Fietsen moet veiliger EG-regels voor speelgoed vallen onvoordelig uit 995,- Als gastheer (m/v) kun je meer! NVM raadt levenhypotheek af r c oo Wil je meer weten? Kom dan naar de voorlichtingsavond: RIJNLAND" FOM.N.D. BURGH Soms scnieien non en telefoon tekort. Vandaar... FBTO CONSUMENT- De groenteman Hygiëne in keukens KEUKENS! Rijwiel- en Motorhandel J. Kornelisse Tweewielers AANBIEDING WOENSDAG 10 JUNI 1987 PAGINA 11 Iedere groente of elk stukje fruit heeft- zo z'n eigen kenmerkende bewaarmethode. Tropische vruchten komen uit warme lan den en wanneer men ze opbergt in een koelkast, vallen ze ten prooi aan het lage temperatuur- bederf. Zelfs een komkommer hoort niet in de koelkast en ook paprika bewaart men het beste bij een wat hogere temperatuur, een graad of dertien. Omdat groente en fruit levende produkten zijn, gaat ook het 'le ven' na de oogst gewoon door. Dat betekent, dat allerlei stofwis selingsprocessen doordraaien. De produkten blijven ademha len, waardoor koolhydraten wor den verbruikt. Groente met veel reservestoffen zijn langer houd baar. Bladgroenten, zoals bij voorbeeld spinazie, hebben deze stoffen in mindere mate en zijn dus sneller op hun retour. Er zijn ook vruchten, zoals bij voorbeeld appels, peren, bana nen en tomaten, die ethyleengas produceren. Bewaart men ande re groente bij deze produkten, dan versnelt dit de rijping en dus ook de rotting. Groente en fruit zijn ook gevoelig voor uitdro ging. Door verdamping verlep pen of verdrogen ze en ze verlie zen hun gewicht en hun stevig heid. Een andere vorm van bederf komt voort uit beschadigingen. Juist op deze 'rotte' plekken ster ven cellen af en zijn ze een gewil lige prooi voor micro-organis men. Gave produkten zijn dus langer houdbaar. Bladgroenten bewaart men het beste in de koelkast. De bewaar- tijd van fruit is afhankelijk van soort en rijpheidsstadium. Zac/it- fruit als aardbeien, frambozen en bessen, zijn erg kwetsbaar en gevoelig voor schimmels. Fruit, dat eenmaal is aangetast door een schimmel 'steekt' gauw ander fruit aan. Door fruit koel te be waren, is de kans op bederf ge ringer. Er zijn natuurlijk ook groente soorten. die men probleemloos een tijd kan bewaren. Te denken valt dan aan kool, bieten, peen en Maar nogmaals, vers is ge zond; groente en fruit zijn er om te etenniet om te bewaren... Sinds kort is er een nieuwe bloemkool op de markt: de toren- of pagodebloemkool. Het is een zachtgroene kool met een fijne smaak, zo tussen koolrabi en broccoli. Kropsla uit de volle grond is momenteel ruim voorra dig en zodoende laag in prijs. Ook de prijzen van tomaten zijn in de afgelopen week flink ge daald. Paprika's zijn duurder gewor den, wat niet wegneemt dat de groentepaprika's heel betaal baar zijn. Wilt u liever een kook- groente? De aanvoer van Neder landse bloemkool neemt lang zaam maar zeker toe. Het pro- dukt is nog wel aan de dure kant. Ook prei, waarvan het aanbod momenteel vrij klein is, is nog aan de dure kant. Een goedkope re kookgroente is waspeen. Als laatste willen we u nog op de as perges opmerkzaam maken. Het aanbod van deze delicatesse zal nog zo'n drie weken duren, daar na is het aspèrgeseizoen weer voorbij. De Stichting Consument en Veilig heid wil een (internationaal) keur merk voor fietsen. Er zouden in elk geval normen opgesteld moeten worden ten aanzien van zaken als de stroefheid van de trappers, de remmen, de sterkte van het frame en de voorvork alsmede de bevesti ging van het voorwiel. Consument en Veiligheid komt tot deze aanbeveling na een onder zoek op verzoek van het ministerie van verkeer en waterstaat naar het aantal zogenaamde 'privé-ongeval- len' met fietsen, ongelukken waar bij geen andere verkeersdeelnemer is betrokken. De stichting schat dat elk jaar in de Nederlandse ziekenhuizen 43.000 fietsers worden behandeld die zelf onderuit zijn gegaan, bij voorbeeld doordat een voet tussen de spaken terecht komt of doordat men de macht over het stuur kwijt raakt. Ter vergelijking: 13.000 fiet sers raken elk jaar gewond door ongevallen waarbij wel andere weggebruikers betrokken zijn. Vooral jongeren tot 20 jaar zijn het slachtoffer van een ongeval met een fiets. De 12- tot 15-jarigen hebben statistisch gezien de mees te kans op een prive-ongeval. De meeste ongevallen gebeuren op de openbare weg. Consument en Vei ligheid beveelt in verband