'Vergunning provincie grotendeels handhaven' Ouders op Herhaling wil nu toch fuseren Actie voor ziekenhuis in Wenchi Politie houdt bende aan op station Nieuwbouw op plaats oude Marnixschool aTs?» WENCHI BRANCH B/A v- ------- Echtpaar herkent stelend tweetal SP: snelheid beperken in straten Leiden-Noord Basisschool Springplank viert het 25-jarig bestaan Leiden wil meer geld voor restauratie monumenten DONDERDAG 4 JUNI 1987 LEIDEN Topambtenaar over Leidse vuilverbranding: de vuilverbranding tot open te houden, omdat deze invc teringen anders niet lonend zi.in, DEN HAAG/LEIDEN - De direc- vulei kostbare maatregelen moe- teur-generaal voor de milieuhygië- ne vindt dat de vergunning, die de provincie heeft gegeven voor de Leidse vuilverbranding, groten deels kan worden gehandhaafd. Ze zou slechts op een betrekkelijk ge ring punt - de aanleg van een om- leidingsweg - moeten worden ge- Lange tijd schorst, zo schrijft hij in zijn advies aan de Raad van State. De advie zen van het directoraat-generaal spelen doorgaans een zwaarwegen- verbranding waarschijnlijk toch de rol bij beslissingen van de Raad. De Gemeenschappelijk Vuilver werking Leiden en omstreken (Ge- vuil niet afvoeren naar omliggende vulei) - de beheerder van de instal- vuilverwerkingsinstallaties omdat latie - en de bewoners van vijf rond de vuilverbranding gelegen wijken hebben de Raad van State verzocht de vergunning te schorsen. Het be zwaar van de bewoners is dat de door de provincie verstrekte ver gunning tot 1996 geldig is. De Ge- vulei zou daardoor de mogelijk- jaar verstreken! heid hebben om de vuilverbran ding langer open te houden dan eerder was afgesproken. Een aan tal jaren geleden is bepaald dat de verouderde en vervuilende instal latie uiterlijk 1995 dicht moet. j - dingen ook in het weekeinde gaan ten treffen. Daardoor zou zij wel dooërdraaien. De capaciteit die daardoor vrijkomt is voldoende om het Gevulei-vuil te verwerken. Bij de AVR zou, wanneer deze wordt uitgebreid, meer dan vol doende plaats vrijkomen voor het 'Leidse' afval. De bewoners drongen er daarom bij Staatsraad Van Wolferen op aan de vergunning te verstrekken voor één jaar. De Gevulei zou daarbij moeten worden gedwongen te on derzoeken wat de mogelijkheden zijn haar vuil naar andere plaatsen af te voeren. Pas wanneer uit dit onderzoek blijkt dat er werkelijk geen andere mogelijkheden zijn, zou de definitieve vergunning 'moeten worden verstrekt. Maar dan niet voor een periode van tien, maar voor vijfjaar. De Raad van State doet dinsdag uitspraak in het schorsingsver- zoek. die allemaal vol zijn. Weliswaar worden er nu plannen ontwikkeld voor de bouw van een nieuwe in stallatie in het noordelijk deel van Zuid-Holland. Maar voordat die nieuwe vuilverwerking er staat, zijn er toch al gauw vijf tot zeven LEIDEN - Voorzitter Barnhoorn (r) van de voetbalvereniging 'De Sleutels' overhandigde gisteravond onder het toeziend oog van zanger Oscar Harris 5000 gulden aan dirigent Westra van de gelijknamige muziekgroep. Het geld is de opbrengst van een voetbaltoernooi dat het afgelopen weekeind ten bate van de gehandicapten muziekgroep werd gehouden. Harris beloofde binnenkort met enkele zangvrienden in Leiden een concert te zullen geven waarvan de opbrengst ook aan 'De Sleutels' ten goede komt. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren in samenwerking met de spoorwegpolitie vier mannen op gepakt, die van zakkenrollen wor den verdacht. Zij zouden zowel in Nederland als in de rest van Euro pa op grote schaal in treinen, op perrons en bij busstations hebben geopereerd. De bende liep door een toeval te gen de lamp, nadat een recher cheur van de spoorwegpolitie één van hen op het Leidse station had zien rondlopen. De rechercheur herkende de man, die al eerder voor dergelijke vergrijpen was op gepakt en als ongewenste vreem deling de grens was overgezet. In gezelschap van de andere drie ver dachten stapte hij in de trein. De inmiddels gewaarschuwde Leidse politie kon het viertal daar aanhou den. Inmiddels had een treinreizig- ster bij de Leidse politie aangifte gedaan van het feit dat zij door een van de vier was beroofd. De bende leden worden verdacht van 25 za ken in Leiden en tientallen "wel licht honderden" in Nederland en Europa. Zij zijn 20, 22, 35 en 48 jaar oud. Aan de eisen die de provincie stelt aan het uitstoten van schade lijke stoffen, moet volgens de di recteur-generaal niet worden ge tornd. Hij erkent dat dit veel kos- Bovendien vinden de bewoners ten met zich meebrengt. Maar die de provincie stelt ten i de hoeveelheid stof en vervuilende stoffen die de installa tie mag uitstoten, veel te mild. Zij willen dat de hoeveelheden veront reinigingen vaker worden gemeten dan de provincie nu in de vergun ning voorschrijft. Ook het bestuur van de Gévulei heeft moeite met de voorschriften in de vergunning. De Gevulei vindt die, in tegenstelling tot de bewo ners, veel te streng. Om aan de nor men te kunnen voldoen, zou de Ge- MOGEN - Het bedrijf Mogen, dat gevestigd is in de Leeuwenhoek en zich bezighoudt met planten-bio- technologie, is een zelfstandige on derneming geworden. Tot nu toe was Mogen een dochter van het Amerikaanse bedrijf Molecular Genetics Inc. Een syndicaat onder leiding van een dochteronderne ming van de Amro-bank, EBC Am- ro Bank Limited, heeft een meer derheidsbelang in Mogen ven. Ook de Maatschappij dustriële Projecten (MIP) partici peert in de onderneming. Het per soneel van het Leidse bedrijf krijgt ook de kans aandelen te de lange tijd dat de vuilver branding waarschijnlijk nog moet doordraaien, moeten die kosten maar voor lief worden genomen. Een woordvoerder van de pro vincie verklaarde gisteren tijdens de behandeling van de schorsings- verzoeken dat de kosten voor de verschillende beperkende maatre gelen lager zijn dan tot dusver werd aangenomen. De Gevulei zou hiervoor alles bij elkaar ongeveer vier miljoen gulden kwijt zijn en niet acht miljoen, zoals eerder was becijferd. De Leidse wethouder Kuijers, voorzitter van de Gevulei, schat de kosten overigens op zes miljoen gulden. Het grootste probleem is volgens Kuijers dat de vuilverbranding een tijd zal moeten worden stilgelegd om al die maatregelen te kunnen nemen. De Gevulei kan dan moge lijk opgescheept raken met een hoeveelheid vuil van 30.000 ton. Een berg troep die zij niet kwijt kan bij andere vuilverwerkingsin stallaties. Die zitten immers ook tot de nok toe vol. Kuijers is overi gens van mening dat de - goedko pere - maatregelen die de Leidse vuilverbranding wil nemen om de uitstoot te beperken en waarbij de installatie gewoon kan blijven doordraaien, waarschijnlijk al veel soelaas bieden. Onderzoek De omwonenden pleitten er gis- Lei- teren nogmaals voor de installatie eerder dan 1995 te sluiten. Volgens wel degelijk mogelij k- het vuil naar andere Onder voorwaarde dat gemeente tijdelijk meer geld geeft standige organisatie naast de gefu seerde instellingen moeten blijven