'Een grote dag voor Portugal' Een les voor komend seizoen' Porto draait Bayern in twee minuten de nek om ®RCL moet h afscheid van ne' de eerste 1 klasse nemen DIOK-jeugd kampioen Ajax verrast Sörensen Kampioensfeest PSV ontsierd door (supporters)rellen Hoewel hij voor behandeling naar een ziekenhuis moest worden overgebracht, kwam Jeff Simmons uiteindelijk met de schrik vrij. De linksvelder van de Mount Saint Josseph High School maakte woensdag in Baltimore een pijnlijke noodlanding tussen gepar keerd staande auto's. Tijdens een wedstrijd om het scholierenkam pioenschap van Maryland tegen Calvert Hall dook Simmons in de zevende inning dwars door de afrastering. Hij miste de door Don Nace vol geraakte bal, maar kon na behandeling in het ziekenhuis tot zijn vreugde constateren dat Saint Joe's de play off-wedstrijd met 7-5 had gewonnen. (foto ap> WENEN (ANP) - Door de voornaamste Europese beker te veroveren, heeft FC Porto het aanzien van het Portugese voetbal danig vergroot. De reputatie, daterend uit het be gin van de jaren zestig, was nogal verbleekt. Totdat FC Porto in 1984 een Europese eindstrijd bereikte en het Por tugese elftal tijdens het Europese kampioenschap in Fran- kijk zich bij de laatste vier schaarde. FC Porto greep in Wenen de mogelijkheid om in internationaal opzicht naam te maken door Bayern München in feite binnen twee mi nuten de nek om te draaien: 2-1. VRIJDAG 29 MEI 1987 3- IJSSELMUIDEN - Na elf jaar moet RCL afscheid nemen van de )- top van het zaterdagvoetbal. De Leiderdorpse Racing leed gister- n middag in IJsselmuiden opnieuw een nederlaag in de degradatie- n competitie en daarmee is een te rugkeer in de tweede klasse, waar- g uit de ploeg in 1976 promoveerde, ï- een feit. Omdat de eerste degratiewed- strijd tegen Nieuw Lekkerland al een 1-3 nederlaag had opgeleverd, i- was RCL in het treffen met IJW alleen gebaat bij een forse overwin- v ning. Zover kwam het bij lange na niet, want tegen de agressief spe lende thuisclub moesten de Lei derdorpers met 3-2 het onderspit v delven. Aanvankelijk leek RCL op het goed bespeelbare veld van IJW de laatste strohalm te grijpen, want na een half uur spelen wist de for matie van de scheidende oefen- meester Laurens Mouter zich ge- ruggesteund door een 0-2 voor sprong. Wim de Roo, na een steek- passje van Pierre van Gemerden en Leo van de Weteringh, op aan geven van Ben Heemskerk, be loonden het prima Leiderdorpse veldspel met fraaie treffers. Een in eendrachtige samenwer king door Van de Weteringh en Van Gemerden gemiste kans bete kende de ommekeer van de wed strijd, want in plaats van 0-3 werd hét vlak voor rust 1-2. Na een cor ner van Hans Roeland was het de beste IJW-speler Ben Kin die raak kopte. In de tweede helft moest RCL het in fysiek opzicht afleggen te gen IJVV, dat er ten koste van drie boekingen in slaagde de opponent te vloeren. Doelpunten van Harjan de Velde en Wilco Visscher beze gelden het lot van RCL. Na de 3-2 overwinning mag IJW morgen met Nieuw Lekkerland gaan uit vechten wie zich volgend seizoen nog eersteklasser mag noemen. Het thuisspelende Nieuw Lekker land heeft aan één punt voldoende om te voorkomen dat het RCL naar de tweede klas moet vergezellen. De degradatie van de enige Lei derdorpse voetbalclub was overi gens geen verrassing. De laatste drie seizoenen vocht RCL, dat in de seizoenen '76-'77 en '81-'82 ver geefs een gooi deed naar de afde lingstitel, voortdurend tegen een terugkeer naar de tweede klasse. Nadat de Leiderdorpers hadden verzuimd zich in de gewone com petitie ten koste van het Amstel- veense RKAVIC rechtstreeks in veiligheid te spelen, leek er iets te knappen in de selectie van Mouter, die in de wedstrijden tegen Nieuw Lekkerland en IJW moest consta teren dat de degradatie onvermij delijk was. Voller naar Roma ROME (ANP) - De Westduitse in ternational Rudi Voller speelt de komende drie seizoenen voor AS