'Perfect' seizoen voor Bloemendaal Droom van Oranje gaat in rook op Bekerwinst wordt gewoon Streuer nog zonder zege Basketbalteam uitgerangeerd DINSDAG 9 JUNI 1987 SPORT PAGINA 21 Vijfde Cup van HGC WASSENAAk (ANP) - De blijdschap over de vijfde achtereenvolgende zege in het dameshockeytoemooi om de Europese beker was in de HGC-ploeg nog onvermin derd groot. Het bijhorende traantje moest nog steeds wor den weggepinkt en de polonaise over de champagnekur- ken marcheerde als vanouds. Maar de winst is inmiddels al wel zo gewoon geworden, dat de vreugde meer dan ooit gespeeld leek. Het wordt van de hockeysters verwacht, dus het gebeurt, mee te maken. De tweede helft van het duel tegen de Westduitse kam pioen Blau Weiss Köln kon, enkele momenten daargelaten, gelegenheid in Wassenaar spelend rood-grijs, had zich terdege goed bestudeerd en de ploeg hield zich voorbeeldig aan de door coach Keimer voorgestane taktiek. Die er vooral op gericht veel speel- moeilijk met droge ogen worden sters achter te houden - vrije verdé- aanschouwd. Het bleef dan ook bij één rake strafhoekslag van top- scoorster Lisanne Lejeune: 1-0. „Die Westduitse meisjes waren zo bang voor ons, dat ze eigenlijk alleen wilden verdedigen. Ze be gonnen met de intentie doelpunten te voorkomen in plaats van ze te maken", verontschuldigde HGC- trainer Tim Steens zich na afloop over het magere gehalte van de slotwedstrijd. De oud-internatio nal had natuurlijk gelijk, dat voor een sportief hoogstaande finale twee positief ingestelde ploegen nodig zijn. Hij ging er echter ge heel aan voorbij dat HGC, met zes internationals, er nauwelijks in slaagde de degelijke Duitse defen sie te ontregelen, laat staan voor se rieuze problemen te stellen. En dat was niet alleen de verdienste van Köln. Blauw Wit uit Keulen, voor de Reserve-doelman bewijst waarde BARCELONA (ANP) - Eric Jan de Rooij is reserve-doelman van Bloemendaal. Trainer- coach Roeland Oltmans heeft de 22-jarige tweede doelman in het seizoen niet één keer gebruikt, tot gistermiddag in Terrassa, de laatste wedstrijd van het seizoen, de finale van de strijd om de Europese beker voor landskampioenen was afgelopen. digster Wiebke Müller-Eising bleef zelfs haast voortdurend 25 meter achter de laatste linie - om het ge- vaar van de opkomende ervaren Premier Lubbers zet HGC-aanvoerdster Eveline Kuik nog eens extra i HGC-intemationals Laurien Wil- het zonnetje bij het behalen van de vijfde Europa Cup. itotoAN lemse, uitblinkster Marieke van Doorn en Aletta van Manen in te dammen. Bovendien was de nie- mand ontziende Stefanie Badeker .uc. keek, werd, toen de Westduitsen een periode niet alleen meer hoop ten op een geslaagde uitval, kans toe te slaan. HGC-keepster Yvonne Buter, die het gehele toer- voornamelijk oplettend toe- Lejeune vastgeklonken. De thuis club, gesteund door ongeveer 3000 H 6COiaaKUC Ultvai JL ÜL™™™6 het Paar keer tot handelen gedwongen, o -,,0 .rr™. Bovendien zag ze een strafhoek slag van Hella Roth maar net over de lat vliegen. H Toch zou het veel te ver gaan de duel vorderde steeds rustiger den, wist zich onvoldoende raad. Het bleef dan ook bij een rake strafcorner van uiteraard Lejeune - ze kreeg er zes te nemen - en een aantal bekwame reddingen van de Keulse doelvrouw Hendrike Hans- meyer. De ongerustheid over de afloop kreeg in de tweede helft zelfs even hernieuwde zege - de beker mag 1 in Wassenaar blijven als de regels tenminste goed zijn geinterpre- teerd - als onverdiend te bestempe len. Alleen HGC, dat in de poule- wedstrijden slechts oefende, had recht de Cup aan te pakken van premier Ruud Lubbers. Aanvoer ster Eveline Kuik, die komend sei zoen het derde elftal gaat verster ken, ontving het kleinood en de zoenen geroutineerd. En