Mooie dag voor Senna Tun' in de branding Nederlander hoofdarbiter Belg Jobé behoudt de leiding Van der Wiel kan het niet bolwerken Van den Berg wint bij Noordwijk Stenzei wint titel bij bandstoten MAANDAG 1 JUNI 1987 PAGINA 17 Zege in Monaco MONTE CARLO (AFP/SID/RTR) - De Braziliaan Ayrton Senna heeft zijn vijftigste deelneming aan een Grand Prix voor de wereldtitel Formule I-racen een extra feestelijk tintje gegeven door in Monte Carlo als eerste over de streep te gaan. Met zijn gele Lotus-Honda had de 27-jarige coureur uit Sao Paulo ruim 33 seconden voorsprong op zijn landgenoot Nelson Piquet. Bijna een jaar geleden was Senna voor het laatst succesvol in een Grand Prix. Dat was in Detroit. Monte Carlo betekende de vijfde overwinning in zijn raceloopbaan. De Franse titelverdediger Alain Prost bleef leiden in het klasse ment om het wereldkampioen schap hoewel hij met zijn McLa ren-Porsche in de voorlaatste ron de moest blijven staan wegens een REUTLINGEN (SlD/RTR) - De Belgische motorcrosser Georges Jobé won ondanks de hinder van een gebroken rib de Grand Prix van West-Duitsland in de 500 cc- klasse. Jobé overwon niet alleen zijn handicap maar ook als beste de modder op het circuit van Reut- lingen. De Belg, die in beide manches als eerste door de finish ging, nam hierdoor in het algemeen klasse ment van het wereldkampioen schap tien punten voorsprong op de Brit David Thorpe, die in de dag-rangschikking de tweede plaats bezette. De Nederlander Kees van der Ven, die dit seizoen met de besten meerijdt in de koningsklasse van de motorcross, stuurde zijn KTM naar de zesde plaats in de eerste heat. Hij had een achterstand van ruim een minuut op Jobé. In de tweede omloop hield hij twee con currenten meer achter zich en be perkte ook het verschil met de Bel gische winnaar tot 50 seconden. Jan van Poppel finishte als tiende. Van der Ven is derde in het WK- klassement achter Jobé en Thorpe. De Fin Pekka Vehkonen en de Belg Eric Geboers zetten gisteren hun duel om het wereldkampioen schap motorcross in de kwart-li- terklasse voort. Plaats van hande ling was het circuit van Dalecin in Tsjechoslowakije, waar ieder een manche'won en in de andere als tweede eindigde. Vehkonen be houdt daardoor in de strijd om het wereldkampioenschap een voor sprong van veertien punten op zijn rivaal. De Nederlander Leo Combee be zet de vierde plaats in de rang schikking. Door een zesde en een vierde plaats bewees de coureur uit Woudrichem weinig achter te blijven bij de cross-elite. De achter stand van Combee op de als derde geklasseerde Zweed Jörgen Nils- son bedraagt elf punten. Mark Smits, achtste in de eerste omloop, is zevende. Wereldkampioen Dave Stro bos en John van den Berk mogen elkaar in de strijd om de wereldti tel weinig toegeven, op nationaal niveau is het verschil tussen beide motorcrossers uit Oss groot. Van den Berk won gisteren in Varsse- veld de derde wedstrijd voor het nationaal kampioenschap en ver grootte zijn voorsprong op Strijbos in het klassement tot 103 punten. Raalte Rolf Biland en Kurt Waltisperger wonnen gisteren het hoofdnum mer van de Raalte-races, de zij- spanwedstrijden. Het Zwitserse duo eindigde in twee manches als eerste en tweede. Ze waren daar mee twee keer sneller dan de Ne derlandse wereldkampioenen Eg- bert Streuer en Bernard Schnie- ders. De zijspan-races vormden het hoogtepunt van de traditionele wegwedstrijden in Raalte. De orga nisatie zag het voortbestaan van de Raalte-races verzekerd door het grote aantal toeschouwers. Het cir cuit werd omzoomd door 10.000 belangstellenden. De Britten Steve Webster en To ny Hewitt wonnen de eerste man che met gering verschil voor Bi- land en