Patiënten: geen actie specialist Apothekers: faillissementen door plannen Dees Kamer: commercie blijven weren bij bloedvoorziening Gifgolven doen vraag naar volkstuin dalen Rechtbanken kunnen stortvloed kort gedingen door asielprocedure niet aan PvdA: wet maken voor pensioen NSB-weduwe Surinaamse bonden woedend over stort chemisch afval WOENSDAG 27 MEI 1987 PJk'k'Hil'.UI'i PAGINA 3 Kort geding over zondagsdiensten UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - De gezamenlijke patiën tenverenigingen hebben gisteren in kort geding geëist dat de specialisten hun acties van volgende week afblazen. Het Landelijk Patiënten/Consumenten Platform vroeg gis teren de Utrechtse rechtbank de LSV te verplichten om de specialisten op te roepen gewoon hun werk te doen. De ambtenarenbond AbvaKabo heeft zijn leden in de zieken huizen opgeroepen geen medewerking te verlenen aan de acties. In de dagvaarding zegt het plat form dat de geplande zondagsdien sten niet alleen voor honderddui zenden patiënten ongemak zullen opleveren, maar ook direct de me dische zorg bedreigen. Het risico bestaat dat mensen afzien van een noodzakelijk of gewenst bezoek aan de specialist, omdat ze weten dat de specialisten niet de gebrui kelijke zorg geven. Ook kan ver keerd worden ingeschat of er al dan niet sprake is van een spoedge val. Volgens het platform kan de LSV-actie daardoor voor sommige patiënten ernstige en mogelijk fa tale gevolgen hebben. Bovendien is de actie volgens het platform voorbarig omdat de wet nog voorziet in het inschake len van een adviescommissie over de voorgenomen verlaging van het norminkomen met 30 mille tot ruim 148.000 gulden. Als minister De Koning (sociale zaken) daarna- een definitief besluit neemt, kan de LSV zonodig nog een beroep doen op de rechter. Het platform voert tenslotte aan dat de actie in strijd is met de wet telijke plicht de 'gebruikelijke' zorg te verstrekken aan zieken fondsverzekerden, met de overeen komsten tussen specialisten en zie kenfondsen en met de overeen komsten die ze met het ziekenhuis waarin ze werken hebben gesloten. De ambtenarenvakbond Abva Kabo zal zijn leden in de zieken huizen afraden om mee te werken aan de acties van de specialisten. Vorig jaar voerden de specialisten ALMERE (ANP) - De vraag naar volkstuintjes is vrij plotseling ge stagneerd. Vermoedelijk spelen de vele berichten over gif in de grond onder volkstuinen daarin een be langrijk rol, zei de directeur open luchtrecreatie van Landbouw en Visserij Van den Hende vandaag bij de opening van een permanente expositie over de teelt van groente, kruiden, fruit en siergewassen op het buitencentrum De Kemphaan in Almere. ADVERTENTIE DE NIEUWE STIJL VANLEOLUX Zjtideeën met eigen karakter bij Baalbergen 21 Katwijk UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - D,e rechtbanken in de grote steden kampen sinds de invoering vorige maand van de versnelde procedure voor asielaanvragen met een enor me toevloed aan kort gedingen van vreemdelingen die Nederland moeten verlaten. "Er zijn bij ons al tientallen van dit soort zaken aan gemeld. Als het zo doorgaat loopt het hier volkomen vast. Ik kan toch moeilijk alle beschikbare tijd voor vluchtelingenzaken reserve ren", aldus gisteren vice-president Schuman van de Utrechtse recht bank na zo'n kort geding. Zijn Amsterdamse collega Gisolf bevestigde desgevraagd dat een deel van het gerechtelijk systeem dreigt te bezwijken onder de vreemdelingenzaken: "Ik moet over een week al kort geding-zittin gen gaan beleggen voor in oktober. Juist bij het kort