'Burgers mede schuldig aan vervuiling Noordzee' 'Zó weinig toeristen nog nooit meegemaakt' Werkdruk politie helft toegenomen 'In heemtuin is onkruid te PAGINA 10 Will REGIO DINSDAG 9 JUNI 1987 Landelijke actie moet onwetendheid opheffen NOORD WIJK - Onder het motto 'Leve de Noordzee' heeft het ministerie van verkeer en waterstaat zaterdag actie ge voerd in verschillende kustgemeenten waaronder Noord- wijk. Hoewel het onderwerp van de actie - de vervuiling van de Noordzee- bijzonder ernstig is, werd de manifesta tie met optredens van onder anderen Ron Brandsteder, de clowns Bassie en Adriaan en Bonny St. Clair een vrolijke gebeurtenis. Tegen het middaguur arriveerde de Noordzee-karavaan, die och tend vertrokken vanuit Zandvoort, op het Gat van Palace in Noord- wijk. In een mum van tijd verza melden zich honderden volwasse nen en kinderen. Wonder boven wonder was het droog al stond er wel een stormachtige wind. De manifestatie werd geopend door de burgemeester van Noord- wijk, J.M. Bonnike. Hij riep in zijn toespraak de gemeenten Rotter dam en Den Haag op om op korte termijn een eind te maken aan het storten van vervuild rioolwater in de zee. Bonnike: "Wij voeren hier al jaren een milieuvriendelijk be leid. De vervuiling van de zee in Noordwijk valt nogal mee. Hier kun je gerust zwemmen". Het optreden van het clownsduo Bassie en Adriaan viel bij de kinde ren overduidelijk goed in de smaak. Binnen de korste keren stond de hele meute te zingen en leuzen over een schonere zee te gil len. Ron Brandsteder gooide er nog een schepje bovenop door de kinderen te betrekken in een quiz over de Noordzee. Na een optreden van een gooche laar en een quiz voor volwassenen werd het wervelende programma besloten met een optreden van Bonny St. Clair en José. Zij ver tolkten een lied over de Noordzeee dat Herman Pieter de Boer spe ciaal voor deze gelegenheid heeft geschreven. Het was evenwel niet alleen amusement wat de klok sloeg. Tal van deskundigen op het gebied van de vervuiling van de Noordzee waren aanwezig om vragen te beantwoorden. Er werden folders verspreid waarin te lezen stond hoe sterk de zee inmiddels is ver vuild en wat de burger hiertegen kan doen. Burgers Volgens Leo Spaans van de di ALPHEN AAN DEN RIJN - Enkele tientallen vliegeraars Waren het afgelopen weekeinde present om het vliegerweekeinde in Alphen op te luisteren. Regen en straffe wind - tot windkracht zeven - waren er de oorzaak van dat de echt spectaculaire attracties niet de lucht in gingen. "Die waaien allemaal kapot", aldus een van de vliegerenthousiasten. "Of de mensen gaan mee de lucht in". Dat laatste dreigde al te gebeuren toen een zogenoemde AT, een serie van 22 vliegers achter elkaar, werd opgelaten. De meeste vliegeraars zetten hun vliegers echter met lijnen vast aan de grond. De foto toont een zittende vliegeraar met zijn vlieger in duikvlucht. (foto Nanno Bioupot) rectie Noordzee van het ministerie van verkeer en waterstaat beoogt de actie de vervuiling van de zee door particulieren terug te drin gen. Spaans: "De vervuiling van de zee door industrieën en schepen krijgen we zo langzamerhand on der controle. Op internationaal ni veau worden hierover afspraken gemaakt. De vervuiling van de Noordzee is evenwel ook voor een groot deel de schuld van particulie ren. Met deze actie hopen we dui delijk te maken dat de burgers kunnen meewerken aan het scho ner maken van de zee". Een verstandiger gebruik van wasmiddelen en het niet langer in het riool gooien van afgewerkte motorolie zijn volgens Spaans twee eenvoudige manieren om de vervuiling terug te dringen. Spaans: "De meeste mensen besef fen niet dat ze meewerken aan de vervuiling van de zee. Met deze ac tie hopen we hierin verandering te brengen". Met het houden van één thema dag is de actie 