Jongeren belegeren gekraakte woning Problemen bij oplevering bejaardenflat Roerig weekeinde voor bewoners en buren Voorschotens 'doktershuis' 'Voorschoten is aan kinderdagverblijf toe' Twee gewonden bij botsing SPECIAAL AANBOD VOOR ONZE LEZERS MAANDAG 1 JUNI 1987 REGIO LEIDEN PAGINA 9 VOORSCHOTEN - Grote groepen jongeren hebben dit weekeinde het gekraakte dokters- zes aanwezige agenten de rel "on tluis aan de Voorschotense Veurseweg vernield. Zij gooiden vrijdagavond en -nacht met der bedwang". Het oppakken van grote stenen de meeste ruiten op de benedenverdieping in en probeerden binnen te perktenbezetti?geimaarmde sterke komen door deuren te forceren met afgerukte schuttingdelen. Zaterdag en zondag heb- arm kon volgens hem onmiddellijk ben ze zich wederom vertoond rond het witte hoekpand, maar liep de zaak met een sisser ingrijpen wanneer de krakers écht af. Nadat de gealarmeerde politie vrij dagavond om half elf de eerste aan val uiteen had gepraat en geslagen, moesten de zeven krakers een uur later met planken en honkbalk nuppels hun woning opnieuw ver dedigen. Zo'n veertig jongeren, in leeftijd variërend van 16 tot 21 jaar, vielen twee maal langdurig aan. Hoewel de nieuwe bewoners wat versterking hadden gekregen en enige barricades hadden opge richt, ging de verdediging ruiten en de aanvallers konden via een afdakje aan de achterkant de bovenverdieping bereiken. door Paul v.d. Kooy de woning heeft veel grote wisten de krakers Op een gegeven moment zijn wat nacht bij hun etalageruiten ge- jongens in de afgescheiden prak- waakt. caderen met geweld uit de woning zouden worden gezet. "Want daar was het braak echter af te wenden. De poli- de heren kennelijk om te doen", tie was met drie wagens aanwezig, zegt de commandant, maar heeft volgens krakers en om wonenden nauwelijks opgetreden. Verveling De eersten voelden zich daardoor direct bedreigd, de omwonenden Volgens omwonenden ging het vreesden indirect voor hun hachje, de aanvallers puur om het pesten Zo hebben de slijter Overbosch en fietsenmaker Rol tot diep door- tenboek kan opmaken hadden de wat alternatieven/punk krakers zelf geloven niet direct in een conflict tussen jongeren uit verschillende culturen. Zij houden tijkruimte geweest. Door het barri- Voor zover groepscommandant het erop dat de jongens, die voor wat binnendeuren J- Remmelzwaal dat uit het rappor- een groot deel uit Voorschoten ko- men, zich verveelden en wat rot zooi wilden maken. Het kraakpand bood daarvoor een goede gelegen heid, zeker toen de politie niet be paald hard ingreep. De buurt, die zich vorige week ietwat bezorgd maakte over de kraak, leek na de vechtpartij partij te kiezen voor de krakers. De een na de ander kwam vragen hoe het ermee gaat. Wat moesten de kra kers antwoorden? De lichamelijke schade viel mee: rondvliegend glas had wat wondjes veroorzaakt, maar van serieus letsel was geen spake. Daar zorgden de valhelmen en stevige jassen wel voor. De psy chische schade was moeilijker te meten. De week tevoren waren ze heel blij geweest met het grote huis en hadden ze enthousiast plannen ontvouwd voor grote opknapbeur ten en ruime ateliers. Nu waren alleen wat vertrekken op de bovenverdieping nog bruik baar en plaatste de chaos beneden de krakers voor een moeilijke keu ze. Een dichttimmer-actie gaat ten koste gaan van de gezelligheid, be seften ze zaterdagochtend. Maar kapotte ruiten hebben ook zo hun nadelen: vocht en tocht hebben vrij spel en aanvallen zijn moeilijk af te slaan. Omdat de krakers wei gerden hun broeders uit de Am sterdamse