Waltisperger, maar vielen in het tweede gedeelte terug naar de derde plaats. De Zwitsers hiel den het duo uit Assen in de tweede manche achter zich. Het verschil aan de finish bedroeg bijna twee seconden. Biland en Waltisperger reden de snelste ronde met een ge middelde snelheid van 130,464 ki lometer per uur. turbo-defect. Op dat moment lag Prost, die de voorgaande drie jaar op het stratencircuit zegevierde, op de derde plaats. Hij werd uiteinde lijk als negende geklasseerd. Prost heeft na vier van de zestien races een voorsprong van drie punten op Senna en van vijf punten op de Zweed Stefan Johansson, die in Monte Carlo uitviel. De Brit Nigel Mansell kan dit sei zoen kennelijk geen goed meer doen. De nummer twee van het vo rig jaar, die de beste trainingstijd had laten afdrukken, leidde het veld souverein in de eerste 29 ron den (er moesten er 78 worden afge legd). In de driehonderd meter lan ge tunnel onder het befaamde ho tel 'Loews' was de gang ineens uit zijn zescylinder Honda. „Mis schien heb ik toch te veel gevraagd van de motor", aldus een teneerge- slagen Mansell na zijn uitvallen. Senna, die zich na de probleem loos gelopen start direct achter Mansell had genesteld, nam de kop Bij tweekamp Kasparov-Karpov HILVERSUM (GPD) - Datgene waar Jan Timman al jaren vergeefs voor heeft gestreden, is Geurt Gijssen de afgelopen week gelukt. De 52-jarige Nijmegenaar is op 10 oktober in Sevilla de Nederlandse vertegenwoordiger bij de schaakmatch om het wereldkampioen schap tussen Karpov en Kasparov. Niet als speler uiteraard, maar als hoofdarbiter. Een taak die allerminst licht mag worden genoemd. Ayrton Senna stuurt zijn bolide langs de jachthaven i de overwinning. over om die niet meer af te staan. Hij wachtte ook wat langer met zijn bandenwissel dan zijn achter volgers Piquet, Alboreto en Prost. Daarmee verloor de Braziliaan 9,4 seconden, nauwelijks meer dan de concurrenten, van wie Prost met 7,55 seconden het snelst weer terug was. Ook in het verdere verloop van de race kwam de zege van Sen na niet meer in gevaar. De vrees, dat het tot 24 wagens opgevoerde deelnemersveld in de nauwe straten van het vorstendom tot gevaarlijke situaties zou leiden, werd niet bewaarheid. Integen deel, de race verliep buitengewoori rustig en de met een 400 PK zwak kere motor uitgeruste wagens kon den het op het relatief langzame parkoers gemakkelijk opnemen te gen de turbo's. Gijssen, voormalig leraar, maar in middels bijna beroepsschaak- scheidsrechter vanuit Budel, waar hij momenteel ook in functie is bij het zone-toernooi: „Ja het is voor mij een hoogtepunt. De FIDE heeft mij via een telegram op de hoogte gesteld. Ik had vooraf al een klein beetje hoop omdat ik weet dat ik goed lig bij Karpov. Maar ook Kas parov had natuurlijk een stem in te brengen. Een kennelijk gaf ook hij aan mij de voorkeur". Het is de eerste keer dat een Ne derlander tot hoofdarbiter is be noemd bij een match om het we reldkampioenschap schaken. Lo- dewijk Prins, voormalig schaker, was in 1985 assistent bij de tweede WK-tweekamp tussen Karpov en Kasparov. Gijssen beseft dat hem een zware taak wacht in Sevilla. De twee opponenten zijn niet echt dol op elkaar hetgeen kan leiden tot hoog oplopende spanningen en conflicten over de meest vreemde details. Dat heeft het verleden reeds bewezen bijvoorbeeld tij dens matches tussen Fischer en Spasski en Karpov en Kortsjnoj. „Ik zal continue vreselijk moeten opletten, elke beweging van de spelers in de gaten moeten hou den. Er gebeuren soms rare dingen en als arbiter moetje er altijd voor zorgen dat je beide schakers tevre den stelt. Ik heb wat ervaring opge daan op dit gebied, want tijdens de kandidatentweekamp