Segovia: passie voor de gitaar LEST grijpt mis met 'Loot' 'Triumph der Liebe': esthetisch genot 'Het paleis' heeft swingend slot Tweelingavontuur bij Werkteater DONDERDAG 4 JUNI 1987 PAGINA 23 in de rondte, iedereen en alles terroriserend. Het is werkelijk een bezoeking om zijn onder koelde, zelfgenoegzame spel dat op één acteertruc gebaseerd is, de understatement, te verdragen. Hij neemt eindeloos de tijd voor zijn teksten, trekt aan zijn pijpje, handen op de rug, handen in de zakken, wippend op de hakken van zijn schoenen en zeurt in gekmakende monotonie verder. En alle andere personages staan erbij en kijken ernaar als naar die beren die broodjes smeren. Er wordt veel te ingehouden geacteerd. Het begin is al lauw- tjes maar uiteindelijk valt ieder een stil en wordt het een soort hoorspel. En het ligt niet aan de tekst want die is leuk. Iedereen heeft in potentie een rol met gro te komische mogelijkheden maar niemand slaagt erin een ko misch personage neer te zetten. Nana Leigh als de moordzuchti ge verpleegster moet meer vamp en heks zijn, Jeremy Bentham - gezegend met een zeer komische uitstraling - moet alle schroom van zich afzetten, net als Christopher Buck die krachtig begon en in slow-motion eindig de. Er is een publiek dat ver overd moet worden. En de regie moet het gezeul met het lijk veel beter stileren, zoals ook de snel heid van de op- en afkomsten. Dat kleine deurtje in het decor is een ramp, terwijl de aankondi ging van Inspector Truscott mid dels een schaduw van zijn houd en pijp hel even mooi is maar daarna langdradig. Het is jam mer dat de regie niet heeft dur ven schrappen in de tekst van Orton, zoals het ook jammer is dat er bijna niet van het licht ge bruik werd gemaakt. De paar ke ren dat het licht veranderde wa ren werkelijk een verademing. RADBOUD ENGBERSEN LEIDEN - Het Werkteater gal gistermiddag zijn eerste kinder voorstelling van deze zomertour- nee in een grote tent op het Schuttersveld. 'Door dik en dun' 'is de titel van de voorstelling naar het boek van Tonke Dragt (Verhalen van de tweeling broers). Het was dringen voor de in gang van de grote rood-gele tent. Kleine kinderen renden doorel- kaar; gillend en duwend wie er het eerst naar binnen kon. De tent waar zo'n 800 personen in kunnen, was met een kleine 150 mensjes gevuld. Toch nog een herrie van jawelste. Een dikke vrouw zat midden in de 'zaal' aardappelen te schillen en een oude man poetste de schoenen van sommige kinderen. Daar door werden de druktemakers nog enigszins afgeleid. Om drie uur kwamen er zes in het zwart met wit geklede muzi kanten binnen om vervolgens op een apart podium plaats tene- men. Saskia Koning aan de cello, Ben Herman (altsax), Nico Se- venhuyzen (hobo), Kees van Zeist (slagwerk), Saskia Diel (viool) en Josef Willems achter de synthesizer. Willems schreef tevens de fantastische muziek die bijna constant tijdens de uit voering aanwezig was.Dat er weinig werd gesproken was dui delijk een voordeel voor de kin deren. Het verhaal verloopt vlot. Er wordt een tweeling geboren, twee jongens die veel lol samen beleven. De tweeling moet naar school waarbij het publiek erg leuk wordt betrokken. De leraar die voor de klas komt staan Fred Vaassen speelt tevens de heer op het kasteel) geeft de kin deren het idee dat ze op school zijn en laat ze zelfs meezingen. Na school trekken de jongens er op uit. Een bosbewoonster (Her- ma, gespeeld door Carla Riets- ma) raadt de jongens aan ieder een weg te kiezen. Een van de jongens, Lorenze, gespeeld door Marc Krone, wil een mooi vak le ren. De andere jongen, Jiacomo, gespeeld door Flip Filz, gaat op avontuur. Beiden maken vanal- les mee totdat ze elkaar weer ont moeten op het kasteel waar Jia como ,die in les is gegaan bij een dief, een beker moest stelen. Jan- nez zijn