WELKOM ulll OOK IN DE KERK Succes Israël met hittebestendige koe Hoger beroep tegen Simonis ingetrokken Reportage WOENSDAG 27 MEI 1987' TEL AVIV - Een land, over vloeiende van melk en ho ning. Met deze oude bijbel tekst duidden de Israëlieten in de antieke tijden het be loofde land Kanaan aan. Drieduizend jaar later is diezelfde tekst een belang rijke reclameleuze voor Is raëlische fokstieren. Want het zaad van deze genetisch gemanipuleerde dieren le veren melkkoeien met de hoogste produktie ter we reld. Zelfs in veehouderijen aan de Dode Zee bij veertig graden celcius leveren de dochters van bijvoorbeeld 'Ikar' en 'Gyus' gemiddeld negenduizend liter melk per jaar. door Taco Slagter Die verbluffende resultaten zijn in Nederland niet onopgemerkt ge bleven. Begin dit jaar startten Is raël en Nederland een experiment met het uitwisselen van sperma: Hollandse koeien worden met Is raëlisch zaad geinsemineerd en omgekeerd. De bedoeling is om met wetenschappelijke begelei ding de rassen te verbeteren. Het duurt echter ten minste vier jaar voordat daar iets over bekend is. Die tijd is nodig om de mannelijke en vrouwelijke kalveren op hun kwaliteiten te selecteren en de vol gende geboorten af te wachten. Op de kamer van de Israëlische agronomist Dan Kalay in het KI- station Hasherut (niet ver van Ash- dod) hangt een reproduktie van de 'Stier van Potter'. En daarmee is te vens de band aangegeven tussen de veestapel van ons land en die van Israël. Het enige ras dat in Is raël voorkomt, is de Israëli Hol- stein, een kruising van zwartbonte Fries-Hollandse dieren, het Da mascus rund en het in 1947 uit Ca nada geimporteerde Holstein Frie- sian-ras. „Wat kennis betreft heb ben we veel aan Nederland te dan ken gehad", zegt Kalay. „Het Hol landse bloed in onze eerste fokstie ren heeft mede bijgedragen aan het succes". Met een veestapel van 150.000 dieren en twee KI-stations opereer de Israël tot begin jaren tachtig in de schemer van de door Nederland en de Verenigde Staten gedomi neerde internationale rundveefok kerij. Maar de opzienbarende re sultaten van internationale proe ven in Polen met Israëlisch melk vee haalde Israël uit de anonimi teit. De Israëli Holstein scoorde op alle fronten de hoogste cijfers. Kroon Dan Kalay kijkt daar nog met ge noegen op terug. „Het was de kroon op jarenlange wetenschap pelijke studie en expermimenten", zegt hij trots. Volgens de KI-expert vormen een consequent fokpro- gramma en een nationale begelei ding van het melkvee de basis van de uitzonderlijk hoge standaard. Alle bedrijven zijn op de centrale computer van de Israëlische rund vee-organisatie (ICBA) aangeslo ten. Met deze uitwisseling van ge gevens worden het rundvee en de bedrijven in topkonditie gehouden en worden bijdragen geleverd aan de verbetering van de melkpro- duktie, de geboortecijfers en de ge zondheid van de dieren. Het KI-station Hasherut houdt het sperma van de ruim honderd fokstieren onder strenge controle. Twee maal per week gaan ze 'er op'. De dieren bespringen niet een 'dummy' - een met koeienhuid overtrokken karkas zoals in Neder land nog veel in zwang is - maar een afgekeurde maat. „Ja, al onze stieren zijn in feite homosexueel", zegt Kalay glimlachend. „Zo'n dummy is onder de klimatologi sche omstandigheden van Israël niet hygiënisch en vergroot de kans op ziektes". Zodra de stier zich omhoog richt, wordt een met warm water gevul de kunstvagina snel over het ge slachtsorgaan getrokken. Stieren ejaculeren vrijwel onmiddellijk. Omdat fokstieren bij dat korte avontuur toch ook nog gevoel heb ben, krijgt een elk het apparaat er op geschoven waarnaar op grond van ervaring de voorkeur uitgaat. Het opgevangen zaad wordt on middellijk getest. Onder de micro scoop en, uniek in de wereld, met behulp van een computer. De ge gevens gaan weer naar de centrale databank die bij inseminatie het juiste zaad uitzoekt. Verpakt in bolletjes of rietjes wachten de bij min 290 graden bevroren biljoenen zaadcellen daarop. Kalay legt uit dat een goede registratie met alle genetische details zeer belangrijk is