tussen Tim man en Joesoepov had ik ook de leiding. Maar in dat geval trof het twee mensen met wie het makke lijk werken is. Timman en Joesoe pov zijn geen lastpakken. Bij Kar pov en Kasparov weet je dat nooit. Het zal in elk geval een interessan te ervaring worden", aldus Gijssen die volgende week weer als arbiter aantreedt bij het nationaal kam pioenschap in Hilversum. Barel houdt titel MARSEILLE (AFP) - Rob Barel heeft in Marseille zijn Europese ti tel mini-triathlon geprolongeerd. De Nederlander wees de Fransman Philippe Methion (tweede) en de Belg Carel Blondeel (derde) terug. Aan de wedstrijd deden 197 triatle ten uit zestien landen mee. Barel had een voorsprong van bijna drie minuten op nummer twee. De lan- denwedstrijd werd gewonnén door Frankrijk, Nederland werd derde. BUDEL (ANP) - Het zone-schaak toernooi in Budel gaat nog een spannende laatste ronde tegemoet. Na de gisteren gespeelde tiende en voorlaatste ronde bestaat in theo rie nog de mogelijkheid, dat vier spelers gelijk bovenaan eindigen. De vier kanshebbers Todorcevic uit Monaco, de Fransman Renet, de Belg Winants en de Nederlan- NOORDWIJK - Eén ding ging dan toch nog fout. Toen de top- surfers nog aan hun slalomfinale moesten beginnen, was het sport programma op de radio al uit de ether. De speaker bezigde enkele woorden die hij zeker niet aan de oren van alle luisteraars zou heb ben toevertrouwd. Vervolgens startten de acht beste surfers voor hun finale, die werd gewonnen door niemand minder dan Olym pisch kampioen Stephan van den Berg. door Tim Brouwer de Koning Heel erg was het trouwens niet dat de uitslag van het laatste on derdeel van het zaterdagmid dagprogramma het grote luister publiek niet rechtstreeks ter ore kwam. Tenslotte betrof het hierin Noordwijk slechts een demo, zo als dat in surfjargon heet. Een wedstrijd die niet meetelt, hoog uit voor het 'fun-klassement' om nog eens een term uit het met En gelse woorden doorspekte surf- taaltje te gebruiken. Het was dan ook niet verwon derlijk dat één van de grootste kanshebbers, Onno Tellier, zijn mogelijke finaleplaats afstond. In de halve finale lag hij halver wege als gevolg van een val slechts vijfde. Zou hij zich bij de snelste vier uit zijn serie hebben geplaatst, dan nog vond Tellier zijn finaleplaats niet verdiend. Hij had namelijk bij de start een tegenstander gehinderd. Daarom staakte hij de strijd toen hij zag dat hij alleen nog maar die te genstander uit de finale zou kun nen halen. Acrobatiek De man die dit allemaal had moeten opmerken, wedstrijdlei der Bert Kuiper, kwam soms ogen, handen en voeten tekort. Droge voeten vooral, want de Noordwijker liep blootvoets en met opgerolde broekspijpen meer in dan langs het water. Zelfs bij de slalom, die vlak onder de kust lijn werd afgewerkt, was het voor wedstrijdleider en andere be langstellenden moeilijk om alles op het water te overzien. Bij de langere koersen had de wed strijdleider dan nog het voordeel dat hij de wedstrijd vanaf het water kon volgen. Kuiper: „Als wedstrijdleider bepaal ik hoe en hoelang er wordt gevaren, en eventueel wel ke figuren. Behalve koersen en slaloms staat de wave, een num mer met heel wat acrobatiek, wél eens op het programma. Maar dan moet het veel harder waaien dan nu. Zelfs voor een slalom moet er meer wind zijn dan op Stephan van der Berg gaf voor de kust van Noordwijk een lesje branding-surfen ten beste. De Olympische kampioen was niet te stuiten. (foto Loek Zuyderduin) dit ogenblik", verklaarde Kui per, die aan zijn hobby per week ongeveer net zoveel tijd is als aan zijn eigenlijke beroep, leraar Frans op een Leidse scholenge meenschap. Zaterdag waren de koersen voor de surfers