Zweden boekt Direct al domper zege op Italië P f f! *T"t| voor basketbalteam Trainer slaat atlete ziekenhuis in Engelse fans in Duitsland nietwelkom Kom jij maar van de baan Schapers in halve finale DONDERDAG 4 JUNI 1987 PAGINA 17 DUSSELDORP (SID) - Bij de vriendschappelijke interland wedstrijd tussen West-Duits- land en Engeland op 9 septem ber in Dusseldorp zijn Britse fans niet welkom. De Football Association heeft de Westduit- se voetbalbond laten weten geen toegangskaarten te zullen kopen. Dit naar aanleiding van de recente vernielingen door Engelse supporters in het bui tenland. De FA is er sinds het Heizel- drama van twee jaar geleden in Brussel niet in geslaagd de slechte reputatie van de sup porters te zuiveren. Engelse clubs werden naar aanleiding van de ernstige rellen tijdens de Europacup 1-finale tussen Liverpool en Juventus, waarbij 39 doden vielen, uitgesloten voor de Europese bekertoer nooien. Om een terugkeer van deze clubs in het Europese voetbal te bevorderen, wil de bond nieuwe rellen voorko- De Westduitse voetbalbond heeft toegezegd 3000 tot 6000 Britse militairen, die gelegerd zijn in de Rijnstreek, toe te la ten. Deze groep zal gescheiden worden gehouden van de overi ge stadion-bezoekers. LEIDEN - De manier waarop temperamentvolle tennissers te keer kunnen gaan in tijden van tegenslag is soms het aankijken niet meer waard. Menig ouder heeft weieens gedreigd kindlief van de baan te halen in zo'n si tuatie, maar om vervolgens daad bij woord te voegen is voor de meesten toch proble matisch, zeker als het een dis trictsjeugdkampioenschap be treft. Maar gisteren was het toch zo ver. Na zich geruime tijd te heb ben geergerd aan het gedrag van haar negen-jarige zoon Martijn, haalde moeder van der Berg haar pupil bij de districts kampioenschappen in Hille- gom van de baan, en gaf de par tij aan de tegenstander. SEOEL (Rtr) - De Zuidkoreaanse top-atlete Lim Chun-ae is opge nomen in het ziekenhuis met een beschadigd trommelvlies nadat ze was geslagen door haar trai ner. De coach, Kim Pon-il, was ontevreden over haar prestaties en strafte haar met geweld. Lim won vorig jaar tijdens de Aziatische Spelen in Seoel de 800, 1506 en 3000 meter. Dit seizoen bereidt de 18-jarige atlete zich voor om volgend jaar bij de Olympische Spelen in Seoel uit te komen op de tien kilometer. De training wierp volgens de coach echter te weinig vruchten af. Hij sloeg zijn pupil zaterdag in het gezicht en verklaarde zijn actie met de mededeling: „Ik probeer haar harder te laten trainen, om dat ze tekenen van luiheid begint te vertonen". De atlete klaagde na het hand gemeen over hoofdpijn. Bij on derzoek door een arts bleek, dat het trommelvlies was gescheurd. Lim werd opgenomen in het zie kenhuis. Volgens doktoren zal zij tenminste twee Weken rust moe ten nemen. De Zuidkoraanse atletiekbond ïs niet van plan de trainer te straffen. „Hij veroorzaakte j de blessure zonder opzet. Hij haq al leen de bedoeling de atlete strijd lustiger te maken", zei een woordvoerder. Het slachtoffer wil ook geen punt maken van de hardhandigheid van de trainer. „Ik heb geen pijn. De mensen ma ken een hoop herrie om een beetje pijn in mijn oor. Als ik uit het ziekenhuis kom, ga ik met dezelf de trainer verder." PARIJS (GPD) - De Neder landse Brenda Schultz heeft gisteren de kwartfinales be reikt in het meisjes-junioren- toernooi op Roland Garros. Schultz klopte de Indonesische Basuki in drie sets: 6-1, 6-7, 6-3. Eerder had de zestienjarige Schultz uit Hremstede afgere kend met de Japanse Yamagu- chi (7-6, 6-3) en de Francaise Halard (6-2, 6-1). Paul Dogger haalde gisteren in Parijs de laatste zestien niet bij de jongens. De vijftienjarige Amsterdammer werd in de der de ronde gestuit door de Portu gees Nino Marques: 6-2, 6-0. Mi- chiel Schapers drong door tot de halve finales van het ge mengd-dubbelspel. Samen met zijn Amerikaanse partner Ann Henricksson versloeg de Rot terdammer het Argentijnse