Ripse pastoor krijgt er parochie bij Opknappen Rijnsburgse VlietwaUen begonnen Roomse kerk kampt met groot tekort aan priesters Plan Energiebedrijf voor windmolen Zoeterwoude PAGINA 16 W III REGIO DONDERDAG 4 JUNI 1987 DONDERDAG Leiden Kantine VTL - Voorschoterweg, avond wandelvierdaagse, start 18 uur. Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, laatste spreekuur ie, 19-211 ALKEMADE - De kerkklok is ook in Oud Ade en Rijpwetering niet blijven stilstaan. Daar is echter ook alles mee gezegd. De wijzers zijn bepaald niet zo radicaal vooruitgezet als elders in het land het geval is geweest. De beide kerkdorpen ademen ook in religieus opzicht nog altijd de serene rust van het verleden. Pastoor J.W.M. Nijman wil dat in zekere zin graag zo houden. Hij is er dan ook de man niet naar om in deze 'oases van de rooms-katholieke kerk' als wekker te fungeren. Integendeel. "De gemeenschap hier spreekt me erg aan. Oorspronkelijk kom ik uit een grote stad, namelijk Rotterdam, maar hier op het platteland voel ik me geweldig thuis. In de grote steden is de anonimiteit veel groter. De mensen kennen elkaar niet en dat leidt alleen maar tot vervreemding. In deze dorpen kent iedereen iedereen. De kerk neemt nog een centrale plaats in. Dat komt omdat de band kerk-gemeenschap nog erg groot is en dat moet zo bljjven". Nijman is vier jaar geleden pastoor van de Onze Lieve Vrouw Geboor te-kerk in Rijpwetering geworden. De 'zielenherder', zoals hij zich constant noemt, heeft nu ook de St. Bavo-parochie van Oud Ade on der zijn hoede. In die kerk wordt hij aanstaande zondag officieel geïnstalleerd als opvolger van de 74-jarige pastoor A.H. Schrama, die zich na zeventien jaar heeft te ruggetrokken in een huis naast de Bisschoppelijke Nijverheidsschool in Voorhout. "We kunnen gerust spreken van een heel historisch gebeuren", zo noemt Nijman de voor Oudadese en Rijpweteringse begrippen zo opvallende veranderingen. Ter ver duidelijking gaat de net 62 jaar ge worden Nijman vervolgens ver te rug in de tijd, waarbij hij aantoont dat hij de geschiedenis van dit roomse bolwerkje goed kent: "Tot 1846 vormden Oud Ade en Rijpwe tering één parochie. Er was één herder voor twee kerken. De pas toor woonde toen in Oud Ade en ging telkens met de tentschuit naar Rijpwetering. Nu is de situatie pre cies omgekeerd met dit verschil dat er wel twee parochies blijven. Er zijn uiteraard ook meer paro chianen. Destijds waren er acht- a negenhonderd. Nu 2100". Begin april kreeg Nijman van het bisdom Rotterdam te horen dat hij rekening moest houden met uit breiding van zijn gebied. Pas vori ge week kwam de officiële bevesti ging. "Een verrassing was het dus niet. Het heeft er ook al lang inge- door Jan Preenen zeten dat dit zou gebeuren. Het aantal priesterroepingen is immers sterk teruggelopen. Toen ik vier jaar geleden begon, werd me al ge zegd dat ik Oud Ade er waarschijn lijk in de loop der jaren bij zou krij gen. Ik heb wel steeds tegen Schra ma gezegd dat die maar moest blii- ven zitten. Niet dat ik bang was dat ik het niet zou aankunnen om twee parochies te beheren, maar het probleem was dat op het moment dat ik in Rijpwetering arriveerde, werd begonnen met de restauratie van de kerk. Dat heeft veel tijd en werk gevergd". Pendelen Het pendelen van een pastoor tussen twee kerken is niet nieuw. In Noordwijkerhout en De Zilk ge beurt dat bij voorbeeld al jaren. Op korte termijn lijkt 'samen missen' ook onvermijdelijk in Oude Wete ring, Woubrugge, Hoogmade en Roelofarendsveen, waar de pas toors eveneens pensioengerech tigd zijn. "Hup opvolging zal be slist problemen opleveren. Of