NAVO verhoogt groeinorm niet Slimme campagne levert Kinnock succes op Emotionele confrontatie met Barbie in rechtszaal HEMELVAARTSDAG LEIDERDORP GEOPEND Ondanks zwakke conventionele defensie Kohl nu ook akkoord met Sowjet-plan Gorbatsjov bepleit in Roemenië hervormingen Vechtpartij na belediging van vrouwen Stad in Afghanistan na desertie platgegooid WOENSDAG 27 MEI 1987 PAGINA 5 BRUSSEL - De ministers van defensie van de NAVO vinden dat de conventionele verde- ëni'stTge""enVrg'i'ètëkortën diging van het bondgenootschap moet worden versterkt. Maar veel meer geld dan nu land. komt daar de komende jaren niet voor beschikbaar. Dit ondanks de pleidooien van de ^5', SojJ?etk' NAVO-generaals om extra geld uit te trekken voor het verbeteren van de niet-nucleaire ee* 'bez BONN (AFP) - In de Westduitse re geringscoalitie hebben de CDU van kanselier Helmut Kohl en de FDP van minister van buitenland se zaken Hans-Dietrich Genscher BOEKAREST (Rtr/AFP) - Sowjet- leider Michail Gorbatsjov heeft de Roemenen tijdens zijn driedaags bezoek voorgehouden dat open heid en initiatief essentieel zijn voor de opbouw van een commu nistische samenleving. Gorbatsjov deed dit gisteren in Boekarest tij dens een politieke bijeenkomst van hogere partijleden. De Sowjetleider zei te weten dat de gewone Roemenen lijden onder vele moeilijkheden in hun alle daagse leven, een feit waar de auto riteiten in Boekarest niet vaak in het openbaar voor uit komen. De gemiddelde Roemeen heeft de laagste levensstandaard van Oost- Europa. Veel essentiële levensmid delen als brood en vlees zijn op de bon en de bevolking lijdt onder de het Het Sowjet-persbureau Tass meldde in Moskou dat Gorbatsjov een fabriek heeft verklaard dat hij en president Nicolae Ceausescu tijdens hun ge- De Nederlandse minister Van Ee- vo°rde korte afstand. Eind dit jaar sprekken wederzijdse kritiek heb- kelen zei gisteren in Brussel dat de daar een rapport over worden ben uitgesproken. Volgens Tass zei regering blijft vasthouden aan de ^gebracht, zodat eind 1988 een Gorbatsjov na twee gespreksron- reële groei van de defensie-uitga- besluit genomen kan worden. ven met 2 procent. „En het is al moeilijk genoeg om dat te halen". In een nieuwe 'richtlijn' van de den over economische aangelegen heden tevreden te zijn over de rela ties tussen de twee landen, maar voegde daar aan toe dat er ruimte is voor betere samenwerking tus sen de Sowjet-Unie en zijn Oosteu- ropese bondgenoot. „Ik heb de Roemeense zijde gekritiseerd, ka meraad Ceausescu de Sowjet-zij- de", aldus Gorbatsjov. Hij zei dat economische deskundigen binnen kort zullen gaan werken aan uit breiding van de contacten tussen de twee landen. Gorbatsjov vliegt vandaag naar Oost-Berlijn, waar de top van het Warschau-Pact wordt gehouden, na zijn bezoek aan Roemenië te hebben afgerond met een rondrit door de hoofdstad. Hij is de eerste Sowjet-leider sinds 1976 die een of ficieel bezoek bracht aan Boeka rest. door Hans de Bruijn £££2*2=™ZS}~L 5? jaar vastgelegd, „De realiteit is na- NAVO-ministers wordt het oude uitgangspunt van 3 procent groei per jaar ook voor de komende vijf reikt over aanvaarding geheten dubbele nul-optie. Dat zegt CDU-secretaris Heiner Geiss- ler in een interview in de Süddeut- sche Zeitung van vandaag. De liberale FDP was al eerder voorstander van de door Moskou voorgestelde verwijdering uit Eu ropa van de kernwapens voor de middellange en kortere afstand (van 500 tot 5000 kilometer). Maar Kohls christendemocraten hadden grote bezwaren. Afgelopen week einde werd in regeringskringen echter vernomen dat de