Zuid-Holland ging in zee met 'dubieuze afValboer' Reportage Wallonië ook wel bekend als 'vuilnisvat van Nederland' 'K - Medicijnverslaving begint bij huisarts Gereformeerde Bond gewaarschuwd voor ghetto-vorming PAGINA 2 DONDERDAG 4 JUNI 1987 BRUSSEL - Over twee maanden worden in België nieuwe maatregelen van kracht tegen het illegaal storten van vooral Ne derlands afval. Schandalen zoals die rond de 150.000 ton illegaal bij het plaatsje Mel- lery ten zuiden van Brussel gestort Zuid hollands afval, moeten dan onmogelijk worden. door Hans de Bruijn De Belgische staatssecretaris voor leef milieu Miet Smet maakte gisteren de maatregelen bekend, die een uitvloeisel zijn van een al in 1984 aangenomen wet. De uitvoering daarvan is nu plotseling versneld als gevolg van het nieuwste af- valschandaal. Twee bij dat schandaal be trokken Belgen zitten nog steeds vast. Iedereen die vanaf augustus in België buitenlands afval wil storten of Belgisch afval het land wil uitvoeren, dan wel af val door België naar elders wil transpor teren, zal daar een Belgische vergunning voor nodig hebben. In de vergunning zal exact vermeld staan wat de transporteur bij zich mag hebben, waar het naar toe moet en via welke grenspost en welke rou te hij naar die bestemming zal moeten rij den. De Belgische douane zal aan de grens streng toezicht moeten gaan uitoefenen. Op het straks toch illegaal invoeren en storten van afval zullen zware straffen ko men te staan, zowel gevangenisstraffen als boeten. Er bestaan intussen de nodige twijfels over de nieuwe controle. De douane kampt al jaren met personeelstekort. En ook de Onafhankelijke Vlaamse Afval- maatschappij, die namens de Vlaamse deelregering optreedt, beschikt over on voldoende middelen. Zo onthulde de krant De Morgen gisteren dat de OVAM- controleurs bij hun werkzaamheden in het Vlaamse sinds kort niet meer dan een bepaald aantal kilometers mogen afleg gen. De OVAM heeft slechts vijf dienstau to's en de meeste controleurs doen hun werk in hun eigen auto, maar daarvoor krijgen zij nu minder vergoed. De twijfels worden ook gevoed door het feit dat de Nederlandse minister Ed Nij- pels en zijn collega in de Waalse deelrege ring, Daniel Ducarme, al bijna drie maan den geleden afspraken om de stort van Ne derlands afval strenger te gaan controle ren. Er zou een 22 man sterk controleteam komen. De Waalse deelregering kwam pas in actie, nadat in de media was onthuld dat per jaar een miljoen ton Nederlands afval in de Waalse bodem verdwijnt. Maar tot nog toe is niet veel gebeurd. Wallonië wordt wel eens het vuilnisvat van Nederland genoemd. Er zijn in het Franstalige landsdeel talloze officiële en verborgen stortplaatsen, vaak in zandaf- gravingen, vooral in de streek ten zuidoos ten van Brussel. De stortplaats in Mellery is een tamelijk grote. Bovendien verdie nen heel wat (vooral Waalse) gemeenten aan de afvalstort, ook als die niet volgens de wet geschiedt. De Nederlandse bedrij ven en overheden kan vaak niets ten laste worden gelegd, omdat zij contracten slui ten met lokale Belgische overheden. Een Waals afvalbedrijf heeft een con tract met een aantal Nederlandse gemeen ten voor de 'levering' van 100.000 ton huis- houdafval. Het geld daarvoor - een half miljoen gulden - mogen zij via een regio naal fonds gebruiken voor het verwerken van hun eigen afval. Driekwart van het Nederlandse afval, dat vooral bestaat uit vliegas, slakken, grof huisvuil, chemisch afval, verontreinigde grond en bedrijfs- resten, zou afkomstig zijn uit Zuid-Hol land. DEN HAAG - De provincie Zuid- Holland erkent enige schuld te hebben aan de illegale stort van 19.000 ton verontreinigde grond in Mellery, een dorp ten zuidoosten van Brussel. Het provinciaal be stuur was vergeten om de Openba re Afvalstoffen Maatschappij (OVAM) in het Belgische Mechelen om advies te vragen. De OVAM zegt in dat geval Zuid-Holland ze ker te hebben ontraden om de stor/ t te laten doorgaan, omdat de