'Een vrolijke zomervoorstelling' Michel Legrand: absolute topper 'Chansonweek kan niet goedkoper' David Bowie: alleen nog maar verpakking Het Werkteater op tournee in Leiden Cabaret-marathon onverwacht groot succes Filmregisseur vrijgesproken Nickolski winnaar van piano- wedstiijd PAGINA 20 RAPIO-TV-KUNST MAANDAG 1 JUNI 1987 Concert door Michel Legrand. Bege leiding: Will Morning - bas en Andy Watson - slagwerk. Gezien op 30 mei in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - "Dames en heren, gis teravond stond hij nog in New York voor een zaal met driedui zend mensen, vanavond hier in Leiden - de meester zelf: Michel Legrand". Op het podium ver schijnt een beminnelijke vijfti ger, die wat verlegen glimla chend de zaal in kijkt, niet volle dig beseffend waar ter wereld hij zich nu weer bevindt. Na een korte buiging zet hij zich achter de vleugel - het muzikale feest kan beginnen. Het openingsnummer is in strumentaal en swingt al volop. Even rijst dan nog de vraag: Mi chel Legrand zal toch wel gaan zingen? Maar die laatste zorg wordt al door het tweede num mer weggenomen, als hij zijn 'Once upon a summertime' ('La valse des Lilas') brengt. Is com ponist, dirigent en musicus Le grand dan ook nog een groot zan ger? Welnee, strikt zangtech- nisch gezien is zijn werk door ve le internationale grootheden veel professioneler vertolkt. Maar het beluisteren van zijn karakteris tieke (en op aparte wijze ook mooie) stemgeluid geeft deze bij zondere avond nu juist zo'n meerwaarde, zodat dit optreden echt tot een absolute topper van de Chansonweek kon worden. Het was ook een avond van pu re ontspanning, omdat bij wijze van spreken elke noot bekend en vertrouwd in de oren klinkt. Voor de pauze kwam vooral het werk van Legrand aan bod. dat hij voor films als bijvoorbeeld 'Yentl' en 'Les uns et les autres' heeft geschreven. Na de pauze wederom veel zogenaamde film muziek, al zijn nummers als 'L'é- té 42', 'What are you doing the rest of your life' en 'Les moulins de mon coeur' ook als zelfstandi ge chansons bijzonder populair. Het laatste nummer, met een schitterend instrumentaal tus senstuk, zong hij overigens in het Frans, omdat wij naar zijn zeggen 'The windmills of your mind' al te vaak gehoord had den... in het Engels. Tijdens het tweede gedeelte van zijn concert had Legrand trouwens nog een extra verras sing in petto. Hij vertelt over een droom, waarin hij grootheden als Duke Ellington, Erroll Garner, George Shearing, Oscar Peter son en Dave Brubeck ontmoet, wier stijl van pianospelen hij daarna even treffend typeert; hooguit de specifieke sound van George Shearing bleek weer eens onnavolgbaar. Jammer was alleen dat we slechts één toegift kregen; maar dan wel een toegift van su perklasse, zodat we eigenlijk geen reden tot klagen hadden: het beroemde hoofdthema uit de film 'Les Parapluies de Cher bourg'. Legrand speelde dit bij uitstek romantische thema in verschillende tempi. Ronduit verrukkelijk om te horen, hoe een componist met zijn eigen we reldberoemde compositie in de slag ging. Eens te meer gold: the show is over, but the melody lin gers on - een grandioze afsluiting van de Chansonweek. WIJNAND ZEILSTRA. LEIDEN - Als favoriete sterren voor een volgende Chansonweek worden door het publiek genoemd: Guy Béart, Charles Aznavour, Barbara, Cleo Laine en zelfs de namen van Barbara Streisand en Paul Simon. Ook de naam van Edith Piaf, al dan niet als sinistere grap bedoeld, wordt vermeld. Dat vertelt Idet Bleeker, als stageaire bij de Leidse Schouw burg werkzaam, naar aanleiding van de enquête, die tijdens de Chansonweek werd gehouden. Het gaat hier overigens nog maar om een eerste indruk van de enquête, waaraan door relatief veel bezoe kers werd meegedaan. De optredens van Mercedes Sosa en de uit Belgie afkomstige Delia Rosiers zijn blijkbaar zo goed aangeslagen, dat