leermeester (Herman Verbeeck die ook de rol van va der speelde) heeft Jiacomo dat opgedragen. De beker wordt door de vrouw des huizes (Daria Mohr) onder haar rok gedragen. Jiacomo steelt de beker en zou met de dochter (Sabine Heres) mogen trouwen, maar wordt ge vangen gezet als blijkt dat alle bekers weg zijn. Broer Lorenzo, die het vak van goudsmid was gaan leren, vindt de dader (Vino de wachter van het kasteel ge speeld door Pim Lambeau). Hij redt zijn broer en na enig moei lijkheden over wie er nu met de dochter mag trouwen komt alles tot een goed einde. De dochter trouwt met haar neef (Peter Blok). Deze laatst wist zijn rollen zo goed te spelen dat je nauwlijks door had dat hij ook een van de meesters speelde en de leermees ter van Lorenzo. Het is ook de neef die tegen het einde de mi crofoon pakt en een lied voor zijn geliefde zingt. Dit gebeurt echter op een moderne, frisse manier zodat je er weer helemaal wakker van wordt. Want na een uur gaat de voorstelling lang duren. Ook Fred Vaassen liet de kinderen geheel in het verhaal opgaan door het zo echt mogelijk spelen van zijn rollen. Het was opval lend dat de vrouwelijke rollen met minder inspanning werden gespeeld. De kinderen die helemaal in het verhaal meedoen, roepen en geven raad aan de spelers op het toneel. Dat er bijna geen decor was, deed er weinig toe. De be trokkenheid met het publiek was uniek en vervaagde alles erom heen. Tessa Lute heeft alle kos tuums ontworpen, die eenvoudig maar toch zeker de moeite waard Zaterdagmiddag is er nog een kindervoorstelling in de tent op het Schuttersveld. EVELINE VAN VLIJMEN MADRID (ANP) - Vingers die over de snaren dansen, ogen die scherp hun bewegingen volgen en een bij na kinderlijke glimlach van vol doening aan het slot van het spel. De talloze minnaars van de klassie ke gitaar die de vele honderden re citals hebben bijgewoond die de begin deze week ovrerleden And res Segovia over de hele wereld heeft gegeven, zullen deze herinne ring bewaren aan de man die de wat verwaarloosde klassieke gitaar een geëerde plaats in de concertza len bezorgde. Wanneer hij de snaren beroerde en de eerste tonen liet klinken, leek het of Segovia zojuist een schitterend instrument had ont dekt waaraan hij, als door een won der dat hij zelf niet kon verklaren, de schitterendste akkoorden ont lokte. Het leven van de op 18 februari 1894 in Linares, in het zonnige An- dalusië, geboren Spaanse virtuoos is één lange periode geweest van liefde tussen mens en instrument. Al op zeer jonge leeftijd ontstond zijn passie voor de gitaar. Als jon gen van een jaar of vijf, hij werd door een oom en een tante in Gra nada opgevoed, luisterde hij graag naar de vurige zigeunermuziek van zuidelijk Spanje en de vrolijke Spaanse 'zarzuela', een luchtige opera. Onder de invloed hiervan besloot hij reeds op zeer jeugdige leeftijd zich voortaan uitsluitend aan de muziek te wijden. Zijn fami lie was niet muzikaal en zij pro beerde hem van het idee af te bren gen en hem er toe te bewegen een praktischer beroep zoals dat van apotheker te kiezen. Ten slotte kreeg hij zijn zin en mocht hij vioolles nemen, geen gitaar, want in dit „ellendige instrument" zagen zijn opvoeders al helemaal geen toekomst voor de jonge Andres. Zijn leraar pakte de zaak flink aan - „zo flink dat ik hem en de muziek ging haten", zei hij eens. Hij pro beerde daarna de piano, maar dit instrument kon hem niet erg beko ren. „Ten slotte koos ik de gitaar omdat zelfs in de ruwe handen van de stadsmensen de melancholieke klank en de schoonheid ervan be houden blijven". Toen hij geen leraar kon vinden die hem beviel, besloot hij zichzelf les te geven. Terwijl Segovia zich uitsluitend hiermee bezig hield, ontwikkelde hij geleidelijk zijn ei gen techniek. Terwijl hij een steeds grotere perfectie