afval- stoffenhandelaar Herman Stevens uit Schilde er bij betrokken was. door Weert Schenk Volgens de OVAM heeft Stevens geen goede naam. Afgelopen dins dag deed de Belgische justitie een huiszoeking bij hem. Stevens wordt er van verdacht een van de spilfiguren te zyn in een grote zwendelzaak met duizenden ton nen chemisch afval en verontrei nigde grond. Leveranciers van de afvalstoffen zouden gedacht heb ben dat het gif netjes zou worden verwerkt, terwijl het gewoon in een leemput bij Mellery werd ge kieperd. Zo is goud geld verdiend. Het gaat om dumpingen in de pe riode 1984 en 1985. Naar zeggen van de Belgische justitie kwam het afval onder meer uit Rotterdam, Den Haag, Schie dam, Capelle aan den IJssel, Utrecht, Heerhugowaard en Wor- merveer. De grootste hoeveelheid kwam uit Leidschendam. Daarmee was een bedrag gemoeid van rond de een mihoen gulden. De provin cie Zuid-Holland heeft een groot deel van dit bedrag betaald. Op verzoek van de Belgen haalde de Rotterdamse justitie ook dins dag de administratie weg bij de Schiedamse firma Imu-Iwema- techniek. Directeur F. Bouman wordt er van verdacht als Neder landse contactpersoon van Ste vens ook geknoeid te hebben. Bou man zou de contracten hebben ver worven van gemeenten en bedrij ven. De Rotterdamse justitie noch de Belgische willen meer informa tie geven over de zaken van Bou man en Stevens. De Schiedamse 'afvalmakelaar' zelf zegt alleen be trokken te zijn geweest bij de Leid- schendamse gifgrond, maar onder streept niets illegaals te hebben ge daan. Verffabriek De provincie Zuid-Holland is al leen op de hoogte van de export van het Leidschendamse afval. Over de uitvoer van gifgrond en chemicaliën uit andere plaatsen in de provincie is niets bekend. In Leidschendam werd de gifgrond afgegraven van een terrein waar vroeger de verffabriek Tinanine stond. In 1980 kocht de gemeente het terrein voor de bouw van 45 eensgezinswoningen onder de voorwaarde dat de grond schoon werd opgeleverd. TNO had ont dekt dat de bodem vervuild was met lood, zink, chroom en aroma ten. De eigenaar van de verffabriek, Copon Coatings in Schiedam, zag in eerste instantie geen kans om een schoonmaakoperatie op gang te brengen. Daarna hoefde het niet meer, want het bedrijf ging failliet. De vuilstort in Mellery. Er wordt goud geld ver diend in de illega le afvalhandel. (foto ANP) IItlïXi- 1 - De Rijswijkse aannemer W. Gleym kocht daarop het terrein met het oogmerk om dat na schoonmaak van de grond te verkopen aan de gemeente. Gleym zegt dat de grond niet zwaar vervuild was. Het was meer puin, vermengd met grond. Slechts een klein gedeelte was verontreinigd. „Het had hier zo op een normale vuilnisstort ge kund". De provincie dwong Gleym in 1985 om de gifgrond naar België te brengen. „Ik vond het te gek om daar zoveel geld aan uit te geven". Met de Belg Stevens heeft Gleym nooit van doen gehad. De Ryswijkse aannemer zegt zelf wel geweest. Het leek hem dat alles goed voor elkaar was. Directeur Bouman van Imu-Iwematechniek zegt ook dat er nauwelijks chemi caliën in de grond uit Leidschen dam zat. „Een vingerhoed op een kubieke meter grond. Ik heb het in mijn eigen laboratorium geanaly seerd." Volgens hem ging het om 8000 ton grond. De prijs bedroeg 55 gulden per ton. Daarvan is 48 gul den naar Stevens gegaan voor transport en deponie. Bouman: „Die zeven gulden voor mij is geen zuivere winst. Daar moeten kosten van analyses, wegen en begelei ding vanaf." Wereldje Bouman zegt dat hij als 'afval- boer' Stevens al kende. „Ons we reldje is klein". Hij had al eerder zaken met de Belg gedaan. Kleine projecten meestal, zoals de veront reinigde grond van de gasfabriek in Den Haag, wat de gemeente Den Haag overigens ontkent. Leid schendam was het eerste wat gro tere contract. Het is altijd prima verlopen met Stevens, zegt Bou- „Wat Leidschendam betreft is er niets illegaals gebeurd" ,zegt Bou man, „alles is met toestemming van de provincie gedaan. De fout