'Lagere inkomens zijn vaker ziek' Felle concurrentieslag om straaljagers voor Japan Twee kerncentrales in Argentinië dicht 'Regeerakkoord openbreken' Biedt Philips lichtpunten? Chaos door stakingen bij Britse luchtvaart DINSDAG 9 JUNI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - Gezondheid is in ons land niet gelijk verdeeld. Mensen met weinig opleiding en een laag inkomen zijn gemiddeld vaker ziek en sterven jonger dan mensen uit de hogere groepen. Van de regering mag verwacht worden dat zij minstens zorgt dat deze ongelijkheid niet groter wordt. Dat schrijven deskundigen op het gebied van ge zondheid en economie in een vandaag verschenen publikatie van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Doordat in Nederland weinig on derzoek is gedaan naar het ver band tussen ziekte en sociaal-eco nomische omstandigheden is niet precies aan te geven hoe groot de verschillen zijn. Evenmin is pre cies bekend wat de verschillen ver oorzaakt. Maar uit een vergelij kend buurtonderzoek in Amster dam aan het eind van-de jaren ze ventig is gebleken dat de inwoners van de armste wijk op elke leeftijd twee keer zoveel kans hebben dood te gaan als mensen uit de rijkste wijk. Gemiddeld bleken de economisch het leidt tot ongezonde toestanden als ondervoeding en gebrek aan hygië ne, wordt in ons land als on rechtvaardig beschouwd. Los van de morele bezwaren is het econo misch een slechte zaak een samenleving dergelijke de laat ontstaan, aldus de auteurs. Volgens WRR-voorzitter Albeda is zulke armoede in Nederland een marginaal verschijnsel. De des kundigen wijzen er echter op dat het zaak is de groepen waarbij ar moede wel voorkomt, zoals ver slaafden en illegale buitenlanders, op te zoeken en in de gaten te hou den. "Gezondheidseffecten zouden weieens de eerste signalen kunnen zijn waarmee het bestaan van 'ech te armoede' aan het licht komt. Een voorbeeld hiervan is het re cent, voor het eerst sinds de Twee de Wereldoorlog, vinden wandluis in een dagverblijf daklozen in Rotterdam", aldus de publikatie. slechtst voor stonden vijf jaar kor ter te leven dan degenen met het meeste geld. Uit buitenlands on derzoek blijkt dat geen overdreven beeld. Bovendien zijn de verschil len de laatste jaren niet kleiner maar groter geworden. De regering zal bij de komende beslissingen over het stelsel van gezondheidszorg moeten uitkijken dat bepaalde maatregelen de ach terstand van de laagste sociaal-eco- MEXICO STAD (GPD) - Een al 'Handhaaf btw voor boeken' AMSTERDAM (ANP) - De onder nemers in de textieldetailhandel zijn tegen afschaffing van de btw op boeken. In een brief aan minis ter Ruding (financiën) uiten ze hun bezorgdheid over de uitlatingen minister Brinkman, die don derdag zei dat het btw-tarief op boeken wat hem betreft mag ver dwijnen. De textielondernemers zijn het met Brinkman eens dat het lezen van boeken een algemeen belang is. Ze wijzen er echter op dat het btw-tarief van zes procent in verge lijking met andere branches niet extreem hoog is. Op textiel wordt 20 procent btw geheven, terwijl kleding toch mag worden gezien als eerste levensbehoefte, aldus de Mitex, de Nederlandse vereniging van ondernemers in de textielde tailhandel, in de brief aan Ruding. Het hoge btw-tarief op textiel leidt vooral in de grensstreek tot ongelijke concurrentieverhoudin gen. Daarom is het zinvoller om in EG-verband te streven naar unifor me btw-tarieven, aldus de Mitex. BANK - De in moeilijkheden ver kerende BankAmerica heeft zijn reserves voor verliezen op lenin gen verhoogd met 1,1 miljard dol lar. De bank volgt daarmee andere belangrijke Amerikaanse banken. maanden durende stakingsgolf technisch