Roma. Dat heeft de Italiaanse club bekendgemaakt. De 27-jarige spe ler van Werder Bremen werd ge contracteerd tegen een vergoe dingsom van ongeveer acht mil joen gulden. Voor Werder Bremen, waarmee hij nog een contract had tot 1990, scoorde Voller dit seizoen negentien keer. Hij kwam 41 keer uit voor het Westduitse elftal. Vol ler is na de Deen Klaus Berggreen en de Pool Zbigniew Boniek de derde buitenlander bij de hoofd stedelijke formatie. VOLENDAM (GPD) - FC Volen- dam blijft een club van uitersten. In het najaar van '86 moest in het dorp aan het IJsselmeer nog de stormbal worden gehesen vanwe ge een dreigend faillissement van de voetbalstichting. Diezelfde club promoveerde gisteren door een 2-2 gelijkspel naar de eredivisie. Het van voetbal doordrenkte dorp liep dan ook massaal uit om de plaatselijke voetbalhelden vol gens een goede traditie op de Dijk in te halen. Voor de zevende pro motie in de roemruchte historie van de Noordhollandse FC was er wel een nieuw exemplaar van de befaamde 'Heen en Weer' nodig. De oude botter was na de voor gaande promoties tot op de draad versleten. Tijdens de triomftocht door het IJsselmeerdorp was er een ere- jeugd aantoonde de langste adem te hebben. Nadat eerst HRC met 19-6 was verslagen, was het giste ren de beurt aan de Dukes om zich te pletter te lopen op de Leide- Die namen in de tiende minuut door Eros de Vink de leiding, ter wijl Marcel van Loon van de con versie gebruik maakte om voor 6-0 te zorgen. De Dukes spartelden nog even terug tot 6-4, maar daarna was er voor de Bosschenaren geen houden meer aan. Pas bij 23-4 nam de thuisploeg wat gas terug en konden de gasten nog wat terug doen. Verder dan 23-12 lieten de kersverse landskampioenen hun tegenstanders echter niet komen. 'Heen en Weer' vaart weer eens uit plaats op de 'Heen en Weer' inge ruimd voor trainer Jan Brouwer. Want als geen ander had de 47-jari- ge oefenmeester uit het Brabantse Berkel-Enschot de sportieve revi val van FC Volendam vorm gege- De van Helmond Sport afkom stige trainer moest wel vanaf het nulpunt beginnen. Tijdens de eer ste training telde de A-selectie slechts zeven spelers. Talentvolle aanvulling (Wim Jonk, Steven van Burgemeester Van Graafeiland, die toestemming had verleend Ex- celsior-PSV in Venlo te laten spe len, zag met stijgende verbazing hoe Eindhovense vandalen mis bruik maakten van gastvrijheid. Van Graafeiland: „We zijn er getui ge van geweest hoe intolerant sup porters reageren op een tolerante beslissing. Dit gebeurt natuurlijk nooit meer hier in Venlo". De ontmoeting met Excelsior was illustratief voor het seizoen dat PSV doormaakt. Op het moment dat het leuk dreigt te worden, gaat er iets mis. En gisteren ging er veel mis. De openingstreffer van Excel sior (Beukers tikte van dichtbij in) in de eerste minuut, werkte nog op de lachspieren van de 8500 toe schouwers. Ronald Koemans ge lijkmaker was het sein om de afras tering te slopen achter het doel van keeper l'Ami. Het ritueel werd her haald aan de andere kant van het veld toen Koeman zijn ploeg vanaf de stip op 1-2 schoot. Miserabel Met nog een kwartier te spelen, nadat Schapendonk de stand had bepaald op 2-2, was het hek hele maal van de dam. De grasmat werd belegerd en het duurde een kwar tier voordat scheidsrechter Blan- kenstein kon beginnen aan de laat ste tien minuten. Daarvan werden er uiteindelijk maar vijf volge- maakt omdat de Eindhovense fans andermaal het veld bestormden nadat Ruud Gullit zijn ploeg op voorsprong had gezet. De jacht op de souvenirs was geopend. Ruud Gullit bereikte veilig de kleedka mer, maar Ronald Koeman werd onderweg naar de spelerstunnel beroofd van zijn shirt, sokken en schoenen. In de kleedkamer van PSV vloei de de champagne desalniettemin rijkelijk en liet Hans van Breuke- len zijn baard te scheren om aldus gestand te doen aan een wedden schap. Van een echt feest was geen sprake. Er spookte