ligt bij de overheid die te weinig geld over heeft voor de moderne reinigingstechnieken." Ook de woordvoerder van Leidschendam verwijst naar de provincie. „De provincie regelt de ontheffingen. Daarmee is voor ons de kous af." Zuid-Holland is akkoord gegaan met het transport naar België, toen bleek dat er in de provincie zelf geen verwerkingscapaciteit was. Gleym kreeg in eerste instantie toestemming om de schone grond in Zoetermeer te dumpen. Dat mocht niet meer, zegt de woord voerder, toen er plotseling vracht wagens met stinkende lading de stort kwamen op rijden. De provin cie vond het schoonmaken van de grond met behulp van moderne verbrandingstechniek te duur, zo dat voor de optie België werd ge kozen. De provincie vroeg aan de Rijks inspectie voor de Milieuhygiëne, de gemeenten Leidschendam en Schilde om advies over de vergun ning. De OVAM werd vergeten. De gemeente Schilde kreeg het ver zoek, omdat daar de verwerking zou plaats vinden op het adres Gouwberg 3. Hier staat echter een prachtige villa van de Stevens, die liever geen gifgrond in zijn omge ving heeft. „Dat adres was opgegeven", zegt de woordvoerder van Zuid-Hol land, „onze bevoegdheid gaat niet verder dan de eerste plaats waar het transport heen gaat. Dat kan een verwerkingsplaats zijn, maar ook een overslagloods. Wij hebben geen geld en mensen om te kijken of het allemaal in orde is. De vraag is ook of onze verantwoordelijk heid zich zover uitstrekt." De OVAM, in 1982 opgericht om de vuilstorten in Vlaanderen te controleren,'laat weten dat Zuid- Holland zeker was aangeraden om niet met Stevens in zee te gaan. Wallonië, waarin Mellery ligt, valt dan wel buiten de bevoegdheid van de OVAM, maar niettemin wa§ Stevens bekend als eigenaar van een stortplaats in Rumst. Die stort is gesloten, mede op verzoek van de plaatselijke bevolking. De OVAM zegt dat de dumpplaats zwaar verontreinigd is met chemi caliën. Omdat Vlaanderen niets met Wallonië te maken heeft, kon Ste vens daar zonder problemen zich opnieuw vestigen als afvalbemid- delaar. Hij regelde de zaken voor Jozef Heremans, eigenaar van de stort in Mellery. „Stevens maakt misbruik van het gebrek aan con trole in Wallonië", zegt de OVAM- zegsman. Stevens zelf is niet voor commentaar bereikbaar. Het is voor het eerst dat de Belgi sche justitie onderzoek doet naar zwendel met chemisch afval. In fe bruari van dit jaar onthulde^le Bel gische Europarlementariër Paul Staes een geheim rapport van de' OVAM. Daaruit bleek dat in België jaarlijks ten minste een miljoen ton, vaak giftig afval illegaal wordt gestort. Daarbij zit zeker 150.000 ton verontreinigde grond die in ons land is afgegraven bij schoonmaakoperaties. Het meeste vuil gaat naar zand- en steengroe ven in Wallonië. Bedrijven Staes noemde het een probleem dat grote financiële groepen uit Nederland en Duitsland vele stort plaatsen in Wallonië al dan niet di rect controleren. Vendex Interna tional, Hoogovens en een aantal Limburgse grindbedrijven hebben volgens hem niet alleen invloed in de afvalbewerking, maar ook in de steengroeven en in de bouw. Door die belangen wordt de illegale af voer naar Wallonië mogelijk, aldus Staes. Minister Nijpels (milieubeheer) noemde de uitvoer van afvalstof fen naar België daarop een mis stand en kondigde maatregelen aan. Niet lang daarna sloot België voor enige tijd de grenzen voor de invoer van chemische afvalstoffen vanuit Nederland. ROTTERDAM - „We weten ei genlijk veel te weinig van derge lijke medicijnenverslavingen af. Wat erover bekend is, is vooral medisch onderzoek naar de wer king van benzodiazepinen, of theorieën die moeten verklaren waarom vrouwen sneller kalme ringsmiddelen slikken dan man nen. Maar er is nauwelijks onder zoek gedaan naar vragen als: waarom schrijven huisartsen pil len als temesta, seresta, librium en valium voor. waarom vragen vrouwen erom, hoe ontstaat een dergelijke verslaving echt". door RunaHellinga Morgen wordt aan de Rotter damse