volkomen terecht. Het evenement maakte voor de zoveelster keer duidelijk, dat het Nederlandse clubhockey, en zeker de dames, in Europa voor lopig weinig te vrezen hebben. Zelfs wat organisatie van een Euro pa Cup-toernooi betreft niet. Bloe mendaal en HGC boden zich dan ook terstond aan het volgende eve nement weer naar Nederland te ha len. Het is of het wordt per slot van rekening een feest. Bloemendaal en de organiseren de Spaanse club Atletic Terrassa hadden het duel op 2-2 afgesloten en strafballen moesten de beslis sing brengen. Toen deed Oltmans i beroep op De Rooij. Een gou- omdat Bloemendaal niet I keer miste, werd Bloemendaal de derde Nederlandse hockeyclub, die de Europa Cup veroverde. Mark Benninga, Floris-Jan Bove- lander, Hendrik-Jan Kooijman en aanvoerder Theodoor Doyer push ten perfect van het zeven-meter- punt. Bloemendaal neemt de beker over van Kampong. De Utrechters werden eerder op de dag vierde door na een verrassend verlopen wedstrijd met strafballen te verlie zen van het Westduitse Uhlen- horst. Met het winnen van de Euro pese finale heeft Bloemendaal alles gewonnen wat er dit seizoen te ha len was. In februari werd de ploeg landskampioen in de zaal, vorige week de tweede veldtitel in succes sie veroverd en het gouden drie luik werd in de buurt van Barcelo na voltooid, voor 2400 Spaanse en 100 Bloemendaalse supporters. De ambiance van de boeiende wed strijd was ongekend, uniek voor hockey was dat de scheidsrechters de partij twee keer moesten stilleg gen omdat het Spaanse publiek Vooral in de eerste helft speelde Bloemendaal goed. In de twintig ste minuut scoorde Gert Jan Schlatmann uit de „rebound" na een strafcorner. De Spanjaarden kwamen vijf minuten later op iden tieke wijze gelijk door een goal van Jaime Escude. Uit de derde Bloe mendaalse strafcorner, na uitste kend voorbereidend werk van Martijn van Westerop, schoot Flo ris-Jan Bovelander.de bal keihard op een Spaanse voet. De daarop volgende strafbal was een indicatie wat Terrassa te wachten zou staan indien de normale zeventig minu ten geen beslissing zouden bren gen. Hendrik-Jan Kooijman toon de zijn beheersing op belangrijke momenten, 2-1. Die voorsprong, terecht gezien het spelverloop. haalde de rust niet. Terrassa gebruikte namelijk ook een strafcorner, maar niet vol gens een van de talrijke variaties die waren ingestudeerd. Oltmans had zich degelijk georienteerd op de Spaanse strafhoekslagen en Cees-Jan Diepeveen, de snelste uitloper doorzag keer op keer het gevaar. De vierde keer echter ging het mis. Diepeveen was weer op tijd, maar via zijn pols ging de bal torenhoog de lucht in. Doelman Heiko Hulsker keek recht tegen de Warschau te zwak voor landskampioen ROTTERDAM (ANP) - De Neder landse schaakkampioen Rotter dam heeft in de eerste ronde van de Europa Cup niet al te veel moei te gehad met de Poolse kampioen Legion Warschau. De Rotterdam mers gaven zowel Jan Timman als Viktor Kortsnoj vrije dagen. Er werd desondanks met 9-3 gewon nen. Zowel de eerste als de tweede wedstrijd leverde een overwinning op met 4 1/2-1 1/2. Topscorer was Ger Ligterink aan het vijfde bord. Hij won twee keer van de dames- grootmeester en Poolse kampioe ne Agnieszka Brustman. Donder dag vindt in Moskou de loting plaats voor de tweede ronde. Aan gezien Kortsjnoj weigert naar de Sovjet-Unie te reizen, zal Rotter dam zich terugtrekken als een uit wedstrijd wordt geloot tegen de kampioensploeg van de Sovjet Unie. Fatale valpartij BIELEFELD (SID) - Bij de eerste van een reeks selectiewedstrijden voor.de Westduitse equipe voor de strijd om de Europese titel milita ry-rijden, is zaterdag de 52-jarige Jochen Hesseldieck om het leven gekomen. Bij de achtste hindernis van de cross-county weigerde het paard