5DT Van der Leek: kort ding moeite waard Hermans valt uit de Giro Bekerfinale nog niet definitief Geen akkoord met Miehels Op eengewone zakenrekening krijgt u automatisch een hogere rente bij een hoger saldo. 5b Mottet ongenaakbaar in finale Dauphiné Nutsspaarbank s DINSDAG 2 JUNI 1987 SPORT PAGINA 15 KNVB moet zich beraden over terugzetting UTRECHT - De scheidsrechters- commissie van de KNVB krijgt twee weken de tijd om te beslissen of zij bij haar standpunt blijft om Koos van der Leek van de B-lijst van betaald voetbalarbiters af te voeren. In dat tijdbestek moeten de scheidsrechtersbazen om de ta fel gaan zitten met het sectiebe- stuur om zich te buigen over de vraag of de maatregel kan worden teruggedraaid. Is de uitkomst van dat overleg positief, dan zal in sa menspraak met de Leidse arbiter een constructie worden gezocht om hem voor een nieuwe proefpe riode terug te laten keren op de B- lijst. Blijft de KNVB bij haar stand punt om de 39-jarige scheidsrech ter te degraderen naar de rijen der amateurs dan is de beslissing een week later aan de rechtbank. Van der Leeks raadsman mr. Hinnen had de bedoeling om de zaak te schorsen om vervolgens via een civiele procedure tot vernieti ging van de KNVB-maatregel over te kunnen gaan. Het kort geding nam halverwege echter een verras sende en voor Van der Leek gun stige wending, waardoor van de aanvankelijk uitgestippelde weg werd afgeweken. Dat is het resultaat Dat had alles te maken met het pleidooi van mr. Jansen, dat vreemd genoeg werd weersproken door Rijkhoek. Jansen stelde "dat er aan scheidsrechters in het be taald voetbal hoge eisen worden gesteld. Een arbiter moet dan ook een topper zijn en elk duel een ze ven halen. Daar kan een uitzonde ring op worden gemaakt, maar Van der Leek zat in dertig procent van het kort de gevallen lager, terwijl hij i geding dat de Leidse scheidsrech- periode ook tweede elftallen heeft ter aanspande tegen de voetbal bond en dat gisteren diende voor de Utrechtse arrondissements rechtbank. Met het besluit om bei- gefloten. De moeilijkheidsgraad l ligt beduidend lager". Op de vraag van de rechter i. de partijen zonder tussenkomst Rijkhoek of de normen waaraan de rechter tot een oplossing te een arbiter moet voldoen vast lig- zich tevreden. Dit in tegenstelling tot de KNVB, vertegenwoordigd waar je best ei door 'huisjurist' Jansen en scheids- zitten. Per slot rechters-secretaris Rijkhoek. wedstrijd weer i doorsnee norm is in keer onder mag ran rekening is elke taald voetbalscheidsrechters te plaatsen". De president van de rechtbank vroeg zich af of het vast ligt welk cijfer een scheidsrechter gemid deld moet halen. "U hanteert strik te normen, maar er bestaat ondui delijkheid over wat die normen zijn. De één zegt dat het altijd een zeven moet zijn, maar volgens de ander mag de scheidsrechter daar best eens onder zitten. Zo'n B-lijst is een soort ttissenstaton. Het is be langrijk dat scheidsrechters weten waar ze aan toe zijn. Wist meneer Van der Leek dat"? Van der Leek: "Er is helemaal geen norm. Dat is mij in de gespek- ken althans nooit duidelijk gewor den". Dat werd bekrachtigd door zijn raadsman met de woorden: "Als wij hadden geweten dat een scheidsrechter elke wedstrijd een zeven moet halen, dan hadden we hier niet gezeten". Dat was voor president Hofhuis reden om de KNVB-afgevaardigden te verzoe ken zich te beraden over de moge lijkheid om Van der Leek terug te laten keren op de B-lijst en na een eventuele