Spanning en wind spelbrekers Graf doet in Parijs greep naar de macht Schouten verrast op de meerkamp Tijdens districtskampioenschappen in Hillegom Navratilova wankelt op haar troon Atleten uit Oost-Europa leveren serie indrukwekkende prestaties DINSDAG 9 JUNI 1987 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - Op de districtskam pioenschappen in pillegom liepen de spanningen soms zo hoog op dat de kwaliteit van het tennis er onder te lijden had. Ook de harde wind werkte niet bevoorderlijk. Vooral de hele jonge talentjes wer den hierdoor bij gebrek aan kracht vaak gehinderd. Bij het invitatie- toernooi van de achtienjarigen had vermoeidheid tot gevolg dat wat een zinderende finale had kunnen zijn een anticlimax werd. Jan Sie- merink gunde Jacco Eltingh, die zijn zevende partij van het pink- sterweekeinde stond te spelen, slechts vier games. Eltingh kon er echter niet rouwig om zijn, want bij het Zuiderpark A-toernooi in Rotterdam had hij respectievelijk Mark van Eekeren, Johan Veke- mans en Marco Oversteegen, toch geen kleine namen in het vader landse tennis, aan zijn 'overwin- ningswagen' gebonden. Uiteinde lijk werd hij door niemand minder dan Christiaan Feenstra afgehou den van een plaats in de finale. El- tinghs optreden in Rotterdam be tekent een fikse stijging op de na tionale ranglijst. Siemerink, die ook in het Zuiderpark aanwezig was, moest daar in de eerste ronde reeds afhaken. Hij verloor van Fre- derik Maris, "een prikker op ni veau, die zelfs van Maarten Koop man won", zo verkondigde de Rijnsburger. Robbert Paul Hartwijk: afgebluft. (foto Loek Zuyderduin) De familie Siemerink telde dit jaar twee districtskampioenen. Miijam, die de zo fel begeerde titel van districtskampioen al had mo gen ontvangen tot en met tien, tot en met elf, en tot en met twaalf, slaagde er nu, in haar eerste jaar tot en met veertien, wederom in de eerste prijs te bemachtigen. Mak kelijk ging het niet. In de halve fi nale moest zij eerst langs de als tweede geplaatste Natalie van der Voort en in de finale overleefde zij verscheidene matchpoints. Drie maal had Liesbeth Hooghoudt slechts èen punt nodig om de over winning naar zich toe te trekken, maar Siemerink gaf nooit op en won met 1-6,7-6,6-3. Afzeggingen De strijd by de meisjes tot en met achttien werd geplaagd door afzeggingen. Zo liet de als eerste geplaatste Wil den Hollander ver stek gaan en verscheen ook Jac queline Paauw niet op het toneel. Margot van der Haak geraakte hierdoor eenvoudig en de finale, speelde daar verdienstelijk, maar kon het niet bijbenen tegen Irma van Seeters: 1-6,3-6. Van Seeters zei het jammer te vinden dat de meisjes tot en met zestien geen kans werd gegeven ook in de cate gorie tot en met achttien deel te ne men: "De titel districtskampioen vind ik niet zo belangrijk. Ik wil ge woon lekker tennissen", stelde de met een enkelblessure kampende Van Seeters. Heieen van den Berg en Madelijn Damen waren beiden erg belust op het kampioenschap. De zestien ja rigen gingen er fel tegenaan. Met scherp spel en weinig fouten sloot Madelijn de eerste set winnend af. Daarna schudde Van den Berg de bibbers uit de benen, begon de bal len regelmatig goed diep te slaan en zette Damen met haar rug tegen de muur. Op een gegeven moment kon ze zich zelfs allerlei toverbal len permitteren. Damen had hier op geen antwoord meer en moest met 3-6,6-1,6-2 in Van den Berg haar meerdere erkennen. Genadeloos Kees-Jan Schuilenburg