Roche overtreedt alle wielerwetten Opbloei wielertalent Arjan Jagt wint in Limburg Peter Post wil aantal Zwitsers in zijn ploeg Dubbelslag Johan van der Velde Coureurs fel tegen controles Met vallen en opstaan omhoog PAGINA 20 SPORT DINSDAG 9 JUNI 1987 Ronde van Luxemburg voor Lilliolt STEIN (ANP) - De Ronde van Limburg, één van de „echte" Ne derlandse amateur-klassiekers, is zondag gewonnen door Aijan Jagt. Adrichem zijn kansen klein De rit door de Limburgse heuvels eindsprint met Aijan Jagt, de num mer drie van het laatste wereld kampioenschap. De Westlander één man was vertegenwoordigd in probeerde daarom herhaaldelijk de kopgroep van drie. Het drietal, bestaande uit Wou- bruggenaar Arjan Jagt, Joost van Adrichem en Willem-Jan van Loenhout, kwam in de laatste se bundelde kracht van de nationa- len. In de eerste lijn achtte Joost van 1 Sören Lilholt is de eerste Deen- de Ronde van Lu xemburg. Vorig jaar moest de toen Dit keer kwam Rooks niet verder dan de negende plaats. Lilholt pak te in de eerste etappe de leiderstrui en stond die niet meer af. Hij kreeg daarbij geen enkele steun van zijn ploeggenoten. Kopman Laurent Fignon reed voor de eigen eer, won de tijdrit, maar de Tourwinnaar van 1983 en '84 bleef toch op 44 se conden steken van Lilholt, die de laatste etappe van zondag geen zware aanvallen te verduren kreeg. Door de Ardennen bepaalde de Fransman Regis Simon het tempo, de Belgische sprinter Lieckens won echter de slotetappe. Gert-Jan Theunisse sprintte naar de vierde plaats in Diekirch. Pierre le Bigaut is als vierde renner positief bevon den bij de controle op het gebruik van verboden stimulerende midde len in de Ronde van Engeland, die op 30 mei afliep. Le Bigaut werd gecontroleerd na de laatste etappe, in zijn urinestaal werden sporen aangetroffen van cafeïne. Eerder ,a»t«v r, vielen de controles al positief uit SAPPADA (ANP) - Peter Post zal zijn wielerploeg volgend seizoen uit- voor Brit Mark Walsham en de breiden met Zwitserse renners. Waarschijnlijk zullen dat er vier of vijf Belgen Willi Tackaert en Chris zijn. De komst van de Zwitsers, onder wie de sprinter Urs Freuler, is een Scharmin. gevolg van het contract, dat Post voor tweeëneenhalf jaar heeft afgeslo- l6 Bigaut van de Peugeot-ploeg ten met een nieuwe sub-sponsor uit Zwitserland. eindigde derde in het algemeen De verbintenis komt voort uit een oude wens van de directeur van de klassement. Als gevolg van zijn Ronde van Zwitserland, Sepp Vögeli. Die heeft er altijd naar gestreefd de tien minuten straftijd zakte hij sterkere Zwitserse renners onder te brengen in één ploeg. Tot de kandi- naar 22e plaats, hij kreeg boven- daten behoort de 26-jarige Toni Rominger, die nu in Italiaanse dienst rijdt ^ien een boete van 1500 gulden en en dadr voor volgend seizoen nog een contract heeft. In de Giro speelt een schorsing van een maand voor- Rominger een voorname rol in het algemeen klassement. waardelijk. twintig kilometer uit de greep het peloton, dat by zijn tegenaan- twintigjarige coureur de Nederlan- vallen werd geremd door de ge- der Steven Rooks voor laten gaan. RIVA DEL GARDA (GPD) - Schaamrood past hem beter dan rose, vinden de Italiaanse tiffosi van Stephen Roche. De laffe ma nier waarop de Ier in hun ogen zijn Italiaanse ploegmaat Roberto Vi- sentini van de leiderspositie heeft verdrongen zit hoog. Snerpende fluitconcerten, een stortvloed van verwensingen, vuistslagen.en zelfs kiezelstenen vliegen tijdens de laatste dagen van de Ronde van Italië