EG laat agrariër nog in ongewisse Jongeren blijven niet meer hele leven bij één baas FNV wil subsidie voor kinderopvang Geen hoop meer op order Landbouwministers geven de moed op Europa weer in trek bij toeristen uit VS Braks blijft buiten schot bulthuis 'Geld opnemen kost 6 gulden' Japans managementsysteem onder druk door economische problemen «WOENSDAG 27 MEI 1987 PAGINA 7 BRUSSEL - Het ziet er naar uit dat de regeringsleiders van de EG eind juni op hun halfjaarlijkse topconferentie in Brussel de besluiten zullen moeten nemen over de land bouwprijzen. De ministers van landbouw blijken daartoe niet in staat. Zij hebben het overleg over de landbouwprijzen voor 1987/'88 opgeschort tot 15 juni. Dan zullen ook de ministers van financiën meedoen, gelet op de grote bedragen die in het geding zijn. LONDEN (AP) - Europa mag zich deze zomer verheugen in een toe nemende belangstelling van Ame rikaanse toeristen. Verleden jaar lieten vele Amerikanen het afwe ten uit angst voor eventuele ter reuraanslagen; dit jaar zijn zij weer bereid het oude continent met een bezoek te vereren, ondanks de sterk gedaalde koopkracht van de dollar. Maandag ging met Memorial Day de vakantieperiode in de Ver enigde Staten van start; vanuit de toeristenindustrie werd een fikse toename van de belangstelling voor Europese reisdoelen gemeld. Vele Amerikanen hebben het zeke re voor het onzekere genomen en nu alvast een georganiseerde reis naar Europa geboekt om niet later in het seizoen met een nog lagere dollarkoers, en dus met hogere kosten voor hun verblijf in het bui tenland, geconfronteerd te wor den. De Amerikaanse nationale toe ristenindustrie heeft de bui kenne lijk zien aankomen; op grote schaal worden lucratieve reizen naar reis doelen in het binnenland tegen voordeelprijzen aangeboden. De Europese Commissie voor Vreemdelingenverkeer voorspelt dat dit jaar 5,5 miljoen Amerikanen naar Europa zullen reizen. Dat be- tekent pen stijging van tien pro Het overleg zit nog steeds volledig vast op meningsverschillen over de compensatie van valuta-schom melingen voor boeren en de invoe ring van een heffing op alle plantaardige oliën en vetten die in de EG worden geproduceerd of in gevoerd. Over die heffing zal vrij wel zeker pas op de topconferentie door Hans de Bruyn van Brussel een beslissing vallen. Dat is een politiek steeds gevoe liger zaak geworden. Zo'n heffing zou namelijk kunnen leiden tot een handelsoorlog met de Verenigde Staten. Momenteel zijn nog vier EG-landen tegen, waaronder Ne derland, die daarmee een blokke rende minderheid vormen. De Ne derlandse minister Braks zei dat veel druk op hem wordt uitgeoe fend om de heffing toch maar te ac cepteren, waarmee de blokkade zou wegvallen. Maar hij zei dat daar 'geen kans' op is. De andere problemen zouden de landbouwministers medio juni moeten oplossen, maar de kansen daarop zijn niet groot. De grote dwarsligger is West-Duitsland, dat niet alleen de belasting op oliën- en vetten afwijst, maar vooral weigert de voorgestelde monetaire rege ling te aanvaarden. De Duitsers vinden dat hun boe ren teveel worden benadeeld als zij niet volledig schadeloos worden gesteld voor exportschade, die ont staat door waardestijging van de D-mark. De Belgische voorzitter van de EG-landbouwraad De Keersmaeker, zei gisteren „met al le landen een oplossing te kunnen fabriceren, behalve met de Bonds republiek". De Duitse landbouwminister Kiechle heeft al eerder met een ve to over de monetaire voorstellen KLM De KLM heeft over het jaar 1986/ 87 een nettowinst gemaakt van 301 miljoen gulden, dat is 3,5 procent minder dan de 312 miljoen uit het voorgaande boekjaar. De inkom sten namen af van 5,9 miljard tot 5,4 gulden. Vooral de lagere waar de van de dollar drukte de inkom sten in guldens. Toch valt het re