TAD LEIDEN ISteed 'Aanmaningen Energiebedrijf rieken vaak naar intimidatie' Overeenstemming tussen Texaco en garage Janson LEIDSCH DAGBLAD EBR roept federatie op weer te praten over kosten verwarming s WOENSDAG 27 MEI 1987 (vervolg van pagina 1) LEIDEN - "Na aanmaning van de decemberrekening, die pas in februari kwam, heb ik binnen 10 dagen per giro betaald. Hierop volgde een rekening van 30 gulden incassokosten voor de in middels betaalde rekening. Ik ben niet tevreden want het GEB wil die 30 gulden incassokosten toch heb ben". Het is een van de vele klachten over het Energie bedrijf Rijnland die Konsu- menten Kontakt noteerde in een onderzoek naar het functioneren van energie bedrijven in Nederland. bezoekers van 'Rijnland' vindt dat hun probleem niet naar tevreden heid is opgelost door het bedrijf. Alleen het GEB in Rotterdam doet het in Nederland wat dit onderdeel betreft nog slechter. "Ondanks het feit dat 'Rijnland' zijn incassobeleid de laatste jaren sterk heeft verbeterd, is het beleid nog steeds als consument-onvrien delijk te kenschetsen. Er worden nogal wat administratieve fouten in de afrekening gemaakt, er zijn diverse klachten over de buiten dienst en de dienstverlening is slecht. Klanten moeten incasso kosten betalen voor rekeningen die ze al voldaan hebben. Als je eenmaal bent afgesloten door 'Rijnland' is het moeilijk alsnog een betalingsregeling te treffen omdat het bedrijf het hele bedrag ineens wil hebben", is de conclu- Regeling Opmerkelijk is dat de onvrede van de klanten vaak de afhande ling van specifieke klachten aan gaat. Over het functioneren van 'Rijnland' in het algemeen waren de geïnterviewden bestaat minder ontevredenheid, terwijl meer dan 90 procent te kennen gaf de afgelo pen twee jaar in het geheel geen problemen met het energiebedrijf te hebben gehad. De klagers die zich op het kan toor van Rijnland aan de Lange- gracht meldden, waren zeer tevre den over de behandeling van de ambtenaar die hen te woord stond en de informatie -die werd ver strekt. Ook de tijd die mensen moesten wachten voordat zij wer den geholpen, gaf nauwelijks aan leiding tot boze reacties. Drie van de vier bezoekers waren echter niet te spreken over de hulp die uiteindelijk werd geboden. Wan neer het onderwerp van gesprek een betalingsregeling was, ging een op de drie ontevreden naar huis. Afrekening De jaarrekening van 'Rijnland, behoeft enige verduidelijking, zo kan uit het onderzoek afgeleid LEIDEN - Het Energiebedrijf het EBR verliest op dit moment s^e aanbod afwijkt van e Rijnland (EBR) roept de federatie geen geld door deze zaak. Het feit voorstellen. Ook plaatst zij v: LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) roept de federatie van Leidse woningbouwverenigin gen op toch nog een keer te gaan praten over het conflict over de stadsverwarming. R. van Lint, lid van het dagelijks bestuur van het EBR en raadslid voor Links Lei den, meent dat er nog altijd moge lijkheden zijn om het conflict door middel van onderhandelingen op te lossen. Hij betreurt het dat de federatie verder overleg over de zaak op dit moment niet zinvol acht. De federatie adviseerde de huur ders in de Stevenshof, de nieuw bouwwijk die op stadsverwarming is aangesloten, eind vorige week om zelf gerechterlijke stappen te ondernemen. Volgens de federatie is dat nog de enige mogelijkheid om de kwestie op te lossen. De bewoners reageerden hierop boos en teleurgesteld. Ze vinden dat het niet op hun weg ligt om ju ridische stappen te ondernemen. Ze menen voorts dat de federatie en het EBR tijdens de onderhande lingen over het conflict slechts naar hun eigen belangen hebben gekeken-en niet naar de belangen van de bewoners. Van Lint ontkent dit laatste. "We hebben zeker gekeken naar de be langen van de bewoners. Immers, het EBR verliest op dit moment geen geld door deze zaak. Het feit dat we ontzettend veel tijd hebben gestoken in de pogingen deze kwestie op te lossen, duidt er toch wel op dat we