Amerika blijft me boeien' Vrouwen maken het waar Gijs de Lange regisseert Elektra Landy Newman vanavond in Leidse Schouwburg SNSDAG 27 MEI 1987 KUNST PAGINA 27 Martine Bijl, Delia Bosiers, Jasperina de Jong Drie vrouwen: Martine Bijl (met be- geleiding van Pierre Biersma, Henk van der Molen, Charly Angenois en Loui Debij), Delia Bosiers (met bege leiding van Ben van der Linden) en Jasperina de Jong (met begeleiding van Dirk Stuer), Eric Rits en Maar ten Weyler). Gezien op 26 mei in de Leidsc Schouwburg. LEIDEN - Tegen het midder nachtelijk uur stonden er drie vrouwen op het toneel van de Leidse Schouwburg: Martine Bijl, Delia Bosiers en Jasperina de Jong. Zij namen gezamenlijk een enthousiast applaus in ont vangst aan het eind van het Ne derlandstalige drieluik tijdens de tweede avond van de Chanson- week. Een zeldzame, waarschijn lijk niet eerder vertoonde combi natie van drie verschillende ar tiesten, wier afzonderlijke optre dens op één avond goed bleken te kunnen harmoniëren. Martine Bijl opende de avond en bracht - zoals te verwachten viel - enkele nummers uit haar tweede theatershow, waarvan zij de tournee een paar dagen gele den heeft afgesloten: het vrolijke 'Puppy song', de typisch van Ro bert Long afkomstige tekst 'Mid- life-crisis' en 'Juffrouw Knoop', waarin de veranderde jeugd uit juffrouw Knoops onderwijsper- spectief wordt bezongen. De ech te chansons uit dat laatste thea terprogramma mochten natuur lijk niet ontbreken: 'Pijn doen' over martelingen in de wereld en een lied over de verkrachting van een vrouw. Maar ook mate riaal uit de eerste show bracht Martine Bijl ten gehore, zoals het komische 'een kleine ingreep' over de verschrikkingen van de face-lift-cultuur en het lekker in het gehoor liggende 'Even wach ten'. En ook wie op haar vertol king van Don Mcleans 'Vincent' had gehoopt, werd niet teleurge steld. Was de niet optimaal geïnspi reerde bijdrage van Martine voor de meesten vooral een program ma van herkenning, het optre den van de uit België afkomstige Delia Bosiers zal voor menigeen een zeer aangename eerste ken nismaking geweest zijn. Eenvou dig, bescheiden maar vooral ook heel vakkundig brengt zij een groot aantal korte liedjes, waar naar het zeer prettig luisteren is. In 'Heverlee' bijvoorbeeld be zingt zij de liefde van eerstejaars studenten in een bekend park en in 'Rubens' brengt zij - zich be geleidend op de grote trom - een ode aan de wulpse corpulente vrouwen van Rubens. Zingt ze een enkele keer in het Frans (zo als in 'La Chamade' over de hartkloppingen van verliefden), dan blijkt deze bescheiden ge stalte niet alleen over een mooie en heldere maar ook zeer krach tige stem te beschikken. "Scho ne liedjes" had deze Vlaamse Chansonweek LEIDEN - In het kader van de Leidse Chansonweek is er van avond een optreden te verwachten van Randy Newman (Ver. Sta ten). In het voorprogramma treedt de Nederlandse Fay Lovski op. De Leidse Schouwburg haalt morgenavond Claude Nougaro (Frankrijk) in huis. De Portugese fado-zangeres Amalia Rodrigues komt vrijdagavond naar het theater aan de Oude Vest en de Fran se chansonnier Michel Legrand sluit op zaterdagavond de week van het 'betere lied' af. zangeres beloofd - althans de hoop uitgesproken dat wij als toeschouwers deze liedjes "schoon" zouden vinden. Het re gelmatige applaus liet er geen twijfel over bestaan. En toen kwam de derde ster van de avond: Jasperina de Jong. Met professioneel gemak eiste zij door haar onmiskenbare uitstra ling alle aandacht op. Ze begon met het geraffineerde, heerlijk ontspannen 'Dobbe, dobbe', be zong de heiligenbeelden van tan te Cato (met prachtige Ivo de Wijs-vondsten als "de heilige