Bloemendaal kan lang mee Jos Bol profiteert van pech Schurer Joop kent geen twijfels meer Hermans demarreert te vroeg MAANDAG 1 JUNI 1987 HGC grijpt naast titel BLOEMENDAAL/AMSTEL VEEN (GPD) - Het duurde gister middag bijna een half uur, voordat Ab van Grimbergen, vice-voorzit- ter van de Koninklijke Nederland se Hockey Bond, de kampioensbe ker kon uitreiken aan Theo Doyer, de aanvoerder van Bloemendaal. Van Grimbergen had de trofee aan vankelijk meegenomen naar Am stelveen, waar koploper HGC bij een overwinning op Amsterdam voor de eerste maal in de geschie denis van de club de landstitel had kunnen opeisen. In het sfeervolle Wagenerstadion zorgde Amster dam evenwel voor een verrassende ontknoping van de competitie door de Haagse hoofdklasse-leider met 3-1 opzij te zetten. Door dat re sultaat stelde Bloemendaal, dat geen fout maakte tegen Kampong (3-1), voor de tweede maal op rij het landskampioenschap veilig. Terwijl de Hagenaars ontgoo cheld op het kunstgras van het Wa generstadion achterbleven, vierde Zege Elliot LONDEN (Reuter) - De Britse wielrenner Malcolm Elliott heeft de Ronde van Groot-Brittannië ge wonnen. De etappekoers, beter be kend onder de naam Milkrace, ein digde zaterdag in Londen. Alexan der Zinovjev uit de Sowjet-Unie eindigde als tweede. De Fransnan Pierre Bigaut werd derde. Bloemendaal op nog geen 30 kilo meter afstand temidden van ruim 3000 uitzinnige aanhangers tot in de late uurtjes uitbundig feest. Middelpunt van de vreugde was Roelant Oltmans, die er - ondanks het vertrek van international Ro nald Jan Heijn en de routiniers Ad Boelaars en Joris Jette - in slaagde het succes van de vorige hockey- jaargang een nieuw vervolg te ge ven. „Ik denk", aldus de technisch leider, die twee maanden geleden door de club voor een nieuwe pe riode van drie jaar werd vastge legd, „dat dit seizoen is aange toond, dat we geen eendagsvlieg zijn. Kampioen worden is één, kampioen blijven is een nog veel grotere opgave. We hebben laten zien, dat we een ploeg hebben, waar de continuiteit vanaf straalt. We kunnen met dit team nog zeker een aantal jaren in de absolute top meedraaien". Voor Theo Doyer, die onlangs te rugkeerde in de nationale selectie, was de onverwachte climax van het seizoen, niet meer dan gerech tigheid. „Ik vind, dat we terecht kampioen zijn geworden. We heb ben in de topduels tegen HGC, Kampong en Amsterdam in totaal 1 punt verspeeld. Natuurlijk heb ben we ook een paar misstappen gemaakt, maar dat overkomt ie dere ploeg. Vergeet niet, dat we ook drie nieuwe jongens hebben moeten inpassen. Dat vergt enige tijd. Ik kan niet zeggen, dat we be ter hebben gehockeyd dan vorig t, wel degelijker, zeker na de 'Zeker niet naar Tour' BARCELONNETTE (GPD) - Met de ziel onder zijn arm liep Jan Raas zaterdagavond een straatje om in het Franse ski-oord Val Frejus. Althans, zo leek het. Bij navraag was er iets anders met de ploegleider van Superconfex aan de hand. „Ik ben hier op zoek naar klimmers, maar kan er nergens eentje vinden," grapte hij nadat al zijn wielren ners in de eerste grote Alpentocht van de Dauphiné Libéré finaal in de pottebak waren gedeponeerd. Geen enkele maal voerde Bloemendaal dit seizoen de ranglijst aan, i mn de op handen gedragen Roelant Oltmans gisteren hun landstitel. winterstop. Ik denk, dat HGC niet tegen de spanning opgewassen is geweest. In dat opzicht hebben wü natuurlijk meer ervaring. Dat neemt niet weg, dat ik veel waarde ring heb voor het feit, dat HGC on danks het vertrek van vijf basis spelers zo ver is gekomen. Al moet ik erbij zeggen, dat het ook teke nend is voor het niveau van de hoofdklasse. Dat is beduidend minder dan een aantal jaren gele den". HGC-oefenmeester Mare Bouw man, die volgend