Vakbonden, werkgevers en regering wachten op elkaar Nederlandse kijker wordt als onmondige idioot beschouwd? Pessimisme aan vooravond voorjaarsoverleg Fredikanten terug na bezoek aan Zuid-Afrika PAGINA 2 MAANDAG 1 JUNI 1987 Morgen moet het dan toch gebeuren; het veelbesproken en reeds vele malen aangekondigde 'voorjaarsoverleg' tussen werkgeversorganisaties, vakbonden en regering over het sociaal-economisch beleid van de komende ja ren. In het informele vooroverleg is de datum al vele malen verschoven en de lijst met te bespreken onderwer pen steeds langer geworden. Centraal staat echter de werkloosheid en de bestrijding daarvan. Erg veel illusies over een gunstige afloop van het over leg, in de vorm van een akkoord of op zijn minst vergaan de afspraken, bestaan er echter niet. De sombere voor spellingen van het Centraal Planbureau over de ontwik keling van de economie hebben bovendien de financiële speelruimte van het kabinet er niet groter opgemaakt. En werkgevers en werknemers hebben al laten weten dat er geen akkoord komt als de concessies alleen van hun kant moeten komen. de komende jaren zouden worden vastgelegd. door Nicole Lucas Het is inmiddels al meer dan een jaar geleden dat een kabinetsdele gatie onder leiding van premier Lubbers met vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers het befaamde '500.000-akkoord' af sloten. Op 2 mei 1986 kwamen de partijen overeen te streven naar een vermindering van de werk loosheid tot een half miljoen in 1990. De '500.000'-doelstelling werd ook opgenomen in het re geerakkoord. Daarin werd ook af gesproken dat de regering zou pro beren met werkgevers en werkne mers te komen tot een 'sociaal con venant' waarin de hoofdlijnen van het sociaal-economisch beleid voor Mislukking Op 31 oktober vorig jaar zat het nieuwe kabinet voor het eerst offi cieel met werkgevers en vakbon den om de tafel. Het werd een vol strekte mislukking. Voor de vak beweging was een akkoord onmo gelijk zolang het kabinet bleef vasthouden aan de bevriezing van ambtenarensalarissen en de uitke ringen. En volgens de werkgevers viel er na 2 mei eigenlijk niets meer te bespreken. De verbazing bij de 'sociale par- ters' was dan ook groot toen Lub bers eind vorig jaar toch weer voor stelde om nog maar eens te gaan praten over het sociaal-econo misch beleid voor de jaren 1988 tot en met 1990. Dat moet dus morgen beginnen. Grote dramatische over eenkomsten hoeven niet te worden verwacht. Daarvoor lopen de standpunten over essentiële kwes ties te ver uiteen. Zo is de verhouding tussen vak bonden en regering er sinds okto ber niet beter opgeworden. Het conflict over de arbeidsvoorwaar den voor de ambtenaren bestaat nog steeds en een oplossing is voorlopig niet in zicht. De bonden blijven vasthouden aan meer loon ruimte voor de ambtenaren, maar de regering wil die niet geven. De voorspellingen van het CPB over een oplopend tekort bij de over heid maken het onwaarschijnlijk dat het kabinet het advies van de commissie-Albeda zal opvolgen. Die stelde vorig week dat ambtena ren en overheid moeten onderhan delen op basis van het bod dat mi nister De Koning (toen nog bin nenlandse zaken) in maart deed, voordat hij werd 'teruggefloten' door de andere leden van het kabi net. Lijnrecht Ook werkgevers en werknemers staan op essentiële punten lijn recht tegen over elkaar. FNV-vice- voorzitter Jan Stekelenburg heeft de werkgevers al diverse keren -verweten te weinig te doen aan de werkloosheidsbestrijding. „De