GELUKKIG IS NIET ALLES INDE WINDTUNNEL ONTWORPEN. WD en PvdA: ABP moet los van overheid Canadese order voor RDM onzeker Nederlanders op ijs belust p&c ABN uit op Brazilië betaalt weer; Peru krijgt geen geld Vijf miljard Duitse steun voor Airbus Vurig protest bank VS Japan koopt old-timers DEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen WD en CDA zijn verdeeld over het beheer van het pensioenfonds voor ambtenaren, het ABP. Dit fonds kwam vier jaar geleden in opspraak na fraude met beleggingen in onroerend goed, de zogenaamde ABP-affaire. De WD is, samen met de PvdA, van mening dat het ABP losgemaakt moet worden van de rijksoverheid. De CDA-ministers Ruding (finan ciën) en Van Dijk (binnenlandse zaken) zijn hiertegen fel gekant. De Tweede Kamer besprak gisteren een wetsvoorstel, waarin de nieu we bestuursopzet van het ABP wordt geregeld. De maatregelen vloeien voort uit aanbevelingen uit 1984 van een commissie onder lei ding van W.Polak, oud-burgemees ter van Amsterdam. Deze kwam DEN HAAG (ANP) - De Neder lander heeft vorig jaar meer ijs gegeten dan in het slechte ijs- jaar 1985, toen de zomer nogal nat was. Vorig jaar steeg de to tale consumptie van 90 miljoen tot 93 miljoen liter, waarmee het verbruik per hoofd van de bevolking met 0,2 liter steeg tot 6,4 liter. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Nederlandse Vereniging van Consumptie- IJsfabrikanten. Van het totale verbruik be stond 66 miljoen liter uit indus trieel bereid ijs, wat een stij ging betekende van 3 miljoen liter. De tendens van een toene mend verbruik in de winter maanden was nog sterker dan tevoren. De hang naar de duur dere soorten had een positief effect op de geldomzet van de ijsfabrikanten. Bij een volume groei van zeven procent kwam de geldomzet 9 procent hoger uit. Het marktaandeel van de verenigingsleden ging van 46,7 naar 48,4 procent. tot de conclusie de bestaande be stuursstructuur ondoelmatig en ondoorzichtig was. Het ABP is het grootste pensioenfonds in Neder land. Volgens een meerderheid van de Tweede Kamer moet het bestuur van het ABP de volle eindverant- woordelijkheid dragen voor beleg gingen. Een vetorecht voor een door het kabinet te benoemen be leggingscommissie, die het be stuur in de nieuwe ABP-structuur van advies dient, wordt door de Kamer afgewezen. Minister Ruding (financiën) wil de beleggingscommissie de moge lijkheid van bindend advies geven over concrete projecten. Daardoor moet voorkomen worden dat het bestuur onrendabele investeringen aangaat. PvdA en WD zijn echter van mening dat het ABP-bestuur net als bij andere pensioenfondsen de eindbeslissing moet nemen. Dat past beter in het streven het ABP bestuurlijk losser te maken van de overheid, vinden PvdA en WD. Ook het CDA vindt dat de eind verantwoordelijkheid bij het be stuur ligt, maar kwam Ruding gis teren tegemoet met een eigen voor stel. Daarin wordt bepaald dat het ABP-bestuur een negatief advies van de commissie naast zich kan neerleggen, maar dan wel met een drie kwart meerderheid. Het be stuur heeft volgens de nieuwe op zet zes leden die zijn aangewezen door de ambtenarenbonden en zes uit werkgeverskring (de diverse overheden). De voorzitter heeft geen stemrecht. PvdA en WD voelen niets voor het CDA-idee en vinden dat het bestuur met een ge wone meerderheid moet kunnen beslissen. PvdA en WD vinden dat het ABP veel meer moet gaan functio neren als een 'gewoon' pensioen fonds. De regering wil echter een vinger in de pap houden, omdat het ABP volgens de huidige wet de belangrijkste financier is van het overheidstekort. Werkloosheid Het aantal werklozen in West- Duitsland is in mei met 117.226 ge daald. Eind