TAD LEIDEN Bezuinigingen op sector zorg achterwege laten Nieuw onderzoek geëist naar fraude examens Wethouder Tesselaar opent Kooihaven Kamer van Koophandel tegen ogb-verhoging Minstens vijf mille voor Sleutels MAANDAG 1 JUNI 1987 PAGINA 7 S LEIDSCH m DAGBLAD Stichting Welzijn Leiden: LEIDEN - De gemeente Leiden moet niet bezuinigen op de sector zorg van de Stichting Welzijn Lei den (SWL). Dit onderdeel van de stichting moet juist worden ver sterkt, schrijft de SWL in de nota 'Zorgen om de zorg in Leiden'. De Stichting Welzijn Leiden heeft er in het verleden bij het col lege verschillende keren op geha merd dat de sector zorg wordt ver waarloosd. De SWL kon slechts in cidentele projecten steunen. On dersteuning van de overige delen van de sector schoot er door ge brek aan personeel bij in. Om nu te veronderstellen dat de ondersteu ning van de zorg niet meer nodig is, zoals het college in de bezuini gingsnota doet, zou volgens de SWL een 'historische vergissing' zijn. Het college denkt 80.000 gulden op de sector zorg van de SWL te kunnen besparen omdat een aantal projecten - zoals het Meidenop vanghuis en het Wegloophuis - net zo goed door de consulenten sa menlevingsopbouw kunnen wor den behartigd. Bovendien krijgt het jeugd welzijnsoverleg eigen coördinerende faciliteiten. De SWL meent dat dit slechts be zuinigingsargumenten zijn. Beide zaken zijn in feite maar een klein onderdeel van het werk van de sec tor. Door nu op de sector te bezui nigen, laat de gemeente juist een Roze Lente Festival van LWHenLVL in De Waag LEIDEN - De Leidse Werkgroep Homoseksualiteit en de Lesbiese Vrouwen Leiden (LWH/LVL) hou den dit jaar weer een Roze Lente festival. Het wordt georganiseerd in samenwerking met de gemeente Leiden en wordt in het Waagge bouw aan de Aalmarkt gehouden. Op woensdag 3 juni wordt het festival om acht uur geopend met een bizarre zedenthriller van Jill W. Fleming, gespeeld door toneel groep Travaat. Donderdag 4 juni wordt een informatie-avond over het thema homoseksualiteit in de media gehouden. Na een videopre sentatie is er de praatshow Roze kater onder leiding van Jan Rijs- dam.' Gtfsten zijn Aijen Broekhui zen, eindredacteur van de Gay krant; Bernadette de Wit, redactri ce van de Haagse Post, en Koos Metselaar, hoofdredacteur van de ze krant. De muzikaleomlijsting wordt verzorgd doorde Glace's en. Toet (onder meer als Eartha Kitt). Vrijdagavond is er van negen uur tot vier uur een vrouwenavond met Yvonne Jongejan ('Een kwestie van doorademen'), Marijke Boon (zang- en dichtkunst) en Magnolia ('Ik wil ook wel eens gelukkig zijn'). Na afloop is er een dtéco. Zaterdagavond is het slotfeest met Leidse Kees (levensliederen). Elkie Deadman speelt 'Fair Riotry' en D.I.Y. (Do it yourself) Sadie Stern brengen een wervelende act, gevolgd door disco. Aanvang: 21.00 uur, slot 04.00 uur. De zaal zal een half uur voor de aanvang open zjjn. Voorverkoop bij de boekhandels Gaia en Mani fest en bij de LWH/LVL/COC, Lan- gegracht 65, Leiden. Belangstelling voor Huis '87 valt tegen LEIDEN - De organisatie van Huis '87 noemde het aantal bezoekers van 6.500 licht tegenvallend. Des ondanks zeiden de standhouders goede zaken te hebben gedaan. Op deze beurs, die van 28 tot en met 31 mei in de Groenoordhallen is ge houden, werd informatie gegeven over het kopen en huren van wo ningen. Ook werd aandacht be steed aan kwaliteitsverbetering van huizen. Door het volle programma van de Groenoordhallen in de maan den april en mei kon de beurs niet eerder worden gehouden. Volgens een woordvoerder van de beurs is dit ook de verklaring voor het licht teleurstellende bezoekersaantal. Volgend jaar wordt de beurs, die door de Leidse Groenoorhallen is georganiseerd in samenwerking met vier andere hallen, gehouden in april. kans liggen om een eigen beleid te voeren op het gebied van de zorg. De SWL vindt dan ook dat de ge meente deze kans moet grijpen, en de sector zorg van de Stichting Welzijn volwaardig moet maken. Invloed Een van de zaken waarbij de sec tor zorg goed werk zou kunnen verrichten, is het ondersteunen van patiënten- en cliëntenorganisa ties om meer inspraak en invloed te krijgen op het beleid van de in stellingen. Daarbij zou de stichting zich ook kunnen inspannen om de