sultaat erg mee, dankzij een spec taculaire verbetering in het laatste kwartaal (januari-maart). Een ver lies van 30 miljoen gulden in de eerste drie maanden van 1986 werd omgebogen in een winst van 11 miljoen dit jaar. Verto Het staalkabel- en touwbedrijf Verto heeft in de eerste vier maan den van dit jaar verlies geleden, zo heeft het bestuur 'gisteren in de jaarvergadering bekendgemaakt. Dat kwam door verdere daling van de omzet, die mede als gevolg van veranderingen in de wisselkoersen ontstond, en door verlies op voor raden als gevolg van een prijsda ling van enkele belangrijke grond stoffen. De vooruitzichten op de markt zijn zo onzeker dat het bestuur geen verwachting voor geheel 1987 durft uit te spreken. Wel zegt het er zeker van te zijn dat het resultaat over het hele jaar aanzienlijk ten achter zal blijven bij de winst van 4,9 miljoen gulden over 1986. BP BP Nederland heeft over 1986 een verlies geleden van 34 miljoen gulden na over 1985 een nettowinst te hebben gemaakt van 107 miljoen gulden, zo blijkt uit het jaarverslag. De daling van de prijzen van ruwe olie is daarvan de oorzaak. In Ne derland steeg de vraag naar olie met tien procent en stabiliseerde de vraag naar kolen en LPG zich. De verkoop van benzine had te lij den onder hogere accijnzen, die tot gevolg hadden dat meer automobi listen over de grens gingen tanken. Volkswagen Het Westduitse automobielcon cern Volkswagen heeft in het eer ste kwartaal van dit jaar een resul taat geboekt dat ongeveer overeen komt met dat over dezelfde perio de van vorig jaar. Ook voor de rest van dit jaar is VW optimistisch ge stemd. Dit schrijft het concern in een tussentijds verslag aan de aan deelhouders. Het resultaat van de moedermaatschappij kwam over het eerste kwartaal uit op 127 mil joen mark, een hajf procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. In het hele concern verminderde het resultaat iets, namelijk met 1,2 procent tot 141 miljoen mark. gedreigd vanwege het voorstel om de exportsubsidies voor boeren in landen met een 'sterke' munt (Duitsland, maar ook Nederland) 'af te breken'. Er liggen wel nieuwe voorstellen op tafel die de Duitsers een eind tegemoet komen, maar die gaan volgens minister Braks niet ver genoeg om de tegenstellin gen met de Duitsers te overbrug gen. Door de problemen bij het berei ken van een landbouwakkoord verspeelt de EG dit jaar alleen al vele honderden miljoenen gul dens. De ministers van financiën willen dat de EG fors bezuinigt, vooral op de landbouwuitgaven die jaarlijks zo'n 60 miljard gulden ofwel tweederde van de EG-begro- ting opslokken. Braks is daarom groot voorstander van een bijeen komst met de ministers van finan ciën op 15 juni. „De tegenstellin gen moeten dan maar volledig op tafel komen", aldus de bewinds man gisteren strijdlustig. Maatregelen van EG tegen Japan BRUSSEL (GPD/ANP/AP) - De Europese Gemeenschap heeft be sloten een tegen-offensief te ope nen tegen Japan dat alle aanma ningen tot het corrigeren van het enorme handelsoverschot met Eu ropa tot dusver in de wind heeft ge slagen. Dit overschot beloopt op jaarba sis zo'n 21 miljard dollar. De minis ters van buitenlandse zaken heb ben gisteren besloten om voor een aantal produkten de invoertarie ven te verhogen. Formeel krijgt Japan nog twee weken de tijd om zijn leven te bete ren, tot na de economische top-ont- moeting van de zeven westerse grootmachten te Venetië. Daarna zal de EG aan haar buitengrenzen een drastische tariefverhoging gaan toepassen voor produkten als personal computers, kleuren-tv- toestellen en machinegereed schappen. De maatregel volgt in aansluiting op soortgelijke stappen in de Ver enigde Staten, die ertoe geleid heb ben dat de Japanse export zich nog meer op Europa is gaan toespitsen. De EG-ministers toonden zich