personeel heeft de nomische groeperingen groter ken, zo stellen de auteurs var WRR-publikatie. De Gezondheids- Argentijnse autoriteiten raad heeft bij voorbeeld al gewaar- weekeinde toe gedwongen schuwd dat het invoeren van eigen twee het land functionerende bijdragen de ongelijkheid in de ge- kerncentrales te sluiten. zondheidszorg kan vergroten Bij het sleutelen aan het stelsel ging verklaarde van sociale voorzieningen zal de van dé Argentij; politiek zich bewust moeten zijn van het risico van het ontstaan van armoede, zo waarschuwen de Tijdens de officiële aankondi- woordvoerder atoomenergie bang te zijn voor een herhaling van een ramp als in het Russische Tsjernobyl. Vanwege de teurs verder. Echte armoede, die al zes maanden durende stakingen zijn de veiligheidsgaranties tot een minimum gedaald, aldus de fysi cus Roberto Perazzo. Het gaat om de centrales 'Antu- cha I', 75 kilometer ten oosten van de hoofdstad Buenos Aires, en 'Embalse', aan de oever van de ri vier Tercero in de noordelijke pro vincie Cordoba. Deze twee centra les zorgden voor 20 procent van de Argentijnse elektriciteit en zijn de enige twee die ooit actief zijn ge weest in Latijns-Amerika. De 370 megaWatts leverende 'Antucha I', gebouwd met West- duitse technologie, was de eerste kerncentrale van Latijns-Amerika en begon te opereren in 1974. Twee jaar geleden waren er ernstige pro blemen met de verdampingssyste men, maar de ongelukken die toen gebeurden werden doodgezwegen door de regering van president Raul Alfonsin. De centrale 'Embalse', gebouwd met Canadese technologie, werd vorig jaar opgestart, maar functio neerde tot nu toe op slechts de helft van zijn totale capaciteit van 450 megaWatts. De hoofdoorzaak voor de huidi ge problemen zijn de slechte sala rissen in het door economische rampspoed geplaagde Argentinië. Tal van Argentijnse atoom-experts zijn de afgelopen maanden hun ge luk gaan zoeken in landen als Ca nada, Frankrijk, Iran en Spanje, waar ze bijna tien keer zoveel kun nen verdienen als in Argentinië. En terwijl de deskundigen ver dwenen, zorgde het technische personeel van de twee Argentijnse kerncentrales middels stakingen voor een komplete chaos. Roberto Perazzo, de woordvoerder van de Argentijnse atoomenergie com missie, verklaarde dit weekeinde dat het zelfs niet zeker is of de bei de centrales in een later stadium weer kunnen worden opgestart. ANCHORAGE - Mark Wilson schenkt een glaasje water in dat afkomstig is van de ijsber gen van Alaska. Volgens Wilson s het ijswater erg in trek in Ja pan en heeft hij inmiddels al 300 ton ijs naar Japan ver scheept. „Het verkoopt goed", aldus Wilson, „en bovendien hebben we hier genoeg ijs". Hij hoopt overigens dat zijn initia tief ook in de rest van de wereld n zal slaan (foto AP) Produktie van OPEC groter dan afgesproken NICOSIA (Rtr) - De dertien landen van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) produceren op het ogenblik gemiddeld 17,1 miljoen vaten (van 159 liter) ruwe olie per dag. Dat zijn 1,3 miljoen vaten meer dan de hoeveelheid die de organisatie zichzelf half decem ber oplegde in een poging om de prijzen op de wereldoliemarkt te laten stijgen. Dit staat in de jongste uitgave van Middle East Economie Survey (MEES), een op Cyprus uit gegeven blad dat doorgaans goed op de hoogte is van de ontwikke lingen in de olie-industrie. MEES waarschuwt ervoor dat als de oliemarkt die extra produk tie gelaten over zich heen laat gaan het extra aanbod de markt ernstig kan verstoren. De produktiehoe- veelheid die het blad opgeeft is overigens 400.000 vaten groter dan de hoeveelheid die het Internatio nale Energie Bureau (IEA) eind vo