hun namen wederom op sommige verlanglijstjes voor volgend jaar prijken. Ook Jams Ian wordt genoemd. Zij stond eigenlijk al voor dit jaar geprogrammeerd, maar door een operatie kon dit optreden niet doorgaan. Naast vele complimenten aan het adres van de schouwburgdirectie ("geen chansonweek, maar chansonmaand") komen in de enquêteformulieren ook opmerkingen voor over de hoogte van de toe gangsprijzen. In een reactie hierop stelt directeur Frans Boelen dat deze prijzen voor evenementen van dit internationale niveau, zeker in een zaal van slechts zo'n 500 plaatsen, onvermijdelijk zijn. Boe len: "In vergelijking met het buitenland, waar je voor dergelijke evenementen tachtig tot honderd gulden moet betalen, zijn deze prijzen zeker niet te hoog". "Bovendien", zo voegt hij hieraan toe, "vra gen wij deze prijzen alleen bij dit soort bijzondere gebeurtenissen, want doorgaans liggen onze prij zen lager dan in andere theaters". Voor volgend jaar overweegt directeur Boelen de invoering van een financieel voordeliger passe-partout. Dat is dan waarschijnlijk mogelijk, omdat uit de enquête is gebleken, dat vrij veel mensen niet één maar meer evenementen tijdens de Chansonweek hebben be zocht. De belangrijkste sponsor van de Chansonweek van dit jaar, Menken-Landbouw, is bij monde van F.H. Broers zeer enthousiast. "Een week of vier a vijf geleden heeft de heer Boelen ons overtuigd van de kwaliteit, die hij in huis zou halen. Wij zijn toen met zijn plannen accoord gegaan, terwijl onze op stelling is geweest: wij bemoeien ons verder ner gens mee". Terugkijkend op deze week kan ik zeg gen dat Boelen zijn belofte meer dan waargemaakt heeft". Betekent dat wellicht dan ook dat deze sponsoring een vervolg krijgt? De heer Broers: "We hebben met elkaar afgesproken dat we op dit ogenblik even wat afstand van het geheel nemen en over drie weken weer voor een bespreking bij eenkomen. Voor Menken-Landbouw is het nu na melijk de vraag: zetten we deze financiële steun jaarlijks voort of zien we deze Channsonweek als een unieke parel, en laten we het daarbij? Zelf - maar dat is mijn persoonlijke mening - hoop ik dat we doorgaan". David Bowie tijdens zijn show in de Rotterdamse Kuip. (foto anpi David Bowie, Feyenoordstadion Rotterdam, 30 en 31 mei 1987. Band: Peter Frampton en Carlos Alomar (gitaar), Alan Childs (drums), Carmi ne Rojas (bas), Richard Cottle (toet sen, saxen) en Erdal Kizilcay (toet sen, percussie, trompet, viool). Dan sers: Toni Basil, Viktor Manoei, Me lissa Hurley, Spazz Attack, Stephen Nicols en Constance Marie. ROTTERDAM (GPD) - Bij de eerste toegift licht alleen het lijf van de 'glazen' spin op. Het gi gantische insect - symbool voor de nieuwe wereldtournee van David Bowie - is over het po dium heen gebouwd - de acht poten blijven nu onverlicht. Ach ter de spinnekop verschijnt Bo wie zelf, hoog boven het volle Feyenoordstadion uittorenend, uitgerust met vleugels, als een moderne Icarus. Ontegenzeggelijk is de nieuwe show van David Bowie in visueel opzicht een lust voor het oog, een spektakel van de eerste orde en trendsettend voor toekomstige stadionconcerten. Behalve de decorbouw is er ook nog een zestal dansers onder leiding van Toni Basil en Melissa Hurley eón een strak samenspel van choreo grafie, toneelregie en videoregie. Alle onderdelen resulteren in een gelikte, vlotlopende produk- tie. Groots, meeslepend en vol illu sies dus, op zich ruim voldoende om de tweemaal 52.000 bezoe kers die daar dit weekeinde op afgekomen zijn, weer voldaan huiswaarts te sturen. Of Bowie met de Glass Spider Tour er ech ter ingeslaagd is om het verloren gegane respect op muzikaal ter rein te herwinnen, is hoogst twij felachtig. De huidige tour is ge baseerd op muziek die hij in de jaren tachtig heeft geschreven, en alle schittering van de show kan niet wegnemen dat Bowie juist de