te veel door de hoofden van de PSV'ers: de ge beurtenissen van die middag en al- Een kwart eeuw nadat Benfica sy noniem was voor letterlijk schitte rend voetbal, grifte FC Porto als tweede Portugese club op even eens stijlvolle wijze zijn naam in de Europese beker voor landskam pioenen. Dat succes kwam tot stand na een superieure tweede helft, waarin de Westduitse favo rieten tien minuten voor tijd defi nitief tegen de grasmat gingen. De treffers van Madjer en Juary kwa men hard aan. In de eerste helft had Kögl Bayern een voorsprong bezorgd. Drie jaar na het eerste optreden op het hoogste Europese niveau beschikt Porto over een gerijpt en uitgebalanceerd team. Destijds verloor Porto de finale van het be- kerwinnarstoernooi tegen Juven- tus met 1-2. De uitschakeling van houder van de Europa Cup 2, Dina- mo Kiev, was al een aanwijzing. De knock out die Bayern München werd toegediend vormde het over tuigend bewijs. Na de eliminatie van Anderlecht en Real Madrid dacht de Westduitse kampioen al aan een herhaling van van het vo- Dorpel, Marcel Veerman) kwam er uit het tweede elftal. Bovendien werd routinier Jan Schokker (32), die al afscheid had genomen, op het laatste moment overgehaald om er nog een seizoen betaald voetbal aan vast te plakken en kon Bert van de Poppe (33) voor een habbekrats van MW worden over genomen. Toen het jonge elfal er na een 'valse start' eenmaal stond, begon de club uit het Ijsselmeerdorp aan een indrukwekkende opmars. Vo lendam liet zich als de meest com plete en constante ploeg van de eerste divisie zien, won de tweede periodetitel, eindigde ook in de strijd om de derde periode boven aan en bekroonde het zo belabberd begonnen seizoen gisteren in eigen huis met rechtstreekse promotie naar de eredivisie. Ie andere miserabele dingen waar mee zij in dit seizoen door werden geconfronteerd. Ronald Koeman schoof alles een dag vooruit. „Morgen, als ik wak ker word, dan zal ik me realiseren wat dit kampioenschap betekent. Nu heb ik zin om feest te vieren. De dingen die zijn gebeurd, moe ten een les zijn voor komend sei zoen. Zaken, die volgens mij meer buiten de groep hebben gespeeld dan erbinnen. We hebben de straf fe hand gemist. Zeker toen met die affaire rond Ruud Gullit. Toen had er een andere beslissing genomen moeten worden, dan was ons een hoop ellende bespaard gebleven". „Voor mij zelf heb ik het gevoel dat ik een goed seizoen heb ge speeld en spijt van de overgang van Ajax naar PSV heb ik nog steeds niet. Ik kan dat niet vaak ge noeg herhalen. Ik heb altijd gewe ten waar ik aan begon. PSV kan nog vijf keer achter elkaar kam pioen worden en dan heeft de ploeg bij het publiek nog steeds rig decennium toen de trofee drie keer seizoenen lang (1974, 1975 en 1976) in de Beierse prijzenkast prijkte. Het Wiener Festspiel werd dus niet gevierd door Bayern, dat zo zelfverzekerd had geleken, maar de wedstrijd na rust uit handen gaf. In plaats daarvan vertolkte een opzienbarend vreemdelingenle gioen de hoofdrol: doelman Mly- narczyk, die als eerste Pool de Eu ropese beker in ontvangst mocht nemen, de Brazilianen Celso en Juary en de Algerijn Madjer. „Een grote dag voor heel Portu gal", veegde de trainer van Porto, Arthur Jorge, alle paspoorten op een hoop. „Wij hebben bewezen bij een achterstand niet in paniek te raken. In de eerste helft keken we nog op tegen Bayern. Dat bleek niet nodig. Gewoon hard werken, dat is onze basis". Udo Lattek, de trainer van Bayern, beoordeelde de nederlaag als de grootste teleurstelling van zijn loopbaan. „Voor rust liep alles volgens plan. In de pauze schijnen een paar spelers iets in de kleedka mer te hebben achtergelaten. In de persoonlijke duels kwamen we al les tekort. Vooral Matthaeus viel mij tegen. Het verbaasde mij dat Porto het uithoudingsvermogen had om negentig minuten lang te gaan". FC Porto - zonder Gomes en Li ma Pereira, terwijl Bayern zonder de