van Hesseldieck Wallach Barnabas in eerste instantie. Toen de zeven-jarige alsnog besloot de hindernis te willen nemen, bleek de snelheid te laag. Barnabas sloeg over de kop en kwam terecht om zijn rijder. PIRAEUS (GPD) - Eén schot bepaalde zondagmiddag het verschil tussen succes en mislukking. Eén schot van de speler die het Nederlands basketbalteam twee dagen lang op sleeptouw had genomen. Nog luttele seconden restten er in de wedstrijd tegen West- Duitsland toen Rik Smits vanaf zijn favoriete plek omhoog ging om ver boven iedereen uit de bal in de basket te laten glijden, zoals hij dat de laatste dagen al talloze malen gedaan had. Deze keer ketste de bal echter van de ring, waardoor het scorebord op 75-76 bleef steken. Een fractie later klonk het eindsignaal. Met Gunther Behnke in zijn rug scoort Rik Smits voor Nederland. Toon van Helfteren (13) neemt positie in voor een eventuele rebound. SALZBURG (ANP) - Drie we ken voor de TT van Assen wach ten de wereldkampioenen zij span, Egbert Streuer en Bernard Schnieders, nog steeds op hun eerste seizoenzege. Na de ge dwongen solo van Streuer in Je rez en de tweede plaats in Hoc- kenheim kwamen de Drenten zondag in de Grote Prijs van Oostenrijk op de snelle Salzbur- gring tot een herhaling van die tweede podiumpositie. In 1983, '84 en '86 kwamen de successen telkens al in mei. In 1985 moest het duo Streuer/Schnieders tot juli wachten, bij de Belgische Grand Prix, voor eF met cham pagne gespoten kon worden. Dit jaar moet de eerste winst maar eind juni, op het hem wei nig goed gezinde thuiscircuit van Assen, komen, verzuchtte stuur man Streuer zondag in Oosten rijk. Hij reed op de Salzburgring, waar hij in 1984 en vorig jaar de winst greep, voor het eerst met het nieuwe motorblok in zijn LCR-chassis. De motor, met een verbeterde brandstoftoevoer tot de cilinders, leverde voldoende vermogen. Maar het had nog be ter gekund, aldus Streuer die voor het eerst sinds tijden de Zwitserse ex-wereldkampioen Rolf Biland weer voor moest la ten. „We hadden het blok moe ten afstellen in de regen. Op de droge baan bleek de machine iets te rijk te staan. Het kan dus sneller", aldus de tevreden Drent, die na de spannende race opgetogen was als een kind, dat zijn eerste speelgoed heeft gekre gen. „Alles leek te kunnen in deze race. Het tempo was goed. Het waren prima duels. Het zag er heel goed uit", was de karakteris tiek van de wedstrijd uit de mond van Streuer, die zich op het bergcircuit naar de pole-posi- tie had getraind, voor WK-rang- lij staan voerder Webster en Bi- land. De beste start was voor de Brit, Streuer ging als tweede de eerste bocht in, gevolgd door Bi- land en de Fransman Michel. Ronderecord Het daarna volgende gevecht leverde vier keer een verbetering van het ronderecord op. Eerst leidde Webster, daarna Biland, vervolgens Michel en in de elfde ronde, halfweg, was het de witro- de combinatie van de Assenaren, die aan de leiding ging.- In de twaalfde ronde nam Biland de kop. Webster moest in een chica ne rechtuit en viel terug naar de vierde positie. Streuer moest in die fase Mi chel voorlaten. „Onze machine was sneller, maar ik kon hem moeilijk voorbij." Het duel duur de zes ronden, maar in die acht tiende ronde, toen Streuer weer in de achtervolging kon op kop loper Biland, was het gaatje te groot geworden. Streuer en Schnieders finishten met drieë neenhalve seconde achterstand. Hun stalgenoten Van Kempen en De Haas kampten met vermo- gensverlies en eindigden als tien de. In de strijd om het wereld kampioenschap hebben de titel verdedigers na drie van de acht races veertien punten achter stand op de Britten Webster en Hewitt. In de 250cc boekte de 37-jarige Westduitser Anton Mang zijn 36ste Grand-Prixzege sinds 