verschillende patiëntenorganisa ties meer te laten samenwerken en met meer samenhangende reacties te komen. Vooral bij de zorginstel lingen op wijkniveau is een bunde ling van de patiëntenbelangen ui termate belangrijk. Voorts zou de stichting patiën tenraden, verbonden aan gezond heidscentra, terzijde kunnen staan met professionele adviezen. Nu zijn die raden nog te veel afhanke lijk van de inbreng van vrijwilli gers. Ook wil de stichting haar hulp aanbieden bij het totstand- brengen van een patiëntenraad die niet is verbonden aan één centrum, maar op stedelijk niveau werkt. De Haagse algemene patiënten vereniging 'Patiëntenkracht' pro beert in de regio Leiden een alge mene patiëntenvereniging van de grond te tillen. Wil dit initiatief sla gen, dan is een plaatselijk draag vlak onontbeerlijk. Ook wil de stichting zich inzet ten voor het in het leven roepen van een stedelijk eerstelijnsberaad. (Onder 'eerstelijnszorg' wordt on der meer begrepen: huisartsen, wijkverpleging en maatschappe lijk werk - red.). Een dergelijk be raad, waarin gemeenten, instellin gen, artsen en zorgverleners en pa tiëntenorganisaties zitting hebben, bestaat in Leiden nog niet. De stichting wil voorts zorgdragen voor een goed klachtenrecht. Een 'Zorgombudsman of -vrouw' zou bijvoorbeeld meer onafhankelijk van bestaande belangen de afwik keling van klachten kunnen ver zorgen. LEIDEN - Wethouder Tesselaar heeft zaterdag de jachthaven De Kooihaven aan de Dorus Rijkers- weg officieel geopend door een lint door te varen die over het water was gespannen. De nieuwe haven biedt plaats aan 48 plezierboten. Aangezien de vraag naar ligplaat sen vanuit de watersportvereni ging De Kooihaven groter is, be staat er nu reeds een wachtlijst. De opening van de haven bete kent dat de watersportvereniging Lezing Het Leids Architecten Kaffee houdt vanavond in de beneden zaal van de Stichting Burcht de laatste lezing van het seizoen. Voor de avond is architect Koen van Velzen uitgenodigd. Aan vang 20.00 uur. Folk Folkclub Horus houdt dins dagavond een sessie in de Oude Marepoort aan de Lange Mare. Aanvang 21.00 uur. Spreekuur De werkgroep uitkeringsge rechtigden van het FNV afde ling Leiden houdt dinsdag voor het laatst dit seizoen een infor matie-spreekuur in het cafe-res- taurant Eigenzorg aan de Sta tionsweg. Belangstellenden kunnen terecht van 11.00 tot 12.15 uur. Minister De VVD houdt dinsdag een bijeenkomst waarop de minis ter van justitie, F. Korthals Al- tes, zal spreken over 'preventie tegen kleine criminaliteit'. Na deze inleidng zal in de zaal van In de Leidschen Salon gelegen heid zijn voor discussie. Aan vang 20.45 uur. LEIDEN - De Kamer van Koop handel heeft er bij het gemeentebe stuur op aangedrongen belasting verhogingen die leiden tot lasten verzwaring bij het bedrijfsleven achterwege te laten. De Kamer meent dat de gemeente ten onrech te de lasten op het bedrijfsleven wil afwentelen terwijl de huurders van goedkope woningen worden ontzien. Het gemeentebestuur is van plan in het kader van de bezui nigingen de belastingen verhogen, een maatregel die drie miljoen gul den oplevert. De Kamer wijst er in een brief aan het gemeentebestuur op dat het bedrijfsleven in Leiden toch al voor hoge lasten staat. Wanneer de plannen van de gemeente door gaan 'worden niet alleen gevestig de bedrijven zwaarder belast maar wordt ook het vestigingsklimaat voor nieuwe bedrijven aangetast' vreest de Kamer. Ook wordt aange voerd dat het bedrag dat bedrijven moeten betalen voor een hinder wetvergunning in vergelijking met andere gemeenten in de regio, in Leiden het hoogst is. De Kamer protesteert ook tegen het voornemen van het gemeente bestuur een lozingsrecht voor grootgebruikers in te voeren. Deze maatregel treft vooral de grote be drijven en ook dat acht de kamer van Koophandel onaanvaardbaar, tussen universiteit en bedrijfsle ven te verbeteren. Daarnaast wil len de organisatoren de bedrijven informeren over de kennis die bin nen de vakgroepen van psycholo gie aanwezig is. Aan de andere kant wil men de studenten op de hoogte stellen van de gang van za ken in praktijksituaties, over de ei sen die aan studenten worden ge steld en over de mogelijkheden op de arbeidsmarkt. Aangifte van aanranding LEIDEN - Een 