Eb Vries in db clinch net Ruding claudia strater verbouwings uitverkoop claudia strater 'Afkickprogramma Narconon is volstrekt waardeloos' Pakje sigaretten mogelijk 6 gulden Tanker en vrachtschip botsen in mist Onrust in ziekenhuis na overlijden aids-patiënt kamsteeg Belastingverdrag VS en Antillen hard tegen hard MAAND 1 JUNI 1987 PAGINA 3 Exti bezuinigingsronde inzet DEN IAG (GPD) - Tussen CDA-fractieleider De Vries en zijmrtijgenoot minister Ruding (financiën) is onenig heid ostaan over de noodzaak van nieuwe bezuinigin gen. Ring vindt een extra bezuinigingsronde onvermij delijk i het financieringstekort van de overheid binnen de pem te houden. De Vries echter houdt vast aan terug- dringi van de werkloosheid, volgens hem de belangrijk ste do telling van het kabinet. Extra bezuinigingen zou den dverkloosheid alleen maar doen toenemen. UTRECHT (ANP) - Een mantelor ganisatie van de omstreden Scien tology Kerk (SK) probeert een slaatje te slaan uit de nood van drugspatiënten die af willen kic ken. Het gaat om de organisatie Narconon, die bedrijven bestookt met bedelbrieven om het afkick programma van de instelling finan cieel te ondersteunen. De Federa tie van Instellingen voor Alcohol en Drugs (FZA) in Utrecht, die dit zaterdag heeft meegedeeld, noemt dat afkickprogramma 'volstrekt waardeloos'. De activiteiten van Narconon haalden in 1985 ook al de dagblad kolommen maar de organisatie is volgens de FZA nog steeds onver minderd actief. Justitie en de In spectie voor de Volksgezondheid staan machteloos omdat Narconon kennelijk net op de rand van de De FZA slaat alarm nu een aantal consultatiebureaus voor alcohol en drugs de afgelopen maanden her haaldelijk is benaderd door bedrij ven die om meer informatie vroe gen na steunverzoeken van Narco non. Narconon - dat volgens de FZA de banden met de SK verdoe zelt - heeft destijds in een folder la ten blijken dat ze is opgericht van uit de SK. Bovendien baseert de instelling zich geheel op de ideeën van Ron Hubbard, stichter van de SK, een uit de VS stammende or ganisatie die geregeld de publici teit haalt met financiële schanda len en andere onfrisse praktijken, aldus FZA. Bovendien zijn de lei dinggevende figuren bij Narconon allemaal lid van de SK. Narconon levert volgens de FZA a raison van 100 gulden per dag per persoon een volstrekt waardeloos afkickprogramma ('valse lucht', zegt de FZA) waar bovendien risi co's voor de gezondheid aan kle ven omdat men onoordeelkundig met medicijnen omspringt en zich bedient van onzin-theorieën, aldus de FZA. Narconon schermt graag met indrukwekkend ogende we- tenschappelijkke rapporten die het grote succes van de afkickmethode moeten aantonen maar die alle maal afkomstig zijn uit de koker van SK-instellingen. Volgens de FZA legt Narconon bovendien dossiers aan van haar cliënten - met eventuele criminele achter gronden - en de FZA vermoedt dat men met die dossiers achter de hand houdt om cliënten te chante ren als dat zo uitkomt. Die chanta ge heeft de FZA overigens nog niet boven water kunnen krijgen maar wel bestookt Narconon volgens de EZA clienten die voortijdig afha ken vaak met hinderlijke telefoon tjes. Een woordvoerster van Narco non verklaarde dat ze geen behoef te had aan commentaar. "Ik heb er geen behoefte aan. Bovendien heb ik nu geen tijd want ik ben druk bezig met enkele cliënten", zo zei De dissie brandde dit weekein de los, n minister Ruding in een intervi< met NRC/Handelsblad pleitte or een nieuwe bezuini gingsree. "De noodzaak daarvan staat vr mij nu buiten kijf', al dus doewindsman. Hij houdt vast aaie afspraak dat het finan- cieringkort volgend jaar niet meer d zeven procent mag be- Beaietting Zeaws water dee over TERNEZEN/GOES (ANP) - De drinkwa-besmetting in