World Trade Center .nieuwe blikvanger in hartje Rotterdam Weg naar ondernemerschap is voor vrouwen vaalt langer Paus benoemt opvolger aartsbisschop Seattle Reportage PAGINA 2 VRIJDAG 29 MEI 1981 V ROTTERDAM - Ze staan er nog net niet voor in de rij, maar het heeft niet veel gescheeld. Pas in november gaat het officieel open, maar nu al is het World Trade Center vlak achter de Coolsingel in Rotterdam door z'n opvallende bouw en de plek in het hartje van de Maas stad een begeerde kantoortoren en een eerste klas blik vanger. Het heeft de ovale vorm van een enorme talk poederdoos, die als een zilver-groene spiegeltoren bo ven alles uitsteekt. Alleen de Euromast, die vanaf de 20-ste verdieping van het gloednieuwe zakendorp bin nen handbereik lijkt te liggen, is hoger. Wie zo'n 80 miljoen gulden kos- ter is dat in het Rotterdamse han- tend glaspaleis durft neer te zet- delscentrum juist de kleinere stad vol met lege kan toorruimte, moet wel van een gokje houden. Toch beweert di recteur ing. H. J. van Engelen burg de afgelopen maanden niet door nachtmerries te zijn gehin derd. Meer dan driekwart van de ruimte is al verhuurd. Het eerst waren de aantrekkelijke aller hoogste verdiepingen weg. Bij fan- door Bas Hoppel Je kunt niet alleen vanuit het restaurant op de bovenste ver dieping in de werkkamer van burgemeester Peper in het stad huis gluren, maar ook het hele havengebied tot aan Hoek van Holland overzien. Of in de verte Moerdijk, Zoetermeer of Den Haag zien liggen. „Alles boven de zesde verdieping is ver huurd", zegt Van Engelenburg trots. „Voordat het november is, heeft ook de overige ruimte een huurder gevonden. We zijn vol als we dan opengaan", aldus Van Engelenburg zelfverzekerd. „De binnenstad heeft z'n aan trekkingskracht terug. De trend van enkele jaren geleden dat kantoren zich aan de rand van de stad vestigden of er juist buiten, is voorbij. Vooral de kleinere kantoren willen weer in de bin nenstad zitten". Woonkamer kantoren sterk zijn vertegen woordigd. De grootste klant is het reclame-bureau Ara dat drie verdiepingen bezet. De kleinste huurder heeft niet meer ruimte dan een kleine woonkamer. Toch kan ock deze mee profiteren van de ultramoderne telecommuni- catie-faciliteiten en andere ex traatjes die in het nieuwe ge bouw zijn ondergebracht. Eenmaal vol zal de 'Groene Smagard', zoals het gebouw in de volksmond wordt genoemd, zo'n 200 merendeel kleinere han delskantoren, dienstverlenende instellingen of steunpunten van elders gevestigde hoofdkantoren huisvesten met in totaal rond de 2000 mensen. Terwijl in de cen trale hal de laatste hand wordt gelegd aan de glanzende grijs- wit-zwarte marmeren vloer, zijn de eerste huurders al bezig er hun intrek te nemen. In meerdere opzichten is het een opvallend business-centrum. Zo is het gebouwd dwars door het dak van het bestaande beurs gebouw. Zoiets was nog nooit eerder vertoond in ons land. Het was de enige keus. Het oude, saaie en uit 1925 stammende beursgebouw naar links uitbrei den kon niet, evenmin als naar rechts. De enige keuze was de hoogte in. Straalverbinding Als het aan Van Engelenburg had gelegen, was de toren niet 93 maar meer dan 100 meter hoog geworden. Bouwtechnisch zou dat geen probleem zijn. Merk waardig genoeg gooide echter een buitenstaander als de PTT roet in het eten. Nog twee verdie pingen erbovenop zou hebben betekend dat de straalverbin ding op 100 meter hoogte vanaf de Waalhaven in Rotterdam naar Alphen aan de Rijn zou worden verbroken. Die twee met scho tels uitgeruste straaltorens, die er o.m. voor zorgen datje naar en van Rotterdam kunt telefoneren, moeten elkaar kunnen blijven 'zien' om de verbinding