voor het in stand houden van het ras en de verbetering ervan. Vlees Het opvoeren van de kwaliteit zit hem niet alleen in de melkproduk- tie. Israël is er de afgelopen dertig jaar in geslaagd de erfelijkheids factoren zo te beinvloeden dat bij voorbeeld de bevallingen zijn ver gemakkelijkt. Het kalf is bij zijn geboorte relatief kleiner dan bij an dere rassen. Maar de genen zijn zo gemanipuleerd dat hetzelfde kalf vele malen sneller groeit; voor (het mannelijke) slachtvee dus meer vlees aan de haak in een kortere tijd. De Israëli Holstein staat ook bekend om het procentueel hoger aantal vrouwelijke nazaten; voor de melkveehouderijen een gunsti ge bijkomstigheid. Maar permanente melkcontrole en de daarmee verband houdende voeding en gezondheid van de melkveestapel is eveneens onont beerlijk voor de prolongatie van het Israëlische succes. Als voort vloeisel uit het socialistisch sys teem waarvoor de jonge staat bijna veertig jaar geleden koos, is de col lectiviteit in de Israëlische rund vee-organisatie (ICBA) nog steeds een verplichting. Voor ruim hon derd gulden per koe per jaar (gelijk aan 170 liter melk) zijn de melkbe- drijven bij een nationaal fonds ver zekerd tegen ziektekosten. Voor hetzelfde geld krijgen de boeren ook voedingsadviezen, kostenbe Hel gebruik van speciale fokstieren is ook in Israel een populaire methode bij de uitbreiding en verbetering van de veestapel. rekeningen en aanwijzingen voor kunstmatige bevruchting. Kalay hierover: „Sommige veeartsen zouden liever een parti culiere praktijk er op nahouden, maar wij hebben als garantie voor de instandhouding van de kwali teit voor een gemeenschappelijk systeem gekozen. Omdat de boe ren alles over hun koeien in de computer stoppen, is het voor de veterinair gemakkelijk eens per week visite te lopen. Aan de hand van een door de computer ver strekte lijst onderzoekt hij de bees ten. Voor de melkcontrole geldt idem dito. De produktie, het vetge halte en alle andere gegevens zijn elk moment beschikbaar. Daarop kunnen de bedrijven weer een zo'n voordelig mogelijk dieet voor het vee baseren". Maar de computers kunnen nog meer. In veel bedrijven zijn de koeien aan een van de poten van een chip voorzien die het aantal stappen van de dieren telt. Onder zoek heeft uitgewezen dat een 'tochtige' koe meer beweegt dan een dier dat nog niet aan bevruch ting toe is. Bij deze beoordelings methode kan op het gunstigste ogenblik het zaad worden inge bracht, hetgeen de kans op con ceptie bij de eerste keer vergroot. Als consequentie van de collecti viteit en het streven naar een opti male veestapel bestaat in Israël voor KI een eenheidsprijs. Kalay: „Voor ons bestaan er geen arme en rijke boeren. We berekenen dezelf de prijs voor iedereen, ongeacht de kwaliteiten van de verschillende fokstieren. Bovendien gaan we met insemineren voor het eenmali ge tarief net zo lang door, totdat het raak is". Sperma Een uitzondering daarop vormt de export van sperma. Maar vol gens Kalay liggen de tarieven vele malen lager dan die bijvoorbeeld voor goede fokstieren in de Ver enigde Staten. Een dosis van de stier 'Gyus' - wegens zijn presta ties het 'paradepaardje' van Hasha- rut - kost 45 dollar. „Voor soortge lijk zaad betaal je in de VS toch al gauw vier keer zo veel", beweert Kalay. „Maar we staan nog aan het begin". Israël exporteert uit haar zaad- banken met drie miljoen doses nog maar op bescheiden schaal. Per jaar voor niet meer dan 800.000 dol lar. Aan negentien landen, waaron der de Derde Wereld. Maar Kalay hoopt dat het zal toenemen. „Niet om er rijk van te worden", zegt hij, „maar in de eerste plaats om de voedselsituatie in die landen te verbeteren. Wij zorgen voor koeien die tegen vele ziekten bestand zijn en een heet klimaat goed kunnen verdragen". In Nederland ziet men overigens niet te wachten op koeien die nog meer melk leveren. Boeren staan volgens EG-normen al op rantsoen en overvloedige melk verdwijnt soms in de sloot. Niettemin kan de Israëli Holstein de EG-landen op den duur van die boterbergen af helpen. Want door genetisch ingrij pen zit in de Israëlische melk veel minder vet. Dan Kalay ziet echter nog niet hoe bijvoorbeeld 1,6 mil joen Hollandse koeien door de Hol stein vervangen kunnen worden. „Ach", zegt hij, „wij hebben veel bereikt, maar laten we niet over drijven. Op het gebied van de rundveehouderij is Israël slechts een provincie van Nederland". LEIDEN: Herv. Gem. Marekerk 9 dr. Meijers; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 11.15 pastoor Van Well; Bevrijdingsk. (Mont- gomerystr.) 