mislukking van die 'ope-ting een hele andere wending. Ik ratie' zelf een vonnis te vellen. heb sterk de indruk dat die rechter "Het is het toch de moeite waard hun argumenten ook niet zo sterk Arbiter Koos van der Leek hoopt dat de KNVB hem weer op de B-lijst zal plaatsen nu de rechter de voetbalbond bedenktijd heeft gegeven. Zuyderduin) geweest", aldus de uitzonderlijk ruim besnorde Van der Leek. "In het begin zag ik het helemaal niet zitten, maar plotseling nam die zit- vond. Hij bleef maar doorgaan over die normen. Dus als het op een vonnis uitdraait hoeft het niet per se slecht af te lopen. Maar voorlo pig moet ik nog zien of ze me nog een jaar door laten gaan". FRED SEGAAR "Op deze manier wordt een gi gantisch precedent geschapen", al dus laatstgenoemde. "Want wat Jansen: "Van der Leek heeft alle kans gehad om zich waar te maken is objectief gehanteerd. gaat er gebeuren als Van der Leek- In de maandelijkse beoordelings- hetzij door een schikking, hetzij gesprekken is hem steeds verteld door tussenkomst van de recht- dat het beter moest. Van der Leek bank - inderdaad mag terugkeren? gaf dan toe dat het niet r Dan gaan straks alle scheidsrech- ging. Aan het einde ters die worden teruggezet de be- wordt besloten of slissing aanvechten". Mr. Jansen voegde daaraan toe: "We hebben twee weken de tijd om ons te beraden. In die periode gaan heeft het seizoen arbiter naar de A-lijst gaat, nog een jaar dispen satie krijgt of dat hij wordt terug gezet naar het amateurvoetbal. De zag geen perspectief en 2 uitzoeken met welk voorstel1 moeten komen. De beslissing om Van der Leek na het seizoen '85/'86 terug te zetten naar de amateurs is destijds unaniem genomen. Die is moeilijk terug te draaien. We zijn dan ook niet gelukkig met deze be slissing". Van der Leek voert al langer dan een jaar een schriftelijke campag- ne-COmdat ik nog steeds niet weet waarom ik ben gedegradeerd") en die strijd beleefde gisteren in Utrecht zijn hoogtepunt. "Ik heb zo lang doorgevochten omdat ik vind dat ik ten onrechte ben terug gezet. Ik ben achttien jaar scheids rechter geweest, waarvan de laat ste twee seizoenen in het profvoet bal. Was het in die tijd slecht ge daan, dan was ik voor de spiegel gaan staan en was ik zonder mor ren teruggekeerd naar de ama teurs. Maar dat wens ik in geen ge val te doen op. grond van de argu menten die de KNVB aanvoert". Dat die argumenten niet op alle punten steekhoudend zijn vond ook rechtbank-president Hofhuis. Bovendien bleek tijdens de zitting dat Jansen en Rijkhoek afwijken de meningen hadden over de ma nier waarop een scheidsrechter moet functioneren en op welke manier hij moet worden beoor deeld. besloten om hem niét op de definitieve lijst van be- ZEIST (GPD) - Met instem ming van de WON (Vereni ging van Oefenmeesters) en tot verbazing van Johan Cruijff is de KNVB door de knieën ge gaan. Voorafgaande aan de voorjaarsvergadering van de sectie Betaald Voetbal werd de Ajax-trainer voor onbepaalde 'tijd de licentie coach betaald voetbal verleend. „Op grond van zijn verdiensten voor het Nederlandse voetbal in het al gemeen en Ajax in het bijzon der", verklaarde André van der Louw namens bondsvoorzitter licentie voor Johan Cruijff Jo van Marle de verrassende wending in Zeist. Die beslissing lijkt een eerste stap op weg naar een functie als interim-bondscoach. Blij als Cruijff was met het diploma, „dat ik duidelijk zie als een soort onderscheiding", sluit Cruijff die mogelijkheid zelf ook