geding is dat na tuurlijk zeer te betreuren, omdat het wezen van het kort geding is dat een geschil juist snel behan deld kan worden. Daaraan dankt het kort geding ook zijn populari teit". Heel dringende zaken zien de rechtbanken in Amsterdam en Utrecht nog kans te behandelen op korte termijn. Voor andere, even eens spoedeisende zaken geldt in middels een wachttijd van maxi maal drie maanden. Volgens Gisolf en de vice-president van de Haagse rechtbank Offers, zijn de proble men het gevolg van de nieuwe, snelle afhandeling van asielverzoe ken. Die konden vroeger maanden op afhandeling van hun verzoek wachten, nu moet dat veel sneller. Als Justitie na een kort gesprek met de vluchteling vindt dat een asielverzoek niet terecht is, krijgt de betrokkene dat direct te horen. Meestal moet hij ons land dan binnen een week verlaten en mag hij niet blijven wachten op een eventuele herziening door het mi nisterie. De kort gedingen hebben tot doel om die zogenoemde 'schorsende werking' wel te krij gen, zodat de vreemdeling in Ne derland mag blijven tot na de be handeling van zijn herzieningsver zoek. Door de versnelde procedure ko men de asielzoekers veel sneller bij de rechter terecht. Bovendien be tekent de grotere haast van Justitie dat iedere geweigerde asielvrager die enig uitstel wil vanzelf zijn toe vlucht neemt tot een kort geding. "Je verplicht mensen in die situa tie eigenlijk een kort geding aan te spannen. Daardoor is er, bovenop de normale voorraad uitzettingsza ken, een nieuwe stroom zaken op gang gekomen", aldus Gisolf. De vereniging Vluchtelingen- Werk vindt dat de versnelde proce dure in zoverre averechts werkt dat de druk op de rechters is toege nomen. Advocaten hebben vol gens een woordvoerder te weinig tijd om een zorgvuldige afweging te maken over de kansen van een vreemdeling in kort geding. Daar door zijn zij geneigd hoe dan ook 'voor alle zekerheid' zo'n geding aan te spannen. Dat betekent dat de raadslieden nu ook veel kanslo ze zaken bij de rechter aanbrengen, om te voorkomen dat de betrokke ne het land al uit is voordat hij de kans heeft gekregen zich te verwe- extra ruimte en mankracht over de brug komen om aan de overbelas ting van de rechtbanken een eind te maken. "Juist omdat de recher- lijke macht alle herzieningsverzoe ken niet aankan en de procedures daardoor zolang duren, is die schorsende werking zo belangrijk geworden. Nu lopen op hun beurt de korte gedingen over de schor sende werking weer vast. Het ge rechtelijk apparaat vertoont duide lijk doorzakkingsverschijnselen", aldus Gisolf. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie is staats secretaris Korte-Van Hemel al met de rechtbankpresidenten in ge sprek over een mogelijke oplos sing van de file-problemen. Eerder zegde justitie toe de rechterlijke macht te zullen versterken, hetzij met ondersteunend personeel, het zij met nieuwe rechters. De staats secretaris zelf wees er gisteren in de Kamer op dat de uitvoering van de versnelde asielprocedure nog vóór de zomer aan een nabeschou wing zal worden onderworpen. gedurende één dag zo'n zondags dienst-actie en volgens bondsbe- stuurder Wirtz moesten verpleeg kundigen en ander ziekenhuisper soneel toen vaak opdraaien voor het extra werk, zoals afspraken verzetten en telefoontjes opvan gen. Bovendien wijzigden sommi ge ziekenhuisdirecties op korte ter mijn de dienstroosters. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) heeft gisteren de model- overeenkomst voor specialisten en ziekenfondsen goedgekeurd. De Ziekenfondsraad had vorige week het modelcontract al vastgesteld, nu specialisten en ziekenfondsen daar op eigen houtje niet in slaag den. De bedoeling van het contract is te voorkomen dat ziekenfonds verzekerden na 1 juli zelf de reke ning van de specialisten moeten betalen en declareren bij hun zie kenfonds. Deze zaak staat overi gens verder los van de komende acties. De LSV stemde tijdens de verga dering van de Ziekenfondsraad overigens tegen omdat naar haar mening het modelcontract het con flict met de ziekenfondsen niet op lost. De Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ) heeft zijn leden aangeraden de model overeenkomst te tekenen. Als er voor 1 juli geen nieuwe overeen komst tussen ziekenfondsen en specialisten is, worden de zieken fondsverzekerden vanaf die datum met de rekening voor specialisti sche verrichtingen geconfron teerd. ROTTERDAM (GPD) - Een felle, uitslaande brand heeft het Rotterdamse zwembad West in een uur tijd volledig verwoest. De schade aan het pas gerenoveerde zwembad, dat waarschijnlijk niet zal worden her bouwd, bedraagt 15 miljoen gulden. Bij de brand, die delen van Rotterdam en Schiedam gistermiddag rond het middaguur in zwarte wolken hulde, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand is ver moedelijk veroorzaakt door dakbedekkers die juist de laatste hand legden aan werkzaamheden op het dak van het zwembad. Aanvankelijk liet de situatie zich in het enige 50 me ter-bad van Rotterdam zich ernstig aanzien. De Rot terdamse brandweer had dan ook groot alarm gege ven en was met groot materieel uitgerukt, maar kon tegen de vuurzee niets beainnen. Op het moment van de brand waren er zo'n 80 bezoekers in het zwembad, van wie 60 schoolkinderen. Door de enorme rookont wikkeling en de explosies die gepaard gingen met de brand, naar later bleek van de butaanflessen van de dakbedekkers, ontstond onder de schoolkinderen enige paniek. Gillend renden ze naar buiten, sommigen met alleen de zwembroek aan. Buiten werden ze opgevan gen en naar de kantine van het tegenover gelegen Sparta-honkbalveld gebracht. Later werden ze met po- litie-busjes naar hun school gereden. De brand zorgde voor een enorme verkeerschaos. In verband met het ontploffingsgevaar zette de Rotter damse politie de wijde omgeving af en werd ook het treinverkeer tussen Rotterdam en Schiedam tijdelijk stilgelegd. De vrees dat mogelijk het gevaarlijke chloorgas was vrijgekomen, bleek ongegrond. Het zwembad was verzekerd tegen brandschade, (foto anp» Volgens Van den Hende zijn ver halen dat het eten van zelfgeteelde produkten niet gezond is, onzin. "Volkstuinieren hoeft geen onge zonde bezigheid te zijn, als het maar verantwoord en op goede gronden wordt gedaan", zo zei hij. Gebleken is dat de volkstuinders het gemis aan structurele informa tie als een probleem zien. Bij ram pen zoals vorig jaar in Tsjernobyl wordt de gegeven informatie als te algemeen of te specifiek beroeps matig ervaren. De Kemphaan moet in die be hoefte voorzien. Volkstuinders kunnen daar terecht voor alle mo gelijke vragen. Mogelijk is er ook plaats voor inmiddels zeldzame soorten en rassen groente- en sier gewassen. Daardoor zou het cen trum ook een genenbankfunctie kunnen vervullen. Van den Hende ziet verder mogelijkheden op het gebied van onderwijs. Beroep ingetrokken UTRECHT (GPD) - Het Utrechtse statenlid voor PSP/CPN Brander- horst heeft zijn hoger beroep in het kort geding tegen kardinaal Simo- nis ingetrokken. Hij en zijn advo caat geen mogelijkheid zien om in deze zaak samen te werken met de advocaat van het COC. Het kort geding tegen