rige week noemde. Het olievakblad schrijft verder dat er op het ogenblik extra vraag naar olie uit de OPEC-landen be staat en dat dat het gevolg is van de angst dat de aanvoer van olie uit de Perzische Golf kan worden onder broken. BERGEN OP ZOOM (ANP) - De CNV-ambtenarenbond CFO vindt dat het regeerakkoord moet wor den opengebroken als het Kabinet werkelijk ernst wil maken met de uitkomsten van het voorjaarsover leg. Dat zei voorzitter De Jong van de CFO gisteren voor de NCRV-ra- dio. Vorige week dinsdag sprak het Kabinet de bereidheid uit tot een gelijkwaardiger ontwikkeling tus sen marktsector enerzijds en amb tenaren en uitkeringen (collectieve sector) anderzijds, zij het binnen bepaalde financiële grenzen en bij verdergaande loonmatiging. Die gelijkwaardiger behandeling betekent vólgens De Jong aller eerst dat de afspraak in het regeer akkoord die voorziet in een jaar lijkse achterstand van de collectie ve sector op de marktsector met één procent, moet worden ge schrapt. De Jong noemde de uitkomsten van het driepartijenoverleg van vo rige week „een intentieverklaring die zich kenmerkt door mitsen en maren". De echte waarde van de afspraken kan wat hem betreft al duidelijk worden in het overleg over de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren. „Dat is een ideale gelegenheid om te kijken wat de uitkomst van het voorjaarsoverleg nu precies waard is." Dat overleg 17 juni is er volgens de CNV-amb- tenaren niet makkelijker op gewor den door de uitspraak van de Com missie Albeda, dat het overleg op basis van het 'oude bod' van 795 miljoen gulden voor twee jaar moet worden hervat. Albeda zegt namelijk in één adem dat als de bonden dat afwijzen de overheid alsnog het beginbod van 270 mil joen voor alleen 1987 weer op tafel mag leggen. De Jong sprak van „een behoorlijke hobbel, die wij zomaar niet even glad kunnen strij ken". De gezamenlijke ambtena- rencentrales, die nog steeds op de zelfde lijn zitten, vragen in dat ge val 1,3 miljard gulden voor de ar beidsvoorwaarden voor 1987. De Jong hekelde in zijn rede de gang van zaken rond de afslanking van de overheid (en vooral de rol van het CDA). Hij wees er voorts op dat het voornemen van het Ka binet de ambtenaren op 1 januari 1988 onder de Nieuwe Werkloos heids Wet te brengen weliswaar een gelijke behandeling met de marktsector inhoudt, maar de overheid dit niet naar andere ter reinen doortrekt. „Er is dus sprake van hinken op twee gedachten." De CFO-voorzitter acht de tijd voor deze operatie overigens te kort en verwacht dat het Kabinet zich on der druk van de Tweede Kamer niet tegen uitstel zal verzetten. LONDEN (AP) - Duizenden passa giers van luchtvaartmaatschappij en en honderden vrachtwagen chauffeurs die gebruik wilden ma ken van de veerdiensten over Het Kanaal hebben gisteren van vertra gingen en annuleringen last gehad. Dit kwam doordat assistent-lucht verkeersleiders en douaneperso neel meededen aan een uitgebrei de ambtenarenstaking. De burgerluchtvaartdienst CAA meldde dat als gevolg van de actie de capaciteit van het luchtverkeer van en naar 's lands 30 luchthavens was gehalveerd. Normaal maken rond 25.000 reizigers dagelijks ge bruik van het vervoer door de lucht. Een woordvoerder verklaarde dat alle binnenlandse, Europese en internationale vluchten hinder on dervonden van de actie, die samen valt met de laatste campagne-acti viteiten voor de verkiezingen van 11 juni. Vliegvelden die hinder onder vonden, waren Heathrow, Gat- wick, Stansted, Manchester, Bir mingham, Edinburgh en Glasgow, alsmede een aantal kleinere vlieg velden. Ook luchtverkeerscentra te Heathrow, West Drayton en Prest- wick waren