race-courses) het belangrijkst. Hoewel van Ste phan van den Berg mocht wor den verwacht dat hij zijn concur renten in Nederland de baas zou blijven, maakten met name enke le Noordwijkers het hem knap lastig. Allereerst Olaf van Tol, die zelfs op een overwinning in één van de manches leek af te ste venen. De routine van de Olym pische kampioen verhinderde dat echter. Commercie Niet ver achter het leidende tweetal trok Eric Groenewoud de aandacht. Deze jonge Noordwij ker (18 jaar) maakt dit jaar een stormachtige progressie door en surft constant met de besten mee. De verplichtingen die dat met zich mee kan brengen kent nie mand beter dan Stephan van den Berg zelf. „Daar moet je niet moeilijk over doen. Als je, zoals ik, voor het surfen kiest, dan moet je het goed doen. Dat betekent bij na het hele jaar op de plank staan, nu dan toevallig in Noord wijk, straks weer in Amerika. Dat doe ik overigens met plezier, hoewel bij mij ook zakelijke be langen meespelen". En niet alleen bij Van den Berg. De wedstrijden om de Hol land surf pool, die van tijd tot tijd in een andere (kust)plaats worden georganiseerd, staan zo te zien bol van de commercie. De aanblik van het stukje Noord- wijkse strand waar het surf spek takel zich vier dagen achtereen afspeelde, deed in de verte wat denken aan de jaarlijkse Hiswa, de botententoonstelling in de RAI. Breed uitgestald was het nieuwste van het nieuwste te be zichtigen, al was niet alles er te koop. Hun dure materialen nemen de surfers doorgaans zelf mee. De meesten lieten zich door een mee gekomen vriendin helpen bij het in en uitpakken van hun plank en zeil. „Materiaal is heel belang rijk, want als ik op dit gebied niet bijblijf kan ik aansprekende vrestaties wel vergeten", ver klaarde Van den Berg. Tijdens het inpakken van zijn slalom plank kon hij even nagenieten van de succesvolle dag. „Het ging goed vandaag, alleen die stro ming was niet normaal. De Hol landse branding staat welis waar bekend als lastig, waar door het voor mij meteen een goe- de training is, maar dit was bij na teveel van het goede". Overigens is het de beste surfer van Nederland niet ontgaan dat er in Noordwijk iets bijzonders aan de hand is. „Van Tol, Groe newoud en nog enkele anderen jutten elkaar op naar grote hoog ten. Dat mis ik in het noorden van het land, waar ik vandaan kom, toch een beetje. Ik moet alles altijd in mijn eentje doen". Eén van de surfers op wie Van den Berg ook doelde is Noordwij ker Dick van der Spek. Hij is nog niet zo hoog gestegen als zijn jon ge plaatsgenoten, maar deed met name op de officieuze slalom met de voorsten mee. „Natuurlijk wil ik zo hoog mogelijk komen, ten minste bij de eerste tien", gaf de MTS-er van zijn ambities blijk. Maar deze wedstrijden komen me wel heel slecht uit. Ik zit vlak voor mijn examen. Ook ben ik door mijn studie veel te weinig op het water geweest. De vierde plaats van vorig zie ik mij nu nog niet halen". Handtekening Heel verwonderlijk is dat niet, want wedstrijden als die om de Holland surf pool raken steeds sterker bezet. Behalve 32 mannen leverden op de Noordwijkse branding ook 15 vrouwen strijd om het kampioenschap van Ne derland. Ook het publiek komt in grotere aantallen op de glitter boys af. Van den Berg ondervond dat zaterdag van heel dichtbij. Maar het maakte hem weinig uit dat hij in de schaarse tijd dat hij op het droge was, werd belaagd door op zijn handtekening jagen de schoolmeisjes. „In het buiten land maak ik dat natuurlijk ook mee, maar dan ben ik pas na de wedstrijden aanspreekbaar. Het valt me op hoe geduldig bijvoor beeld fans in Japan op zo'n handtekening wachten. Daar hebben ze uren voor over. Dat kun je je hier niet