niet uit. „Ik zeg niet op voorhand 'nee', maar het insti tuut KNVB is mij in de huidige structuur veel te gecompli ceerd. In Zeist is mijn naam ge vallen, dat weet ik, maar er is met mij nog geen enkel contact geweest. Ze zullen echter wel met een heel goed verhaal moe ten komen voor ik 'ja' zeg". Meteen na zijn 'onderschei ding' pleitte Cruijff voor zoge naamde deelcertificaten voor 'spelers die lang gevoetbald hebben en die daardoor niet in staat zijn een cursus van zes jaar te volgen. ZEIST (ANP) - De finale van het toernooi om de KNVB-beker staat nog steeds niet definitief vast op vrijdag 5 juni in Den Haag. Bij het begin van de vergadering betaald voetbal in Zeist werd bekend ge maakt dat er nog geen overeen stemming is met de Haagse politie over het houden van de finale in het Zuiderpark. Als probleempun ten haalde Van der Louw de verde ling van de toegangskaarten aan en de organisatie van het vervoer van de supporters. „De problemen rond het vinden van een plaats voor de laatste wedstrijd van het bekertoernooi zijn nimmer zo groot geweest als dit jaar," voegde Van der Louw er aan toe. De KNVB heeft overigens niet de bedoeling de weg voor de Haag se club naar Europa te blokkeren. De voorzitter van het betaalde voetbal zei het niet met zoveel woorden, maar hij stelde wel dat het nimmer de bedoeling van het sectiebestuur is geweest het al dan niet inschrijven van de Haagse club voor het Europese toernooi van de bekerwinnaars aan de me ning van de vergadering te toetsen. Van der Louw achtte het wel ge wenst dat er tussen het sectiebe stuur en FC Den Haag, beter nog met alle deelnemende Nederland se clubs aan Europese toernooien, overleg komt. In die gesprekken zou de vraag centraal moeten staan of er een maximale inspanning ge leverd kan worden om vandalisti sche praktijken te voorkomen. „In principe is geen enkele club bevei ligd tegen het soort toeschouwers dat niet geïnteresseerd is in de club, maar slechts in rotzooi." In dit verband bracht Van der Louw in herinnering dat de gebeurtenis sen in Amsterdam, in aansluiting op de „Atheense avond" van Ajax hebben bewezen dat het ten on rechte is verband te leggen tussen gebeurtenissen op het veld en uit barstingen van voetbalvandalisme. Dé Stoop treedt af als voorzitter van FC Den Haag, wanneer de be kerfinale onverhoopt uit de hand mocht lopen. Dat verklaarde de preases van de Haagse voetbalclub vanmorgen voor de NCRV-radio naar aanleiding van een besluit van de KNVB om de bekerfinale Ajax- Den Haag in de Hofstad te laten spelen. Vrijdag nog had de voorzit ter van de Haagse club zelf dit voorstel aan de KNVB gedaan na overleg met Ajax en de Haagse po litie. Pas zondagavond besloot het sectiebestuur betaald voetbal in te stemmen met het voorstel van De Stoop. Voorzitter De Stoop verbindt aan mogelijke ongeregeldheden in het Zuiderpark bepaalde voor waarden. „Ik zal niet direct na af loop van een uit de hand gelopen finale mijn functie neerleggen, maar dat ik dan langer voorzitter van Den Haag blijf, is ondenk baar", aldus Stoop voor de radio. Opnieuw gebroken sleutelbeen TERMOLI (ANP) - Het v ge wedstrijdverloop in de wieler ronde van Italië heeft gisteren een massale valpartij veroorzaakt. Op vierhonderd meter van de finish (rechterbeen) en Pochini (linkerk nie) de mogelijkheid wel in de Giro te blijven, doordat de valpartij in de laatste kilometer plaats had. Tot de lichtgewonden behoorden de uiterst saaie koers verloor Ierse rose-truidrager