en Pa trick Kieboom haalden zoals ver wacht respectievelijk de titels tot en met zestien en tot en met veer tien binnen. Wel moest Schuilen burg toelaten dat Eric Bakker een setje in de wacht sleepte: 6-0,4-6,6- 4. Kieboom, die het eerder moeilijk gehad had tegen een goedspelende Armando Paoloni, kende weinig problemen met Jeroen Vink, die in de halve finale de als tweede getip te Vincent Goedegebuure had uit geschakeld. Saskia Paauw werd onbetwist kampioene tot en met twaalf. Mu riel Kengen vocht voor wat zij waard was, maar ging met 6-4,6-2 ten onder. Bij de jongens in de zelf de leeftijdscategorie speelde Ale xander van der Akker uit Hillegom zich in de kyker. Ongeplaatst troef de hij in de halve finale Rogier van Duyn, die als eerste genoteerd stond, af, om vervolgens in de eindstrijd ook de papieren num mer twee Robbert Paul Hartwijk af te bluffen. Van der Akker won met 7-5,6-4. Marieke Bethlehem en Jochem van Doorn kroonden zich als kam pioenen tot en met elf. Bethlehem werkte zich met 6-1,3-6,6-1 langs Renske van Jonkeren en Van Doorn rekende af met een onge duldig spelende Roeland Kuiper: 6-0,6-4. Julia Knott kwam bij de meisjes tot en met tien als eerste uit de bus. De finalepartij tegen Judith Pieter- sen werd 6-2,6-2 en leverde Knott minder problemen op dan de strijd die ze voerde met Fleur de Bruin in de halve finale, waarin het kwam tot een tiebreak in de beslissende set: 6-3,3-6,7-6. Harold van Schie domineerde bij de tienjarige jon gens. Veel kwaliteiten, maar ook tekortkomingen van zijn trainer Herman van der Capellen, komen in zijn spel nu al naar boven. Met een goede techniek en zeer geva rieerd spel imponeert hij sterk, maar hy wil nog weieens teveel. Dit leverde hem echter nu geen problemen op, want hij rekende genadeloos af met Martin Verkerk, die wel tegenstribbelde maar geen had. Verkerk is echter i jaar jonger en leverde een pri ma prestatie door de finale te ha len. Vroegtijdig halt Op het dubbeltoernooi van de Merenwijk wisten weinig geplaat sten stand te houden tot de finales. Zo werden de kopstukken van het mannendubbel Cl, Har Meyer en Marcel van Paridon, vroegtijdig een halt toe geroepen door Jan Au- ke Bakker en Marco Smit, vervol gens zetten Taco Janzen en Dave Wijnveldt hen aan de kant, om daarna ook de eerste prijs in de wacht te slepen. Dennis Baan en Erik van der Poel konden het niet bijbenen: 6-7,2-6. Marco Smit haalde wel de finale in het gemengdubbel Cl, maar kon het met Marie-Louise Goedhart niet redden tegen Simone den Hol lander en Jan van Duyn. Voor het vrouwendubbel Cl wa ren niet voldoende inschrijvingen, maar voor C2 was er wel animo. De finale was echter snel bekeken. Nel Vogelaar en Lammy van der Bent kenden geen pardon met Maryse Leimissen en Trees van der Voort: 6-2,6-1. By Jan Hein Bader en Ronald Lammens, als eerste getipt in het mannendubbel C2, en Edwin Bosch en Fred Saarloos was het hollen of stilstaan. De eerste reeks ging met 6-0 naar Bader en Lam mens, Bosch en Saarloos pakten de tweede reeks met 6-0, en in de beslissende set werd het toch nog een echte wedstrijd. De als num mer één genoteerden trokken met 6-4 aan het langste eind. De opkomende jeugd, Audrey Bonnet en Maarten Kallenberg, sloegen zich in de finale maar kon den het niet bolwerken tegen An nette Karl en Rob van der Zeeuw. De laatsten wpnnen met 6-4, 6-3. Familiesuccessen In de D categorie wonnen twee als eerste getipte koppels daadwer kelijk het