bereikte, raakte Segovia bezeten van één verlangen - een hoger aanzien te geven aan de gi taar, die sommige mensen be schouwden als een instrument dat alleen geschikt was voor het café. Hij zag de gitaar als een edel instru ment dat hij uitermate geschikt achtte om ermee op concertpodia werken van meesters der klassieke muziek te vertolken. Het probleem was echter dat het repertoire voor de klassieke gitaar zich beperkte tot enkele stukken van Paganini, Fernando Sor of Giulianini. Toen hij echter in aan raking kwam met muziek voor luit van Johann Sebastian Bach open den zich nieuwe perspectieven. Op 15-jarige leeftijd gaf Segovia in Granada zijn eerste openbare uitvoering voor een gehoor dat hoofdzakelijk bestond uit nieuws gierige en sceptische mensen. Stap voor stap kwam hij evenwel dich ter bij zijn doel en binnen enkele jaren had hij in Spanje veel be kendheid en waardering gekregen. Hij gaf toen ook recitals in andere Europese landen. Later ging hij ook naar landen buiten Europa. „Ik heb in mijn leven vier be langrijke doelen gesteld: op de eer ste plaats de gitaar verlossen uit het getto van de flamenco, wijn en vrouwen. Vervolgens de gitaar een repertoire verschaffen, de schoon heid van het instrument tonen en ten slotte het instrument zijn intre de te laten doen op de conservato ria, scholen en universiteiten", zei Segovia vaak. Niemand zal ontken nen dat hij hierin is geslaagd. Tal van componisten hebben gehoor gegeven aan zijn verzoek muziek voor gitaar te maken, zoals Heitor Villa-Lobos, Manuel de Falla, Joa quin Rodrigo, Albert Roussel, Ale xander Tansman en de Amerikaan se toondichter Castelnuovo-Tedes- co, die zijn Platero y Yo speciaal aan Andres Segovia opdroeg. Tos- canini werd een goede vriend en Strawinsky liet zich lovend uit over de subtiele bekoring die Sego via van zijn gitaar deed uitgaan. Segovia trouwde op jonge leef tijd. Uit dit huwelijk, dat door echt scheiding werd ontbonden, kwa men een zoon en een dochter voort. In 1962 hertrouwde hij. In 1970 kreeg hij op 75-jarige leeftijd nog een zoon. Hij genoot tot op ho ge leeftijd een uitstekende gezond heid en zat nog boordevol plannen. r zijn zoontjede jongste van zijn drie Nana Leigh (midden) als de moordzuchtige verpleegster in Loot 'Loot' door het Leiden English Spea king Theatre (LEST). Tekst: Joe Or ton, regie: John Hartnett, decor: Li lian Dool. Gezien op 3 juni in de Leidse Schouwburg, daar nog te zien op 4, 5 en 6 juni. LEIDEN - De bezoeker, van 'Loot' krijgt bij de deur een rouwkaart dat als programma fungeert. Als we de toneelzaal betreden zien we de overledene, de gelefde moeder en echtgenote Mrs. Mary Mcleavy, opgebaard in een doodskist liggen. In de pauze, als we ons drankje nutti gen, duwen twee acteurs ons op zij, haar lijk in een laken meezeu lend. LEST heeft zijn theatrale effecten blijkbaar buiten de voorstelling willen houden. Het resultaat is een voorstelling die van A tot Z niet deugt. Het decor is een reusachtige, 'ouderwets ingerichte huiskamer, waarin elk personage verloren ronddrentelt; je wordt er duizelig van. Er wordt op een minimale wijze geacteerd. Rick van Vliet als Inspector Truscott zet wat dat betreft de toon. Als een autoritai re padvinder-hopman ijsbeert hij 'Triumph der Liebe' van Marivaux door de Schaubühne am Lehniner Platz' uit Berlijn. Regie: Luc Bondy. Decor: Karl-Ernst Herrmann. Dra maturgie: Dieter Sturm. Met: Jutta Lampe, Peter Simonischek, Libgart Schwarz, Ernst Stótzner e.a. Gezien op 3 juni in Carré, Amsterdam. Al daar nog 4 en 5 juni te zien. AMSTERDAM - De eersteklas kwaliteit van spel, regie en to neelbeeld was deze produktie van dit gezelschap uit West-Ber- lijn al ver vooruitgesneld. Dat kon ook gemakkelijk, omdat de ze opmerkelijke Marivaux-ens- cènering al in mei 1985 in pre mière