Verbetering economie s?— hu verlamriff lasten Wijsmuller in moeilijkheden Steun aan Pvda kan WD opbreken >an stimuleert economie Voorspelling Centraal Planbureau: ren verliezen hun eigen we Advertenties industrie discrimineren vrouw Dwang om CPB-cijfers te openbaren wekt woede Lubbers Leidsenhage Wedstrijd VRIJDAG 29 MEI 1987 PAGINA 7 A heidsuitkering. Het kabinet -j- a overheidspersoneel onder d I we werkloosheidswet gaat <1 J Het kabinet neemt deze een definitieve beslissing. V "■ff 1 ~l Srote partijen in de Twee mer kan de overgang niet V/A haalbaar zijn om de wijzigin Qs V ,J V J januari 1988 door te voeren. Toch hanteert het kabinet DEN HAAG (ANP) - De vooruitzichten voor de Nederlandse economie in 1988 zijn min- tum in de voorstellen die n der somber als het kabinet bereid is de koopkracht voor de laagste inkomens op peil te de centrales voor het overhe: houden en de sociale lasten van de werkgevers te verlagen. Dat kan worden bereikt door (bTnlnlandse zaken' een miljard gulden in te teren op het vermogen van het werkloosheidsfonds en bepaalde beloofd dat de wijziging geen ge- daan te maken dat Ook de ambtenaren onder nieuwe werkloosheidswet en duur van de bestaande uitke ring. Het gaat, volgens hem. niet om een bezuinigingsmaatregel. Om te voorkomen dat de uitke ring niet verslechtert, is het nodig dat er in het arbeidsvoorwaarden overleg afspraken worden ge maakt over een aanvullende uitke ring. Die komt bovenop het wette lijke vastgestelde niveau van ze ventig procent van het laatstver diende loon. Ook het bedrijfsleven kent soortgelijke bovenwettelijke uitkeringen, die in de cao's worden vastgelegd. Het kabinet wil ambtenaren on der de nieuwe werkloosheidswet brengen om het onderscheid onge- uitkeringen en werknemers in het bedrijfsle ven. Bovendien kunnen de sociale premies voor iedereen omlaag als de ambtenaren hun deel gaan leve ren. Dat kan een belangrijke las tenverlichting voor werkgevers en werknemers opleveren. Daarvan profiteren de werknemers in het bedrijfsleven iets meer dan de ambtenaren zelf. Het kabinet vindt dat de uitvoe ring in handen moet worden ge legd van een instantie. Te denken valt aan een nieuw op te richten be drijfsvereniging. Ambtenaren moeten nu voor hun wachtgeld naar gemeente, provincie of rijk. De ambtenaren willen zelf het liefst de bestaande regeling hou den. Principiële bezwaren tegen verandering zijn er echter niet. op voorwaarde dat de uitkering niet verslechtert en de koopkracht on aangetast blijft. FIAT - Het Italiaanse Fiat-con cern heeft vorig jaar een netto winst behaald van 2162 miljard li re, ongeveer 3,46 miljard gulden. Dat is 63 procent meer dan in 1985. In totaal verkocht Fiat vorig jaar 1,7 miljoen auto's. Ferrari, waarin Fiat voor vijftig procent deel neemt, verkocht met 3663 auto's eenvijfde meer. De omzet van deze fabrikant van prestigieuze sport wagens bedroeg 312 miljard lire, bijna 500 miljoen gulden. Dat blijkt uit een variant op de voorlopige ramingen van het Cen traal Planbureau voor 1988 die woensdagavond openbaar zijn ge maakt door minister De Korte durig werklozen riant. Daarvoor is nog te weinig in formatie beschikbaar, aldus het Planbureau. In 1988 zal de wet Ver meend/Moor (bedrijven die lang- dienst nemen (economische zaken). Dit gebeurde krijgen daarvoor ontheffing nadat een motie van Wim Meijer sociale premies) 10.000 volledige (PvdA) was aangenomen, waarin banen opleveren. Het Planbureau werd gevraagd om openbaar ma- gaat er verder vanuit dat er 20.000 king van de voorlopige ramingen tijdelijke banen worden gecreeërd vanhetCPBoverdesociaal-econo- in het Jeugdwerkgarantieplan. mische