YS-fregat voer in o orlogi szone r{ Rust ondergaat in Moskou psychiatrisch onderzoek Hoopvol resultaat aids-vaccin Franse onderzoeker Irak over aanval: Ontslag geëist van VS-ondenninister België: geen geld voor Patriots DONDERDAG 4 JUNI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU (UPI/DPA/AP) - Ma- thias Rust, die vorige week zijn Cessna-sportvliegtuigje neerzette op het Rode Plein, ondergaat mo menteel in Moskou een psychia trisch onderzoek om vast te stellen of een geestesziekte de oorzaak was voor zijn vijf uur durende vlucht naar de poorten van het Kremlin. Dit heeft een hoge Sow- jet-functionaris verklaard in een vraaggesprek. „Hij praat echt vreemd en glim lacht de hele tijd", zei Valentin Fa- lin, het hoofd van het Sowjet-pers- bureau Novosti, tegenover het Westduitse dagblad Bild. Op de vraag waarover de 19-jarige West duitser met zijn Russische onder vragers praat, antwoordde Falin: „Hij praat over zijn ideeën over vrede en dat hij graag vliegt. Hij zei dat hij de kortste route nam i Gevraagd of hij de indruk heeft wordt ook onderzocht". dat Rust geestelijk ziek is, zei Falin dat dit ook wordt onderzocht. „Hij blijft maar zo vreemd lachen", zei hij. Falin, die door het blad een ver trouweling van partijleider Michail Gorbatsjov wordt genoemd, zei dat „er waarschijnlijk geen gevolgen de politieke betrekkingen Helsinki. Hij heeft nog niet gespro- (met West-Duitsland) zullen zijn als blijkt dat hij slechts en een vliegende gek is. Volgens Bild werd Rust kort na de landing op het Rode Plein door een Westduitser gevraagd of hij de vlucht maakte als demonstratie te gen iets. „Ik wilde gewoon eens landen op het Rode Plein", haalde de Westduitse reisgids hem aan. Rust lachte alleen maar en haalde zijn schouders op toen hij te horen kreeg „daar krijg je een hoop last mee". Op een vraag van iemand of hij ook weer wilde opstijgen van het Rode Plein, lachtte Rust en antwoordde: „Dat weet ik nog niet. Afwachten maar". Mathias Rust maakte gebruik van stafkaarten voor zijn vlucht naar Moskou. Hij had de kaarten volgens een manager van de zaak 'Eisenschmidt' in maart op bestel ling gekregen van een winkel in Frankfurt. Volgens de manager had Rust al zes of zeven maal eer der stafkaarten besteld. De voor militair gebruik bedoelde kaarten zijn volgens hem vrij verkrijgbaar. Stafkaarten van alle mogelijke ge bieden ter wereld worden in de Bondsrepubliek Duitsland ook door Amerikaanse, Britse en Fran se uitgeverijen verstrekt. Voorts heeft een woordvoerder van de Westduitse regering gezegd dat Bonn nog altijd niet weet waar om Rust zijn vliegtuigje juist op het Rode Plein in Moskou aan de grond zette. Tegelijkertijd opper den Sowjet-functionarissen en sommige Westduitse kranten dat de stunt misschien niet alleen het werk is geweest van de 19-jarige pi loot. De Westduitse regeringswoord voerder verklaarde dat Bonn nog steeds ijverde voor de vrijlating van Rust, maar dat het Kremlin nog geen uitsluitsel heeft gegeven over wat er met de piloot gaat ge beuren. WASHINGTON (UPI/DPA/AP) - Het Amerikaanse fregat Stark, dat vorige maand in de Golf door de Iraakse lucht macht werd bestookt, bevond zich in de door Iran afge kondigde oorlogszone. Dat hebben de Iraakse autoriteiten verklaard tegenover de Amerikaanse functionarissen, die in Bagdad een onderzoek instellen naar de aanval op de Stark. Washington spreekt de Iraakse visie op de gebeurte nissen tegen. De piloot van het vliegtuig dat twee Exocet-raketten op het Ame rikaanse schip afschoot dacht dat hij een Iraans vaartuig trof, zo luidt Iraakse lezing. De piloot zou pas een dag later via de media hebben vernomen dat hij een Amerikaans schip had geraakt. Irak voelt zich gerechtigd ieder schip in de Iraan- se oorlogszone aan te vallen. De Amerikanen bestrijden