vakbeweging voelt er weinig voor om opnieuw extra loonruimte in te leveren voor de versterking van het bedrijfsleven, als daar geen doeltreffend werkgelegenheidsbe leid tegenover staat", waarschuw de hij in april. Hij verwees daarmee naar het ak koord dat werkgevers, werkne mers en overheid in 1982 sloten in de Stichting van de Arbeid. Afge sproken werd toen dat door middel van arbeidstijdverkorting en her stel van de winsten van het be drijfsleven de crisis moest worden bestreden. De vakbeweging koos toen, aldus Stekelenburg, voor werk boven inkomen. De loonma tiging heeft geleid tot herstel van de winsten in de bedrijven. De werknemers hebben nu genoeg ge daan, vindt de FNV-man, laat nu de werkgevers maar over de brug komen. Onbespreekbaar De werkgevers blijven echter ha meren op verlaging ('matiging') van de loonkosten. Op het eerste gezicht lijkt het daarom vreemd dat de werkgevers bereid blijken cao's af te sluiten waarin loonsver hogingen worden geboden van 1 tot 5 procent per jaar. Ze proberen daarmee de arbeidstijdverkorting 'af te kopen'. Atv als middel om de werkloosheid te verminderen is voor de werkgevers inmiddels na genoeg onbespreekbaar geworden. Het leidt volgens hen in bepaalde bedrijven en bedrijfstakken tot een ernstig tekort aan vakbekwaam personeel. De werkgevers zien meer heil in een drastisch verlaging of zelfs af schaffing van het minimumloon. Dat is volgens hen de enige manier om het bedrijven aantrekkelijker te maken langdurig werklozen in dienst te nemen. Scholing Daarnaast hameren de werkge vers voortdurend op de noodzaak van scholing om langdurig werklo zen weer perspectief op een baan te geven. Dat is dan ook zo'n beetje het enige punt waar alle partijen het over eens zijn. Maar zelfs op dit punt lijken concrete afspraken moeilijk te maken. CNV-voorzitter Henk Hofstede stelde enkele we ken geleden voor een deel van de investeringssubsidies voor bedrij ven (de zogenaamde wir) te gebrui ken voor scholing. De Vereniging van Nederlandse Ondernemers (VNO) heeft zich onder leiding van voorzitter C. van Lede echter steeds fel verzet tegen iedere aan tasting van de wir. Even leek het erop dat de spreekwoordelijke eensgezindheid op dit gebied on der de werkgevers werd doorbro ken toen begin mei de christelijke werkgeversorganisatie NCW voor stelde een deel van de wir in te rui len voor verlaging van het mini mumloon. De rijen werden echter al snel weer gesloten. Minister De Korte (economische zaken) stelde de werkgevers twee weken gele den op een congres van de VNO gerust: de subsidies op investerin gen blijven in ieder geval tot 1990 intact. Ruil Vanuit de Tweede Kamer is ge suggereerd om te komen tot cen trale afspraken over loonmatiging in ruil voor lastenverlichting, waar door de koopkracht toch gehand haafd kan blijven. Het kabinet ziet voor lastenverlichting voorlopig echter weinig ruimte en weet zich daarbij onder meer gesteund door de president van de Nederland- sche Bank. Wim Duisenberg acht zelfs maar de geringste verlaging van belasting en/of premies uit den boze. Opmerkelijk^ overigens dat volgens de voorlopige ramingen van het CPB lastenverlichting de economische terugval kan afrem men. Minister Ruding (financiën) wil echter eerst de definitieve cij fers van het CPB afwachten, die waarschijnlijk pas in juli komen. Toezeggingen nu over lastenver lichting zullen er dan ook niet ko- Er hoeven dan ook geen concrete resultaten te worden verwacht van het vooijaarsoverleg. Hooguit