in zijn richting. Temidden van die wieleroorlog in de Giro, schoof de jonge Eric Breukink op naar een tweede plaats. Een halve minuut verwijderd van de leiding in het klassement. De kansen van Breukink hangen nauw samen met de bewegingen op het slagveld. De interne twist in de Italiaanse superequipe Carrera van Davide Boifava, die zaterdag ontstond toen Roche tegen alle gel dende regels in ten aanval trok en daarmee de miljonairszoon Visen- tini op de knieën dwong (zes minu ten tijdverlies), zette de Ronde van Italië in vuur en vlam. De vergelijking met de Tour de France van vorig jaar, toen de ploegmaats Greg Lemond en Ber nard Hinault elkaar bekampten drong zich op, al mist het Italiaan se gevecht de subtiliteit van de psycholische thriller waaruit Le mond als winnaar tevoorschijn kwam. Het is ditmaal meer een brutale knokpartij. „Schandalig", stookten de nationale sportkranten het vuur op. Datzelfde vonden ook zijn collega's. Johan van der Velde, in de Dolo mieten verbazingwekkend sterk met twee ritoverwinningen en na gisteren drager van de paarse trui als leider van het puntenklasse ment, stelde: „Je eigen ploegmaat uit de trui rijden door zelf aan te vallen... dat doe je normaal gespro ken niet". Maar de Nederlander be- WIELRENNEN - Johnny Weltz (Den) won zondag de Grote Prijs van Plumelec. De neo-prof had na 185 km ruim twintig seconden voorsprong op de Fransen Laurent Biondi en Bernard Vallet. GENT (ANP) - De Belgische wiel renners zijn in opstand gekomen tegen de dopingonderzoeken door het Vlaamse Ministerie voor Volks gezondheid. Gisteren lieten zij in Gent een fel protest horen. Zij ge noten hierby de steun van Sporta, een soort Belgische NSF, en van de Belgische wielerbond, die besloot twee betrapte renners niet te straf fen. De coureurs kozen Ronde van Vlaanderen-winnaar Claude Cri- quielion en nationaal kampioen Mare Sergeant als hun woordvoer ders. Zij eisten gisteren in Gent het ontslag van professor Debackere, voorzitter van de anti-dopingscom- missie van de Vlaamse Gemeen schap. Zij vonden ook dat de con troles voortaan in een neutraal la boratorium moeten plaatshebben, waar experts en advocaten ook toe gang kunnen krijgen. Het Vlaamse Ministerie voor Volksgezondheid gelastte dit jahr aparte dopingcontroles bij allerlei sportwedstrijden. Volgens de wiel renners was het wielrennen de helft van de keren het doelwit van de dopingcontroleurs, die volgens hen zeer chaotisch te werk gingen. In een eerste rapport werd bekend gemaakt, dat tien procent van de sportlieden gedrogeerd was. Nottingham wint jeugdtoernooi HAREN (ANP) - Nottingham Fo rest won het Euro-voetbaltoernooi voor jeugdteams in Haren. In de eindstrijd versloegen de Engelsen Ajax met 3-2. De nationale ploeg van de Sowjet Unie werd derde door Sporting Lissabon te verslaan met 1-0. De Rus Kiziakov werd uitgeroe pen tot beste speler van het toer nooi, zijn ploeg tot de meest spor tieve. Topscorers waren Ajax-spits Langenberg en Tadejev van de Russische ploeg met ieder vijf tref fers. Op de derde dag van het eve nement waren er 13.200 toeschou wers. Het totaal aantal bezoekers bij het toernooi bedroeg 24.250. Het jeugdelftal van Oost-Duits- land won met overmacht het inter nationale jeugdtoernooi van Colm- schate. De ploeg, in voorbereiding óp het toernooi om het wereldkam pioenschap, won zijn zes wedstrij den, kwam tot een totaalscore van 23-1 en bezat in Matthias Sammer de topscorer van het toernooi met tien treffers. Tweede werd IFK