LEIDEN - Het bestuur van de Stichting Ouders op Herhaling (OOH) wil toch weer verder praten bestaan. Een tweede voorwaarde over een fusie met andere organi- dat de subsidie aan de stichting g saties voor basiseducatie (volwas- senenonderwijs). Voorwaarde is dan wel dat de stichting tot 1 ja nuari 1989 de tijd krijgt om zich op de fusie voor te bereiden. De OOH zou dan anderhalfjaar lang als zelf- •ende dat anderhalve jaar moet worden verhoogd van 210.000 tot 276.000 gulden. Dit - onverwachte - voorstel lan ceerde W. Ploeg, voorzitter van Ou ders op Herhaling, gisteren tijdens Mogen begon eind 1985 den als een een-mansbedrijf heeft nu 17 werknemers. Het is het hen zijn eerste onafhankelijke bedrijf in heden Nederland dat zich bezighoudt met plaatsen af te voeren. Onder r LEIDEN - De oude Marnixschool aan de Maresingel wordt gesloopt. Op die plaats wordt een nieuw ge bouw neergezet voor volwassenen onderwijs. Bovenop dat pand zou den 18 woningen moeten worden gebouwd. Dat althans is het plan van burgemeester en wethouders van Leiden. De gemeenteraad trok eind vorig jaar ruim 1,3 miljoen gulden uit voor een ingrijpende opknapbeurt van de oude Marnixschool. Het ge renoveerde pand zou vervolgens moeten worden gebruikt voor vol wassenenonderwijs, het Boddaert- centrum en als muziekcentrum. Uiteindelijk bleek dat het ge bouw, ook na de opknapbeurt, niet goed bruikbaar zou zijn. Daarbij kwam nog dat voor hetzelfde geld een nieuw gebouw zou kunnen worden neergezet dat wél aan alle eisen voldoet. Vandaar dat het col lege nu voorstelt om de 1,3 miljoen die de gemeenteraad vorig jaar voor de verbouwing heeft uitge trokken, te bestemmen voor nieuwbouw. Probleem is wel dat het nieuwe pand alleen plaats kan bieden aan volwassenenonderwijs. Het mu ziekcentrum zou volgens wethou der Van Dongen van onderwijs tij delijk in een pand aan de Bern- hardkade kunnen worden onder gebracht. Voor het Boddaertcen- trum wordt nog een andere ander onderkomen gezocht. 'De nacht van Wenclii' in Leidse Schouwburg LEIDEN - Het ziekenhuis van de methodisten in Wenchi (Ghana) staat er wat bouwvallig bij. Er is een tekort aan instrumentarium en medicamenten zijn er nauwelijks. De matrassen op de zalen zijn aan vervanging toe en er is'een voort durend tekort aan lakens. Genoeg redenen tot bezorgdheid dus. En aanleiding voor de Leidse artsen Gerard Ligthart en Walter Schra- der om op 13 juni in de Leidse Schouwburg 'De nacht van Wen chi' te organiseren. Op basis van een verslag van Jan Beltman, een arts die vijf jaar lang in Wenchi heeft gewerkt en die in januari van dit jaar daar de stand van zaken in ogenschouw heeft ge nomen, hebben Lighthart en Schrader een verzoek bij 'de dienst over grenzen' ingediend om het Wenchi-hospitaal te ondersteunen. Dat gebeurt nu in de vorm van uit zending van een arts naar dit Gha- nese ziekenhuis. Ligthart en Schrader, werkzaam op het Academisch Ziekenhuis in Leiden, willen echter méér: zij ho pen dat het AZL een soort vriend schapsverdrag rnet het Afrikaanse hospitaaltje zal sluiten. In het ge bied waar het staat heerst rivier blindheid. En vanuit het AZL en de medische faculteit van de Leid se universiteit zouden jonge artsen daar onderzoek naar deze ziekte kunnen doen. Tegelijkertijd zou er kunnen worden gezocht naar een middel om rivierblindheid, veroor zaakt door een larve die zich in het rivierslib ophoudt, te bestrijden. Vandaar dat bij de betreffende in stanties tevens een verzoek is inge diend om