gehandicapt. In Dover kregen ruim 300 vracht wagenchauffeurs te maken met vertragingen van ruim 16 uur, doordat het management zelf was gedwongen exportdocumenten te controleren. Het douanepersoneel in Dover alleen al behandelt nor maliter 1.400 vrachtwagens per dag. De assistent-luchtverkeersleider voorzien de verkeersleiders van noodzakelijke informatie. British Airways annuleerde de meeste van zijn binnenlandse vluchten en en kele vluchten naar Afrika. De twee grootste ambtenaren bonden in Groot-Brittannië, de Ci vil and Public Services Associa tion en de Society of Civil and Pro fessional Civil Servants eisen een loonsverhoging van 15 procent of 20 pond (ongeveer 64 gulden) per week. De regering wil niet verder gaan dan 4,5 procent. NIJMEGEN - Zaterdag startte in Nijmegen de zevende Internationa le Driedaagse voor Historische Rij wielen met een tocht over 100 En gelse mijl. Op de foto een van de deelnemers. (fotoANP). Kort Zake lijk Vlissingen De overslag van goederen in de haven van Vlissingen is afgelopen jaar met vijf procent gegroeid tot 4.100.000 ton. De winst bedroeg 1,2 miljoen gulden. In 1985 was dat nog 2,1 miljoen gulden. De omzet nam toe met zeven procent tot 63 miljoen gulden. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1986 van de NV haven van Vlissingen. De groei in de overslag van goederen deed zich vooral voor in de stukgoedsec tor. Schuitema Schuitema (groothandel in le vensmiddelen, Centra) verwacht dat de resultaten zich dit jaar op hetzelfde niveau zullen bewegen als in 1986. Toen ging de concern- omzet van 1335 miljoen naar 1909 miljoen gulden en de nettowinst van 13,6 miljoen naar 17,7 miljoen gulden, zo blijkt uit het jaarverslag. TOKIO - Amerikaanse en Euro pese vliegtuigfabrikanten zijn ver wikkeld in een felle concurrentie slag om straaljagers te verkopen aan hun vroegere gezamenlijke vij and Japan. In Japan zelf is het nog de vraag of het gevechtsvliegtuig moet worden geïmporteerd of dat Japanse fabrieken het zelf zullen bouwen. door David Thurber/AP De inzet is hoog. Het onder pre mier Nakasone herbewapenende Japan heeft in eerste instantie 100 gevechtsvliegtuigen nodig, met een optie op nog eens 150 toestel len. Met de eerste order is een be drag van ongeveer 15 miljard gul den gemoeid. Een van de bedrijven die hopen op de order is General Dynamics met zijn F-ló. David Wheaton, de vice-president van het bedrijf, schat de kansen hoog in, omdat er niet veel bedrijven in de wereld zijn die een dergelijke order aan kunnen. Japan heeft zijn defensie-uitga ven sinds de Tweede Wereldoorlog moeten beperken tot minder dan 1 procent van het Bruto Nationaal Produkt, maar mede onder Ameri kaanse druk is die grens nu over schreden. Hoewel de Japanse grondwet het opzetten van een land-, lucht- of zeestrijdmacht ver biedt, beschikt het land over een steeds beter bewapende 'zelfverde digingsmacht'. Instrument Washington ziet in Japan niet al leen een goede steun in een moge lijk conflict met de Sowjet-Unie in de Stille Oceaan, maar beschouwt het opvoeren van de defensie-uit gaven in Japan tevens als nuttig in strument in de economische strijd tussen beide landen. De buitenlandse fabrikanten en politici voeren aan dat de transac tie in beider voordeel zou zijn, om dat op den duur een deuk in het handelsoverschot zou worden ge slagen, terwijl de toestellen goed koper zouden zijn dan door Japan zelf te ontwikkelen vliegtuigen. De Amerikaanse minister van handel Malcolm Baldrige zei vori ge maand in een toespraak tot de Japan-vereniging in New York dat het verzet tegen het kopen van bui tenlandse straaljagers een type rend voorbeeld was van de proble men