kanselier toch akkoord kan gaan met het Sowjet-voorstel. tuurlijk dat veel landen nu al die 3 procent niet eens halen", zei minis ter Van Eekelen. De 3-procents doelstelling wordt echter als een 'uitdaging' beschre ven, niet meer. Dat is duidelijk te gen de zin van de hoge NAVO-mili- tairen. De voorzitter van het Mili tair Comité van de NAVO, de Duit se generaal Wolfgang Altenburger, hield gisteren een pleidooi voor meer geld, maar hij waakte ervoor aan dat pleidooi nieuwe percenta ges te verbinden. „Meer dan nu wordt uitgege ven", zei hij slechts. Volgens Alten burger is verbetering van de Geissler onderstreepte tevens ventionele defensie nog dringen- het be ang van aansluitende onder- der geworden nu mogelijk akkoor- handelmgen over de kernraketten den worden gesloten voor de voor de korte afstand (onder 500 km), de chemische wapens en de conventionele strijdkrachten. wijdering van grote aantallen kern wapens uit Europa. Juist door de aanwezigheid 1 Kohl maakt 4 juni het officiële die kernwapens kon de NAVO tot standpunt van zijn ^egenng over nog toe wat zuiniger doen op con- ventioneel gebied. Ook minister - Van Eekelen erkende dat de NA VO op conventioneel gebied 'nog de dubbele nul-optie bekend. NEW DELHI (DPA) - In het parlement van de Indische staat West-Bengalen zijn af gevaardigden van de Congres- partij en de regerende commu nistische partij afgelopen maandag met elkaar op de vuist gegaan. Het Indische dag blad Times omschreef het als een vechtpartij die zijn weerga niet kende in de van handtaste lijkheden vergeven geschiede nis van dit parlement. Het begon allemaal met Con grespartij-man S. Pandey die tijdens een debat over de be groting de vrouwelijke commu nistische partijleden uitmaakte voor hoeren. De in sari's gehul de vrouwen renden daarop - zo snel als zij konden in deze nau we kleding - naar de voorzitter en eisten een formele veront schuldiging. Wat erger was: 'e'en van de vrouwen trok woe dend een sandaal uit en wees daarmee op de zondebok, wat voor Indiërs een grove beledi ging is. Pandey trok daarop ook zijn schoen uit en maakte hetzelfde onbeschofte gebaar. De zitting werd driemaal ge schorst om Pandey gelegen heid te geven zijn verontschul digingen aan te bieden, maar dat vertikte hij. De fraktievoor- zitters namen het niet dat het debat niet kon worden voortge zet en gingen samen naar het kantoor van de kamervoorzit ter, waar de discussie echter pas goed uit de hand begon te lopen: twee vechtersbazen scheurden de beenbedekking van andere afgevaardigden he lemaal aan stukken. Uiteindelijk werd Pandey voor de rest van de zitting uit het parlement verbannen. De Duitse voorzitter van het Mi litair Comité, waarin alle nationale bevelhebbers zitting hebben, maakte zich vooral zorgen over het vermogen van de NAVO-strijd- krachten om de strijd lang vol te houden. Tekorten aan munitie, re serve-troepen en een te gering ge bruik van moderne technieken tas ten dat 'uithoudingsvermogen' aan. De NAVO zal een officieel stand- Barbie. alia-> Altmann. punt over de dubbele nul-optie (het verwijderen uit Europa van zo- wel de korte als de middellange af stand sraketten) innemen in de ver gadering van ministers van buiten- minachting. Getuige Lucien Mar- gaine - wiens relaas gisteren door het hof al was aangehoord - roept met heze stem uit: „Ik wil hem in de ogen zien" en komt dan tot de zou doen, omdat hij Boliviaans conclusie: „Ja, dat is hem en ik z LYON (GPD) - Klaus Barbie ver scheen gisteren weer in de recht zaal. Al de derde procesdag had staatsburger zou zijn en door de het alleen al aan die