Gö- teborg, derde Waterschei, vierde Algerije en vijfde De Graafschap. Cees Priem kan nog winnen HANSWEERT (ANP) - In zijn veertiende seizoen als beroepsren ner kan Cees Priem nog steeds winnen. Gisteravond zegevierde de 36-jarige Zeeuw in het criterium te Hansweert. Na honderd kilome ter versloeg hij Bert Oosterbosch en Henri Manders in de sprint. De uitslag van de profronde van Hansweert is: 1. Cees Priem (We- meldinge) 100 km in 2.13.17,2. Bert Oosterbosch (Lekkerkerk) z.t., 3. Henri Manders (Drunen) z.t., 4. Leon Nevels (Thorn) op 5 sec., 5. Jean-Paul van Poppel (Bilthoven), 6. Jacques van der Poel (Hooger- heide), 7. Frank Pirard (Breda), 8. Hans Daams (Valkenswaard), 9. Peter Hoondert (Zaltbommel), 10. Peter Harings (Sibbe). „Wie heeft er een bidon voor me?" Student Engels Marco Ver mei] had vlak voor de start van de Zuidhollandse districtskam pioenschappen, gisteren op de Bult van Swift, voor een moment meer weg van een verstrooide professor dan van een wielren ner. Daags tevoren had de Lisser- coureur bij de ronde van Lim burg zijn drinkbeker verloren en er niet aan gedacht een nieuwe uit de schuur te halen. Tot zijn geluk wist Vermeij van een zojuist gefinishte junior nog een bidon te bemachtigen en deze in de Swift-kantine van een iso- toon drankje te voorzien. Want ook onder de huidige miserabele temperaturen blijft drank voor een wielerkoers over meedere uren een onmisbaar goedje. An ders zou Vermeij ook op pinkster maandag net als in Limburg niets anders kunnen doen dan uitgedroogd afstappen. Marco Vermeij is een rappe prater, die duidelijk geniet van de huidige belangstelling voor zijn persoontje. Een renner ook van een nieuwe generatie, die in navolging van Maarten Ducrot demonstreert dat wielrennen en studeren samen kunnen gaan. Van origine langebaan schaatser is hij pas drie jaar geleden met koersen begonnen. Nu al staat de 21-jarige student op het punt om door te breken. Tijdens de Avondzesdaagse en vervolgens Olympia's toer acteer de hij onlangs opmerkelijk sterk. Ook gisteren kwam Vermeij op de Bult, de warrige voorberei ding ten spijt, voortvarend voor de dag. „Ik houd er nu eenmaal van om er gelijk in te vliegen. Al speelt het toeval ook een rol. Zoals bijvoorbeeld tijdens de koningin- nerit van Olympia's toer. Op een klimmetje trok ik nogal hard door, ik had toen gelijk 15 secon den voorsprong. Wat doe je dan? Je hebt goede benen en al vallen er nog zo'n 80 kilometer weg te malen, dan probeer je het toch Tenslotte was ik al kansloos in het eindklassement. Een paar da gen eerder was ik namelijk knap ziek geweest. Toen belandde ik prompt in de 'Mongolen-waaier', die op een half uur achterstand werd gereden. In zo'n situatie heb je kans dat de favorieten je laten gaan. Mijn pech was die dag dat Schürer uit het peloton ontsnapte, toen werd er natuur lijk voluit doorgekacheld en was de finish 20 kilometer te ver voor Aanvallend Met zijn aanvallende van rijclen leek Vermeij c kelijk ook op het Leidse Room burg succes te hebben. Hij sloeg al vrij snel in de koers met vijf mede-vluchters een aanzienlijk gat, waarbij de Bollenstreker zich verzekerd wist van de steun van zijn clubgenoot André van Reek. Een duo dat enige weken terug ook al zijn stempel op de avondzesdaagse had gedrukt. Ondanks de aanwezigheid van de Westlandse favoriet Joost van Adrichem, die de dag daarvoor r Zelfs de sterk rijdende Ton Steenvoorden (voorop) heeft geen oog voor zijn spiegelbeeld tijdens de strijd om de districtstitel in Limburg