Politiek behoudt invloed op nv nutsbedrijf Zuid-Holland Skelet vinvis pronkstuk op expositie 'Biologische klok' LEIDSCH JU DAGBLAD Alle partijen zijn het in grote lijnen eens Hoogheemraadschap brengt deel van zmveiïngsslib naar Utrecht In Hortus Botanicus Tour de Frats Het rommelt behoorlijk in de be stuurlijke gelederen van de Tour de Frats, het jaarlijks terugke rende nationale fietsvakantiefes tijn voor kinderen dat vorig jaar nog Leiden als fïnishplaats had. Onenigheid over de financiële gang van zaken en onvrede met de organisatie deed twee be stuursleden, secretaris Marcel Legerstee en zijn broer Joop, er het bijltje bij neergooien. De bei de zonen van wijlen Joop Leger stee, die de tour destijds samen met Leidenaar Joop Vervoorn in het leven riep, stapten officieus op om een andere jeugdwieler- ronde op poten te zetten: De Ome Joops Tour. Tour de Frats-tourdirecteur C. Lindenhoff en de gebroeders Le gerstee gevraagd hoe de vork precies in de steel zit, blijken zij er nogal uiteenlopende visies op na te houden. Over het hoofd stuk financiën bij voorbeeld. Volgens Lindenhoff is er gesug gereerd dat hij geld heeft verdon keremaand. En dat ontkent hij. "De jaarrekening over 1986 is door een register-accountant goedgekeurd". De Legerstees denken er voor alsnog anders over. Ze willen, omdat ze de vuile was niet buiten wensen te hangen, alleen als wij de pen neerleggen iets kwijt over wat er volgens hen aan die finan ciële huishouding niet deugt. Van Joop Legerstee horen we wel dat zijn broer geen inzicht heeft gekregen in de financiële situatie van de Tour, zoals hij had gevraagd. Dat is ook de re den dat het tweetal nog niet echt uit het Frats-bestuur is gestapt, vertelt hij. "Als Marcel inzicht krijgt in de financiën, als Linden hoff het verslag opstuurt en Mar cel kan zich daarmee kan vereni gen, stappen we direct op". Lindenhoff vindt het onheus dat de gebroeders vooralsnog blijven zitten waar ze zitten. "Ze blijven stiekem in de keuken kij ken", klinkt het verongelijkt. Waarom zet het bestuur de twee dan niet gewoon buiten de deur als ze hen kwijt wil? "Dat kan niet", zegt de tourdirecteur. "In de statuten staat dat als het be stuur een lid wil laten opstappen, alle andere leden van het bestuur daar vóór moeten zijn". Om Mar cel Legerstee kwijt te kunnen ra ken zou het bestuur dus de stem van Joop moeten krijgen, en an dersom. Als de bliksem de statuten wij zigen, kan ook al niet: ook hier voor is volgens Lindenhoff de grootst mogelijke meerderheid vereist. En de Legerstees zullen wel niet gaan bijdragen aan hun eigen gedwongen vertrek. Foutje van de notaris die de statuten heeft opgesteld. Volgens Linden hoff wordt nu langs juridische weg geprobeerd een oplossing hiervoor te vinden. "We willen dit voordat de Tour begint (26 ju li, red.) geregeld hebben". Juridische bijstand hebben ook de Legerstees gezocht. We gens aantijgingen die Linden hoff in de pers aan hun adres heeft gedaan. Een daarvan is dat Marcel Legerstee zonder overleg geld van een bankrekening van de Tour de Frats zou hebben ge haald en zich daarvoor niet heb ben verantwoord. "We bekijken of we daar iets tegen kunnen doen", aldus Joop Legerstee. De vraag of de Legerstees al dan niet sponsors van de Tour de Frats voor hun Ome Joops Tour hebben weggekaapt en de kwali teiten van het bestuur, zijn nog een paar zaken waarover beide partijen het met elkaar niet eens zijn. Joop Legerstee weet wel dat beide Tours elkaar niet zullen bijten. "Er wordt gesproken van concurrentie, maar dat is niet waar. Die tochten kunnen best naast elkaar bestaan. We willen ook helemaal niet concurreren, De Degrees