LEIDSCH DAGBLAD EXTRA Regering zet mes diep in ziektekosten GOEIE KRANT OPZOEK NAAR VASTE KLANT. Boeren exporteren mest naar België Huursubsidie van jongeren omlaag Reagan stelt Europa gerust AUTOjHEEIWISKERK Luilak vrij rustig verlopen BON ZATERDAG 6 JUNI 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38336 BRUSSEL (ANP) - Nederlandse boeren in de grensstreek met België maken er steeds meer een praktijk van om hun drijfmest naar België te exporteren. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Belgische ministerie van landbouw heeft uitgevoerd in opdracht van de staatssecretaris voor Europese zaken en landbouw, Paul de Keersmaeker. Deze week ontstond er in België nogal wat beroering toen aan het licht kwam dat vorig jaar en in 1985 duizenden tonnen gif tig afval uit Nederland naar België werden geëxporteerd. Het spul kwam in het in Waals-Brabant gelegen Mellery terecht. Nu is aan het licht gebracht dat (kenne lijk als gevolg van strengere Nederlandse wetgeving inzake drijfmest) Nederlandse boeren ook steeds meer hun overtollige mest in België proberen kwijt te raken. Ze doen dat overigens op een manier waarte gen België niet veel kan uitrichten. Neder landse boeren huren steeds vaker land bouwgronden in de Belgische grensstreek. Ze dumpen daar de drijfmest of ze gebrui ken de gehuurde grond om er een deel van hun veemesterijen naar over te brengen. Uit het Belgische onderzoek is gebleken dat deze praktijk vooral voorkomt in de streken rond Turnhout, Hasselt en Maas eik. Ook in de buurt van Antwerpen en Tongeren opereren de Nederlandse vee houders, echter op veel kleinere schaal. In totaal gaat het op het ogenblik om on geveer 3.400 hectare, ruim 1.300 ha in het arrondissement Turnhout en ruim 1.900 ha in de buurt van Hasselt en Maaseik. In de omgeving van Antwerpen gaat het om on geveer 50 ha en bij Tongeren om 30 ha. Bij het ministerie van landbouw in België is ook het verschijnsel gesignaleerd van loon werkers die in de buurt van de Nederlandse grens grond huren voor het verbouwen van mais dat dan aan de Nederlandse mesterij- en als veevoeder wordt verkocht. Voorbeelden van Nederlanders die uitge weken zijn naar België vindt men in de buurt van Turnhout. Een in Nederland ver blijvende ondernemer heeft daar grond en stallen gehuurd waar 7.000 mestkalveren worden gehouden. Nederlandse boeren zijn ook bezig met het bouwen van stallen op gronden die ze in België hebben gehuurd. Tot nu toe heeft men zekerheid over een drietal bedrijven: een voor 1.500 zeugen, een voor 5.000 mestvarkens en nog een voor 1.600 mestkalveren. RUSTIGE VOETBALFINALE DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de huursubsidie voor jongeren van 18 tot en met 22 jaar geleidelijk beperken. Het subsidiebedrag wordt niet hoger dan het bedrag Uw receptionist. IEDEREEN ZEGT TOCH (Jg) TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION 3 Maanden BOVAG-garantie 1 Maand Kamsteeg garantie 9 Maanden No-Risk garantie Altijd Keus uit 200 occasions Regen en wind Vandaag veel bewolking en regen. In de middag enkele opklaringen. Tempe ratuur ongeveer 18 graden. Matige zuidwestenwind, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. Ook beide pinksterdagen bewolking met kans op een bui. Maar ook af en toe wat opklaringen. Morgen een middag- temperatuur van ongeveer 18 graden, iets koeler. Zondag 7 juni 1987 zon op: 05.21 uur, zon onder: 21.57 uur; maan op: 16.34 uur, maan onder: 02.58 Waterstanden te Katwijk hoog water: 12.32 uur laag vyater: 07.51 en 21.01 uur. Maandag 8 juni 1987 zon op: 05,20 uur, zon onder: 21.58 uur; maan op: 17.58 uur, maan onder: 03.09 Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.04 en 13.29 uur; laag wa ter: 08.59 en 22.01 uur. Dinsdag 9 juni 1987 zon op: 05.20 uur, zor. onder: 21.59 uur; maan op: 19.28 uur, maan onder: 03.24 Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.55 en 14.18 uur; laag wa ter: 10.03 en 22.55 uur. dat iemand krijgt die zevenhon derd gulden aan huur per maand betaalt. Verder krijgen huurders in standsvernieuwingshuizen de huurgewenningsbijdrage nog maar één jaar. Verhuurders die de huursubsidie meteen doorbereke nen in de huur krijgen een lagere kostenvergoeding. De controle op inkomens en huurprijs zal worden versterkt. Deze maatregelen zullen op zijn vroegst per 1 juli 1988 wor den ingevoerd, in verband met een noodzakelijke wijziging van de huursubsidiewet. De maatregelen houden verband met een overschrijding van 220 miljoen gulden op de huursubsidie in het lopende jaar. De kosten wa ren geraamd op 1,4 miljard gulden, maar er komen ruim tien procent meer huishoudens voor subsidie in aanmerking dan was verwacht. Van de mensen met huursubsidie behoort 64 procent tot de mensen met een minimuminkomen. Het ministerie van volkshuisves ting hoeft niet de volledige over schrijding die zich ondanks de be perking van de subsidiebedragen ook in komende jaren voordoet op de eigen begroting te dekken door bezuinigingen elders. Het ministe rie van financiën neemt dit jaar 35" miljoen voor zijn rekening, oplo pend tot 200 miljoen gulden in de jaren 1991 en 1992. Volkshuisvesting kon gisteren nog niet zeggen met welke bedra gen de doorsnee huursubsidie voor een alleenstaande jongere zal wor den verlaagd. De opbrengst van de korting wordt geraamd op 5 mil joen gulden in 1988 en op 16 mil joen in 1989. Acht doden bij gevecht goudmijn JOHANNESBURG (Rtr) - Zes zwarte mijnwerkers en twee blan ke veiligheidsfunctionarissen zijn gisteren bij een gevecht op het terrein van de goudmijn Welkom ten zuidwesten van Johannesburg om het leven gekomen. Het gevecht ging tussen staken de zwarte mijnwerkers en veilig heidsmensen van de mijn. Naast de doden vielen er 45 gewonden. DEN HAAG (GPD) - Grote te vredenheid gisteravond in het Haagse Zuiderpark nadat de Nederlandse bekerfinale vlek keloos was verlopen. De wed strijd tussen FC Den Haag en Ajax (door de laatste gewonnen met 4-2) was vooraf met veel spanning tegemoet gezien na dat eerder in het voetbalseizoen een competitieduel tussen de twee clubs gestaakt werd na on geregeldheden. De Haagse poli tie had uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen, waar door slechts een beperkt deel van de tribunes voor publiek was opengesteld. De Haagse burgemeester Ha- vermans complimenteerde na afloop de supporters met hun goed gedrag. André van der Louw, voorzitter van het be taald voetbal binnen de KNVB, maakte via de stadionspeaker bekend dat FC Den Haag wordt ingeschreven voor de Europa Cup. Volgens Dé Stoop, de voorzit ter van Den Haag, was dat vooraf nog lang niet zeker, on danks dat ook de verliezer van de finale gerechtigd is deel te nemen. Ajax was immers al ze ker van deelname. Stoop: "De KNVB had zeker getwijfeld om ons i?i te schrijven als het tij dens deze wedstrijd uit de hand Pinksterdrukte ruim 60 km file DRIEBERGEN (ANP) - Op de Ne derlandse wegen was het gisteren aan het begin van het pinkster weekeinde - zeer druk. Aan het de van de middag stonden er tien files met een totale lengte van 64 kilometer, aldus de politiever- keerscentrale in Driebergen. De drukte begon om ongeveer 3 uur, toen op alle bekende knelpun ten het verkeer vast stond. De poli tie noteerde op de grote wegen veertien ongelukken. Daarbij wa ren 30 auto's betrokken. Drie men sen werden gewond. Basisverzekering van de baan DEN HAAG (GPD) - Het kabinet voelt voorlopig niets voor de invoering van een beperkte basisverzekering te gen ziektekosten. De nadelige inkomenseffecten van zo'n voor iedereen geldende basisverzekering zijn te groot, meent het kabinet. Gedurende deze kabinetsperiode zal er nog wel ruim 2,3 miljard gulden bezuinigd moeten worden op de