ontwikkeling. De motie Maar de totale werkgelegenheids- kreeg de steun van de WD-fractie. groei lijkt te gering om een verdere Fractieleider Voorhoeve toonde daling van de werkloosheid moge- zich niet overtuigd van de argu- lijk te maken, aldus het Planbu- menten van premier Lubbers om reau. de cijfers pas te geven na het voor- Minister Ruding (financiën) jaarsoverleg (volgende week dins- vindt de voorspellingen van het dag) tussen sociale partners en ka- CPB voorlopig geen reden om te binet. gaan praten over extra bezuinigin- De variant met de sociale fond- gen. Hij vindt dat op dit moment sen en sociale premies, die in het niet verstandig. Dit deelde premier officiële stuk staat, komt neer op Lubbers woensdagavond mee na- een lastenverlichting. Die kan dat hy met het kabinet urenlang loonmatiging, noodzakelijk om de van gedachten had gewisseld over Nederlandse produkten tegen con- het voorjaarsoverleg. Hoofdzaak is currerende prijzen te kunnen blij- dat het kabinet niet de ogen sluit ven maken, bevorderen. Door de voor een wat slechtere ontwikke- lastenverlichting wordt voorko- ling, zo meent Lubbers, men dat de koopkracht vooral de laagste inkomens zou inzakken. De LOLLAR - De dinsdag begonnen consumptie kan daardoor sneller sterke stijging van de dollarkoers groeien. De vermindering van de heeft zich gisteren op de Europese loonkosten betekent een verbete- valutamarkten voortgezet. Op de ring van de concurrentiepositie, wisselmarkt in Amsterdam werd waardoor meer uitgevoerd kan worden. Het CPB waagt zich niet aan een voorspelling over de hoogte van de werkloosheid in 1988, noch in de basisvoorspellingen noch in de va- Schilders Werkgevers en vakbonden heb ben een principe-akkoord bereikt over een nieuwe cao voor de 35.000 werknemers in het schildersbe drijf. Blijkens het tweejarig con tract gaat de gemiddelde werk week per 1 aügustus met een uur omlaag naar 37 uur. Zodra er weer 2,5 procent prijscompensatie te verdelen valt zal die worden gesto ken in financiering van verdere ar beidstijdverkorting en daarmee komt tevens de 36-urige werkweek aan de horizon, aldus een woord voerder van de Bouw- en Hout bond FNV. vanochtend een koers genoteerd van 2,0525 gulden, ruim twee cent meer dan de slotkoers van 2,0310 gulden op dinsdag. TOKIO (RTR/UPI) - Het Japanse Het pakket bestaat volgens kabinet heeft vrijdag een pakket vrijdag uitgegeven regerings- economische maatregelen ruim zes biljoen yen (85 miljard gulden) aanvaard dat de binnen landse vraag moet stimuleren en de wrijvingen met de Verenigde Staten en andere handelspartners moet verminderen via vergroting van de import. De financiële injec tie is aanzienlijk groter dan was verwacht. Donderdag spraken Ja panse nog van vijf biljoen yen (71 miljard gulden). verklaring uit elf punten. Voor de uitvoering van openbare werken wordt in totaal vijf biljoen yen (71 miljard gulden) uitgetrokken. Een belangrijk deel daarvan zal worden besteed aan overheidsaankopen in het buitenland. Voorts komen er belastingverlagingen tot een be drag van een biljoen yen (ruim veertien miljard gulden). De Japanse regering hoopt dat regeringsfunctionarissen de maatregelen het mogelijk zullen maken de voor het op 1 april be gonnen begrotingsjaar beoogde economische groei van 3,5 procent te halen. Economen hebben voor speld dat de groei evenals in het afgelopen jaar beperkt zal blijven tot 2,5 procent als gevolg van de ongunstige effecten van de koers stijging van de yen ten opzichte van de dollar. De Japanse premier Nakasone heeft met het pakket maatregelen een belangrijke troef voor de ko mende economische topconferen tie in