Gifvrij Leiderdorps groen: 'Zo moet het' SB0ISB0I Onderzoek organisatie van gemeente duurder Krakers willen vroegere dokterswoning opknappen Leiderdorper zet strijd voor bouw garage voort Ook Voorschoten geeft de natuur meer kansen Draaiboek klaar voor verwachte drukte bij Meubelplein SPECIAAL AANBOD VOOR ONZE LEZERS PAGINA REGIO LEIDEI WOENSDAG 27 MEI 1987 Kapport Milieudefensie over natuurlijk groenbeheer LEIDERDORP - 'Het plantsoen: het gif eruit, de natuur erin'. Dat is de titel van een rapport dat de Vereniging Milieudefensie heeft uitgebracht en waarin wordt geconclu deerd dat gifvrij groenbeheer wel degelijk mogelijk is. Bovendien wordt er in aangegeven hoe dat mogelijk is doordat alternatieven worden beschreven. Omdat de Leiderdorpse plantsoe- gaan omschakelen. Zo moet vol- nendienst al sinds de beginjaren gens hem de voorlichting naar de zeventig zonder gifspuit werkt was politiek, de gemeentewerkers én Leiderdorp gistermiddag 'uitver- de burgers heel goed zijn. Het be koren' als plaats waar men het rap- grip port wilde uitreiken. Het rapport heer werd gepresenteerd aan Jan Jans sen, hoofd plantsoenen van de ge meente Leiderdorp, die er zicht baar verguld mee was: "Ik ben er trots op dat de gemeente Leider dorp is uitgekozen. Tegelijk is er bij mij een stukje droefenis. Het is toch van de zotte dat dit soort rap porten nog uitgebracht moet wor den. Het rapport had al achter haald moeten zijn. Het bekend dat gif giftig is alternatieven zijn", aldus Janssen. Helemaal zonder problemen kan het natuurlijk groenbe- met name onder de burgers niet altijd even groot. Zoals ook de bij de presentatie aanwezige wet houder Den Boeft besefte: "Er zijn altijd wel mensen die erover kla gen dat er pluisjes van paardebloe men in hun tuin waaien. Niet ieder een begrijpt datje groen laat staan dat vroeger rigoureus werd wegge maaid". Want dat is de essentie van het toch natuurlijk oftewel extensief groenonderhoud: de natuur zoveel mogelijk haar gang laten gaan. De natuur zelf het werk laten doen. de omschakeling naar 'natuurlijk Groen niet meer onderhouden vol- die e groen' niet verlopen, zo had Jans sen wel ervaren. "De natuur is nu eenmaal ongrijpbaar. En je vormt een vrij traditionele plantsoenen dienst om tot een modern denken de dienst", aldus Janssen, die tips die datzelfde onkruid jarenlang meegaf aan gemeenten die ook moesten bestrijden. gens de 'menselijke vanuitgaan dat 'onkruid lelijk dus weg moet', maar uitgaan 1 de natuurlijke normen. Dat moeilijk, met name voor ZOETERWOUDE - In opdracht van de gemeente heeft het accoun tantsbureau van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten een onder zoek ingesteld naar de organisatie en het functioneren van alle afde lingen op het Zoeterwouds ge- voor het laatste onderzoeksonder- deelr 'zakelijk beleid van de ge meente', een onvoldoende wordt gegeven. Ook raadslid Van der Salm (CDA) vond dat de raad voor een gigantische overschrijding werd meentehuis. Dat onderzoek blijkt geplaatst. En dat zonder enige 9000 gulden meer te kosten dan in wijzing vooraf. Toch vond de de offerte was vermeld. Omdat dat CDA'er dat uit de resultaten blijkt pas na afloop van het onderzoek werd meegedeeld, had de Zoeter- woudse gemeenteraad het gister avond moeilijk met de aanvraag tot bijbetaling van dit bedrag. Raads lid Mulder (WD) vond dat het bu reau zichzelf maar eens moet laten onderzoeken. Progressief Zoeter- woude wil, zo verklaarde raadslid Ooijendijk, helemaal niet voldoen aan het verzoek. Het