afgelopen jaren een flau we replica was van een van de weinige inspirerende popsterren die hij gedurende de jaren zeven tig was. Feitelijk verkeert Bowie al en kele jaren in een diepe artistieke impasse. Veel van het werk dat op zijn drie laatste elpees (Let's Dance, Tonight en Never let me down) staat, komt vooral ver moeid 'over. Waar hij in de jaren zeventig veelvuldig een muzi- kaal-inhoudelijke visie neerzet, en eigenlijk telkens zich een bij passend, ander imago aanmeet, is hij zich in de jaren tachtig steeds meer gaan richten op snel en goedkoop succes. Bowie mist in toenemende mate visie en in houd. Het raadselachtige, mystieke karakter dat hij zo sterk bezat, is opgelost in de tijd. Geheel in de geest van de jaren tachtig laat hij zich dan ook gebruiken als een uithangbord voor Pepsi Cola. De week voorafgaande aan zijn re petities die in Ahoy' plaatshad den, heeft hij samen met Tina Turner in de studio's van Joop van den Ende een nieuw recla mefilmpje vervaardigd, dat geba seerd is op de song Modern Lo ve. Het is dan ook geen echte ver rassing als juist dat nummer als laatste toegift wordt gespeeld - zo kan die onderhuidse medede ling vast doorwerken ten behoe ve van de STER-reclame. De gelden van het colamerk worden uiteraard goedgepraat door te wijzen op de hoge kosten van het tourneecircus, en ze zijn ook echt geinvesteerd. Een paar voorbeelden van het radarwerk van regie en choreografie. In Lo ving the Alien roepen de dansers een science fiction-achtig beeld op van gehandicapten en mis vormden in een mogelijk toe komstbeeld, terwijl Bowie als een blinde over het podium strompelt. Via de videobeelden op de metershoge monitoren is elk detail te zien. maar de gitaar solo van Peter Frampton die het muzikaal hoogtepunt is van het nummer wordt niet uitgelicht. Sons of the Silent Age is zo'n ander muzikaal hoogtepunt in een verder vlakke, en ondanks alle spektakel soms nogal saaie show. Maar ook hier wordt de ge zongen dialoog (Frampton levert de tweede stem) onderge sneeuwd door een magische truc. Op handbewegingen van Bowie zwalkt het lijfje van een van de danseressen, spottend met de zwaartekracht voor- en achterover. Het stadion reageert verbluft en soms vol bewonde ring op die regie, maar de echte wisselwerking tussen performer en zijn publiek ontstaat geen mo ment. Het blijft: kijken naar, niet: opgaan in. LEIDEN - Het Werkteater is enkele dagen geleden voor zijn jaarlijks terugke rende zomertournee neer gestreken op het Schutters veld in Leiden. De fraaie rood-gele tent met blauwe overkapping is uitgebreid en biedt nu plaats aan 800 personen. Het Werktheater heeft twee nieuwe produk- ties voorbereid: de kinder voorstelling 'Door Dik en Dun', geïnspireerd op het boek 'Verhalen van de tweelingbroers' van Tonke Dragt, en de avondvoorstel ling 'Op goede gronden'. door Saskia Stoelinga "Zo'n tent heeft niet alleen meer mogelijkheden, maar je trekt ook steeds een ander publiek. Het staat dichter bij het circus. In de zomer maanden ga je niet naar een schouwburg. Bij de zomer hoort een feestje en bij een feestje denk ik aan een tent". Acteur Flip Filz en actrice Truus te Selle gaan al ja ren op deze manier op zomertour nee en vinden het nog steeds heel leuk. "De sfeer is veel informeler en de mensen zijn daardoor erg ge zellig". Toch vereist het trekken met een tent een enorme organisatie. Met 60 personen en drie grote trucks gaat men op pad. De opbouwploeg en de technici zijn meestal zo'n dag of twee vóór de acteurs ter plekke om de zaak op te bouwen en te in stalleren. Leiden is de eerste stad die wordt aangedaan. Daarna volgt Haarlem, waar de tent in de Haar lemmerhout komt te staan, Rotter dam (park van Boymans van Beu- ningen) en Plein 1944 in Nijmegen. Met Amsterdam en Groningen zijn nog onderhandelingen gaande. "Tot half september is de familie en