Venetië, die op 8 juni begint. Japan staat al geruime tijd onder sterke druk, vooral van de kant van De eerste nieuwe haring is ,an land gebracht. Tweede Ka mer-voorzitter Dolman (r) nam exemplaren in ontvangst van vertegenwoordiger van het Ver bond van Nederlandse visde- tailhandel uit Bunschoten-Spa kenburg. Ook het Zeeuwse ka merlid Eversdijk liet zich de ha ring goed smaken. (foto Cees Zorn/GPD) de Verenigde Staten, om zijn eco nomie te stimuleren teneinde de onevenwichtigheden in de interna tionale handel te verminderen. De Japanse handelsbalans vertoonde over het afgelopen begrotingsjaar een recordoverschot van ruim 93 miljard dollar. DEN HAAG (GPD) - Hoewel per soneelsadvertenties volgens de wet altijd om mannelijke en vrou welijke sollicitanten moeten vra gen, blijkt in praktijk toch nog vaak onderscheid tussen mannen en vrouwen gemaakt te worden. De voorkeur gaat daarbij in de meeste gevallen (77 procent) uit Dat blijkt uit een campagne die de Commissie Gelijke Behande ling van Mannen en Vrouwen bij de Arbeid afgelopen najaar heeft gehouden. In vier weken tijd wer den 1352 plaatsers van onjuiste personeelsadvertenties benaderd. Onderverdeeld naar aard van de bedrijfstak blijkt vooral de indus trie zich vaak schuldig te maken aan overtreding van de wet. Ruim 40 procent van alle foute adverten ties kwamen van industriële on dernemingen. De detailhandel en de horeca plaatsen zo'n 27 procent van de foute advertenties. Als er bij technische functies voorkeur uitgesproken wordt voor een bepaald geslacht, dan wil men in 99 procent van de gevallen een man. In de produktiesectoren is dat 97 procent. Ook in leidingge vende functies is de voorkeur voor een man hoog. Alleen in verzorgen de en ondersteunende beroepen wordt vaker om een vrouw dan om een man gevraagd. Ondanks de brief van de com missie zijn 63 adverteerders door gegaan met het plaatsen van on juiste advertenties. Sommigen mo tiveerden dat ook naar de commis sie toe. "Een vrouw en een kat ho ren thuis op de mat", aldus een van de reacties. Een ander meldde in ELSEVIER - Het uitgeverscon cern Elsevier verwacht dat de net towinst dit jaar toeneemt ongeveer 20 procent, ongeveer even veel als jard dollar in 1986. Dit verklaarde topman Vinken tijdens een presentatie voor Zwitserse bankiers en institu tionele beleggers. het vervolg misschien wel m/v bij zijn advertenties te zullen zetten, maar toch de voorkeur aan een man te geven. In een geval was de commissie het wel eens met het ge maakte onderscheid. Men kon zich indenken dat een man als verkoper in een lingeriezaak enige proble men kon geven. Chase Manhattan vreest verhezen in Derde Wereld NEW YORK (UPI/Rtr) - Chase Manhattan Bank, de op twee na grootste bank van de Verenigde Staten, vreest grote verliezen te lij den op leningen die zijn verstrekt aan Derde Wereldlanden. De bank kondigde daarom woensdag aan 1,6 miljard dollar (3,2 miljoen gul den) extra toe te voegen aan de 'stroppenpot'. Als gevolg van deze maatregel verwacht Chase dit jaar een verlies te lijden van 850 mil joen dollar. In 1986 boekte de bank nog een winst van 585 miljoen dol lar. Chase heeft grote vorderingen op de Derde Wereld. Eind vorig jaar was Latijns-Amerika de bank in totaal 6,4 miljard dollar ver schuldigd, waarvan Brazilië 2.7 miljard en Mexico 1,6 miljard dol lar. Brazilië zag zich onlangs ge noodzaakt de aflossing van zijn schulden op te schorten. De ver sterking van de stroppenpot is een teken dat ook Chase er weinig ver trouwen meer in heeft dat deze kredieten ooit nog in hun geheel zullen worden terugbetaald. Vori ge week maakte Citicorp als eerste Amerikaanse