26-jarige Leidse vrouw heeft aangifte gedaan van aanranding. De vrouw reed giste ren op de fiets langs de Vliet tussen Leiden en Leidschendam toen zij door een man werd lastig gevallen. De man probeerde haar in de bos jes te trekken. De vrouw kon aan haar belager ontkomen door hem op een gevoelige plaats te schop pen. na 13 jaar weer een eigen haven heeft voor haar leden. In 1974 moest de vereniging de haven aan de Zijl bij de Sumatrastraat verla ten, omdat op die plaats een indus trieterrein moest komen. De leden moesten noodgedwongen vari ha vens van andere watersportvereni gingen gebruikmaken. De Kooihaven is nog niet hele maal gereed. Zo moet nog het hek werk en groenvoorziening aange legd worden. Ook de buitenkant van de haven, die dient ter be scherming, moet nog door de aan nemer afgemaakt worden. Ver wacht wordt dat dat binnen enkele weken gereed zal zijn. De water sportvereniging zoekt nog wel naar een zogenaamde winterberging. Dat is een plaats waar boten aan de wal kunnen worden gehaald. Een clubgebouw met opslagruimte, toi letten en douches moet nog wor den gebouwd. (foto Henk Bouwman) Leidenaar mishandeld LEIDEN - Een 21-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zon dag mishandeld door drie mannen. Hij liep daarbij lichte kneuzingen in het gezicht en een lichte hersen schudding op. De Leidenaar had aanmerkingen gemaakt op het feit dat een van hen urineerde tegen een gevel van een huis aan de Hooigracht. De politie hield later in de Maarsmansteeg een 26-jarige Leiderdorper en een 24-jarige Lei denaar aan. Later meldde zich nog een 20-jarige Leidenaar bij het poli tiebureau. Bromfietser breekt been LEIDEN - Een 17-jarige bromfiet ser heeft zaterdagmiddag een ge broken been opgelopen bij een on geval op het kruispunt Willem de Zwijgerlaan/Sumatrastraat. De bromfietser werd aangereden door een bestuurder van een auto, een 26-jarige Leidenaar, die het rode licht op de Gooimeerlaan had ge negeerd en ook onder invloed van alcohol verkeerde. Ook de brom fietser was overigens door rood licht gereden. LEIDEN - Bij een ongeval op het kruispunt Sumatrastraat/Timor- straat heeft een 49-jarige bromfiet ser uit Warmond ernstig beenletsel opgelopen. Een bestuurder van een bestelauto, een 39-jarige Kat- wijker, verzuimde om de bromfiet ser voorrang te verlenen. Advocaat leerlinge spant kort geding aan Burgemeester Goekoop in duel met zanger Georgie Davies tijdens een voetbalwedstrijd tussen Kamerledenen artiesten ten bate van de gehandicaptenvereniging De Sleutels. (f0io Henk Bouwman! LEIDEN - Het voetbal- en amusementsprogramma dat zaterdag en zondag op het terrein van voetbalvereniging De Sleutels werd gehouden, heeft totaal 3.000 bezoekers getrokken. De opbrengst van minstens 5.000 gulden is bestemd voor de gehandicaptenvereniging De Sleutels. Onder het motto 'De Sleutels voor De Sleutels '87' werd 30 uur non-stop gevoetbald. Daarnaast werd belangeloos opgetreden door Leidse artiesten. Woordvoerder en mede-organisator van de actie, Ron Favier sprak van een succesvol evenement. Mede door het goede weer viel de opkomst volgens hem reuze mee. Met name de wedstrijd tussen Nederlandse artiesten en leden van de Tweede Kamer trok veel publiek. De Nederlandse artiesten, met onder anderen Oscar Harris, Georgie Davies, Ben Cramer, Koos Alberts en Bram BiesterVeld, wonnen de wedstrijd van het team van parlementsleden met 6-3. Voor het laatst genoemde team scoorde burgemeester Goekoop uit een penalty. De opbrengst van 5.000 zal volgens Favier vermoedelijk nog wel hoger kunnen uitvallen. De omzet uit de kantine was nog niet bekend. De totale opbrengst zal woensdag officieel worden overhandigd in het clubge bouw van de Sleutels aan de Langegracht. Het geld zal worden gebruikt voor de aanschaf van uniformen en indien mogelijk voor muziekinstrumenten. LEIDEN - De advocaat van een van de leerlingen die examenfrau de heeft gepleegd, wil dat de be slissing om deze leerlinge uit te sluiten van het herexamen, wordt ingetrokken. De advocaat, mr. Kalkman heeft een kort geding aangespannen tegen de Staat waar in hij eist dat de inspecteur voor het voortgezet onderwijs op korte termijn een nieuw onderzoek in stelt. Bovendien wil Kalkman dat bij dat onderzoek de