van weleer. De pruiken, uniformen en laarzen wisselen volgende week tijdens een laatste bijeenkomst voor het goede doel van eigenaar. (archieffoto) we wensen de Tour de Frats veel succes". "Haatdragend zijn we hele maal niet; de mens Lindenhoff heeft een hele hoop goed gedaan. Maar wij vonden dat we op deze voet niet konden doorgaan. We hebben gezegd: laat het hele be stuur, ook wij twee, opstappen en laat er allemaal nieuwe men sen in gaan zitten. Daar wilde men echter niet aan. De doelstelling van de tour die mijn vader mede heeft opgericht is kinderen een prettige vakantie te bezorgen. Dat willen we voort zetten". The End Het majorettenpeloton Fourty Four Degrees niet meer. De op Amerikaanse leest geschoeide Degrees, die in de bloeitijd 120 leden telde, eens tot de beste drie majorettenverenigingen in Ne derland behoorde en menig bui tenlandse trip op haar naam heeft staan, is vorig jaar septem ber bij heftig gebrek aan belang stelling opgeheven. Maar een al te stil heengaan is de eer van de vereniging te na. Vandaar dat volgende week zaterdag nog één keer wordt uitgepakt, wat vol gens oud-voorzitter en mede-op richter Henk Teske betekent: met veel tamtam. "We willen na melijk stoppen zoals we zijn be gonnen". De bombarie bestond er bij de oprichting uit dat voor de pre sentatie aan de Leidse bevolking meteen maar de Groenoordhal- len werden afgehuurd en de eer ste Taptade werd georganiseerd. Twaalf jaar later keert de vereni ging daar, in het restaurant weer terug, om met alle oud-leden en oud-medewerkers, een aantal nog wel bestaande majoretten verenigingen en overige belang stellenden de zaken af te ronden. Hoogtepunt van de dag - die zelfs een naam heeft meegekregen - The End of the Show - moet een veiling worden van alle uni forms, schoenen, boa's, stokken, vlaggen, bekers enzovoorts die de Degrees in die twaalf jaar ge dragen, meegevoerd en gewon nen hebben. De opbrengst van de veiling gaat naar een of meer goede doe len, die de oud-leden mogen aan wijzen. Het maakt niet uit wat, als het maar Leids is. Teske: "Misschien wordt er wel een schilderij in de Lakenhal geres taureerd, of krijgt de gehanid- captensportvereniging De Sleu tels geld. Of allebei. Wij hebben 12 jaar een beroep mogen doen op de gemeente Leiden, nu wil len we iets teruggeven". De vei ling begint om 13.00 uur. Vanaf 11.30 uur kunnen de spullen wor den bezichtigd. Het bestuur heeft niet alle oud leden kunnen opsporen. Wie geen uitnodiging heeft gekregen maar wel eens op een lidmaat schap van de Degrees kon bo gen, is dus ook welkom. LEIDEN - Het toekomstige nutsbedrijf Zuid-Holland- noord krijgt de juridische sta tus van een naamloze vennoot schap (nv). Om de politieke in vloed van de deelnemende ge meentebesturen te waarbor gen, zal de raad van bestuur van deze nv worden samenge steld uit gemeentebestuurders. Met deze constructie is ge tracht de bezwaren tegen een nv waarin de politiek niets meer te vertellen zou hebben, uit de wereld te helpen. Het nieuwe nutsbedrijf moet op 1 januari van het volgend jaar gestal te krijgen. Het wordt samengesteld uit de bestaande nutsbedrijven in de regio Leiden. Dit zijn: het Ener giebedrijf Rijnland, de Leidsche Duinwatermaatschappij, het Gas- en Waterbedrijf voor de Bloembol lenstreek, het Electriciteitsbedrijf Hillegom-Lisse-Sassenheim en de energie en waterbedrijven van de gemeenten Alphen aan den Rijn, Boskoop, Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg, Voorschoten en Wasse naar. Deze partners en de betrok ken vakbonden zijn het inmiddels in grote lijnen eens geworden. Voorwaarden voor de fusie zijn dat er geen gedwongen ontslagen