duo Tarabini-Luza in drie sets: 4-6, 6-3, 7-5. Denen spelen gelijk Nederlaag tegen Polen op EK Duitsland, mislopen. Na de over winning gisteren in Oslo op Noor wegen (1-0) hebben de Oosteuro peanen in groep 3 een voorsprong van vijf punten op Oost-Duitsland en Frankrijk, die een wedstrijd minder hebben gespeeld. Noorwegen, dat de PSV-er Hall var Thoresen in de gelederen had, staat er om bekend in eigen land moeilijk te bestrijden te zijn. Ar gentinië en Denemarken verloren daar niet lang geleden en onlangs nog kwam Italië bij de Noren niet verder dan 0-0. Tegen de met acht spelers van Dynamo Kiev aantre dende Sowjets zagen de Scandina- viërs echter geen kans te scoren. In de zestiende minuut slaagde Alexander Savarov er wel in de Noorse doelman Erik Thorstvedt het nakijken te geven (0-1). Dat doelpunt bleek goud waard voor de bezoekers, die de defensie pof- dicht hielden en nu op 9 september in een thuiswedstrijd tegen Frank rijk de vrijwel zekere kwalificatie kunnen afdwingen. STOCKHOLM (SID/AFP/RTR) - De Italiaanse doelman Zenga heeft zich na 470 minuten gewonnen moeten geven. De Zweed Peter Larsson was degene, die er gisteren in de kwalificatiewedstrijd voor groep twee van het Europees kampioenschap in Stockholm in slaagde Zenga voor het eerst na lange tijd te passeren. Dat doelpunt in de 25ste minuut van het treffen met als inzet de eer ste plaats betekende tevens de winst voor Zweden, dat nu met ne gen punten uit vijf wedstrijden de leiding heeft. Italië, dat op 14 no vember de Zweden nog ontvangt, heeft een punt achterstand. De an dere landen in de groep zijn kans loos. Voor ruim 40.000 toeschouwers in het Rasundastadion verzuimden de Italianen, met alleen nog Alto- belli als een dertig-plusser in de ploeg, na een kwartier de leiding te nemen uit een strafschop. De voor Sampdoria spelende Mancini zag zijn inzet gekeerd door de Zweedse doelman Thomas Ravelli en ver volgens door de paal. Voor Vicini, de nieuwe coach van Italië, was het na vijf overwinningen en twee ge lijke spelen de eerste rtederlaag. Zijn Zweedse collega Nordin kwam tot nu toe tot zeven zeges en twee keer onbeslist. Beste spelers waren de voor Atalanta Bergamo spelende Zweed Strömberg en middenvelder Prytz van Young Boys uit Bern. In groep 6 gold het gelijkspel (1-1) tegen Tsjechoslowakije voor Denemarken als een teleurstellend resultaat. De Denen, lijstaanvoer ders in de groep met één punt voorsprong op de Tsjechoslowa- ken, hadden toch wel op een zege gerekend. Ze hadden echter wei nig geluk. Wel gaf de voor Liver pool spelende Jan Mölby de 46.600 toeschouwers in Kopenhagen al na zeventien minuten reden tot jui chen toen hij op schitterende wijze de bal uit een vrije trap achter doel man Miklosko schoot (1-0). In de eerste helft bleef Denemarken gro te druk op de Oosteuropeanen uit oefenen. Pech had Preben Elkjaer- Larsen, die na een half uur tegen de lat mikte. Na de pauze raakten de Denen, met onder meer Nielsen, Lerby en Arnesen in de ploeg, het spoor bij ster. In de vierde minuut van de tweede helft liet Hasek met het hoofd doelman Rasmussen kans loos (1-1). In het resterende programma speelt Denemarken nog uit en thuis tegen Wales. Tsjechoslowa kije moet nog naar Finland en krijgt in de slotwedstrijd op 11 no vember Wales op bezoek. Wales is ook nog kanshebber met vier pun ten uit drie wedstrijden. Het moet wel heel vreemd lo pen wil de Sowjet-Unie de kwalifi catie voor de eindronde om de Eu ropese voetbaltitel, in 1988 in West- ATHENE (GPD) - Ervaring. Het woord viel tientallen malen na afloop van de 84-91 nederlaag tegen Polen, waarmee de Nederlandse basketbalploeg het Europees kam pioenschap opende. Het waren niet de kilo's of centimeters die de ploeg van Ruud Harre wijn de das om hadden gedaan, het waren de jaren aan ervaring die de Poolse coach in het veld kon brengen. Jos Kuipers reikt veel hoger dan zijn Poolse tegenstrevers en zal scoren. Links staat Toon van Helfteren