Stephen Ro- Guido Bontempi zijn evenwicht. Bij een snelheid van zeventig kilo meter kon bijna niemand meer uit wijken. Ruim veertig renners tui melden over elkaar. Vijf van hen moesten naar het ziekenhuis wor den gebracht: de vedette Beppe Saronni, de Nederlander Matthieu Hermans, de Joegoslaaf Primoz Cerin en de Italianen Ezio Moroni en Enrico Pochini. De zege in de tiende rit, over 210 kilometer van Bari naar Termoli, ging naar Paolo Rosola, die zijn tweede overwin ning boekte. Hermans, die zijn linkersleutel been brak, en Cerin, die volgens ronde-arts Giovani Tredici waar schijnlijk een zware hersenschud ding heeft, starten vandaag niet in de elfde etappe. Reglementair heb ben Saronni (rugblessure), Moroni CARPENTRAS (GPD) - Aan de voet van Mont Ventoux kreeg de Dau phiné Libéré gisteren in Carpentras zijn beslag. Terwijl de kale kruin van deze door wielrenners zo gevreesde berg in de Provence onbarmhartig door de koperen ploert werd beschenen, stond Charly Mottet beneden figuurlijk in het zonnetje. De Fransman (24) viel die eer ten deel als win naar van de 39e editie van de Dauphiné. Dat Mottet deze hooggewaardeerde ronde buitmaakte, mag enigszins verrassend worden genoemd. De ploegmakker van Laurent Fignon verstaat zijn vak in het rondewerk, maar geniet toch meer aanzien als tijdrijder. In deze Dauphiné toonde Mottet dat hij de opgaande lijn te pakken heeft. In het hooggebergte kende hij slechts in Henry 'Jumbo' Cardenas zijn meerdere. De Colombiaan werd echter niet genoeg op zijn wenken bediend door de organisatie..Net als zondag was er na een beklimming een veel te lange uitloop naar de finish. Omdat iedereen zich had neergelegd bij de suprematie van Mottet, mocht de tweede en derde garnituur op de achtste en laatste dag zijn gang gaan op de (halve) Ventoux. Daarbij meldden zich eindelijk ook eens twee leden van de ploeg Raas, die in deze Dauphiné amper actiefis geweest. Gisteren liet SuperConfex zich namens Gert Jakobs en de Lim burgse neo-prof Frans Maassen dan eens gelden. Ze nestelden zich in een tienmans kopgroep, die carte blanche kreeg van het boemelende peloton. Alle goede wil ten spijt draaiden de extra inspanningen van het duo Jakobs-Maassen op niets uit. Gelijktijdig verloren zij het contact tijdens de beklimming naar Chalet Renard. Ook het volgen van de mindere go den in bergachtig terrein bleek te veel gevraagd. Jakobs: „Die Fransman Esnault demarreerde een paar keer en ja... dan is het met mij gebeurd. Alg er bergop veel tempowisselingen zijn moet ik afhaken. Bovendien had ik van meet af aan veel werk gedaan. Ik zat bij elke ontsnapping. Nee, dat had Raas mij niet opgedragen. Ik voelde zelf wel aan dat er eens iets moest gebeuren". Omdat Jakobs en Maassen in hun eigen tempo verder gingen, viel de schade op de top (een minuut) nogal mee. In de afdaling kónden ze des ondanks niet meer terugkomen. Jakobs: „Die afdaling was te gemakke lijk. Veel te weinig bochten. Als het link naar beneden was gegaan, had den we meer kans gehad". Al met al is de Drent niet ontevreden over zijn totale optreden in deze Dauphiné. „Ik denk dat ik hier toch heb laten zien dat ik in de Tour waardevol voor de ploeg kan zijn". che, diens ploeggenoot Bontempi en Frank Verleyen, de Vlaamse sprinter uit de Nederlandse forma tie van De Wever. De verklaring voor het ongeluk was even simpel als schokkend: onder druk van de dertien Italiaan se ploegen bleef het tempo twee honderd kilometer lang laag. Pas