VIPS/hoofdzakelijk in het gips") en herhaalde nog weer eens het bij uitstek cabareteske 'Abah, abah abortus'. Evenals Martine vertolkte ook Jasperina de Jong materiaal van de veelgevraagde tekstschrijver Jan Boerstoel, zo als het prachtige 'De bokken en de schapen' met vragen over goed en kwaad in tijden van een crisis. Veel liedjes ook uit 'De gekkin van de gracht' met tek sten van Ivo de Wijs - het thea terprogramma dat Jasperina de afgelopen twee seizoenen duide lijk merkbaar heel dierbaar is ge weest. Haar bijdrage vormde de af sluiting van een avond met vrij wel uitsluitend Nederlandstalig repertoire - een muzikaal waar devolle avond in een week van internationaal klinkende namen. Hopelijk een jaarlijks terugke rend onderdeel in de feestweek van het Lied. WIJNAND ZEILSTRA Het echtpdar De Nie (rechts op de foto) uit Leiden was gisteravond de 60.000 bezoeker van de Leidse 'chouwburg. Zij kregen uit handen van wethouder Kuijers (links) een taart, bloemen en theaterbonnen om .it record te vieren. De wethouder zei te hopen dat het Leidse echtpaar de bonnen voor voorstellingen in de igen Leidse schouwburg zal gebruiken. Naast Kuijers staat schouwburg-directeur Frans Boelen. Hij geeft de amilie de Nie al wat handige tips. (foto Henk Bouwman) IDEN - „Ik moet eigen foto's van al die trappen jben. Echt, als ik straks lis kom geloven mijn kin- en nooit dat ik zo veel 3 moeten klimmen om mijn kamer te komen." g steeds niet aan de oud- ilandse interieurbouw- nst gewend schudt Ran- Newman het hoofd, rchtig, zo'n hotel in een uplex van vakantiefol- rmooie grachtenpanden het zeventiendeeeuwse rtje van Amsterdam, lar als je hotelkamer er- as in de nok van zo'n mo ment zit.... Or ins Visser iten dat is de Amerikaanse com- ïist, tekstdichter en zanger dik redën over Nederland. Hij komt graag en verheugt zich over de llandse koloniale erfenis: ,,Dat lonesische eten hier is echt het kerste dat ik ken." Hij geneert ti er niet voor de nodige klom- te hebben ingekocht. Volen- n? Nee, daar heeft hij nog geen l voor gehad. Oh ja, Nederland ?ft nog wel een nadeel. ,,De boe- i zijn hier zo duur. Veertien dol- zeg. Jullie moeten wel erg rijk zo veel voor een boek te kun- a uitgeven." tandy Newman is e'e'n van lerika's besteliedjesschrijvers, ook al weten ze dat daar nog niet. Iemand van het kaliber Brei. Cy nisch, romantisch, geen mooie maar expressieve neuzige stem en gezegend met het talent om zijn teksten van even beeldende mu ziek te voorzien. Hij komt niet voor niets uit een familie van filmcom ponisten. Het afgelopen weekein de gaf hij twee concerten in het ju bilerende Carré en vandavond sluit hij in de Leidse Schouwburg een Europese tournee af. Na vier jaar weer even in Nederland, waar hij op zeker moment beroemder was dan thuis. Wat heeft hij al die tijd gedaan? „Ik heb meegewerkt aan het script voor de film 'Three amigos', waarvoor ik ook de songs heb ge schreven en ik maakte de muziek voor een andere film, 'The Natu ral'. Intussen ben ik al weer bezig met een nieuwe film. Wat dat be treft volg ik nu weer even het spoor van mijn ooms. Daarnaast heb ik eindelijk weer genoeg songs liggen voor weer een nieuwe plaat. Nog niet helemaal echt af, maar toch, ze zijn er. En de mensen die het weten kunnen, hebben al gezegd dat er wel een stuk vier 'standards' bij zit ten." Geen excuus „Eerlijk gezegd heb ik geen en kel excuus voor het feit dat jullie vier jaar lang niets van mij hebben gehoord. Het is gewoon een gebrek aan discipline. Platen zijn natuur lijk erg belangrijk voor een artiest als ik, maar het schrijven van nieuw repertoire valt me moeilijk. Ik hou er gewoon niet van. Ik doe het omdat ik het geld nodig heb. Het