gaat hier vol gens hem om een zakelijk risico, dat de uitvoerder dient te dragen. Mocht de gemeente wel aan het verzoek voldoen om 9000 gulden bij te betalen, dan vermoedt hij dat dat het onderzoek nodig was. Hij zei te hopen dat bij de uitvoering van de conclusies iets van het geld terugkomt. De burgemeester noemde het vervolgens vervelend dat er is ver zuimd om in een eerder stadium inlichtingen te verstrekken over te verwachten tegenvallers. Hij vond echter dat er veel "zinnig meer- werk" was verricht en dat burge meester en wethouders de prijsver hoging daarom wel billijk vonden. Met die laatste opmerking konden WD en CDA het wel eens zijn. PZ stemde echter tegen. VOORSCHOTEN - De krakers van het Voorschotense pand Veurse- weg 20 hebben in een brief aan buurtbewoners laten weten dat zij in het pand zijn gaan wonen omdat de kruidenier er geen plannen mee heeft en het bewust laat verkrot ten. Omdat 'de dokterswoning' nu nog 'in goede staat verkeert' willen ze het pand opknappen en daarna een zeefdrukruimte en een donke re kamer aanbrengen op zolder. Ook willen ze ateliers om in te schilderen, te tekenen en textiel te bewerken. De nieuwe bewoners, hopen op goed overleg met eigenaar Hoog vliet. L.J. Hoogvliet ziet het nut Schooldiensten naar zolder bibliotheek? ZOETERWOUDE - De gemeente gaat onderzoeken of de remedial teacher ('hulponderwijzer'), de schoolarts en de logopediste kun nen worden gehuisvest in de nieu we bibliotheek aan de Schenkel- weg. Men wil kijken of een gedeel te van de zolder van de voormalige Aloysiusschool voor hen geschikt te maken is. Aldus werd gister avond meegedeeld tijdens de raadsvergadering. Overigens stelde de gemeente raad zonder veel discussie een kre diet beschikbaar voor de aanschaf van computers op de Zoeterwoud- se basisscholen. Met ingang van het nieuwe schooljaar kunnen alle leerlingen kennismaken met het zogeheten M.S.X.-systeem. In to taal is daarmee een bedrag van 40.000 gulden gemoeid. Volgens H. Muilerman, auteur van het rapport, gaat het de goede kant op in Nederland. Uit een en quête onder hoofden van plantsoe nendiensten blijkt dat tachtig pro cent van het aantal gemeenten in Nederland op één of andere wijze bezig is met een omschakeling naar een gifvrij groenbeheer. Vijf tig gemeenten hebben de gifspuit inmiddels al in de vuilnisbak ge gooid, veel anderen zijn met een af bouw bezig. De Vereniging Milieu defensie verwacht dat nu binnen vijfjaar de gifspuit uit alle gemeen ten is verbannen. Tijdens een excursie kon de toe gestroomde pers het 'natuurlijk Leiderdorps groen' met eigen ogen bekijken. Duidelijk werd dat 65 procent van de plaatselijke groen voorziening nu uit kruiden bestaat. Duidelijk werd ook dat er in Lei derdorp toch nog wel gazons en perken volgens het traditionele systeem worden onderhouden. Janssen wil zowel de 'oude' als de 'nieuwe' manier van groenonder houd in de gemeente blijven hante ren. Leuk als contrast, zo werd gis termiddag bijvoorbeeld duidelijk in de wijk Binnenhof, die nog veel 'traditionele' perken heeft. Maar volgens Janssen lenen niet alle groenperken zich voor het exten sief onderhoud omdat ze daarvoor te klein zijn. Om die reden worden de stukjes groen bij de nieuwbouw naast Winkelhof nog op de gewone manier onderhouden. Op andere plekken, zoals de mid denbermen van de drukbereden Engelendaal, tiert het kruid welig. Men hoeft daar nog maar twee keer per jaar te maaien: op den duur is het extensief groenbeheer veel minder arbeidsintensief. Wel