route. Er zullen in die periode zo'n 80 tot 90 voorstellingen wor den gegeven", zegt zakelijk direk- teur Hans Vije. Hij betreurt het dat de veel mooiere standplaats in het Leidse Huigpark op het laatste mo ment afketste. De vrachtwagens zouden teveel van het groene gras kapot rijden. "Vandaar de locatie Schuttersveld vlak naast het NBBS-gebouw. In elk geval par keerruimte genoeg", grinnikt hij. Vrolijk In februari is het gezelschap be gonnen met het uitwerken van het idee voor de voorstellingen. "Daar is enorm veel werk in gaan zitten. Alles is zelf ontwikkeld, van tekst tot decor". De avondvoorstelling zal 'Op goede gronden' gaan heten. Flip ter Selle vertelt, zonder de ge heimen te verklappen, waarover het gaat. "De lotgevallen van een financieel aan lager wal geraakt to neelgezelschap staan centraal. Op een goede dag komt er een mece nas - graaf van Zuylen-Singelsloot du Paillon - die het gezelschap in staat stelt een droom te verwezen lijken: het spelen van de Hamlet. Aanvankelijk lijkt alles even leuk en aardig maar op een gegeven mo ment blijkt dat het toneelgezel schap rekening moet houden met de voorwaarden van de adellijke heer. En niet omdat het zijn spon sor de reclamedoeleinden moet dienen. Nee, veel erger. De man probeert zijn artistieke visie door te drukken ten koste van belangrij ke kunstschatten en de sfeer in de groep. Er zullen keuzes moeten worden gemaakt. Maar hoe en door Volgens Truus de Selle is het een vrolijke, actuele zomervoorstel ling, die twee uur duurt. "Er zijn schitterende kostuums én er is li- ve-muziek. Geen droefenis. De mensen zullen zich vermaken en zich erin herkennen". Voor de kindervoorstelling (leef tijd 6 tot 86 jaar) geldt eigenlijk het zelfde: amusant verhaal, zes muzi kanten die voor echte muziek zor gen en kleurrijke kleding. De spil van het stuk is een eeneiige twee ling die op weg naar het volwassen worden allerlei avonturen beleeft. Voor alle duidelijkheid: Het Werktheater kampt niet met spon sorproblemen. Het ministerie van WVC subsidieert deze tournee. "Dat is ook noodzakelijk", meldt Han Vije. "Ook al zou de zaal elke dag vol zitten, dan nog halen we de kosten er niet uit". De avondvoorstellingen in Lei den zijn dinsdag, woensdag, don derdag, vrijdag. Aanvang 20.30 uur; de kindervoorstellingen be ginnen om 15.00 uur en zijn op woensdagmiddag en zaterdagmid dag. De spelerslijst vermeldt de na men van Edda Barends, Peter Blok, Flip Filz. Sabine Heres, Son Koper, Marc Krone, Pim Lambeau, Daria Mohr, Carla Reitsma, Truus de Selle, Fred Vaassen, Herman Verbeeck en Herman Vinck, als mede de musici Saskia Diel (viool), Ben Herman (altsax) Saskia Ko ning (cello), Nico Sevenhuyzen (hobo), Josef Willems (synthesizer) en Kees van Zeist (slagwerk). ■W-S* De tent van het Werkteater, die op het Leidse Schuttersveld is opgezet. Volgend jaar misschien weer ROTTERDAM (GPD) - De in Rot terdam gehouden cabaret-mara thon is een onverwacht groot suc ces geworden. De kans is groot dat het als eenmalig bedoelde evene ment in het Luxor-theater ter af sluiting van het seizoen, jaarlijks zal terugkeren. De cabaret-explosie begon zater dagmiddag om vier uur in een tot de nok gevuld Luxor met een op treden van Freek de Jonge. Ruim 24 uur later sloot Paul van Vliet voor opnieuw een volle zaal (900 plaatsen) het spektakel af met een drie kwartier durende conference. Een Amerikaanse rechtbankjury heeft de filmregiseur John Landis en vier van diens medewerkers vrijgesproken van schuld aan een dodelijk ongeval vijf jaar geleden bij filmopnamen waarbij drie men- sen omkwamen. Bij de opnamen voor de film 'Twilight Zone' kwamen de acteur Vic Morrow en twee kinderen om het leven toen een helikopter die bij een scène was betrokken neer stortte. Daartussendoor traden zo'n 45 an dere bekende cabaretiers of caba retgroepen op. Onder hen gevestig de