Geruisloos afscheid Van Basten Quick Boys 2: wéér prijs Topscorer door Paus aan banden gelegd Busk gevleid door aanbieding Bliksemstart DS'79 Scores in profvoetbal Cambuur gelukkig tegen RKC Bayern vestigt met tiende titel record Real behoudt voorsprong in Spaanse titelrace Galatasaray met Derwall naar Turks kampioenschap Mechelen in bekerfinale PAGINA 16 DINSDAG 9 JUNI 1987 ACV en Geldrop pakken titels VENRAY Na de titel in '82 slaag de het tweede elftal van Quick Boys er zaterdag andermaal in het landelijk kampioenschap van de reserve-elftallen voor zich op te ei sen. Na thuis Venray, dat met grote overmacht de zondagtitel had be haald (in de 'nacompetitie' met sterke tegenstanders als Ajax 3 en Geldrop 2 werd slechts één maal puntverlies geleden), al te hebben afgedroogd (4-0), toonden de Kat- wijkers zich ook tussen het brons groen eikenhout veruit de sterkste: 2-5. De thuisploeg probeerde met puur intimidatievoetbal in de be- ginfase, naast Fred Eysberg werd één Venray-speler geboekt, het klasseverschil te verbloemen: tot vier maal toe moest een Quick Boys-speler zich voor een blessure laten behandelen. Zo belandde Bas van Dijk, overigens na een on schuldige botsing, met een hersen schudding in het ziekenhuis. Tus sen de schermutselingen door werd er ook nog gevoetbald, wat nog voor rust resulteerde in de openingstreffer van Kees Kraaye- noord en de gelijkmaker van de Limburgers: 1-1. Na de rust was Quick Boys heer en meester. En opnieuw was het Kees Kraayenoord, na voorberei dend werk van Mart van der Plas, die scoorde: 1-2. Daarna was het de beurt aan Piet van Duyn, die met een glaszuivere hattrick de score uitbouwde: 1-5. In twee van deze treffers had Mart van der Plas een groot aandeel. Vlak voor tijd deed Venray nog eenmaal van zich spre ken (2-5), maar de buit was toen al lang binnen voor Quick Boys. ACV is voor de tweede achter eenvolgende keer gekroond tot de beste voetbalploeg in de zaterdag- competitie. De Assense ploeg ver sloeg gisteren in Numansdorp NSW met 4-3, na zaterdag op ei gen veld met 3-2 te hebben gewon nen van Spakenburg. Bij rust stond de thuisploeg gisteren nog met 3-1 voor door doelpunten van Knipschild (2x), De Haan en een te gentreffer van Sinkgraven. Diezelf de Sinkgraven zorgde na rust ook voor 3-2, waarna Kenter voor de ge lijkmaker zorgde. De 2800 toe schouwers zagen uiteindelijk Sink graven zijn derde treffer scoren waardoor de titel naar de Assena ren ging. ACV speelt nu twee duels tegen Geldrop, de kampioen bij de zondagamateurs, om de landstitel. Geldrop bleef zonder puntver lies in de kampioenscompetitie van de zondagamateurs door de laatste wedstrijd op eigen veld te winnen van DWV (3-2). Het kam pioenschap konden de Limburgers zaterdag al begroeten toen zij in Rheden afrekenden met de thuis ploeg van die naam. Geldrop won met 1-2, een stand die al bij de rust was bereikt. ENSCHEDE (ANP) - Na zes Ajax- jaren heeft Marco van Basten ge ruisloos afscheid genomen van de eredivisie. In de wedstrijd tegen FC Twente (2-1 verlies) werd de 22- jarige aanvaller, volgend seizoen in dienst van AC Milaan aan banden gelegd door de twee jaar jongere petities trof Van Basten 128 keer verdediger Paus, waardoor het doel. aantal competitietreffers van de Marco van Basten debuteerde bij Ajacied op 31 bleef steken. Daar- Ajax op 3 april 1982 in de competi- meè