worden de bermen bij water partijen vaker gekortwiekt. Jans sen acht dat noodzakelijk: lang gras wordt sowieso platgetrapt, bo vendien spelen er vaak kinderen en is hoog opgeschoten groen een bron van "ellende en vervuiling". Overigens worden ook de 'koppen' van de Engelendaal, nabij de over steekplaatsen, vaker gemaaid. Want, zegt Janssen: "De veiligheid van kinderen heeft bij ons duide lijk prioriteit boven de groei van kruiden". daarvan niet in, vier dagen nadat de krakers via spandoeken hun ac tie bekendheid gaven. Niemand kan de huur van het pand opbren gen, zegt hij. In een gesprek met de gemeente wil de eigenaar tot een oplossing te komen. Ondertussen start hij op korte termijn een civie le procedure tegen de krakers, die waarschijnlijk een half jaar zal lo pen. Volgens de Nederlandse wetge ving moet de eigenaar aangeven welke algemeen belang gediend wordt bij het verwijderen van de krakers. Wanneer Hoogvliet een goedgekeurd plan heeft, kan dat de rechter overtuigen. Wanneer hij daarentegen blijft vasthouden aan sloop van het monument en de bouw van enkele eensgezinswo ningen doet de rechter dat volgens de burgemeester af als luchtkas teel. Immers, de raad heeft vastge steld dat Veurseweg 20 een monu ment is en Hoogvliet heeft tegen die beslissing geen bezwaar aange tekend. "De burgemeester heeft makke lijk praten", klaagt Hoogvliet. "Maar wat moet ik met dat pand? Het moet allemaal wel haalbaar zijn". Hij vindt het evenmin cor rect dat de krakers op zijn reke ning gas en elektra gebruiken en druk doende zijn met het opsporen van het lek in de waterleiding. Vol gens de burgemeester moet hij daarover dan maar contact opne men met het GEB. De krakers zelf hebben al laten weten gewoon abonnee te willen worden en kij ken uit naar een gesprek met de burgemeester. "Ze zijn welkom", zegt de eerste burger. "Aangezien we spreken over een monument, hebben wij een afgeleide zorg plicht. Als gemeentebestuurders wllen wij graag constateren of de woning op een goede manier wordt bewoond". 'Hashvilla ontdekt in Wassenaar WASSENAAR - De Wassenaarse politie heeft gisteren in een vilia in de wijk Rijksdorp, bij de Was- gehouden, van wie drie Engels en één Nederlandssprekende, onder verdenking van overtre ding van de opiumwet. Het kwartet werd aangetroffen ter wijl het hash aan het bewerken was. De politie schat dat de partij die ze aantrof zo'n 200 kilo weegt. Nog niet alles is gewogen. In de 'hashvilla' werden voorts persen aangetroffen, alsmede gehakt molens en andere apparatuur die is gebruikt om het goedje te be werken. Belangrijk is ook de vondst van een hand vuurwapen. Het verdachte kwartet werkt tot op heden niet echt mee aaan het onderzoek. De politie hield de villa al zo'n vier jaar in de gaten. Haar bereik te "berichten, geruchten, vult u zelf maar in", als zouden er in het duinenterrein regelmatig pakjes worden gedropped door een vliegtuig en een vaartuig. Flink aan de rol raakte het balletje toen de politie een voor de villa gepar keerde auto inspecteerde en daar de echtgenote van een bij de her mandad bekende drugsdealer aantrof. Jan Janssen midden bekend dat gif giftig is... i stukje Leiderdorps groen: 'Het is nu toch Zoeterwoude brengt volgende maand alsnog beleidsplan uit ZOETERWOUDE - Ruim een jaar nadat er een nieuw college van burgemeester en wethouders en een gemeenteraad is geïinstalleerd, hebben de Zoeterwoudse gemeen tebestuurders nog steeds geen be leidsplan. Raadslid Ooijendijk (Progressief Zoeterwoude) sprak gisteravond