in stand te houden. Behalve dat het WTC dwars door een dak is gebouwd, viel het tijdens de bouw op omdat de bijna 100 meter hoge. maar smal le betonnen kern er onverwacht snel stond. Daaromheen zouden later de afzonderlijke verdiepin gen en de 'glazen jas' komen. De binnenstad van Rotterdam biedt met het WTC een begin van een Manhattan-achtige aanblik. Een begin, want er staan nogal wat andere ambitieuze hoog- bouw-plannen voor de Rotter damse binnenstad op het pro gramma. Van Engelenburg: ,.Er straalt natuurlijk iets af van dit gebouw. Daar hebben we bij de vormge ving ook naar gestreefd. Het ge bouw geeft Rotterdam niet al leen een internationale sky-line, het wijzigt vooral het karakter van de binnenstad. Het centrum krijgt hiermee de allure van een City, een stedelijk zakencentrum waar alles aanwezig is voor het succesvol zakendoen". De lucht in Was de richting waarin ge bouwd moest worden, de lucht in, geen probleem, met het ont werp lag de keus wat moeilijker. Toch viel ook hierin snel een be slissing. Van Engelenburg: „We hebben eerst binnenskamers 17 varianten voor o.a. de plaats en de hoogte van de toren doorge licht. Uiteindelijk hebben we drie Rotterdamse architecten de opdracht gegeven om binnen zes weken een toren te ontwerpen die harmonieerde met de omge ving. Die korte tijd hebben we bewust aangehouden om druk op de ketel te zetten. Binnen de aangegeven tijd waren ze klaar. De drie tekeningen hebben we op de muur geprikt, maar na 1 minuut wisten we het al: deze stak er zo met kop en schouders bovenuit, dit moest 'm worden". Hoewel het om en nabij de 66 miljoen kilo zware gebouw op 't oog een geheel vormt met het be staande beursgebouw, staat het op eigen benen. Vlak boven het 'gesloopte' beursdak bevindt zich bouwtechnisch een interes sant onderdeel: de 'dikke doos', het betonnen ovale tafelblad waarop de toren rust. Anders ge zegd: een 'betonplak' ter grootte van een volledige verdiepigng. Deze 'bunker' dient als draag vlak voor de toren. Door z'n enorme gewicht is de toren sinds het begin van de bouw een jaar geleden al zo'n drie centimeter gezakt. De ko mende dertig jaar zakt het nog eens enkele centimeters. Geen paniek, er is geen gevaar. Het was uitgerekend en ter gerust stelling: niet alleen het gebouw zelf zakt maar ook de rest in de omgeving. Met z'n 75.000 vierkante meter vloeroppervlak is dit WTC veel kleiner dan de 110.000 meter die het Amsterdamse handelscen trum telt. De verhuurbare netto kantoorruimte bedraagt daar echter minder dan de helft: 48.500 vierkante meter. In Rot terdam is die 40.000 m2. Tot een uitspraak welke van de twee het mooist is, laat Van En gelenburg zich niet verleiden. Diplomatiek antwoordt hij op die vraag: „Ach, ik geloof dat ie dereen 't meest van z'n eigen kin deren houdt". Vrouwelijke ondernemers zijn in opmars. Was in 1980 een op de tien ondernemers een vrouw, inmid dels is dat aantal toegenomen tot een op zes. In totaal zijn nu er on geveer 50.000 door vrouwen gelei de bedrijven in Nederland. Grote werkloosheid, toenemende inte resse voor het ondernemen in het algemeen en de voortschrijdende emancipatie hebben tot gevolg dat steeds meer vrouwen gaan denken over het opzetten van een eigen be drijf. Tussen denken en doen ligt ech ter vaak een enorme kloof. In de praktijk blijken er nogal wat obsta- door Nicole Lucas kels te liggen op de weg naar het zelfstandig ondernemersschap. Het ontbreekt vrouwen vaak aan de juiste opleiding en de nodige contacten. Wie een bedrijf wil be ginnen heeft daar bovendien geld voor nodig. Banken komen echter, zo is de indruk, voor vrouwen (en zeker vrouwen met kinderen) min der snel over