seizoen plaats maakt voor vrouwen-coach Frank Dikmoet, bleef na de domper van gisteren realistisch. „Dat we twee de zijn geworden is al een prestatie op zich. Toen we na de winterstop met vijf nieuwe spelers verder moesten, heb ik meteeen al ge zegd: we zien wel waar het schip strand. We zaten er dicht bij, maar het is helaas niet gelukt. Het is on zinnig om je af te vragen of Bloe mendaal terecht de titel heeft ge pakt. Elke ploeg, die als nummer één eindigt, is de enige echte kam pioen". In totaal stond Bloemendaal dit seizoen acht punten af. Naast de nederlagen tegen de Brabantse ploegen Oraiye Zwart, Tilburg en Breda raakte de titelhouder tegen HDM en Amsterdam in totaal twee punten kwijt. Mede om die reden nam Bloemendaal niet eenmaal de leiderspositie in. Daarentegen voerde het elftal het gehele seizoen het topscorersklassement aan. Met 77 treffers was Bloemendaal veruit de produktiefste hoofdklasser. Komende week kan de vereni ging na het landskampioenschap op het veld en in de zaal het succes van dit seizoen helemaal compleet maken door een belangrijke rol op te eisen in de strijd om de Europa- Cup voor clubteams in Barcelona. „Deze titel", benadrukte Oltmans naderhand, „moet een extra stimu lans zijn voor de spelers om daar goed te presteren". Nou ja allemaal... er was een uit zondering. Jawel, de oude meester zelf. Zoetemelk dus. Hij handhaaf de zich in een prachtige wereld van sneeuw en zon keurig in het twee de gelid. Maar de benen van Joop bleken die inspanning slecht te zijn bekomen. Gisteren, toen de historische Tour-cols Izoard (2361 meter) en Vars (2111) uitdagend op de route lagen, bleek ook Zoete melk niet meer vooruit te branden. Reeds op de eerste de beste helling naar Montgenevre, waar de Neder landse sportheld zijn buitenver blijf heeft, kon hij niet mee met de besten. Joop geloofde het toen wel en nam plaats in de groep duiven, waarin doorgaans slechts de anti klimmers hun opwachting maken. Slordig Met een slordig half uur achter stand arriveerde deze 'bus' in Bar- celonette, waar de winnende streekfavoriet Thierry Claveyrolat al lang en breed was gehuldigd. Zoetemelk: „Dit gebeurt me nu al tijd in de Dauphiné, hè. Een dag kan ik nog op de moraal mee, maar dan is het afgelopen. Dat komt om- Verrassende winnaar Olympia's Ronde GELEEN (GPD) - Het gezicht van Eddy Schurer stond gisteren in Geleen op onweer. Twee meter verder wist Jos Bol nog nauwelijks wat hem was overkomen. Zijn eerste grote overwinning was net een feit. Een valpartij van Steffen Blochwitz zaterdag in de etappe van Best naar Geleen bracht hem in het geel. Schurer, de man die Olympia's Ronde dacht te kunnen winnen, faalde gisteren in zijn opzet in de zwaarste etappe van de Ronde de leiderstrui van de amper twintigjarige Bol af te pakken. Ik heb daarbij ontzettend veel te danken aan mijn ploegmaats. Die jongens hebben alles voor mij ge- daan." Voor Frits Schür betekende de overwinning van zijn renner een dubbele. „Ze hebben geprobeerd mij, nadat ik Kersten had wegge stuurd, te pakken te nemen. Ik heb mij rustig gehouden, ik wist wat de jongens konden. Kersten had vol gens velen de ronde gewonnen als ik hem in de ploeg had gehouden. Je ziet het, ik heb nu toch de win naar in mijn ploeg. De jongens hebben het schitterend afge maakt." Jos Bol, 19 mei 20 jaar geworden, is tweedejaars amateur en heeft dit jaar ontdekt dat hij in etappekoer sen redelijk uit de voeten kan. Hij werd derde in het eindklassement van de ronde van Zeeuws Vlaande- Oorzaak: een lekke band in de fina le van een bijzonder boeiende 'ko- ninginnerit', waarin Bernd Dittert slachtoffer werd van een valpartij, die hem een hersenschudding be zorgde. Schurer won wel de laatste