bank bekend om soortgelijke redenen voor drie mil de stroppenpot te moeten toevoegen. Deze bank voorziet voor het lopende boekjaar verband daarmee een verlies t een miljard dollar. Uitgeverijen De nieuwe cao voor de circa 7.500 werknemers bij de uitgeverij en is zo goed als rond. De werkge vers bieden (naast eenmalige uit keringen van driekwart procent in juli 1987 en een half procent per 1 januari 1988) een structurele loons verhoging van een procent per 1 ju li '88. De bonden hadden minstens anderhalf procent gewild, maar de •werkgevers voelden daar niets voor. Ook viel er niet te praten over verdere arbeidstijdverkorting. Bij de uitgeverijen is al sinds januari 1985 een 36-urige werkweek van kracht. Veiligheid Voor bedrijven en instellingen met 500 en meer werknemers, waar in hoofdzaak industriële arbeid wordt verricht, wordt een veilig heidsdienst verplicht gesteld. Hier toe heeft het kabinet besloten. Een veiligheidsdienst heeft tot taak de veiligheid en hygiëne in de ar beidsorganisatie te bevorderen. De dienst adviseert in dit opzicht zo wel de werkgever als de werkne mersvertegenwoordiging. Bestelauto De ministerraad heeft besloten scherpere eisen te stellen aan een auto wil deze fiscaal nog aange merkt worden als een bestelauto. Aan de laadruimte worden mini mumeisen gesteld en bovendien mag de laadruimte aan de linker kant niet zijn voorzien van een zij ruit. Staatssecretaris Koning (fi nanciën) zal een wetsvoorstel hier omtrent naar de Raad van State sturen. Het is de bedoeling dat de maatregel op 1 januari 1988 van kracht wordt. De regering hoopt hiermee misbruik van het grijze kenteken tegen te gaan. ADVERTENTIE Faillissement bv's aangevraagd De Amsterdamse rederij Goedkooponderdeel van de Wijsmuller-groep, waar de 170 werknemers het bedrijf hebben bezet uit angst voor het bank roet. (foto ANP) IJMUIDEN (GPD/ANP) - De Na tionale Investeringsbank en de Scheepshypotheekbank hebben bij de Haarlemse rechtbank het faillissement aangevraagd van ze ven vennootschappen van de Wijs muller-groep. Woordvoerders van de Haarlemse rechtbank en van Wijsmuller bevestigden desge vraagd dat de rechtbank de aanvra gen heeft aangehouden in afwach ting van nader overleg tussen Wijs muller en de twee schuldeisers. Volgens Wijsmuller-woordvoer der E. van Oosten gaat hem om een vordering van minder dan vijf mil joen gulden ten laste van drie bv's waarin transportschepen zijn on dergebracht en vier beheers-bv's, waaronder het sleepbedrijf Goed koop, dat voornamelijk op het Noordzee-kanaal opereert. Van Oosten kon niet mededelen hoe ernstig de situatie voor het gehele Wijsmuller-concern is. Eerder dit jaar moest het ties zat het dezelfde maand ook niet erg mee: van de met ijzerart nemen en gedwongen ontslagen aankondigen. Wel deelde de woordvoerder mee dat de twee bankinstellingen die het faillissement aanvroegen 'een kleine minderheid van het to tale aantal financiers zijn' en ook qua kapitaal een gering belang in Wijsmuller hebben. Malaise Vaststaat dat de malaise in de offshore-industrie Wijsmuller een fikse tik heeft gegeven. Het aantal activiteiten op zee is de afgelopen twaalf maanden sterk afgenomen LEKKER KOEL MET CARRIER AIRCONDITIONING DEN HAAG - Woedend beende Lubbers woensdag aan het begin van de avond terug van de Tweede Kamer over het Binnenhof naar zijn werkkamer in het 'Torentje'. Zojuist was hij door WD-leider Joris Voorhoeve gedwongen de eerste voorlopige CPB-ramingen te publiceren, zeer tegen zijn zin. Deze steun van de WD aan de op positie, die om de cijfers had ge vraagd, zal Lubbers vermoedelijk niet licht vergeten. informatie van de Kamer slechts