grootheden als Youp van 't Hek, Mini Maxi en de cabaretgroep Purper. Hun succes was bij voor baat verzekerd, maar ook mindere goden als Herman Finkers, een nieuw komisch talent, en Luc Wijns, de Vlaamse Freek de Jonge, scoorden hoog. Het non-stop-caba ret-festijn was eigenlijk één groot hoogtepunt, waarin alleen het op treden zaterdagavond laat van het duo Gerard Cox en Rients Grata- ma en van Joost Prinsen zondag middag wat uit de toon vielen. Een van de grote vragen en onze kerheden bij de cabaret-marathon was hoe het publiek zich zou hou den. Zou het door de stortvloed van woorden en grappen niet al na drie uur te vermoeid zijn om het gezellig samenzijn te kunnen uit zitten? Zondagochtend rond half elf kwam het antwoord: een staan de ovatie en een donderend ap plaus van de 900 voor de groep Mon Chérie de Herenflikken. Ui teraard was er in de loop van de zaterdagnacht sprake van verslap ping. Toch liep de menselijke accu door de lange zit niet leeg, maar werd juist opgeladen door de vaak verrassend goede optredens. Zo moet het ook voor Frans Vrolijk, de cabaretier die zondagochtend om vijf over vijf aan z'n sketch be gon, een voldoening zijn geweest voor een zaal met nog altijd zo'n 400 mensen te mogen optreden. De rest was enkele uren gaan slapen, thuis of in de foyer, om later weer terug te keren. De volhouders die geen seconde van het spektakel wilden missen, hadden inmiddels de ongemakkelijk zittende stoelen Andrej Nickolski. i de cabaret-marathon i verruild voor een vrij plekje op het gangpad. De sfeer werd, naarmate de finale naderde, zo gemoedelijk dat Japie Valkhof, de bijna 76-jari- ge Rotterdamse vertolker van het levenslied, na 22 uur cabaret de zaal meekreeg met het liedje: 'Dat kan alleen maar'in Rotterdam'. Volgend jaar misschien weer. BRUSSEL (AFP/BELGA) - De 28- jarige in West-Duitsland verblij vende Russische pianist Andrej Nickolski heeft het internationale Koningin-Elizabethconcours voor piano 1987 gëwonnen. Hij kreeg in de nacht van zaterdag op zondag behalve een oorkonde een geldbe drag van 300.000 frank (ruim 16.000 gulden). De uit 17 leden bestaande jury kende de tweede prijs toe aan de jongste deelnemer, de 22-jarige Ja panner Akira Wakabayashi. Als derde kwam uit de bus de 28-jarige Westduitser Rolf Plagge. De 23-ja- rige Belg Johan Schmidt eindigde als vierde in de wedstrijd die de ge hele week duurde en via de televi sie werd uitgezonden. Begin mei had de jury de ^deelnemers gese lecteerd uit 76 kandidaten die uit 25 landen afkomstig waren. De winnaar van het Elizabeth- concours is een pianist die zich naar de mening van muziekcritici onderscheidt door een zeer per soonlijke stijl. In 1979 won hij al een tweede prijs op een andere in ternationale wedstrijd en een der de tijdens de pianistenwedstrijd in München (West-Duitsland). De in 1959 in Moskou geboren Nickolski debuteerde in 1977. In 1983 verliet hij de Sowjet-Unie en ging hij in München wonen. In 1984 gaf hij zijn eerste concert in in Londen. Berlijnse groep wint Breda-jazz BREDA (ANP) - Het internationaal concours voor amateurs jazzorkes ten van het zeventiende Oude Stijl Jazzfestival in Breda is met klein verschil gewonnen door de Jazzin' Babies, een viermans formatie uit West-Berlijn. De groep kreeg van de jury 586,5 punt. De Two Banjos' Jazzband uit het Zwitserse Luzern werd tweede met 580,5 punt. Als derde eindigde de Sunnyside Jazzband uit Amers foort met 528 punten, als vierde de Red Beans Jazzers uit het Italiaan se Florence met 506 punten. De solistenprijs ging dit jaar naar trompettist Shilo Buck uit Luzern. De vocalistenprijs was voor Vin cent Roerdink uit Amersfoort. De publieke belangstelling was zo groot, dat nu al beslist is vol gend jaar weer een oude stijl jazz festival te houden van 12 tot en met 15 mei.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20