Zeeland is op Ucheren en Noord- en Zuid-Belanden voorbij. In Zeeuwslaanderen komt de be- smettinaog steeds voor. De be- smettinwordt veroorzaakt door de aenonac-bacterie, die bij mensemet een verzwakt gestel ernstigaaag- en darmstoornissen kan veDrzaken. De Watermaat- schappj Zuidwest Nederland (WMZ) larschuwde woensdag op advies n de geneeskundige in spectie Zeeland alle Zeeuwse verplee en ziekenhuizen en raad de aan ;t leidingwater pas na en kele muten koken te gebruiken voor cisumptie. Voor Zeeuws- Vlaanden blijft die waarschu wing v, kracht. De oeaak van de besmetting is nog stds niet bekend. Het water- leidingïdrijf heeft daarom het Rijksinituut voor Milieuhygiëne uit Bilbven (RIM) gevraagd, me de ondeoek te verrichten naar de oorzaalvan de besmetting. Van daag bént dat onderzoek met het nemen in monsters. De uitkom sten vadit onderzoek zullen met elkaar orden vergeleken. Vol gens WTC-woordvoerder Bassie is de oorzdc nog volstrekt onduide lijk. Deesmetting heeft in ieder geval nt plaatsgevonden bij de inlaatpuien vanuit de Brabants Biesbost bij Zeeuws-Vlaanderen. Alle flits daar zijn onderzocht, maar ergerden geen aeromonas- bacteriëiaangetroffen. dragen. Door de tegenvallende groei van de economie dreigt het tekort bijna acht procent te wor den. Ruding wil dat CDA en WD zich houden aan het tijdpad dat voot de vermindering van het fi nancieringstekort is afgesproken. Maar in het regeerakkoord is ook afgesproken, dat het aantal werklo zen in 1990 met 200.000 moet zijn verlaagd. "Dat is de hoofddoelstel ling van het kabinetsbeleid, waar aan ik de coalitie en het kabinet zal houden", aldus De Vries voor de AVRO-radio. Het tijdpad voor de terugdringing van de werkloos heid heeft volgens Ruding echter 'een andere status'. Daarover is na melijk niets in het regeerakkoord opgenomen, in tegenstelling tot over het financieringstekort, aluds de bewindsman. Hij wees erop dat het tekort door de tegenvallers toch al hoger uitvalt dan was over eengekomen. Vorige week zei premier Lub bers op zijn wekelijkse persconfe rentie dat Ruding geen noodzaak voor extra bezuinigingen zag, on danks de sombere voorspellingen van het Centraal Planbureau. Nu Ruding toch wil korten, sticht hij volgens PvdA-fractieleider Wim Kok grote verwarring en zet hij de eenheid van het kabinet op het spel. "De uitspraak van Ruding is een blindganger van hem of het be tekent een explosie van de coali tie", aldus Kok. Vice-premier De Korte vindt de uitspraak van Ruding 'een nuttige waarschuwing van de minister van financiën'. "Het is echter nog te vroeg om te speculeren", aldus De Korte voor de AVRO-radio. Hij vindt wel dat door de tegenvallen de cijfers rekening moet worden gehouden met aanpassingen van de doelstellingen van het kabinet. "De pijn moet worden verdeeld. Dat wil zeggen vasthouden aan vermindering van het financie ringstekort, stabiliseren van de las tendruk, behoud van koopkracht en verlaging van de werkloosheid,' ook als dat financieringstekort vol gend jaar minder omlaag gaat". AMSTERDAM - Vijf Nobelprijswinnaars hebben zaterdag in het Amsterdamse theater de Brakke Grond met jongeren tussen de 8 en 14 jaar gediscussieerd over het thema 'recht op een veilige toekomst'. Maar ook de Nederlandse econoom Jan Tinbergen, de fysici Nikolaj Basov (SU), George Wald (VS), Abdus Salam (Pakistan) en de Britse moleculair bioloog Maurice Wilkins konden de belangstellende jeugd geen antwoord geven op de vraag hoe een kernoorlog moet worden voorkomen, de honger uitgebannen en het milieu gespaard. Onder leiding van cabaretier Freek de Jonge discussieerde het vijftal geruime tijd met de jeugd. Tinbergen, Wald en Basov (vlnr) maakten de jeugd er niet vrolijker op. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - Een pakje si garetten gaat mogelijk rond de zes gulden gaan kosten als onderdeel van het ontmoedigingsbeleid dat deel uitmaakt van de nieuwe Ta bakswet die de Tweede Kamer bin nenkort behandelt. Zowel het CDA-kamerlid Esselink als PvdA- kamerlid Huijs wilden zaterdag voor de VARA-radio een accijns verhoging op tabaksartikelen niet uitsluiten. Volgens Huijs is de sigaretten- prijs vanaf 1960 in vergelijking tot allerlei andere artikelen 40 procent achtergebleven. Een verhoging met dit percentage zou de prijs van een pakje sigaretten op ongeveer zes gulden brengen. Esselink zei met een accijnsverhoging te kun nen meegaan als de Europese Commissie daartoe een Europees beleid zou uitstippelen. Over de hoogte van de accijnsverhoging wilden de kamerleden zich nog niet definitief uitlaten. CDA en PvdA denken verschil lend over de aanpak van het ont moedigingsbeleid. Volgens Huijs is het wetsvoorstel van de regering te slap, het laat veel zaken aan de tabaksindustrie zelf over zoals op het vlak van de reclame. Hij wil op dat punt een aantal criteria in de wet opgenomen zien. Esselink heeft meer vertrouwen in de indus trie. Die moet volgens hem zelf eerst de kans krijgen voordat de overheid het voortouw neemt. Overigens is hij het met Huijs eens dat de reclames voorkomend op de enorme borden langs de snelwegen - zoals de gewraakte re clamezuil langs de rijksweg 44 bij het AZL - moeten verdwijnen. De CDA-woordvoerder wil zijn socia listische collega niet volgen door nu al te bepalen dat het aantal ver kooppunten van tabakswaren drastisch moet worden beperkt. Van de 50.000 verkooppunten zijn er slechts 4000 sigarenzaken. Het CDA gaat er vooralsnog mee ak koord dat de verkoop in instellin gen van volksgezondheid en in sportkantines wordt verboden. Huijs wil het aantal verkooppun ten in een periode van vijf a tien jaar drastisch terugbrengen. In het regeringsvoorstel worden regels gegeven voor het roken op de werkplek bij de rijksoverheid. De PvdA-fractie vindt dat de werk gever in het particuliere bedrijfsle ven ook de mogelijkheid moet bie den in een rookvrije omgeving te kunnen werken. Volgens hem moet die bepaling in de wet staan. Esselink wil ook dit aan de private sector zelf overlaten. ADVERTENTIE RAMSGATE ROTTERDAM IJ- MUIDEN (AP/ANP) - In het Ka naal, 40 km uit de Britse kust ter deur hoogte van Ramsgate, zijn zater dag de Liberaanse olietanker Sty- ron en de poolse vrachtvaarder Hel in dichte mist met elkaar in bot sing gekomen. De voorzijde van de tanker raakte daarbij in brand, ter wijl de Hel onder de waterlijn ga ten opliep. Bij het ongeluk raakte niemand gewond, maar wel lekten beide schepen olie. De Styron heeft 137.000 ton ruwe olie aan boord, bij het vrachtschip is tussen de 100.000 en 200.000 liter stookolie in het water gestroomd. De bergingsbedrijven Smit-Tak en Wijsmuller rukten onmiddellijk met blus- en sleepmateriaal uit. Duikers van het Rotterdamse ber gingsbedrijf Smit-Tak begonnen na de inspectie van de Poolse vrachtvaarder de gaten in de scheepsromp onder de waterlijn te dichten. De inspecterende instan ties willen dat het schip lekvrij is voordat het naar een scheepswerf in Vlissingen mag varen. Hoeveel tijd met het dichten van de gaten gemoeid zal zijn kon de woord voerder van Smit-Tak niet meede len. De brand op de Styron werd vrij snel geblust, maar het schip bleef olie lekken. Ook dit schip moet lekvrij zijn voor het van Rijkswa terstaat de Nieuwe Waterweg op gesleept mag worden. De Styron verliest overigens veel minder olie dan aanvankelijk werd gevreesd. Volgens Rijkswaterstaat twintig kubieke meter olie wegge lekt. De tanker heeft alleen ke watertank De havendienst van Rotterdam staat. Overigens werd verwacht verlangt van de rederij of assura- dan vandaag aan alle eisen is vol de tanker een garantie daan, zodat beide schepen in de niljoen gulden bovenop loop van de middag zouden kun- ïiljoen van Rijkswater- nen binnenvaren. Bsis Golf C 1600 katalysator f 24.160 Kliur: Alpine wit. Al|ine Sportief Pakket Intirieur: Sportinterieur met sportstoelen voor. n hoogte verstelbare bestuurdersstoel. Sportstuur. /an binnen uit verstelbare spiegels links en rechts. Tpbergvakken aan beide portieren. 