de Iraakse verklaring. Volgens het Pentagon is vastgesteld dat de Stark zich twaalf zeemijl buiten de oorlogszone bevond. Het Ameri kaanse ministerie van defensie ba seert zich op gegevens van onder meer een AWACS-radarvliegtuig. Zowel de Verenigde Staten als Irak hebben het incident gekarak teriseerd als een ongeluk, waarbij het fregat werd aangezien voor een oorlogsschip van een andere natie, vermoedelijk Iran. Irak maakte of ficieel zijn excuses en deed de toe zegging dat het zal zorgen voor compensatie voor de aanval, die leidde tot de dood van 37 Ameri kaanse zeelieden. De bronnen verklaarden dat schout-bij-nacht David Rogers, het hoofd van een commissie van Amerikaanse militairen en diplo maten die kortgeleden terugkeer de uit Bagdad, een geheim rapport over de zaak heeft voorgelegd aan het Pentagon. De informatie van de zegslieden is ontleend aan een samenvatting van dit geheime ver slag. In het rapport wordt niet inge gaan op de kwestie van het uitblij ven van een reactie van de USS Stark op de aanval. Dat element van de zaak wordt onderzocht door een afzonderlijke militaire com- Intussen riep president Sjeik Zayed van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) de Amerikaanse senatoren John Glenn en John Warner op bij de Amerikaanse re gering en haar bondgenoten te Buitenland kort pleiten voor inspanningen om een einde te maken aan de zeven jaar oude Golfoorlog. Glenn en Warner bezochten sjeik Zayed in het kader van een rondreis door vijf Golf-na- ties om besprekingen te voeren over beveiliging van de olieroutes in het gebied. De Los Angeles Times publiceer de gisteren de resultaten van een opinieonderzoek naar president Reagans voornemen om Koeweit se tankers te laten escorteren door de Amerikaanse marine. Uit het onderzoek blijkt dat slechts 27 pro cent van de ondervraagden Rea gans plan steunt. Tweeëndertig procent is tegen en 41 procent weet het niet. De meerderheid is tegen Amerikaanse vergeldingsactie als Iran een Koeweitse tanker varend onder Amerikaanse bescherming zou vernietigen. Slechts 29 procent is in dat geval voorstander van een Amerikaanse tegenaanval op Iraanse doelen. Zesentwintig pro cent wil in dat geval in het geheel geen Amerikaanse tegenactie. Ne gentien procent acht een diploma tiek protest voldoende. ADVERTENTIE LEKKER KOEL MET CARRIER AIRCONDITIONING Intrekking: Bel de Carrier dealer voor een vrijblijvend advies en prijsopgave. Weber Koeltechniek 2351 AN Leiderdorp 071-895418 TRIPOLI (Rtr/DPAIUPI) - Tienduizenden Libanezen waren gisteren in de Noordlibanese havenstad Tripoli op de been om de laatste eer te bewijzen aan premier Rashid Karami, die maandag om het leven kwam bij een bomaanslag. De lijkkist werd onder enorme belangstelling van Karami's geboortehuis in Tripoli naar de Mansouri-moskee gebracht. Daarjwerd een rouwdienst gebouden, waarbij Libanese politici en ambassadeurs van de Sowjet-Unie en enkele Westeüropese landen aanwezig waren. In de overvolle moskee viel waarnemend premier Selim Hoss flauw. Karami werd begraven op een kerkhof in de buurt van de moskee. Syrische soldaten moesten met hun riemen om zich heen slaan om in de rouwende menigte een weg vrij te maken naar het familiegrafEen man die de rouwstoet vanaf zijn balkon gadesloeg overleed aan een hartaanval. „Nu zijn wij wezen", riepen veel rou wende Libanezen uit. Karami kwam maandag om het leven toen onder zijn stoel in een legerhelikopter een bom ontplofte. De explosieve lading was verstopt in een aktetas. Enkele onbekende organisaties hebben de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeeist. Sommige islamieten hebben de christenen de schuld gegeven van de moordaanslag. (foto AP) tief beslist geen Patriot-raketten worden opgevuld door de andere Belgen zeggen dé anderhalf