'Leve de Noordzee' overigens niet beëindigd. Het is de bedoeling dat in de loop van het jaar onder meer door reclame en het verspreiden van folders, blij vend aandacht wordt besteed aan de vervuiling van de Noordzee. Overigens maakte Spaans zater dag bekend dat het ministerie sinds kort beschikt over een zoge heten Stroomatlas. Deze atlas, ont wikkeld door rijkstwaterstaat in samenwerking met het waterloop kundig laboratorium, laat zien op welke manier de vervuiling zich over de Noordzee verspreid. Met een speciaal computerprogramma wordt bijvoorbeeld zichtbaar ge maakt hoelang het duurt voordat een lozing in de monding van de Theems, de kust van Noord-Hol land heeft bereikt. Spaans hecht grote waarde aan de atlas. "Engeland zegt altijd dat zij weinig last hebben van vervui ling. Met dit computerprogramma kunnen we ze laten zien dat alle rotzooi die zij in de zee gooien, uit eindelijk op het continent aan spoelt. Het maakt duidelijk dat de Engelse lozingen, net als die van al le andere landen, op zeer korte ter mijn mqeten worden gestaakt". Slecht pinksterweekeinde voorbode slechte zomer? NOORDWIJK/KATWIJK - Het aantal toeristen dat het afgelopen pinksterweekeinde de kustplaat sen Noordwijk en Katwijk heeft bezocht, is nog niet de helft van dat van de twee voorgaande jaren. De slechte weersvooruitzichten en het ongunstige weer in Duitsland heb ben de buitenlandse toeristen mas saal doen besluiten thuis te blijven. Ook het aantal dagrecreanten en toeristen uit Nederland was bijzon der laag. Zowel C. Verplancke van de VW in Katwijk als W. Rovers van de Noord wij kse zusterorganisatie spreken van een zeer slecht pink sterweekeinde. In Katwijk was er volgens Verplancke nog niet de helft van de logiescapaciteit van het dorp benut. "Ik heb nog nooit eerder meegemaakt dat er met Pinksteren zó weinig toeristen naar de badplaats komen". Het tegenvallend bezoek bete kent volgens Verplancke een flin ke klap voor het toeristisch be drijfsleven in Katwijk. "Er moet heel wat gebeuren om het seizoen weer goed te maken". Volgens Ver plancke benutten veel mensen het Pinksterweekeinde als voorproefje voor de echte vakantie. Verplanc ke: "Wij moeten Katwijk juist in zo'n weekeinde verkopen. Een slecht Pinksterweekeinde heeft daardoor ook zijn weerslag op de boekingen voor de zomermaan den". Noordwijk Ook zijn Noordwijkse collega, W. Rovers, is van mening dat het afge lopen weekeinde schril afsteekt te gen de pinksterdagen van de twee voorafgaande jaren. Zeker in 1986 werden de kustplaatsen over spoeld met toeristen. Rovers: "Vo rig jaar zat Noordwijk vol en heb ben we toeristen moeten doorver wijzen naar Lisse en omliggende plaatsen. Dit jaar waren alleen de goedkopere hotels, pensions en particuliere kamers volgeboekt. Het aantal toeristen is slechts 30 procent van dat van verleden jaar". Evenals Verplancke is Rovers van mening dat de tegenvallende belangstelling voor de kust voor namelijk aan het slechte weer is te wijten. "Bovendien viel Pinkste ren vorig jaar twee weken vroeger. De Keukenhof was toen nog open en dat betekende toch een extra trekker". De enorme wind en de grote kans op regen hebben de Noord wijkse VVV-directeur overigens opnieuw gedwongen de officiële opening van het badseizoen, die voor zaterdag op het programma stond, af te lassen. De opening was al een week verschoven omdat de zaterdag ervoor het weer ook niet best was. Rovers noemt het slechte week einde niet desastreus voor het toe ristisch bedrijfsleven: "We hebben in april een paar prachtige week einden gehad en ook in het corso- weekeinde zat Noordwijk goed vol. Het voorseizoen is daarmee, on danks deze tegenvaller, toch op zijn minst redelyk te i Moord en prominenten oorzaak NOORDWIJK - De werkdruk bij de Noordwijkse politie neemt steeds verder