Staatsliedenbuurt in te schakelen ("dan zou de zaak ont zettend uit de hand lopen"), werd voor een compromis gekozen. Sa- men met enige sympatisanten, Aan de achterzijde van de gekraakte woning zijn dit weekeinde weinig ruiten heel gebleven en is duidelijk te spijkerden ze zaterdagavond vroeg zien dat de aanvallers genoeg losliggend materiaal hadden om hun vernielende arbeid te verrichten. wat karton en hout voor de zwaarst (foto's Ellen Martens) geteisterde ruiten. Gemeente Oegstgeest:Kiezen uit twee slechte oplossingen OEGSTGEEST - De opleve ring van de bejaarden wonin gen aan het Oegstgeester Boer- haaveplein, achter de winkels, in deelgebied VIII van de nieuwbouwwijk Haaswijk, ver loopt allesbehalve gladjes. Grimmig Met ingang van vorige week moch ten de eerste zestien van de 85 over vier bouwlagen verdeelde flatwo ningen worden bewoond. Verhui zen, zeker voor ouderen, is een vre selijke klus als de lift het niet doet. Mevrouw Onderwater, zelf 57 jaar, "heeft er nu nog een gebroken rug van". Ze stond er alleen voor, want haar 69-jarige man verblijft mo menteel in het ziekenhuis. Onderwater gaf het verhuisbe drijf noodgedwongen de opdracht de enorme kast die ze in haar huis kamer wilde hebben, mee terug te nemen. Zij had begrepen dat de lift het 's avonds zou gaan doen. Bij te rugkeer werkte de'lift nog altijd niet. Dat doet het ding trouwens nog steeds niet. "We moesten het joekel (de kast) slopen en boven in elkaar zetten". Onderwater en haar man woonden "schitterend Zijl, aan de Paramaribostra Leiden". Gevraagd om van de verhuizing, antwoordt ze: "Er was daar geen lift. Wij zijn verhuisd vanwege de lift". De nacht van 25 op 26 mei (he melvaart) heeft zij als een hel erva ren. "Ik ging om één uur naar bed in het besef dat ik geen telefoon had, geen naaste buren, geen inter com, geen huisbel". Volgens On derwater is de schuldige - en dat is in haar ogen de gemeente - er ge makshalve maar vanuit gegaan dat de ouderen bij het verhuizen wel door hun kinderen zouden worden geholpen. Een automatisme waar- m Het leek de ongewenste bezoe kers af te schrikken. Tijdens een hernieuwd bezoekje, zaterdag nacht, verlieten de heren hun au to's amper, zo viel enige betrokke nen op. En toen de politie, gealar meerd door omwonenden, om half drie langskwam trof ze alleen wat "goedgemutste jongens aan die hun pand bewaakten". Dat meldt het rapportenboek althans. Zondagmiddag werd de situatie nog wel even dreigend en voelden krakers zich genoodzaakt met hel men en knuppels in en rond het huis te lopen. Het maakte een zeer grimmige indruk in dit vredige stukje Voorschoten en de krakers benadrukken dat ze niet zullen wij ken en hun plannen mét de woning gewoon willen doorzetten. De politie heeft na de problemen een verhoogde surveillance inge steld en bekijkt vanmiddag of de vernielers gepakt kunnen worden. Belangrijk is daarbij of eigenaar Hoogvliet aangifte gaat doen van vernieling en of hard te maken valt dat bepaalde personen bepaalde dingen op hun kerfstok hebben. Ook moeten de betrokken agenten i het kraakpand, waar de wind vrij spel men de sfeer niet bepaald bevorderen. aangeven of de jongens dingen te gen de politie hebben gedaan die niet door de beugel kunnen. Wan neer het antwoord op die vragen 'ja' leidt, weet de politie waar ze zijn moet. Volgens Remmelzwaal zaten er bekenden van de politie onder de jongeren, die volgens hem niet bepaald homogeen ope reerden. Weer auto's opengebroken in Leiderdorp LEIDERDORP - Auto-inbre kers zijn nog altijd actief in Lei derdorp. Vannacht