1976, toen hij de 125cc-race in West- Duitsland won. De Beier Mang leidt na zijn „thuiswedstrijd" nu in de wereldtitelstrijd. In de 500cc boekte de Australiër Way ne Gardner zijn derde seizoenze ge. De titelverdediger Eddie Lawson viel in de tweede ronde met een defecte machine uit en heeft nog geringe uitzichten op de wereldtitel. Gardner heeft ne gentien punten voorsprong op Lawson en heeft meer concur rentie te dulden van de Ameri kaan Mamola. De 125cc-race werd gewonnen door de Italiaan Gresini, de 80cc was een prooi voor de Spaanse wereldkam pioen Martinez. Hans Spaan werd in die categorie zesde. Nederland verloor daarmee de alles-beslissende wedstrijd tegen West-Duitsland en zag meteen een mooie droom, eindigen bij de eer ste acht op het Europees kam pioenschap in Athene, in rook op gaan. De tweede nederlaag in twee da gen (zaterdag ging de wedstrijd te gen Tsjechoslowakije kansloos verloren, 108-89) had tot gevolg dat de basketballers in hun poule op de vijfde plaats eindigden. Alleen Israël wist oranje op onderling re sultaat achter zich te houden. In de strijd om de negende tot en met de twaalfde plaats stuit Nederland woensdag op Roemenië, een tegen stander die in de voorbereiding tweemaal werd geklopt en die ook in de Griekse hoofdstad nog niet eenmaal tot winst wist te komen. Eindigen op een negende of een achtste plaats mag op het eerste ge zicht niet zoveel uitmaken, voor Nederland lag het verschil tussen een geslaagde missie en een af knapper wel degelijk precies tus sen die twee klasseringen. De 'winstpremie' voor de eerste acht ploegen bestaat immers uit de vrij stelling van een aantal kwalificatie wedstrijden voor de volgende EK. Dat kampioenschap zal in de nieu we opzet niet door twaalf, maar door acht landen betwist worden en dus moet er voor die tijd een ri- goreuzë schifting plaatsvinden. Nederland zal zich nu in septem ber moeten meten met tweede- en derderangs basketbalnaties om zich te plaatsen voor een tweede kwalificatieronde. Meer tijd Toen Rik Smits omhoog ging voor het laatste schot van de wed strijd tegen West-Duitsland heeft dat alles niet door zijn hoofd ge speeld. Smits: „Ik had achteraf iets meer tijd kunnen nemen, mis schien nog een keer moeten draai en om dichter bij de basket te ko men of een fout uit te lokken. Maar ik had het idee dat de tijd bijna om was, dus ik heb meteen gescho ten". Veel reden tot zelfverwijt had de jonge center niet, want hij, en hij alleen, had Oranje in het week end op de been gehouden. Tegen de Tsjechen waren twaalf van zijn dertien schoten raak en eindigde hij op een recordscore van dertig punten. In die wedstrijd konden hem nog een paar momenten van zwakte in de verdediging aangerekend wor den, tegen West-Duitsland domi neerde hij onder de borden als geen enkele andere speler in dit toernooi. Alleen ten koste van een groot aantal persoonlijke fouten konden de Duitse centers Behnke, Gnad, Kujawa en Welp (de eerste drie hadden in 'no time' drie kruis jes achter hun naam staan) Smits nog enigszins onder de duim hou den. Met 23 punten, 15 rebounds en 6 geblokte schoten overtroefde hij zijn tegenstanders niettemin op alle fronten. Smits: „Ik ben altijd opgenaaid als ik tegen andere gro te kerels speel, zeker als het nog Duitsers zijn ook". Het was dus niet vreemd dat coach Ruud Harrewijn zijn spelers de opdracht gaf om Smits op te zoeken toen Nederland 21 secon den voor tijd in balbezit kwam. Kort daarvoor had Kees van Root- selaar, de Oranje-debutant die zich steeds meer als het brutaalste jon getje van de Harrewijn-klas ont popt, Nederland met een driepun ter weer uitzicht gegeven op een positief resultaat. Na zijn score hadden de Duitsers de wedstrijd al kunnen beslissen, maar Welp pas- ste de