tijdens de raadsverga dering de PZ-fractie zijn teleurstel ling uit over het uitblijven van het beleidsplan. Hiermee loopt, zo ver klaarde Ooijendijk, Zoeterwoude een jaar achter op allerlei andere gemeenten. PZ trekt zich nu terug op haar eigen beleid. Aldus Ooijen dijk, die zijn kritiek vergezeld liet gaan van een gedicht, 'Beleidsplan 1986-1990', waarvan de slotregels luidden: 'PZ/gaat voort/op haar ei gen weg/en weet nu beter'. Waarna burgemeester Houdijk toezegde dat hij het beleidsplan in de raadsvergadering van volgende maand zal aanbieden. VOORSCHOTEN - Gifvrij zijn de Voorschotense plantsoenen niet, maar de natuur heeft wel meer kansen gekregen. Gladgeschoren gazons, strak gestoken graskanten en onkruidvrije heestervakken bepalen niet langer het beeld. Volgens de plantsoenendienst bestaat er behoefte aan een na tuurlijker leefomgeving, groeide de laatste jaren bij publiek en overheid de weerstand tegen chemische onkruidbestrijdingsmiddelen en vroegen de bezuinigingen om minder arbeidsintensief onderhoud. Waar dat kan is de dienst overgegaan tot bodembedekkende beplan ting, het strooien van een dikke laag boomschors en het aanbrengen van kunststoffolie onder de bovenlaag. De vaak toegepaste groene 'bodembe dekkers' gaan (on)kruidengroei tegen en geven een aantrekkelijk beeld. Het boomschors, dat vooral in nieuwe plantvakken is aangebracht, gaat ongewenste kruiden tegen, zorgt voor een goede water- en lichthuishou- ding en vermindert de invloed van strenge vorst. Wanneer de schors na drie jaar is verteerd, kunnen de planten het onkruid aan. Kunststoffolie is alleen nog maar aangebracht op de middenberm van de drukbereden Leidse-weg noord. Een vierde mogelijkheid, het gebruik van kruiden en/of vaste planten, wordt niet toegepast in Voorschoten. LEIDERDORP - Ruim twee jaar strijdt Leiderdorper J. Pret nu voor de komst van een garage ach ter zijn huis aan de Zijldijk, en het eind van die strijd is niet in zicht. Gisteravond probeerde Pret zijn gelijk te krijgen bij de gemeentelij ke commissie beroep- en bezwaar schriften. Punt is dat volgens het aan de Zijldijk geldende bestemmings plan er helemaal geen garage mag worden gebouwd. De gemeente wil Pret wel ter wille zijn, maar, al dus de ambtenaren: een garage mag alleen aan de zijkant worden neergezet, niet, zoals Pret wil. aan de achterkant. Want dan blijft er van de tuin maar net iets meer over dan een lapje van twee meten en dat is te weinig. Bovendien wordt dan de zogeheten 'bestemmings- lijn' doorbroken: men zou tegen een garage aankijken en vanaf de Spanjaardslaan geen vrije doorkijk meer hebben. Pret daarentegen voert aan dat, als hij de ambtenaren hun zin geeft, hij de erker aan de zijkant van zijn huis moet afbreken. Dat terwijl hij juist een vooroorlogs huis heeft gekocht omdat deze zo karakteristiek zijn, mede vanwege die erkers. plan is de koudste berg ter wereld te beklimmen. Tweede van links is Wassenaarder WASSENAAR - Wassenaarder Frank van de Barselaar (22) gaat begin juni met drie kornuiten de koudste berg ter wereld beklimmen, de Mount Mc Kinley in Alaska. De berg ligt op 63 graden noorderbreedte, niet ver van de poolcircel, en wordt bijna constant geteis terd door stormen. 