de brug dan voor mannen, omdat er al snel wordt ge twijfeld wordt aan een zekere toe komst van het bedrijf. Om toch voor financiering in aanmerking te komen is een goed onderbouwd ondernemersplan een eerste vereiste. Daaraan wordt tijdens de opleiding algemene be drijfsvoering die aan de Lena de Graafschool in Den Haag wordt ge geven, dan ook ruim aandacht be steed. Deze school is vorig jaar ge opend -op initiatief van de Vrou wenbond FNV. In Nederland zijn inmiddels zes van dergelijke 'vrou wenvakscholen', waarvan de eer ste, de Alida de Jongschool in Utrecht, in 1984 van start is gegaan. De school in Den Haag, waar ook cursussen over informatica wor den gegeven, is bestemd voor vrouwen die na een aantal jaren voor het huishouden en de kinde ren te hebben gezorgd weer willen gaan werken. „Dan moetje natuur lijk wel kijken welke opleidingen de meeste mogelijkheden bieden. En vrouwen zijn in het bedrijfsle ven nog steeds sterk onderverte genwoordigd, dus daar liggen kan sen", vertelt coördinator Marjo Andriessen. In principe kan iedere vrouw van 25 jaar en ouder uit het noordelijk deel van Zuid-Holland (dus ook Leiden. Alphen en omgeving) mee doen. Een vooropleiding is geen vereiste. De kosten (125 gulden in totaal) zijn door vrijwel iedereen op te brengen. Bovendien is er een crèche, zodat ook vrouwen met kinderen aan bod kunnen komen. Vrouwen die leven van een uitke ring krijgen over het algemeen zonder veel problemen toestem ming om de opleiding te volgen. Ervaringen met de andere vak scholen hebben namelijk geleerd dat zij daarna vrij snel aan de sla£ kunnen. Concreet „De enige eis die we stellen is dat vrouwen nagedacht hebben over het bedrijf dat ze willen beginnen en doordachte plannen hebben. Dus het is niet bedoeld voor vrou wen die vaag denken van 'dat lijkt me wel wat'. Voor de laatste groep zou de opleiding ook niet zinvol zijn, want het is de bedoeling dat iedere cursist heel concreet werkt aan het opzetten van een onderne mingsplan," aldus docente mid denstandsvakken Marlice Uiden- willigen. Wil van Stijn (39) wilde een ca- deaqwinkel beginnen toen ze in september vorig jaar voor het eerst sinds heel lange tijd weer in de schoolbanken plaatsnam. „Ik heb nu echter geleerd dat het erg be langrijk is te kijken of daar eigen lijk wel vraag naar is." De cadeau winkel is dan ook inmiddels veran derd in een wolwinkel. Door con tacten die ze via de school heeft ge legd, is zeer achter gekomen dat daar in een bepaalde Haagse win kelstraat plaats voor is. Coby Schepman (30) wil een juweliers zaak opzetten. „Dat betekent dat ik hierna nog verder zal moeten leren voor het vakbekwaamheidsdiplo- Het eerste deel van voor het middenstandsdiploma hebben ze inmiddels achter de rug. Ze zijn nu hard aan het blokken voor het tweede deel, dat op 10 juni wordt afgenomen. Het is hard werken, vinden ze allebei. Gedu rende tien maanden 2,5 dag per week naar school en daarnaast nog gemiddeld zo'n vijftien uur huis werk. Coby, die twee kleine kinde ren heeft, redt dat niet altijd. Maijo Andriessen: „We besteden daar vanaf het begin van de oplei ding ook aandacht aan. Hoe kun je zo efficiënt mogelijk met je tijd j omgaan. Time-management heet I dat. Bovendien moeten vrouwen ook vaak leren tijd en ruimte voor zichzelf ou te eisen." Uedulct Van de zeventien vrouwen die vorig jaar zijn begonnen, zijn er nog veertien over. Van sommigen zijn de bedrijfsplannen inmiddels grondig gewijzigd. Marjo Andries sen: „Een aantal vrouwen is er ach ter gekomen dat hun idee niet haal baar is. Dat is natuurlijk ook posi tief, want je hebt er niets aan als bedrijven na een jaar weer failliet gaan. Maar die vrouwen