is nog net als toen ik studeer de: ik kon het erg goed, maar ik voerde niets uit." „Het werken aan zo'n tekst is al tijd weer anders. De ene keer ver- 13 (13) 14 (10) 15 (18) 16 (11) 17 23 (32) 24 (27) 1 1) 2 3) 3 2) 4 5) 5 6) 6 9) 7 7) 8 4) 9 (19) Crockett's Theme - Jan Hammer You want love - Mixed Emotions La Isla Bonita - Madon- Fleetwood - Club Nou- Big Love Mac Lean on m< veau To be with you again - Level 42 Nothings gonna stop us - Starship Sailin Home Piet Veer- 27 (25) 28 (17) 29 (33) 30 (34) Why can't I be you - The Cure With or without you - U2 If you let me - Terence Trent d'Arby Kleine Jodeljonge Manke Nelis Hold me now - Johnny Logan Monica - Circus Custers Don't dream it's - Crow ded House Midnight Blue - Lou Gramm Call me - Spagna Moments in Love - Art of Noise Living in a box - Living In A Box Wanted dead or alive - Bon Jovi Temptation - Richenel Strange Love - Depeche Mode Let's hang on - Nancy boyd Capello's Loving you - Nick Ka- High Society Medley - David Ray Breathless - Viktor Lazlo 10 (12) Right on track - Break fast Club 11(8) Let it be - Ferry Aid 12 (16) Wild Horses - Gino Van- 31 (36) Meet el Presidente - Du- ran Duran 32 (21) Sela - Lionel Richie 33 (30) What's goin on - Cyndi Lauper 34 (24) Heat of the night - Bryan Adams 35 Watchdogs - UB 40 36 (26) Kings Call - PhylLynott 37 SOS Mozambique Dutch Artists Sing 38 Blue Hotel - Chris Isaac 39 Bet that's what you say - Mai Tai 40 (35) Ship of Fools - World Party loopt het heel soms ook komt het vanzelf, als een geschenk. Over 'Christmas in Ca petown' bij voorbeeld, heb ik echt lang gedaan. Het was vreselijk zoe ken naar de juiste vorm. En 'I love L.A.' ging ook heel moeizaam. Maar 'Miami' kwam heel snel en 'Rednecks' had ik in een paar mi nuten klaar. Toch is het natuurlijk anders dan even ergens een fles water bezorgen. Nee, het is niet zo dat je eeri stuk als 'Rednecks' schrijft omdat je boos bent op die blanken uit het Zuiden. Maar ik verplaats me wel in de mensen die boos zouden kunnen zijn." „Ik moet toegeven dat mijn tek sten nogal eens on-Amerikaans zijn, nogal kritisch van toon. Toch is die kritiek niet anders dan die tegen je familie, al moet ik zeggen dat die me nader aan het hart ligt dan Amerika. Er zijn dan ook wel eens mensen die moeite hebben met mijn werk. Een probleem is daarbij dat ik de dingen vaak om draai. In een nieuwe song als 'Fol low the Flag' (volg de vlag) bij voorbeeld. Die klinkt zo' patriot tisch dat mensen die mij niet ken nen, me nog zouden gaan geloven ook, terwijl ik het juist helemaal niet eens ben met dat domweg ach ter het Amerikaanse ideaal aanlo pen." „Ik zal dan ook voorlopig wel niet op het Witte Huis worden uit genodigd. Mijn producer zegt wel eens dat zulke teksten mij makke- ■lijk in moeilijkheden zouden kun nen brengen. Misschien. Maar zo lang ik van een plaat niet meer dan tweehonderdduizend exemplaren verkoop, is er nog niets aan de hand. Pas als zo'n nummer een grote hit zou worden, pas dan heb je de poppen aan het dansen. Dat heb ik al een beetje gemerkt aan 'Short people'. Indien stukken als 'Rednecks', 'Pretty boy', 'Mr. Sheep' en 'Christmas in Capetown' hits waren geworden, zou ik gega randeerd moeilijkheden hebben gekregen. Ondanks dat heb ik nooit een letter aan een tekst ver anderd." Vol problemen „Ondanks dat blijft Amerika me boeien. Het is een jong land, krach tig en ook vol problemen. Ontwik kelingen voltrekken zich daar snel en er wonen aardige mensen. Maar wat moet je zeggen van zo'n poli tieke affaire rond Gary Hart? Dat verhaal moet hier in Europa toch wel heel gek overkomen, net als het fundamentalisme en dat puri teinse gedoe. En dan moet ik zeg gen