt de gemeen te dat niet, dan moet de gemeente er maar grondgeld bij leggen, vindt Haasnoot. Het percentage woning wetwoningen bedraagt 26 procent terwijl in het contract met het Bouwfonds 28 30 procent zou zijn aft Zodra verkeersobstakels zijn verwijderd LEIDERDORP - Wethouder Hui gen heeft gisteren de eerste paal geslagen voor de renovatie van het woonwagencentrum aan de Lei derdorpse Persant Snoepweg. De zeven woonwagens zullen op een Politie deelt 66 bekeuringen uit in IV2 uur OEGSTGEEST - De Oegstgeester politie heeft vanmorgen in ander half uur tyd 66 bekeuringen uitge deeld aan fietsers, bromfietsers en automobilisten die bij het viaduct aan de Rijnzichtweg door rood licht reden. Volgens een politie woordvoerder was het "lopende band-werk" tussen acht uur en half tien. "We stonden er met vier man te schrijven, maar als we met z'n achten waren geweest hadden we ongetwijfeld het dubbele aantal bekeuringen uitgedeeld", aldus de woordvoerder. Volgens hem waren er heel wat overtreders die protesteerden te gen de bekeuring. "Een hoop men sen vinden die lichten onzinnig, maar het gaat hier om een heel ge vaarlijk punt. Het is daarom diep treurig dat er zoveel mensen door rood licht rijden". Kluis bleef staan WASSENAAR - Nog onbekende dieven hebben gisterochtend tus sen vier en zeven uur geprobeerd de kluis van de stichting totalisator op de Wassenaarse renbaan Duin- digt mee te nemen. Men verschafte zich waarschijn lijk met een valse sleutel toegang tot het gebouwtje waarin de kluis staat. Vervolgens werden pant serglas en bepantserde balie in z'n gehaal weggebroken, waarna de dieven terechtkwamen in de ruim te waar de kluis staat. Het gevaarte werd op een steekwagen geplaatst. Kennelijk werd men gestoord, want wagen en kluis werden keu rig teruggevonden door perso neelsleden, die rond zeven uur bin nenkwamen. Ook een koevoet bleef als stille getuige achter. Van de dader(s) verder geen spoor. betonplaat worden gezet, die steunt op betonnen palen van twaalf meter. Ook de gebouwtjes met de centrale voorzieningen worden bij de renovatie betrokken. Waar nodig wordt het terrein be straat. Het werk, waarvoor de gemeen teraad in februari 600.000 gulden uittrok, moet in oktober klaar zijn. De renovatie is nodig omdat de wa gens met aanbouwen zijn verzakt. Op sommige plaatsen 20 centime ter, op andere zelfs het dubbele. Boosdoener is de slechte bodem, trouwens, dat is in de nabijgelegen Bloemerd eveneens het geval. Het kamp werd tien jaar geleden aan gelegd. Daarmee was Leiderdorp een van de eerste regiogemeenten die voldeed aan de wens van de overheden om overal kleine woon wagencentra te stichten in plaats van één grote. De gemeente Leiderdorp moet de benodigde zes ton zelf opbren gen. Het rijk betaalt niet mee om dat het kampje aan de Persant Snoepweg niet erkend is. Het zou te ver van de bewoonde wereld af liggen. 66'er Poelmans gooit het weer over een andere boeg. Hij wil voor al de komst van de twee scholen veilig stellen. Weliswaar subsi dieert het rijk die, maar Poelmans wil om zaken te bespoedigen en te^ verbeteren best een greep doen uit de grondexploitatie. Ook wil hij er geld uit halen voor een verkeers lichteninstallatie op het kruispunt Haas wij klijn/Kerck wervelaan/Kle- yn Proffijtlaan. Over dat laatste punt verschilt hij van mening met wethouder Kohlbeck (PvdA, open bare werken) die zo'n installatie nog niet noodzakelijk acht. De echte besluiten kunnen pas in de gemeenteraad vallen. Eerst moet de gemeente tot overeen stemming met het Bouwfonds zien te komen. Dan pas ook kan de grootte van de ruimte die de gron dexploitatie biedt, worden vastge steld, betoogde wethouder van Veen. Er moet ook nog heel wat worden betaald zoals de verlen ging van de Haaswijklaan, de fiets- /voetbrug over het Oegstgeester kanaal en het multi-functioneel centrum. Vast staat in elk geval