Weggooien kan altijd nog' Alphen nu op de bres van geheel eigen meao Pachters mogen badgasten geen 'strandknaak' vragen PAGINA 8 Will REGIO MAANDAG 1 JUNI 1987 Alphens gemeente-arcliivaris Frits de Wilde zwemt in de ruimte ALPHEN AAN DEN RIJN - Gemeente-archivaris Frits de Wilde heeft een streepje voor op veel collega-verzamelaars. Dat mag ook wel als je wekelijks een paar meter papier van de gemeente in je handen krijgt gedrukt om op te bergen. Waar veel verzamelaars hun dierbare spullen vanwege ruimtegebrek moeten weggooien, kan de 'bewaarder van Alphen' stapelen tot in Woubrugge als-ie daar behoefte aan heeft. zamelen van gemeente-stukken een leuke hobby is die er even wordt bijgedaan door een geïnte resseerde ambtenaar, zit goed door Rob van der Zanden Een luxe, om niet te hoeven twij felen wat wèl en wat niet in de papiervernietiger moet. "Grens gevallen ken ik niet. Die bewaar ik gewoon", zegt de 37-jarige ar chivaris. Hij heeft na de verhui zing van de ambtenaren naar het nieuwe stadskantoor de archief ruimte mogen verdubbelen en sindsdien worden de kasten in de kelder van het oude raadhuis gevuld onder het motto 'weg gooien kan altijd nog'. Dat de kasten niet tot in de he mel blijven groeien, weet De Wil de ook wel. maar als de nood aan de man komt, kan er altijd nog worden geschoond. Als hij als zijn boekenplanken achter el kaar zou zetten, reikt zijn papier handel bijna drie kilometer ver. "2800 Meter planklengte heb ik nu. Dat is een verdubbeling ten opzichte van de vorige situatie. Hier kan ik voorlopig wel dertig jaar mee vooruit". Hobby Niemand weet beter of hij is de gemeentelijke archivaris. Sinds zijn komst in februari 1981 wordt de geboren Utrechter ook zo ge noemd. Maar in werkelijkheid heeft Frits de Wilde die titel nog niet en is-ie gewoon medewerker oud-archief. Dat staat allemaal keurig geregeld in de Archief wet. Want wie denkt dat het ver De Wilde mag volgens de letter van die wet geen archivaris der gemeente worden genoemd. "B en W hebben mij aangesteld. Volgens de wet moet de gemeen teraad mij benoemen tot archiva ris der gemeente. Dat zal er nog wel een keer van komen". De Wilde zit er niet mee. "Het maakt weinig uit. Ik geloof datje als of ficiële archivaris wat meer be voegdheden hebt, maar daar zit ik niet op te wachten". Dat de baas van de 'openbare archiefbewaarplaats', zoals het officieel zo mooi heet, zomaar zonder blikken of blozen stapelt vanwege de zee aan ruimte, is niet waar. "Een gemeente is ver plicht bepaalde stukken te bewa ren. Acten van de burgerlijke stand, rekeningen, notulen van commissie- en raadsvergaderin gen, bouwvergunningen, dat soort zaken. Verder is er een hoop papier waarvan we zelf mo gen beslissen of we het bewaren. De aard en belangrijkheid bepa len dan wat we er mee doen", al dus De Wilde, die schat dat er in één jaar tijd van de geproduceer de papierberg zo'n tien procent blijft bewaard. "Dat lijkt w.einig, maar in de praktijk is dat een hoeveelheid". Eenzijdig Alle stukken die jonger zijn dan vijftig jaar komen overigens nog niet in het bezit van de ar chiefbaas. Vijftig jaar lang wordt een stuk beheerd door de afde ling interne zaken op het stads kantoor. Dan gaat het naar De Wilde. Op het stadskantoor heeft men zo de meest actuele zaken binnen handbereik. "Het ge meente-archief is eigenlijk heel eenzijdig", vindt De Wilde. "Het gaat puur om gemeentelijke aan gelegenheden. Het is één aspect van de samenleving. Er zijn in Alphen verenigingen, bedrijven enzovoorts die al honderd jaar hun