mo gen vallen en dat de energieprijzen er niet door mogen stijgen. Met de vorming van een groot nutsbedrijf wordt getracht de levering van energie doelmatiger te organise ren. De 200.000 afnemers in de ruim 30 betrokken gemeenten zul len in de praktijk overigens weinig van deze fusie merken hoewel de Leidse wethouder Fase (voorzitter van het college van beheer van het EBR) daling van de energieprijs als gevolg van een verbeterde organi satorische structuur niet uitsluit. Hoofdkantoor Een probleem bij de fusie was de wens van enkele gemeentebestu- LEIDEN - Het Hoogheemraad schap van Rijnland heeft een over eenkomst gesloten met de provin cie Utrecht voor het verbranden van zuiveringsslib. Het hoogheem raadschap zal 8 procent (1000 ton per jaar) van de totale produktie van slib van Rijnland naar de te bouwen slibverbrandingsinstalla- tie afvoeren. Deze installatie is om streeks juli 1989 gereed. Deze deelname aan de slibver- branding in Utrecht biedt het hoogheemraadschap de mogelijk heid om van slib van slechte kwali teit af te komen. Slib van betere kwaliteit wordt in de landbouw of uiteindelijk als potgrond gebruikt. Het hoogheemraadschap wil ook maatregelen treffen om de kwali teit van het slib te verbeteren. Zo wil Rijnland om de hoeveelheid zware metalen in het slib terug te dringen dat de waterleidingbedrij ven maatregelen nemen. Het drinkwater lost in kleine hoeveel heden koper van de leidingen op. Deze stof komt uiteindelijk via het menselijk lichaam in het zuive ringsslib terecht. Het hoogheem raadschap wil nu dat de waterlei dingbedrijven het water 'onthar den', zodat minder koper van de leidingen wordt opgelost. Het hoogheemraadschap heeft verschillende waterleidingbedrij ven aangeschreven, maar nog wei nig bevredigende reacties gehad. Dijkgraaf E. van Tuyl van Seroos- kerken kondigde gisteren bij de behandeling van de tweede nota zuiveringsslib door de verenigde vergadering aan, nogmaals op maatregelen bij de waterleidingbe drijven aan te dringen. Rijnland houdt verder verschil lende mogelijkheden open om het probleem van het zuiveringsslib op te lossen. "We gaan een meer-spo- renbeleid voeren met betrekking tot het zuiveringsslib omdat er nog teveel onzekerheden zijn in de toe komst", zei de dijkgraaf van het hoogheemraadschap De verwerking van het zuive ringsslib is een groot probleem. De hoeveelheid neemt nog ieder jaar toe door de aanleg van nieuwe rio leringen en de bouw van zuive ringsinstallaties. Een groot gedeel te van het zuiveringsslib wordt nu nog gebruikt in de landbouw als mest en verwerkt tot zwarte grond (potgrond). Deze afzetmogelijkhe den zijn in de toekomst niet toerei kend om van de grote hoeveelhe den zuiveringsslib af te komen. Een van de andere mogelijkhe den om van de afvalstoffen van de rioolzuiveringsinstallaties af te ko men is verwerking bij de nieuwe vuilverbrandingsinstallatie die in de jaren negentig in Zuid-Holland noord wordt gebouwd. Op korte termijn is het wellicht mogelijk slib over te brengen naar de Rotterdamse stortplaats De Slufter. Daarvoor moet echter de vergunning van de stortlokatie worden gewijzigd. De voorkeur van het hoogheemraadschap gaat er overigens naar uit enkele kleine re stortplaatsen in de regio te reali- de politieke invloed in het energiebedrijf te behou den. Ondermeer de Leidse ge meenteraad sprak zich in het verle den nadrukkelijk uit het nieuwe bedrijf de status van 'gemeen schappelijke regeling' te geven waarvan het bestuur bestaat uit po litieke afgevaardigden. Op deze wijze wilde de raad een directe stem hebben in het beleid van het nieuwe bedrijf ten aanzien van bij voorbeeld