Erasmusuniversiteit een congres over vrouwen en versla ving gehouden. De psychologe Iet van de Craats, verbonden aan het RIAGG Centrum West in de Maasstad, zal daar verslag doen van een experiment dat moest voorkomen dat vrouwen aan me dicijnen verslaafd raken. Een enigzins mislukt experiment, stelt ze zelf vast. De preventie is nog steeds niet goed op gang ge komen. Maar de ervaringen van het RIAGG zijn voor de Erasmu suniversiteit wel aanleiding ge weest om een onderzoek te be ginnen naar het ontstaan van dergelijke medicijnenverslavin gen. Ongeveer zeven procent van de Nederlanders slikt regelmatig kalmerende middelen. Vrouwen grijpen bijna twee keer zo vaak als mannen naar zo'n potje ge ruststelling. De stille verslaving aan benzodiazepinen, de meest voorgeschreven groep kalmeren de middelen, is een probleem dat pas de laatste jaren echt wordt onderkend. Hoewel medicijnenverslaving niet uitsluitend bij vrouwen voorkomt, is het probleem bij hen veel omvangrijker. Iet van de Craats verklaart dat uit de po sitie waar vrouwen in zitten: „Mannen kunnen makkelijker naar de kroeg. Verder is medicij nenverslaving een minder opval lend probleem, de omgeving wordt er minder mee belast, de vrouw kan haar werk blijven doen. Een moeder die altijd dronken is, zou al snel de kinder bescherming op haar nek krij gen". V oorschrijfgedrag Pillen zijn bovendien goedko per dan alcohol en er is makke lijk aan te komen: „De proble men beginnen in de spreekka mer van de huisarts. 80 procent van dergelijke middelen worden via recepten van de huisarts ver strekt". Het preventieproject van het RIAGG richtte zich dan ook op twee doelen: de huisarts over tuigen van het belang van een ander voorschrijfgedrag en ver slaafde vrouwen helpen met hun problemen. Volgens richtlijnen van de We- reldgezondsheidsorganisatie mogen kalmerende middelen niet langer dan vier maanden achter 'elkaar worden voorge schreven. In de praktijk blijken veel artsen zich daar niet zoveel van aan te trekken: het jarenlang uitschrijven van herhaalrecepten komt regelmatig voor. Huisartsen schrijven lang niet allemaal in dezelfde mate kalme rende middelen voor, blijkt uit het Rotterdamse experiment: Vijftien van de 85 Rotterdamse huisartsen hebben voor het RIAGG een maand lang bijge houden hoeveel recepten voor kalmerende middelen ze uit schreven. Dat bleek te variëren van nul tot zesendertig. Met na me vrouwelijke artsen grijpen maar heel zelden naar hun recep tenboekje om kalmeringsmidde len uit te schrijven. Volgens Van de Craats zijn er verscheidene redenen voor deze verschillen. Inlevingsvermogen in de problemen waarmee vrou wen komen, is een belangrijke factor. Tijdgebrek speelt ook een belangrijke rol: „Als je maar vijf minuten per patiënt hebt, heb je ook weinig mogelijkheden om uitgebreid op zijn of haar proble men in te gaan. En kalmerings middelen zijn voor allebei een beloning: de arts heeft het gevoel geholpen te hebben en de patiënt heeft een tijdelijke oplossing voor zijn problemen". By veel artsen bestaat boven dien een stereotiep beeld over vrouwelijke patiënten. Angsten en depressies behoren volgens hen tot de typisch 'vrouwelijke klachten' en worden vaak met een pilletje afgedaan. De pillen worden meestal voorgeschreven voor zaken als slapeloosheid, angsten en depressies. Klachten die, blijkt uit onderzoek, niet zo zeer typisch vrouwelijk, als wel typisch voor vrouwen in bepaal de maatschappelijke omstandig heden zijn. Uit Engels onderzoek blijkt dat de kans op een depres sie ongeveer vijf keer zo groot is bij vrouwen met grote gezinnen in de laagste inkomensgroepen dan bij vrouwen uit de mid denklasse. Huisvrouw Van de Craats heeft ook de er varing dat veel vrouwen die re gelmatig kalmerende middelen slikken, maatschappelijk in een verdrukte situatie zitten. In een hulpgroep die het RIAGG afge lopen jaar heeft gehad, zaten op vallend veel huisvrouwen van vijftig jaar en ouder die maar weinig