geschorste Augenthaler aantrad - had zich voor rust vooral schuil gehouden. De Portugezen moesten even wennen aan het van breedte- passjes vergeven Westduitse spel letje. Slechts de speelse Futre trok zich nergens iets van aan. Met zijn onvoorspelbare dribbels hield hij tenminste twee Beierse verdedi gers aan het werk. De even jonge Kögl was verantwoordelijk voor de eerste treffer. Een inworp van Pfügler werd enigszins ongelukkig door Magelhaes verlengd. De 21-ja- rige spits aarzelde geen moment en kopte in. Rummenigge en Hoenes niet de uitstraling en de charme die Ajax heeft. En wat er vanmiddag is gebeurd, slaat natuurlijk alles. Ik zou niet weten wat daaraan te doen is. Duizend ME'ers kunnen zoiets niet tegenhouden. Dit is een groot probleem. Niet alleen voor PSV of het voetbal, maar voor Nederland". Ruud Gullit had liever op een meer indrukwekkende wijze het kampioenschap behaald dan giste ren het geval was. Hij had, evenals Koeman, Excelsior willen afdro gen. De nietige degradant weiger de het spelletje echter mee te spe len. „Jammer", vond Gullit. „Het heeft aan ons zelf gelegen; we speelden veel te traag". Toch stelt de titel de man van 17 miljoen te vreden. „Natuurlijk, ik ben naar PSV gekomen om kampioen te worden. In de twee seizoenen dat ik er speel hebben we ook twee keer de titel gepakt. Er is dus dat gene gebeurd, waarvoor ik ben aangetrokken. Ik kan dus tevreden vertrekken". Rancuneus? „Nee, ze- verzuimden voor rust de voor sprong nog te vergroten. Duimschroeven Na de hervatting zou die moge lijkheid zich niet meer aandienen. Matthaeus zette niet langer de lij nen uit, dat werk was overgeno men door Madjer. Porto had de Duitsers door en draaide de duim schroeven aan. De druk werd zo groot, dat Lattek ongeduldig en bijzonder beweeglijk werd. UEFA- functionarissen vermaanden de oe fenmeester. De Algerijnse interna tional Madjer loste eerst nog een waarschuwingsschot, waarna Fu tre solerend langs de Bayern-de- fensie van vijf meter rakelings naast schoot. Met de voor Quim ingevallen Juary als extra aanvaller was de Portugese pressie optimaal en ont wikkelde het duel zich tot de aan trekkelijkste bekerfinale sinds ja ren. De Belgische arbiter Ponnet kon zich beperken tot het uitdelen van vier gele kaarten: Magelhaes, Celso en Sousa van Porto en Winklhofer van Bayern. ker niet rancuneus. Ik heb dit sei zoen ontzettend veel geleerd. Ze ker wat publiciteit betreft. De laat ste maanden kende ik een mindere periode, maar desondanks was ik nuttig voor de club. Dat is even eens een pluspunt voor mij. Ik neem al die ervaringen mee naar AC Milan". ft Een hakballetje van Madjer, twaalf minuten voor tijd, kreeg Bayern al bijna om. Uitgerekend Madjer, die in het shirt van de Al gerijnse ploeg vijfjaar geleden ook scoorde toen het Westduitse elftal tijdens de eindronde om het we reldkampioenschap in Spanje met 2-1 werd verslagen. Nadat hij zich even langs de kant had laten be handelen, was Madjers volgende spelhandeling inleiding tot de win nende treffer. De Algerijnse pass bereikte Juary, die met een schot net onder de lat Bayern de laatste tik toediende. „Zeker het belang rijkste doelpunt uit mijn carrière", wist de Braziliaan. „We hebben de gedachte aan een overwinning nooit uit ons hoofd gezet. Maar slaagden er pas na rust in de tegen stander onze wil op te leggen. Dat kon Porto drie jaar geleden nog niet". Triomf Porto is goud waard WENEN (Reuter/AFP) - De triomf in het Europese bekertoernooi le verde FC Porto puur goud op: twee kilogram op precies te zijn. De pre mie is beschikbaar gesteld door een Italiaanse koffiebrander, die elk doelpunt met een kilo wilde be lonen. Een groep Portugese emi granten in de Verenigde Staten be loofde bij winst in Wenen iedere speler een bedrag van tweeduizend gulden alsmede tweeduizend gul den voor elk doelpunt. De politie van Wenen heeft na af loop van de Europese bekerfinale 