vorige maand waren er 2,10 miljoen mensen zonder werk. Dit komt neer op 8,3 procent van de beroepsbevolking tegen 8,8 pro cent in de maand ervoor, zo heeft het Westduitse arbeidsbureau gis teren bekendgemaakt. Gecorri geerd voor het seizoen daalde het aantal werklozen slechts licht van 2,23 tot 2,22 miljoen. Krediet In het eerste kwartaal van dit jaar hebben particulieren 1824 mil joen gulden geleend voor con sumptieve aankopen. Dat is een vijfde meer dan in hetzelfde kwar taal van vorig jaar, toen de consu menten 1520 miljoen leenden, zo blijkt uit gisteren verschenen CBS- cijfers. In totaal stond in maart dit jaar 12,4 miljard gulden aan kredie ten uit bij particulieren. Het kledingconcern P&C Groep (Peek Cloppenburg, Lampe, Mac Maggie en P&C België) ver wacht voor het op 1 februari be gonnen boekjaar 1987/88 een ver dere groei van omzet en bruto-om- zetresultaat. De nettowinst steeg vorig jaar van 9,5 miljoen tot 20,2 miljoen gulden. De netto-omzet ging in het afgelopen jaar van 313,3 miljoen naar 350,3 miljoen gulden. Melk Het zuivelconcern DMV-Campi- na gaat in het buitenland melk ko pen, omdat de aanvoer uit het bin nenland stagneert. Het concern, dat 3.400 werknemers telt en dat bestaat uit 14 fabrieken, heeft al een principe-overeenkomst geslo ten met een Westduitse coöperatie om gezamenlijk te investeren in de produktie van ingedikte melk. De overeenkomst houdt verder in dat DMV-Campina die melk afneemt en verwerkt in de eigen produktie- bedrijven. AMSTERDAM (ANP) - De Alge mene Bank Nederland is op zoek naar een goede bank in de Verenig de Staten. Om klaar te zijn als zich een geschikte gelegenheid voor doet heeft de bank besloten tot de deze week aangekondigde emissie van 15 miljoen preferente conver teerbare aandelen tegen een prijs van 48 gulden per aandeel van een tientje nominaal. Bestuursvoorzitter mr. R. Hazel- hoff zei gisteren tijdens een toe lichting 'een behoorlijk bedrag' op tafel te willen leggen, mits het een kwalitatief goede bank is. Het valt niet mee er één te vinden, zo bleek uit zijn woorden. De ABN meent onvoldoende in huis te hebben om een slechte bank in de Verenigde Staten om te vormen tot een goede, maar banken die al goed zijn kos ten vaak zo'n twintig keer de winst. "Er is nog niemand gevonden die bereid is te verkopen. Wij zijn niet in onderhandeling", aldus de be stuursvoorzitter van de ABN. Hoeveel de ABN beschikbaar heeft voor een overneming wilde Hazelhoff niet rechtstreeks zeggen, maar de emissie levert om en nabij 750 miljoen gulden op 'en dan heb ben we nog wat achter de hand'. Hij liet doorschemeren dat een overneming van ruim een miljard tot de mogelijkheden behoort. Hei eigen vermogen van de ABN bedroeg per 31 december 1~986 5,1 miljard gulden, het aansprakelijk vermogen bedroeg 7,7 miljard of 5,3 procent van het balanstotaal. Uitgedrukt in procenten van de kredietverlening bedroeg het aan sprakelijk vermogen 11 procent. De brutowinst bedroeg in 1986 1,36 miljard gulden. Het ziet er vol gens Hazelhoff naar uit dat de winst over de eerste helft van het lopende jaar iets lager zal uitvallen, ADVERTENTIE Veiling Leiden. Aardappelen 3,40, andij vie 84-1,48, peulen 8,30-11,00, snijbonen 4,70-7,40, kroten bos 1,00-1,25, Chinese kool 69-71, spitskool 75-1,15, postelein 55-1,00, rabarber 58, spinazie 60-71, ijs- bersla 29-73, broccoli 4,50-5,20, venkel 90-1,85, champions bak 1,08-1,17, uien 20-63, waspeen 1,29-1,30, witlof 2,05- 2,90, bloemkool 6 per bak 1,90-3,05, 8 per bak 1,65-2,80, 10 per bak 1,85-2,00, sla 13-46, bos peen 1,20-2,15, peterselie 26-1,26, raapstelen 17-21, radijs 24-39, selderij 25-85, bos uien 33-47, paprika kg. 1,00, st. 33-53, paksoi 49, amsoi 82, broeivet 14,40-15,80. Komkommers I: 90 38, 76 32-34, 60 33-35, 50 31-35, 40 27-29, 35 25. 