dat overschotten volledig ten goede komen aan Haaswijk. LEIDERDORP - Zodra de ver keersobstakels op de Leiderdorpse Van der Valk Boumanweg (Span- jaardsbrug) zijn verwijderd, moe ten er voorzieningen worden ge troffen ter beveiliging van de over stekende voetgangers en fietsers. Temeer daar de kruising nu te groot en daardoor te onduidelijk is. Weggebruikers zwermen over het hele kruisingsvlak en zien niet waar ze zouden kunnen of moeten stoppen. Welke voorzieningen er precies zullen worden getroffen, is nog niet zeker. Op het gemeentehuis circuleren vijf mogelijkheden en de leden van de raadscommissie verkeerszaken kwam er gister avond ook nog niet precies uit. PvdA en WD, samen net goed voor een raadsmeerderheid, lijken een voorkeur te hebben voor va riant A2. Die variant houdt in dat er middengeleiders op de weg wor den aangebracht waardoor fietsers en voetgangers in twee etappes kunnen oversteken. Het kruisings vlak is 'compact en duidelijk', al dus het voorstel. Raadslid Molkenboer (PvdA) zei in principe voor A2 te kiezen om dat de rijstroken bij deze variant zo smal mogelijk worden gehouden. Hetgeen volgens hem de veiligheid van het overstekend verkeer bevordert. Overigens kwam de Bewoners- groep Van der Valk Boumanweg gisteravond ook nog met een va riant op de proppen. Uitgangspunt daarbij is de veiligheid van voet gangers en fietsers: voet- en fiets pad zouden zo dicht mogelijk bij elkaar moeten liggen opdat het één het ander ondersteunt, aldus de woordvoerder van de Bewoners- groep. De meeste commissieleden voel den zich wat overvallen door deze nieuwe variant, maar stonden er niet onwelwillend tegenover. Burgemeester en wethouders zullen zich de komende weken nog eens over de alternatieven én de gisteravond gemaakte opmerkin gen buigen. De obstakels blijven in elk geval nog staan tot 30 juni. Die dag zal de gemeenteraad naar alle waarschijnlijkheid instemmen met het plan om ze te verwijderen. De politiek heeft namelijk besloten dat de obstakels, maar ook een aantal andere onderdelen van het verkeerscirculatieplan, te schrap pen. Daarvoor in de plaats komt onder meer een verkeerslichtenin stallatie op de hoek Laan van Ou derzorg/Van der Valk Bouman weg. LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp is geenszins van plan om de aan het Meubel plein afgegeven bouwvergun ning in te trekken. En Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land piekeren er evenmin over om de afgegeven verklaring van geen bezwaar ongedaan te maken. Dat terwijl de Raad van State twee weken geleden bepaalde dat de bouwvergunning, c.q. de verklaring van geen bezwaar moet worden ingetrokken op straffe van een dwangsom van 500 gulden per dag. Met die uit spraak zegt de Raad van State in feite dat het Meubelplein vo rig jaar illegaal is gebouwd en zijn de Zoeterwoudse meubel zaken Casba en Leski groten deels in het gelijk gesteld. Zij waren het die de Raad van Sta te vroegen de provincie en de gemeente Leiderdorp te som meren de bouwvergunning en verklaring van geen bezwaar in te trekken. Burgemeester en wethouders van Leiderdorp hebben nu be sloten om voorlopig niets te doen, in afwachting van een de finitieve uitspraak van de Kroon. Wanneer die uitspraak komt, weet nog niemand, maar een woordvoerder van de ge meente Leiderdorp zegt niet verbaasd te zijn als de Kroon er nog deze maand mee komt. Leiderdorp verwacht in elk geval dat de Kroon "een uit spraak zal doen die het verle nen van een bouwvergunning voor de meubelshowrooms in overeenstemming met het be stemmingsplan mogelijk maakte en zal maken". Men voelt zich ook gesterkt doordat Gedeputeerde Staten eveneens hebben besloten de verleende verklaring van geen bezwaar te handhaven. De gemeentelijk woordvoer der zegt niet bang te zijn voor een eventuele dwangsom. "Wij moesten binnen veertien dagen een nieuwe beslissing