zeker oog hebben voor de bewoners". Onderhoud Het conflict gaat over de onder houdskosten voor stadsverwar ming. De bewoners betalen daar voor per jaar zo'n 200 gulden te veel. Het EBR en de federatie zijn al enkele jaren met elkaar in de slag om een oplossing hiervoor te vinden. Het EBR heeft nu voorgesteld het onderhoudswerk aan de bui teninstallaties voor zijn rekening te nemen. De woningbouwverenigin gen zouden hiervoor 100 gulden moeten betalen, een bedrag dat het EBR vervolgens in mindering zou brengen op de rekeningen aan de bewoners. De federatie wees dat uiteindelijk af omdat hiermee het probleem maar ten dele werd op gelost. Bovendien wees de organisatie erop dat woningbouwverenigin gen niet zonder meer geld mogen overdragen aan instanties als ener giebedrijven. Daarnaast vindt de federatie dat het EBR met dit laat ste aanbod afwijkt van eerdere voorstellen. Ook plaatst zij vraagte kens bij enkele berekeningen van het energiebedrijf. Van Lint erkent dat met het aan bod inderdaad maar een deel van de problemen zijn opgelost. Het punt is echter dat die 100 gulden nu juist het bedrag is dat de wo ningbouwverenigingen hiervoor 'in kas' hebben en dus in principe kunnen overdragen. Het is name lijk geld dat ze krijgen voor onder houd via de huren en bijdragen van het rijk. Afspraken Bij de resterende 100 gulden ligt dat veel moeilijker. Dat betreft geld dat de woningbouwverenigin gen pas van het rijk krijgen wan neer de woningen - en dus ook de cv-installaties - een grote onder houdsbeurt krijgen. De kosten die het EBR hiervoor nu heeft ge maakt, en bij de bewoners in reke ning brengt, zou het energiebedrijf pas terugkrijgen wanneer het rijk bijdragen heeft gegeven voor groot onderhoud. "Dat laatste punt zou moeten worden opgelost door de ministeries van volkshuisvesting en economische zaken. Want dit probleem speelt in alle gemeenten met stadsverwarming", meent Van Lint. worden want 60 procent van de on dervraagden gaf te kennen voor stander van verbetering van de de finitieve afrekening te zijn. En 26 procent meent tenslotte dat de aan maningsbrieven van 'Rijnland' wel wat vriendelijker kunnen. Konsumenten Kontakt en de Stichting Gaslicht hebben het on derzoek afgesloten met een lange rij aanbevelingen voor de energie bedrijven. Beide organisaties wij zen de gemeentebesturen er op dat zij de plicht hebben een sociaal en consumentvriendelijk beleid bij hun nutsbedrijf tot stand te bren gen. Onderdeel daarvan is het open stellen van kantoren van de nuts bedrijven op een of meer avonden per week. Voorts moeten de bedrij ven worden verplicht dat zij klan ten bij geschillen wijzen op de be roepsmogelijkheden. De twee organisaties stellen Vast dat de incassoprocedure drastisch moet worden verbeterd en de kos ten voor de consument omlaag moeten. Intimiderende aanma ningsbrieven dienen achterwege te blijven. Ambtenaren van nutsbe drijven zouden wat minder op het beeldscherm van hun computer moeten letten en wat meer de men selijke aspecten in de gaten moe ten houden, is de boodschap. Een woordvoerder van het Ener giebedrijf Rijnland is 'verbijsterd' over de enquête. "We wisten van niets. Ons is gebleken dat de en quête aan de ingang van de poort is gehouden. Vanzelfsprekend kwa men daar mensen met klachten langs. Uit een eigen onderzoek van ons bedrijf zijn in één jaar tijd zes klachten binnengekomen. Wij heb ben dan ook onze bedenkingen te gen deze methode van onderzoek". Links Leiden-raadslid Van Lint, lid van het college van beheer en verantwoordelijk voor verbrui kerszaken van het EBR, is in een eerste reactie verbaasd over de ne gatieve conclusie van de enquête. Over het heffen van incassokosten op te laat betaalde rekeningen, wijst hij op de procedure, dat klan ten na de rekening eerst twee her inneringen krijgen en dan pas voor incassokosten worden aangesla gen. "Wordt na die tweede herinne ring nog niet betaald, dan heeft het EBR al zes weken na levering van de energie