gezondheidszorg. Dat geld moet vooral komen uit be zuinigingen op geneesmiddelen (535 miljoen), de medisch-specia- listische hulp (235 miljoen) en de algemene ziekenhuizen (500 mil joen). Gehele of gedeeltelijke slui ting van ziekenhuizen is daarbij niet uitgesloten. Dat zijn enkele hoofdpunten uit de reactie van de regering op de voorstellen van de 'Commissie- Dekker' over de toekomstige struc tuur en financiering van de ge zondheidszorg. Het gaat om een voorlopig standpunt van de rege ring over de hoofdlijnen van het commissie-rapport. Onderdeel van de bezuinigingsoperatie is dat de 'gebruikers' van de gezondheids zorg de komende jaren 600 miljoen gulden meer moeten opbrengen. Voor nieuwe uitgaven in de ge zondheidszorg wordt in totaal 500 miljoen begroot. schrappen van de tandheelkundi ge hulp voor mensen ouder dan 18 jaar uit het ziekenfondspakket. Zo dra die maatregelen vrucht afwer pen kan de verhoging van de zie kenfondspremie met 0,6 procent ongedaan gemaakt worden, aldus Dees. De eigen bijdrage voor ver pleeghuispatiënten gaat omhoog om daaruit de toenemende kosten van de bejaardenzorg te betalen. (Reacties politieke partijen op pagina 3) Weggegaan en nooit meer teruggekomen De Goerees zingen nu een toontje hoger Veertigers die eigen baas willen zijn VANDAAG 40 PAGINA'S Over wapenakkoord met Sowjet-Unie Verzekering De 'Commissie-Dekker' had voorgesteld voor iedereen een ba sisverzekering in te stellen waarin 85 procent van het huidige zieken fondspakket en de maatschappelij ke dienstverlening ondergebracht zou worden. Daar bovenop moest de mogelijkheid tot vrijwillige aan vullende verzekering komen. Staatssecretaris Dees (V olksge- zondheid) vreest echter dat de koopkracht van gezinnen met een minimuminkomen zo met vijf pro cent kan dalen, terwijl ook onder de middengroepen negatieve inko menseffecten optreden. Daarnaast zou het verschil tussen bruto- en netto-loon door de basisverzeke ring toenemen. Het kabinet wil nadere studie naar dit deel van de plannen, hoe wel de basisverzekering door de commissie-Dekker als 'de kern' van haar advies was omschreven. Het kabinet wil de doelmatig heid en flexibiliteit in de gezond heidszorg bevorderen, evenals het vervangen van ziekenhuishulp door huisartsenhulp. Daarvoor zul len de tarieven en salarissen van huisartsen en specialisten worden aangepast.. Specialisten zullen minder per verrichting betaald worden en meer een vast salaris krijgen', terwijl voor huisartsen het omgekeerde gaat gelden. Het kabi net wil de ziekenfondsen tot meer doelmatigheid stimuleren door een deel van de premie onafhankelijk van het inkomen van de verzeker de te maken. Wanneer een zieken fonds goedkoper werkt, mag het de deelnemers daarvan laten profi teren door een verlaging van dat 'vaste' deel van de premie. Aantal bedden Een belangrijk deel van de bezui niging op de algemene ziekenhui zen komt tot stand door een ver mindering van het aantal bedden met 4000. Die beddenreductie komt bovenop een al in 1982 in gang gezette vermindering met 8000. Die operatie is door verzet van onder meer de ziekenhuizen nog steeds niet afgerond. Als de ziekenhuizen dit keer niet in het overleg meewerken aan de bed denreductie, komt er een speciale saneringswet, aldus Dees. Dat kan leiden tot de gehele of gedeeltelij ke sluiting van ziekenhuizen. De 600 miljoen die de gebruikers de gezondheidszorg de komen de jaren extra moeten opbrengen komt vooral uit de eigen bijdrage f 25 voor een verwijskaart naar de medische specialist en het VENETIE (Rtr/UPI) - President Reagan heeft gisteren gepoogd Eu ropa gerust te stellen dat het bij verdwijning van de middellange afstandsraketten verzekerd blijft van Amerikaanse steun. Ook bij de "moeilijke en kostbare" verster king van de conventionele bewa pening, die dan nodig zal zijn met het oog op het overwicht van