30 25, krom 34. ii: 76 29, 60 27-29. 50 31. 40 25. Tomaten i: A 5,30-5,40, B 6,09-6.30, C 4,50, AR 5,00-5,20, BR 5,70-6,10, CR 4,80-5,10, AL 5,40, BL 3,90, CL 4,50. De Wereldbank heeft de krediet verlening aan Peru opgeschort om dat het land twee maanden achter is met het terugbetalen van zijn schulden, zo heeft de president van de Peruaanse centrale bank, Hec tor Neyra, verklaard. De centrale bank heeft de betalingen aan de Wereldbank iets meer dan twee maanden geleden stopgezet, om dat de schuldverplichtingen groter waren dan de kredieten die bin nenkwamen, zo bevestigde hij. De maatregel is de jongste in een reeks waarmee president Alan Garcia de schuldenproblematiek op eigen wijze benadert. Zo be steedt Peru niet meer dan tien pro cent van zijn exportinkomsten aan schuldbetalingen. De Peruaanse regering heeft ook meegedeeld dat schuldeisers die het land blijven voorzien van nieuwe leningen voorrang krijgen. De totale buiten landse schuld van het Zuidameri- kaanse land bedraagt 14,4 miljard dollar. TDV: 1500 man minder in 1989 DEVENTER (ANP) - Het totale aantal arbeidsplaatsen van ruim 5000 bij Thomassen Drijver, Ver- blifa moet in april 1989 zijn vermin derd tot ongeveer 3500. Dit deelde de president-directeur T. J. Kiewik gisteren op de in Deventer gehou den aandeelhoudersvergadering mee. "Het doet ons zeer veel pijn dat zoveel mensen uit het bedrijf moeten verdwijnen, maar we moe ten kiezen tussen twee kwaden. We moeten deze maatregelen nemen als we willen overleven". Hij gaf toe dat Thomassen Drijver een heel moeilijke periode doormaakt, maar zei erbij dat het bedrijf versterkt uit de reorganisa tie te voorschijn zal komen. Voor de herstructurering is 56 miljoen gulden beschikbaar; dat bedrag is bestemd voor verplaatsing van produktiemiddelen, afboekingen op buiten gebruik gestelde pro duktiemiddelen en de opvang van de sociale gevolgen van de perso- neelsafvloeiing. Volgens Kiewik wordt heel ge richt aan een nieuwe besdrijfs- structuur gewerkt Hierbij zal wor den geprobeerd de overgebleven werknemers te motiveren voor de nieuwe programma's. "Mensen hebben een grote flexibiliteit en een groot incasseringsvermogen. We moeten door het dal heenko men. Als de reorganisatie is afge rond zullen we de concurrentie met succes het hoofd kunnen bie den, over de toekomst van Tho massen en Drijver zijn we beslist niet pessimistisch", aldus de direc teur. Op de aandeelhoudersvergade ring werd erop gewezen dat de fi nanciële basis van het bedrijf ge zond is en dat het in technisch op zicht zijn mannetje staat. De resul taten over 1987 zullen nog sterk ne gatief worden beïnvloed door de koersval van de dollar, de lage olie prijzen en de hevige concurrentie. De eerste vier maanden van dit jaar lieten een lagere omzet zien dan in de overeenkomstige periode van 1986. Het behaalde resultaat toon de echter een lichte verbetering. In 1986 bedroeg het verlies 13,9 mil joen gulden BONN (AP) - De Westduitse rege ring heeft gisteren besloten bijna vijf miljard mark subsidie te geven aan Airbus Industrie, het Europese vliegtuigbouwconsortium. Dit is bekend gemaakt door Erich Riedl, de Westduitse staatssecretaris van economische zaken. Riedl zei dat Airbus met de West duitse bijdrage verder kan gaan met de ontwikkeling van de A-340 voor de lange afstand en de A-330 voor de middellange afstand. Groot-Brittannië en Frankrijk heb ben vorige maand al toegezegd een deel van de rekening van de nieu we vliegtuigen te zullen betalen. De Westduitse bijdrage bestaat uit een bedrag van 2,9 miljard