een bioloog naar Wenchi te zenden. Apparatuur "Het mooiste zou zijn als het een interfacultair project werd. Dat er ook antropologisch onderzoek kan worden gedaan. Daarvan zouden ook de ontwikkelingswerkers kun nen profiteren, omdat er door wes terlingen nog altijd fouten in de omgang met mensen in de Derde Wereld worden gemaakt". Wanneer er eenmaal weer een Nederlandse arts in Wenchi is neergestreken, zal mogelijk ook een lading goederen uit de haven kunnen worden gehaald. Toen het Academisch Ziekenhuis de nieuw bouw betrok is een deel van de ver ouderde maar nog bruikbare appa ratuur van dit ziekenhuis naar Ghana gebracht. "Maar het staat nog steeds in de haven. Met steek penningen is het er wel uit te lood sen. Maar daar beginnen we liever niet aan. Ook al omdat de Ghanese regering in januari de invoerrech ten op geschonken materiaal met 60 tot 100 procent heeft verhoogd. Op die manier wordt het wel erg dure apparatuur". Om aan geld te komen organise ren Ligthart en Schrader op 13 juni 'De nacht van Wenchi' in de Leidse Schouwburg. Een songfestival met deelnemers die bij het AZL of de universiteit zijn betrokken: 'Niet omdat we het elitair wilden maken, maar omdat we er de vriendschap van die twee instellingen met Wen chi door willen onderstrepen". Deelname Inmiddels hebben 23 deelne mende formaties zich ingeschre ven. "Van grote koren tot muzikan ten die Hawaiï-muziek ten gehore brengen. En vanzelfsprekend zul len er ook Afrikaanse liederen wor den gezongen". Het songfestival wordt gepresenteerd door Fay Lovski. Er is een jury die de inzen dingen zal beoordelen en een pu blieksjury mag ook een oordeel ge ven. Wie de publieksprijs wint, krijgt een door Frank Dekkers fraai geschilderd doek. "Er bestaat ook een mogelijk heid om te wedden op de Winnen de groep. Daarvoor is een bookma ker ingehuurd, bij wie je tegen in leg van een bepaald bedrag een wedje kunt maken". Ook literaire grootheden als F.B. Hotz, Jan Cremer en Miep Diek- man dragen hun steentje bij. Hyn geschreven bijdragen worden in een beperkte oplage gedrukt en die kunstdrukwerken zijn te koop. "We hopen op deze manier tus sen de 30.000 en 50.000 gulden bij een te brengen. Door de nacht van Wenchi hopen we het publiek erop dat Wenchi zelf stimuleert tot crea tiviteit en onderzoek. Want wij de vergadering van de raadscom missie voor onderwijs. De stich ting stapte vorige maand uit het fu sie-overleg met de andere organi saties omdat de achterban van de stichting zich niet kon verenigen met het fusieplan. OOH verwacht te daardoor dat de vrijwilligers en cursisten zouden afhaken en op de ze manier bij de voorgenomen sa menvoeging op 1 augustus een 'le ge' stichting zou worden overge dragen. De stichting OOH verlangde ver volgens dat de gemeente haar als zelfstandige organisatie zou blij ven steunen. Wethouder Van Don gen van onderwijs liet echter al snel weten er niet over te peinzen om OOH als zelfstandige instelling te blijven steunen. Vaag Het voornaamste bezwaar van medewerkers, vrijwilligers en cur sisten van OOH is dat in het fusie plan onvoldoende waarborgen zijn gegeven om het 'eigen gezicht' van de instelling te kunnen bewaren. Zo wilde de stichting dat het moge lijk bleef om zelf de werving en in schrijving van deelnemers te ver zorgen. Bovendien wilde het vol doende medezeggenschap voor de deelnemers en medewerkers. Za ken die, aldus Ouders op Herha ling, niet in het fusieplan waren ge regeld. Gisteren liet voorzitter Ploeg echter