nog als derde was ge finisht, poogde Vermeij de gang in het avontuur te houden: „Dit parkoers is dusdanig selectief dat je het veld met een vroeg inti- tiatief flink op zijn kop kunt zet ten. Bovendien had ik het gezel schap van André, waardoor we de zaak goed onder controle zou den kunnen houden. Van Adri chem had dat echter in de gaten, die ging evenals de anderen niet vol door. Daar baalde ik als een stekker van. Tenslotte was dit niet zomaar een wedstrijd. De eerste drie hebben recht tot deel name aan de nationale kam pioenschappen. Een titelstrijd waar ik mij via de klassiekers nog niet voor heb weten te kwali ficeren". De gevolgen van de vertragen de acties in de kopgroep bleven niet uit. Anderen sloten zich bij de groep aan, onder wie diverse clubgenoten van Van Adrichem. De ergernis van Marco Vermeij werd er alleen maar groter door: "Onder de eerste acht die aanslo ten waren notabene nauwelijks Westlanders. Nog steeds werd er echter niet voluit doorgetrapt. Daardoor kwamen er nog eens drie clubgenoten van Van Adri chem bij. Het was toch in het be lang van de meesten, dat dit niet zou gebeuren. Al reden Van Adri chem en Strik dan in het shirt van hun gastrennersclub, zoiets moet je toch in de gaten hebben. Nu keken we tegen een enorme overmacht aan". Afstappen Machteloos moest de Bollen streek-brigade, die uiteindelijk nog wel het gezelschap kreeg van een uit het niets opgedoken Ton Steenvoorden, vervolgens toe- door Ruud Dobbelaar zien, hoe de coureurs uit de Gla zen Stad de wedstrijd naar hun hand zetten. De sterk koersende Van Adrichem sprong met club genoot Jos Verbeek en Leidschen- dammer Jeroen Jansen uit de groep weg, waarna het tempo bij de achtervolgers werd lamge legd. Voor Marco Vermeij was dat de druppel die de emmer deed overlopen en hem deed be sluiten de koers voortijdig te ver laten. „De zaak was volledig geblok keerd, ik was het toen toch echt zat. Bijna niemand wilde meer wat in de achtervolging doen en in mijn eentje was ik toch ook niet sterk genoeg. Ik dacht "be kijk het maar" en stapte af. De eerste drie plaatsen waren toch al vergeven". Niet iedereen dacht er zo ge makkelijk over. Aad Kraan, tot op zijn veertigste jaar sterk ama teurrenner, is de momenteel zo succesvolle trainer van de dis trictsselectie. Een oud-coureur met een duidelijke mening, die hij na afloop ten aanzien van zijn discipel dan ook niet onder stoelen of banken stak: „Marco is momenteel niet goed bezig. Dat hij als tijdrijder zo aanvallend rijdt vind ik op zich niet erg. Vandaag had hij echter maar op één wiel hoeven te letten en dat was dat van de sterkste man en uiteindelijke winnaar Van Adri chem". cuses, ook al zijn die er wel, tellen in zo'n geval niet mee. Dat heb ik hem onder de neus gewreven. Dat afstappen vind ik op zich niet zo bezwaarlijk, ook al kwam dat in mijn woordenboek nooit voor. Bij sommigen zie je het dan namelijk heel snel bergafwaarts gaan, van Marco weet ik echter dat hij een volgende dag weer op en top ge laden kan zijn. Volgende week tijdens de tweedaagse van West- Friesland moet hij er staan. Hij kan het namelijk wel, dat is al gebleken, maar Marco moet het dan wel wat beter aanpakken dan hij nu doet". De Gouwenaar put momenteel uit een opmerkelijke lichting van talenten uit de Bollenstreek. Wel iswaar stapte kopman Martin Schalkers onlangs over naar de professionals, maar met Lisser- renners als André van Reek (zon dag nog sterk acterend in de ron de van Limburg), Erik Stroom- bergen die de