hiermee fietscontroles op scholen aan. Les sen in herstel en onderhoud zou den ook kunnen helpen. Een ongeval met de fiets ligt meestal aan de berijder zelf of aan degene die achterop zit. In naar schatting 2,5 procent van de geval len kan de oorzaak worden gezocht in de fiets zelf. Consument en Vei ligheid stelt echter in zijn rapport vast dat de kwaliteit van de gewo- De veiligheid van het speelgoed in Nederland staat door de komende EG-regelgeving op de tocht, omdat een voor heel Europa geldende re geling altijd slechter zal uitpakken dan de huidige Nederlandse. Dat schrijven de Consumenten Com missie voor Europa (CCE) en de stichting Consument en Veiligheid in gezamenlijke verklaring. Samenstelling Raymond Peil ne gebruiksfiets daalt. De meeste ongevallen bij fietsers zijn wat wordt genoemd 'spaakon gevallen'. Die spaakongevallen treffen in grote mate kinderen van 0 tot 4 jaar. Er moeten derhalve vei ligheidscriteria komen voor kin derzitjes, meent Consument en Veiligheid. Ouders zouden alvast voorgelicht kunnen worden over de gevaren van het fietsen met kin deren achterop. Deze week bespreken de Euro pese ministers voor consumenten zaken, voor Nederland is dat staatssecretaris Evenhuis (econo mische zaken), een voorstel dat beoogt de regelgeving voor speel goedveiligheid in de EG-lidstaten gelijk te trekken. Als het voorstel wordt aangenomen moet Neder land ook speelgoed toelaten dat in andere EG-landen is geproduceerd en goedgekeurd. Alleen in Neder land geproduceerd speelgoed valt dan nog onder het Speelgoedbe- sluit in de Warenwet waarop door de keuringsdiensten van waren in Nederland toezicht wordt gehou den. In sommige EG-landen zijn de controle en het toezicht op de vei ligheid van speelgoed een stuk minder dan in ons land, aldus de CCE en Consument en Veiligheid. De twee consumentenorganisaties vinden verder dat er teveel artike- Het Nederlands Verbond van Makelaars in onroe rend goed (NVM) waar schuwt tegen 'leven-hy potheken' met een groeiende schuld, waar van een aantal vormen wordt aangeboden. Dit zijn hypotheken gecom bineerd met een levens verzekering, waarbij een deel van de renteschuld bij de totale schuld wordt opgeteld. Dit laatste deel wordt daardoor aftrek baar van de belasting. De Consumentenbond heeft deze nieuwe vorm van levenhypotheken, waarin in deze rubriek enkele weken geleden aandacht werd besteed, bijzonder aanbevolen als een zeer voordelige hypo- theekvorm, ook voor la gere inkomens. De NVM meent echter, dat staats secretaris Koning van fi nanciën die extra aftrek post wil afschaffen, waar door het belangrijke voordeel van de levenhy potheek vervalt. De makelaars denken dat de nieuwe levenhy potheken alleen aantrek kelijk zijn voor mensen met een meer dan mo daal inkomen of degenen die het risico aandurven dat de extra aftrekmoge lijkheid straks vervalt en er tot die tijd de vruchten van willen plukken. De makelaarsbond raadt aan een hypotheek op annuï teitsbasis voor mensen in de betreffende inko menklassen. Ter volledigheid: de NVM baseert haar advies op het zogenaamde 'stap penplan', de methode van de NVM om tot een advies over hypotheken te kopen. Overigens: het kan natuurlijk nooit veel kwaad om bij een finan ciële beslissing als het af sluiten van een hypo theek zo goede mogelijk en bij verschillende in stanties advies in te win nen. len buiten de EG-voorstellen val len. Voor scheikundedozen en spelletjes als darts gelden zijn bij voorbeeld geen regels opgesteld in EG-verband. omdat ze niet meer als speelgoed worden geclassifi ceerd. Kritiek is er ook op het certifica tiesysteem dat de EG-ministers willen invoeren. Daar gaat volgens de consumentenorganisaties veel te veel tijd in zitten omdat er zo'n 450.000 verschillende speelgoedar tikelen zijn. De tijd en energie die daarin gaat zitten kan beter be steed worden aan het verbeteren van de veiligheidsnormen en een goede controle van op de markt ge brachte speeltjes. De hygiëne in keukens van instel lingen als ziekenhuizen en bejaar denoorden, alsmede in horecabe drijven, is in veel gevallen nog be droevend slecht te noemen. Het aantal ziekte- en zelfs sterfgevallen als gevolg van verkeerd hygiënisch handelen neemt nog steeds toe. Drs. J.M.P. Wensveen, de voor zitter van de Stichting Informatie centrum op Voedingsgebied (ICV) heeft dit tijdens een themamiddag