verkrampte Franse autoriteiten „gekidnapt" glimlach, die eenvoudig niet nor- was. En toch was gisteravond, een landse zaken in Reykjavik, op 11 kwartier voor het eind van de pro- en 12 juni. Ook generaal Altenbur- cesdag, de slager van Lyon in de ger liet blijken zo'n nuloptie te aan- rechtzaal terug. Langzaam schoof vaarden. maal meer is. Nee, zo'n soort glim lach heb je op de hele wereld nog nooit eerder gezien". Barbie maakt van een moment zijn zieke hoofd achter het schot van stilte gebruik om te beginnen "Dp Vprpnitrdp «totpn hphhpn omhoog dat de beklaagdenbank met het voorlezen van een verkla- - - van een trapje scheidt. De handen ring: „Ik ben hier illegaal in deze s het vertrouwen gegeven dat zij er voor kunnen zorgen te voorko men dat het Westeuropees-grond- gebied na het verwijderen van de raketten kwetsbaar wordt", aldus de generaal. De NAVO moet dan wel beschikken nieuwe wapens systemen, zoals vliegtuigen, kruis raketten (op schepen en vliegtui gen) en speciale raketten. De ministers zijn het ook eens over een tijdschema voor de ont wikkeling van een nieuw verdedi gingssysteem tegen kernraketten gebonden, het meer dan 70 jaar c de lijf behangen met het net iets te zaal, als gevolg van een ontvoering dat zij de nazi-beul alsnog recht de ogen konden zien, eenvoudig- ONTSLAGEN - Bij de Sowjet-poli- tie zijn de afgelopen vijf jaar 10.000 agenten ontslagen wegens overtre dingen, zoals het aannemen van steekpenningen, zo verklaarde het hoofd van de personeelsafdeling waren gemarteld, van het Sowjet-ministerie van bin- nenlandse zaken, generaal Anatoli Anikijev. grote nette pak dat zijn dochter relaas en zegt dat de beklaagde hem voor de gelegenheid had toe- geen toestemming heeft gekregen gestuurd. om vooraf de opgestelde verkla ring voor te lezen. Maar Barbie De gedwongen verschijning van gaat 'onverdroten' door: „Ik ben Barbie was nodig geworden, nadat hier in de zaal omdat ik daartoe ge- vijf getuigen door de verdedigers dwongen ben, maar ik ben juri- van Barbie's slachtoffers aan het disch afwezig. Ik zal dan ook op proces waren toegevoegd. Deze geen enkele vraag antwoord ge- vijf waren niet, zoals de anderen, ven". indertijd al met Barbie in zijn cel in „Wilt u ook de vragen van de pre- de gevangenis van Lyon gecon- sident van het hof niet beantwoor- fronteerd. Maar om hun woorden den?", vraagt Cerdini met enig on- kracht bij te zetten, was het nodig geloof in zijn stem, want de presi dent is een voorbeeld van keurig heid. „Nein, ich sage nichts", rakteristiek is als zijn blik-ogen e De confrontatie aan het eind van zijn glimlach. Als getuige Margaine naar zijn plaats teruggaat, na een welgeplaatste opmerking van min- Gorbartsjov opmerkingen over het belang vari meer openheid in de samenleving volgden op een toespraak van Ceausescu. De Roe meense leider was vol lof over het Roemeense beleid en werd zo nu en dan onderbroken door luid ap plaus van het geselecteerde pu bliek in de zaal. Dit publiek tracht te Gorbatsjov op dezelfde wijze en kele malen te vleien, maar de par tijleider gaf de aanwezigen beleefd te verstaan dat zij weer konden gaan zitten, zodat hij met zijn rede kon doorgaan. Hierdoor werd net verschil in op treden van de twee leiders nog maals in de schijnwerpers gezet. Ceausescu heeft herhaaldelijk te kennen gegeven niets te voelen voor openheid en economische hervormingen, zoals Gorbatsjov die voorstaat. De Roemeense lei der heeft in het Kremlin in het verleden irritatie gewekt met zijn afwijkende ideeën over buiten landse politiek, maar daarover liet Gorbatsjov zich tijdens zijn