gisteren overigens ook ongerust over de handelsmaatregelen die eventueel door de VS zullen wor den genomen. Die zouden kunnen leiden tot een drastische beperking van de invoer uit Europa. De mi nisters zeiden dat de EG op gelijk soortige wijze zal reageren op zul ke eenzijdige beperkingen. VLISSINGEN (ANP) - De Konink lijke maatschappij De Schelde (KMS) in Vlissingen heeft alle hoop laten varen dat de regering alsnog bereid is een aanzienlijk ex portkrediet te verstrekken voor de bouw van twee fregatten voor Pa kistan. Volgens drs A. Smit, voorzitter van de directie, zal de werf de Pa kistaanse order als gevolg van de terughoudendheid van de Neder landse overheid mislopen. Met die order is een bedrag gemoeid van een miljard gulden. De Britse regering van mevrouw Thatcher is inmiddels bereid ge bleken een lening van 360 miljoen pond voor dit project af te staan. De Nederlandse regering wil niet verder gaan dan twintig miljoen. Ook West-Duitsland, waar deelsta ten bereid zijn extra exportkredie ten te verstrekken, is nog in de ra- Smit betreurt het mislopen van de order vooral, omdat Pakistan een absolute voorkeur had uitge sproken voor het fregat-model van De Schelde. Hij verweet de rege ring gebrek aan 'lef. Overigens zei Smit nog meer troeven achter de hand te hebben. Met autoriteiten in Australië zijn al besprekingen ge voerd over een mogelijke order, terwijl ook Nieuw-Zeeland belang stelling zou hebben voor de fregat ten. De Smit zei dat de toekomst van de reparatiewerf Scheldepoort in Vlissingen-Oost, een dochter van KMS, zeer onzeker is vanwege de malaise in de scheepsreparatiesec- tor. De Scheldepoort, waar 350 mensen werken, heeft het afgelo pen jaar aanzienlijke verliezen ge leden. Er zijn om de verliezen te beperken al diverse reorganisaties op de werf doorgevoerd. Een van deze maatregelen die in overleg met de vakorganisaties is uitge voerd, betreft het flexibel laten opereren van het personeel van de werf', in stille tijden worden deze werknemers elders op het bedrijf ingezet. Besprekingen over samen werking met het offshore-bedrijf Heerema, en dan in het bijzonder over het gebruik van de terreinen van de werf aan de rivier de Schel de, zijn op niets uigelopen. Vol gens Smit wordt 1987 een beslis send jaar voor de Scheldepoort- werf. De Schelde haalde vorig jaar een winst van 20,3 miljoen gulden te gen 18,8 miljoen in 1985. De ver wachtingen voor dit jaar zijn on gunstiger, mar de directie ziet de toekomst toch met vertrouwen te gemoet. De KMS heeft de afgelo pen jaren ruim 80 miljoen gulden geïnvesteerd in nieuwe machines en technieken. Volgens De Smit was er door de RSV-affaire een grote achterstand op dit gebied ontstaan. Deze vernieuwingen zul len ook de komende jaren worden voortgezet. DEN HAAG (GPD) - De commissie uit de Tweede Kamer die de verant woordelijkheid voor het ontduiken van de visvangstbeperking heeft on derzocht, laat in haar eindrapport de rol van minister Braks buiten be schouwing. Verschillende commissieleden zijn ervan overtuigd dat Braks op de hoogte was van de ontduiking en deze oogluikend heeft toegelaten. Echt bewijzen kan men dat niet en dus komt deze conclusie niet in het rapport. De commissie heeft gisteren haar eindrapport vastgesteld, dat kort na pinksteren zal worden gepubliceerd. Zij verwijt vooral de ambtenaren van het ministerie van landbouw en visserij laakbaar te hebben gehan deld. De commissie schrijft hun 'een verwijtbaar medeweten en bewust niet loyaal uitvoeren van EG-regelgeving' toe. Het ministerie heeft volgens de commissie de indruk gewekt dat over treding van visvangstverboden door de vingers zouden worden gezien. Juridisch is het ministerie echter niets te verwijten, concluderen de ka merleden in hun rapport. ADVERTENTIE exclusieve interieurs cent