mil- Verenigde Staten, de Bondsrepu- jard gulden, die de aanschaf van de bliek en Nederland, dat 20 lanceer- Günther Wallraff, de 44-jarige au teur van het boek Ganz Unten (Ik, Ali), over,illegale manipulaties met buitenlandse werknemers, hoeft een boete van 75.000 mark niet te betalen. De boete was hem opge legd na een klacht van de onderne mer Hans Vogel, die Wallraff had verweten vermomd als Turkse gastarbeider vertrouwelijke ge sprekken met hem te hebben opge tekend en gebruikt bij de verfil ming van zijn boek. Vlak voordat een door Wallraff aangespannen beroepszaak zou dienen besloot Vogel echter zijn aanklacht in te trekken. Winst Bij een opinie-peiling in 60 Brit se kiesdistricten is gebleken dat Labour twee punten winst heeft gemaakt en nu nog maar vijf pun ten achterloopt op de Conservatie ven. De Conservatieven staan met 40 procent weliswaar nog steeds bovenaan, maar het verschil tussen deze partij en Labour wordt steeds kleiner. Het is daardoor nog maar de vraag of de partij van premier Margaret Thatcher tijdens de raketten zou kosten, niet te kun nen opbrengen. Door dit besluit valt straks een STRANDING M i LARNE - De veerboot Ionic van de rederij Townsend Thoresen kwam gistermorgen vast te zitten kiezingen volgende week de abso- °P strand, nadat het de haven lute meerderheid zal behalen. van het Noordierse plaatsje Lame in dichte mist had verlaten. De meeste passagiers werden van Stembus boord gehaald, sommigen wensten De parlementsverkiezingen in Australië zijn met bijna acht maan den vervroegd en worden nu op 11 juli gehouden. Volgens premier Bob Hawke was ontbinging van het parlement noodzakelijk omdat de oppositie in de Senaat een wets voorstel dat invoering van een legi timatieplicht beoogde had weten te blokkeren. De regering van Hawke acht invoering van het sys teem nodig om op het gebied van belastingfraude doeltreffend op te kunnen treden. het schip echter niet te verlaten. Een sleepboot zal proberen het schip tijdens hoog water vlot te trekken. Voor Townsend Thoresen is de stranding, na de ramp met de Herald of Free Enterprise bij Zee- brugge, een nieuwe tegenslag. (foto ANP) inrichtingen met 160 raketten heeft besteld. Door de Amerikanen is de laatste weken grote aandrang op de Belgi sche regering uitgeoefend om de Patriots toch te kopen. Deze raket ten zouden de volstrekt verouder de Nike-raketten moeten vervan gen, die door de Belgen uit dienst zijn genomen. De Belgische premier Wilfried Martens zei gisteren het geld van de Patriots liever te gebruiken voor het moderniseren en verster ken van het eerste legerkorps, dat in West-Duitsland gelegerd is. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Nederland heeft België bijna de hele parate landmacht (28.500 man) in de Bondsrepubliek gelegerd. Dat Belgische legerkorps staat in de NAVO overigens, als gevolg van het veelal verouderde materieel, niet zo goed aangeschreven. De regering wil nu meer geld gaan uittrekken om de inzetbaar heid van de Belgische fronttroepen te verbeteren. De aanschaf van de dure Amerikaanse luchtafweerra- ketten zou die plannen ernstig kunnen verstoren. Woordvoerder André Claesen van het ministerie van defensie gaf toe dat de Belgische beslissing een verzwakking van de NAVO-verde- diging inhoudt. Binnen de NAVO wordt bovendien gevreesd dat de Belgische stellingname een prece dent kan scheppen en dat de ande re bondgenoten hun eerdere toe zeggingen in heroverweging zullen nemen. Claesen zei tevens dat de NAVO het erover eens is dat afzien van de Patriot-raketten minder zwaar weegt dan bezuinigen op an dere Belgische defensie-onderde len. WASHINGTON (AP) - Democra ten hebben gisteren aangedrongen op het ontslag van de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Elliott Abrams nadat deze heeft erkend