bezoek niet direct uit. „Essentieel in democratisering is open en uitgebreide informatie. Als wij bepaalde zaken mooier doen voorkomen dan zy zijn, wor den zij slechter en slechter. Een halve waarheid is erger dan een leugen. Openheid en eerlijkheid zijn naar onze mening de sleutel om onze taken te volbrengen", al dus Gorbatsjov. Pikant detail in de redevoering van Gorbatsjov was zijn kritiek op bestuurlijke kaders die overeind blijven door nepotisme en onder linge verrijking. De Russische voorman bepleitte het vertrek van dergelijke leidinggevenden. Vol gens deskundigen kan hij hiermee ook Ceausescu op het oog gehad hebben. De Roemeense leider heeft enkele familieleden op be langrijke posten ondergebracht. Zijn vrouw Elena wordt be schouwd als de Nummer Twee van het land. ISLAMABAD (AP) - Russische Afghaanse gevechtsvliegtuigen en artillerie hebben de provincie- De guerrillabeweging Hezb-i-is- lami, een van de zeven grootste re bellengroepen, zei dat Rahmatoel- hoofdstad Baghlan in het noord- lah van 1980 tot 1982 guerrillacom- westen van Afghanistan in puin schoten na massale deserties van in die stad gelegerde regeringssol daten. Dat hebben westerse diplo maten gisteren in Pakistan gezegd. Er werd ook melding gemaakt van zware gevechten bij de stad mandant was geweest, onder de naam Basheer. Hij zou zijn overge lopen om het regeringsleger te in filtreren. Hij zou als officier uitge breid voor de rebellen hebben ge spioneerd. Terwijl in de stad Kandahar felle het straatgevechten zouden worden land. Bewoners van die stad had- geleverd, maakten bewoners mel den gemeld dat zij Cubaanse mili- ding van Cubaanse troepen die tairen hadden gezien, aldus de di- zouden zijn gestationeerd op het plomaten. vliegveld van de stad. Sinds de in vasie van Sowjet-troepen in de cember 1979 is vele keren melding gemaakt van de aanwezigheid van Cubaanse en Oosteuropese troe- De stad Baghlan zou bij de zware bombardementen van de afgelo pen maand vrijwel volledig zijn verwoest. Op 30 april zouden 500 pen, maar bewijzen daarvoor zijn tot 800 Afghaanse soldaten zijn overgelopen naar de rebellen die vechten tegen de regering. De be richten van de diplomaten kwa men overeen met beweringen van guerrillaleiders die zeiden dat de massale desertie zou zijn geleid door een zekere legerkapitein Rah- matoellah. Hij zou drie tanks, een jeep, 1.200 geweren en grote muni- tievoorraden aan de rebellen heb ben gegeven. nooit naar buiten gekomen. Intussen zeggen de officiële Af ghaanse media dat de rebellen op 18 mei een moskee in Kandahar hebben aangevallen en de gebeds leider tijdens het gebed hebben vermoord. In Kaboel zouden maandag tienduizenden mensen tegen die moord hebben gedemon streerd. Van de kant van de rebel len is niets over die aanval gezegd. ADVERTENTIE achting, krijgt hij applaus uit de zaal. President Cerdini protesteert zonder overtuiging. Getuige Mario Blardone - ook gisteren al gehoord - herkent op zijn beurt officieel de beul die hem na onbeschrijflijke folteringen naar Dachau doorzond. Blardone barst na de herkenning los in een niet meer helemaal verstaanbaar gebrul, dat door de president wordt afgebroken. Inderdaad blijft Barbie onder de ze voor hem ongetwijfeld pijnlijke uoo momenten trouw aan zijn eenmaal President Cerdini stopt het ingenomen standpunt. Iedere keer als de president hem vraagt of hij op de beschuldigingen van de ge tuigen iets op te merken heeft, mompelt hij met een stem die van ver komt: ,,'Ich sagen nichts, ich habe nichts zu sagen". Zelfs nadat een van de getuigen na de confron tatie razend uitroept: „Sinds dit ventje niet meer in zijn stoere SS- harnis gestoken is, blijkt er niets anders van hem over te zijn dan een gemene lafaard", blijft Barbie onvervroren en slaagt hij er zelfs in zijn eeuwige glimlach - „die nie mand ter wereld nog ooit zo had gezien" - glad te strijken. Vandaag komen getuigen aan het woord die verwikkeld waren in het transport van 40 joodse kinde ren uit een kindertehuis in Izieu. Geen van hen kwam uit de concen tratiekampen terug. Op donderdag 28 mei a.s. is uitsluitend onze vestiging in van 10.00 tot 17.00 uur Keuze uit meer dan 100 slaapkamers, kompleet met bedmode, accessoires en alle bedsystemen. L ~A AP K~A M T~RS Winkelcentrum Winkelhof - Leiderdorp 150 meter vanaf 't Meubelplein. Dormaël. Voor T slapen gaan. Buitenland kort Geblust Tienduizenden brandweerlieden hebben, mede door de natuur een handje te helpen, de grootste bos brand in China sinds mensenheu genis weten te bedwingen na een verwoede strijd van bijna drie we ken. De brand werd geblust met kunstmatige regen die door artille- riegeschut en vliegtuigen werd verspreid. Ruim 3.000 granaten met zilveijodide werden afgescho ten en in -de lucht werd droog ijs gesproeid om regen te maken. Aanval Meer dan drieduizend militairen van het Srilankaanse leger hebben de aanval ingezet op de opstandige Tamils die het schiereiland Jaffna in het noorden van het land in hun macht hebben. De militairen zou den een aantal strategische plaat sen hebben veroverd. Het offensief werd voorafgegaan door een waar schuwing aan de burgers waarin hen werd meegedeeld dat zij twee uur de tijd kregen om zich in vei ligheid te stellen. LONDEN - De beschuldigingen over en weer worden feller, de En gelse verkiezingscampagne draait nu op volle toeren. De politieke kopstukken reizen stad en land af, hun boodschappen telkens weer vol verwijten en beloften. Afgaande op de laatste vijf opi niepeilingen liggen de conservatie ven nog steeds voor op Labour en blijft de Alliantie van Liberalen en door Haye Thomas Sociaaldemocraten duidelijk ach ter in haar streven naar een massa le doorbraak in de gunst van de kiezers. Tevredenheid heerst er eigenlijk alleen in het kamp van de socialis ten, die wel degelijk een flink stuk van hun aanvankelijk zo hopeloos lijkende achterstand op de conser vatieven hebben weggewerkt. Dit succes wordt vooral toege schreven aan Labours nieuwe zorgvuldig uitgestippelde verkie zingsstrategie. Deze is er helemaal op gericht om partijleider Neil Kin nock landelijk te presenteren als een bekwame, slagvaardige en vooral charismatische leider, die heel goed weet waar hij voor staat en ook mans genoeg is om de meest notoire lastpakken binnen zijn partij onder de duim te hou den. Daarom is onder meer de veel ge roemde filmregisseur Hugh Hud son van de bekroonde Chariots of Fire aangetrokken om een filmpor tret van aanvoerder Neil te maken, dat in Labours partijpolitieke zendtijd op de televisie aan de na tie werd getoond. Als eerbetoon aan de man die Labour uit het slop moet halen. Dus veel oude romantiek en sen timenten uit het arme industriële Wales van vroeger, waar Kinnock geboren en getogen is en ook veel gevoelige plaatjes vooral van Kin nock arm in arm met zijn weder helft Glenys, turend in de verte naar het fraaie avondrood. Wat een verschil met vier jaar ge leden toen Kinnocks trouwe vriend en toeverlaat Michael Foot op de leidersstoel zat. Hij ging toen hopeloos onderuit in een verkie zingscampagne, die zo slecht geor ganiseerd was, dat hij bij herhaling kostbare tijd verspeelde in kiesdis tricten waar onder alle