vooruitzichten voor de toekomst hadden. In een aantal gevallen kan zij zich best inden ken dat vrouwen amper gemoti veerd zijn om te stoppen met de pillen: „Dan is dat probleem wel weg, maar daarmee is de uit- zichtsloze situatie waarin ze le ven nog niet opgelost". Tot nu toe heeft het RIAGG nog niet erg veel succes gehad in de pogingen om huisartsen te overtuigen van het belang om minder pillen voor te schrijven. Van de Craats richt zich nu meer op een ander voorschijfgedrag: „Vaak eisen vrouwen zelf van hun arts dat hij een recept geeft, anders gaan ze naar een ander. Artsen zouden duidelijk moeten maken dat het echt een tijdelijke aangelegenheid is, dat ze niet langer dan vier maanden voor schrijven. Bovendien moeten ze hun patiënten leren om niet steeds naar de pillen te grijpen, maar ze heel bewust te slikken, bij zichzelf na te gaan waarom ze behoefte aan een pil hebben. Op die manier leren mensen het zelf beter te regelen". Iet van de Craats: Vrouwen eisen vaak zelfvan hun arts dat hij een recept geeft. Anders gaan ze naar een ander... (foto GPD) Studiesecretaris ds. C. den Boer van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk heeft de Bond gewaarschuwd voor 'ghetto-vorming'. Hij deed dat gisteren op de jaarvergade ring van de Bond in Nijkerk. "Wij lopen gevaar ons terug te trekken in het bastion van de ge reformeerde belijdenis, in een piëtistische afzondering, waar de vragen van deze tijd als hoogst gevaarlijk worden gezien, en in een eigen positie binnen de kerk met zoveel mogelijk waarborg voor de eigen identiteit. Inmid dels stormen de vragen op ons af, al was het alleen maar via de kin deren. Vragen ook over het leven van alledag, waarin abortus, eu thanasie en alternatieve samen levingsvormen de gewoonste zaak van de wereld zijn gewor den. De waarde van het gerefor meerd belijden en geloven moet anno 1987 blijken. Geloven is nooit tijdloos". Den Boer moest bekennen, dat de hervormd-gereformeerden op dit punt 'niet zo sterk zijn', "ter wijl wij hier toch een enorme roeping hebben". "Het hart van de gereformeerde traditie moet constant, maar ook onbekrom pen worden bewaakt. Vanuit het allesbeheersende Woord van God moeten wij zo nodig ook on ze eigen traditie onder kritiek stellen". De studiesecretaris van de Bond vroeg zich in dit verband af of de Bond wel op de juiste ma nier heeft gereageerd op het fe minisme. "Moeten wij onze eigen traditie er niet op nakijken of wij niet vanuit een verkeerde uitleg van Genesis 3 de vrouto een rol hebben toebedeeld waardoor zij uiterst moeilijk kon toekomen aan een bijbelse, eervolle en waardige plaats in kerk en sa menleving?" Voor alle duidelijk heid zei ds. Den Boer erbij, dat hij hiermee geen verkapt plei dooi voor de vrouw in het ambt voerde. Daar blijft de Bond te gen. Over 'Samen op weg' Over het samengaan van her vormden en gereformeerden in 'Samen op weg' kwam algemeen secretaris ir. J. van der Graaf uit voerig aan het woord. Hij zei, dat de Bond 'kerkelijke ongehoor zaamheid' als verzet tegen 'Sa men op weg' afwijst. "Niemand van ons wil afscheiding. En als de Bond zich zou onttrekken aan alle Samen op weg-verbanden, zetten we onszelf in feite buiten spel in het geheel van de kerk die ons lief was en is. Niemand heeft gezegd dat we ons zullen afschei den als 'Samen op weg' doorgaat. Wél is gezegd dat de Hervormde Kerk, als het proces zó verder wordt gedreven, zélf zich af scheidt van die gemeenten die niet mee willen of kunnen gaan". Van der Graaf pleitte daarom voor 'bundeling van krachten'. "Isolement dreigt voor bondsge- meenten in streken waar zowel op gemeentelijk als classicaal ni veau tot vérgaande samenwer king of federatie wordt besloten. Van andere bondsgemeenten in gebieden waar nog lang geen sprake van samenwerking is, mag dan solidariteit worden ver wacht". Van der Graaf dacht aan een soort 'unie van gemeenten', die onder de hervormde kerkor de verder willen gaan. "Een be zield verband