ik in staat ben nóg een parochie erbij te nemen? Nou, hopelijk hoeft dat niet. Natuurlijk, alles kan. In de tijd van de Hollandse missie, en dan praat ik over het begin van de zeventiende eeuw, had pastoor Van der Plaat heel midden-Hol land onder zijn hoede. Het zou wel erg slecht gaan in de kerk, als het weer zover zou komen. Dat ver wacht ik ook niet". "Trouwens, de plaats van de geestelijke is nu heel anders. De mensen conformeren zich niet meer zo vanzelfsprekend aan het gedrag van de kerk, maar willen hun leven meer zelf inrichten. Ja, ook hier, al valt het verloop onder de parochianen nog erg mee als je dat vergelijkt met de grote steden. De mensen laten zich de dingen niet meer zo opleggen. Dat is op zich een goede zaak. Persoonlijk geloof is altijd te verkiezen boven iets dat is opgelegd. Als priester kom ik ook uit een tijd dat alles vanzelfsprekend was. Ik heb me ook moeten aanpassen". Controle In zijn constant gecontroleerde oprechtheid (zelf weegt hij zijn woorden meestal zorgvuldig af, en als hij dat even nalaat mengt de huishoudster, zuster Maggie, zich in het gesprek), juicht Nijman on der meer de veranderingen in de liturgie toe: "Vroeger werd alles voorgeschreven en zei je alleen wat lang tevoren op papier was gezet. De liturgie is nu veel meer aange past aan de tijd. Het is ook goed dat de parochianen eraan deelnemen". Meningen over actuele gebeurte- nissen op landelijk niveau, zoals de positie van vrouwen en homosek suelen, houdt Nijman voor zich. Enerzijds omdat zuster Maggie Pastoor Nijman, links, in gesprek met zijn voorganger Schrama hem dat adviseert: "Ik geloof niet dat die kwesties hier ter zake doen". Anderzijds omdat de zielen herder geen verdeeldheid onder zijn schapen wil. "Ik probeer altijd de gemeenschap samen te houden en open te staan voor de mensen. Ik ben niet iemand, die bij voor baat het oude weggooit en het nieuwe klakkeloos accepteert. Je kan er wel conservatieve of pro gressieve ideeën op nahouden, maar wat heb je er aan als je de pa rochie daardoor uit elkaar speelt. Laat ik daarom mijn mond over de ze zaken houden". Nijman onderscheidt zich daar mee van zijn voorganger Schrama, die bekend stond als pastoor van de oude stempel en vaak niet schroomde om zijn mening op te dringen. Aan de andere kant was Schrama een kampioen in het af leggen van huisbezoeken ('heer lijk, heerlijk'), hetgeen Nijman al leen al om praktische redenen niet van plan is. "Ik heb het altijd heel prijzenswaardig gevonden dat hij dat deed, maar het is voor mij met zoveel parochianen niet haalbaar. Ik ken zo ongeveer alle Rippers. De mensen uit Oud Ade hoop ik de komende jaren ook te leren ken nen. Daarom heb ik ook besloten om iedere morgen op de pastorie van Oud Ade te zijn. De moeten weten waar ze terecht kun nen. Ze moeten ook weten datje er voor hen bent, zonder dat je ze re gelmatig thuis bezoekt". "Eén voordeel heb ik. In het verleden was het tussen Rijpwete ring en Oud Ade water en vuur. Die tijd is al lang voorbij. Er wordt op véle terreinen samengewerkt. Denk maar aan de sport. Daarom verwacht ik dat de samenwerking ook in de kerk goed zal verlopen. Hoe lang ik daarbij nog betrokken ben, weet ik niet. Vroeger gingen de priesters op hun 65ste met pen sioen, maar die leeftijd wordt al een hele tijd niet meer aangehou den". Leidse Schouwburg - English Speaking Theatre met 'Loot', 20.15 uur Leiderdorp Gebouw Irene - Hoofdstraat, avond- fietsvierdaagse, start vanaf 18 uur. Muzenhof - Cor Gordijnsingel, koppel- klaveijastoemooi, 20 uur. Voorschoten Kasteel Dijvenvoorde - Veurseweg, op treden Orlando Kwartet, 20.30 uur Warmond Gemeentehuis - Heerenweg, gemeente raadsvergadering, 20 uur. Wassenaar Jongerencentrum Tent - van Zuylen van Neijeveltstraat 204, optreden groep 'Haunters of the Dark', zaal open 21.30 Leiderdorp Dorpshuis - Kerklaan 1, receptie voor Dorpshuis-beheerdersechtpaar Diese- raad, 16-17.