dat het overheidsmechanisme soms wel heel beangstigend vreemd blijkt te werken. Maar als ik via de korte golf naar radio Mos kou luister, vraag ik me toch wel eens af hoe, ondanks Gorbatsjov, de mensen daar kunnen leven." „Aan de andere kant hoef ik ook weer niet zo nodig een boodschap uit te dragen. Het gaat er om dat ik in ieder geval iets te zeggen heb, dat mijn songs niet, zoals de mees te, alleen maar gaan over 'I love you' en 'You love me'. Dat is me te leeg. Slechts tien procent van wat ik maak, bestaat uit love-songs. En hoe je daar dan aan komt.... Er ge beurt altijd wel iets in je leven dat KUNSTRAI - De Verenigde Staten zullen volgend jaar het gastland zijn van de KunstRai in Amster dam. Dat betekent dat behalve Ne derlandse kunst ook werk van Amerikaanse kunstenaars op dit jaarlijks evenement, dat in de drie jaar van zijn bestaan is uitgegroeid tot volwassenheid en tot ver over onze grenzen bekendheid heeft ge kregen. een bepaald effect heeft. Maar je merkt pas veel later wat nou op een bepaald momentje bron van inspi ratie was. Zo valt het mezelf op dat ik me nogal interesseer voor men sen met wie iéts aan de hand is: 'Short people', 'Davy the fat boy'." „Ik geloof dat die volgende plaat zachter zal gaan klinken dan mijn laatste albums, waarop veel elek trische instrumenten worden ge bruikt. Zelfs mijn stem klinkt daar een beetje harder. Maar op de plaat die ik nu ga maken, komt veel meer orkest. Die songs gaan vooral over vroeger, ze zijn een beetje bio grafisch en ik vind het leuk om daar veel strijkers bij te gebruiken. Maar op zich is een synthesizer, als die goed wordt toegepast, een pri ma instrument. Zelfs al klinkt het geluid alsof het uit een doos komt." „Ik weet het, de mensen willen nog steeds die oude stukken ho ren, zoals 'It's going to rain today'. En ik blijf ze zingen, omdat ze er anders om gaan roepen. Misschien is het omdat mijn publiek in Euro pa intussen ook ouder is gewor den. Ik zag in Amsterdam veel jon geren en ook in Italië' viel me dat al op. Maar het blijft natuurlijk erg moeilijk om in Europa een carrieó- re te plannen als je daar steeds een jaar of vijf wegblijft." Geheugenverlies „Zelf word je natuurlijk wel ou der. Vorig jaar ben ik erg ziek ge weest. Nu kun je van alles krijgen, maar bij mij ging het nota bene ge paard met geheugenveries. Ik ben daar nu echt bang van. Stel je voor. Ik ben gewend om per voorstelling zo'n twintig stukken achter elkaar te spelen. Nooit leverde dat proble men op, maar nu opeens in Parijs sloeg ik in 'Christmas in Cape town' een heel stuk over. Gewoon vergeten. Het is als een huis van vrienden waar je al een miljoen keer naartoe bent gereden tot je op een dag de weg niet meer weet." „Het publiek in Amerika is, denk ik, niet veel anders dan dat in Eu ropa. Ze begrijpen me. Het is al leen jammer dat de radio bij ons zo wordt bepaald door stijlen. Zo heb je zenders voor de Madonna-lief hebbers en de disco-types, maar de stations die vroeger Van Morrison, Neil Young en mij draaiden, zijn verdwenen. Je was dan echt een keer of vijf, zes per dag te horen. Maar vraag me niet mijn publiek te omschrijven. Een beetje intellectu eel misschien? Wie zal 't zeggen." „Om mijn teksten volledig te kunnen waarderen, moet je wel zo Randy Newman: steeds zoeken naa\ nu en dan wat echte literatuur heb ben gelezen, moet je weten wat de betekenis van een bepaald woord kan zijn. Niet dat je me nu een dichter zou moeten noemen. Ik heb songteksten wel eens in een bundel zien staan. Vreselijk. Op papier klinken ze toch lang niet zo goed als op een plaat. Ik vind de muziek dan ook even belangrijk als de tekst." „Nee, voor mij zijn platen geen bepaalde