etappe, werd uiteindelijk tweede in het eindklassement en was ook eerste in het puntenklassement. De hoofdprijs moest hij echter aan Jos Bol, de verrassing van Olym pia's Ronde, laten. „Ik dacht dat ik in de laatste etappe het geel van Bol kon over nemen. Ik achtte mij sterker dan hem, maar daarin heb ik mij ver gist", bekende Schurer later. Eg- bert Koersen, zijn ploegleider, was van mening dat niet de sterkste renner had gewonnen. „Dat was voor mij Eddy Schurer. Die jongen reed verschrikkelijk sterk en door pech heeft hij de eindoverwinning gemist. Ik ben ervan overtuigd dat, indien hij niet lek had gereden, Ed dy Olympia's Ronde had gewon- Duin en Broers laten gaan. Vermeij werd door dit viertal achterhaald en de voorsprong liep geleidelijk op tot vijftig seconden. De lekke band die Schurer vervolgens kreeg, maakte een eind aan de goe de samenwerking binnen de kop groep. Schurer moest te veel in spanningen leveren om terug te komen, de voorsprong liep ziende rogen terug en de 22-jarige renner uit Bakkeveen, die een profloop baan ambieert, was gezien. „Toch was ik niet echt nerveus", verklaarde later de jonge Bol. „Mijn voorsprong was behoorlijk groot en ik kwam boven verwach ting goed mee de heuvels op. Ik ben steeds in mijn eigen tempo omhoog gegaan en toen ik na de Keuteberg nog altijd bij Schurer en de Oostduitsers was, wist ik dat het nauwelijks meer mis kon gaan. Geflankeerd door ronde naar de fotografen ren en tweede in de ronde van Nor- mandië. Tijdrijden gaat hem rede lijk goed af en verder beschikt hij over voldoende macht om er in de heuvels niet direct af te worden ge reden. Olympia's Ronde won de Westbrabander zonder een etappe te winnen, dit in schrille tegenstel ling tot Eddy Schurer, die drie etappezeges boekte. Met Bol's triomf werd de Oostduitse supre matie op de laatste dag alsnog voorkomen, waarbij uiteraard de ongelukkige uitschakeling van eerst Blochwitz en op de laatste dag van Dittert een niet onbelang- opgetogen 'Ronde'-miss zwaait Jos Bol, de verrassende Olympia's wiéier- (foto ANP) rijke rol speelde. Daarnaast echter waren de twee sterkste Nederlandse ploegen een soort van 'gentleman's agreement' overeen gekomen om in ieder ge val te trachten de gele trui in Ne derlandse handen te houden. Koersen: „De wielersport in Ne derland is daarmee alleen maar ge diend. We streden ieder voor onze eigen kansen, maar indien noodza kelijk hadden zowel mijn jongens als die van Schür vandaag samen gewerkt om een Nederlander te la ten winnen." Koersen heeft misschien gelyk, maar het is achteraf praten. Hoe was de situatie? Zaterdag won Car- sten Wolf de etappe, waarbij Jos Bol, de nummer twee in het klasse ment, in het geel kwam door het wegvallen van Blochwitz. Hij had één minuut en dertien seconden voorsprong op zijn broer Patrick, 1.25 op Schurer, 1.27 op de verras sende Pierre Duin en 1.40 op Bernd Dittert. „Een ideale situa tie", wist Frits Schür voor de laat ste etappe. „Het enige wat die jon gen heeft te doen is alles uit de kast rijden en met name Schurer in de gaten te houden." Dat deed Bol dus ook. Ondanks de activiteiten van de Oostduitse renners, met na me van Dirk Meier, hield hij zijn hoofd koel. De Keuteberg, die met zijn stij gingspercentage van 22 procent toch lastig mag worden genoemd, bracht geen afscheiding teweeg. Lissenaar Marco Vermeij passeer de die venijnige bult met anderhal ve minuut .voorsprong als eerste voor een grote groep met alle kans hebbers. Pas bij de Cauberg begon bij Bol de onzekerheid te knagen. Immers, hij moest Schurer, Meier, BARI (ANP) - In een massaspurt en een weertype, die hem op het lijf leken geschreven, heeft Mat- thieu Hermans zich een hak laten zetten door Urs Freuler. De Zwit