werden weer twee auto's opengebro ken, waarna de radio's verdwe nen. Wederom waren de 'nieu we wijken' van Leiderdorp het doelwit: de auto's die het betrof stonden geparkeerd aan de Beekestein en de Tijmtuin. Van de dader(s) geen spoor. Zo rustig als het is wat het aantal inbraken in woonhuizen betreft, zo druk heeft de Lei- derdorpse politie het met auto- inbraken. De laatste weken is er wat dat betreft sprake van een ware plaag. Tientallen Lei- derdorpse autobezitters zijn daarvan al de dupe geworden. Insluiper in bejaardenhuis OEGSTGEEST - Een insluiper heeft gistermiddag twee ver pleegkundigen en evenzovele bewoners van het Oegstgeester bejaardentehuis Rustenburg aan het Van Wijckersloothplein gedupeerd. De dief moet gister middag tussen half drie en drie uur zijn slag hebben geslagen. Hij - of zij - kwam binnen via een van de vele ingangen van het bejaardentehuis. Twee ver pleegkundigen missen beiden een tas waarin geld en identi teitspapieren zaten. De inslui per bezocht ook twee kamers van bejaarden. Eén bewoner mist geld, bij een ander werd een kast opengebroken. Ver mist wordt daar niets. Achthovener- weg Elfgesloten LEIDERDORP - De Leider- dorpse Achthovenerweg, be langrijke verbinding tussen Leiderdorp en Koudekerk, is zowel morgen als woensdag voor alle verkeer afgesloten. Beide dagen wordt er geasfal teerd. Doorgaand verkeer van en naar Koudekerk wordt via de Hoge Rijndijk omgeleid. Overigens kgaat de asfalte- rings-operatie niet door als het slecht weer is. Poppentheater De kneep zit 'm in de planning die de ontwikkelaar van de flats, Macobouw, en het EBR hadden ge maakt. Het energiebedrijf heeft de nodige moeite gehad met het leve ren van stroom op de opleverda- tum. Bij het ter perse gaan van dit nummer hingen drie ambtenaren aan de lijn bij het EBR. De verant woordelijke man was niet te pak ken te krijgen. Ambtenaar Van der Loo legt nog uit waaruit het dilemma bestond toen duidelijk was geworden dat zijn speciaal het overige i Kinderen van 4 tot 11 jaar kun- aanstaande woensdag om half drie terecht bij poppentheater Wel- lus-Nietus om er te kijken naar een poppentheater-voorstelling. Het adres: Marijkelaan 4 in Voorscho ten. Graag van tevoren reserveren via telefoonnummer 01717-8361. De Leede Om de Warmondse jeugd te sti muleren om met voor de wet vereis te papieren te gaan vissen, biedt de plaatselijke hengelsportvereniging 'De Leede' in samenwerking met de hengelaarsbond Leiden en omstre- niet-werkende lift fcen jongeren vanaf 15 jaar een (Foto Holvast) gratis lidmaatschap voor '87 aan. De jongeren kunnen dat krijgen op vertoon van een eigen, volledig i i de ouderen i voor minder-validen gebouwd, geheel zelfstandig. Zij kregen de '^JXar Een nog op te richten bewoners- woningen toegewezen via de indi- e vo:stkantöre7 'De Leede vereniging moet de gemeen- catiecommissie. Zij dienden wel toont dot fonoe^oTtteS m^ntr schapsruimte gaan inrichten. Alle als woningzoekende bij de ge- kennismaken met het mreniainas bewoners worden aangesloten op meente Oegstgeest ingeschreven enmsmaKen mei net verenigmgs het bejaarden-alarmsysteem. Voor te zijn. leven, waarbij in georganiseerd verband onder meer wedstrijden worden gehouden. Ook staan er ge zelligheidsavonden op het pro gramma. Voor informatie en aan melding: H. Maksymiak, Ganzen- wei 103, bij voorkeur tussen zes en acht uur 's avonds of in het week einde. 7r^- - - - - - -- - ZOETERWOUDE - Bij een frontale botsing op de kruising van de pro-j jmag 2L2Ïdagen me noodvoorzie- vinciale weg (Burgemeester Detmersweg) en Zoeterwoude-dorp zijn in ""+tfj|Bfi||fi^BÉjM||M||iM""lnoo.