nemen, maar in de wet staat datje daar bij rekening moet houden met nieuwe feiten of omstandighe den. En die waren er, dus heb ben wij gewoon besloten om de vergunning in stand te hou den". WASSENAAR - Het Wassenaar- se Plein wordt, ondanks de vele protesten van bewoners, waar schijnlijk toch parkeervrij ge maakt. Burgemeester en wet houders hebben dat besloten "na een en ander zorgvuldig in over weging te hebben genomen". Waarmee de bezwaren die op de hoorzitting van 13 april naar vo ren werden gebracht van de tafel zijn geveegd. Op die hoorzitting over de plannen van de gemeen te om de Schoolstraat, het Plein en de Berkheistraat anders in te richten, voerden winkeliers aan bang te zijn voor opstoppingen en klantenverlies. Bewoners van de aangrenzende Berkheistraat vrezen dat hun smalle straat straks extra veel 'blik' te verwer ken krijgt. Burgemeester en wet houders houden echter voet bij stuk "na een en ander zorgvuldig in overweging te hebben geno men", zo schrijven ze de bewo ners van de Schoolstraat, het Plein en de Berkheistraat. Evenmin zijn burgemeester en wethouders teruggekomen op hun plan om de rijstrook langs het 'Rechthuis' op te heffen. Op deze strook zullen vaste, uit- neembare paaltjes worden ge plaatst. Om de ondernemers te gemoet te komen, wil de ge meente van de parkeerplaatsen bij nummer 17a laad- en losplaat sen maken. Het wegdek van de School straat zal, ter hoogte van num mer 29, van een lichte verhoging worden voorzien om automobi listen te bewegen zachter te rij den. Het zicht in deze straat moet worden verbeterd door de be groeiing aan weerszijden van pand nummer 27 te snoeien. De Berkheistraat zal, wat bur gemeester en wethouders be treft, nagenoeg dezelfde indeling behouden. Wel komen er plant- soenbakken ter hoogte van de verkeerssluis. Het hele gebied ten slotte zal tot de zogeheten 30 kilometer-zone gaan behoren. In de raadscommissie finan ciën trachtten gisteravond twee middenstanders de kritiek op de reconstructie van de School straat overeind te houden. Van der Lee van de Winkeliersvereni ging Langstraat vroeg die com missie niet akkoord te gaan met het beschikbaar stellen van de ruim 1,5 ton voor de te treffen verkeersmaatregelen. De plan nen leiden er volgens Van der Lee toe „dat winkels niet meer kunnen worden bevoorraad door grote auto's. Vooral niet als de Duinrellweg is verstopt. Ook de ambulance kan er straks niet meer door, is de vrees. Kuiper van de Brilmij viel zijn collega Van der Lee bij. Toch gaan alle fracties ak koord met de plannen voorzover het de financiën betreft. Echt in houdelijk worden de plannen vanavond in de commissie ruim telijke ordening en openbare werken besproken. OEGSTGEEST - Vanuit de Oegst geester nieuwbouwwijk Haaswijk moet over de Haarlemmertrek vaart een brug voor fietsers en voetgangers worden geslagen op dat de bewoners geen omweg hoe ven te maken om in het recreatie gebied bij de Klinckenbergerplas (voorheen: Put van Menten) te ko men. Dat is de unanieme mening van de raadscommissies openbare werken en financiën die gister avond de grondexploitatie van Haaswijk bespraken. De brug kreeg gekscherend zelfs al een naam mee: Klinckenbergsebrug. Wat meer verschil van mening bestaat er over de vraag wie die brug moet betalen. Vooral CDA'er Hellinga wil daar best wat geld van de gunstig uitgevallen grondex ploitatie voor gebruiken. Anderen, met WD-raadslid mevrouw van Vloten voorop, wil juist niet dat de gemeente "nu zelf al geld gaat zoe ken". Volgens de liberale heeft de pro vincie, die het recreatiegebied tot ontwikkeling gaat brengen alsme de de toekomstige exploitant Men ten er alle belang bij dat de Klinc kenbergerplas bereikbaar wordt. Die moeten dan ook maar voor de brug zorgen. De brug is een oude wens van onder meer de Buurtgroep Haas wijk. De brug leek te zijn verdwe nen in het vergeetboekje. Vooral