Simonis dat door hem was aangespannen wegens discriminerende uitlatin gen ten opzichte van homoseksue len, werd verloren. Voor het hoger beroep wilde het Utrechtse staten lid de krachten bundelen om kos ten en energie te sparen. DEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van de Tweede Ka mer, onder aanvoering van CDA en PvdA, vindt commercie bij de bloedvoorziening uit den boze. Zelfvoorziening via vrijwillige do naties blijft het uitgangspunt en import van bloed uit het buiten land moet beperkt blijven tot noodgevallen, zo betoogden de ka merleden Oomen (CDA) en Haas (PvdA) gisteren bij de behandeling van het wetsvoorstel over bloed transfusies van staatssecretaris Dees (volksgezondheid). De twee grootste fracties wensen hoe dan ook de import van bloed- produkten te beperken. De minis ter van WVC bepaalt de jaarlijks maximaal te importeren hoeveel heid. Oomen en Haas willen een in voervergunning alleen voor pro dukten waaraan een tekort bestaat of die nog niet in Nederland zelf worden gemaakt. Beide partijen zetten zich tegen het voornemen van Dees om in de nieuwe wet het beginsel van zelf voorziening wat af te zwakken. Hij wil de mogelijkheid scheppen om te blijven importeren, ook al zou in Nederland hetzelfde produkt wor den gemaakt. Het openen van de grenzen voor buitenlandse com merciële produkten is voor Oomen en Haas een huiveringwekkend beeld. Zeker gelet op de aids-pro- blematiek. De kans dat geïmpor teerd bloed geïnfecteerd is, is niet altijd denkbeeldig. VVD-woordvoerder Franssen kon zich vinden in het beginsel dat voor bloedprodukten die kort houdbaar zijn (vers bloed zelf) dient vastgehouden aan het uit gangspunt zelfvoorziening, maar voor langer houdbare produkten ziet hij geen enkele reden import te verbieden. Sterker nog: "Wanneer voor houdbare produkten geen im port mogelijk is bestaat er voor de industrie minder gelegenheid en aanleiding nieuwe technologieën en produktiemethoden in Neder land te introduceren" en "concur rentie tegen het buitenland dwingt tot leveren van topkwaliteit". De gehele Kamer bleek het eens met de kabinetsopvatting dat er geen sprake kan zijn van betaalde donors en dat menselijk bloed en bloedprodukten alleen mogen DEN HAAG (ANP) - De gemiddel de apotheek zal door de nieuwe ta rievenstructuur zo'n 171.500 gul den per jaar minder gaan opleve ren. Als de staatssecretarissen Dees (volksgezondheid) en Even huis (economische zaken) de nieu we structuur per 1 juli inoveren, gaan zeker 70 van de 1300 apothe kers failliet en moeten ruim 1100 apotheken personeel ontslaan. Bo vendien zal door het vervallen van de inschrijving op naam van zie kenfondsverzekerden medicatie bewaking niet goed meer mogelijk zijn, waardoor het aantal doden door verkeerd medicijngebruik (nu 600 per jaar) zal stijgen. Met die dramatische voorspellin gen kwam gisteren voorzitter Cox van de apothekersorganisatie KNMP. Volgende week dient in Den Haag een kort geding van de KNMP tegen de staat. Volgens Cox leveren de plannen van Dees 218 miljoen gulden op, terwijl de be windsman maar 70 miljoen per jaar wil besparen. Die onbedoeld hoge opbrengst komt volgens de KNMP door het gebruik van verouderde cijfers. De KNMP zal nieuwe cij fers aan Dees voorleggen in de hoop dat hij zijn plannen wijzigt en het kort geding kan worden afge blazen. Dees wil het abonnementssys teem afschaffen (een vaste vergoe ding per ingeschreven zieken fondsverzekerde). Behalve de in koopprijs van de geneesmiddelen zouden de apothekers een toeslag krijgen van 8,50 gulden p'er voorge schreven