moeten wachten. Het incassobedrag moet dan worden geïnd". Dat er na afsluiting geen beta lingsregeling mogelijk is, ontkent Van Lint. De aanmaningsbrieven zijn volgens Van Lint duidelijk en op beroepsmogelijkheden wordt de klant pas gewezen indien er echt sprake is van een geschil. De openstelling 's avonds zal worden overwogen, zodra de rui mere openingstijden die sinds kort worden gehanteerd, zijn geëva lueerd. LEIDEN - Garage Janson en Texa co hebben overeenstemming be reikt over de hoogte van het be drag dat de pomphouder aan de benzinemaatschappij moet beta len. Janson en Texaco gaan voorts praten over een hogere korting voor de garagehouder en beter on derhoud van de benzinepompen. De eigenaar van de garage aan het Levendaal, J. Janson, wil niet zeggen hoeveel hij uiteindelijk aan Texaco moet betalen. Wel stelt hij dat het overeengekomen bedrag 'een fractie' is van de half miljoen gulden, die de benzinemaatschap pij twee weken geleden in kort ge ding eiste. De rechter bepaalde echter in zijn uitspraak dat Texaco niet aan nemelijk had gemaakt dat Janson voor een half miljoen bij de benzi nemaatschappij in het krijt stond. Hij gaf Texaco tot 17 juni de tijd om met bewijzen op lafel te ko men. Door de overeenstemming tussen Janson en Texaco is die tweede zitting van het kort geding nu vervallen. Aan het conflict tussen Janson en Texaco liggen meningsverschil len ten grondslag die al van enkele jaren geleden dateren. Beide partij en hebben onenigheid over de hoogte van de korting. Bovendien verwijt Janson de oliemaatschap pij onvoldoende onderhoud aan de pompinstallatie te verrichten. Redactie Simone van Driel en Meindert van der Kaai), telefoon 144941. toestel 217 of 222. Rommel (4) De familie Siera uit de 1ste Binnenvestgracht heeft van alle kanten steun gekregen uit de buurt. Je zou ook kunnen zeggen dat iedereen uit d'Oude Morsch stelling heeft genomen tegen de heren Kamphues en Boogert. In ieder geval hebben verschillende mensen verontwaardigd gerea geerd op de aflevering van Steeds in de krant van vrijdag. Daarin deden de heren Kam phues, directeur Koets-o-theek, en Boogert, verhuurder van ka mers in een pand aan de Binnen vestgracht, hun beklag over de rommel die de familie Siera ge woonlijk op straat neerzet. De Siera's hebben namelijk een kraakhandel en zijn daardoor in heel Leiden een bekende ver schijning. "De schijnheiligheid druipt er van af', vinden Bart van Schie en Arnoud van Buuren die de naaste buren zijn van familie Sie ra. Ze vinden het ongelooflijk dat Kamphues en Boogert, die niet in de buurt wonen en alleen maar zakelijke belangen hebben, durven te klagen over anderen. Met name Kamphues krijgt het in verband met zijn discotheek zwaar te verduren. "Het gebruik van onze straat als urinoir, het vernielen van auto's, de voortdu rende geluidsoverlast van disco- dreunen en 's nachts vertrekken de discogangers, overschaduwen wat ons betreft zwaar de rommel van de familie Siera". Bovendien wijzen Van Schie en Van Buuren erop dat de 'dagelijkse openbare etalage' mede afkomstig is van lompenhandelaar F. Lambers. Dat alle schuld op de Siera's wordt geschoven, is volgens hen onrechtvaardig. "Telkens wor den zij in een hoek gedrukt en dat slaat nergens op. Zij willen tenminste over de klachten pra ten. Dat kan van Kamphues in ie der geval niet worden gezegd", aldus Van Buuren. Rommel (5) Bij Joke Lips zijn de Kiacnien van Kamphues in het verkeerde keelgat geschoten. Zij woont in de Kruisstraat, schuin tegenover de 'Koets', en kan dus meepraten over de overlast die de disco theek bezorgt. "Dat praatje van Kamphues vind ik ronduit lach wekkend. De rotzooi van zijn be drijf overtreft wel 100 keer die van Siera. Het is hier de hele week een bende van jewelste. Bijna elke avond is je deur gebar ricadeerd met fietsen. Kun je niet eens je huis uit. Er ligt altijd overal gebroken glas in de straat dat beslist afkomstig is van be zoekers van de disco. Omdat er grappenmakers