toe. Vorig jaar werd er 40 procent meer overuren ge maakt dan in 1985. Het onderzoek naar de moordaanslag op dè Noordwijker M. Kuijpers alsmede bezoeken van hooggeplaatste per sonen aan het ruimtevaartcentrum Estec, zijn hiervan de belangrijkste oorzaak. Dat is te lezen in het jaarverslag over 1986 van de Noordwijkse gemeentepolitie. Ook het steeds verdere toene mende aantal evenementen dat in de badplaats wordt georganiseerd, slokt veel tijd op van het politie korps. Zo moesten er vorig jaar veel politieagenten worden ingezet bij de tv-opnamen voor Veronica's Nederland Muziekland en deed ook het KLM-golfkampioenschap een grote aanslag op de beschikba re tijd. De extra politie-inzet bij evene menten en gedurende de weekein den heeft, zo valt in het jaarverslag te lezen, vruchten afgeworpen. De duidelijk zichtbare aanwezigheid van politieagenten voorkomt van dalisme en andere misdrijven. Vooral de surveillance van politie agenten te voet, uitgevoerd in de Hoofdstraat, heeft een gunstig ef fect gehad op de openbare orde. In het jaarverslag wordt evenwel gelijktijdig geconstateerd dat de handhaving van die openbare or de, een steeds groter probleem wordt: Om het aantal gevallen van vernielingen en andere vormen van vandalisme binnen de perken te houden, moeten steeds meer po litieagenten worden ingezet. Zo is er het afgelopen jaar méér politie ingezet voor de surveillance op het strand tijdens de nacht. De vermin dering van het aantal vernielingen dat hiervan het gevolg is, kan, zo valt in het verslag te lezen, alleen worden gestabiliseerd door doorlo pend extra politie in te zetten. De extra inzet van politieagenten met als gevolg het steeds toene mend aantal overuren, stelt het po litiekorps voor organisatieproble men. Een deel hiervan kan, zo staat in het verslag, worden opgelost omdat de Noordwijkse gemeente politie sinds kort de gemaakte overuren ten dele mag uitbetalen. Voorheen was dit niet toegestaan. Preventie De Noordwijkse politie besteedt sinds een aantal jaren erg veel aan dacht aan het voorkomen van mis drijven. Ook vorig jaar werden in dit kader .tientallen lezingen en voorlichtingsbijeenkomsten ge houden op scholen, en bij vereni gingen. Tientallen particulieren en bedrijven vroegen advies over de beveiliging van hun eigendom- Ook in 1987 zal veel aandacht worden besteed aan het voorko men van misdrijven. Zo wordt er in samenwerking met de Noordwijk se VW een folder gemaakt in de Duitse en Nederlandse taal waarin staat op welke manier toeristen kunnen voorkomen dat ze het slachtoffer worden van kleine cri minaliteit. Uit het jaarverslag blijkt dat ook in 1986 honderden auto's werden opengebroken. Vooral duurdere Duitse wagens die in de buurt van de Quarles van Ufford- straat staan geparkeerd, zijn erg in trek bij de dieven. Het vandalismeproject op de Noordwijkse basisscholen waar mee de Noordwijkse politie vorig jaar is begonnen, wordt ook in 1987 voortgezet. Vqlgens de opstellers van het jaarverslag zijn zowel leer krachten als politieagenten van mening dat deze vorm van preven tie uitermate effectief blijkt te zijn. DINSDAG Leiden Louise de Coligny sg. - Kagerstraat, de monstratie Russisch, inl. avondcursus Russisch havo/vwo bij 'Boerhave, 19 118 en 19 t Leidse Schouwburg - televisieopnamen Herman Finkers, 'EHBO is mijn lust en leven', 20.15 uur. Jongerenbeweging FNV - Koppenhink- steeg 2, thema-avond, vertoning van een video-opname over de actie tegen het Jeugdwerkgarantieplan, 20.30 uur. Wassenaar Jongerencentrum Tent - Van Zuylen van Neijeveltstraat, meidendisco, 21.30 WOENSDAG Leiden Buurthuis 't Spoortje - Bernhardkade 40, film 'Agnes van god', 9.30 uur Basisschool St. Joseph - Oppenheim- straat, open middag voor ouders en be langstellenden, 17-18.30 uur. Hooglandse kerk - Orgel-lunchpauze