gaan wel door, alleen wordt het accent ver legd. Het is echt verbazingwek kend met wat voor inzet ze bezig blijven." Ondanks de grote hoeveelheid werk hebben Wil en Coby er abso luut geen spijt van aan de oplei ding te zijn begonnen. Wil: „In het begin heb je natuurlijk wel je twij fels. Je denkt toch zal ik het wel redden, waar begin je aan. Maar de sfeer is hier enorm goed." „En je krijgt op een prima manier les." vult Coby aan. „Ik heb echt bewon dering voor het geduld van de do centen. Want ook als er bijvoor beeld vijf keer iets wordt gevraagd blijven ze het uitleggen." Wil: „Zelfs al slaag ik niet voor het mid denstandsdiploma, dan heb ik hier enorm veel geleerd. En dat is nooit weggegooid." Voor informatie: 070-635963. Aan het werk op de Lena de Graafschool. Van links naar rechts: coördi nator Marjo AndriessenWil van Stijn, docent middenstandsvakken Mar lice Uidenwilligeri en Coby Schepman. (fotoGPD) VATICAANSTAD (AFP/Rtr) Paus Johannes Paulus II heeft bisschop Thomas Joseph Mur phy benoemd tot bisschop-coad jutor van het aartsbisdom Seatt le. Dat betekent dat Murphy, nu nog bisschop van Great Falls- Billings in de staat Montana, het recht heeft gekregen aartsbis schop Raymond Hunthausen op te volgen. Vorig jaar ontnam het Vati- caan Hunthausen een deel van zijn bevoegdheden. De hulpbis schop Donald Wuerl, die in het Vaticaan werkzaam was tot hij eind 1985 in Seattle werd be noemd, kreeg de verantwoorde lijkheid voor onder meer kwes ties als geboortecontrole en ho moseksualiteit. Ook verloor Hunthausen zijn bevoegdheden inzake priesters die het ambt wil den verlaten, de priesteroplei ding, de kerkelijke rechtbank en de liturgie. De ontneming van de bevoegd heden vloeide voort uit een on derzoek door het Vaticaan naar de opvattingen van Hunthausen over onder meer seksuele vraag stukken. Eind 1985 kreeg hij van het Vaticaan een officiële verma ning „meer waakzaamheid" te betrachten. Mgr. Hunthausen weigerde in 1981 een deel van zijn inkom stenbelasting te betalen uit pro test tegen de voorgenomen bouw van een basis voor nucleaire on derzeeërs in het aartsbisdom. Hij wekte nog meer verontwaardi ging bij conservatieve rooms-ka- tholieken door in 1983 de kathe draal van Seattle af te staan aan de zogenaamde Dignity-bewe- ging, die zich verzet tegen de houding van de RK-Kerk inzake homoseksualiteit. Het Vaticaan dwong Hunthausen in 1984 zijn goedkeuring in te trekken aan een boek over de seksuele mo raal, waarin sterilisatie onder be paalde omstandigheden niet werd afgewezen. De affaire-Hunthausen heeft de verdeeldheid tussen progres sieve en behoudende rooms-ka- tholieken in het aartsbisdom Ver sterkt. Een commissie van de Amerikaanse RK-bisschoppen- conferentie heeft onlangs na een onderzoek het Vaticaan opgeroe pen een einde aan de verdeeld heid te maken om een schisma te voorkomen. Bronnen in het Vaticaan zien de benoeming van Murphy als een poging de spanningen bin nen de Amerikaanse RK-Kerk te verminderen aan de vooravond van het bezoek van de paus aan de Verenigde Staten in septem ber dit jaar. Nieuwe opleiding theologie. De Vrije Universiteit in Amster dam begint in september met een nieuwe opleiding theologie. Tevens wordt de bestaande pre dikantenopleiding enigszins ge wijzigd. De nieuwe 'algemene studierichting godsgeleerdheid' duurt vier jaar en is bedoeld voor personen die wel geïnteresseerd zijn in theologie, maar die niet de ambitie hebben predikant te worden De belangrijkste wijziging in de bestaande studie is dat de aparte vooropleiding Grieks en Latijn wegvalt. Inplaats daarvan komen beide talen tijdens de stu die aan bod. Voorts worden de vakken in delen