in vergelijking met verleden jaar. In kringen van reisbureaus worden zelfs nog hogere verwach tingen uitgesproken en worden percentages van tussen de 15 en 20 procent genoemd. In 1986 daalde het aantal Amer. kaanse bezoekers met een dramati sche 22 procent in vergelijking met het topjaar daarvoor, toen in totaal 6,4 miljoen Amerikanen de grote plas overstaken. Het geringe en thousiasme van verleden jaar werd voornamelijk ingegeven door de angst voor eventuele terreuracties, vooral na de Amerikaanse lucht aanval op Libië. Ook de toename van het aantal terreuracties in 1985 was van doorslaggevende invloed; in dat jaar vonden de aanslagen op de vliegvelden van Rome en We nen plaats, evenals de kaping van het cruiseschip Achille Lauro. Europese reisdoelen als Groot- Brittannië, het Franse platteland, West-Duitsland, de Zwitserse Al pen en Scandinavië zijn verreweg het populairst in de VS, omdat de ze in Amerikaanse ogen het 'vei ligst' zijn. Vooral in Groot-Brittan- nië wordt deze zomer een grote stroom Amerikaanse toeristen ver wacht omdat het pond, in vergelij king met andere Europese mun teenheden, minder schril tegen de dollarkoers afsteekt. ZWOLLE - Het zenuwcentrum van de NS zit in Zwolle. Daar houdt de centrale verkeersleiding toezicht op alle 'treinbewegingen'Ze maakt daarbij gebruik van een nieuw communicatiesysteem, Telerail. Daardoor kan direct contact worden gehouden met de treinen. Het systeem werkt via radiobakens langs het baanvak. <roto anp) De Schelde: door houding overheid UTRECHT (ANP) - De FNV wil zich sterk gaan maken voor meer kinderopvang. Het overheidsbe leid faalt, zo meent de FNV. Mo menteel is er al een tekort aan op vang voor 100.000 kinderen en die behoefte zal in vijfjaar tijd nog ver dubbelen door het verwachte aan bod van vrouwen met kinderen op de arbeidsmarkt, zo blijkt uit een gisteren gepresenteerde brochure van het FNV-Vrouwensecretariaat over verlofregelingen in verband met zwangerschap en kinderop vang. Om het tekort aan kinderopvang - een belangrijke drempel voor vrouwen die (weer) aan aan werk willen - weg te werken, wil de FNV dat er een rijkssubsidieregeling komt voor kinderopvang bij be drijven en instellingen. Uit de FNV-brochure blijkt dat die rege ling de overheid geen cent hoeft te kosten. Daarvoor zouden de 220 miljoen gulden gebruikt kunnen worden die nu toch al bij de belas tingen in de vorm van toeslagen en aftrekposten voor kinderopvang wordt uitgetrokken. Overigens is die stimuleringsregeling uitdruk kelijk bedoeld als overgangsmaat regel om de ergste nood te lenigen. Op langere termijn moeten er col lectieve regelingen komen via de belastingen en (of) de volksverze keringen, aldus de FNV. Verder zullen de FNV-bonden in het arbeidsvoorwaardenbeleid voorstellen doen om in de cao tot collectieve financiering van kinde ropvang te komen. Ook wil de FNV - al dan niet via de cao - on dermeer uitbreiding van het zwan gerschapsverlof van nu 12 naar minstens 14 weken. In betaald ouderschapsverlof - Sterke stijging op Wall Street NEW YORK (ANP/UCN) - De koersen op de effectenbeurs van New York zijn gisteren zeer sterk gestegen. De Dow Jones-index van de dertig industriële aandelen ging omhoog met 54,74 punten tot 2297,94 punten. De stijging is de op twee na grootste in de geschiede nis van de beurs. Het record, dat op 3 april werd gevestigd, bedraagt 69,89 punten. Ondanks de sterke stijging was de omzet met 152,5 miljoen aande len niet echt groot. Afgelopen vrij dag - maandag was de beurs dicht in verband met Memorial Day - be droeg de omzet 135,8 miljoen aan delen. Deskundigen noemden de stij ging een versterkte voortzetting van de gang van zaken aan het eind van vorige week. De opgaande lijn is een gevolg van de koersstijging van de dollar, die in New York ten