klaar om eventueel te rebounden. (foto anp) Alleen al de aanblik van het 16.0000 zitplaatsen tellende Vrede en Vriendschap-stadion moet de Nederlandse spelers ervan hebben overtuigd dat hier de komende da gen basketbal van een geheel ande re orde van grootte gespeeld gaat worden dan we in ons land gewend zijn. Voor Nederland is daarin ze ker geen hoofdrol weggelegd, maar dat geldt evenzeer voor de Polen, die behalve een zeer betrouwbaar afstandschot weinig indrukwek kende dingen konden laten zien. De nederlaag kwam dan ook be hoorlijk hard aan bij de Nederland se spelers, die bij een 53-45 voor sprong na een minuut of vijf in de tweede helft nog op weg leken naar een goeie toernooistart. „Als we op dat moment door wa ren gegaan, waren we een heel eind gekomen", keek Oranje's meest er varen man Toon van Helfteren (met zijn zesendertig jaren mag hij zich er tevens op beroemen de oud ste speler van het toernooi te zijn) terug op de wedstrijd. Wellicht had hij daarbij het voorafgaande duel in gedachte, waarin Israël een aan geslagen Tsjechische ploeg alle hoeken van het veld liet zien. „Vol gens mij zaten ze echt even kapot. Dat verbaasde me wel een beetje, want we weten dat hun eerste vijf spelers gewend zijn zo'n vijfender tig minuten per wedstrijd te spe len. Later bleek ook wel dat ze nog niet opgebrand waren". Coach Ruud Harrewijn koos niet onbegrijpelijk echter voor een con soliderend beleid. Harrewijn: „Doordat we zo slecht begonnen hebben we bijna de hele eerste helft tegen een achterstand ge knokt. Toen we eindelijk op voor sprong kwamen, wilden we teveel tegelijk. We dreigden onszelf in die fase voorbij te lopen, daarom heb ik ingegrepen". Afweten Zo kreeg Rik Smits, veruit de ge vaarlijkste man aan Nederlandse zijde, maar nauwelijks effectief wanneer er gerend en gevlogen wordt, de gelegenheid om even op adem te komen. Zonder het 2.20 meter lange aanspeelpunt bereikte de schotloosheid die Oranje de he le eerste helft geplaagd had z'n dieptepunt. De starters John Ema- nuels (1 op 6) en Jelle Esveldt (2 op 7) hadden al eerder laten zien dat het antwoord niet van hun ver wacht mocht worden, maar ook Marco de Waard en Toon van Helf teren lieten het afweten. Het gaf de Polen, die in Darius Zelig wèl een 'man voor alle seizoenen' hadden als het op scoren aankwam, alle kans weer terug te keren in de wedstrijd. De Nederlandse schutterij kan ongetwijfeld beter voor de dag ko men dan tegen de Polen werd ge demonstreerd. De manier waarop de Nederlandse verdediging in de slotfase opengereten werd, doet echter weinig goeds vermoeden voor de komende wedstrijden. Keer op keer mocht de Poolse spel verdeler Szczubial, de hele tweede helft spelend met vier fouten ach ter zijn naam, doordringen tot in het hart van de defensie om van daaruit zijn medespelers de open schoten aan te bieden. Het leverde Polen in de slotfase een honderd procent-score uit de laatste twaalf pogingen op. De Poolse defensie kon zich intussen volledig op Smits concentreren omdat van het Nederlandse afstandschot toch niets te vrezen viel. Pas nadat het verschil tot tien punten was opge lopen (73-83) kon Oranje door drie punters van Jos Kuipers (zijn vijf de) en Marco De Waard iets terug doen, maar de winstkansen waren toen al tot vrijwel tot nul gedaald. Geheel in stijl bepaalde Zelig met een driepunter de eindstand op 84- 91. Ruud Harrewijn: „In de tweede helft zie je toch dat we ervaring missen op dit niveau. Juist op de momenten dat we de punten hard nodig hebben vergeten we de aan val te lopen, we maken fouten als het niet hoeft. Dat soort dingen breken je op. Verder hebben we vanaf het begin slecht geschoten, hoewel ik niet eens kan zeggen dat we nou zoveel 'slechte' schoten ge nomen hebben. Ze gingen er alleen niet in. We missen dan iemand die dat op eigen kracht kan doorbre ken, zoals zo'n Zelig dat kan. Jos Kuipers is natuurlijk een hele goeie speler, maar hij redt 't ook niet alleen, dan