betreffende leerlinge door de inspecteur wordt gehoord, hetgeen bij het eerste on derzoek niet is gebeurd. De datum waarop het kort geding plaats heeft, is nog niet bekend. Een eventuele nieuwe beslissing over het uitsluiten van de leerlinge, dient volgens de advocaat voor 18 juni te worden genomen omdat op die dag de herexamens beginnen. Kalkman wil bereiken dat de be treffende leerlinge in staat wordt gesteld voor het vak wiskunde, het Invallen in koffietenten LEIDEN - De politie heeft vrijdag avond invallen gedaan bij twee koffietenten. Zowel aan de Lage Rijndijk (Double AA) als aan de Korte Mare (Malababa) trof de poli tie kleine hoeveelheden soft drugs aan. Aan de Lage Rijndijk werden twee Alphenaren van 21 en 22 jaar oud aangehouden. De politie hield bij de inval in de koffieshop aan de Korte Mare een 22-jarige Leidenaar aan, die het onderzoek wilde be lemmeren. Afgelopen zaterdag werd de eigenaar van de koffietent verhoord. LEIDEN - Een bev/oner van de Willem de Zwijgerlaari, die door de buren al enkele dagen werd ver mist, hoorde via de scanner dat de politie poolshoogte ging nemen bij zijn woning. De man, die op dat moment op visite was in de Mar- nixstraat, snelde naar huis om de politie ervan te weerhouden zijn voordeur open te breken. Bedrijvendag psychologie LEIDEN - De vakgroep psycholo gie houdt woensdag een bedrijven dag waarbij informatie wordt uit gewisseld tussen de universiteit en het bedrijfsleven. Tijdens deze dag worden korte lezingen, presenta ties van bedrijven en videovoor stellingen gehouden, 's Middags wordt in de Hooglandse Kerk een informatiemarkt gehouden. Daar op staan een aantal organisaties, vakgroepen, een selectie van on derzoeken en projecten van stu denten, werkgroepen binnen de fa culteit en oud-studenten die in de praktijk werkzaam zijn. Met deze bedrijvendag hoopt de faculteit psychologie de contacten enige onderdeel van waarbij zij van tevoren op de hoog te was van de opgaven, herexamen af te leggen. Voor de andere vak ken, waarvan het examen met goed gevolg werd afgelegd, dient de leerlinge deelcertificaten te krij gen, meent de advocaat. Het is voor zover bekend, de eerste maal dat de rechter om een uitspraak wordt gevraagd in een zaak van ex amenfraude. Kalkman stelt in zijn motivering voor het kort geding dat het onder zoek van de inspecteur 'de perken te buiten ging' en onrechtmatig is. Hij noemt het in strijd met de be ginselen van behoorlijk bestuur dat het onderzoek is voltooid zon der dat de betreffende leerlinge door de inspecteur werd gehoord. Een gesprek met de leerlinge ging tot twee maal toe niet door omdat de inspecteur weigerde de advo caat daarbij toe te laten. De inspec teur liet achteraf weten over vol doende andere informatie te be schikken maar volgens Kalkman werd met geen letter aangegeven welke informatie dat was. Door haar persoonlijk te horen, had de inspecteur enige nuance ring aan kunnen brengen in zijn oordeel, juist omdat er slechts sprake was van een zeer geringe vorm van bedrog, meent de advo caat. De leerlinge beschikte slechts over 12 van de 35 sommen van het wiskunde-examen. Deze had zij enige dagen voort het examen ge kregen van een vriendin die be vriend was met een medewerker van de Staatsdrukkerij. Wanneer de voorzitter van de rechtbank bepaalt dat er een nieuw onderzoek moet plaats hebben, dient daarvoor een andere inspec teur aangezocht te worden dan de gene die het eerste onderzoek uit- voerdde, vindt Kalkman. Hij treedt op namens een van de vier leerlin gen van de Louise de Coligny Scholengemeenschap die betrapt zijn op fraude. De andere drie Leer lingen kunnen geen rechten ontle nen aan de uitspraak in dit kort ge ding. LEIDEN- Ds. A. Alblas (35), gekomen van Amsterdam-Watergraafs- meer, deed gisteren met een dienst in de Hooglandse kerk intrede in de Leidse hervormde gemeente. De predikanten J. Nauta (hervormd) en H. Hortensius (gereformeerd) leidden hem tot zijn werk in. Ds. Alblas - op volger van ds. E. M. Pannekoek - zal werken in de wijk Kooi-Pniël en voor een deel ook in de Merenwijk, waar rooms-katholieken en protestanten in een oecumenische gemeente zijn verenigd. Hij gaat in juli in Leiderdorp wonen. (fotoi^^H STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7