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 29/5 tot vr 5/6 door: Apotheek Haven, Haven 18, Leiden, tel. 120085. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Bejaarde (84) van uitkering beroofd QEGSTGEEST - Een 84-jarige Oegstgeester vrouw is gisteren rond het middaguur van haar maandelijkse uitkering beroofd. De vrouw had haar geld bij de bank opgehaald, liep op de Violen- laan - ter hoogte van de Ridder spoorlaan - toen een forsgebouwde in een blauwe jas gehulde jonge man haar tas uit haar handen rukte en het op een lopen zette, richting het park bij de Lange Voort. De vrouw zelf, even afgezien van de enorme schrik, overkwam niets. De politie heeft later op de dag de tas teruggevonden in de vijver achter de flats aan de Aert van Nes laan. Slechts een bankpasje en waardeloos geworden boodschap pen zaten er nog in. De politie moet het met een vaag signalement van de tasjesrover stellen en verzoekt daarom^ even tuele getuigen dringend contact met haar op te nemen: 071-155440. Echtpaar 800 gld terug Ouderen in bejaardenhuis betalen teveel aan belasting ALPHEN AAN DEN RIJN - De belastingdienst in Alphen houdt het komend najaar een voorlich tingsactie onder de bewoners van de twee Alphense verzorgingshui zen. Bijna alle tweehonderd oude ren in Sint Joseph en Rijnzate heb ben sinds 1985 recht op teruggave van een deel van hun eigen bijdra ge aan de pensionkosten. Dit is echter weinig bekend. Belastingambtenaren bezoeken de bejaardenoorden enkele dagen in de maand september. Daarbij wordt de bewoners gewezen op het gebruik van het T-biljet voor terug gave van buitengewone lasten over teveel betaalde loonbelasting op de aow-uitkering. Ongeveer 170 Alphense bewo ners van verzorgingshuizen komen in aanmerking voor terugbetaling over de afgelopen twee jaren. Dat scheelt hen jaarlijks circa achthon derd gulden voor echtparen vierhonderd gulden staanden. sMMMKm ,1e fase: VALKBRUG en KADEMUREN opdrachtgever: GEMEENTE RIJNSBURG Kritiek op karige rijkssteun Oud-gedeputeerde Borgman verrichtte het hem nog vertrouwde handwerk, de officiële start van opknapwerk- alleen- zaamheden in Rijnsburg. De Koestraatbrug wordt weer in oude luister hersteld en dus moet ook de oude naam, Valkbrua. maar weer terugkomenvindt men in Rijnsburg. (foto Holvast) RIJNSBURG - De voormalige provinciebestuurder J. Borg man heeft gisteren in Rijns burg het officiële startsein ge geven voor de eerste fase van de reconstructie van de Vliet. Dé werkzaamheden omvatten het herstel van de Koestraat- brug en de oevers van de Vliet. Langs de Vliet wordt verder een zogenaamde 'wasstoep', een trottoir tussen de rijbaan en het water, aangebracht. Tot de reconstructie behoren even eens de aanpassing van het rio leringsstelsel en de waterlei ding en de herinrichting van de Vliet Noord- en Zuidzijde. De walkanten aan beide zijden van de Vliet en de Koestraatbrug ver keren al jaren in zeer slechte staat. Voor de grote opknapbeurt, die naar verwachting in 1992 zal zijn afgerond, moet 6 miljoen gulden worden uitgetrokken. De eerste fa se van de reconstructie kost 1,5 Vragen bij verkoop gezondheidscentra in Voorschoten VOORSCHOTEN - Moet de ge- meente Voorschoten drie gezond heidscentra verkoRen? Bij die vraag werden gisteravond tijdens de vergadering van de raadscom missie welzijn nogal wat bedenkin