medicijn - ongeacht de hoeveelheid - voor ziekenfondspa tiënten èn particulier verzekerden. Volgens de KNMP is die toeslag veel te laag omdat het bedrag voor ziekenfondspatiënten nu al uit komt op 11,50 per voorschrift en voor particuliere patiënten op 13,50. Cox vreest dat vooral particulie re patiënten hun arts gaan vragen zoveel mogelijk medicijnen tege lijk voor te schrijven, zodat ze maar één keer de vergoeding per voor schrift hoeven te betalen. Over het nut van het abonnementssysteem met inschrijving van verzekerden bij een vaste apotheek zei Cox dat elke apotheker gemiddeld twee keer per week (samen 600.000 keer per jaar) fouten uit recepten haalt. In een op de vijf gevallen zijn daar bij verschillende artsen betrokken. Zo kan het voorkomen dat huisarts en specialist medicijnen voor schrijven die elkaar negatief beïn vloeden of juist hetzelfde middel, waardoor de patiënt een te hoge dosis krijgt. Schade Ondanks deze controle komen jaarlijks 10.000 patiënten in het zie kenhuis in verband met verkeerd geneesmiddelengebruik, voor 600 van hen met fatale afloop. De eco nomische schade bedraagt naar schatting 500 miljoen per jaar. Vol gens de KNMP zullen deze ciifers DEN HAAG (GPD) - De PvdA- fractie zal toch een wetsontwerp indienen om de NSB-weduwe Rost van Tonningen haar pensioen te ontnemen. Hoeewei vaststaat dat de benodigde tweederde meerder heid in de Tweede Kamer daarvoor ontbreekt, vindt de PvdA de kwes tie principieel genoeg om de zaak nog niet te laten rusten. Vandaag komen de fractievoor zitters bijeen om te bezien hoe het nu verder moet met het pensioen van de weduwe. Bij een peiling on der de kamerleden, twee weken ge leden, bleek dat ongeveer 65 van hen het om juridische redenen on juist vinden om voor één persoon een wetsontwerp te maken. Het liefst zouden de fracties van CDA, WD en D66 (samen een ruime meerderheid) deze kwestie zo snel mogelijk afsluiten, nu vaststaat dat een wetsontwerp geen kans van slagen heeft. Zij vinden het initia tief van de PvdA dan ook niet ver standig. Maar als één kamerlid een initiatief-wetsontwerp wil indie nen, kan de Kamer dat niet tegen houden. Ook al zou de Tweede Kamer het wetsontwerp aanvaarden met de vereiste tweederde meerderheid (minstens honderd van de hon derdvijftig stemmen), dan is het niet te verwachten dat de Eerste Kamer akkoord zal gaan. Boven dien moet daarna de Raad van Sta te nog adviseren en het kabinet ak koord gaan. Het ziet er niet naar uit dat de PvdA-fractie al deze hob bels zal kunnen nemen. De woordvoerder van het geza menlijk verzet, Teengs Gerritsen, is blij dat tenminste één fractie het initiatief neemt om deze vrouw haar staatspensioen te ontnemen. "Ik begrijp die andere fracties niet", aldus Teengs Gerritsen. Hij was overigens nogal sceptisch over de afloop van deze kwestie. "In principe is het een goed streven, maar het resultaat moeten we af wachten." In een interview in deze krant zei hij vorige week dat protesten van het samenwerkend verzet niet veel zullen uithalen. "Die kerels in de Kamer denken de wijsheid in pacht te hebben. Het zijn van die jongelui die de oorlog niet hebben meegemaakt en die vinden dat het gezeur van het verzet nu maar eens over moet zijn". PARAMARIBO (GPD) - De drie grootste vakbonden in Suriname - C47, de Moederbond en de Ambtenarenbond CLO - gaan demonstreren tegen het plan om chemisch afval te storten in Suriname. Het Nederlandse bedrijf Mine-Tech uit Voorburg wil 70 tot 140 ton afval gaan storten aan de bovenloop van de Coppenamerivier. In ruil daarvoor ontvangt