zal worden besloten tot het instellen van een paar werkgroepen die zich gaan buigen over zaken als scho ling en de langdurige werkloos heid. Wellicht dat op basis daarvan in een 'najaarsoverleg' dan toch wat spijkers met koppen kunnen worden Parlementair redacteur Cees Gravendaal (44) ver laat de omroep om directeur voorlichting en pu blic relations te worden op het ministerie van landbouw en visserij. Een min of meer gedwon gen vertrek, veroorzaakt door grote interne moei lijkheden binnen de redactie van de parlementai re tv-rubriek van de NOS, Den Haag Vandaag. Gravendaal is 20 jaar journalist geweest en heeft onder meer gewerkt voor de KRO, de NCRV en de NOS. Bij het publiek staat hij bekend om zijn harde, directe vorm van interviewen. Binnen de omroep wordt hij door velen beschouwd als een lastpak, een relschopper. Bij zijn vertrek maakt hij die faam waar door uit de Hilversumse school te klappen en hard uit te halen naar de verantwoordelijken bij Den Haag Vandaag. "Er zit een eindredacteur, Ferry Mingelen, die absoluut geen kaas heeft gegeten van het me dium. Hij deelt als een kruidenier-op-de-hoek or ders uit. Dan heb je een heel slechte aan Cees Gra vendaal. Want die heeft een iets ander niveau". Maar degene die hem het meest dwars heeft geze ten, is Ed van Westerloo, hoofd van de NOS-dienst televisieprogramma's. Gravendaal noemt zich het slachtoffer van diens 'machtsdenken'. "Een man als Van Westerloo zou in het bedrijfsleven binnen een jaar op zijn bek liggen". Verslaggever Cees Gravendaal verlaat Den Haag Vandaag Cees Gravendaal. door Renate van Iperen Volgens Gravendaal zijn de in terne problemen rond de parle mentaire rubriek van de NOS-tele- visie vorig jaar november begon nen, na een geprek van de redactie met eindredacteur Mingelen. "We hebben toen gezegd: Ferry, met jou, op deze wijze, wordt Den Haag Vandaag nooit een goede rubriek. We hebben beslist niet gezegd: wij willen met jou niet verder. We heb ben hem uitgenodigd om eens vol waardig leiding te geven. Die op merkingen, gemaakt op een redac tievergadering in Den Haag, heeft Mingelen opgevat als een opstand. Als een klein jongetje is hij naar Van Westerloo gestapt: "mijn me dewerkers zijn stout. Ze hebben kritiek op me". "En toen heeft Van Westerloo, die niet verder denkt dan zijn eigen kamer, gezegd: 'is er een opstand? Dan zal ik die opstand eens neers laan'. Wij, dat zijn de drie verslag gevers Cees Sorgdrager, Ton Elias en ik, hebben toen van hem een brief gekregen waarin stond dat wij een proeftermijn hadden van drie maanden. Zo werkt Van Wes terloo: gelijk dreigen. We moesten in die maanden aantonen dat we wilden werken aan de verbetering van de werksituatie. Maar dat toon ik toch al jaren aan? Eerst bij de NCRV en later bij de NOS. Ik heb om die brief gelachen hoor. Maar echt leuk is het niet". Toen duidelijk werd dat de werk sfeer binnen de redactie van Den Haag Vandaag allesbehalve beter werd - in het Haagse perscentrum Nieuwspoort aten verslaggevers en eindredacteur bijvoorbeeld conse quent aan gescheiden tafeltjes - ging Van Westerloo volgens Cees Gravendaal op alle slakken zout leggen. Dingen die zich in het verleden hadden afgespeeld, wer den weer boven tafel gehaald. Ook het feit dat hij bij de presen tatie van het tweede kabinet-Lub- bers in augustus vorig jaar een niet helemaal gelukkig uitgevallen in terview had gemaakt met de pre mier, werd hem maanden daarna nog voor de voeten geworpen. Niet door de verantwoordelijke