9.30 ds. Rietveld; Wijk 'Ste venshof ('Dijkhof, Rijndijk) 10 ds. Koolstra; Geref. Kerk Bevrijdingsk. zie herv. gemeente; Geref. K. Vrijg. (He- rengr.) 10 dienst des Woords; Chr. Ge ref. K. (Steenschuur) 9 ds. Den Hertog; Geref. Gem. (N. Rijn) 10 ds. Boogaard; Rooms-Kath. K. Haagweg wo 7, do 10.30; Herensingel wo 7, do 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten); wo 7.30, do 9.30; Steenschuur wo 7, do 8.30, 10, 11.30, 6 en 7; Boshuizerkade; wo 7, do 9.30 en 11; Lammenschansweg wo 7, do 10; Haarl.straat wo 7, do 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Verse- put (Oegstgeest). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Van Driel; Geref. Kerk 9 ds. Cziria (Rijnsburg); Chr. Geref. Kerk 9 ds. Ma- ris (Garderen); Rk Kerk wo 7.30, do 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9 ds. Wilschut; G. Herder kerk 9 ds. Taselaar; De Bron 9 ds. Ver heul; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk; Geref. Kerk Mar.kerk dienst in Adventskerk; Salv.kerk 9 ds. Jonkman; Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 ds. Room; Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 ds. v.d. Meij. Rk kerk Bonifatiuskerk wo 7, do 9.45, 11.30; Piuskerk wo 7, do 9, 10.30; De H.Geest (De Bron) wo 7.30. do 10. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 9.30 ds. Terlouw; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 da. Wieman; Geref. Kerk 9 ds. El- derman;Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 ds. Bac. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Huisman en ds. De Graaf geref. en herv. dienst in hervormde kerk; Rk Kerk: dorp wo 7, do 10.30; HILLEGOM: Herv. Gem./Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Rothfusz; Chr. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Van Langevelde; Mar- tinuskerk wo 7, do 10; Rk Jozefkerk wo KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Ont- m.kerk 10 ds. Sloof; Geref. Kerk 9.30 ds. Van Breevoort gez.dienst; Rk Kerk do 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen; Pniëlkerk 9.30 ds. Vroegindeweij; Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Van der Horst; Geref. K. Vrijg. 10 ds. Heida; Chr. Geref. K. 9.30 ds. Slagboom; Geref. Gem. (Remisestr.) 7 ds. Honkoop. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem/Geref.Kerk gez.dienst 9 dr. Bade in herv. kerk. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 9 ds. Doesburg; Elisabeth ziekenh. 10 rector Vijftigschild; Rk Kerk wo 7, do 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt; Geref. Kerk 9.30 ds. Van der Kooi; Rk Kerk wo 7. do 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 9 ds. 't Hooft; Geref. Kerk 10 ds. Boswijk; Ge ref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst; Chr. Geref. Kerk 10 ds. J. van Dijken; Geref. Gem. 10 ds. Den Boer; Evang. Gem. 9.45 M.A. Brands; Rk Kerk: Agathakerk wo 7, do 10; Poelpolder; wo 7, do 9 en 10.30; Ma- riakerk; wo 7, do 9 en 10.30; Engelbew. wo 7, do 10. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff; Geref. Kerk 9.30 kand. Wielsma (Uithoorn); Rk Kerk wo 7, do 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde; Geref. Kerk 9.30 ds. Den Boer (Hoofddorp); Chr. Geref. Kerk 930 ds. D. Visser; Rk Kerk do 10. NOORDEN; Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze; Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. Van 't Hof (Boskoop). NOORDWIJK. Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. Elgersma, Hoofdstr. (Zee) 9.30 ds. Ruitenburg; De Rank (Golfbaan) 10 drs. Hovius (Kat wijk aan Zee); Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 9.30 ds. Ruitenburg;Rk Kerk Zee do 10.30; Binnen 9.30 en 11; St. Je roen do 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 9 ds. v.d. Meij; Rk Kerk Victork. wo 7, do 10.30; Jozefk. wo 7. do 9 en 10.30; De Zilk wo 7. do 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Plomp; Pauluskerk 9.30 drs. Plomp; Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 kand. Wiersma (Rijswijk); Rk Kerk Will.kerk do 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem./Geref. K. 9.30 in N.H kerk gezamenlijke dienst drs. G. Zijl; Rk Kerk wo 7, do 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. do 10; Petrus-B. wo 7 do 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. W. van de Kamp; Chr. Geref. K. 9 dienst des Woords. 10 ds. Snel; Mar.kerk 9.30 en 5; Geref. Kerk Vrijg. 10 ds. Grutter; Evang. Chr. Gem. 10 br. v.d. Laak (Katwijk); Chr. Geref. K. 9 ds. Van Sorge; R.k. do 10.30. K. 9.30 ds. Aarnoudse; Rk Kerk do 9.30 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam jr. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus; Rk Kerk Aardam 9 en 12; Langeraat wo 7, do 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10.30 her denkingsdienst ds. Veldkamp en aal moezenier Kempen; Geref. Kerk 9 drs. Oegema gezamenlijke dienst; Geref. K. Vrijg. 8.30 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. C.J. de Jong; Rk Kerk wo 7. do 10. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. De Ont moeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zwart; Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwen hoekkade) 9.30 ds. Van Kooten; Hulp en Heil 10 ds. Verheule; Geref. Kerk 9.30 ds. Van der Schoot; Rk Kerk Laur.kerk do 11; M. Godskerk. do 9.30. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9 ds. Kunz; Bethelk. 9 ds. Goossen; Imm- .kerk samen met gereformeerde kerk 10 ds. Bongers; Geref. Kerk Kruisk. 8.45 ds. Feenstra Berkel; Ontm.kerk 11.45. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis; WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 kand. C. van Dis; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Visser-Schroot; Messiask. 10 ds. C. Van der Woude. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Van 't Hof gezamenlijke dienst in de ge ref. kerk. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds Wolthaus (HA); Rk Kerk St. Jan wo 7.30, do 9.30; Chr. Dienaark. do 10; Meerburg- kerk H. Ryndijk. wo 7, do 9.30 en 11 AMSTERDAM (ANP) - Henk Branderhorst heeft zijn hoger be roep in het kort geding tegen kardinaal Simonis ingetrokken. Het is hem en zijn raadsman mr. B.E.J.M. Tomlow onmogelijk ge bleken in deze zaak samen te werken met de raadsvrouwe van het COC, mr. A. Bierenbrood- spot. Dit meldt het juninummer van het homo-infoblad de Gay Krant, dat deze week verschijnt. Branderhorst en het COC, de Nederlandse vereniging tot inte gratie van homoseksualiteit, spanden begin dit jaar een kort geding aan tegen de kardinaal wegens diens uitspraken in een interview met het Humanistisch Verbond. Simonis verklaarde daarin begrip te hebben voor rooms-kathofieke huiseigenaren die weigeren een kamer te verhu ren aan een homoseksueel. De rechtbank stelde Branderhorst en het COC begin maart in het ongelijk: de kardinaal had zich niet onnodig grievend en discri minerend uitgelaten. Volgens Branderhorst zijn her haalde verzoeken om de krach ten te bundelen en op die manier kosten en energie te sparen door Bierenbroodspot van de hand gewezen. Ook pogingen om het hoger beroep tegen Simonis te coördineren en onderdelen van het te houden pleidooi op elkaar af te stemmen, stuitten steeds op verzet van Bierenbroodspot, al dus de Gay Krant. Volgens Bran derhorst zou daardoor alleen maar dubbel werk worden ge daan tegen dubbele kosten. Prof. mr. dr. Verzijl overle den. Eerst dinsdag is bekend ge worden dat vorige week donder dag prof. mr. dr. J.A.M. Verzijl in zijn woonplaats Driebergen is overleden. Prof. Verzijl, emeritus hoogleraar van de rijksuniversi teit van Utrecht, is 98 jaar gewor den. Prof. Verzijl is ook hoogle raar geweest aan de