invloed uitoefenenen bin nen de gemeenschap, maar daar van vind je dus weinig terug". De tijdgeest ontbreekt in het gemeente-archief, dat is duide lijk. Daarom is de documentatie een welkome aanvulling. Tijd schriften, kranten en een hele boel andere publikaties uit en over Alphen worden namelijk ook verzameld. "Die documenta tie maakt het voor mij interes sant". Handigheid Voor de officiële stukken is de Alphenaar gebonden aan de wet. De documentatie geeft hem ech ter een heleboel vrijheden. "Het gevaar zit erin dat ik dingen ga verzamelen die alleen ik interes sant vind. Toch heb ik de indruk dat ik het belangrijkste opberg. Dat heeft een beetje met kennis en ervaring te maken. Je krijgt een soort handigheid in het werk". Voordat hij naar Alphen kwam, werkte De Wilde bij het streekarchivaat Zuid-West Utrecht. Hij hoopt dat er in de Rijnstreek ook zoiets van de grond komt: "Er zijn al plannen Zijn opleiding genoot hij aan de rijksarchiefschool in Den Haag. Daar wordt de student niet alleen geleerd het jaartal 1986 vóór 1987 te zetten. Men krijgt les in staatsinrichting, cultuur, pa leografie (wetenschap van het oude schrift) en dat soort vak ken. De vaklieden weten niet al leen hoe ze iets opbergen, maar ook wét ze opbergen. "Ik wil niet zeggen dat ik alles heb gelezen wat hier ligt, maar ik weet wel van alle werken wat er zo onge veer in staat beschreven", rea geert de archivaris in spe. Eeuwigheid Met de wetenschap dat hij stukken heeft uit 1580 en dat de wet nog steeds voorschrijft dat het origineel wordt bewaard, be grijpt een buitenstaander niet waar het papier allemaal blijft. De Wilde: "Dat kan ik me voor stellen. Het puilt op den duur na tuurlijk uit, zeker zolang we ver plicht zijn het tot in de eeuwig heid te bewaren. Maar we bou wen gewoon steeds verder met archiefruimten in ons land". In Alphen wordt overigens ook ge werkt met de ruimtebesparende microfiches. Stukken worden dan gefotografeerd en op kleine negatieQes bewaard. Dat betreft een schaduwarchief, want vóór alles moeten de originelen wor den bewaard. Alphen vond een betrekkelijk goedkope oplossing voor het uit puilende archief. Voor 3,5 ton werd de kelder aan het Burgemeester Visserpark vertimmerd. Een totale nieuwe archiefbewaarplaats zou ruim twee miljoen gulden hebben ge kost. In de gedeeltelijk onder grondse ruimte zitten nog steeds de oude cellen van het voormali ge politiebureau, dat ooit onder het gemeentehuis was gevestigd. Een paar meter verder beginnen de tientallen meters lange boe kenplanken. Steeds meer mensen weten het gemeente-archief met de leeszaal Frits de Wilde: "Ik hoop dat er in de Rijnstreek een streekarchivaat van de grond komt. Er zijn al plannen VOOr". (foto Nanno Bloupot) te vinden. Na een belletje bij de ingang aan de kant van de Dr. Lovinklaan (een paar meter voorbij de sociale dienst) worden de klanten vriendelijk binnenge laten door Frits de Wilde. Of doorverwezen naar het stadskan toor omdat de vragen betrekking hebben op 1937 of recenter. Stamboom "Inmiddels komen er zo'n vier honderd mensen per jaar bij me. In het begin waren het er nog geen honderd. Er is steeds meer belangstelling voor de historie. Dat zie je ook aan de opleving en opkomst van de historische ver enigingen". Negen van de tien bezoekers komen vanwege een stamboomonderzoek, heeft hij uitgerekend. "Dat is een populai re bezigheid. Ik kan nu de stroom mensen nog wel verwer ken in mijn eenmanszaakje. Maar bij meer belangstelling zal ik snel een assistent nodig heb ben. In grote gemeenten