^aSêregraat, de nacht van vrijdag op zaterdag twee 24-jarige automobilisten gewond VQTZCLTÏlélbeVLTS gaan". Er zijn immers zat ouderen zonder kinderen "en ouders met al leen maar dochters die niet zo goed kunnen sjouwen". ningen, zoals moest worden gewerkt. "Je kunt geraakt! de opleverdatum dan gaan uitstel- Dilemma Ambtelijk Oegstgeest, zo laten gemeentevoorlichter mevrouw Kolfschoten en ambtenaar V.d. Loo weten, treft geen blaam. Wel orde op zaken zal zijn gesteld heeft de gemeente "er een opzich ter rondlopen". - Het ongeluk ontstond rond kwart voor twee doordat een Zoeterwoudse de moeilijkheid is dat de automobilist, komende vanaf de richting Leiden, op de Burgemeester hun huur van de oude wo- Detmersweg linksaf wilde slaan. Hij zag daarbij een auto die uit de tegen overgestelde richting kwam over het hoofd. Waarna een frontale botsing volgde. Beiden moesten naar het Leiderdorpse Elisabeth-ziekenhuis worden overgebracht. Daar bleek dat de Zoeterwoudenaar een lichte shock had opgelopen, maar verder had hij volgens de politie geen serieuze klachten. inwoner van Katwijk, bleek gekneuse ribben te hebben ning al hebben opgezegd. Het is dus kiezen uit twee slechte oplos singen". De verwachting is dat nog van anders zeker morgen, - - de De ander, flat. Nog voor de bouwvak moeten opgelopen en had moeilijkheden met ademhalen. Beide auto's werden alle 85 huurwoningen zijn be- totaal vernield. De vereniging 'De Verzamelaar' houdt vanavond een verzamel- beurs in gebouw De Werf, School straat 4 in Voorschoten. Tussen zes uur en tien voor half tien kunnen munten, postzegels, prentbrief kaarten en postzegels van eigenaar verwisselen. Leden hebben gratis toegang, niet-leden betalen een-gul den vijftig. Voor inlichtingen: tele foon 01719-17088. VOORSCHOTEN - Voorscho ten moet niet alleen een halve- dagopvang krijgen, maar heeft ook behoefte aan een volwaar dig kinderdagverblijf voor 60 kinderen. Zo'n verblijf moet doordeweeks tien uur per dag open zijn en biedt werk aan zes full-time krachten. Het project kost de gemeente jaar lijks 100.000 gulden, maar mogelijk kunnen de kosten van deze en an dere soorten van opvang worden gedrukt door gebruik te maken van bèstaande subsidieregelingen voor kinderdagverblijven en (leer- ling)personeel. Ook een brede sa menwerking kan voor een bespa ring zorgen. Dit schrijft de plaatse lijke PvdA/PPR-combinatie in de nota 'Kinderopvang in Voorscho ten'. Volgens de partij moeten tussen de 100 en 200 0 tot 4-jarigen dage lijks worden opgevangen om (al leenstaande) ouders de handen vrij te geven voor studie of werk. Het gastouderproject van de Kring gang en het kinderopvanghuis Bi- belebon aan de Leidseweg-noord kunnen niet echt in de behoefte voorzien. Bibelebon vangt 40 Voor schotenaartjes op en het gastou derproject ging bij het aanvragen van een gemeentelijke subsidie uit van 60 kinderen en 35 gastouders. Om aan de groeiende behoefte te voldoen wil de Stichting Kinder speelzaal Voorschoten méér gaan doen dan de opvang van 2,5 tot 4- jarigen, drie keer per week in zes speelzalen. Na de zomer hoopt ze in de leegkomende Kleuterhof aan de professor Van dér Waalslaan een halve-dagopvang te starten, waar 15 kinderen van zes weken tot en met 4 jaar vijf uur per och tend kunnen spelen, eten en slapen onder deskundige leiding. Dit zou de gemeente, in het gunstigste ge val, 15.000 gulden per jaar méér kosten dan een gewone peuter speelzaal. Dat becijferde de stich ting althans in haar notitie. Eind vorige