ser profiteerde zaterdag van een te vroege demarrage van de 24-jarige Nederlander langs de winderige en regenachtige haven van Bari. Op driehonderd meter van de finish lag Freuler in een ongunstige posi tie. Hij voerde het lint aan van de rassprinters in de wielerronde van Italië, onder wie Rosola, winnaar van de vorige rit, Bontempi en Planckaert. De in Spaanse dienst fietsende Hermans kwam als ne gende de laatste bocht uit. In een relatief kleine versnelling schoot Hermans naar voren. Freuler koos diens achterwiel, liet zich meezui gen en ging vlot voorbij Hermans, die ook nog werd gepasseerd door Rosola en Johan van der Velde. De negende etappe van de Giro bracht eindelijk een winnaar, die niet uit het kamp van rose-truidra- ger Roche of wereldkampioen Ar- gentin afkomstig was. De renners uit de Nederlandse formatie onder leiding van de Vlaming Jules de Wever hadden alles gedaan om ontsnappingen te volgen of in te zetten. Op de dag dat de uit de koers gehaalde ploeggenoot Daems op het vliegtuig werd gezet richting België, zocht Transvemij- Van Schilt de aanval. Maar Schal- kers, Kleinsman, Pieters, Verleyen en Bogaert kregen iedereen tegen zich. Ook de Panasonics van Post behoorden tot degenen, die de oranje-blauwe brigade geen ritzege toestonden. Talen kwam net als vrijdag voorop te rijden, ditmaal uit een groepje met Kuiper en Pie ters. De Italianen vormden een „trein", die met een snelheid van zestig kilometer over de rechte weg naar Bari snelde. Die tem poverhoging in de één-na-langste etappe was nodig, omdat het pelo ton na de Apennijnen-ritten en met de vrije zondag in zicht een flinke vertraging had opgelopen. Na de 257 kilometer met start in San Giorgio del Sannio kwam de kara- ZWIJNDRECHT (ANP) - De Nederlandse turnkampioen- schappen voor vrouwen heb ben in het teken gestaan van de nivellering. In Zwijndrecht werd Miranda van der Borst, die bij de verplichte stof haar kandidatuur al had gesteld, voor het eerst nationaal kam pioene van het KNGV. Ze ver grootte haar voorsprong op de concurrentie met de keuze-oe feningen tot bijna twee punten. Ze kwam op de achtkamp uit Turnsters op de goede weg op 74,80. Achter haar rug bleek de Papendal-selectie - ditmaal slechts zeven turnsters groot - nader tot elkaar gekomen. Wendy Tol en Miranda Pluk kregen voor hun totaal van 73 punten zilver omgehangen, Ca- rola Eenkhoorn en Pascale Be- melen deelden met 72,95 de vijfde plaats. Uit die verdichting van het veld putte bondscoach Ronald Walter zijn tevredenheid. „In Het verleden hadden we één of twee topturnsters en daarach ter niets. In vergelijking met het toernooi om de Ahoy' Cup zijn we in de breedte veel ster ker geworden. Bijna alle turn sters zijn op de vellichte stof twee punten vooruit gegaan". vaan een half uur te laat Bari binn- nen. Toen begon het stadion van de voetbalclub al vol te stromen voor een popconcert van de Engel se groep Duran Duran. Pas op de 226e kilometer van de rit door het sombere heuvelland schap onder een zware bewolking kwam er actie. Initiatiefnemer was nota bene een neo-prof van 36 jaar: Richard Trinkler, één van de drie Zwitsers die rijden voor de Italiaan Menicagli. Trinkler kreeg Rob Kleinsman, ook eerstjaars beroeps renner, en de Belg Pol Verschuere mee. Kleinsman, prof geworden nadat hj zijn studie aan de Hogere Landbouwschool van Deventer had afgerond, wist niet wat hem overkwam: „Er werd verschrikke lijk hard gereden in de finale. Bij de amateurs heb ik zoiets nooit meegemaakt. Je moet wel een su pergoede dag hebben, wil je aan het peloton ontsnappen". Aan de vlucht met een maximale voor sprong van 22 seconden kwam zes tien kilometer voor de aankomst een einde. Talen, Winnen, de 38-ja- rige