concert door Hego Landheer, 12.30 uur. Stadsbouwhuis - Langegracht 72, spreekuur verkeersveiligheid, 10.30-12 Burgemeester J.M. Bonnike van Noordwijk gaf zaterdag het startsein voor de actie 'Leve de Noordzee' op het Gat van Palace in Noordwijk aan Zee. (foto p. Altenburg "De meeste mensen kennen alleen nog de plantesoor- ten die in potten staan. Al het andere wordt onkruid genoemd. Dat is natuurlijk onzin. De natuur biedt een enorme verscheidenheid aan planten en geen enkele soort kun je onkruid noemen. Door in de heemtuin de natuurlijke samenhang te laten zien, proberen we men sen hiervoor begrip bij te brengen". Dat zegt W. Kanbier, sinds de op richting in 1971 beheerder van de heemtuin op de hoek van de Per sant Snoepweg en het Engelen- daal in Leiderdorp. In deze 1,7 hectare grote heemtuin staan in middels 1000 inheemse plante- soorten. Om dit te bereiken is er, zo blijkt uit de woorden van Kan- bier, de afgelopen jaren wèl het nodige (denk-)werk verzet. Doel van iedere heemtuinbe- heerder is zo veel mogelijk van de 1800 plantesoorten die Neder land rijk is, op zijn stukje grond te krijgen. Kanbier legt uit dat el ke plant haar eigen specifieke 'groeiomgeving' heeft. Zo groeien er in diepe sloten water lelies. Een lagere waterstand doet de gele waterlelie op bloeien, terwijl het krabbescheer pas verschijnt als de sloot nog verder indroogt. De heemtuinbeheerder: "Bij het aanleggen van de tuin heb ben we door kunstgrepen allerlei verschillende leefmilieus ge creëerd. Door delen van de tuin te verhogen en andere delen juist af te graven, hebben we natte en droge stukken grond verkregen. Sommige stukken zijn arm aan voedingsstoffen en andere zijn juist weer erg vruchtbaar. Al met al komen alle verschillende land schapstypen en alle soorten slo ten op dit kleine stukje grond Erg veel van de planten die nu in de heemtuin staan, zijn daar min of meer vanzelf terecht ge komen. "Er liggen in de grond miljoenen zaden en wortelstok ken opgeslagen. Zolang de om standigheden ongunstig zijn, bUjft dit plantmateriaal in rust. Keert het tij en wordt bijvoor beeld de vochttoestand voor een bepaalde plant gunstig, dan grijpt zij haar kans en ontkiemen zaden of wortelstokken". Volgens Kanbier is de concur rentiestrijd tussen de planten on derling de basis van alle proces sen in de natuur. In de tuin zijn daarvan vele voorbeelden aan te wijzen. De heemtuinbeheerder vertelt dat de wegdistel ongeveer 15 jaar geleden nog welig tierde in de tuin. Vlakbij de wegdistel groeide evenwel een populier op die de wegdistel verdrong. Het weghalen van de populier hal verwege vorig jaar betekende een nieuwe kans voor de weg distel. Dit jaar staat de distel weer in bloei. De onderlinge samenhang tus sen planten uit zich overigens niet alleen in de concurrentie strijd. Het is ook mogelijk dat de aanwezigheid van één plante- soort, het verschijnen van een andere bespoedigt. Kanbier: "Op de wortels van elzen groeit een bepaalde schimmelsoort. Deze schimmel produceert stikstof, een voedingsstof die vooral voor brandnetels van belang is. Elzen stimuleren dus indirect de groei van brandnetels". Kanbier kan het niet nalaten de loftrompet te steken over de brandnetel, een door vele tuinbe- zitters verafschuwde plant. Vol gens de heemtuinbeheerder is de brandnetel eigenlijk een heel bij zondere plant. Zo heeft zij een heel eigen systeem voor de ver spreiding van het stuifmeel. Op het moment dat het stuifmeel rijp is, exploderen de mannelijke bloemen, waardoor het stuifmeel als een wolk vrijkomt. Zonder hulp van insecten komt het stuif meel op de plaats van bestem ming, de stempels van de vrou welijke bloemen. Veel planten komen en ver dwijnen zonder dat daarvoor in grijpen door de mens noodzake lijk is. Toch is de natuur in de wilde-plantentuin