bal op de voet van uitblinker Michael Jackel in plaats van in zijn handen. Het leverde Nederland het laatste woord op. Alles liep daarna volgens plan, alleen de bekroning bleef achterwege. Dat Nederland met lege handen bleef staan was op grond van het tegen Duitsland getoonde spel een hard gelag. Eindelijk speelde de ploeg in de buurt van z'n mogelijk heden, al was het schot, het zorgen kindje van deze Nederlande ploeg, nog steeds niet by iedereen terug gekeerd (Harrewijn: „Als de beste scorers uit de Nederlandse compe titie tussen de 10 en de 35 procent schieten, dan horen we bij die laat ste acht niet thuis"). Toch straalde de ploeg een veel sterkere wil uit om te winnen dan een dag eerder tegen Tsjechoslowakije. Het feit dat maar liefst vier Tsjechische spelers in de loop van de wedstrijd uitgeteld konden worden (waaron der Kropilak, die aan een vluchtige ontmoeting met de elleboog van Toon van Helfteren een bloedende snee onder het oog overhield) doet misschien een grote dosis vecht lust vermoeden, in werkelijkheid kwam de felheid vooral voort uit frustratie over het eigen onvermo gen. Met uitzondering van Smits wer den de Nederlandse basketballers overtroefd in alle onderdelen van het spel. Ronald Schilp, die overi gens zijn eerste vlieg nog kwaad moet doen: „Verliezen is tot daar aan toe, maar ik sla nog liever ie mand voor z'n kop dan gedold te worden. En dat gebeurt geheid als mensen de kop laten hangen en niet meer terug komen om te ver dedigen". Hoewel hij niemand met name noemde, zal Schilp in ieder geval Jos Kuipers wel in gedachte hebben gehad. De man aan wie een dragende rol in het geheel was toe bedeeld, werd al na een paar minu ten naar de kant gehaald omdat Harrewijn in zijn spel geen ant woord kon ontdekken op de luid en duidelijk gestelde vraag of-ie al wakker was. Pas in de tweede helft mocht hij weer meedoen, maar ook toen was zijn optreden weinig geinspireerd. Boetekleed Hoewel Kuipers in eerste instan tie de beschuldigende vinger naar Harrewijn uitstak („Hij verwacht wel inzet van ons, maar als ik voor de wedstrijd vraag wat mijn tegen stander allemaal kan weet-ie het niet eens"), trok hij een dag later zelf het boetekleed aan. Kuipers: „Ik heb hier niet sterk gespeeld, je mag zeggen dat ik gefaald heb. Ik heb elke wedstrijd geprobeerd al les te geven, maar dat wil niet zeg gen datje dan ook altijd op 100 pro cent uitkomt. Misschien lagen de verwachtingen wel te hoog. Ik ben hier naartoe gekomen om met de ploeg goed te presteren. Zelf heb ik niet goed gespeeld, ik heb daar geen excuus voor". Tegen West-Duitsland stonden alle neuzen dus weer recht en dat was toch een prettiger gezicht. Na een moeilijke start (17-24) kreeg Nederland z'n tegenstander verde digend steeds vaster in de greep. Kuipers, volledig spelend in dienst van de ploeg, zorgde er met Rik Smits voor dat de Duitsers hun lengtevoordeel nauwelyks konden benutten. Een 45-36 voorsprong bij rust was het resultaat. In de tweede helft maakten de oosterburen on der aanvoering van Jackel gebruik van een korte rustpauze van Smits om beide partijen weer op gelijke hoogte te brengen. Ronald Schilp, in plaats van de aanvallend vol strekt dolende Esveldt in de basis, hield Nederland op dat moment in de race met vijf belangrijke punten op rij. Bij 63-69 leek Duitsland zich alsnog los te rukken, maar Neder land was inmiddels zo in de wed strijd gegroeid, dat men van afha ken niets wilde weten. De driepun ter van Van Rootselaar leidde de finale in, waarvan de afloop inmid dels bekend is. zon in, verloor de bal uit het oog en kreeg hem vervolgens verkeerd op zyn handschoen. De bal sprong over de lijn en de twee ploegen be gonnen met gelijke kansen en mo gelijkheden aan de tweede helft. De