zijn die de ge woonte hebben door de brieven bus te pissen, hebben we daarte gen maatregelen moeten nemen. Als ik 's avonds naar buiten ga word ik vaak lastig gevallen. Ze spreken je dan aan of houden je tegen. Dan heb ik het nog maar niet over het drukken op de bel en het schreeuwen van de Koets- gangers na sluitingstijd van de discotheek", zo luidt de bijna on afzienbare klachtenlijst van Lips. De heren Boogert en Kamphues geven volgens buurtbewoners een te eenzijdig en negatief beeld van de familie Siera. "Deze foto van moeder en zoon Siera belicht op veel betere wijze hun plaats in onze buurt", zo zeggen Bart (foto Luuc Stafleu) Schie en Arnoud van Buuren. Natuurlijk vindt Lips de rom mel van Siera niet leuk, maar ze zegt geen tijd en geen zin te heb ben om zich daarover druk te maken. "Ik heb mijn handen vol aan het wegkrijgen van de Koets- o-theek uit de buurt. Samen met buurtbewoners ben ik daarover in de slag met de gemeente, want bij ons is de maat vol. Maar ja, bij de gemeente gaat dat niet zo snel". De gemeente wil overigens wel heel graag dat de Koets-o-theek uit d'Oude Morsch verdwijnt. Liever vandaag dan morgen. Tot dusver ontbreekt echter het aan geld om een ruimte te vinden, die voor Kamphues acceptabel is. Volgens de gemeente is Kam phues een beetje kieskeurig. "Kamphues moet de hand maar eens in eigen boezem ste ken", reageert een kwade me vrouw Jansen. Ook zij noemt alle narigheden die door bovenge noemde buurtbewoners uit de doeken is gedaan. Bovendien windt zij zich op over de aanmer king van Kamphues dat de rom mel van Siera de rijweg blok keert. "Minstens eens in de week is de Kruisstraat geblokkeerd door een bierauto. Dan kan geen mens meer passeren. Als Kam phues het heeft over het slalom men tussen de ijskasten en hand karren, dan moet ik daar om la chen". Jansen ergert zich ook aan het voortdurend te laat slui ten van de tent en het niet op tijd zachter zetten van de muziek. De vraag is of het wel zo ver standig is geweest van Kam phues en Boogert om hun klach ten over de familie Siera te spuien. Daar hebben ze zich niet bepaald populairder mee ge maakt. Met name Kamphues krijgt blijkens de reacties de vol le laag. Van Schie en Van Buu ren zeggen tot slot het een goed idee te vinden dat er een bedrijfs terrein ver buiten Leiden wordt gezocht. Niet voor Siera, maar wel voor de Koets-o-theek. "De hierdoor vrijgekomen ruimte biedt Lambers en Siera een schitterende opslagruimte. Het extra geld dat Boogert voor zijn kamers kan innen, zou dan be steed kunnen worden aan enkele bloembakken die het aanzien van onze straat nog verder zou den verfraaien". "Daarbij staat er om de drie maan den een andere vertegenwoordiger voor m'n neus. Als er dan afspra ken worden gemaakt, dan weet men de volgende keer weer niet wat is overeengekomen", aldus Janson. Meningsverschil Het meningsverschil liep uitein delijk zo hoog op dat Texaco in fe bruari van dit jaar weigerde om Janson nog benzine te leveren. De garagehouder betrok vervolgens benzine van elders. Texaco bracht Janson toen zeven cent per liter in rekening voor de benzine die de pomphouder van het andere merk verkocht. Ook de rechter vond dat te gortig. "Janson is wel gedwon gen om benzine elders te kopen en schendt dus de overeenkomst met Texaco niet", oordeelde recht bank-president mr. Portheine. De rechter verbood Janson wel om nog bezine van een ander merk te verkopen zolang de naam Texa co nog op de pompen prijkt. Wan neer de garagehouder dat toch doet, moet hij per dag een bedrag van 2000 gulden betalen. Texaco heeft dat vonnis echter nog niet be tekend. Dat wil zeggen dat het nog geen rechtskracht heeft. Janson: "Ik heb namelijk gedreigd de na men op de pompen af te plakken, op die manier overtreed ik de uit spraak van de rechter niet". De garage-eigenaar vindt overi gens die bescherming van het ei gen merk door de oliemaatschap pijen overdreven. "Het komt regel matig voor dat benzinemaatschap pijen van elkaar