weten dat het bestuur van de stichting op zichzelf niet zoveel moeite heeft met fusieplan. Het ging er juist om dat een aantal za ken die in het fusieplan nog maar vaag worden omschreven, binnen een te korte tijd moesten worden uitgewerkt. De overige fusiepart ners zouden dit binnen enkele ver gaderingen geregeld willen zien. In dat anderhalve jaar uitstel dat Ouders op Herhaling nu heeft ge vraagd, zouden de nu nog vaag ge- LEIDEN -Twee Amsterdamse jon gens van 17 jaar zijn gisteren door de politie aangehouden op verden king van diefstal. Het tweetal werd herkend door een Leidse man en vrouw van wie in april een pakje cheques uit de brievenbus was gelicht. Hoewel het tweetal dat zag gebeuren, kon den zij de jongens niet te pakken krijgen. Gisteren werden de twee Am sterdammers in de Boerhaavelaan door de man en vrouw gesigna leerd. Zij sloegen meteen alarm waarna de politie de jeugdige die ven te pakken kon krijgen. Bij on derzoek bleken zij opnieuw hun slag te hebben geslagen: zij hadden een pakje cheques van een me vrouw in de Boerhaavelaan bij zich. regelde zaken beter kunnen wor den uitgewerkt. De definitieve overgang van de stichting zou daarbij moeten worden vastgelegd in een zogenoemd protocol. Het uitstel biedt de stichting tevens de gelegenheid om haar aanbod aan cursussen beter af te stemmen op het aanbod dat de gemeente graag zou zien. Verrast De stichting wil, zoals gezegd wel dat de subsidie met bijna 70.000 gulden wordt verhoogd. De huidige subsidie, die al sinds 1980 onveranderd is, is niet meer toerei kend om het werk voort te zetten. Overigens is de kans groot dat Ouders op Herhaling ook na de fu sie als zelfstandige organisatie blijft bestaan. Maar deze stichting zal zich dan niet bezighouden met basiseducatie. Wethouder Van Dongen toonde zich gisteren verrast door het com promis van Ouders op herhaling. Ze sloot niet uit dat de stichting in derdaad tijdelijk een hogere subsi die krijgt. "Maar voordat een be sluit wordt genomen, wil ik wel eerst zeker weten hoe 'hard' de kansen op een fusie zijn. Het lijkt me niet goed om een extra subsidie te geven aan een instelling om die later, wanneer ze toch niet wil fuse ren, weer af te nemen". De wethou der wil hierover op korte termijn praten met het bestuur van de stichting. De overige instellingen zijn be reid weer om de tafel te gaan zitten met Ouders op Herhaling en ver der te praten over een fusie. LEIDEN - De SP vindt dat in de niet-doorgaande straten in Leiden- Noord een maximum snelheid van 30 kilometer per uur moet worden ingevoerd. Een onderzoek van de SP in de buurt heeft uitgewezen dat het merendeel van de bewo ners klachten heeft over het te hard rijden van auto's in woonstra ten. Veel klachten hoorde de SP ook over vandalisme bij het gebouw van de voormalige kleuterschool aan de Bernhardkade. Het gebouw moet worden afgebroken of een zinvolle bestemming krijgen, heeft de SP geconcludeerd. Blijkens het onderzoek zijn veel bewoners onte vreden over het geringe aantal groenvoorzieningen in Noord en de wijze waarop deze met honde- poep worden vervuild. Bewoners van de Alexander- straat klagen over het gebrek aan onderhoud door woningbouwver eniging Ons Belang. "Huis aan huis werd geklaagd over tochtende ramen en deuren, slechte vloeren, LEIDEN - Gehuwd: J.P. Abrahams en M.A. Rajandream, A. Kühn en A.S.M. Buikstra, E. Zwart en A.M. Hato, P.J. Koekebakker en I.J. IJzerman, M.G.H. Lens en P.C.M. Piket, T. Sardjito en E. Sulasti, G.A. Beurse