werd Van Basten voor de vier- tiewedstrijd tegen NEC. De des- de achtereenvolgende keer topsco- tijds zestien-jarige jeugdinternatio- rer in de eredivisie. In de zes com- nal verving in de tweede helft zijn KOPENHAGEN (ANP/Ritzau) - De verdediger Sören Busk heeft een tweejarig contract aangeboden gekregen van Ajax. De 34-jarige Deense international, die tot het wereldkampioenschap van Mexico nog bij MVV voetbalde, zegt ge vleid te zijn door de aanbieding van de Amsterdamse Europa-Cup winnaar. „Op mijn leeftijd mag je tevreden zijn over zo'n aanbie ding". Volgens algemeen directeur Arie van Eijden zullen vandaag de af rondende gesprekken met Busk worden gevoerd. Van Eijden zegt haast te hebben met de afwikke ling van de transferzaken, want hij gaat zaterdag met vakantie. Na mens Ajax heeft Van Eijden zater dagmiddag in Londen een afron dend gesprek gehad met Frank Stapleton. Van Eijden: „Ajax en Stapleton, die wij een zeer adequa te aanbieding hebben gedaan, zijn akkoord. Ajax en Manchester ook. Ik verwacht elk moment een tele foontje van Stapleton met het defi nitieve ja". NIJMEGEN (GPD) - De traditie die wil dat winnaars van de eerste periodetitel in de nacompetitie doorgaans niet aan bod komen, lijkt aan DS'79 voorlopig niet be steed. Na Cambuur (1-0) werd dit maal NEC aan de zegekar gebon den (1-2). VOETBAL - Bob Maaskant, oud- trainer en manager van ondermeer NAC en Go Ahead Eagles, treedt per 1 juli 1987 in dienst van de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal. De 49-jarige Maaskant zal zich samen met Ger Lagendijk be zighouden met de arbeidsbemid deling van trainers en spelers in het betaalde voetbal. PAARDENSPORT - Wout Jan van der Schans heeft met Westfalia Valeur het openingsnummer bij de Pinkster concours hippique van Wiesbaden gewonnen. David Broome (Eng) (Lannagan) werd tweede en Victor Teixeira (Bra) (Zurkis Marcolab) derde. EREDIVISIE Haarlem - Go Ahead Eagles 3-2 (2-0). 9. Sitek 1-0, 31. Haar 2-0, 59. Smit 2-1, 65. Rob Wesselink 2-2. 76. Peeper 3-2. Scheidsrechter Hobé. Toeschouwers 1200. FC Twente - Ajax 2-1 (1-0). 10. Groeleken 1-0,'53. Bosman 1-1, 59. Groe- leken 2-1. Scheidsrechter: Mulder. Toe schouwers: 12.300. PEC Zwolle - AZ 3-1 (2-1). 27. Visser 0-1, 35. Van Buuren 1-1 (strafschop), 40. Van Buuren 2-1 (straf schop), 71. Foeke Booy 3-1. Gele kaart: Yucedag (PEC Zwolle). Scheidsrechter: FC Utrecht 0-1 (0-0). 90 Willaarts 0- Scheidsrechter: Van der Laar Toe schouwers 3.700. Gele kaart: Adriaanse (FC Den Bosch). Roda JC - Veendam 1-1 (0-0). 55 Meijer 1-0, 85. Van der Meer 1-1 Scheidsrechter: Kempers. Toeschou wers: 4000 Gele kaart: Trost (Roda), De Haan en Van der Meer (beiden Veen- RKC - NEC 4-1 (1-0). 7. Joore 1-0, 47. Brands 2-0, 54. Van der Kaay 3-0, 73. Hutten 4-0,74. Janssen 4-1. Scheidsrech- 1-0. Scheidsrechter: Keizer. Toe- 1. Scheidsrechter Geurds. Toeschou wers 8500. Gele kaarten: Hollander en Van der Ark (Cambuur) en Carbo (RKC). NEC - DS'79 1-2 (1-0). 42. Klop 1-0, 65. Kulsdom 1-1. 