omstandig heden conservatief gestemd wordt. Eens maar nooit weer, werd er gezegd in het Labourkamp, na een van de zwaarste verkiezingsneder lagen uit het bestaan van de partij. En Neil Kinnock heeft als opvolger van Michael Foot er altijd op toege zien dat deze opmerking ter harte is genomen. De Labourcampagne 1987 is grondig voorbereid en geheel afge stemd op zijn mogelijkheden en wensen. Neil Kinnock heeft bij voorbeeld een diepgewortelde af keer van het Londense perscorps, voor zover dat in dienst is van de voornamelijk rechtse kranten. Om dat korps zoveel mogelijk op afstand te houden is bepaald dat hij deze weken voornamelijk door het land zal reizen en de dagelijkse Londense persconferenties over laat aan zijn naaste medewerkers. Zorgzaam Het gevolg daarvan is tot nu toe veel Kinnock op de televisie, radio en foto's en opvallend weinig over Labours verkiezingsmanifest, dat toch verschillende omstreden pun ten bevat. In het bijzonder dat van de nucleaire ontwapening als La bour aan de macht komt. In de eer ste week is Labour daar heel goed mee weg gekomen. Door Kinnock uit te dragen als de aardige en vooral zorgzame poli ticus, is de partij erin geslaagd het persoonlijkheidselement in de campagne naar voren te halen. La bour hoopt daar wel bij te varen. Vooral nu mevrouw Thatcher veel meer dan bij vorige gelegenheden, als autoritair, eigenwijs, bazig en zelfs arrogant wordt afgeschilderd. Deze voelt de bui wel hangen en heeft het populariteitsoffensief van Neil Kinnock op niveau gepareerd met een filmpje van 'Mrs. T Super star', waarvoor de muziek speciaal is geschreven door niemand min Labour-leider Kinnock, rechts, zingt uit volle borst mee met een koor tijdens zijn verkiezingscampagne. (foto ap> der dan Andrew Lloyd Webber. De ietwat Latijns aandoende composi ties van Andrew Lloyd Webber (Evita en het Spook van de Opera) moeten als het grote lokkertje fun geren voor een bonte verzameling van Margaret Thatchers beste tele visiehits. Zoals een tankrit in West-Duits- land, een wandeling met de hond op het strand van Cornwall, een be zoek aan een flat in Moskou, ont moetingen met president Reagan, Michael Gorbatsjov, scholieren, bouwvakkers, sjeiks, soldaten of opnamen van gewoon thuis met haar eigen Denis. In tegenstelling tot Neil Kinnock schuwt Margaret Thatcher de da gelijkse Londense verkiezings persconferentie niet. Integendeel. Zij speelt er zelfs een dominerende rol telkens weer in het kleine con ferentiezaaltje van het conservatie ve hoofdkwartier. Zij probeert nu met dagelijkse thema's, zoals de economie, de huisvesting en natuurlijk het de fensiebeleid, tegenstander Neil Kinnock uit zijn campagne-tent te lokken en het ziet er naar uit dat dit via de defensiepolitiek als de zwak ke schakel in Labours verkiezings manifest, eindelijk begint te luk ken. Neil Kinnock zal dan ook wel vreselijk spijt hebben van zijn los se opmerkingen over het organise ren van een guerrilla- en verzetsbe weging in Engeland, als na het ver wijderen van de nucleaire afschrik king de Russen zouden overwegen om binnen te vallen. "Zo'n tevoren georganiseerde verzetsbeweging zal de mogelijk heid van een Russische invasie uit sluiten", sprak de Labour-leider tot niet gering plezier in het kamp van zijn politieke tegenstanders. Zij vermengden het hoongelach met schampere opmerkingen over 'Dad's army' en man-tegen-man gevechten met Russen in de stra ten van Londen. Als het begin van wat wellicht kan uitgroeien tot het eerste grote politieke debat van de ze verkiezingsstrijd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5