voorstellen. Hier sta ik tussen twee manches nog met een pen in mijn han den". der Ligterink spelen morgen na melijk allen tegen outsiders. To dorcevic heeft ondanks zijn twee fortuinlijke remises van het week einde (tegen Ligterink en Winants) de beste kansen. Hij heeft met een totaal van 7 1/2 punten een half punt voorsprong op Renet. Winants en Ligterink, die een punt achter zijn geraakt, hebben alleen nog een kans op een herkamp als zij hun slotpartijen winnen, Todorcevic verliest en Re net niet wint. Mochten de zaken voor Ligterink gunstig verlopen dan komt hij in de problemen be treffende zijn deelneming aan de nationale titelstrijd, die 9 juni in Hilversum begint. De Nederlander had zich betere papieren kunnen verschaffen als hij zaterdag van Todorcevic had gewonnen. Want die mogelijkheid bestond wel degelijk. Indien Ligte rink op de 34ste zet Pe3 had ge speeld in plaats van Pb6 was de stelling voor de Monegask van Joe goslavische origine onhoudbaar geworden. Nu wist hij zich nog net te redden, evenals zondag trou wens tegen Winants, die ook een voordelige stelling verspeelde. De Belg ging zaterdag in de negende ronde ten gronde aan een voortref felijk uitgevoerde koningsaanval van Renet. Ligterink behield zijn minieme kansen wel door in de voorlaatste ronde de Fransman Kouatly te verslaan. Deze over schatte zijn stelling schromelijk en sloeg zelfs een remise-aanbod van de Nederlander af. John van der Wiel werd defini tief uitgeschakeld hoewel hij an derhalf punt aan zijn totaal toe voegde. De Leidenaar versloeg gis teren de Fransman Haik in slechts zestien zetten. Ook Van der Ster ren en Scheeren wonnen in de tien de ronde zodat zij zich enigszins omhoog konden werken. MONDORF-LES-BAINS (ANP) - Het scenario klopte tot aan de eindstrijd. Fonsy Grethen was voorbestemd in Mondorf-les-Bains Europees kampioen bandstoten te worden. Hij werd het niet, in de eindstrijd kaapte de Oostenrijker Franz Stenzei verrassend de titel voor de neus van de Luxemburgse favoriet weg. In het casino van Mondorf-les- Bains bleek Stenzei goed gegokt te hebben. Hij verloor in zijn poule een duel en voorkwam daarmee dat hij in de kwartfinales een ster ke opponent tegenover zich zou krijgen. Hij vergiste zich alsnog bijna. Hij had tegen de Griek Sak- kas drie verlengingen en een dosis fortuin nodig om verder te komen. Een echte tegenstander van kali ber liep hij pas tegen het lijf in de strijd om een plaats in de eind strijd. Christ van der Smissen gold in het Luxemburgse plaatsje als een van de drie kanshebbers op de titel. De speler uit Sint Willebrord kwam naar het casino met het hoogste moyenne en de meeste er varing in het bandstoten. Zijn drie Europese titels maakten van hem in Mondorf de enige oud-kam pioen in deze spelsoort. Die bagage bleek hem op de beslissende mo menten niet te kunnen helpen. Na dat Stenzei als eerste de benodigde caramboles had gemaakt, stond Van der Smissen voor de taak in de nabeurt door middel van een serie van 46 een verlenging uit het vuur te slepen. Dat was een lastige, maar zeker geen onmogelijke opgave. Hoewel hij andermaal niet imponeerde, te veel moeilijke situaties moest zien op te lossen en makkelijke niet vol doende uitbuitte, kwam hij toch tot op twaalf punten. Een gemiste massé zoals hij zelf verklaarde door te laat het krijt te hebben ge hanteerd, kostte hem de partij. Dat hij gisteren voor de tweede keer in het toernooi de Deen Lieberkind versloeg, leverde hem alsnog een troostprijs op van 4700 gulden. Het was alleen jammer dat de Neder landse kampioen niet op het juiste moment zijn beste partij van het evenement speelde.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17