77. Kulsdom 1-2. Scheids rechter: Van Swieten. Toeschouwers 4.000. Gele kaart: Vievermans (NEC). Trainer Simon Kistemaker reali seert zich echter als geen ander dat de weg nog lang is. Liefst negen tien Dordtse selectiespelers waren in de Goffert van de partij, be vreesd als Kistemaker was voor af vallers in de slijtageslag. Door een toevalstreffer van Wil- co Klop kwam NEC vlak voor rust op voorsprong. De Nijmegenaren waren tot dan slechts gevaarlijk ge weest via Frans Janssen. Henk Grim kon geen moment loskomen van zijn bewaker Bert Bartelings. NEC draaide daardoor slechts op een van de gebruikelijke drie bou gies, zoals Popovics het omschreef. Numero drie, Jan Peters, keek evenals in Waalwijk geblesseerd toe. Of de ex-international in de na competitie nog in actie komt, is zeer de vraag. De fysieke inbreng van DS èn twee sterke momenten van Theo Kulsdom bleken de in Waalwijk weggespeelde Nijmegenaren na de pauze te veel. Binnen tien minuten bracht de linkerspits zijn ploeg met fraaie afstandsschoten aan de leiding.In het resterende kwartier verzuimden de Dordtenaren de score uit te bouwen, maar vooral topscorer Leen van der Weel was niet in beste doen. Kistemaker maalde er niet om. Hij keek al weer vooruit naar mor gen, naar het treffen met RKC. „We nemen de messen in de kousen mee", kondigde hij aan. Minder strijdbaar was Popovics. „Ik hoop dat we onze sportieve plicht kun nen vervullen", klonk het, ietwat aarzelend, uit zijn mond. LEEUWARDEN (GPD) - Na het eerdere verlies met 1-0 tegen DS, stond Cambuur gisteravond in de tweede nacompetitiewedstrijd te gen RKC tot vijf minuten voor tijd dankzij een doelpunt van Willy Carbo met 1-0 achter. Maar hoe mat de wedstrijd op zich ook was, de nacompetitie blijft een verras send sluitstuk van het seizoen, het geen in de plotseling zinderende slotminuten bleek. Vijf minuten voor tijd gaf Nico Runderkamp een blinde voorzet van zeker veertig meter, die tot ie ders verrassing over doelman Pe ter Gerards in de goal vloog. „Ik zag de keeper te ver voor zijn goal staan, bovendien springt Gerards door zijn gewicht nog niet over een maandagkrant heen", verklaarde Runderkamp. Drie minuten later stond Cambuur zelfs op winst. Een vrije trap van rechts leverde een scrimmage voor de goal op, waar uit Gerard de Haan de winnende treffer scoorde: 2-1. „En dus is het perspectief toch weer gunstig voor ons", vond Kor- bach. „We hebben nu het geluk royaal aan onze kant staan. Hoe slecht de wedstrijd van onze kant misschien ook was. we winnen wel. En dat schijnt het enige te zijn dat telt". Niettemin blijft de toekomst voor Cambuur de komende dagen wat somber. Weliswaar wacht de dubbele confrontatie met het waar schijnlijk uitgebluste NEC, maar de personele problemen bij Cam buur stapelen zich op. Bram Ront- berg Ray Richardson en Johan Groote zijn verre van fit, terwijl Henk Koetje door een zware bles sure zelffs voor gruime tijd is uitge schakeld. Bovendien liepen Ge rard de Haan en Carlo de Leeuw tegen boekingen op, die tot schor singen zullen leiden, mogelijk ko mende woensdag al. „En dus is mijn grootste probleem op dit mo ment inderdaad om iedere wed strijd een representatief team op de been te krijgen", aldus Kor- bach. De problemen voor RKC-trainer Leo van Veen zijn van totaal ande re aard. „We sluiten het seizoen met vier overwinningen af en be ginnen de nacompetitie uitstekend met winst op NEC. Tegen Cam buur heb je de wedstrijd volledig onder controle. En dan krijg je die blunder van Gerards. Een routinier waar je dat totaal niet van ver wacht. Het laatste woord is er nog niet over gesproken, al zal het voor Gerards zelf geen concequenties hebben. Je veroordeelt een speler niet op een