prijsbepalingen en ser viceverlening aan de afnemers. Eind vorig jaar echter deed een stuurgroep onder leiding van oud- Kema directeur Bakker de aanbe veling het nieuwe nutsbedrijf in de vorm van een nv te gieten. De be trokkenen hebben hier inmiddels mee ingestemd onder voorwaarde dat de raad van bestuur uit politie ke vertegenwoordigers bestaat. Deze moeten worden gekozen door de gemeenten die aandeelhouders van het nieuwe bedrijf zijn. De werkgroep heeft gedviseerd de aandelen te verdelen naar rato van het aantal inwoners van die ge meenten. De Leidse gemeenteraad kijgt het voorstel op 15 juni voorge legd. Het Leidse college van B en W heeft reeds fiat aan het tot nu toe bereikte resultaat gegeven. De fusiepartners hebben nog geen voorstel gedaan voor de plaats waar het hoofdkantoor van het nieuwe bedrijf moet komen. Gezien de voorwaarden (een cen traal gelegen bestaand gebouw) ligt het onderkomen van het ener giebedrijf Rijnland in Leiden het meest voor de hand maar volgens Fase is dit 'een voorbarige conclu sie'. Het is de bedoeling dat een werkgroep, bestaande uit verte genwoordigers van de deelnemen de gemeenten, de fusiebesprekin gen gaat afronden. Mocht de fusie mislukken omdat enkele deelnemers alsnog dwars gaan liggen, is het waarschijnlijk dat een veel verregaander vorm van integratie van energiebedrij ven van bovenaf (door het provin ciaal bestuur) zal worden opge legd, zo schrijft het college van B en W aan de Leidse gemeenteraad. LEIDEN - Veel rekenwerk had bewezen dat het kon: de stellage met de noordse vinvis kon precies onder de toegangspoort van de oranjerie in de Hortus door. Met veel omzichtigheid werd het skelet naar binnen gema noeuvreerd. (foto Wim Dljkmana) Vervolg pagina 1 LEIDEN - Het pronkstuk van de tentoonstelling staat, tot opluch ting van velen, alvast op zijn plaats. De rest moet nog komen, maar ze ker is dat de expositie 'De biologi sche klok' volgende week woens dag door prins Claus in de Hortus zal worden geopend. Gisteren was buiten de Hortus alvast een voorproefje te zien van wat de grote trekpleister zal wor den: het skelet van de noordse vin vis, de walvis die op 8 november vorig jaar op de Maasvlakte is aan gespoeld. Het skelet moest gisteren van het Rijksmuseum van Natuurlijke His torie aan de Raamsteeg naar de Hortus Botanicus worden ver voerd. Een afstand van 700 meter slechts, maar een karwei dat be slist geen sinecure was, aangezien het skelet -zonder de kop - al 380 kilo weegt. Tegelijkertijd moest de 150 kilo zware kop worden ver voerd. door Annemiek Ruygrok Voor het transport was een hou ten stellage gebouwd, waarin het skelet was opgehangen. Met zes tien man werd de vracht via het Van der Werfpark, de Doezastraat, een stukje Witte Singel en de Kai- serstraat naar het Rapenburg ver voerd. Eenmaal daar aangekomen werd met de nodige omzichtigheid het karretje met de tien meter lan ge vinvis naar de Oranjerie ge bracht, waar hij vanaf 11 juni tot 23 augustus te pronk zal staan. Op de millimeter was uitgerekend dat het skelet in de tentoonstellingsruimte zou passen en na veel draaien, "naar links; nee naar rechts"-ge- roep stond het indrukwekkende gevaarte op zijn plaats. Het totale transport had toen precies één uur geduurd. Zonder mankementen had de walvis het transport over leefd. Broos Conservator dr. C. Smeenk is duidelijk opgelucht dat de noordse vinvis op zijn tijdelijke plaats staat. "We besloten het skelet in zijn ge heel te vervoeren, omdat alles uit elkaar halen de kans op beschadi gingen vergroot. Bovendien was het een mooie stunt als trekpleister voor de komende expositie". De vinvis, die dood op de Maasvlakte aanspoelde, was ongeveer twee jaar oud. Vandaar dat het skelet nog erg broos was. Smeenk toont de kieren in de schedel, die net als de fontanel van een pasgeboren ba by, nog niet geheel gesloten is: "Als je er naar kijkt vallen er bij wijze van spreken schilfers af'. De vinvis riekt. Dat komt mede omdat hij niet goed ontvet is. Vol gens Smeenk is dat met opzet niet gedaan, omdat het skelet anders nog meer te lijden zou hebben ge had. Voor de zekerheid is het ske let met verdunde houtlijm gepre pareerd om het steviger te maken. 