redac teuren van die uitzending, Minge len en Arninkhof, maar door Van Westerloo. "Ik heb zelf meteen toe gegeven dat dat interview niet de schoonheidsprijs verdiende. Ik maakte veel fouten, maar ik werk ook veel. Dus heb ik aangeboden dat interview opnieuw te maken, maar volgens Mingelen en Arnink hof was dat absoluut niet nodig". Gravendaal vreest dat Den Haag Vandaag een zeer moeilijke toe komst tegemoet gaat. Niet alléén hij houdt het voor gezien. Ook Sorgdrager vertrekt op korte ter mijn. Binnen de NOS gaat hij werken voor de afdeling cultuur. Alleen verslaggever Ton Elias blijft vooralsnog zitten. "Als de NOS in staat is een paar goede verslagge vers aan te trekken, krijg je gega randeerd precies dezelfde moei lijkheden. Want kwaliteit laat zich absoluut niet leiden door hol lei derschap en botte machtsuitoefe ning. Waarbij het woord leider schap niet van toepassing is op Mingelen, want die kan niet eens leiding geven". Cees Gravendaal staat bij vele kijkers en luisteraars met name be kend om zijn geheel eigen manier van vragenstellen. Hard en scherp, dat in ieder geval. Soms haast op het botte af. "Ik sta daar toch na mens de kijker, de luisteraar? En ik laat me niet, nooit, voorliegen. Bij ons in de uitzending zijn vorig jaar dingen gebeurd, waarbij de politicus, zichtbaar voor de kijker, gewoon stond te liegen. Ja, dan kan zo'n interview inderdaad hard zijn. Ik zou het echter onaanvaard baar vinden als de kijker, de luiste raar. zou merken dat ik leugens en halve waarheden laat passeren. Dan kan hij bezwaar maken". "En draaien, dat accepteer ik van geen enkele politicus. Hij moet mij ook niet gaan staan te vertellen dat ik het niet begrijp. Hard? Het is niet meer dan feitelijk. Zeker in vergelijking met het buitenland, de Verenigde Staten, Duitsland, zijn we helemaal niet zo hard, daar gaat men met het grootste gemak in op particuliere zaken. Zo werd mij hoogst kwalijk genomen dat ik staatssecretaris Brokx van volks huisvesting bij zijn gedwongen af treden in oktober vorig jaar, de vraag stelde: 'U wordt binnen uw eigen partij ook kwalijk genomen dat u een te nauwe relatie hebt met een journaliste'. "Ik heb het woord buitenechte lijke relatie niet eens genoémd! En ik word dan een beetje ziek van de hypocriete wijze waarop de veront waardiging losbarst. Dat vraag je toch niet, wordt me dan gezegd. Nou, ik zou niet weten waarom ik dat niet zou vragen. Het gaat me om de manier waarop je hard bent. Als ik tegen hem gezegd had: Ja, maar u hebt toch een buitenechte lijke relatie? Dan gaat het niet meer om hardheid, maar om de sensatie. Of Den Haag Vandaag dan zoveel invloed heeft? Helaas heeft deze rubriek geen enkele in vloed meer. In ieder geval niet meer bij de mensen in het land, want de kijkdichtheid neemt dra matische vormen aan". "Je moet 's avonds met iets ko men waaraan de mensen wat heb ben. Je moet de kijkers niet be schouwen als een onmondig stel letje idioten, waaraan je de politiek op het niveau van een kleuterklas moet uitleggen. Als je zó werkt, ben je tegenover het publiek gauw je geloofwaardigheid kwijt. Daar distantieer ik mij van. Ik schaam me er zelfs voor". Onvolwassen Wie voor zijn politieke informa tie louter aangewezen is -op de tele visie, is volgens Gravendaal slecht af. Radio en vooral kranten slaan in dat opzicht een veel beter figuur. "Door de grote verbrokkeling van zendtijd is de televisie een abso luut onvolwassen medium als het gaat om informatie. Het NOS-jour- naal komt niet