ruststand veranderde echter niet meer. Daardoor kreeg Eric-Jan De Rooij voor het eerst dit seizoen de kans zyn waarde voor Bloemen daal te bewijzen. Hij zette als het ware de glazen klaar voor het feest, die door Benninga, Bovelander, Kooijman en Doyer voor het eerst werden gevuld. Van Uitert op Zandvoort in de fout ZANDVOORT (ANP) - De Bra bantse autocoureur Gerald van Ui tert wilde gisteren in zijn thuisrace op Zandvoort koste-wat-kost goed presteren. De 22-jarige bescherme ling van de grootste sponsor uit de internationale autosport, ging bij het hoofdnummer van de Pinkster- races echter aan zijn eigen gretig heid ten onder. De tweede race voor het Euro pees kampioenschap in de formule Ford 2000 leverde als resultaat slechts het bedenkelijke feit op, dat de in Engeland werkzame rij der de kortste wedstrijd uit zijn drie-jarige loopbaan reed. Binnen een kilometer kon hij uitstappen. In de Hugenholtz-bocht toucheer de Van Uitert, gadegeslagen door twintigduizend nieuwsgierigen, de voor hem rijdende Westduitser Kramer. Diens bolide spinde en Van Uitert wipte met wagen en al over het achterwiel. Het einde kwam als een stevige klap voor de ambitieuze Nederlan der, die zijn stalgenoot Jorki Jarvi- lehto uit Finland op de dagzege zag afkoersen. De dreun was zeker zo hard voor het door vader Van Ui tert uitgenodigde supportersle gioen, dat in één van de pitrestau- rants bij de Tarzanbocht net de eer ste hapjes en slokjes naar binnen had gewerkt, maar zich in andere zaken verslikte. Allard Kalff, ook een Nederlander met internationa le ambities, redde het gezicht van de nationale racerij door als derde te eindigen. Vorig jaar won de Baambrugger nog de race om het Europees kam pioenschap op het eigen Zand voort, dat aan een forse renovatie toe is. Toen werd Kalff volledig on dersteund door Marlboro. De mul tinational wijzigde de afgelopen winter zijn tot dan versnipperde sponsoring-politiek en koos voor een uit Lausanne geregelde opzet. Gerald van Uitert, in 1984 gekozen tot racetalent van het jaar in Neder land, werd als een van de weinigen Europees erkend en kwam in het Formule 2000-team, dat twintig ra ces in de Britse competitie af werkt. „Als ik daar resultaat haal, ben ik verzekerd van de opstap naar formule 3, vervolgens formule 3000 en ook voor de formule 1 be staan er dan kansen", aldus Van Uitert, die het seizoen redelijk be gon, met tweede en derde klasse ringen, maar momenteel in een vormcrisis verkeert. Op Zandvoort reed hij overeen komstig die situatie tijdens de trai ning zijn wagen plat. Er moest een nieuwe bolide opgebouwd wor den, die het niet direct goed deed. Normaal is Van Uitert in de trai ningen vrijwel even snel als de Fin se alles winner Jarvilehto. Dat was dit weekeinde niet het geval. In de race kon de Dongenaar niets bewij zen. Binnen de kilometer was zijn proef voorbij, waarby Van Uitert de schuld niet bij zichzelf wenste te zoeken. PAARDENSPORT - Jos Lan- sink (Weerselo) heeft met Bed Jaz zaterdag in Zelhem het springcon cours tabel A, (1,50 m) gewonnen. Na hem klasseerden zich Willy van den Ham (Lanaken, Pythagoras) en Ans Rouweler (De Wijk, Gray Arrow BB). In het springconcours 1,40 meter was Marcel Dufour (Grathem, Revanche) het sterkste, na hem klasseerden zich Frank van Helmond (Asten, Surprise) en Ans Rouweler (Gray Arrow BB). Rugby om de World Cup AUCKLAND - Twee Europese deelnemers (Frankrijk en Wa les) en twee uit het gebied van Oceanië (Nieuw Zeeland en Australië) bereikten het afgelo pen weekeinde in Auckland de Jfratslp vier van de stryd om de World Cup rugby. Op 13 juni betwisten Australië en Frank- ryk een finaleplaats, een dag la ter doen Nieuw Zeeland en Wa les dat.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21