ging. In West-Duitsland (evenals in de DDR trouwens) functioneren theaters en hun 'Spielplan' nu eenmaal anders dan in Nederland. Ze kunnen bo vendien over een budget be schikken, waarvan wij in ons land slechts kunnen dromen. Pas in zo'n situatie zijn dergelij ke produkties mogelijk. Alleen al het spraakmakende toneelbeeld van 'Triumph der Liebe' kost on getwijfeld een paar ton. Het verhaal is gesitueerd in een doolhof, dat door een me tershoge heg is omgeven. In die heg zitten tal van gangen en ka mertjes verborgen. In het mid den bevindt zich een vijver (waarin met gemak gezwommen kan worden) met daarin weer als centrum een eilandje met een paar klassieke zuilen. Vanwege dit indrukwekkende decor met theatrale architectuur van su perklasse kon deze produktie al leen staan in Carré, dat hiervoor in de zaalopstelling de nodige aanpassingen onderging. Voor de spelers waren er aan vankelijk enige aanpassings moeilijkheden. Wie niet het ge- 'Het paleis om vier uur in de morgen (Spinoza Variaties)', door Ton Si mons Dancers, Reflex en The Or- dinaires. Choreografie: Ton Simons; muziek: The Ordinaires; kostuums: Roe Alderada. Gezien op 3 juni in de Doelenzaal, Amsterdam. Aldaar ook vanavond en morgen. AMSTERDAM - Ton Simons is een Nederlandse danser en cho reograaf die al een aantal jaren in New York woont en werkt en daar ook een eigen groep heeft. De afgelopen jaren werden stuk ken van zijn hand geregeld door Werkcentrum Dans uitgevoerd. Het Holland Festival stelde hem dit jaar in staat een nieuw avond vullend werk te maken voor zijn eigen groep en de dansers van Reflex uit Groningen. 'Het paleis om vier uur in de morgen (Spino za Variaties)' wordt life begeleid door de negenkoppige rockband The Ordinaires. Openingsscènes zijn van cru ciaal belang. Ton Simons heeft een hele mooie bedacht: op het toneel staat een 'olauwgepoederd figuurtje. Het van voren open hangend jurkje verraadt maar amper dat het een danseresje is. Aan haar voeten kronkelt een zo te zien sportieve, gewone jongen. Tussen hen groeit een tedere ver houding, vol breekbare gebaren. Al minnekozend raken ze voor een schot verzeild. Pats, daar breken twee handen door de wand en grijpen naar de keel van het danseresje. Licht uit. De scène is illustratief voor 'Het Paleis om vier uur in de morgen'; Simons schept er een zichtbaar behagen in de toe schouwer op het verkeerde been te zetten, combineert graag uiter sten als Spielberg en Cunning ham. Het eerste deel van het stuk lijkt een schets te zijn van het hectische straatbeeld van New York, waarbij de aandacht van de kijker absoluut niet wordt ge stuurd, diens blik moet maar wat rondzwerven door alle overdaad en stuit daarbij op een vrouw met een kop en schotel voor haar ken de theatrale elementen plaats voor een lange, energieke dans, waaruit een sterke invloed van Merce Cunningham spreekt. Simons maakt hier steeds con stellaties, zowel bewegend als in stilstand. De dansers volgen el kaar met flitsende sprongen en draaien snel op, staan zelden lan ger dan een halve minuut op de dansvloer. Eensklaps verkeert de chaos hier in een zorgvuldige ordening, die ook ruimte laat voor een subtiel spel van rekken en trekken. De dans oogt alsof de eerste stenen voor een groot bouwwerk worden gelegd. Een prachtige solo van danseres Brenda Daniëls - die eerder ook het bepoederde danseresje was - legt dan weer de link met het be gin. Met hooggeheven benen pa radeert ze uitdagend in het rond, dompteur en tijger tegelijk. Ook de boven de dansvloer op een brug geposteerde band The Ordinaires raakt op dreef. Hun rockmuziek, die eerst braaf en nogal slordig klonk, krijgt scherpte. De mogelijkheden van de bezetting met blazers, strij kers en gitaren worden meer uit gebuit en het begint te swingen. Die swing, dat is precies