Suriname één miljoen Nederlandse guldens per ton. C47-voorzitter Derby is daar woedend over. "Hoe beroerd Suri name er economisch ook voorstaat, dat is nooit een excuus om de toe komst van onze kinderen op het spel te zetten. We zijn blijkbaar zó be hoeftig geworden, dat men ons wil vermoorden". Vandaag zijn drie vertegenwoordigers van Mine-Tech in Suriname aan gekomen voor overleg met de regering en de vakbonden. De vakbonden zullen niet ingaan op uitnodigingen van het bedrijf. Zij gaan juist demon streren voor het hotel waar de onderhandelaars hun intrek hebben geno- Derby is verbaasd over de nieuwe gesprekken met Mine-Tech. Eerder overleg over het plan voor de gifstorting was onthuld door kapitein Chas Mijnals, afgevaardigde voor de 25 Februaribeweging in de Nationale As semblee. Deze verklaarde zich toen ook tegen het plan. Ook binnen het topberaad, waarin Bouterse overleg voert met vakbonden, politieke par tijen en bedrijfsleven, was geen meerderheid gevonden. Derby: "Opnieuw praten met het bedrijf is onnodig. De ervaringen in Nederland met gifstortingen hebben afdoende bewezen hoe gevaarlijk dat is. Als er met deze storting niets aan de hand is, dan moeten ze het op de Veluwe storten". worden gebruikt voor medische doeleinden, dat bloedgevers be scherming verdienen en dat hun belangen gewaarborgd dienen te blijven. Het wetsvoorstel dat de bloed transfusie regelt kent het Rode Kruis belangrijke invloed toe. Zo komt er een college voor de bloed transfusie van het Nederlandse Ro de Kruis, waarin in principe verte genwoordigers kunnen worden be noemd uit organisaties en van alle belanghebbenden. Het college krijgt de taak een landelijk sprei dingsplan op te stellen voor de re gionale bloedbanken. GIFDUMPING (ANP) - Justitie heeft gisteren invallen gedaan bij twee bedrijven in Gouda en een transportbedrijf in Bergschen- hoek. Volgens de Rotterdamse per sofficier Gerding worden de be drijven verdacht van het dumpen van chemisch afval. Op de bedrijfs terreinen in Gouda en Bergschen- hoek zijn monsters genomen van het aangetroffen chemisch be drijfsafval. stijgen als de inschrijving op naam wordt losgelaten. Het alternatief dat de apothekers gisteren presenteerden komt neer op een tijdelijke korting van twee procent op de vergoeding voor de inkoopprijzen (opbrengst 35 mil joen) en een geleidelijke verminde ring van de risicotoeslag van 35.000 gulden die nu onderdeel uitmaakt van de kostenvergoeding die de apothekers krijgen. Hiervan willen ze 15 miljoen direct inleveren. Er valt nog meer te besparen als Dees wat doet aan de prijzen van de ge neesmiddelenfabrikanten, aldus de KNMP. Een woordvoerster van het mi nisterie van WVC zei desgevraagd dat het ministerie blij is dat de apo thekers 'nu eindelijk met recente gegevens komen' en dat ze zullen worden bestudeerd. Of ze Dees er toe zullen brengen zijn besluit over de vergoedingen in te trekken of te wijzigen, kon ze nog niet zeggen. SOESTDIJK- Prinses Juliana en prins Bemhard kregen gisteren op paleis Soestijk het eerste exem plaar overhandigd van het boek 'Goud op Soestdijk', dat ter gele genheid van het 50-jarig huwelijks feest van het prinselijk paar is ge maakt. Het werk bevat een verslag van de feestelijkheden op 30 april, de officiële viering van het gouden huwelijk, het boek komt binnenkort in de handel. (foto ANP) Jaap Kooy's Tuincentrum is ook geopend op Hemelvaartsdag en 2e Pinksterdag!! Van 10.00 tot 17.00 uur Jaap Kooy's Tuincentrum Heereweg 350 Lisse V Tel 02521 - 19037

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3