en H.S. Hetyey, J.S. Somaroe en M.J.S. Looijestijn, optrekkend vocht in de beneden woningen en stinkende riolering", aldus de SP. De partij zal de wo ningbouwvereniging vragen of de ze gebreken kunnen worden opge lost. Vrachtwagens blokkeren Breestraat LEIDEN - Twee vrachtwagens hebben vanmorgen rond elf uur ter hoogte van het oude pand van C&A op de Breestraat gedurende ongeveer een kwartier een file ver oorzaakt, waar ook 12 lijndienst bussen in verzeild zouden zijn ge raakt. De wagens waren tegelijkertijd elk een winkel aan het bevoorra den en één van de chauffeurs zou de auto zodanig hebben neergezet dat de rest van het verkeer niet kon doorrijden. Toen de gewaarschwu- de politie arriveerde, bleek de chauffeur van de blokkerende auto niet aanwezig. Een agent heeft daarop de wagen, die nog was voorzien van de sleutels, een eind verderop geparkeerd. Dit overi gens tot grote woede van de chauf feur. Volgens de politie doen der gelijke opstoppingen zich sinds de proef in de Breestraat vaker voor. LEIDEN - De protestants-christe lijke basisschool De Springplank in Leiden bestaat 25 jaar. Ter gele genheid daarvan wordt drie dagen feest gevierd.Het is een wat merk waardig jubileum omdat de school 26 jaar geleden in de Munniken- Het ziekenhuisje van Wenchi (Ghana) staat er wat bouwvallig bij. Op 13 juni wordt er een liefdadig festijn voor het hospitaaltje in de Leidse Schouwburg georganiseerd. fools', een rythm- bluesband. In lichtingen over het voor iedereen kunnen daar heel veel leren". toegankelijke festijn zijn te verkrij- De nacht van Wenchi', die om gen bij het informatiecentrum acht uur's avonds begint, wordt afv AZL, Leidse Plein, gebouw 1, te wijzen dat het geen eenzijdige gesloten door een swingend feest Rijnsburgerweg 10, 2333 AA Lei hulpverlening is aan Wenchi, maar met medewerking van 'Chain of den, telefoon 071-262989. LEIDEN - Het gemeentebestuur wil dat het rijk meer geld ter be schikking stelt voor de restauratie van monumenten in de stad. Voor de komende jaren is een bedrag van 3,5 miljoen gulden gevraagd, terwijl er slechts een subsidie is toegezegd van ruim twee miljoen gulden. Als gevolg hiervan moet de restauratie van een aantal panden worden uitgesteld. Het gemeentebestuur meent dat het landelijk budget van 88 miljoen gulden voor de restauratie van mo numenten moet worden verhoogd of op een andere wijze over de Ne derlandse gemeenten moet wor den verdeeld. In dit laatste geval vindt de gemeente dat Leiden recht heeft op een hoger bedrag aan subsidie. straat begon als Prinses Wilhelmi- naschool om een jaar later te veran deren in Koningin Wilhelmina- school, waarna de school verhuis de naar de Sumatrastaat en sinds twee jaar officieel De Springplank heet. De lustrumactiviteiten beginnen vandaag met een sportdag in het sportcomplex De Leidse Hout en vanaf acht uur 's avonds kunnen de ouders van de leerlingen feesten in de schooltuin. Morgenochtend start om een uur of tien een feeste lijke optocht door de wijk. Tussen de middag is het pannekoeken eten op het schoolplein waarna een aantal ballonnen wordt opgelaten. Vervolgens kan de bovenbouw kij ken naar een toneelvoorstelling in buurthuis Mirt/Honken, terwijl de kleintjes worden vermaakt met een poppenkast en een goochelaar in buurthuis 't Spoortje. Zaterdag middag wordt het lustrum tussen drie en zes uur afgesloten met een reünie voor oud-medewerkers en oud-leerlingen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15