gen geuit. Met name door de raads leden Breunesse (PvdA/PPR) en Aikens (D66). Afgezien van de vraag of de overeengekomen ver koopprijs van 500.000 gulden wel juist is, ontstond er een discussie over het toekomstig gebruik van de gezondheidscentra. Want hoe wel in de overeenkomst duidelijk is aangegeven dat de koper, de Stichting tot Steun aan en bevor dering van de Gezondheidszorg) de gebouwen zal gebruiken voor 'gezondheidszorg' in de ruimste zin van het woord, waren de com missieleden nog niet helemaal ge rustgesteld. Welke garantie bestaat er voor verenigingen, die nu ge bruik maken van de ruimten, dat ze over een aantal jaren nog binnen de doelstellingen van de stichting vallen?, zo vroegen ze zich af. Waarop wethouder Marselis be loofde nog voor de komende raads vergadering een en ander uit te zoeken. Ook de vraag of het leszwemmen niet beter in handen kan komen van de gemeente in plaats van de verenigingen, kon gisteravond nog niet afdoende worden beantwoord. ZOETERWOUDE - Het Zoeter- wouds landschap zal in de toe komst mogelijk een windmolen rij ker zijn. Energiebedrijf Rijnland wil zo'n molen kwijt om mogelijk op alternatieve wijze energie mee op te wekken. Pogingen om zo'n molen in Aarlanderveen te plaat sen zijn mislukt: instanties en om- wonenden hadden er bezwaar te- wethouders in principe wel. Tij gen. Vooral de aantasting van, het dens de vergadering van de raad: werken willen burgemeester net te den open polderlandschap vond onaanvaardbaar. Burgemeester en wethouders raadsleden van Zoeterwoude zijn ook al tot de ken. conclusie gekomen dat zo'n ge vaarte niet in het open veld mag De ligging van Zoeterwoude is worden geplaatst. De ongeveer 60 vrij gunstig, want de wind waait meter hoge molen zou een te grote ongehinderd over veel open gebied len. Toch voelden ook de c sieleden niets voor een plaats in de polder. Gebleken is echter dat bier ruimtelijke ordening brouwer Heineken aan de Rijndijk gisteravond bleken de meeste niet geheel afwijzend staat tegen- aanslag plegen op de aanblik 1 het polderlandschap. Maar i wezenlijk belang het goed functioneren van de Raadslid Aikens: welke garantie krijgen verenigingen? (archieffoto) Volgens een in opdracht van de ge meente door het Sportfondsenbad uitgevoerd onderzoek bij zwem bad 'Het Wedde' kan de gemeente het leszwemmen beter zelf gaan or ganiseren. Maar wethouder Marse lis vond een aantal conclusies in het onderzoek zo ingrijpend dat hij het Sportfondsenbad heeft ge vraagd het rapport volgende maand in een commissievergade ring te komen toelichten. Kunstwerk in Voorschoten VOORSCHOTEN - Op het gazon bij de Van der Oyelaan, de Karei Doormanlaan en de Douw van der Kraplaan in de Voorschotense wijk Boschgeest komt een kunstwerk te staan. Het kunstwerk betreft een vierkant grasveld van tien bij tien meter, waarvan één hoek van de grond komt. Het wordt diagonaal op het gazon ge plaatst. Ontwerper André van Lier legde de commissie welzijn gister avond uit dat de omhoog gerichte punt van het kunstwerk in de richting van de Karei Doormanlaan komt. Ongetwijfeld zullen kinderen er op gaan spelen, besefte Van Lier, maar door de vorm geving en door het nemen van bepaalde voorzorgsmaatregelen zal het kunstwerk niet meer dan wat kale plekken opleveren. Het kunstwerk kost ruim 73.000 gulden en wordt mogelijk nog voor de winter geplaatst. miljoen gulden. Van dit bedrag be taalt Rijnsburg zelf ongeveer een miljoen gulden en het restant van 500.000 gulden wordt beschikbaar gesteld door de provincie. Het is overigens nog niet zeker dat Rijnsburg de plannen voor de reconstructie van de Vliet volledig