3T dashboard met middenconsole, klok en dagteller. ntervalschakelaar op ruitenwisser voor en achter. Exferieur: 3TI wielkast en dorpelverbreders. 3TI achterklepspoiler. STI grille met dubbele Halogeen koplampen. Decor achterklep-striping met Alpine signatuur. Brede 175/70 banden met GT-wielsierringen. Prijs: Alpine Sportief 1600 f 25.990 incl. BTW UW VOORDEEL f 3250,- Zomer+Pakket f 750,- Brede stootprofielen op beide zijkanten. Matten voor en achter. Groot kwaliteits zonnedak (Autoplus). Luchthapper op motorkap. alleen in combinatie met Golf Alpine UW VOORDEEL f 350,- MAASTRICHT - Om geld in te zamelen voor de vogelbescherming hooguit begon zaterdag op de Pietersberg in Maastricht de Pieterpad Milieu estafette. Het Pieterpad, de 464 hi de ingedrukte lometer lange wandeltocht van de alle olietanks zijn vol- Pietersberg naar Pieterburen, is een van de lange-afstandswandel- paden van Nederland. Aan de tocht, die tot en met 13 juni duurt en is onderverdeeld in enige tien tallen etappes, doen tal van promi nenten mee. Ze sluiten onderweg voor een of meerdere etappes aan. Bij het begin waren in elk geval de Limburgse prominenten goed ver tegenwoordigd met (vlnr) burge meester Coenen uit Nuth, burge meester Maks uit Odiliënberg en de Meerssense burgervader Mans: Op de achtergrond is het beginpunt, fort St. Pieter, nog net te zien. DEVENTER (ANP) - Onder mede werkers van de stichting Deventer Ziekenhuizen is ongerustheid ont staan ndat is gebleken dat een don derdag overleden patiënt met het aids-virus was besmet. De patiënt was tweëenhalve maand geleden in het ziekenhuis opgenomen. Aanvankelijk wees het ziekte beeld niet op besmetting met het aids-virus. Bij de verpleging wer den daarom in beginfase van de opname geen speciale voorzorgs maatregelen genomen. Dat gebeur de wel zodra de diagnose meer in de richting van aids ging. Zeker heid over de besmetting kregen de artsen lange tijd niet doordat de fa milie een test weigerde. Pas begin deze week stemde zij in met zo'n test. Toen kwam vast te staan dat de patiënt inderdaad met het aids- virus was besmet. Ziekenhuisdirecteur Van den Akker kan zich voorstelen dat het personeel ongerust is. Het risico dat één van hen is besmet acht hij echter uiterst miniem: "Bij bloed- bloed contact gaat het om een kans van 0,05 procent. Dat is natuurlijk een heel kleine kans, maar je zult maar net bij dat percentage zit ten.". Om de vrees onder het zie kenhuispersoneel zoveel mogelijk weg te nemen heeft het Deventer ziekenhuis een begeleidingsgroep samengesteld. In de commissie komt ook een specialist van het Academisch Medisch Centrum (AMC) uit Amsterdam. Dit insti tuut heeft de nodige ervaring met de problematiek rond aids. Het staat overigens niet vast dat de patiënt van het Deventer zie kenhuis aan aids is overleden. Sec tie zou hierover duidelijheid kun nen geven, maar de familie van de overledene weigert hiervoor toe stemming te geven. Directeur Van den Akker van het Deventer zie kenhuis vindt dat jammer: "Vooral voor de medewerkers van het zie kenhuis, die bij de verpleging be trokken waren, zouden met de uit komst van zo'n onderzoek gediend zijn." Het afdwingen van sectie is volgens Van den Akker niet moge lijk. De Inspectie voor Volksge zondheid in Overijssel is