'Mc Kinley' biedt klimmers van basiskamp tot top een hoogteverschil van 4200 meter, 400 meter meer dan de Mount Everest. Fameus zijn de grote vertikale stijgingen: de klimmers moeten een 600 meter hoge flank bedwingen met een neiging van 45 graden. De vier willen zes tot acht weken over de beklimming doen en in één dag met ski's afdalen. Het basiskamp ligt op 2000 meter; tussenkampen komen op 2800 me ter, 4300 meter en 5400 meter. Nadat de vier studenten/alpinisten vorig jaar de koude berg uitkozen, hebben ze individuele trainin gen en groepstrainingen georganiseerd, enkele toe passelijke materiaal- en reis-sponsors gevonden en re serveerden ze het nodige materiaal uit het expeditie depot van de Koninklijke Nederlandse Alpen Vereni ging. Voor en na de expeditie bestoken ze de media met informatie en doet recreatiepark Duinrell lustig mee. Als dank plaatsen de heren bij hun net begonnen training een Duinrell-vlag op de top van de Mont Blanc (4807 m). Wanneer de expiditie slaagt, beklimt het team wellicht andere bergen in Alaska en denkt het over beklimmingen van de Mount Kenya (5200 m) en de Kilimansjaro (5895 m), dicht bij de evenaar. De expiditieleden variëren in leeftijd van 22 tot 27 jaar, stucleren of studeerden en bedwongen menige hoge Alpentop. Prets advocaat mr. Sluiter voer de gisteravond aan dat het argu ment van de 'doorbroken bestem- mingslijn' geen hout snijdt. Er zijn in Leiderdorp genoeg plekken waar men geen vrije doorkijk meer heeft, aldus mr. Sluiter, en hij leg de als bewijs een aantal foto's voor. Er zijn met name legio schuttingen die de vrije doorkijk belemmeren, wilde hij maar zeggen. Sluiter: "Kortom: wat mijn cliënt wordt verboden, wordt elders in Leider dorp wel toegestaan. De gemeente is betrekkelijk willekeurig bezig". Maar volgens wethouder Den Boeft gaat het bij Pret duidelijk om de verstoring van die lijn en als dat door een schutting gebeurt, is dat iets heel anders. Want een schut ting is een bouwwerk en een gara ge is een gebouw. "Het is zonne klaar dat een gebouw in een be paalde zichtlijn een veel krachtiger onderbreking vormt dan welk bouwwerk dan ook", oordeelde de wethouder. Bovendien zou, op de plaats waar Pret woont, de bouw van een schutting eveneens aan be perkingen onderhevig zijn. Soepeler beleid De kans bestaat dat de gemeente Leiderdorp in de toekomst een soepeler beleid gaat voeren jegens mensen die hun woning van op- of uitbouwtjes willen zien. Pret spe culeerde daar gisteravond al op, maar volgens wethouder Den Boeft is het daar nog veel te vroeg voor. De raadscommissie ruimtelij ke ordening zal er op 9 juni over praten, maar wat daar uit zal rollen, weet ook de wethouder nog niet. "Misschien verandert er niets, mis schien verandert er een heleboel, ik kan er nog niets over zeggen. We kunnen er in elk geval nog niet op vooruitlopen". De commissie beroep- en be zwaarschriften doet zo spoedig mogelijk uitspraak. Bridgeclub De vorig jaar opgerichte bridge club voor niet-rokers, 'De schrande re vos', verhuist per 1 juni van het Oegstgeester Witte Huis naar 'La Salie', gelegen naast de katholieke kerk in Oegstgeest. Tot en met 24 augustus is er elke maandagavond vrij bridgen. Aanvang kwart voor acht, toegang twee gulden per per- Rijntamboers Leden van de Zoeterwoudse drumfanfare 'De Rijntamboers gaan komende zaterdag weer op pad om oud papier en vodden op te halen aan de Hoge Rijndijk. Men wordt verzocht het papier en de vodden te bundelen, dan wel aan te bieden in dozen of plastic zakken. Bij 'De Rijntamboers' is overigens nog plaats voor nieuwe leden, voor al in de slagwerkselectie. Wie be langstelling heeft kan op donder dagavond langskomen in de Een denkooi. Gymnastiek Vanaf komende vrijdagavond Wordt er in de sportzaal aan de Leiderdorpse Van der Marckstraat 