opzichte van de yen zijn hoogste koers van de laatste vier weken be reikte. Ook de stijging in de obliga- tiehoek en de daling van de grond- stoffenprijzen haalden de aande lenkoersen omhoog. zoals in Zweden waar ouders on derling negen maanden verlof na de geboorte van het kind kunnen verdelen - ziet het FNV-Vrouwen secretariaat niet zo veel. De kosten zijn (330 miljoen) heel hoog. Voor dat geld kan je een riant netwerk van crèches neerzetten. Bovendien hoeven de ouders bij voldoende kinderopvang niet voor langere tijd uit het arbeidsproces te ver dwijnen, aldus het FNV-Vrouwen secretariaat. EMMEN (ANP) - Als iemand geld opneemt kost dat de bank gemid deld zes gulden. Verwerking van de blauwe overboekingsopdracht kost per keer 2,50 gulden, een uit geschreven eurocheque kost ge middeld 3,50 gulden en uitvoering van een incasso-opdracht veertig cent. Dat zei de regionaal directeur noord van de Amrobank, B.R. Kok, gisteren bij de opening van een kantorencomplex in Emmen. Kok wees er wel op dat de kost prijs per betalingshandeling sterk afhankelijk is van de mate waarin de opdracht automatisch kan wor den verwerkt. Per jaar worden in Nederland naar schatting zeven miljard beta lingen gedaan, zo zei Kok. Daarvan gaan er ongeveer 1,5 miljard via fi nanciële instellingen als bank en giro. De bankwereld wijst al geruime tijd op de verliezen die worden ge leden op het betalingsverkeer. Ver schillende banken menen dat er een tarief zou moeten komen van 100 gulden per jaar per rekening. De Verenigde Spaarbank liet on langs weten dat zij met 25 gulden per rekening per jaar uit de kosten zou zijn. De Postbank echter heeft bij de presentatie van haar eerste jaarverslag gezegd niets te willen weten van betalingen voor het be talingsverkeer. ADVERTENTIE FEBDII jft Het gevierde en gevreesde Japanse managementsysteem staat onder druk. Terugvallende economische groei, de dure yen en opkomend individualisme beginnen hun tol te eisen van het systeem dat bestaat bij de gratie van de groepsinspan- ning en sterke sociale controle. Hoewel de meeste bedrijven het systeem zoveel mogelijk intact la ten, is bij andere bedrijven een be gin gemaakt met ingrijpende her vormingen. De gegarandeerde le- door Jim Impoco/AP venslange werkgelegenheid en de automatische jaarlijkse loonsver hoging gingen op de helling. Sommige grote bedrijven heb ben arbeiders overgedaan aan dochterondernemingen en toeleve ringsbedrijven. Andere bedrijven hielden overtollig personeel in dienst, waarmee de Madogiwazoko ontstond, de 'vensterstam'. De ven- sterstam is de groep overbodig per soneel die niets anders te doen heeft dan uit het raam staren. Maar naarmate de winsten meer onder druk komen te staan, begin nen steeds meer bedrijven zich af te vragen hoe lang overbodig per soneel in dienst gehouden moet worden. Sinds februari 1985 is de dollar ten opzichte van de yen 70 procent goedkoper geworden, en daarmee is de export van Japanse produkten naar Amerika sterk af genomen. Afstand Een recent onderzoek door het Sanwa Instituut liet zien dat door de dure yen 900.000 arbeidsplaat sen op de tocht zijn komen te staan. In de zware industrie, zoals kolen, staal en scheepsbouw, zijn ontslagen van tienduizenden werk nemers al een vertrouwd ver schijnsel geworden. Het ministerie van Internationa le Handel concludeerde na een re cent onderzoek dat het systeem van gegarandeerde levenslange werkgelegenheid begint te ver dwijnen. Als gevolg daarvan kan het komen tot 'verminderende be drijfstrouw alsmede verslechtering van de kwaliteit van het werk', al dus het rapport. Terwijl de grote bedrijven de le venslange werkgelegenheid niet meer kunnen betalen, ziet de jonge generatie Japanners ook niet veel meer in het systeem. De Japanse versie van de yuppie heet 'shinjin- „Als