hetgene waar deze produktie van Ton Si mons het van moet hebben. Die moet ervoor zorgen dat de slordi ge kantjes er weinig toe doen en dat de energie van de dansers een juiste richting krijgt. Naar mate de voorstelling vordert lukt dat steeds beter en gaan ook de dansers zich meer op hun gemak voelen. Overigens speelt 'Het paleis om vier uur in de morgen' zich af in een theater dat eigenlijk niet geschikt is voor een dergelijke produktie. De Doelenzaal heeft een kleine dansvloer, er zijn geen coulissen en de dansers hebben geeft uitloopmogelijkheid. Min stens even erg is dat de band vanwege het burengerucht niet met het gewenste volume mag spelen. ARIEJAN KORTEWEG Co-produktie Ton Simons en Reflex Reflex in 'Het Paleis om 4 uur in de morgen', tijdens het Holland Festival te zien. borsten, een ander met een stie- rekop voor haar kruis en een der de die alleen in een verticale sjaal is gehuld. Een groepje vrouwen doet een dans in razend strakke rokjes. Het is een carnaval van freaks in vaak prachtige kos tuums, met een onverhulde be- langsteling voor seks als enige leidraad. In dit eerste deel doet Simons verder weinig meer dan een flauwe afspiegeling van de chaos van de straat binnen het theater halen. Het rammelt van jewelste, niet in het minst door geklungel met attributen. Na de pauze laat hij zich van een heel andere en minder dilet tanterige kant zien. Eerst is er nog een tamelijk gestoord inter mezzo waarin actrice Els Rijper als een opdringerige drag-queen door vier luidsprekers tegelijk kreunt en loeit. Maar daarna ma- luk had om in de loge te kunnen zitten, zal met de verstaanbaar heid moeite hebben gehad. Er werd in het begin een keer "lau- ter, bitte!" geroepen, maar daar op was het uiterst fijnzinnige taalgebruik nu net weer niet goed berekend. In weerwil van het in ons land heersende cliché beeld kan Duits namelijk ook ui terst verfijnd en beschaafd klin ken. Met name de gestileerde, bijna artificiële aanpak van deze regie is nu juist zo kenmerkend voor dit stuk. Afgesloten van de buitenwe reld en zich verre houdend van enig zinnelijk genot leven in deze idyllische ruimte een filosoof en zijn zuster Leontine. Hun pleeg zoon Agis wordt er tevens in de ze zin opgevoed. Prinses Leoni- da wil deze Agis haar liefde schenken en tevens zijn ontno men troon teruggeven. Maar daarvoor zijn heel wat listen no dig, en moet eerst de celibataire denkwereld van deze mensen doorbroken worden. Jutta Lampe, één van de grote namen in de Duitse theaterwe reld. speelt met veel virtuositeit de rol van deze prinses, die (als man verkleed) Leontine van haar standpunt afbrengt en (als vrouw) Agis en de filosoof ver leidt. De toegepaste verleidings tactieken zijn nauwelijks fysiek, maar vrijwel uitsluitend verbaal. Door de erotiek van de verfijnde overredingskunst laat dit geslo ten wereldje zijn principes uit eindelijk vallen. Als alles echter uitkomt, zit het 'happy end' er voor Agis misschien nog net in, maar voor de filosoof en zijn zus ter is de nasmaak van het nog maar nauwelijks begonnen avon tuur bitter. Aan het slot sluiten zich de metershoge hegwanden - de beoogde trouwjurk van Leon tine raakt daardoor verfrom meld, wat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Dat op grond van de titel de liefde zou triomferen, mag je dan ook wel met een korreltje zout nemen. Wat deze voorstelling be treft, is het meer de triomf van de theateresthetica. De schitterende enscènering en het eerder diep zinnige dan frivole spel bieden puur esthetisch theatergenot, dat gebaseerd is op een uitgebreide dramaturgische studie, waarvan de rijk gedocumenteerde pro gramma-map een indruk geeft. WIJNAND ZEILSTRA Beeld uit 'Triumph der Liebe', welke voorstelling in Carré is te z

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23