pijn van de nodige hechtingen in zijn knie verbeet en stug doorkoerste) en uiteraard Marco Vermeij, heeft hij nog meer troeven achter de hand. Buitendien solliciteerde de aan een zoveelste come-back werkende Noordwijker Ton Steenvoorden gisteren met een sterke achtervolgingsrace en een uiteindelijke vierde plaats ook al naar een stek in de selectieploeg. Sponsoring De Lisser-vereniging ziet dit alles met gemengde gevoelens aan. Het talent is (getuige de uit slagen van de kampioenschap pen ook in andere categorieën dan alleen die van de amateurs) in overvloede aanwezig, maar vloeit weg naar de selectieploeg, of naar andere verenigingen. Een clubsponsor om dit kwalijke verschijnsel tegen te gaan wordt node gemist. Bij Casba-Swift liggen de za ken omgekeerd. De vereniging ontplooit, mede dankzij de spon soring, weer wat meer initiatie ven tot het organiseren wedstrij den en stroopt onder leiding van amateurbegeleider Gijs Eradus diverse klassiekers af. Op de Bult liep het echter niet naar wens. Jan van Straaten miste de slag ("ik reed gewoon slecht"), Ri chard Ippel viel door materiaal- pech uit, Jurgen Dickhoff en Hans Wubben zaten wel in de kopgroep, maar vielen later uit. De Leidse club moest het daarom met een dertiende plaats van Jan-Hendrik Lagerweij stellen. Eradus was dan ook, de qua sfeer en belangstelling voor zijn club geslaagde dag ten spijt, een teleurgesteld man: „Toegegeven, met de verdeling van het sponsor budget zit nog niet alles jofel, bij voorbeeld voor wat betreft de kle ding. Maar als de renners dan over die slechte kleding willen klagen, moeten ze eerst maar eens resultaten behalen. Zeker als het om een wedstrijd op hun ei gen parkoers gaat. We kunnen er lang of kort overdoen, maar ik vrees dat het echte talent, of het talent met de juiste mentaliteit, momenteel toch ontbreekt". Marco Vermeij had inmiddels geheel andere (financiële) zorgen aan zijn hoofd. „Ik-heb net te ho ren gekregen, dat er flink aan mijn studiebeurs geknibbeld is. Dat komt voor wat betreft de klassiekers slecht uit. Ik moet nu wel voor criteriums gaan in schrijven en startgelden regelen, om op die manier wat bij te ver dienen. En studeren uiteraard, want ik moet oppassen dat dat er niet bij al dat fietsen inschiet". sefte ook dat er een diepere achte- grond moet zijn. „Er moet in die ploeg iets gebeurd zijn de afgelo pen dagen, want Roche is profes sional genoeg om te weten wat hij zich daarmee allemaal op de hals heeft gehaald". Spreekverbod Wat er zich in het superteam heeft afgespeeld blijft een geheim. Carrera-baas Tito Ticchella kwam hoogstpersoonlijk over om de af faire door te spreken met Boifava, die de muitende troep niet de baas kon en slechts vaststelde dat de be velen die hij vanuit de ploeglei derswagen naar de rebellen schreeuwde compleet werden ge negeerd. Terwijl Visentini het hoofd van Roche en diens secon dant Eddy Schepers eiste („er zul len er twee hun koffer moeten pak ken, anders ga ik naar huis...") en de Italiaanse sportpers bloeddor stig wachtte op mededelingen van die strekking, probeerde de ploeg leiding in het belang van de heilige commercie een staakt-het-vuren te forceren. Een spreekverbod over de onverkwikkelijke affaire was het wapen, waarmee het bestand moet worden gewaarborgd. De twee kampen, die er vanaf het be gin van de Ronde van Italië in de equipe zijn gevormd, blijven ech ter bestaan. Eddy Schepers, de Belg die openlijk en onvoorwaardelijk de zijde van Roche heeft gekozen, wil de zondag