aangeboden, waarvoor de studenten een be paald- aantal punten moeten ha len overeenkomstig het al in het buitenland bekende 'credit-pun- ten systeem'. Afscheid ds. Bade. In ver band met zijn emeritaat neemt dr. H. Bade zondagmiddag om 15.00 uur afscheid van de Gere formeerde Kerk Koudekerk aan den Rijn/Hazerswoude-Rijndijk. Bade, op 14 mei 1922 geboren in Sneek, studeerde in zijn jeugdja ren Engels in Amsterdam. Eerst in 1947 besloot hij theologie te gaan studeren in Kampen; in 1953 deed Bade zijn kandidaats. Zijn eerste beroep nam hij aan van de Gereformeerde Kerk Val- thermond in Drente, waar hij tot 1959 verbleef. Daarna werkte hij geruime tijd in Canada. Terug in Nederland accepteerde de domi nee in 1971 het beroep van de Ge reformeerde Kerk van Lands meer, waaraan hij tot 1980 was verbonden. Zeven jaar geleden werd Bade door de Gereformeer de Kerk van Koudekerk aan den Rijn/Hazerswoude-Rijndijk aan gezocht om dominee Nierop op te volgen. Nuntius spreekt bij Katho lieke Charismatische Vereni ging. De pauselijke nuntius in Nederland, dr. E. Cassidy, spreekt zaterdag 6 juni in Utrecht tijdens de tiende natio nale bijeenkomst van de Katho lieke Charismatische Vernieu wing. Hij zal spreken over de geestelijke aspecten van 'bou wen aan de nieuwe aarde'. Kardi naal dr. A.J. Simonis zal voor gaan tijdens de eucharistievie ring, waarmee deze bijeenkomst wordt besloten. Vacature vervuld. De Raad voor de Zending der Nederland se Hervormde Kerk denkt de va cature van missionair toeruster voor de provincies Groningen, Friesland en Drente -die op 1 ju ni ontstaat door het vertrek van M. Verkade- te kunnen vervullen met de aanstelling van twee part time medewerkers. Verkade die 22 jaar in dienst van de hervorm de zending heeft gewerkt, gaat op die datum met pensioen. Per 1 juli begint mevrouw ds. H.G. Stavenga-Van der Waals als missionair toeruster voor de pro vincie Friesland. Een maand la ter treedt ir. E.E. Kling (44) uit Roden officieel in dienst van de hervormde zending. Na een pe riode van twee maanden studie en stage zal hij beschikbaar zijn als missionair toeruster voor de provincies Groningen en Drente. Symposium. Van maandag 1 juni tot en met zaterdag 6 juni or ganiseert de faculteit voor wijs begeerte een symposium in het centrale faculteitsgebouw van de Rijksuniversiteit in Leiden (Doe lencomplex, Witte Singel). Het thema van het symposium dat past in de zogeheten 'Hongaarse maand', luidt: 'Individu en Sa menleving'. Moeder Teresa opent tehuis voor daklozen in Vaticaan. Nog dit jaar opent Moeder Teresa voor de daklozen in Rome de deuren van het Vaticaan. Paus Paulus II heeft het plan goedge keurd om in de schaduw van de Sint Pieterskerk een "tehuis voor de armsten der armen" te bouwen. In Rome zijn er ruim 2000 daklozen. Oud-voorzitter KRO overle den. De oud-voorzitter van de KRO, pater drs. Van Waesberge, is deze week op 75-jarige leeftijd in Nijmegen overleden. Bij de omroep was hij twee jaar (van 1959 tot 1961) als voorzitter in functie. Nederlandse Hervormde Kerk. Bedankt voor Lunteren: J. van Rossum te Waarder. Gereformeerde Kerken. Be roepen te Doornspijk: D. Beijers- bergen, kandidaat te Rotterdam die dit beroep heeft aangeno men. Christelijke Gereformeerde Kerken. Beroepen te Vlaardin- gen: H. R. H. A. de Boer te Eem- dijk. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Barneveld: G. Mouw te Genemuiden; te Gorin- chem: J. de Pater te Krabbendij- ke; te Katwijk aan Zee: J. Mijn- ders te Veenendaal. Na Amsterdam heeft ook Rotterdam zijn World Trade Center. Vooral de bovenste verdiepingen zijn m\\ vmj mmy Waw

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2