zie je wel eens dat archiefruimten noodgedwongen een paar dagen per week sluiten. Ze moeten im mers ook nog toekomen aan het archiveren en niet alleen bezoe kers helpen. Die sluiting is eigen lijk in strijd met de openbaar heid die we voorstaan". Hoewel de wet openbaarheid bestuur en de archiefwet de bur gers een heleboel openheid ga randeren, lopen er volgens De Wilde bij de gemeente tal van procedures over stukken die al dan niet moeten worden vrijge geven. "Er zijn natuurlijk stuk ken uit besloten vergaderingen of acten die vanwege de privacy niet worden verstrekt aan bui tenstaanders. Dat soort conflic ten zijn er natuurlijk altijd". De Wilde is door de jaren heen een beetje vergroeid met Alphen en zijn cultuur. "Mijn baan wordt geassocieerd met oude gebogen mannetjes die de hele dag in stof fige, boeken neuzen. Dat is na tuurlijk geweest. Ik vind het een dynamische baan en publiceer zelf ook wel eens iets over Al- phense zaken die ik heb onder zocht. Door de jaren krijg je een soort relatie met je werk. Dat is het probleem met die archivaris sen. Als ik bij rvoorbeeld na tien jaar naar een andere stek ga, moet ik op die plaats jarenlang wennen. In Alphen moet mijn opvolger dat op zijn of haar beurt ook. Door je werk ken je onder hand heel wat over het verleden van een bepaalde plaats en streek. Dat gooi je bij een verhui zing in feite allemaal w.ege. Maar voorlopig heb ik geen enkele be hoefte om te gaan". Plan dependance Leidse meao op laag pitje ALPHEN AAN DEN RIJN - De kans dat Alphen zelf een opleiding krijgt voor middelbaar econono- misch en administratief onderwijs (meao) lijkt groter dan ooit. De Al- phense gemeenteraad heeft beslo ten om de aanvraag voor een der gelijke opleiding dóór de Stichting Christelijk Beroepsonderwijs Al phen te steunen. Die 'brede onder steuning' is door staatssecretaris Ginjaar-Maas van onderwijs steeds als voorwaarde gesteld om haar medewerking te verlenen aan een meao in Alphen. De plannen voor een dependance in Alphen van de Leidse meao raken met het nieuwe besluit van de Alphense raad op de achtergrond. Wethouder H.W. den Duijn ver wacht dat het ministerie binnen drie weken uitsluitsel eeeft. "Ik ben nog altijd gematigd opti mistisch, al is het wel zo datxzich inmiddels een nieuwe ontwikke ling heeft voorgedaan. De meao in Leiden heeft van de staatssecreta ris te horen gekregen dat 22 loka len kunnen worden gehuurd in een leegstand pand. De vraag is nu of dat consequenties heeft voor ons. Wie weet zegt men nu wel dat er voor de leerlingen uit Alphen en cfcngeving voldoende plaats is in Leiden", aldus Den Duijn. Door Den Duijn wordt het als 'ui terst positief ervaren dat alle raadsleden zich in het collegevoor stel konden vinden: "Dat komt tenminste sterker over bij het mi nisterie". Aanvankelijk zag het daar overigens niet naar uit. Even als de WD is de PvdA van mening dat de rol van het christelijk onder wijs te groot is. De WD nam ech ter al snel genoegen met een inten tieverklaring van de Stichting Christelijk Beroepsonderwijs om het bestuur met twee zetels uit te breiden en die plaatsen te laten in nemen door vertegenwoordigers van de gemeente en het bedrijfsle- Voor de PvdA was een schorsing van vijf minuten nodig om over stag te gaan. N.L.P. te Bos: "Er zou een samenwerkingsschool komen die voor iedereen toegankelijk zou zijn. Daar is op dit moment geen sprake van. Castellum .vraagt ge- meentelijké steun en staat daar maar één zetel voor af. Dat is wel heel erg weinig. Op die manier ben je als