toernooi. Ineke van Or- mondt en Maijolein Cornelissen schreven het vrouwendubbel op hun naam. Ze gunden Marit Engel en Kiek Meyer slechts een game. In het mannendubbel 30 plus heer sten Bram de Feyter en Richard Kemp. Jansen en Versteeg, die toch ook menig rondje hadden ge wonnen, moesten na een felle strijd genoegen nemen met een tweede plaats: 7-6,6-4. Marit Engel speelde haar tweede finale mat Guy van Iperen in het gemengddubbel D. Ook dit keer liet ze eindoverwinning aan de te genstander: Loni en Will Klyn leg den beslag op de titel met 6-4,6-1. Ada Tjho en Joke Verkerk waren in het vrouwendubbel 30 plus on verbiddelijk voor Lieske van der Laan en Riet Bakker die er met 6- 0,6-3 aan moesten geloven. Het ge mengdubbel in deze klasse ging naar Gerda Rijnders en John Dahl- haus. Jaap en Lia Herpst wonnen de eerste set, maar daar bleef het voor hen bij. Hoewel het niet onge woon is dat ruzies hoog oplopen als familieleden in wedstrijdver band met elkaar tennissen, kan het ook vruchten afwerpen. Niet alleen Jaap en Lia Herpst, Loni en Will Klijn en Nel Vogelaar en Lammy van der Bent speelden het afgelo pen weekeinde een finale, ook va der en zoon Zevenhoven brachten het zover. Ze wisten het alleen niet winnend af te sluiten. Het mannen dubbel D ging uiteindelyk met 7- 5,4-6,6-1 naar David van Kesteren en Jan van Leeuwen. (overige uitslagen: zie scorebord) JACQUELINE VAN WIJK BOWLING - De Zweden Ulf Haemness en Ulf Bolleby verover den zaterdag in Helsinki de we reldtitel bowling voor paren. Het Nederlandse duo Erwin Groen/ André Reijerse werd zevende. PARIJS (GPD) - Steffi Graf was vijf toen Martina Navratilova in Parijs haar eerste Grand-Slamfinale speelde en verloor van Chris Evert. Nu, twaalf jaar later, is de West- duitse de jongste titelhóudster in de geschiedenis van de open Franse tenniskampioen schappen. Graf evenaarde de prestatie van haar landgenoot Boris Becker die als 17-jarige op Wimbledon zijn eerste Grand Slam-titel veroverde. Met excuses aan de zwaar aange slagen Navratilova, die na een even emotievolle als zenuwslopende eindstrijd (6-4, 4-6, 8-6) voor de derde achtereenvolgende keer naast de hoofdprijs greep op Roland Garros. De apotheose na tien dagen voor- spelbaar vrouwentennis, waarin de spanning en dramatiek de talrijke missers ruimschoots compenseer den, vertoonde veel overeenkomst met de laatste twee Parijse slotac- tes. Weer drie sets, weer die lastige, harde wind op het 'court central' en vooral: weer Navratilova als ver liezer. De ervaren Amerikaanse, nota bene voor de 24e keer in een Grand-Slam finale, bleek nog steeds plankenkoorts te kunnen hebben. Meest typerend voorbeeld daar van was de black-out, die de beste speelster ter wereld had by een 5-4- voorsprong in de beslissende set. Ze mocht de partij zelf uit serve ren, maar produceerde twee dub bele fouten op ry waardoor de stand weer gelijk werd. „Een cru ciaal moment", besefte ook Graf, die zich prompt verontschuldigde bij Navratilova en het Franse pu bliek, dat voor het eerst geen uitge sproken favoriet koesterde. Veerkracht „Ik vond het jammer dat het zo moest lopen", verklaarde de West- duitse later. „Was het niet gebeurd, dan had ik beslist verloren. Tegen Sabatini deed zich weliswaar een soortgelijke situatie voor, maar toen bleef ik toch geloven in een goede afloop. Nu had ik de hoop eigenlijk al opgegeven". Met die woorden deed Steffi Graf zichzelf te kort. Het was immers vooral de eigen