inmiddels geïnformeerd, maar kan geen actie ondernemen. "Belangrijk is dat de ongerustheid onder de medewer kers van het ziekenhuis zo snel mo gelijk wordt weggenomen", zegt inspecteur Landheer voor de volksgezondheid in Overijssel. Om het risico van aids-besmet- ting tot een minimum te beperken zullen ziekenhuizen naar de me ning van Van den Akker niet ont komen aan het verder aanscherpen van de regels voor de hygiene. Hij verwacht dat de kosten voor het Deventer ziekenhuis hierdoor jaar lijks enkele tonnen hoger zullen uitvallen. Zo zal apparatuur als ge volg van de intensieve reiniging eerder aan vervanging toe zijn en zullen er mogelijk ook extra men sen nodig zijn. BRAND - Bij een brand in een boerderij in het Friese Oldeber- koop zijn gistermorgen de 43-jarige mevrouw Van Tol en haar 1-jarig zoontje om het leven gekomen. Haar echtgenoot kon zich met drie andere kinderen op tijd in veilig heid stellen. (ANP) ADVERTENTIE Oegstgeest-Leiderdorp-Katwijk-Voorschoten-Lisse-Hillegom WILLEMSTAD (GPD) - De Antil liaanse premier Don Martina en de minister van financiën Navarro hebben de afgelopen week nul op het rekest gekregen in Washing ton: de onderhandelingen over een nieuw belastingverdrag verlopen uitermate stroef. Dit betekent dat de diplomatieke tussenkomst door minister Van den Broek (buiten landse zaken) bij zijn collega Shultz in Washington van afgelo pen maand weinig resultaat heeft gehad. Zoals het voorstel nu op ta fel ligt, geven de Antillen zelfs de voorkeur aan helemaal geen ver drag met de VS. Afgesproken is dat voor 12 juni een overeenkomst bereikt moet worden, anders betekent dit het einde van de eens voor Nederland se en vooral Amerikaanse bedrij ven zo lucratieve belastingroute via de Antillen. In Washington is al gedreigd dat het belastingverdrag van vorig jaar per 1 januari 1988 wordt opgezegd, maar de Antillen maken hiertegen bezwaar omdat dan mogelijk een vacuüm ontstaat waarin geen enkel verdrag geldt. De komende dagen zal in overleg met de financiële off-shore sector een definitieve beslissing vallen over het belastingverdrag tussen de Nederlandse Antillen en de VS. "Een uitermate moeilijke beslis sing", zo verklaarde de Antilliaan se minister Navarro. Voor de eilan den betekent de belastingroute 8 procent van de werkgelegenheid en 23 procent van de deviezenin- komsten. De belastingafgiften van de brievenbusmaatschappijen dekken bovendien maar liefst 40 procent van de Antilliaanse begro ting. Navarro: "De Nederlandse Antil len hebben heel wat water in de wijn gedaan om maar te komen tot een nieuw verdrag". De Amerika nen krijgen vergaande bevoegdhe den wat de informatieverschaffing betreft over cliënten van de Antil liaanse off-shore. Het bankgeheim is daarmee wat betreft de VS volle dig afgeschaft, wat een heleboel klanten kan afschrikken. Boven dien moet de Antilliaanse overheid een informatie-apparaat opzetten om de gegevens op tijd aan de Amerikaanse autoriteiten te ver strekken. Ook dat brengt extra kosten met zich mee. Volgens Navarro zijn er meer na delen verbonden aan een nieuw verdrag dan voordelen, zoals het voorstel nu op tafel ligt. Maar be lastingparadijzen zonder zo'n ver drag hebben een slechte Daar wordt zwart geld gewit en de verdiensten uit de drugshandel kunnen daar worden onderge bracht. Een situatie waarbij de ma fia moeilijk buiten de deur te hou den is. Navarro: "Een situatie zon der verdrag betekent voor mij zoiets als het wilde westen waar ik mij niet comfortabel bij voel. Dit kan zeer nadelig zijn voor de goede naam van de Antillen". Den Haag wordt drastisch verbouwd. Daarom begint Dinsdag 2 juni om 10.00 uur een grote Kortingen tot 50%. Hoogstraat 22 - Den Haag

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3