het oostelijk blok. Reagan sprak zijn geruststellende woorden bij zijn aankomst in Venetië waar vanaf maandag de economische top wordt gehouden. "De Verenigde Staten zullen vast verbonden blijven met de defensie van Europa", zei Reagan in een re- STREEK - De luilakviering is in deze streek vrij rustig verlopen. De politiekorpsen hadden vannacht weinig te doen, zeker ten opzichte van voorgaande jaren. In Leimui- den werd bij het politiebureau, dat op dat moment niet bezet was, een brandbom naar binnen gegooid. Een beginnend brandje kon snel worden geblust. In Nieuw-Vennep werden twee knapen van 17 en 18 jaar aangehouden, die met een fles benzine en vuurwerk hadden ge gooid. In de Haarlemmermeer wordt traditiegetrouw luilak nogal uit bundig gevierd door de jeugd. Vol gens de politie was er ook van nacht weer veel jeugd op straat, maar ernstige vernielingen of on geregeldheden hebben zich niet voorgedaan. Nieuw was volgens een woordvoerder, dat jongelui flessen benzine op straat gooiden, wat steeds een kort maar onscha delijk brandje opleverde. Er kwa men enkele tientallen telefoontjes binnen. De georganiseerde luilak festiviteiten werden volgens de po litie van de Haarlemmermeer druk bezocht. In Oude Wetering had de jeugd een meer ludieke viering van luilak in het hoofd. Daar zag men enkele keren kans de klokken van de kerk te luiden. In Wassenaar was weliswaar een groep van ongeveer 80 jongeren vannacht actief, maar tot ongere geldheden kwam het niet, aldus de politie. de die onder meer te zien was in elf Europese landen, via Worldnet, het satelliet-net van de Amerikaanse regering. Aan de vooravond van de econo mische top van de zeven voor naamste industrielanden die maandag begint (die dag is het ook precies 40 jaar geleden dat het Marshall-plan werd opgesteld om Europa na de oorlog weer op te bouwen) stelde Reagan de Sowjet- Unie voor de keuze: „Of zij gaan delen in de vooruitgang in de ge schiedenis of vallen economisch nog steeds verder terug... De basis regels zijn nog steeds dezelfde als 40 jaar geleden (toen Rusland Marshall-hulp afwees): Open Uw economie. Open Uw politieke sys teem. Open Uw grenzen. Laat Uw mensen gaan. Laat hen reizen naar waar zij willen, wonen waar zij wil len. Laat hen baden in het licht van vrijheid". In de tv-uitzending benadrukte Reagan overigens wel dat de VS en de Sowjet-Unie niet ver meer ver wijderd zijn van een wapenak koord dat "sterk in ons belang is en volgens onze voorwaarden" voor ontmanteling van kernraketten in Europa en Azië. "We zijn er nog niet, maar de vooruitzichten zijn gunstig", aldus een zelfverzekerde Reagan. Ondertussen is in Moskou het standpunt van de Westduitse rege ring inzake de 72 Pershing lA-ra- ketten met 'gemengde gevoelens' ontvangen. Een lid van het cen traal comité zei te hopen dat dit niet het laatste woord van de NA VO is wat betreft de ontmanteling van kernraketten is. Gondels wijken voor veiligheid VENETIË (GPD) - De beroemd ste beroepsgroep van Italië is vanaf maandag gedwongen haar werk neer te leggen. Drie dagen lang mogen de 200 gon deliers van Venetië niet uitva ren. Uit veiligheidsoverwegin gen. Vanaf aanstaande maan dag vergaderen in de Italiaan se lagunenstad de staats- en geringschefs van de zeven langrijkste industrielanden in de wereld. In de 'grachten' van Venetië varen tot en met woensdag bootjes met veiligheidsbeamb ten en boven de stad cirkelen helikopters. Het bekende beeld van topconferenties, waarbij de veiligheid van de deelnemers boven alles gaat. Vandaar dat al in menige Italiaanse te lezen is geweest dat er meer agenten in Venetië zijn ingezet dan het aantal palen groot is waarop de stad is gebouwd. NABONNEMENT OPD M EIGEN STUK VAN NEDERLAND B.95 Per halliaar f 137,90 OPen h Alphens Dagblad, i r 10050, 2300 VB I U HAD T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1