veel verder dan de nieuwskoppen-benadering". Gra vendaal meent dat een groot aantal televisiemedewerkers geleid wordt door een alles overhéersende drang om met het gezicht op de buis te komen. "De hele tv-wereld gaat daar mank aan. Dat geldt ook voor het NOS-journaal in Den Haag. Wat een treurigheid en ij del heid". "Het hervormingsproces van de regering-Botha werpt goede vruchten af'. "Er is sprake van een grote mentaliteitsverande ring onder de blanken". "De apartheid is nagenoeg verdwe nen". "De regering is bezig de laatste restanten uit de weg te ruimen". Tot die conclusie kwamen 22 hervormde en gereformeerde predikanten na een bezoek aan Zuid-Afrika. Het Comité Overleg Zuid-Afrika (Coza) had hen hier toe uitgenodigd en ook een deel van de reiskosten betaald. De situatie in Zuid-Afrika is lang niet zo erg als in Nederland wordt gedacht, verklaarde de le- gerpredikant F. W. Fokkema uit Harderwijk bij terugkeer op Schiphol. "De kerkleiders met wie wij hebben gesproken kun nen niet begrijpen dat de band met Nederlandse kerken nog steeds niet is hersteld, ondanks de koerswijziging vorig jaar van de Nederduits Gereformeerde Kerk. Ze betreuren het, dat in Nederland alleen wordt geluis terd naar mensen als Beyers Naudé en aartsbisschop Tutu. Gematigde geluiden van mensen als Mokoena worden hier niet ge hoord". (Deze zwarte bisschop is voorzitter van een verband van kleine behoudende kerken). "De mensen in Nederland wor den vanuit de kerk en de politiek onvoldoende, onvolledig en on juist voorgelicht", zei de gerefor meerde predikant T. Zuidema uit Apeldoorn. Pogingen van de 22 predikanten om ook dr. Allan Boesak van de Sendingskerk en aartsbisschop Tutu te spreken zijn mislukt. Zuidema: "Schrifte lijke verzoeken voor een ontmoe ting bleven onbeantwoord. Toen wij ze belden, zeiden ze dat ze het te druk hadden". Maar een van de predikanten liep Boesak toch ergens tegen het lijf. Die zei - volgens Zuidema - dat hij be paalde Nederlandse groepen 'to taal onbetrouwbaar' vindt. Veel van apartheid hebben de predikanten niet gemerkt. Zuidema: "Wel leven de verschil lende bevolkingsgroepen nog erg langs elkaar heen. Maar dat duizenden kinderen gevangen zitten, is niet waar. Er zijn alleen zestig kinderen tijdelijk opge borgen om hun een betere be stemming te geven". Zijn collega Fokkema: "Thuis groeien ze op met geweld en worden ze beïn vloed door het communisme". In de zwarte woonstad Soweto zijn de 22 niet geweest. Ze zijn er wel langs gereden, maar een be zoek werd afgeraden. Wel waren ze in Crossroads bij Kaapstad. Daar raakte het gezelschap 'diep onder de indruk' van de ellende. Volgens de legerpredikant Fok kema ziet een groot deel van de blanke bevolking in, dat er in het land wat moet gebeuren en dat de tijd daartoe dringt. "Een grote middengroep streeft naar een ge meenschappelijk draagvlak van blenk en zwart in de samenle ving". "Te lang hebben ze bepaalde ontwikkelingen tegengehou den", erkende hij. Vooral een ontmoeting met niet-blanke stu denten maakte dat duidelijk. "Die studenten waren erg onte vreden over de ontwikkelingen in hun land. Ze vinden dat het allerpaal veel te langzaam gaat". Trots In Nederland gaan de predi kanten zich Sterk maken voor een 'kritisch-solidaire' houding tegenover de hele Zuidafrikaar,- se samenleving. Fokkema: "Kri tisch is men hier in Nederland Solidair-zijn hebben_we in Zuid- Afrika geleerd". Ds. P. Ravensbergen uit Wijn- jewoude had in Zuid-Afrika ge zegd dat hij trots zou