mark. Dat is 90 procent van de kos ten die in de jaren 1988 tot 1996 met de ontwikkeling van de twee nieu we vliegtuigen gemoeid zullen zijn. De regering in Bonn neemt ook de nog openstaande rekening van 1,9 miljard mark over, die nog resteert van de ontwikkeling van de A-310 en de A-320 van Airbus, die al in produktie zijn. In de regeringsverklaring wordt gezegd dat de regering tot de subsi diëring heeft besloten omdat Air bus voldoende garanties heeft ge geven dat uit de verkoop van de nieuwe projecten de Westduitse bijdrage kan worden terugbetaald. Het concern heeft in totaal 128 be stellingen en opties voor de nieuwe toestellen in de portefeuille. De A- 340 moet zijn eerste commerciële vlucht in 1992 maken, de A-330 volgt een jaar later. Deutsche Airbus GmbH, de Westduitse partner in het Airbus- consortium, en de moedermaat schappij Messerschmidt-Boelkow- Blohm GmbH, hadden overigens om zeven miljard mark gevraagd. GRONINGEN - Ongeveer vijftig Groningse boeren hebben gisteren hun mestboekhou- ding verbrand bij het Landbouw centrum van het ministerie van landbouw en vis serij in de noorde lijke hoofdstad. De boeren protes teerden op deze manier tegen de kosten voor het wegwerken van mestoverschotten. Zij zeggen zelf mest te weinig te hébben, (foto anp> MEXICO STAD (GPD/Rtr)- Brazi lië heeft gisteren het internationale bankierswezen laten weten bereid te zijn om weer aflossingen te gaan betalen over zijn buitenlandse schuldenlast, met meer dan 110 miljard dollar de grootste van de Derde Wereld. Dit jaar februari veroorzaakte Brazilië grote paniek bij de bankiers door een betalings stop af te kondigen. De vorige maand als minister van economische zaken begonnen Luis Carlos Bresser beloofde dat Brazilië de opgelopen achterstand in rentebetalingen zal voldoen in dien de banken bereid zijn om 50 procent daarvan te financieren. Als de banken akkoord gaan met het voorstel dan zullen de rentebeta lingen weer worden hervat, zo stel de Bresser. Verder beloofde de nog verse mi nister van economische zaken dat hij in de komende weken een uit gebreid sociaal-economisch plan zal opstellen op basis waarvan er vervolgens met de bankierswereld zou moeten worden onderhandeld over een herfinanciering van de Braziliaanse schuld. Het besluit om afbetaling van de schuld te staken riep indertijd ster ke reacties op, vooral bij banken in de VS. De afgelopen weken spek ten Citicorporation en andere grote banken in Amerika hun 'stroppen- potten' met miljarden dollars van wege niet invorderbare leningen aan vooral Brazilië. Hoewel Brazi lië zei afbetaling te hervatten, wan neer de staatskas weer over vol doende reserves beschikt, ont stond bij veel schuldeisers de vrees dat het eenzijdige Braziliaanse be sluit bij andere schuldenlanden in de Derde Wereld navolging zou vinden. ROTTERDAM (ANP) - De kans dat de Rotterdamse Droogdok Maat schappij (RDM) mee gaat bouwen aan onderzeeboten voor de Cana dese marine is sterk geslonken. De politieke druk in Canada om kern- onderzeeërs aan te schaffen in plaats van de conventioneel (die sel-elektrisch) aangedreven boten is sterk toegenomen, aldus gister middag RDM-directeur drs. A. de Bruin. Een keuze voor kernonderzeeërs zet de zeven Europese mededin gers in het project (uit Engeland, Frankrijk, Italië, Zweden, West- Duitsland en ons land) vrijwel ze ker buiten spel. Behalve de Ameri- maar over heel 1987 verwacht hij, zoals eerder door de ABN is voor speld, een ongeveer gelijke winst als in 1986. Hazelhoff denkt dat het tweede halfjaar de winstdaling van het eerste zal goedmaken door on der meer expansie van het buiten lands bedrijf en door het aantrek ken van de