om eventuele dwang het hoofd te bieden en el kaar moreel of financieel te steu- nén". Zorg had Van der Graaf over de voortvarendheid waarmee van gereformeerde kant 'Samen op weg' wordt aangepakt. Hij waarschuwde dat op deze ma nier geesten worden wakker ge roepen "die ten slotte niet meer te beteugelen zijn". "De liefde voor de vaderlandse kerk kan niet zomaar worden overgeplant op een nieuw soort kerk, die de grootste gemene deler is van wat haalbaar is aan beleid en belijden en die intussen niet meer wortelt in de levende traditie van de Re formatie". Van der Graaf noem de 'Samen op weg' een 'geestloos proces'. Het hoofdbestuur van de Bond heeft kort geleden met het syno- debestuur gesproken over het gevaar van isolement waarin sommige gemeenten dreigen te worden gemanoeuvreerd. Er komt nog een vervolg op dit ge sprek. Dan zullen ook de pogin gen om de remonstranten bij 'Sa men op weg' te betrekken ter sprake komen. Die ziet de Bond met lede ogen aan. Voorzitter ds. C. van der Bergh gaf er duidelijk blijk van, be zorgd te zijn over het 'voortbe staan van de vaderlandse kerk' "Wij vrezen dat het fundament van het wezenlijke kerk-zijn wordt aangetast en ondergraven. Er wordt bij 'Samen op weg' slechts naar één bepaalde rich ting gekeken". Alleen de hervormde synode kan de beslissing van de landelij ke commissie voor het opzicht over niet-toelating van homosek suelen tot het avondmaal herroe pen, zo verwacht ds. A. Polhuis uit Rotterdam. Hij trad onlangs op als raadsman van twee sa menwonende homoseksuelen die bij de commissie in beroep waren gegaan tegen de beslis sing van hun kerkeraad om hen van het avondmaal uit te sluiten. De commissie erkende op juridi sche gronden het recht van de kerkeraad daartoe. "Als de synode op haar zitting van deze maand uitspreekt dat homoseksualiteit geen grond is voor uitsluiting van het avond maal, dan kan het homofiele paar opnieuw een procedure begin nen", zei Polhuis. "Maar dan moet er aan het begin'van de ver gadering wel een motie, worden ingediend, zodat de kwestie een officieel agendapunt wordt". Het paar kan na zo'n uitspraak naar het college van bezwaren en ge schillen gaan en daar bezwaar aantekenen tegen het besluit van de commissie voor het opzicht. Dat college kan vervolgens het besluit var tigen. De hervormde predikant ver wacht weinig van de motie die de provinciale kerkvergaderingen van Groningen en Drente tegen het besluit van de commissie hebben ingediend. Daarin wordt het synodebestuur gevraagd, er bij de commissie voor het op zicht op aan te dringen het ge wraakte besluit te vernietigén. Dat kan, volgens Polhuis, alleen als de procedure niet goed is ver lopen. "Nu valt daar altijd wel wat op aan te merken, maar niet zó dat het besluit kan worden vernietigd". Compromis. De Tweede Ka mer heeft een compromis-voor- stel van staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken aangenomen waardoor de kerken straks korting krijgen óp het ontvangen van persoonsge gevens voor hun ledenadmini stratie. De regering wilde de ker ken eerst helemaal niet laten be talen. Gezien het 'publieke be lang' van de kerken (en eventu eel andere organisaties) wordt hun een bijzondere positie toege kend tussen overheidsinstellin gen (die niet hoeven te betalen) en afnemers die het volle tarief op tafel moeten leggen. Hervormde Kerk: beroepen te Oss kandidaat D. M. de Jong Utrecht; aangenomen naar Rot terdam-Zuid (ziekenhuispasto raat) L. van Nieuwpoort Nun- speet (geestelijk verzorger 'Velu- wehorst'). Tegenstand. De Westduitse rooms-katholieke theoloog Hans Küng heeft de deelstaat Nordr- hein-Westfalen opgeroepen 'be slissende tegenstand' te bieden als de theologe Uta Ranke-Hei- nemann haar kerkelijke leerbe voegdheid zou kwijtraken we gens haar afwijkende visie op de maagdelijkheid van Maria. "De staat mag niet slechts toeschou wer zijn in dit binnenkerkelijk zuiveringsproces".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2