maand steunde het CDA deze plannen, de PvdAyjPPR- combinatie doet in haar nota het zelfde. Meermalen onderstreept ze in dit werkje het emancipatorische belang van een niet te dure op vang. Ook voor de ontwikkeling van de kinderen kan een professio nele opvang belangrijk zijn. Bibe lebon is in dat verband belangrijk, maar de PvdA/PPR vindt dat de gemeente niet te veel mag leunen op dergelijke particuliere initiatie- Vandaar het voorstel om geld te geven voor een betere opvang en een meer solide rechtspositie van het Bibelebon-personeel. Het Bi- belebon-idee om ook iets voor 4- plussers te doen, ondersteunt de politieke combinatie daarentegen niet. De peuters hoeven maar en kele uren per dag te worden opge vangen en de gemeente kan hier volstaan met het aanzwengelen van de discussie en het positief be groeten van initiatieven van ou ders. Ook het gastouderproject krijgt niet precies wat het heeft ge vraagd. De PvdA/PPR wil de Kringgang 10.000 gulden schenken om gastouders te kunnen doorbe talen bij ziekte en gedurende drie weken vakantie. Maar op subsidie voor een part-time coördinator, huisvesting, organisatie- en admi nistratiekosten hoeft de organisa tie niet te rekenen. Lage landen Door een technische storing was het eerste gedeelte van het verhaal over de Warmondse Lage Landen, zaterdag in deze krant, tot abraca dabra verworden. In de inleiding werd hoe dan ook vermeld dat de vergaderingen van de contactcom missie Lage Land in het vervolg openbaar zullen zijn. In die com missie zaten tot voor kort bewo ners van dit overwegend agrarisch gebied en één raadslid dat altijd een CDA'er was. Vanaf heden is el ke fractie uit de Warmondse raad in de gelegenheid gesteld een af gevaardigde te sturen. Na de passa ge over het CDA-Alkemade had er moeten staan: "Of de bestuurlijke modernisering in het Lage Land moet worden beschouwd als een Warmondse reactie op de expan siedrang van Alkemade is niet he lemaal te zeggen. In elk geval is Warmond er alles aan gelegen om duidelijk te maken dat het zelf heel goed overweg kan met zijn buiten gebieden". MET DE DAMIATE-EXPRES NAAR BRUSSEL OP ZATERDAG 13 JUNI '87 In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen wordt een aantal van onze lezers in de gelegenheid gesteld om voor een unieke prijs een uitstapje te maken naar de bruisende hoofdstad van Europa: Brussel! Brussel heeft haar bezoekers veel te bieden, de Grote Markt is een juweel van Gotische architectuur met vlakbij Manneke Pis, de bekendste burger van Brussel. Naar een leuk restaurantje of een typisch café hoeft u nooit lang te zoeken. Ook de prachtige gebouwen, musea, elegante winkelstraten, markten en parken zijn het bekijken waard. Een spoorbiljet kost u slechts ƒ38,- (kop|e koffie ^koffjebrood^nbegrepen^^^ De speciale trein vertrekt op zaterdag 13 juni 1987 van station Leiden om 8.43 uur. Aankomst Brussel 11.15 uur. Om 18.15 uur wordt weer uit Brussel vertrokken. Om ca. 20.55 uur komt de trein weer in Leiden aan. De spoorbiljetten voor dit unieke uitstapje zijn tegen inlevering van de ingevulde bon uitsluitend te verkrijgen bij de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad (dus niet bij de NS stationsloketten) gedurende de normale openingstijden, Telefonisch worden geen plaatsbewijzen gereserveerd. Gezien het geringe aantal ter beschikking staande plaatsbewijzen, geldt ook hier weer het principe „wie het eerst komt, die het eerst maalt rK- LEZERSBON Adres Postcode Plaats Tel. Brussel! wel/geen abonnee

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9