kan realiseren. Het bloemendorp geeft in totaal drie miljoen gulden aan het project uit, maar na aftrek van de door de provincie toegezeg de subsidies resteert nog een gat van twee miljoen gulden. Om de inmiddels al wel toegezegde subsi dies niet te verspelen heeft Rijns burg echter besloten om alvast met de werkzaamheden te beginnen. Wethouder K. Brul van Rijns- burg uitte gisteren, bij het begin van het werk kritiek op de houding van de rijksoverheid. "Er is de af gelopen jaren een toenemend aan tal taken naar de lagere overheden afgestoten. Ondanks het feit dat hiervoor extra financiële vergoe dingen in het vooruitzicht werden gesteld, dient de conclusie te wor den getrokken dat deze extra in spanningen de gemeenten meer geld kosten dan zij daarvoor ont vangen", aldus Brul. De wethouder meende dat zowel de rijksoverheid als de provinciale overheid hun verantwoordelijk heid hebben ten opzichte van klei nere gemeenten. "Zónder hulp van derden. - en in dit kader richt ik mijn oog vooral op de provincie - is het onmogelijk een project als de reconstructie van de Vliet zelfstan dig te financieren", meende hij. MUNITIE IN HUIS - Een 13-jarige Alphenaar meldde zich gisteren bij het politiebureau met in zijn bezit twee scherpe patronen. Hij had die van een even oude jongen uit de buurt gehad, waar de politie thuis nog twintig scherpe patronen voor onder meer karabijnen en brow nings aantrof. De jongens hadden de munitie tijdens een vakantie op gesnord op een militair oefenter rein in de buurt van Weert. de komst van een windmolen op zijn terrein. Daardoor zou deels aan het bezwaar van horizonver vuiling tegemoet kunnen worden gekomen. Toch vroeg CDA-raadslid Van der Salm zich af of de molen niet ver boven de silo's van de fabriek zal uitsteken. Ook over andere as pecten -geluidhinder, veiligheid leven nogal wat vragen bij de raadsleden. Daarnaast wil men we ten of er bezwaren van omwonen den en andere belanghebbenden te verwachten zijn. In ieder geval zul len de raadsleden binnenkort een bezoek gaan brengen aan de 1 me ga Watt molen die in Medemblik staat. De gemeente Zoeterwoude zal intussen proberen zoveel mogelijk gegevens over te volgen procedu res en te ontwerpen regelingen om trent de molen te verzamelen. Men had overigens niet de indruk dat de zo'n zes miljoen gulden kosten de molen op korte termijn op Zoe- terwouds grondgebied zou moeten verrijzen. Samen met kunstenaar Gerard Brouwer rechtsverwijderde wethou der J. Bergman het hekwerk rond het beeld 'De Schutter'. (foto Dick Hogewoning) KATWIJK - In de Katwijkse nieuwbouwwijk Schuttersy/ei heeft wethouder J. Bergman gis termiddag het beeld 'De Schutter' van beeldhouwer Gerard Brouwer onthuld. Het kunstwerk is in op dracht van de gemeente gemaakt en staat op het pleintje op de hoek van de Looyerslaan en de Klapper mansstraat. Het bronzen beeld stelt een man op een Belgisch werkpaard voor en symboliseert de oorspronkelijke functie van de Schutterswei in Katwijk aan den Rijn. De naam staat voor 'schutswei' en de schut ter was degene die het vee naar het weiland bracht. Het beeld is door de Katwijkse kunstenaar Brouwer in gips ge boetseerd en door de Rijnlandse Kunstgieterij in Leiden gegoten. De opdracht voor het vervaardigen van dit beeld is door de commissie voor beeldende kunsten van de kustplaats al in 1982 gegeven in het kader van de toenmalige Beelden de Kunstenaars Regeling. Brouwer heeft in de tussentijd echter ook een aantal 'vrije' opdrachten uitge voerd, waardoor het werk aan 'De Schutter' enige tijd heeft stilgele gen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16