olie betrekken. Te- xaco-benzine zou ook een middel bevatten, ultra clean, voor een schonere motor.Ik bezit echter een Stichting wil 10 cent per inwoner voor ijshal LEIDEN - De Stichting Schaats centrum Leiden, beheerder van de ijshal aan de Vondellaan, vraagt van de gemeenten in de Leidse re gio, duin- en bollenstreek en de Rijnstreek een bijdrage van tien cent per inwoner. De stichting wil dit geld storten in een garantie fonds. Met dit fonds wil zij voorko men dat de organisatie failliet wordt verklaard omdat zij in de maanden buiten het winterseizoen niet voldoende geld in kas heeft om aan haar verplichtingen te vol doen. De stichting klopt niet alleen bij de gemeente Leiden aan, maar ook bij de omliggende gemeenten om dat de ijshal veel bezoekers uit de regio trekt. 'Schaatscentrum' stelt overigens dat er duidelijk behoefte is aan de ijshal. Volgens de stich ting is het bovendien uniek dat de exploitatie van de hal tot dusver wordt gevoerd zonder een cent subsidie van rijk en gemeenten. Door bijdragen van de verenigin gen die van de hal gebruikmaken, heeft de stichting al een bedrag van 12.000 gulden bijeen gebracht voor het garantiefonds. Door de stortingen van de gemeenten hoopt 'Schaatscentrum' dit be te verhogen tot 50.000 gulden. getuige-verklaring waarin staat dat Texaco wel eens benzine bij Fina in Amsterdam koopt". Texaco kon vanochtend overigens geen com mentaar geven op deze beschuldi ging. Ergernis Het feit dat Janson en Texaco een schikking hebben getroffen, betekent volgens de garagehouder nog niet dat beide partijen nu in het vervolg als vrienden door het leven zullen gaan. "De contacten met de maatschappij zijn een op eenhoping van ellende en ergernis geweest. Ik denk dat het vertrou wen zoek is en dan is het onmoge lijk om nog vrienden te worden", meent de Leidenaar. Volgens Janson is hij niet de eni ge pomphouder die moeilijkheden met Texaco heeft. "Mijn advocaat, mr. Muller, heeft nu ook een aantal zaken van andere bedrijven die problemen met deze maatschappij hebben, in behandeling. Texaco wilde bij een benzinestation in Lei derdorp de lekkende tanks pas ver vangen toen de gemeente dreigde de boel te sluiten. Het geeft een beetje de manier van werken van de maatschappij aan". Janson wil ondanks het feit dat de recente problemen de wereld uit zijn van de overeenkomst met Texaco af. "Ik heb gevraagd welk prijskaartje daar aan hangt, maar men wil daar niet op ingaan. Dat is wel begrijpelijk, de omzet van mijn benzinepompen is in een aantal ja ren verveelvoudigd". Het contract met Texaco loopt volgens Janson eind volgend jaar af. Uit uitlatingen van vertegen woordigers van Texaco blijkt ech ter dat de benzinemaatschappij meent dat de overeenkomst nog tot 1996 doorloopt. Janson: "Ik voorzie alweer een nieuwe juridi sche procedure". De Leidenaar denkt daarin sterk te staan. Hij heeft een schriftelijke verklaring van het bedrijf in bezit waarin staat dat de overeenkomst volgend jaar afloopt. "Daaruit blijkt maar weer dat bij Texaco Klaas niet weet wat Piet doet", zegt Janson. Herdenking gevallenen LEIDEN - De afdeling Leiden van de 'Bond van wapenbroeders' her denkt morgen de militairen die in de oorlogsdagen van mei 1940 zijn gevallen. Het verzamelpunt is aan de Hoge Morsweg hoek Smaragdlaan. Van daar vertrekt men om precies half tien 's ochtends naar het monu ment. Om half elf is er een kerk dienst in Valkenburg. De herden kingssamenkomsten worden daar voortgezet door het bestuur van de Vereniging van Oudstijders, v.m. 4 R.I. De 'Bond van Wapenbroeders' heette vóór 22 november 1986 'Ne derlandse Bond van Oudstrijders het Veteranen Legioen'. Op die dag is in Amersfoort besloten de naam te veranderen met het doel zich be ter te profileren als vereniging voor allen die bij de krijgsmacht dienen of gediend hebben. STAD LEIDENSTAD LEIDENSTAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD L E l~DF~N

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17