mag weigeren als het belang van de staat in geding is? Welnu, ieder een was het erover eens dat daar van hier geen sprake kan zijn. Ook Lubbers voelde er niets voor om op dat artikel een beroep te doen. Toch bleef hij weigeren de stukken te overleggen met als argument dat ze nog onvoldragen en zeer voorlo pig zijn. door Henri Kruithof Cijfers Bel de Carrier dealer voor een vrijblijvend advies en prijsopgave. Het onderwerp zelf was overi gens zoveel politieke heisa niet waard. Twee weken geleden lekten de jongste, nogal sombere, progno ses uit van het Centraal Planbu reau. Er werd veelvuldig over ge discussieerd en velen op het Bin nenhof beschikten onofficieel over de cijfers. Zeker ook de PvdA-frac- tie. Maar waarnemend fractievoor zitter Wim Meijer vond dat het ka binet de CPB-cijfers officieel.aan de Kamer moest aanbieden. Hij had daarom ook al twee keer ge vraagd, maar steeds stuitte hij op een botte weigering van Lubbers. En j uist daardoor werd deze verder betrekkelijk onbenullige kwestie vrij principieel van aard. Want staat er niet in de Grond wet dat het kabinet verzoeken om Nu is dat argument van Lubbers nogal betuttelend. Het klinkt een beetje als 'wij in het kabinet zijn goed in staat deze cijfers op hun waarde te beoordelen, maar de Ka mer en zeker de publiciteit zijn dat niet'. En zo voelde Meijer het ook aan, die dan ook volhardde in zijn verzoek. Tot verbazing der aanschouwers kreeg een motie van Meijer de steun van de WD, waarmee sa men met klein links en D66 een meerderheid werd bereikt. Lub bers werd zichtbaar kwaad. Hij was al geïrriteerd dat hij voor zoiets onbenulligs in de Kamer werd geroepen tijdens een kabi netsvergadering. Hij uitte dat door telkens tijdens interrupties van PvdA en D66 demonstratief te gaan zitten, in plaats van achter het spreekgestoelte te blijven staan. Toen Meijer de premier na de stemming vroeg wanneer hij de stukken nu zou sturen verwees de premier twee keer naar vice-pre mier De Korte (WD) die naar zijn zeggen verantwoordelijk zou zijn voor de beslissing de stukken niet te sturen. Die verwijzing had dui delijk tot doel de WD erop te wij zen dat men weieens wat beter kontakt mocht houden met de ei gen ministers. Kinderachtig Maar die opstelling van Lubbers schoot WD-leider Joris Voorhoe ve weer in het verkeerde keelgat. In de wandelgangen, na afloop van het debat, brieste hij, dat hij die houding weieens het 'begin van het einde van de coalitie' kon zijn. Ook in de CDA-fractie is men dui delijk boos over de eigengereide opstelling van de WD. Sollen De WD moet er rekening mee houden dat Lubbers dit soort inci denten niet snel vergeet en er op een gepast moment weer gebruik van zal maken. Lubbers staat erom bekend dat hij niet zomaar met zich laat sollen. Als de liberalen te pas en te onpas de oppositie wil steunen, hoeft het voor Lubbers en het CDA niet meer. Dat heeft Voor- hoeve's voorganger Nijpels ook al en daardoor werd bijna geen be roep gedaan op bijvoorbeeld de zwaar-transportschepen. De Su per- en Mighty Servants, kolossale vaartuigen die vele tienduizenden guldens per dag opslokken, liggen werkloos aan de kade. Maar ook de korte reeks zware tegenvallers heeft het bedrijf par ten gespeeld. Eind september van het vorig jaar besloot minister Smit-Kroes van verkeer en water staat geen investeringspremie te verlenen voor de drie miljoen gul den kostende opknapbeurt van de Super Servant 1. Bij bergingsope raties zat het dezelfde maand ook niet erg mee: van de met ijzererts geladen bulkcarrier Angela Pando, die op de rotsen van Gran Canaria was gelopen, kon wel de bunkero lie worden gered (waarmee Wijs