verdienste van het beschei den meisje uit Brühl dat ze keer op keer terugkwam in de wedstrijd. „Bij een achterstand miste ze ger woon geen bal", onderstreepte Na vratilova de mentale veerkracht van haar opponente, die de 14e van deze maand achttien jaar wordt. „In de derde set bijvoorbeeld had ik drie game-points, maar zij maak te het af'. Toen Navratilova tril lend als een riet bij wedstrijdpunt tegen andermaal een dubbele fout sloeg, was de enerverende 'genera tieconflict' na twee uur definitief beslist. Graf besefte lange tijd niet wat er was gebeurd. „Origelooflijk", sta melde ze herhaaldelijk met rode, betraande ogen. „Dat ik er nu al in zou slagen hier te winnen had ik nooit verwacht. Boris Becker mag Wimbledon dan het belangrijkste Grand-Slamtoernooi vinden, voor mij is het Roland Garros", snotter de Graf, die het echter „te vroeg" vond om al te spreken van een „ra dicale verandering in de top. Hoe wel ik haar nog nooit zo dicht ben genaderd, blijft Navratilova eerste op de computer. Zij en Evert mo gen beslist niet worden afgeschre- Positief De voormalige Tsjechoslowaak- se, voor wie een derde open Franse titel haar hele tegenvallende sei zoen had kunnen goedmaken, haastte zich die woorden te bena drukken. „Gooi me nu niet van de troon voor ik ernaast zit", bromde ze tegen de verzamelde pers. „On danks mijn teleurstelling over deze nederlaag, laat het toernooi toch een positieve indruk bij me achter. Ik ben blij dat ik in elk geval winst kansen had. Ik zie het toch als een come-back op gravel, nu eenmaal niet mijn favoriete speelterrein. Voor Wimbledon heb ik er weer al le vertrouwen in. En dat zou ik een maand geleden niet hebben ge zegd". Navratilova, wier teruggehaalde ex-coach en praatpaal Renee Ri chards dus toch niet het gewenste schokeffect teweeg bracht, weet zich al sinds 1981 ongeslagen op het snelle Londense gras. Zou Graf, die The Championships vorig jaar wegens ziekte miste, haar daar opnieuw vloeren, dan is de aflos sing van de wacht definitief een feit. „Ik ben blij dat Steffi het vrou wentennis en mij een „shot in the arm" heeft gegeven", riep Navrati lova eerlijk na haar nederlaag. Nu is het maar de vraag welke gevol gen die iiyectie zal hebben. Er zou best eens een volledige bloedtrans fusie uit kunnen voortvloeien. In het dubbelspel kon Navratilo va wel zegevieren over Graf. Met vaste partner Pam Shriver bleef ze in de finale zelfs simpel overeind Derde plaats bij het NK HEERHUGOWAARD - Esther Schouten is zondag verras send als derde geëindigd bij de Nederlandse kampioen schappen meerkamp voor vrouwen. In Heerhugowaard moest zij slechts de erkende meerkamp-specialisten Tine ke Hidding en Maijon Wijnsma voor laten gaan. De AV Holland-atlete veroverde de bronzen plak door een impo nerende serie prestaties te leveren waardoor ook nog eens drie clubrecords sneuvelden. tegen de Westduitse, die Gabriela Sabatini aan haar zijde had: 6-2, 6- 1. Met Emilio Sanchez won Shriver ook het gemengddubbel. Het kop pel McNeil/Stewart, eerder te sterk voor Schapers en Henricksson, werd in twee sets (6-3, 7-6) aan de kant geschoven. Het mannendub bel ging naar de Zweeds/Ameri kaanse combinatie Jarryd/Seguso. Na een hevige strijd bleef het gele genheidsduo de favoriete Fransen Noah en Forget de baas: 6-7, 6-7, 6-3, 6-4, 6-2. Schouten startte zaterdag op haar specialiteit, de horden, al zeer voortvarend met een tyd van 13,84 hetgeen een clubrecord betekende. Ze wist