over keukenhygiëne in Den Bosch heeft gezegd. De man meent dat nog slechts het topje van de ijsberg zichtbaar is. Ook in het huishou den laat de hygiëne vaak sterk te wensen over. "Met name in de war me zomermaanden kan iemand nog weieens een 'buikgriepje' op lopen", aldus Wensveen. Als voornaamste probleem sig naleerden de deelnemers aan de themamiddag het ontbreken van een lijn, een coördinatiebeleid en een gebrek aan communicatie tus sen alle instanties die zich met dit onderwerp bezighouden. Een goed voorbeeld van dit manco was in Den Bosch volgens het ICV het volledig afwezig zijn van een verte genwoordiger van de Keurings diensten van Waren. Vanuit de lan delijke dienst was een strikt ver bod uitgevaardigd voor alle direc ties en medewerkers van de ver scheidene keuringsdiensten om op de middag aanwezig te zijn. van Snaidero - de grootste en meest vooruitstrevende fa» brikant van Italië - kenmerken zich door hun design en de eenvoud waarmee ze zijn vormgegeven. Zonder frutsels en fratsels. Meerdere modellen greeploos. In kunststof en in hoogglanslak in een betaalbare prijsklasse, of in polyester w.o. hettopmodel Krios - een ontwerp van Giovanni Offredi HTH Kagie keukens is exclusief dealer voor de randstad en ontvangt u graag in haar „in'Italia design studio". Een goed advies, service, montage door eigen bedrijf be horen als vanzelfsprekend bij een dergelijk produkt. HTH Kagie keukens is lid van de ANVK snak leen n 9.00-17 00 uur. Zaterdag van 10 C tot 21.00 uur Maandag gesloten Je bent net van school af. Of je wilt een andere richting op. Wat denk je dan van gastheer/ gastvrouw worden? Een nieuw beroep met toekomst in de horeca! Gastheer/gastvrouw word je via C een opleiding van. het SVH- leerlingstelsel, onder deel van het Onderwijscentrum Horeca. RWIJSCENTRUM HORECA if 11 |uni, om 19.00 uur in Holiday Inn in Leiden. Dan hoor ie meteen wat modem gastheerschap inhoudt en voor iou kan betekenen Je kunt ookBELLEN 079 - 511014, en dan ontvang je gratis informatie over de opleiding. yvwww li "E SECR. VARKEVISSERSTRAAT 152 TELEFOON 01718-12932 het ideale overstapje voor sportieve reizigers want per fiets scheelt 't iets! STALLING-VERHUUR-ACCESSOIRES REPARATIES-VERKOOP 7 dagen per week geopend! STATIONSPLEIN LEIDEN - 071-131304 Silver Reed EX 30 Normaal 1495,- nu voor VERHUUR van schrijfmachines mogelijk Per dag, per week, per maand -KANTOOR INRICHTING - REPARATIE - SERVICE PAPENGRACHT 3 - 2311 TV Leiden - Tel. 071-125876 DE VftjND amsterdam leiden leiderdorp alphen a/d rijn centrale verwarming loodgieterswerken dakbedekkingen Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage uitspraken faillissementen woensdag 3 juni 1987 133/87, Gebr. Spadon B.V., Flevodwarsweg 15, 2318 BW Leiden, RC: Mr. J. Visser, Cur: Mr. E.N. Muller, Ra penburg 36/postbus 2020, 2301 CA Leiden, 071- 14.39.41 Definitieve surseance van betaling: S 801 802 Bij beschikking van 27 mei 1987 is aan Remed Neder land B.V. stat. gev. te Noordwijk en Remed CMD Medi cal Systems B.V., stat. gev. te Katwijk, beide kantoor- houdende te Hazerswoude-Rijndijk, Corellistraat 4, defi nitief surséance van betaling verleend voor een termijn van anderhalf jaar ingaande 26 maart 1987. Rechter commissaris: Mr. J.C. Cleyndert Bewindvoerder: Mr. R. Lever, Rapenburg 36, Leiden 071-14.39.41. De griffier De FBTO is de grote landelijk werkende verzekeraar die rechtstreeks -dus voordeliger!- met u werkt. Eenvoudig via de bon in onze advertenties of via de telefoon. En in sommige gevallen met onze eigen, regionale FBTO Inspekteurs. Dus altijd in de buurt. En dat is bepaald goed nieuws als 't gaat om zeer persoonlijke verzekeringszaken. Zoals een Levenpolis-op-maat, een door lichting van uw totale verzekeringspakket, of een eveneens sterk persoons gerichte ArbeidsOngeschiktheidspolis.Tijdens een persoonlijk gesprek met u, kan de FBTO Inspekteur precies aangeven welke mogelijkheden het best bij passen. Zowel kwa w<-- dankzij de Inspektei Omdat bon e u gerust eens vrijblij' als financiën. Zo komt de FBTO u rs nu ook letterlijk tegemoet, telefoon soms tekort schieten. Neemt HE ?nd kontakt op met de FBTO Inspek teur in üw buurt. Omdat 'n optimale dekking wel degelijk kan samengaan met een gunstige premie! H. GROENEVELD - VOORSCHOTEN 071-313735

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11