die buitenlandse bedrijven hebben om tot de Japanse markt door te dringen. „Onze gevechtsvliegtuigen zijn de allerbeste," zei Baldrige. „Het is verspilling te investeren in eigen ontwikkeling (van een vliegtuig) terwijl Amerikaanse troepen een in Amerika ontwikkeld toestel ge bruiken dat hetzelfde doet voor de helft van de prijs." De Japanse fabrikanten voeren echter aan dat de eigen vliegtuigin dustrie een enorme impuls zou krijgen door de ontwikkeling van een gevechtsvliegtuig. In die tak van de Japanse wapenindustrie is de ontwikkeling sterk achtergeble ven bij de rest van de wereld. Mit subishi, voor de oorlog een belang rijk fabrikant van oorlogsvliegtui gen, zegt een nieuw toestel te kun nen ontwikkelen en bouwen voor een prijs die nauwelijks hoger is dan die van de buitenlandse toe stellen. Beslissing De andere twee bedrijven die een bod hebben gedaan zijn McDonnell Douglas met een ver beterde versie van de F-18 en het Europese consortium Panavia met de Tornado. Panavia wordt ge vormd door Groot-Brittannië, de Bondsrepubliek en Italië. Verwacht wordt dat het Japanse 'defensiebureau' zijn beslissing zal nemen vóór de Amerikaanse mi nister van defensie Caspar Wein berger eind deze maand een be zoek brengt aan Tokio. Sommige waarnemers verwach ten dat voor een tussenoplossing zal worden gekozen en dat Japan een eigen ontwerp zal maken dat in een gézamenlijke onderneming met een van de twee Amerikaanse bedrijven zal worden gebouwd. Een expert zei dat zelfs als voor een Japans vliegtuig zou worden gekozen, de motoren en andere be langrijke onderdelen geïmporteerd zouden moeten worden. Concurreren De Amerikaanse fabrikanten zeggen hun ontwerpen zo te heb ben gemoderniseerd dat zij alles kunnen wat het Japanse defensie bureau vraagt. „Als de Japanners geen Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen willen kopen, is het moeilijk voor te stellen wat ze dan wel zul len kopen," zei James Burton, de president-directeur van McDon nell Douglas. En Wheaton van Ge neral Dynamics: „Ik geloof niet dat het mogelijk is dat een nog ontwik kelend programma kan concurre ren tegen bestaande vliegtuigen." Het nieuwe gevechtsvliegtuig moet de sterk verouderde F-l en F- 4 vliegtuigen van de Japanse 'de fensiemacht' vervangen. Het be- Een van de bedrij zijnF-16. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werden in Japan 25.000 oorlogs vliegtuigen per jaar geproduceerd, waaronder de beruchte Mitsubishi Zero. Na de Amerikaanse overwin ning werden de fabrieken echter gesloten en pas in 1952 gingen zij weer open, toen Japanse bedrijven werden gebruikt voor het onder houden van Amerikaanse toestel len die in de Korea-oorlog werden gebruikt. Sindsdien is de industrie afhan kelijk van aankopen door het 'de fensiebureau'. De F-l was het eni ge toestel dat sinds 1945 in Japan werd ontworpen. De F-15 is in Ja pan gemaakt onder licentie van McDonnell Douglas. ADVERTENTIE Stuurt u mij 2 maanden iedere twee weken gratis t j gersbulletin „Beleggen met Van Lanschot". I Naam:_ Indien u öf uw bank hierop niet direct een antwoord paraat heeft, vult u even de cou pon in. Dan ontvangt u om te beginnen twee maanden lang Van Lanschots tweewekelijkse beleggersbulletin „Beleggen met Van Lan schot". Het antwoord op de meest ingewikkel Postcode:. Tel. privé:. _Tel. zaak:. de beleggersvragen. Gratis, overigens. U kunt ook Van Lanschot bellen: 06-0221737, gratis, en vanavond bereikbaar tot 20.00 uur. Deze coupon in een ongefrankeerde elop zenden aan: F. van Lanschot Ban- rs N.V., t.a.v. afd. Publiciteit, Antwoord- 289,5200 VB 's-Hertogenbosch. J-DJJ

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7