moment, bovendien heb ik geen alternatief achter de hand. Ik denk dat we ons vast moe ten klampen aan de goede wed strijd die we in Leeuwarden toch hebben gespeeld. Als de kopjes nu gaan hangen, is het inderdaad ge beurd". huidige leermeester Johan Cruijff. Van Basten nam in die wedstrijd een treffer van Ajax voor zijn reke ning. Het was in dat seizoen zijn enige optreden in de Amsterdamse hoofdmacht. In het voetbaljaar '82-'83 kwam Van Basten vaker aan bod. De spits speelde twintig wedstrijden in het A-eftal. In die duels passeer de hij de doelman van de tegen stander negen keer. Het seizoen daarna werd de Amsterdammer voor het eerst topscorer in de ere divisie. Zijn totaal luidde 28. In de daarop volgende comptitie moest hü met zes treffers minder genoe gen nemen (22), hetgeen wel vol doende was voor de prolongatie van de topscorerstitel. Van Basten completeerde zijn trilogie in het seizoen '85-'86. Lange tijd zag het er naar uit dat. de spits het doelpun- tenrecord in de eredivisie - met 43 treffers al dertig jaar op naam van PSV'er Coen Dillen - scherper zou stellen. De specialist, gehinderd en langdurig buitenspel door een en kelblessure, bleef uiteindelijk op 37 staan. Hiermee werd hij tevens topschutter van Europa. Zijn produktiefste wedstrijd da teert van vorig seizoen. In de wed strijd tegen Sparta passeerde hij Bas van Noordwijk zes keer. In de diverse Europese beker toernooien was Van Basten minder doeltreffend. Hij scoorde elf keer. Hij debuteerde in september 1984 tegen de Griekse kampioen Olym- piakos Piraeus in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Pas een seizoen later doelpuntte hij voor het eerst op Europees niveau. In tweede wedstrijd tegen Red Boys Differdange (UEFA-toernooi) schoot Van Basten vijf keer raak. Daarna stond hij droog tot de uit wedstrijd tegen Bursaspor: een treffer. Daarna volgenden doel punten tegen opnieuw Bursaspor (1), Olympiakos (1), Malmö (2) en Lokomotiv Leipzig. Tegen de Oostduitsers was zijn doelpunt vol doende voor de verovering van Eu ropa Cup voor bekerwinnaars. In de zestien interlands scoorde de 'Milanees' zes keer. Zijn eerste was in het EK-kwalificatieduel tegen IJsland op 7 september 1983. Van Basten speelde 173 officiële wedstrijden voor Ajax, 135 in de competitie met 128 doelpunten, twintig (13) voor de KNVB-beker en achttien (11) in de Europese be kertoernooien. Van Dalen op de schopstoel GRONINGEN (GPD) - Het ziet er naar uit dat FC Groningen binnen kort afscheid neemt van 'manager' Ton van Dalen. „Hij heeft veel ken nis, vooral over voetbal, maar daar voor hebben we al andere mensen in dienst", zegt voorzitter Renze de Vries. „In mijn ogen moet een ma nager goeie contacten hebben met het bedrijfsleven, maar ook de ei genschappen om met spelers en trainer om te gaan". Met dat laatste doelt De Vries op de slechte relatie tussen Van Dalen en trainer Ja cobs. Overigens is Van Dalen on langs al een mondelinge verlen ging van zijn contract (twee jaar) met het bestuur overeengekomen. Het programma van de na competitie in de eredivisie, waar voor zich gisteren na Roda JC en VW ook FC Utrecht (0-1 winst bij FC Den Bosch) en FC Twente (2-1 winst op Ajax) plaatsten en dat als inzet één plaats in het UEFA Cup toernooi heeft ziet er als volg uit: woensdag 10 juni: FC Utrecht - FC Twente, Roda JC - VW; zondag 14 juni: VVV - FC Utrecht, FC Twente - Roda JC; woensdag 17 juni: Roda JC - FC Utrecht, VW - FC Twente; zondag 21 juni: FC Twente - FC Utrecht, WV - Roda JC; woens dag 24 juni: FC Utrecht - VW, Ro da JC - FC Twente en zondag 28 juni: FC Utrecht Roda JC, FC Twente - VW. MUNCHEN (SID/Rtr) - Bayern München is de nieuwe record kampioen van West-Duitsland. Zaterdag veroverde de Beierse trots voor de tiende keer het na tionale voetbalkampioenschap, daarmee één succes meer boe kend dan Nürnberg. Het kam pioenschap van dit jaar was een prolongatie van het succes van 1985 en 1986. telkens onder lei ding van coach Udo Lattek, de kampioenenmaker uit Oost- Pruisen, die naar Keulen ver trekt. Eerder had Bayern van 1972 tot en met 1974 een derge lijk supertrio behaald, ook toen onder leiding van de nu 52-jarige Lattek. Het kampioenschap, dat twee speeldagen voor het eind van de competitie tot stand kwam, kon de teleurstelling over de verloren Europese bekerfinale in Wenen tegen FC Porto niet doen verge ten. Slechts 22.000 kijkers waren naar het Olympia-stadion geko men voor de kampioenswed strijd van Bayern, dat aan één punt genoeg zou hebben om de laatst overgebleven concurrent Hamburger SV definitief af te schudden. Bij rust kreeg de Beierse ploeg een fluitconcert over zich heen. Uerdingen leidde op dat moment in München met 2-1, terwijl HSV bij Nürnberg met 2-0 op voorsprong stond. Ook na de pauze was er geen kampioensvorm bij Bayern, dat al twintig wedstrijden zonder ne derlaag was. De ploeg, die dit sei zoen slechts één keer verloor, sjokte over het veld, maar een opleving van de oude Dieter Hoeness zorgde in de 67e minuut toch voor de gelijkmaker. Met de knie duwde hij de bal in doel. De titelstrijd is beslist, maar de strijd om de plaatsbewijzen voor het UEFA Cup-toernooi is nog Dieter Hoeness scoort 2-2. (foto ANP) zeer spannend. Hamburger SV (op 3-3 eindigend in Neurenberg) is zeker van de positie van „vize- meister", maar kan op 20 juni via een overwinning in de bekerfina le tegen tweede-Ligaclub Stutt- garter Kickers toegang krijgen tot het Europese bekerwinnaars- toernooi, waarin voor Nederland Ajax en Den Haag zullen spelen. Borussia Mönchengladbach, voor de achtste achtereenvolgen de keer winnend (4-1 tegen Düs- seldorf), is nog één punt van UE- FA-bekervoetbal verwijderd. De kansen öp een dergelijke kwalifi catie zijn voor Werder Bremen (5-0 tegen Dortmund), Kaisers- lautern (5-1 tegen Köln) en Le- verkusen (4-2 tegen Homburg) danig gestegen. MADRID (RTR) - Leo Beenhakker heeft met Real Madrid nog altijd uitzicht op de Spaanse titel. De Nederlandse trainer zag zijn formatie in het pinksterweekeinde de voorsprong van twee punten op Barce lona behouden. De aartsrivaal van Real leidde in het play off-treffen met stadge noot Espanol binnen het half uur door treffers van de Schot Archi bald. Na rust maakte Pineda 2-1. De aanvalsmachine van Real Madrid vermorzelde Mallorca (4-0). Butragueno opende op de Balearen de score door een van de lat terugkomende bal, na een vrije trap van Sanchez, in het net te schieten. Twee minuten later zorgde Vazquez van dertig meter voor 2-0. Na de pauze verdubbelden Gordillo en Sanchis de score van Real, dat de komende week drie punten moet halen uit het bezoek aan Zaragoza en de thuiswedstrijd tegen Gijon. Barcelona, dat eveneens nog Gijon en Zaragoza treft, heeft