'Het is de mooiste walvis die we hebben, dus we zijn er zuinig op. Het is de bedoeling dat hij in het Pesthuys komt te hangen als de Natuur-historische Presentatie daar in 1992 wordt geopend". Voorlopig moet de zo tragisch en voortijdig aan zijn eind gekomen noordse vinvis, het doen met een plaatsje in de Hortus. Hij past mooi in de tentoonstelling 'De biologi sche klok'. Die expositie zal, aldus dr. J. van Etten, hoofd tentoonstel- lings- en educatieve dienst van het Rijksmuseum van Natuurlijke His torie, het een en ander duidelijk proberen te maken over het biolo gisch ritme van mens en dier. "Er is geen dwingende looproute. Bo vendien biedt de tentoonstelling de mogelijkheid om rustig te kij ken en te lezen en toch ook van al les te doen". De tentoonstelling maakt duide lijk wat de biologische klok is en wat het doet. Het blijkt een erfelijk bepaald systeem te zijn dat bij zoogdieren - dus ook bij de mens - in de hersenen zit. De 'klok' regelt de orgaan- en lichaamsfuncties, zo als bloeddruk, spijsvertering, reac tiesnelheid en prestatievermogen. Het ritme van deze veranderingen is afgestemd op dag/nacht-ritme, maar de lichaamsfuncties worden ook op elkaar afgestemd. Wie een A-mens is wil vroeg naar bed en weer vroeg uit de veren, wie een B-mens is bloeit laat in de avond op en is 's ochtends niet uit bed te branden. Dat heeft met de biologische klok te maken. Ook de vogeltrek en de trek van de walvis is seizoensgebonden. Verder leg gen vogels in mei een ei, maar koeien en herten zorgen eerder voor het nageslacht, zodat dat op groeit wanneer de lente aanbreekt. Andere dieren houden een win terslaap, ook al is het een warme winter. Van Etten: "Zet een trekvo gel in een kooi en hij begint in een bepaalde tijd naar een bepaald deel van zijn kooi te vliegen". Verder zijn er nog nachtdieren, zoals uilen, en schemerdieren. Ook dat zijn verschijnselen die door de biologi sche klok worden geregeld. Ploegendienst De tentoonstelling is georgani seerd in samenwerking met profes sor Rietveld van de afdeling chro- no-biologie van het Academisch Ziekenhuis. Een maand na ope ning van de tentoonsteling houdt zijn afdeling een symposium over bioritme en in september wordt een workshop over ploegendien sten gehouden. Van Etten: "Werken in ploegendienst kan het biologisch ritme danig verstoren. Daar is men intussen wel achter gekomen". En wie naar verre lan den reist, krijgt te maken met tijd verschil en de zogenaamde 'jet lag', met andere woorden: het biolo gisch ritme raakt in de war. Al deze aspecten zullen zeer aan schouwelijk vanaf 11 juni in de Hortus te zien zijn. Wie dat wil, kan zijn bloeddruk meten of kan door het beantwoorden van vragen er achter zien te komen of hij A- dan wel B-mens is. Verder zijn er twee videofilms te zien: één over de noordse vinvis, van zijn ontdekking op de Maas vlakte tot en met het transport naar de Hortus, en één over het onder zoek naar bioritme. De tentoonstelling is tot en met 23 augustus te bezichtigen van tien uur 's ochtends tot half vijf 's mid dags. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13