hij van de universiteit komt gaat de shinjinrui voorlopig voor een bepaald bedrijf werken, waar bij hij voortdurend blijft letten op de mogelijkheid dat zich iets be ters aandient," schreef de Tokiose historicus Shozaburo Kimura in een vakblad voor de industrie. „In tegenstelling tot zijn ouders, wei gert hij de toegewijde bedrijfsman te worden die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met de zaak bezig is. Hij zorgt ervoor enige afstand te bewaren tussen zichzelf en zijn werk". Wegkopen Steeds meer bedrijven zien iets in dat nieuwe, bijna westerse ar beidsethos van het individu. Van baan veranderen begint iets van de oude schandelijkheid te verliezen. Er worden zelfs topsalarissen be taald aan shinjinrui, om te voorko men dat ze zich laten wegkopen door andere bedrijven. En daar mee komt ook het leeftijd-gebon den salaris van vroeger onder druk te staan. In dagbladen verschijnen perso neelsadvertenties voor kaderper soneel met bepaalde opleidingen. Uitzendbureaus en zelfs headhun ters, bedrijfjes die geschikt perso neel zoeken voor anderen, doen plotseling goede zaken. In het verleden werd kaderpersoneel per definitie door het bedrijf zelf opge leid. Takenori Inoki, hoogleraar ar beidseconomie aan de Hitotsubas- hi Universiteit, zei dat de groeien de economische problemen ook een bedreiging kunnen gaan vor men voor de bedrijfsvakbonden, die de afgunst opwekken van me nig niet-Japans ondernemer. Het harmonie-model begint te kraken. „Toen de economie snel groeide, waren er weinig conflicten tussen werkgevers en werknemers. Maar nu de groei vermindert zul je meer spanningen gaan zien, net als aan het begin van de jaren vijftig toen werknemers en werkgevers voort durend in conflipt waren", zei hij. Ook de investeringen die Japan se bedrijven in het buitenland doen kunnen op den duur leiden tot veranderingen in eigen land. Steeds meer Japanse bedrijven openen vestigingen in het buiten land, omdat produktie in eigen land te duur wordt. „Het is onwaar schijnlijk dat bijvoorbeeld levens lange werkgelegenheid, bedrijfs vakbonden en andere aspecten van het legendarische 'Japanse mana- gement-systeem' internationaal toepasbaar zijn", stelde het rapport van het ministerie van handel. Arbeiders Maar andere aspecten van dat management-systeem moeten be slist bewaard blijven, stelde dat rapport dat verscheen onder de ti tel 'Japan in de Wereldgemeen schap'. Zo vindt de regering dat be drijven zich op hun personeel moe ten blijven richten. „Een blik op de feitelijke management-praktijk in Japan, laat zien dat vaak de perso neelsleden en niet de aandeelhou ders worden behandeld als de eige naren van het bedrijf', aldus het rapport. Volgens Inoki is het echte ge heim van het Japanse manage ment-systeem dat arbeiders beter worden behandeld dan in het wes ten. „Japanners houden het oog gericht op de lange termijn", zei hij. "Zij beoordelen werknemers op hun algemene potentieel voor het bedrijf. De Japanners behande len werknemers als waardevolle reserves". Gregory Clark, hoogleraar inter nationale handel aan de Sophia Universiteit in Tokio, beaamt dat en zegt dat het succes van Japanse vestigingen in het buitenland be wijst dat die aanpak ook in het westen werkt. „Japanse bedrijfs leiders komen binnen en behande len het personeel wat meer als mensen. En werknemers reageren daar in het algemeen beter op dan op een arrogant genie met een uni versitaire graad", zei hij. Clark zei dat de economische achteruitgang en de opmars van de shinjinrui hebben geleid tot veran deringen in het management, maar dat de Japanse bedrijven en hun personeel beslist niet zullen over stappen op het 'hardgekookte ra tionalisme' zoals dat in het wester se bedrijfsleven hoogtij viert.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7