gaat-ie teveel force ren. En Rik is afhankelijk van de passes die hij krijgt". Schuld Toon van Helfteren, niet altijd even gelukkig in z'n schotkeuze, maar met elf rebounds toch weer de centrale man in de defensie, wil de niemand in het bijzonder met de zwarte Piet opzadelen. Van Helfteren: „Je kan moeilijk bepaal de spelers de schuld van de neder laag geven. We staan hier gewoon tegen veel betere spelers dan we gewend zijn. Vandaag werden onze guards op het eind te vaak voorbij gelopen, de volgende keer worden onze centers misschien wegge speeld of komen we een forward tegen die niet is af te stoppen. Dat maakt het voor ons heel moeilijk, maar dat wisten we van tevoren. Tegen ploegen van dit kaliber heb ben we alleen een kans als ieder een op z'n best is en dan nog ga je tegen de helft dik de boot in. In de ze wedstrijd ging er gewoon veel mis. Jammer, want er had echt wel meer in gezeten". Het rekensommetje van Harre- wijn, dat een derde plaats in de poule achter Italië en Israël als uit komst had, is door de nederlaag in ieder geval aardig in de war ge schopt. Harrewijn: „Als je zo'n eer ste wedstrijd wint heb je kans dat je een heel ander toernooi speelt. Het wordt nu een stuk moeilijker worden om die derde plaats te pak ken. Maar ik heb altijd gezegd dat de ploegen in onze poule heel dicht bij elkaar liggen. We zullen wed strijd voor wedstrijd moeten bekij ken hoever we kunnen komen". Nederland-Polen 84-91 (45-41). Scores Nederland: Rik Smits 28 punten, Jos Kuipers 18, Chris van Dinten 10, Marco de Waard 9, Kees van Rootselaar 7, Jelle Esveldt 4, John Emenuels en Henk Pieterse 3, Toon van Helfteren 2. Schotper centage: 47%. Rebounds: 35. Scores Polen: Zelig 29, Fikiel 22, Binkowski 12, Szczubial 11. Schotpercentage: 59 pet. Re bounds: 29. PARIJS - Een stille (Mecir), een sterke (Lendl), een onstui mige (Becker) en een koele (Wilander): de vier overgeble ven musketiers, die dit jaar de degens kruisen op Roland Garros, zijn weliswaar verschillend van karakter, maar hebben één ding gemeen. Allen kunnen ze nog de open Franse tenniskampioenschappen winnen. Tot groot ver driet van het chauvinistische thuispubliek, dat het in zijn ogen grootste, mooiste en belangrijkste toernooi ter we reld voor de vierde achtereenvolgende keer aan een „vreemdeling' moet prijsgeven. De laatste Franse troef sneuvelde gisteren kansloos in de kwartfina les. Yannick Noah werd van het court central geveegd door Mats Wilander (6-4, 6-3, 6-2) en ging ei genlijk net zo roemloos ten onder als vorig jaar, toen hij wegens een uit de hand gelopen behandeling van een achillespeesblessure moest afzien van zijn partij tegen Johan Kriek. Ditmaal mankeerde de broze brekebeen voor de veran dering eens niets, hetgeen de af straffing des te opvallender maak te. „Mats was gewoon te goed. Ik kan me niet herinneren hier eerder zo'n pak slaag te hebben gekregen. Hij heeft zich enorm sterk ontwik keld, is in staat veel meer af te dwingen", constateerde Noah later bewonderend. Wilander kon de lo vende woorden van de donkere tennisatleet slechts beamen. „Ik ben inderdaad meer allround dan een paar jaar geleden. Dat moet ook wel, want het niveau is duide lijk omhoog gegaan'. „Je kunt op gravel niet langer nog louter wachten op een fout van je tegenstander en zelf niets onder nemen. Naar het net gaan, aanval len is gewoon noodzaak geworden; alle toppers doen het, dus je moet laten zien het ook te kunnen', aldus de 22-jarige Zweed, die sinds giste ren een voorsprong heeft op Noah als het gaat om onderlinge gravel- wedstrijden: 4-3. Garagedeur Toen de 22-jarige Zweed in '82 de finale won op Roland Garros ten koste van Guillermo Vilas, gaf hij een perfecte imitatie van een gara gedeur weer. Een jaar later had Noah er in de Parijse eindstrijd wèl een gepast antwoord op, waarna Wilander in '85 al bewees veel te hebben bijgeleerd en niet meer een raszuivere „Borg-kloon' kon wor den genoemd. Hij pakte