toen de televisiecamera's in beeld kwamen begon het spel. In de fina le lag de snelheid op het door glad heid gevaarlijke wegdek twee keer zo hoog. De getergde Bontempi wilde zich niet zoals in Bari laten verrassen door Freuler. De „Hulk" koos daarom het wiel van de Zwit ser. Diens ploeggenoot Calcaterra begon met het aantrekken van de sprint. Alle risico nemend wrong Bontempi zich tussen het tweetal. Eerst raakte hij Freulers schouder, daarna die van Calcaterra. Onder tussen was Hermans Bontempi dicht genaderd. Toen Bontempi opzij sloeg, was Hermans het eer ste slachtoffer. De 24-jarige Nederlander in Spaanse dienst kreeg Bontempi over zich heen. Daarbij raakte Her mans bijna bewusteloos. Zijn ploeg- en kamergenoot Wim Meijer stapte vliegensvlug van de fiets om hem voor de ogen van de duizen den toeschouwers aan de kant te leggen. Na enkele minuten kwam Hermans bij. „Ik geloof, dat ik mijn sleutelbeen heb gebroken", waren zijn eerste woorden. Her mans had deze week juist van de dokter gehoord, dat hij maanden- Opmerkelijke indeling eerste klasse ZEIST - De penningmeesters van de zaterdag eersteklassers uit de Leids-Alphense regio zullen niet blij zijn met de door de KNVB bekend gemaakte competitie-indeling. Weliswaar is het viertal Quick Boys, Noordwijk, Rijnsburgse Boys en ARC opnieuw in de zelfde afdeling ondergebracht, maar het kwartet staat volgend seizoen een aantal flinke reizen te wachten. Het sectiebestuur amateurvoetbal heeft namelijk rekening gehouden met de wens van ACV uit Assen en Oranje Nassau uit Groningen om wat meer tegen clubs uit het'westen uit te komen. Beide ploegen zijn samen met het Friese Broekster Boys in de eerste klasse A ingedeeld. IJs- selmeervogels en Spakenburg zijn het volgend seizoen weer gescheiden. Eerste klasse A: ACV, Oranje Nassau, Broekster Boys (Dam- woude), Quick Boys, Rijns burgse Boys, Noordwijk, Mar ken, Vitesse (Delft), Excelsior Maassluis, Rkavic (Amstel veen), ARC, DSVP (Pijnacker), IJsselmeervogels (Bunschoten) en Rozenburg. Eerste klasse B: NSW, Heeijansdam, Kozak ken Boys, Roda Boys, ASWH, Nieuw-Lekkerland, RWH, Ba- rendrecht, Spijkenisse, WOG, Flevoboys, Genemuiden, DOSK en Sparta Nijkerk. Eer ste klasse C: Spakenburg, DE- TO, Angelslo, Nunspeet, Lun- teren, Bennekom, ESA, DOVO, GVW, Valleivogels, WVF, HZW, Elim en Enter Vooruit. ADVERTENTIE Een enorme valpartij, waarbij zo'n veertig renners betrokken waren, zorgde vierhonderd meter voor de finish de tiende etappe in de Ronde van Italië zorgde moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. chaos. Vijf r 's, onder i lang met ee rondgefietst. Johan van de Velde, als zevende geëindigd, was 'e'en van de geluk- .kigen, die de valpartij met een flit sende manoeuvre kon ontwijken, gebroken rib heeft broken linker-sleutelbeen uit de Tour de France, nadat hij in de ze ventiende etappe was gevallen. De na de operatie ingebrachte metalen plaat was in februari verwijderd. Hermans mocht het hospitaal later „Ik ging keihard de laatste bocht op de avond verlaten. Dat gold ook in", vertelde de Brabander. „Toen Bontempi viel, had ik net genoeg ruimte om er langs te glippen. Ik heb ontiegelijk veel geluk gehad en mag blij zijn, dat ik mijn nek niet heb gebroken". Andere ren ners klaagden over het lawaai, dat de helicopter van de televisie dage lijks aan de finish veroorzaakt. „Aangezien je nauwelijks tijd hebt om te kijken, vaar je blind op je ge hoor. Dan is zo'n heli funest", De Joegoslaaf Cerin werd