deze tendens voort te zet ten met een hoogtesprong van 1 meter 71 en een stoot met de kogel die tot 12.01 meter reikte, wat op nieuw een clubrecord inhield. Ook op de 200 meter presteerde de Haarlemse naar behoren door 25,58 op de klok te zetten. Op de tweede dag trok Schouten de goede lijn door en bleef impone ren: zij sprong 5.89 meter ver, wierp de speer naar 40,70 meter en liep op de afsluitende 800 meter een uitstekende 2.23,53. Dit alles resulteerde in een puntentotaal van 5637 waarmee ze haar oude topprestatie en clubrecord ruim schoots verbeterde. Door deze derde plaats de Schouten een deelnemingsbe- wijs voor de Europacup, maar de B-limiet (5700 punten) voor de we reldkampioenschappen werd (nog) niet gehaald. Na afloop zei Schou ten dat ze zeer verrast was over het feit dat de vruchten van de vele trainingsarbeid er nu geplukt kon- MOSKOU (ANP/SID) - De inter nationale atletiekelite maakt er een gewoonte van een wereldrecord per weekeinde af te leveren. Natal- ja Lissovskaja nam het pinkster- weekeinde te baat om het mondia le record kogelstoten te verbete ren. Tijdens de Znamenski Memo rial in Moskou reikte de 24-jarige Sowjet-atlete tot 22,63 meter, tien centimeter verder dan haar oude record. Een week eerder had de Tsjechslowaak Jan Zelezny de (nieuwe) speer naar ongekende verten geworpen. Het weekeinde leverde zeventien beste seizoenprestaties op. Bij de hoogspingklassieker in Eberstadt kwam de Zweed Patrick Sjöberg met 2,36 meter als beste uit de re gen. Een dag later bedwong Jim Howard in Rehlingen dezelfde hoogte. Europees kampioene Stef- ka Kostadinova uit Bulgarije was in Wörrstadt met 2,06 meter goed voor een seizoentopper. In Aken kwam Kostadinovaé landgenote Jordanka Donkova met lichte te genwind tot 12,56 seconden op de 100 meter horden. Minder dan drie maanden voor het toernooi om de wereldkam pioenschappen in Rome werd Ma ria Pinigina in Moskou de eerste vrouw die dit jaar de 400 meter in minder dan 50 seconden aflegde: 49,87. De Bulgaarse Anelia Noene- va, vorig jaar net voor Nellie Coo- man tweede in Stuttgart, raffelde in de Sowjet-hoofdstad de 100 me ter af in 10,92 seconden. Jelena Beljevskaja sprong 7,27 meter ver. Op haar beurt werd Noeneva overi gens in Walnut weer afgetroefd dor de Jamaicaanse Merlene Ottey, voor de sprintafstanden in 10,86 respectievelijk 22,30 seconden no dig had. Naast Drechsler (10,99 op de 100 meter en 7,17 ver) schitterden in Potsdam tien-kilometerloper Hanz-Jörg Kunze (27.39,60), de we reldrecordhouder discuswerper Jürgen Schuit (67,94) en een esta fetteploeg met Drechsler, Auers- wald, Günther en Göhr (42,66). De Oostduitse meerkampers bleken in Dresden te sterk voor de Sowjet- Unie. Bij de tienkamp ging de overwinning naar Torsten Voss (8429 punten), terwijl Anke Beh- mer de zevenkamp als winnares af sloot (6506 punten). In Calgary le verde de Canadese sprinter Ben Johnson andermaal een toppresta tie. Op de korte sprint kwam John son tot een tijd van 10,02 seconden. De mannenploeg van AAC uit Amsterdam is dit weekeinde in Mi laan als negende geëindigd in de strijd om de Europese beker voor clubteams. Racing Club de France veroverde voor de tweede maal in successie de Europa Cup. De beste persoonlijke verrichtingen van AAC leverden verspringer Emiel Mellaard (7,90 meter) en steeple-lo- per Hans Koeleman (8.33,17) die beiden op hun onderdeel als derde eindigden. Het Westduitse Bayer Leverku- sen legde in Como