opnieuw de open Franse titel door Ivan Lendl te verslaan met verrassend agressief spel en haalde bovendien de finale van het Grand-Slamtoer- nooi op het snelle gras van Mel bourne, dat hij eerder twee keer had gewonnen. Kortom, met de Zweedse kop man moest terdege rekening wor den gehouden, ware het niet dat Wilander ten prooi viel aan een he vige aanval van tennismoeheid. Met name in de grote evenementen loos had verloren. Dat zal de Zweed dan op Roland Garros weer moeten bewijzen tegen Boris Bec ker, die gisteren al evenzeer korte metten maakte met Jimmy Con nors: 6-3, 6-3, 6-4. De negentienjari ge Westduitser, vorig jaar in de kwartfinales sneuvelend tegen Mi- kael Pernfors, is vastbesloten zijn „gravelvrees' te overwinnen. Becker heeft inmiddels elf toer- nooi-overwinningen op zijn naam staan, maar bij geen enkele zat er rood stof onder zijn schoenen. In het duel met Connors, die zichzelf nauwelijks iets hoefde te verwijten en prima partij bood, liet de twee voudig Wimbledon-kampioen zien ook op gemalen baksteen uit de, voeten te kunnen. „Ik heb in de eerste twee sets bijna perfect ge speeld. Maar ik wil nog niet tevre den zijn. Ik voel dat er nog meer in zit, dat ik hier kan winnen", besef te Becker, die nogal wat journalis ten op het hart trapte door eerst te verklaren dat de halve finale op Roland Garros meer voor hem be tekende dan een plaats bij de laat ste vier op Flushing Meadow („spe len op gravel blijft toch moeilijker voor mij") en vervolgens de Olym pische Spelen „belangrijker" te vinden dan Wimbledon. „De Spelen zijn maar eens in de vier jaar en Wimbledon heb ik al twee keer gewonnen', stelde Bec ker nuchter vast. Mats Wilander en Ivan Lendl waren al net zo vaak succesvol in Parijs en zijn ook nu weer licht favoriet als het gaat om de finale van zondag. Hoewel, Mi- loslav Mecir maakt statistisch ge zien de meeste kans. Hij is name lijk de enige die nog geen set heeft verspeeld. Gisteren zette de Tsje- choslowaak zijn landgenoot Karei Novacek simpel aan de kant (7-6, 6-1, 6-2). De introverte Mecir ten nist dus beter dan hij praat, want in Parijs is de Oosteuropeaan nog niet betrapt op andere antwoorden dan „ik weet niet" en „ik hoop het". PSV betaalt schade bij WV EINDHOVEN (ANP) - PSV zal de schade in stadion De Koel in Venlo, die vorige week donderdag werd aangericht door Eindhovense supporters, geheel voor zijn rekening nemen. De clubleiding ziet er vanaf Excelsior te vragen bij te dragen in de kosten, hoewel de degradant uit Rotterdam formeel een thuiswedstrijd speelde. Hoeveel schade de Eindhovense supporters hebben aangericht, is nog niet exact bekend. De kosten voor het vernieuwen van het hekwerk wor den deze week geraamd. VW-voorzitter Jeu Sprengers zei dat de kosten mogelijk de 20.000 gulden te boven zullen gaan. bleef de huidige nummer vier van de wereld, die altijd al met de nodi ge onverschilligheid door het cir cuit was gestapt, beneden de maat. Op Roland Garros bleek Tsjesno- kov al in de derde ronde te sterk, op Wimbledon ging het precies zo tegen Cash en tijdens de US Open kwam het dieptepunt met een vlot te eliminatie door Van Rensburg. Wilander nam meteen een wijs besluit. Hij raakte een paar maan den geen racket meer aan, zocht zo nu en dan wat golfbanen op en trad in het huwelijk met een Zuidafri kaans fotomodel. Waar McEnroe Zorgelijke trek jes op het gelaat van Jimmy Con nors. Hij moest er ook af. (foto AP) niet meer de oude werd en waar schijnlijk ook niet meer zal worden na een soortgelijke rustperiode, daar pikte Wilander als herboren de draad weer op. Voor hij in Parijs aan de slag ging, won hij drie Su- per-Seriestoernooien (Brussel, Monte Carlo en Rome), al één meer dan over het gehele afgelopen jaar. „Hij is de beste gravelspecialist ter wereld en misschien wel de beste die er ooit is geweest', zei McEnroe over Wilander, nadat de Amerikaan de finale in Rome kans-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17