naar het beter uitgeruste ziekenhuis van Pescara gebracht. De situatie voor de renners was extra lastig, door dat de karavaan zich direct na de rit 130 kilometer moest verplaat- sen. De elfde etappe startte van- Saronni, Moroni en Pochini. daag in Giulianova. Bezoek hedenavond finale K.N.V.B. Beker RIJNSBURGSE BOYS EXCELSIOR 2 Terrein Rijnsburgse Boys. Aanvang 19.00 uur. Aangeboden door H. P. van Nieuwkerk b.v. Bloemen export-commissionairs ZEIST (ANP) - De KNVB weigert het contract met Rinus Miehels te verbreken. Tot die uitspraak kwam bondsvoorzitter Jo van Marle gis- de Zwitserse klassemenstrijder To- teravond, na overleg met zijn colle- ni Rominger. In de chaos won Ro- ga's uit het bondsbestuur. sola de rit voor Freuler en Boffo. In een gesprek tussen Miehels en Meijer, die door de eerste hulp als Van Marle, gistermiddag, in aan- voorlaatste finishte, liep geen ach- wezigheid van de juridische advi- terstand op doordat de jury besloot seurs, heeft iedereen dezelfde tijd te geven als op de ontslat de winnaar. gehandhaafd. „Het Voor Hermans is het de tweede anderen keer dat er een radicaal einde geko- ten nem men is aan een grote etappekoers. Vorig jaar tuimelde hij met een ge- beslissing zullen moe ten nemen", vertelde Van Marle, „Het is aan Miehels een keuze te maken tussen de kantonrechter of de arbitragecommissie. Naast ons „Nee" staat, indien de arbeidsver houding zo verstoord zou zijn dat verder werken onmogelijk is, de hereidheid tot verbreking van het contract over te gaan onder voor waarden. Daartoe behoort een schadeloosstelling. Wij namelijk vinden dat er geen dringende rede nen zijn om de overeenkomst te verbreken". Competitie Het vurige pleidooi van André van de Louw was aan dovemanso ren gericht. De uitbrander aan het adres van FC Den Haag-voorzitter Dé Stoop, waarmee de voorzitter van het sectiebestuur betaald voet bal de argumenten kracht wilde bijzetten, haalde evenmin iets uit. Met 27 stemmen voor en 12 tegen veegde de algemene vergadering betaald voetbal gisteravond in Zeist het bestuursvoorstel van ta fel om het aantal eredivisieclubs in te krimpen van 18 tot 16 in seizoen 1988-1989. De tevredenheid onder met name de eerste divisieclubs en de spelersdelegatie was groot, des te langer waren de gezichten ach ter'de bestuurstafel. ADVERTENTIE vrijheid, veel gemak en een hoog rendement. Automatisch, zonder dat u daar iets voor hoeft te doen. Wilt u meer weten over deze nieuwe service? Een afspraak bij één van onze kantoren is zo gemaakt. Daar zijn wij u graag van dienst.. Goed nieuws voor bedrijven, verenigin- op de rekening hoger is, kan een hogere trap in de gen, stichtingen en vrije beroepsbeoefenaren.Tot tariefstelling worden bereikt. Hiermee wordt uw dusver moest u Steeds weer met uw bank afspra- Zakenrekening tevens Beleggingsrekening. ken maken over de belegging van overtollige middelen op een apar te rekening. Dat is niet meer nodig. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kombineert het Vrije beschikkingsmogelijkhcid. Alle betalingsverkeerdiensten. Rente over de hoogste trap maarliefst De rente wordt maande lijks aangepast aan de ontwikke ling op de geldmarkt. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kent geen opzeg gemak van betalingsverkeer en de voordelen van termijnen, boetes of andere beperkingen, een getrapte rentevergoeding: naarmate het saldo De Zakenrekening biedt daarmee grote

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15