Kuiper, Pieters, Verschuere en Grimani gingen vervolgens op avontuur. E'en Italiaan tegen vier Nederlanders en een Belg was na tuurlijk veel te weinig om het pelo ton tot rust te brengen. De zes werden snel opgeslokt. Na wat plaagstoten maakten de spurters zich op voor hun speciali teit. Hermans gokte en verloor: „De kop van het peloton viel stil. Ik dacht: nu of nooit. Als je een se conde te lang wacht, ben je zeker geklopt. Misschien had ik nog even moeten inhouden, maar ik reed wel tussen mannen als Bontempi en Planckaert". Met veel moeite had Hermans zich naar voren kun nen wringen; „In Italië kennen ze me niet. Ze denken, die Hermans, wat moet die hier, en duwen me naar achteren". Hermans' woorden werden bevestigd door Freuler, die dacht dat hij bij een Spanjaard had aangehaakt. „Ik hield Pagnin en Rosola in de gaten, omdat die het sterkst waren en voorin zaten. Ze lieten mij op kop komen, maar toen die Orbea-renner mij passeer de, had ik geluk". De overige spur ters kunnen hun gram halen in de drie ritten noordwaarts langs de Adriatische Zee, voordat de tijdrit Rimini - San Marino (46 kilometer) en de Dolomieten gaten in het pe loton slaan. Gastrenner De sprintzege van Urs Freuler in Bari was ook een beetje een over winning voor Peter Post. De Am- stelveense ploegleider had Freuler immers al vastgelegd als gastren ner voor de Ronde van Zwitser land, die vlak na de „Giro" begint. Als het aan Post ligt, tekent de 28-jarige Zwitser een tweejarig contract als vervanger van Eddy Planckaert, die volgend seizoen in Belgische dienst treedt. Freulers contract bij de Italiaanse ploeg Atala van Franco Cribiori loopt aan het einde van dit jaar af. Volgens Freuler heeft hij voor negentig pro cent overeenstemming bereikt met Post. „In Nederland of België heb ik geen kandidaten kunnen vinden", vertelde Post. „Ik verwacht, dat de verbintenis met Freuler wel zal doorgaan". Broederdienst Patrick Bol GELEEN (GPD) - Patrick Bol was gisteren, ondanks zijn ho ge klassering in Olympia's Ronde, geen concurrent van zijn broer Jos. Egbert Koersen: „Patrick moest zijn belangen ondergeschikt maken aan die van Eddy Schurer. Dëze was de kopman en moest te allen tijde worden geholpen. Jammer voor Patrick, maar zo waren van tevoren de afspraken ge maakt." En Jos Bol: „In de etappe was Patrick voor mij een tegenstander. We hebben echt niet onderling iets gere geld. De inzet was daarvoor te hoog." Roche kopman BARI (AFP) - De Ier Stephen Ro che wordt de kopman van de Car- rera-ploeg in de Ronde van Frank rijk. Dit heeft ploegleider Davide Boifava gisteren op de rustdag van de Ronde van Italië in Bari bekend gemaakt. De Italiaan Roberto Vi- sentini rijdt de Tour niet. Indien hij vrij is van de problemen met zijn gezondheid zal de Zwitser Urs Zimmermann, vorig jaar derde, eveneens in Berlijn aan de start ko- dat ik in deze ronde vaak voor de eerste keer flink bergop moet. Dat is altijd weer een hele omschake ling." De gang van zaken in de etappe van het Italiaanse bergdorpje Bar- donecchia naar Barcelonette over het dak van de Alpen weerhoudt Zoetemelk ervan nog eens een Tourstart mee te pakken. Er is geen twijfel meer mogelijk, ook al zullen er nog velen zijn die het pas willen geloven als de Tour de Fran ce volgende maand in West-Berlijn echt zonder Joop een aanvang neemt. Zoetemelk: „Heus, ik denk er niet meer aan. Achter dat hoofd stuk heb ik een punt gezet. Mijn leeftijd (dik veertig, red.) houdt mij tegen, hoewel ik momenteel eigen lijk toeter Tij dan vorig jaar. Toch zie ik de dreiging ooit voor de be zemwagen te komen rijden. En dan krijg je te horen: oh ja die ouwe man moest zonodig nog een keer. Nee, mijn vrouw heeft er niks mee te maken. Ik beslis dit soort