de afgelopen jaren geregeld een handje gehol pen. Kanbier heeft her en der in Leiderdorp, een dorp waar ook de bermen op natuurlijke wijze worden beheerd, zaden en plan ten geoogst en in de heemtuin W. Kanbier: "Onkruid bestaat ni natuur". gebracht. De meeste van deze 'geïmporteerde' planten zijn goed aangeslagen, zodat inmid dels zaden en plantedelen vanuit de tuin in de Leiderdorps plant soenen worden uitgezet. Ook in de sloten in de heem tuin zijn kunstgrepen toegepast. Kanbier: "Het water is over het algemeen vrij vuil omdat er in Leiderdorp in verhouding tot het aantal inwoners, niet al te veel wateroppervlakte is. Door dam men in de sloten aan te leggen, hebben we bepaalde stukjes wa ter van de vervuilende rest afge sloten. Dat heeft geweldige re sultaten gehad". Ook in de sloten in de heemtuin zijn kunstgrepen toegepast. Kan bier: "Het water is over het alge meen vrij vuil omdat er in Lei derdorp in verhouding tot het aantal inwoners, niet al te veel wateroppervlakte is. Door dam men in de sloten aan te leggen, hebben we bepaalde stukjes wa ter van de vervuilende rest afge sloten. Dat heeft geweldige re sultaten gehad". Het naast elkaar voorkomen van schoon en vuiler water zorgt voor een enorme variatie in be planting. In de schone stukken komt onder meer blaasjeskruid, een vleesetend plantje, voor ter wijl bijvoorbeeld het eendekroos in de vuilere stukken welig tiert. Het indammen van bepaalde In de heemtuin is te zien dat alle stukken heeft ertoe geleid dat zeldzame insecten zoals bijvoor beeld het schrijvertje, weer in de heemtuin zijn verschenen. Niet altijd verloopt de natuur lijke ontwikkeling van een be paald perceel zo voorspoedig als verwacht. Een duidelijke oor zaak is volgens Kanbier vrijwel nooit aan te wijzen. De remedie is wèl bekend bij de heemtuinbe heerder: "De ontwikkeling kan worden versneld door een enor me ingreep te doen, zoals bij voorbeeld het afsteken van plag gen of het maaien van een veld dat normaal niet wordt gemaaid. Door die ingreep krijgen planten die voorheen werden wegge drukt opeens een kans. Dan wordt opnieuw duidelijk hoe be langrijk die onderlinge concur rentie eigenljjk is". Hoewel de tuin plaats biedt aan zeer bijzondere plantesoor ten zoals orchideeën, warkruid, bremraap en de ratelaar, is de tuin volgens Kanbier nog steeds niet 'af. "De ontwikkelingen in de natuur blijven altijd door gaan. Sommige planten hebben erg veel tijd nodig. Zo duurt het wel 100 jaar voor er ergens een stuk blauwgrasland ontstaat. Er staat ons dus nog heel wat te wachten". De heemtuin is het hele jaar door van maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur voor iedereen gratis toeganke iten een eigen plaats hebben in de (foto Jan Holvast) lijk. Van maart tot en met okto ber kunnen geïnteresseerden bo vendien op zaterdag en zondag van 15.00 tot 17.00 uur terecht. In die maanden wordt er elke eerste zaterdag van de maand een ex cursie door de tuin gehouden. Vlinders Vlinders worden door veel men sen ervaren als prettige gasten in de tuin. Omdat vlinders, net als alle andere insecten, bepaalde 'favoriete' planten hebben, kan het aanplanten van die planten of struiken, het bezoek van vlin ders aanzienlijk stimuleren. De bekendste vlinder-aantrek kende plant is wel de buddleja, ook wel vlinderboom genoemd. De eenjarige lobularia (wit, lila of roze), heliotroop en ook de geel groene reseda zijn voor vlinders zeer aantrekkelijk. Vlinders leggen hun eieren op de bladeren van de plant. Het kan voorkomen dat er aan het ge was enige schade ontstaat door dat de jonge rupsjes aan de bla deren vreten. In de meeste geval len is de aantasting evenwel erg gering. Het genoegen dat aan vlinders wordt beleefd, is vele keren groter.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10