muller een milieuramp voor kwam), maar het schip zelf ging verloren. Iets dergelijks, maar dan minder ernstig, gebeurde ook met de Cornelis Vrolijk, de diepvrie strawler uit Scheveningen die in november 1986 met een lading vis op de rotsen van de Ierse westkust liep. Bovendien leveren ook de posi tieve bergingen niet onmiddellijk geld op. Wijsmuller weet nog steeds niet hoeveel geld de berging van de veerboot European Gate way - succesvol afgerond in maart 1983 - oplevert. Laat staan dat al iets bekend zou zijn van de onlangs uitgevoerde berging van het dyna- mietschip Hornestrand. In januari van dit jaar kondigde directeur mr. J. Wijsmuller aan dat de tak van zwaar-zeetransport erg te lijden had onder de teruggang in offshore-activiteiten. Van afstoten van schepen of dochtermaatschap pijen zou evenwel geen sprake zijn. Dat pakte anders uit: begin februa ri al werd aangekondigd dat voor honderd zeevarende werknemers van Wijsmuller Transport bv (met in het totaal op dat moment 262 personeelsleden) ontslag zou wor den aangevraagd. Onlangs kwamen berichten naar buiten over een nieuwe koers van het bedrijf: een aantal dochters zou zelfstandig worden, om te voorko men dat zij worden meegesleept bij een eventueel faillissement van de firma. De directie van Wijsmul ler heeft deze berichten echter niet willen bevestigen. In verband met het dreigende bankroet van cfe Wijsmuller-bv Goedkoop zijn 170 werknemers van dit bedrijf woensdagavond in staking gegaan. Het personeel heeft gisteren tegen het middaguur het havensleepwerk weer hervat. Wel is het bedrijf voorlopig door de 170 personeelsleden bezet. SHELL - Shell Nederland Ver koop BV, een werkmaatschappij van Shell, heeft vergevorderde plannen voor het afstoten van de binnenvaartvloot van het bedrijf, zeven grote en vier kleinere sche pen. De vloot is Shell te kostbaar geworden. Een definitief besluit is nog niet gevallen. Dat gebeurt pas nadat een regeling voor het betrok ken personeel, ongeveer 80 man, is gevonden. ADVERTENTIE verwijzing van Lubbers 'heel kin- eens tot zijn schande moeten derachtig' vond. „En verder heb ik toen hij zijn steun aan een eu- geen commentaar", riep hij terwijl thanasie-voorstel van D66 schielijk hy r zijn kamer beende. Het is overigens de vraag of de WD er wel verstandig aan heeft gedaan de oppositie te steunen, zonder daarover vooraf kontakt te zoeken met de eigen ministers in het kabinet. Oud-fractievoorzitter Joop den Uyl van de PvdA noem de dé opstelling van de WD 'ge vaarlijk', ofschoon hij zelf zicht baar verheugd was over het resul taat dat zijn fractie in dit debatje had gehaald. En een CDA-kamer- lid dat niet bij name genoemd wil de worden, vreesde dat deze WD- En binnen de WD moet men op passen niet weer in de oude fout te vervallen door de kontakten met de eigen ministers in het kabinet te verwaarlozen. Het heeft Nijpels de kop gekost als fractievoorzitter. Om binnen een coalitie met een sterke man als Lubbers te kunnen overleven, zijn onverwachte acties tegen de premier niet verstandig. Voorhoeve doet er goed aan dat zich steeds te herinneren. De 140 winkeliers van Leidsenhage organiseren weer een Lego wedstrijd voor de jeugd op zaterdag 13 juni a.s. groep 4 t/m 7 jaar groep 8t/m12jaar Inschrijving vanaf 30 mei a.s. bij: Bart Smit Marskramer Vroom Dreesmann Wacht niet te lang met inschrijven want het aantal deelnemertjes is beperkt! De inschrijving sluit definitief op 10 juni a.s. Fraaie prijzen en voor ieder deelnemertje een leuke herinnering. üiiittt Weber Koeltechniek Hoofdstraat 110 2351 AN Leiderdorp 071-895418

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7