31 arrestaties verricht. Volgens een verklaring van de politie was het niettemin een betrekkelijk rustige avond. Onder de arrestanten waren 26 aanhangers van Bayern. Een on bekende groep supporters van de Westduitse kampioen richtte aan zienlijke schade aan in het voet gangersgebied van de Weense bin nenstad. Met name straatmeubilair als bloembakken moest het ontgel den. De fans van Porto vierden de overwinning zonder tot weder rechtelijke uitbarsitngen te ko men. „Geen Portugees ging over de schreef', constateerde de poli tie. Brazilië wint derde oefenduel HELSINKI (AFP/Reuter) - Brazilië heeft gisteren de derde wedstrijd op het Europese continent gewon nen. In Helsinki werd het 3-2 tegen Finland. Voor 37.000 toeschouwers nam het thuisland na een kwartier de leiding door Hjelm. Brazilië drukte vervolgens het klassever- schil in drie doelpunten uit (Roma- rio, Valdo en Muller) In de voor laatste minuut tekende Ismolius voor het tweede tegendoelpunt van de Finnen. In groep zeven van de voorron den om het Europees kampioen schap voetbal, dat volgend jaar in West-Duitsland wordt gehouden, won Ierland gisteren door treffer van Ronnie Whelan en Tony Gal- vin met 0-2 van Luxemburg. Ier land bezet achter Bulgarije (acht uit vijf) en België (zeven uit vijf) de derde plaats in groep zeven met ze ven punten uit zes duels. Het kampioensteam van DIOK dat gistermiddag op eigen veld het landskampioenschap bij de 'colts' veroverde. (foto Rent nieters) LEIDEN - Voor het eerst in het zes tien-jarig bestaan van de Leidse rugbyclub DIOK zijn de 'colts' landskampioen geworden. Op ei gen veld rekenden de Leidse rug- bytalenten gisteren af met het Bos sche Dukes. De overtuigende 23-12 zege was ruim voldoende voor winst in de nacompetitie die de be slissing in de strijd om de nationale titel moest brengen. In de gewone competitie warep de DIOK-colts (16 tot 18 jaar) gelijk geëindigd met de Dukes en HRC. Ook na het afwerken van een eer ste nacompetitie was er geen dui delijkheid over dè onderlange krachtsverschillen. Die kwamen pas tot uiting in de tweede extra halve competitie waarin de DIOK- VENLO (ANP) - Jan Sörensen (32) speelde gistermiddag tegen PSV een sterke wedstrijd. De weten schap dat Ajax, dat volgens het Franse persbureau AFP in de slag zou zijn met de Engelse internatio nal Ricky Hill (Luton Town), hem goed genoeg had bevonden voor een contract, gaf de doorgaans tra ge Deense spelverdeler van Excel sior vleugels. „Natuurlijk was ik verrast toen Ajax mij maandag benaderde. Het ene moment denk je aan stoppen, het andere moment speel je bij de beste club van Nederland. Want wat PSV hier vanmiddag heeft la ten zien, was bedroevend", zei de routinier. De schijnbaar uitgerangeerde speler haalde fel uit naar Feye- noord, de club waar hij vorig sei zoen mislukte. „In die periode is het verkeerd gegaan. Ik ben zelfs gaan twijfelen aan mijn kwalitei ten. Maar als je jarenlang voldoet bij FC Twente en Club Brugge, hoeft dat eigenlijk niet. Bij Feye- noord kreeg ik een rol als mandek ker. Een langzame speler als ik moet je dat natuurlijk nooit laten doen". VENLO (GPD) - De wrange bijsmaak wegwerken met een goed kampioensfeest. De wens, die PSV-aanvoerder Eric Gerets verleden week uitsprak, ging niet in vervulling. Het kampioenschap, dat door een 3-2-overwinning op Excel sior gestalte kreeg, werd ontsierd door misdragingen van de fans, van wie er uiteindelijk vier werden gearresteerd in verband met openlijke geweldpleging. Met lede ogen moest gastheer VW toezien hoe het in stadion De Koel slachtoffer werd van de pure vernielzucht van Einhovense supporters, die voor enkele tienduizenden guldens schade aanrichtten. t mm- -sr xxi fWmml f h Porto-aanvoerder Joao Pinto ontfermt zich over de Europa Cup die hij uit handen van Uefa-president Goerges (links) heeft ontvangen. Rechts Celso. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19