burgemeester Scheenstra smoorde een ieder die erover wilde begin nen direct de mond. De eerste bur ger wilde koste wat het kost voor komen dat de langverwachte re constructie van de Haarlemmer- trekvaart, die uiterlijk augustus dit jaar begint, nog eens zou worden uitgesteld. De Haarlemmertrek- vaart (S54) wordt eindetijk weer opengesteld voor gemotoriseerd verkeer en zal daardoor Warmond en Oegstgeest van verkeer ontlas ten. Het fietspad komt aan de an dere kant van de weg te liggen, aan de Klinckenbergerplaskant, zodat er behalve de brug nog meer voor zieningen moeten worden getrof fen om fietsverkeer vanaf de brug naar het fietspad mogelijk te ma ken. Juist die ingrepen zouden wijzi gingen van de reconstructieplan nen van de provincie betekenen. En dat mogelijk weer uitstel. Bur gemeester Scheenstra kreeg hoofdpijn van alleen de gedachte al. Nu vast staat dat de provincie nog dit jaar begint, durft men er weer over te praten* CDA'er Hellinga: "Haaswijks geld gebruiken voor Klinckenberg- sebrug". (foto Wim Dijkman» Continurooster in Floraschool OEGSTGEEST - De Oegstgeester Montessori-basisschool/Floraschool zal in het nieuwe schooljaar '87-'88 met een zogeheten continurooster draaien. Zo'n rooster houdt in dat de lunchpauze wordt teruggebracht van vijf naar drie kwartier. Het continurooster is op initiatief van de ouders ingevoerd. Het rooster betekent voor de overblijvers (70 van de 200 leerlingen) dat ze niet meer zo lang hoeven te wachten voordat de lessen weer beginnen. Voor leerlingen die naar huis gaan om een boterham te eten, is het wel licht een minder plezierige maatregel. Dat is schrokken geblazen. De Montessorischool vervult een streekfunctie. Het aantal overblijvers groeit gestaag. Voor de medezeggenschapsraad vormde deze gegevens aanleiding om een enquête onder de ouders te houden. Verreweg de meesten van de ondervraagden, tachtig procent, waren voor invoering van een continurooster. B. Muytermans, directeur van de school, ziet in het continurooster geen concurrentiemiddel maar louter een maatregel van praktische aard. "Als uit het voorgesprek met ouders blijkt dat bij hen niet onze manier van onderwijs geven maar het continurooster voorop staat, zal ik de laatste zijn om het kind mijn school in te sleuren", verklaart hij laconiek. Het continurooster wordt volgend jaar mei geëvalueerd. Nadien zal worden bepaald of het kan worden gehandhaafd. MET DE DAMIATE-EXPRES NAAR BRUSSEL OP ZATERDAG 13 JUNI '87 In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen wordt een aantal van onze lezers in de gelegenheid gesteld om voor een unieke prijs een uitstapje te maken naar de bruisende hoofdstad van Europa: Brussel! Een spoorbiljet kost u slechts 38,- (kop|e koffie J^tiebroodJeJnbegrepen)^^ Brussel heeft haar bezoekers veel te bieden, de Grote Markt is een juweel van Gotische architectuur met vlakbij Manneke Pis. de bekendste burger van Brussel. Naar een leuk De speciale trein vertrekt op zaterdag restaurantje of een typisch café hoeft u nooit lang te zoeken. Ook de prachtige gebouwen. 13 juni 1987 van station Leiden musea, elegante winkelstraten, markten en parken zijn het bekijken waard. 8.43 uur. Aankomst Brussel 1 Om 18.15 uur wordt weer uit Brussel vertrokken. Om ca. 20.55 uur kom trein weer in Leiden aan De spoorbiljetten voor dit unieke uitstapje zijn tegen inlevering van de ingevulde bon uitsluitend te verkrijgen bij de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad (dus niet bij de NS stationslokelten) gedurende de normale openingstijden. Telefonisch worden geen plaatsbewijzen gereserveerd. Gezien het geringe aantal ter beschikking staande plaatsbewijzen, geldt ook hier weer het principe „wie het eerst komt, die het eerst maalt -K LEZERSBON Noam Adres Postcode Plaats Tel Brussel! wel/geen abonnee

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14