het voordeel, dat bij gelijk eindigen de onderlinge resultaten tellen. Die waren dit seizoen in het voordeel van de ploeg van'coach Venables. Jupp Derwall, één van de bui tenlandse werknemers in de Turkse voetbalcompetitie, is zondag met zijn club Galatasaray kampioen geworden. Het elftal van de vroegere bondsoach van West-Duitsland won op de laat ste competitiedag de thuiswed strijd tegen Eskisehirspor voor 35.000 toeschouwers met 2-1. Dat was voldoende om voor het eerst na veertien jaar weer de titel te behalen: Stadgenoot Besiktas, bleef met de overwinning van 2-0 bij Bursaspor, op één punt ach terstand. de Hongaarse voetbalcompetitie verzekerd van de landstitel. Ne- genentwintig jaar geleden was de club, dit seizoen getraind door Josef Verebes -ook bondscoach-, voor het laatst kampioen ge weest. MTK heeft negentien ti tels veroverd. Guadalajara is de nieuwe Mexicaanse voetbalkampioen. Voor 80.000 toeschouwers zege vierde Guadalajara in de tweede play-offwedstrijd met 3-0 (1-0) over Crul Azul uit Mexico-Stad. In het Aztekenstadion had Cruz met 2-1 gewonnen. Guadalajara, dat de titel in 1970 voor het laatst veroverde, kon voor de negende< keer zijn elftal huldigen. KV Mechelen heeft zich zater dag geplaatst voor de finale van het toernooi om de Belgische voetbalbeker. De ploeg van coach De Mos won ook de twee de wedstrijd, tegen Winterslag; In Mechelen werd het 3-0 door treffers van de Westduitser Ben- feld, uit een strafschop, Wijns en Erwin Koeman. De Nederlander werd vervolgens voor een ap- plauswissel vervangen door de 20-jarige Nederlander Erwin Metman. De eerste wedstrijd in Winterslag was in 1-0 voor de Me- chelse ploeg geëindigd. In de eindstrijd stuit Mechelen aanstaande zondag op Club Luik dat eergisteren met 2-0 van Cer- kel Brugge won De eerste wed strijd was woensdag met 2-1 in Vlaams voordeel geëindigd. Bij rust was de stand in Luik nog dubbelblank. Na de pauze maak te de Hongaar Varga de twee treffers voor Club. Napoli is op weg naar de dubbel in Italië. De landskam pioen uit Napels zétte zondag een forse stap richting de natio nale beker door in de eerste fina lewedstrijd met 3-0 van Atalanta Bergamo te winnen. De zestig duizend kijker zagen tot rust geen doelpunten. Na de pauze ging Atalanta onderuit in de Na- politaanse hitte. Renica, Muro en Bagni beslisten in dertien minu ten de finale. Atalanta, in de re guliere competitie gedegradeerd, Erwin Koeman (archieffoto ANP) is overigens door het kampioen schap van Napoli al zeker van deelneming aan het Europa-Cup toernooi voor bekerwinnaars. De kersverse landskam pioen Benfica heeft in Portugal de dubbel al op zak. De club uit Lissabon won in de finale tegen stadgenoot Sporting ook de na tionale beker (2-1). Aanvaller Diamantino maakte beide doel punten voor Benfica. Tien minu ten voor tijd redde Marlon de eer voor Sporting, de club van de Nederander Houtman. Voor Benfica was het het negende dubbele succes in de nationale competities. Na het behalen van de dubbel diende trainer John Mortimore zijn ontslag in. De 52- jarige Mortimore treedt terug om persoonlijke redenen nadat hij tv/ee jaar Lissabon werkzaam is geweest. Charly Kenter met de kampioensbeker die ACV in Numansdorp be machtigde. (foto ANP) Marco van Basten scoort tegen Malmö. (archieffoto ANP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16