het Congres te heb ben misleid in de kwestie van de Amerikaanse overheidssteun aan de verzetsbeweging in Nicaragua. Abrams heeft echter gezegd dat hij er niet aan denkt om af te treden en dat hij daarbij de steun heeft van minister van buitenlandse zaken Shultz. Naar het oordeel van David Bo- a, voorzitter van de Senaatscom missie voor de inlichtingendien sten, kan het aanblijven van Abrams alleen maar een belasting vormen voor de regering-Reagan. Met name bij haar streven de ge schonden vertrouwensrelatie met het Congres inzake het buitenland se beleid te herstellen. Senator George Mitchell sprak zelfs de me ning uit dat het vertrek van Abrams „onverbiddelijk en onver mijdelijk" is. Dit omdat Abrams nu zelfheeft toegegeven dat hij mislei dende informatie heeft verstrekt over de betrokkenheid van Ameri kaanse overheidsinstanties bij pri- vé-initiatieven om wapens te leve ren aan de Nicaraguaanse Contra- beweging in een periode dat dat door het Congres was verboden. Tijdens de hoorzittingen van het Congres in de Iran-affaire betoog de Abrams dat hij zich verraden voelde door de gewezen medewer ker van het Witte Huis, Oliver North, die geldt als de belangrijk ste organisator van de wapenle veranties aan de Contra's. De on derminister gaf toe dat hij er beter aan zou hebben gedaan om de acti viteiten van North scherper in de gaten te houden. Inmiddels wil de door president Reagan benoemde onafhankelijke aanklager in de Iran-affaire, Law rence Walsh, dat North geen im muniteit wordt verleend. Walsh liet gisteren weten daartoe een ver zoek te hebben gericht aan de on derzoekscommissies van zowel het Huis van Afgevaardigden als de Senaat, waarover vandaag wordt beslist. Walsh onderzoekt welke (foto AP) betrokkenen strafrechtelijk ver volgd kunnen worden. Hij erkende dat de commissies nog altijd be hoefte hebben aan veel ontbreken de stukken uit de Irangate-puzzel. Deze kan North als een van de hoofdrolspelers verschaffen, maar hij is daartoe alleen bereid als hij niet wordt bloot gesteld aan straf rechtelijke vervolging op basis van zijn eigen getuigenverklaring. Walsh houdt echter rekening met de mogelijkheid, dat na het verhoor van voormalig nationaal veiligheidsadviseur Poindexter geen behoefte meer bestaat aan ook nog eens een getuigenis van North. Walsh heeft al een grote hoeveelheid belastend bewijsma teriaal tegen North onder verzege ling bij een rechtbank gedepo neerd. Dat is nodig om later een strafzaak te kunnen beginnen te gen North, wanneer hem toch im muniteit wordt verleend. ADVERTENTIE Redding Een Westduits reddingsschip heeft de afgelopen dagen 642 Viet namese bootvluchtelingen uit zee opgepikt. De vluchtelingen wer den op gammele bootjes aangetrof fen in de Zuidchinese Zee. Zij wor den naar de Filippijnse havenstad Puerto Princesa gebracht. Eerder dit jaar redde de organisatie 264 ge vluchte Vietnamezen. De vluchte lingen worden ondergebracht in kampen, waar zij wachten op toe stemming om zich in een ander land te vestigen. WASHINGTON (AP) - De Franse onderzoeker Daniel Zagury, die onder meer bij zichzelf een door hem ontwikkeld aids-vaccin heeft ingespoten, heeft tijdens een aids- congres in Washington onthuld dat dit vaccin heeft geleid tot een klei ne toename van de activiteit van het immuunsysteem. Zagury, die aids-onderzoek doet in Zaire, heeft het vaccin behalve bij zichzelf ook ingespoten bij 10 aids-patienten en 12 gezonde vrij willigers. Het ging om een water pokken-vaccin, waarin door gene tische manipulatie delen van het aids-virus waren ingeplant. Dit vaccin leidde tot immuniteit tegen twee zeer verschillende vormen van het aids-virus. Dit wordt als een belangrijke ontdekking be schouwd, omdat dit suggereert dat het wellicht mogelijk is om met één vaccin alle aids-varianten te