mijlpalen in mijn werk. Als anderen dat zo willen zien, moeten ze dat zelf weten. Zeker, zo'n plaat is wel een afspiegeling van hoe ik me in een bepaalde pe riode voel. Maar als jij het mij vraagt, is er sinds ik in 1965 ook teksten ben gaan schrijven, weinig veranderd. Misschien dat ik na het succes van 'Short people' wat meer gericht op de plaat als artistiek ge heel ben gaan schrijven. Maar het is nog altijd zo dat alles wat ik doe in de eerste plaats voor mijn eigen genoegen is. Ik kan me werkelijk niet voorstellen dat ik een song of zelfs een hele plaat maak op een manier waarvan ik denk dat de mensen dat wel eens mooi zouden kunnen vinden." Nieuwe LAK-produktie In het LAK-theater begon zo'n an derhalf jaar geleden een nieuw ini tiatief: professionele theaterma kers werden uitgenodigd om met amateurs een voorstelling te ma ken. Op die manier zou de kwali teit van de LAK produkties opge schroefd worden, maar meer nog bood het Leidse deelnemers de kans nu eens met een echte profes sional te werken. Vorig jaar herfst regisseerde Ton Pompert (o.a. werkzaam bij Studio's Onafhanke lijk Toneel) 'Where What', een col lage van teksten van Samuel Bec kett. Vrijdag gaat Sophokles' Elek tra in première, in de regie van Gijs de Lange (o.a. de zoon in Strijards succesvolle voorstelling van Hens- bergen en werkzaam bij de Nieuwe Toneelgroep Amsterdam). Elektra is het verhaal van Elek tra en haar broer Orestes die de moord op hun vader Agamemnon wreken. Die moord was het werk van hun eigen moeder Kytaimne- stra en haar minnaar Aigisthos. Va dermoord zal dus met moeder moord bekocht worden. Gijs de Lange koos voor de ver taling van Pé Hawinkels: eigen tijds en tegelijkertijd de kracht van de poëtische verzen behoudend. Hij heeft flink geschrapt waar het bijvoorbeeld religieuze verwijzin gen of zogenaamde exposé-teksten betrof: 'die belemmeren alleen maar de voortgang van het stuk'. De koorteksten heeft hij groten deels onaangetast gelaten en zijn door Joost Walter op muziek gezet. Het bijzondere karakter dat de koorliederen hebben gekregen past goed in de stijl van De Lange, die je een soort synthese tussen de regieopvattingen van zijn geestelij ke vaders (Sam Bogaerts, Gerard- jan Rijnders en Frans Strijards) zou kunnen noemen: acteurs die hun rol en zichzelf becommenta riëren, muzikanten die een vraag teken zetten achter hun muziek, uitgekiende tekstbehandeling, vrijheid en verantwoordelijkheid van de acteurs, geen mise en scène. Tijdens de doorloop die ik afge lopen vrijdag heb gezien, bleek die bewuste losheid, het repetitieka rakter van de voorstelling goed te werken. Teksten werden telkens ontdaan van hun vanzelfsprekend heid, waardoor je als toeschouwer gespitst blijft op zowel het 'hoe' als op het verhaal en de afloop. Je vraagt je af of je nu op het verkeer de been gezet wordt of niet. De kracht van de voorstelling komt zo te liggen in het open laten, het op roepen van vragen in plaats van de impliciete weergave van een dui delijk omlijnde visie. De regisseur heeft bereikt dat de spelers en de muzikanten zich als een vis in dit water voelen. Ze hou den het stuk voortdurend onder controle; ook als er een keer een tekst vergeten wordt vinden de spelers een prachtige oplossing. Of zoals het programma citeert uit De- nis Diderots Paradox over de to neelspeler: 'De gevoelsmens is bij de kleinste onvoorziene omstan digheid in paniek; een koning, mi nister, advocaat of arts van formaat kan hij niet worden. U mag de zaal van de schouwburg vullen met dat soort snotteraars, maar zet u ze al stublieft niet op het toneel neer'. INGRID FRANKENHUYZEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 27