gemeente getalsmatig ner gens. De gelijkwaardigheid is ver te zoeken. Dat we toch vóór heb ben gestemd komt omdat we het principiële en het praktische tegen elkaar hebben afgewogen. We zijn tot de conclusie gekomen datje als gemeente ten opzichte van het mi- nisterié sterker staat wanneer ie dereen het met elkaar eens is. Dat neemt niet weg dat we nog altijd vinden dat de bestuurlijke samen werking verder moet gaan". Die mening wordt gedeeld door Den Duijn, die zich in dit geval als WD'er gemakkelijk kan verplaat sen in de gedachten van'de PvdA: "Ik kan me de bezwaren dat het protestants-christelijk onderwijs zo'n grote invloed heeft in deze zaak best voorstellen. Daar staat te genover dat het niet niets is dat een bestuur, dat altijd gewend is ge weest om zelfstandig te werken, nu anderen binnenhaalt door twee ze tels af te staan. Natuurlijk is de si tuatie nog niet optimaal, maar het is ieder geval een eerste stap. In het verleden waren er verschillende aanvragen. Nu is er één. Die moe ten we" met zijn allen steunen. Al leen dan hebben we een kans. Het is de enige mogelijkheid om einde lijk een meao-opleiding in Alphen van de grond te helpen". MAANDAG Leiden Spiritistisch Genootschap Leiden - La ge Morsweg 14a, Pinksterwijding door het Transmedium Dr. Hoffmann uit Rotterdam, 20 uur. Kantine V.T.L. - Voorschoterweg, avondwandelvierdaagse, 5, 10 en 15 km.. Start tussen 18-19 uur. Centraal Faciliteitengebouw - Cleverin- gaplaats, lezing van de Leidse subfacul teit geschiedenis over Natuurweten schappen, 18.45-20.15. Rijksmuseum van Oudheden - Rapen burg, Odeion Blazersensemble, 20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, Raads vergadering, 20 uur. Gebouw Irene - Hoofdstraat 82, start avondfietsvierdaagse tussen 18-19 uur. Voorschoten De Werf - Schoolstraat 4, verzamel- beurs, (munten, postzegels, briefkaar- DINSDAG Leiden Kantine V.T.L. - Voorschoterweg, avondwandelvierdaagse, start tussen 18-19 uur. Leiderdorp Gebouw Irene - Hoofdstraat, avond- fietsvierdaagse, start tussen 18-19 uur. KATWIJK - Zeegod Neptunes heeft afgelopen za terdag het Katwijkse badseizoen officieel geopend. Neptunes arriveerde 's morgens rond half elf op het strand ter hoogte' van de Voorstraat alwaar hij werd opgewacht door K. Verplancke, voorzitter van de plaatselijke VVV, en de voorzitter van de winkeliersvereniging PAC, G.J. Minnee. Het gezelschap maakte vervolgens een rondgang door het Badcentrum waar onder meer een water sportmarkt werd gehouden. Behalve diverse vaar tuigen was er ook een rad van avontuur opgesteld. De opbrengst, 960 gulden, ging naar het genoot schap Oud-Katwijk. Secretaris J. Peeters van de PAC toonde zich na afloop zeer te spreken over het verloop van de dag. "In het begin was het wat frisjes, maar daarna be gon de zon te schijnen en werd het lekker druk. Wat ons betreft was het zeer geslaagd". (Foto Dick Hogewoning) Noordwijk viert zaterdag opening badseizoen NOORD WIJK/KATWIJK - De Noordwijkse strandexploitanten krijgen niet het recht geld te vra gen aan strandbezoekers die met eigen stoeltje op door de strand exploitanten gepachte stukken strand zitten. Dat is vastgelegd in de contracten die de gemeente Noordwijk onlangs heeft afgeslo ten met de pachters van het strand ten noorden van de vuur toren. Aanvankelijk was in de con tracten opgenomen dat de pach ters de toeristen 2,50 gulden mochten vragen wanneer zij met een eigen scherm of stoel op een stuk verpacht strand plaats na men. De pachters hadden de ge meente Noordwijk nadrukkelijk om de