nadat hij een paar spel- deprikken van Visentini had gepa reerd wel een beetje uit de school klappen. „Roche heeft aangevallen om de positie van Visentini te be schermen. Hij hoopte dat andere ploegen in de achtervolging zou den gaan, maar toen hij hoorde dat zijn eigen ploeg de jacht had inge zet is hij zo kwaad geworden dat hij juist een trap extra heeft gege ven", aldus de Belg. Een kilometer voor het hotel van zijn ploeg stokte het gesprek. „Ze kunnen beter niet zien dat ik met verslaggevers praat, want dan krijg ik misschien nog een boete", zei hij haastig en reed weg. De Italianen hadden eeb andere uitleg en spraken bij monde van Guiseppe Saronni (gisteren niet gestart omdat de bij de massale valpartij opgelopen blessure hem te veel hinderde) het vermoeden uit dat achter de opzet van Roche een grootscheepse samenzwering zit. Alle buitenlanders, die volgen de maand deelnemen aan de Tour de France zouden Roche steunen. Een al even ongeloofwaardige uit leg als het verhaal van Schepers. Want geen buitenlander in de top van het klassement zal de kans op eqn Giro-winst laten glippen. Consequent De beste papieren om van de tweestrijd Roche-Visentini te pro fiteren heeft Eric Breukink, dé ont dekking van deze Italiaanse ronde. Nu de Zwitser Toni Rominger door twee zwakke dagen uit de top van het klassement duikelde, prijkt de naam van de 23-jarige Nederlander op de tweede plaats. Nog voor die van de Schot Robert Millar. „Dat is mijn grootste concurrent", zei Breukink, die zich in het kielzog van Roche en Visentini tegen de zwaarste cols mee omhoog hees en ook gisteren tijdens de door de Ita liaan Vitali gewonnen rit in het ge zelschap van de groten bleef. „Als Millar te veel wisselende tempo's rijdt kom ik in de proble men. Ik heb hem zondag ook een paar keer toegeroepen dat hij rusti ger moest rijden. Ik kan deze cols wel aan, ijiaar dan moet ik in mijn eigen tempo naar boven kunnen rijden. Anders sneuvel ik onher roepelijk", aldus Breukink. Millar stelde hem gerust. „Hij hoeft mij niet te vrezen. Ik ga mijn eigen ploegmaat niet aanvallen", zei hij. Tot verbijstering van de ploegleiding was de Schot daar wel heel erg consequent in. Of gebruik te hij het als excuus om zijn gebrek aan koersinzicht te camoufleren. Zondagmiddag op de Passo Por- doi, met zijn 2239 meter het dak van de 70e Giro d'Italia, leek hij mee te springen toen Van der Vel de zijn aanval net voor de top inzet te. „Ik hoopte op zijn steun en had hem zien komen. Maar toen ik in de afdaling nog eens achterom keek was Millar in geen velden of wegen meer te bekennen". Nadelig voor Millar, maar gun stig voor Breukink, die overigens reden genoeg heeft om niet echt gerust te zijn op de komende da gen. Morgen (woensdag) is er een aankomst bergop en ook vrijdag eindigt de rit op een bergtop. Zijn huidige positie biedt hem een voortreffelijk uitgangspunt voor de - vlakke - slottijdrit van zater dag, omdat hij eerder in deze ronde al aanzienlijk sneller was op dat ge bied dan Roche. Maar de Ier kent dat gevaar evenals de zwakte van Breukink, die er bijna zeker van kan zijn dat hij op dat terrein nog op de proef gesteld zal worden. Dan wordt Millar de troefkaart die Post uit zal spelen, al was de kans van slagen groter geweest als de kleine klimmer een groter koersin zicht had gehad en eerder op tijd winst had gejaagd. Het zou niet de eerste keer zijn dat de Schot door zo'n fout een grote overwinning misloopt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20