rentemarge, het rente- verschil tussen aangetrokken en uitgezette gelden. Eind vorig jaar lag die marge op 2,75 procent. kanen zouden alleen de Fransen en de Engelsen een opdracht voor een kernonderzeeër aankunnen. De Canadese marine wil in de ja ren negentig zes tot tien onderzee boten in de vaart brengen. Direc teur De Bruin heeft echter niet alle hoop op een opdracht aan RDM la ten varen. Mogelijk denkt een vol gende regering er na de verkiezin gen in Canada volgend jaar anders over. De Canadezen zouden vol gens hem wel eens terug kunnen schrikken voor de kosten van kernonderzeeërs, die in het ge bruik drie keer zo duur zijn als de conventionele boten, aldus De Bruin. Kernonderzeeërs hebben het voordeel dat ze veel langer on der water kunnen blijven. Over een mogelijke opdracht voor een squadron onderzeeboten voor Saoedi-Arabië kon De Bruin geen nadere mededelingen doen. Het is nog steeds onduidelijk of de Saoedis wel tot aanschaf van zulke boten overgaan. Over contacten met andere landen wil de directie van RDM geen mededelingen doen, omdat dit het krijgen van de opdracht in gevaar zou kunnen brengen. Volgens De Bruin wordt gepraat met 'een aantal landen'. Van de vijftienhonderd werkne mers van RDM werkt ongeveer de helft in de marinebouw, hoofdza kelijk aan onderzeeboten voor de Nederlandse marine. De bouw daarvan zal vermoedelijk in 1992 worden afgerond, maar de voort gang van de produktie van onder zeeboten komt in gevaar als in de loop van volgend jaar geen concre te opdrachten zijn binnengehaald. Gezien de voorbereidingstijd van de bouw zou dan in 1990 een 'gat' in de produktie kunnen ontstaan, aldus De Bruin. Volgens De Bruin bestaat de kans dat Taiwan zich in de toe komst gaat opwerpt als bouwer van onderzeeboten, waarbij dit land gebruik maakt van de kennis die het verwerft op basis van de twee onderzeeboten die de Schie- damse werf Wilton-Fijenoord op dit moment voor Taiwan bouwt. Volgens De Bruin probeert Korea al jarenlang over de hele markt op die manier kennis op te doen om te zijner tijd zelf onderzeeboten te gaan produceren. Ook de RDM is door Korea benaderd. Maar de RDM ziet er volgens De Bruin 'geen heil in' er op die manier een concurrent bij te krijgen. SAN FRANCISCO (UPI) - Ja panse investeerders, van wie be kend is dat ze veel yens overheb ben voor grote kunst als Van Gogh, hebben iets nieuws ont dekt om hun geld aan kwijt te kunnen: klassieke Amerikaanse automobielen. Er worden bedragen geboden van 120.000 gulden voor een Ca dillac Convertible uit 1959 tot 450.000 gulden voor een Ferrari Daytona uit 1971. „De meeste handel is met Japan", verklaarde Rick Cole van de grootste verko per van collectioneur-auto's. „Gek eigenlijk want die rijden al tijd in kleine auto's. Een Cadillac uit '59 is drie maal zo groot als een Toyota". Japanse investeerders zien de Amerikaanse auto's als een veili ge belegging. Ironisch genoeg zijn de automobielen met de gro te vinnen, ontworpen voor de Amerikaanse autowegen, witte olifanten in de smalle, bochtige straten van Tokio. Daardoor ein digen veel van de wagens waar ze werden ontdekt - in de garage. De Japanse favorieten op de au tomarkt zijn Cadillac Converti bles uit de jaren 50 en 60, Mus tangs, Chryslers en Thunder- birds uit 1961-1963. PILSNER vakmanschap is meesterschap OP EEN DAG DRINK )E GEEN RIER MEER, MAAR DRINK JE GROLSCH. De huidige tijd kenmerkt zich door een grote mate van gelijkvormigheid. En dat is voor veel zaken misschien wel nodig, echter niet voor de beugellies van Grolsch. De beugel ties van Grolsch heeft haar eigen traditie. Evenals het Grolsch bier. Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7