invoering van deze strandknaak gevraagd. De strandexploitanten hebben nu namelijk geen enkele mogelijk heid tegen dit verschijnsel op te treden. Burgemeester en wet houders besloten akkoord te gaan met de wens van de pach ters en namen de bepaling in de contracten op. Vorige maand bleek evenwel tijdens de raads vergadering dat de meerderheid van de Noordwijkse raadsleden de strandknaak absoluut onaan vaardbaar vindt. De afgelopen maand heeft het college opnieuw met de pachters onderhandeld. De strandexploi tanten betreuren dat de knaak moet vervallen, maar leggen zich hierbij neer. Volgens burgemeester J.M. Bonnike is er in vergelijking met voorheen, toch enige verbetering in de positie van de pachters be reikt. De badmannen van de strandpaviljoens krijgen name lijk een identiteitsbewijs. Met dat bewijs is het volgens Bonni ke eenvoudiger mensen die met eigen strandmateriaal op een stuk verpacht strand zitten, te vragen een stuKje op te schuiven. Het is volgens de burgemees ter sowieso nog maar de vraag of de pachters mensen naar de stukken onverpacht strand zul len verwijzen. "Als er iemand met een eigen stoel op een stuk verpacht strand gaat zitten, stuurt de pachter hem echt niet weg. Zolang de toerist op het ver pachte strand zit, is de kans im mers groot dat dezelfde gast een consumptie in de strandtent ge bruikt". Bonnike verwacht niet dat toe risten met enorme schermen en stoelen op gepachte stukken strand zullen gaan zitten. "Wel licht dat er op de 100 toeristen, één zoiets uithaalt. We moeten maar vertrouwen op het fatsoen van de mensen". De officiële opening van het badseizoen in Noordwijk is op zaterdag 6 juni. De Noordwijkse reddingsbrigade en de zeil- en de surfvereniging zullen hieraan medewerking verlenen. Leidenaar (18) uit de bocht KATWIJK - Bij ongevallen op de Industrieweg en de Boulevard in Katwijk zijn gisteren een 18-jarige bromfietser uit Leiden en een 29- jarige motorrijder uit Kamerik ge wond geraakt. Ze zijn beiden over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. De motorrijder kwam gistermid dag op de Industrieweg ten val toen hij te laat opmerkte dat de au to's die voor hem reden plotseling afremde. De bestuurder liep bij de valpartij gescheurde kniebanden op. De bromfietser uit Leiden raak te gisteravond gewond aan de heup toen hij op de Zuid-Boule vard in Katwijk uit de bocht vloog. Een modelvlieger maakt zijn 'kistje' klaar voor vertrek HAZERSWOUDE - Vanwege een record aantal deelnemers heeft de Goudse Modelvliegclub zaterdag middag haar internationale model vliegshow met een uurtje moeten verlengen. Voor de ruim tweedui zend bezoekers (óók een record) kon het spektakel bij het zwembad in Hazerswoude Dorp trouwens toch niet lang genoeg duren. 83 modelvliegtuigfreaks uit voor al Nederland, maar ook België, Duitsland en Engeland, lieten alle aspecten van hun hobby zien. Record aantal deelnemers en toeschouwers bij vliegshow Schaalmodellen, stuntvlieger for- matievliegen, zweefvliegen en heli kopters. Nederlands kampioen ae- (foto Nanno Bloupot) robatic (kunstvliegen) Jan van Vliet - lid van de Goudse Model vliegclub - liet een paar prachtige staaltjes zien. Eén van de mooiste acts ging overigens aan de neus van de meeste toeschouwers voorbij. Rond middernacht stuurden na melijk enkele Duitse vliegtuigbou wers hun model de lucht in met vuurwerk aan boord. Misschien hebben enkele Hazerswoudenaren het thuis nog vanuit hun raam kun nen zien. NEPTUNES IN KATWIJK

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8