beslag op de Eu ropa Cup voor vrouwenteams. AVR uit Rotterdam eindigde als dertiende. De enige ereplaats was weggelegd voor Desiré de Leeuw. Op de 400 meter legde zij achter de Ierse Patricia Walsh beslag op de tweede plaats. Michelle Martinot verbeterde met een tijd van 59,87 het nationale jeugdrecord op de 400 meter en voldeed daarmee aan de limiet voor de Europese jeugd kampioenschappen in Birming ham. Nederlaag van Michael Gross MONTE CARLO (AFP) - De ne derlaag van Michael Gross 'en de fantastische prestatie van Adrian Moorhouse op de 100 meter school- slag vormden de hoogtepunten van de internationale zwemwed strijden, die dit weekeinde in Mon te Carlo werden gehouden. De aan de schouder geblesseerde Gross moest op de 200 meter vrije slag zijn meerdere erkennen in de Australiër Tom Stachewicz. Op de laatste baan ging ook de jonge Ita liaan Giorgio Lamberti de wereld kampioen voorbij. De Brit Moor- house legde de 100 meter school slag af in de beste seizoentijd van 1.02,74. De Zwitser Dano Halsall sprintte op de 50 meter vrij ook naar een beste seizoentijd: 22,69 Conny van Bentum was het snelst op de 100 meter vrije slag in een tijd van 57,25 seconden. Linda Moes werd tweede op de 50 meter schoolslag en derde op de 100 en 200 meter. den worden. Tineke Hidding won de wedstyd met een puntentotaal van 5909 voor Maijon Wynsma die met 5798 punten tweede werd. Bij de mannen waren de ver schillen erg gering. Uiteindelyk trok Cor Troost (Spirit) aan het langste eind met 7200 punten. Fe lix van der Meer (PSV) werd nét daarachter tweede met 7171 pun ten en Paul Mul (Trias) werd derde met 7013 punten. Menig streekatleet benutte het pinksterweekeinde om aanspre kende prestaties neer te zetten. Zo sprintte B-junior Jeroen Sunter- (Holland) in het bijprogramma van de meerkamp naar een elektro nisch geklokte tijd van 11,03 op de 100 meter, wat voor de zoveelste keer dit seizoen een verbetering van zyn persoonlijke toptijd bete kende. Ook clubgenoot Eric Taal toonde zijn vorm door na 11,18 se conden over de finish te gaan. By de A-meisjes won Sandra Parle- vliet (Holland) in 13.12. Op de 200 meter liep Jaap Dirkx (Holland) een verdienstelijke 22,67. Taal kwam tot 22,72 en Sunter tot 22,82. Junior Frits Appel (Holland) kwam op de 400 meter tot een tijd die ge zien mag worden: 52.65. De jonge Spartaan-atlete Manon Geerlings baarde opzien door de 100 meter af te leggen in 12.6 seconden, hetgeen een nieuw clubrecord betekende. Menno Jansen (Holland) won de 100 meter voor C-jongens in 11.$ nadat hy in de serie al 11,8 gelopen had. Bataaf Kees van Klink is als tweede geindigd in een wedstrijd over 3000 meter steeple die iy Aken werd gehouden. Hij eindigde in een uitstekende tyd van 9.07,76. In het Westduitse Rehlingen be haalde Yvonne van Dorp een twee de plaats op de 400 meter. De tyd van de Holland-atlete was 55,01. Tijdens recordwedstrijden in Rotterdam is snelwandelaar Dirk Maassen van de Brink (Holland) zondag op een verdienstelijke tweede plaats geëindigd. De Leide» naar legde de 30 kilometer afin een tijd van 2.39,51, tweeënhalve mi"- nuut langzamer dan winnaar Han§ van der Knaap. ATLETIEK - Eric van der Veerj van AVR Rotterdam won zaterdag in Aken de 400 meter in de goede tijd van 46,97 seconden. Voor de twintig-jarige atleet was het een persoonlijke toptijd. Alexander van der Akker speelde zich in Hillegom de kijker. Zuyderduin)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19