19 gymnastiek gegeven voor zwan gere vrouwen. In het eerste deel van de les wordt onder meer aandacht besteed aan een goede lichaams houding en ontspanning, daarna worden sporten gedaan als bad minton en volleybal. Aanvang ze ven uur. Nadere informatie: me vrouw W. Hempen, telefoon 071- 890535. LEIDERDORP - Om de te ver wachten invasie van kijkers en kopers het hoofd te kunnen bie den, wordt morgen op en rond het Leiderdorps Meubelplein aan de Persant Snoepweg een aantal voorzorgsmaatregelen genomen. Men wil voorkomen dat het op Hemelvaartsdag net zo'n (verkeers)chaos wordt als op tweede paasdag, toen zo'n 20.000 mensen naar het Meubel plein trokken. Het verkeer zat die dag muurvast, met name op de toevoerwegen Hoge Rijndijk, Rijksweg A4 en de Persant Snoepweg. Bezoekers bezetten ook de parkeerplaatsen van de naast het Meubelplein gelegen Elisabeth ziekenhuis en het Ibishotel. De politie moest in grijpen om de toegangsweg vrij te houden voor brandweer en ambulance. De betrokkenen (burgemees ter, verkeersambtenaren, een afvaardiging van het Meubel plein, politie en het Elisabeth ziekenhuis) hebben een draai boek voor morgen opgesteld. Uitgangspunt daarbij is de scheiding tussen verkeer dat naar het Meubelplein wil en dat voor het ziekenhuis. Er worden morgen twee gescheiden rijba nen gecreëerd. Een en ander zal via hekken en borden worden aangegeven. Verkeer naar het Meubelplein moet gebruik ma ken van de rechter weghelft, dat naar het ziekenhuis van de lin ker. Overigens zegt een woord voerder van het Elisabeth zie kenhuis te verwachten dat het morgen niet zo gigantisch druk zal worden als op tweede paas dag. "Dat is van oudsher een echte meubeldag, morgen zal het ongewijfejd een stuk min der zijn. Maar hoe dan ook: we zijn voorbereid". Volgens de woordvoerder kan het draaiboek voor morgen als een test-case worden be schouwd. Functioneert het, dan kan het in de toekomst altijd worden gebruikt op hoogtijda gen. Betrokkenen hebben het Meu belplein inmiddels wel het ad vies gegeven om op tweede paasdag 1988 uit te wijken naar een groot parkeerterrein elders in Leiderdorp. Men zou de be zoekers dan via pendelbussen naar de Persant Snoepweg kun nen brengen. MET DE DAMIATE-EXPRES HAAR RRUSSEL OP ZATERDAG 13 JUNI 87 In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen wordt een aantal van onze lezers in de gelegenheid gesteld om voor een unieke prijs een uitstapje te maken naar de bruisende hoofdstad van Europa: Brussel! Brussel heeft haar bezoekers veel te bieden de Grote Markt is een juweel van Gotische architectuur met vlakbij Manneke Pis, de bekendste burger van Brussel. Naar een leuk De speci restaurantje of een typisch café hoeft u nooit lang te zoeken. Ook de prachtige gebouwen, 13 juni 1987 musea, elegante winkelstraten, markten en parken zijn het bekijken waard. Een spoorbiljet kost u slechts ƒ38,- (kopje koffie kofflebroodje Inbegrepen) -ertrekt op zaterdag station Leiden om Aankomst Brussel 1115 uur Om 18.15 uur wordt weer uit Brussel vertrokken. Om ca. 20.55 uur komt de i Leiden aan unjeke uitstapje zijn tegen inlevering van de ingevulde bon uitsluitend te verkrijgen bij de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad (dus niet bij de NS stationsloketlen) gedurende de normale openingstijden. Telefonisch worden geen plaatsbewijzen gereserveerd. Gezien het geringe aantal ter geldt c het ee LEZERSBON Naam Adres Brussel! Postcode Ploats Tel wel/geen abonnee

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18