bestrijden. Sommige onderzoekers vrees den dat Zagury met zijn zelfge maakte vaccin zijn eigen immuun systeem zou aantasten. Zagury maakte echter bekend dat bij geen van de proefpersonen een ver zwakking van het immuunsysteem is waargenomen, en dat ook geen andere ziekteverschijnselen zijn geconstateerd. Zagury zei dat zijn vaccin een kleine toename van ac tiviteit teweeg bracht in de beide! delen van het immuunsysteem, te1 weten het celgebonden, specifieke deel, en de humorale, niet-specifle- ke aangeboren afweer. Volgens veel deskundigen zijn beide com ponenten van het afweersysteem nodig voor het afbreken van een aids-infectie. De humorale, aange boren afweer vernietigt de virus- cellèn die vrij in de bloedbaan zwe ven, maar kan niet bij de viruscel len die zich al in een lichaamscel genesteld hebben; hiervoor is de Een medewerker van een onder zoekscentrum in New York, Don Des Jarlais, heeft erop gewezen dat de officiële cijfers over de aantal len dodelijke gevallen van aids waarschijnlijk te laag zijn, omdat hierbij geen rekening wordt ge houden met de sterfgevallen tenge volge van tbc, hartaandoeningen en longontsteking, die door aids ontstaan. Volgens Des Jarlais is in New York het aantal doden onder drugsgebruikers tengevolge van deze ziekten dramatisch gestegen sinds de aids-epidemie in 1978 uit brak. In New York zijn ongeveer 3.000 sterfgevallen officieel toege schreven aan aids, maar als men dergelijke „afgeleide" ziekten mee rekent moet men daar nog 1.500 bijtellen, meent Des Jarlais. Op de conferentie wordt obk aandacht besteed aan de kennis die bij het publiek over de ziekte bestaat. Daarbij is uit Amerikaanse onderzoeken gebleken dat er on der Amerikaanse scholieren nog veel onbegrip over de ziekte heerst. De organisatie Planned Pa renthood schat dat in de Verenigde Staten zeker 12 miljoen adolescen ten seksueel actief zijn, en dat 60 procent van hen op hun 17de jaar seksueel contact heeft of heeft ge had. Uit gegevens die zijn verzameld door de Amerikaanse federale Cen tra voor Ziektebeheersing (CDC) blijkt dat zwarten gemiddeld bijna drie keer zoveel risico lopen om aids te krijgen als blanken; Hispa- nics, de Amerikanen van Spaanse of Latijnsamerikaanse afkomst, hebben bijna twee keer zoveel kans de ziekte op te lopen. De zwarten vormen 11 procent van de Amerikaanse bevolking, maar 25 procent van alle aids-patienten is zwart. Hispanics vormen slechts 8 procent van de bevolking, maar zij vormen 14 procent van de aids-ge- vallen. Volgens Richard Selik, werk zaam bij de CDC, kan dit opvallen de verschil voor een groot deel worden verklaard uit het gemeen schappelijk gebruik van naalden bij drugsgebruik door zwarten en Hispanics. Twee onderzoekers uit Groot- Brittannië hebben verslag uitge bracht over de effecten van de voorlichtingscampagne die eind vorig jaar in dat land is gestart. Volgens Lorraine Sherr, een psy chologe in het St. Mary ziekenhuis in Londen, heeft de campagne geen aanwijsbare invloed gehad op het seksueel gedrag van de bevol king. De campagne ging eind vorig jaar van start met advertenties in kranten en op publicatieborden, in januari gevolgd door onheilspel lend aandoende televisiespots, waarin aandacht werd gevraagd voor een brochure die bij alle Brit se gezinnen is bezorgd. Volgens David Miller, een arts die een studie heeft gemaakt van de resultaten van de campagne, heeft deze vooral bij de bevol kingsgroepen met het laagste be smettingsrisico veel ongerustheid veroorzaakt, terwijl zij op de groe pen die meer risico liepen weinig invloed had. Volgens Miller had er in de televisiespots meer feitelijke informatie moeten zitten over de ziekte, omdat veel mensen de bro chure ongelezen in de envelop heb ben gelaten. r

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5