dingen zelf." Verstandig Raas staat in deze volledig achter zijn paradepaard. „Ik vind het heel verstandig van hem. Ik zal hem ook beslist niet proberen over te halen. Ik wil hem die enorme druk niet aandoen, dat heeft hij niet ver diend. Laat hem nou maar mooi thuisblijven en als we bij Joop in de buurt zijn, komt hij maar even bij ons aanwippen." Zoetemelk denkt niet dat hij zich tijdens de Tourmaand zal vervelen. „Pfff... nee hoor, ik ga lekker veel met de hond wandelen." Zonder Zoetemelk heeft Raas hoe dan ook geen uitgesproken ronderenner in zijn ploeg. En het ziet er ook niet naar uit dat die zich in eigen gelederen aandient. De als klimtalenten aangekondigde jon gelingen Van Passel en Roosen zijn afgelopen weekeinde behoor lijk ontnuchterd. Zowel de Zeeuw (Van Passel) als de Belg raakte tot twee keer toe diep in de achterhoe de verzeild. „Het ging gewoon niet," meldde Van Passel nadat hem de oren waren gewassen op de verschrikkelijke Glandon. Het siert hem trouwens dat hij zich niet verschool achter een zere schou der, eerder in deze ronde overge houden aan een valpartij. „Daar had ik geen last meer van." Enige hoop was er ook rond de persoon van Rolf Gölz. De West duitser is en blijft een aanwinst voor Raas, maar zijn eerste optre den in de Alpen maakte duidelijk dat Gölz voor het betere klimwerk niet in de wieg is gelegd. Gisteren deed hij een dappere poging met de specialisten op pad te gaan. Die euvele moed moest Golz op de Vars bekopen. Daar stond de man met de hamer genadeloos op hem te wachten. Ontreddering Die totale ontreddering van zijn ploeg mag Raas dan in eerste in stantie met een geintje hebben af gedaan, in zijn achterhoofd is hij druk aan het peinzen hoe hij die lacune moet opvullen. Een Colom biaan misschien? „Nee, zo iemand geeft te veel taalproblemen", aldus Raas die het steeds vaker over Eric Breukink - op de voorgrond in de Ronde van Italië - heeft. „Dat zou een goeie voor ons* zijn." En dan weer dollend: „Ik zal toch eens met Post praten. Dat is toch een goede vriend van mij." Als grote winnaar kwam de Fransman Charley Mottet uit het Alpenweekeinde tevoorschijn. Za terdag sloeg de ploegmakker van Laurent Fignon een hele goede slag in Val Frejus. Weliswaar kwam de Colombiaan Henry 'Jum bo' Cardenas hier als eerste boven, maar de leiderstrui was royaal voor Mo.ttet. Hij verdedigde dit eretricot gisteren met verve. Cardenas viel hem als de nummer twee van het klassement nog wel aan. Het pro fiel van de slotkilometers was voor de Colombiaan, die op de top van de Vars twee minuten voorsprong had op Mottet, echter zeer nadelig. Na de Vars moesten er nog 45 kilo meter in dalende lijn worden vol tooid, ruim voldoende voor Mottet om de schade te herstellen. Van Straten in de aanval LEIDEN - Achter de ongenaak bare winnaar Mario van Baarle reed amateurwielrenner Jan van Straaten zaterdag een verdien stelijke B-klassieke omloop van de Hoekse Waard. Van Baarle waagde zich, met nog zestig kilo meter van de oorspronkelijke 180 kilometer voor de boeg, aan een uiteindelijk winnende solo. Kort daarop wist Van Straaten zich in het gezelschap van vier man bij een voorste vluchters- groepje van vijf te scharen. De daardoor geformèerde achtervol gende groep van tien poogde Van Baarle nog te achterhalen, maar kwam daartoe aan de meet twintig seconden te kort Van Straaten ging vervolgens de sprint om de tweede plaats van kop af aan, een actie die de Swif ter uiteindelijk als zesde deed fi nishen. Clubgenoot Richard Ip- pel, donderdag nog tweede in Den Briel, sprokkelde nog een 26ste stek mee. Eerder was Ve- ner Tom de Jong door een lekke band uit het voorste peloton weggevallen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18