universiteit van Amsterdam en aan de rijksu niversiteit te Leiden. Prof. Verzijl kreeg vooral grote bekendheid omdat hij na de oor log betrokken was bij de bijzon dere rechtspleging. De crematie heeft dinsdagmorgen in stilte plaatsgevonden. Uitzending over kerkevei- ling. Moker, de lokale radio-om roep van de kerken, besteedt vanavond aandacht aan de ker- keveiling die op vrijdag 15 mei in Lisse werd gehouden. Het programma van Moker dat is te ontvangen op FM-kanaal 105.7 en op kanaal 88.1 van de ka bel, wordt besloten door Hanne- ke ten Brink met de agenda. Balpenfabrikant sponsort satelietverbinding. Op het plein voor de Onze Lieve Vrouwebasi liek in Maastricht zijn op pink sterzaterdag 6 juni rechtstreekse beelden te zien van de gebeds dienst, die aan de vooravond van het Mariajaar wordt voorgegaan door paus Johannes Paulus II. De uitzending wordt op een groot beeldscherm geprojec teerd. Volgens een woordvoer der heeft het bisdom „dankbaar" gebruik gemaakt van de „moge lijkheden" die Piet Derksen, de voormalige directeur van Sport- huis Centrum, heeft geboden. Met een Franse balpenfabri kant en een aantal kleine finan ciers staat hij garant voor de kos ten van de satelietverbinding met het Vaticaan. De KRO heeft afgezien van een rechtstreekse uitzending van de gebedsdienst, ook al hebben Derksen en dr. E. Cassidy als pauselijke nuntius in Nederland daar sterk op aange drongen. De omroep volstaat met het uitzenden van een vijftig minuten durende samenvatting op zondagmorgen 7 juni. Zuidafrikaans blad schrijft over bezoek Nederlandse predi kanten. „Nederlandse predikant steunt Zuidafrikaanse regering". Onder die kop heeft het rege ringsgezinde dagblad 'The Citi zen' een artikeltje gewijd aan het bezoek dat 22 Nederlandse pre dikanten op uitnodiging van het Comité Overleg Zuid-Afrika (COZA) aan het land van Botha brengen. Eerder waren de her vormde en gereformeerde predi kanten al op het Zuidafrikaanse journaal te zien. „Ik zou er trots op zijn als ik een Zuidafrikaan was", zo wordt een van de 22, de Friese dominee P. Ravensbergen geciteerd in de krant. Volgens 'The Citizen' zijn de predikanten in Zuid-Afrika om te ervaren wat er nu werkelijk in het land aan de hand is. De reis van de predikanten heeft in Nederland nogal wat be roering veroorzaakt. Ds. Boer van het Hervormd Werelddiako- naat bijvoorbeeld noemde het onverenigbaar met het ambt van predikant, als predikanten zich beschikbaar stellen voor de „pro pagandamachine van de Zuid afrikaanse regering". De 22 do minees keren vrijdag na een be zoek van drie weken op Schiphol terug. Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen te Ouderkerk aan den IJssel: A. H. Veldhuizen te Herkingen; beroepen te Rot terdam-Zuid als predikant voor bijzondere werkzaamheden ten behoeve van het Ikazia-zieken- huis: L. van Nieuwpoort, predi kant voor buitengewone werk zaamheden (geestelijk verzorger Veluwehorst) te Nunspeet; be dankt voor Zwolle: G. S. Alma te Epe (buitengewone wijkgemeen- te Goede Herderkerk). Gereformeerde Kerken. Be noemd tot geestelijk verzorger van het verpleeghuis Martinus- hof te Arnhem: mevr. drs. D. J. Bakker, kandidaat te Kampen die deze benoeming heeft aange nomen; beroepen te Zeist: drs. J. E. Huttenga te Aduard; aangeno men naar Eindhoven: dr. W. Sto ker te Tiel; beroepbaar: mevr. drs. D. J. Bakker, kandidaat te Kampen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Beroepen te Lemele- Lemelerveld, te Appingedam, te Rijswijk-Pijnacker: drs. H. Sj. Wiersma, kandidaat te Rijswijk; beroepen te Den Haag-Zuid/ Loosduinen en te Langerak in combinatie met Gorinchem: R. J. Blok te Velp; beroepen te Leusden (tweede predikants plaats wijk Oost): J. F. de Haan te Lutten; bedankt voor Enschede- Noord: D. T. Vreugdenhil te Ber kel en Rodenrijs. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Capelle aan de IJs sel: G. Mouw te Genemuiden; beroepen te Klaaswaal en te Beekbergen: A. Bac te Bodegra ven; beroepen te Nieuwerkerk (Zeeland): J. Mijnders te Veenen- daal.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2