zijn als hij Zuidafrikaan was. Dat kwam ui teraard in de publiciteit. De pre dikant verklaarde nu, dat hij de ze uitspraak alleen had gedaan om het Zuidafrikaanse volk een hart onder de riem te steken. "Ik wilde deze mensen laten weten dat wij ze niet hebben afgeschre ven en dat we biddend naast hen staan". Geërgerd had hij zich aan het rumoer over zijn uitspraak. Ook uit Ravensbergens eigen kerk in Wijnjewoude kwamen afkeuren de reacties. Kerkeraadslid M. van der Wal distantieerde zich er onmiddellijk van en secretaris S. van den Akker verklaarde dat de predikant een toelichting op zijn uitspraak zal moeten geven. Volgens Ravensbergen doen zich in Zuid-Afrika ontwikkelin gen voor, "waar Nederlandse journalisten eens wat beter ken nis van moesten nemen". Of dit ook geldt voor de politiek, kon hij niet zeggen. "Ik ben predi kant, geen politicus". Jhr. mr. J. E. van de Does de Willebois is zaterdag bij zijn af scheid als voorzitter van de Ver eniging voor Latijnse Liturgie onderscheiden met het ridder schap in de Orde van de Heilige Gregorius. Hij kreeg de onder scheiding van bisschop Bar van Rotterdam voorzitter van de bisschoppelijke commissie voor liturgie, liturgische muziek en kerkelijke kunst, tijdens de vie ring van het vierde lustrum van de vereniging in Den Bosch. Van der Does - die de vereni ging sinds de oprichting in 1967 heeft geleid - wordt opgevolgd door mr. H. Schreur (27), advo caat in Rotterdam, sinds 1982 be stuurslid. 'Risk 87'. Naar het voorbeeld van de oecumenische klooster gemeenschap Taizé in Frankrijk zijn ruim 800 jongeren uit het he le land de afgelopen dagen bij een geweest op de camping 'Oc- kenburg' bij Den Haag rond het thema 'God de Vader, de Zoon en de Geest'. Organisator van 'Risk 87', zoals dit samenzijn heette, was 'Youth for Christ' Ne derland, dat nu voor de vierde keer een dergelijke manifestatie rond de Hemelvaartsdag hield. "Godsbeelden zijn niet sta tisch of abstract, maar functione ren in de gemeenschap. Dóór ontdekt de mens wie God is. Dit samen ontdekken en beleven is een trend die jongeren enorm aanspreekt. Wij spelen daarop in en hopen dat ook de kerk dat zal doen". Zei Youth for Christ-di- recteur ds. N. van Exel. Het ging op 'Risk 87' vooral om actieve betrokkenheid van de deelnemers. Jongeren worden vooral naar dergelijke samen komsten getrokken door de ge zamenlijke beleving van het ge loof in vieringen en gesprekken, zo bleek uit opmerkingen van deelnemers. In gedichten, liedjes en toneel passeerden tal van godsbeelden de revue en sneu velden er diverse. Want dót was het 'risico' dat de deelnemers aan 'Risk 87' moesten nemen: het ei gen godsbeeld en de eigen bele ving laten bijschaven door kri tiek en correctie van anderen. In Rome. Kardinaal Simonis heeft deze week in het Vaticaan gesprekken over de situatie in de .Nederlandse kerkprovincie sinds de synode van 1980. Tot de delegatie behoren ook bisschop Ernst van Breda en de Belgische kardinaal Danneels. Hervormde Kerk: beroepen te Hoogeveen H. F. Klok Rijssen, te Urk (deelgemeente 'De Bron') A. W. van der Plas Bergambacht, door de synode voor de hervorm de gemeente in Paramaribo kan didaat P. R. Middelkoop Oegst- geest. Gereformeerde Kerken: beroepen te Aalten R. Faber Kootstertille; aangenomen naar Geleen W. Bisschop Bredevoort. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Berkum H. J. Siegers Leek-Roden; bedankt voor Mariënberg R. T. Urban Gropingen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2