Nu halen,1988betalen. 'Jogging-brood' niet aanbevolen Consument heeft weinig aan wet produktaansprakelijkheid NI.D. BURGH kamsteeg I CONSUMENT AANBIEDING Epilepsie: je laat je medemens toch niet vallen...? DE GROENTEMAN Kinderschoenen zijn te duur ADMINISTRATEUR M/V peugeot 309 1 WOENSDAG 27 MEI 1987 PAGINA 15 Wij verzoeken u schriftelijk te solliciteren aan onderstaand adres: KAMSTEEG HOLDING B.V. Afd. Personeelszaken Postbus 8 2340 AA Oegstgeest Campagne 1987: Epilepsie en Onderwijs Bij 50% van de patiënten treedt de eerste epilepsie-aanval op vóór hun 20ste jaar Juist op school wordt dat duidelijk. Vele mede-leerlingen, leerkrachten en gezinnen krijgen elk jaar onverwachts te maken met epilepsie Daarom worden in 1987 alle scholen benaderd. Steün ons werk NATIONAAL EPILEPSIE FONDS/ DE MACHT VAN HET KLEINE Achterweg 5. 2103 SW Heemstede 3SW j Kamsteeg Holding Is de houdstermaatschappij die 7 garagebedrijven exploi teert. Daarnaast zijn er aktlvitelten op het gebied van autoleasing, verhuur, verzekering en financiering. 1987 is niet alleen het Jaar van het Milieu, ook het honderdjarig bestaan van het veilingsysteem zoals die nog altijd in Nederland wordt gehandhaafd, staat mo menteel in de belangstelling. Daarom is het de moeite waard de evolutie van de Nederlandse voedselvoorziening vanaf 1887 tot heden even onder de loep te Zo heersten er in het begin van de 19e eeuw nog vreemde opvat tingen over spijzen, bijvoorbeeld dat appelen, peren en noten scha delijk voor de gezondheid zouden zijn, dat vruchten in het alge meen de oorzaak waren van 'rooloop' (buikloop), maar ook dat tering te genezen zou zijn door het eten van aardbeien. On danks de slechte economische toe stand van die tijd breidden groente- en fruitteelt zich sterk uit als gevolg van de stijgende behoefte van groeiende steden en de toenemende export die na de aanleg van de spoorwegen moge lijk was geworden. De welgestelden van toen aten asperges, schorsenerendoperw ten (zeer geliefd), komkommers en augurken. Zuring, die tegen woordig in Nederland volkomen heeft afgedaan, was een veelge- geten groente, gekookt of met stroop en krenten maar ook als toevoegsel aan gekookte spinazie en postelein. Ook drinkgewoon ten veranderden drastisch: daar waar bier gewoonlijk bij ontbijt, middag- en avondmaal op ta fel stond, deden jenever en likeur hun intrede, bij voorkeur nog voor de klok het middaguur luid de. Geleidelijk ontdekte men het belang van vitaminen: ook toen werd ons aangeraden om bij be waring en bereiding van groente het verlies van vitaminen tot een minimum te beperken. In het be gin van deze eeuw betrok Neder land in voor- en najaar bleeksel derij, artisjokken, aubergines, paprika's champignons en fijn' taf elf ruit uit Frankrijk en Bel gië, maar na de Tweede Wereld oorlog begon met vele van deze produkten op eigen bodem te kweken. In veel gezinnen was het een normale zaak om aardappelen in grote hoeveelheden als winter voorraad in te slaan; tegenwoor dig stappen we even bij de groen teman naar binnen voor een zak je gewassen, geschrapte aardap pelen. Een nieuwe produkt van de Ne derlandse tuinbouw in de twin tigste eeuw is wel het blozende to maatje. Op de wereldtentoonstel ling van 1889 in Amsterdam was zij nog een ingevoerde primeur die als 'pomme d'amour' (liefde- krijgt om namens een groep gedu peerde consumenten te gaan pro cederen voor een schadeclaim. De financiële middelen van de bond zijn beperkt en de bond draait veel al toch op voor de kosten. Direc teur Westendorp heeft gezegd dat zijn organisatie nu ongeveer twin tig maal per jaar de kosten draagt van een klachtprocedure van een individuele consument. Als consu menten vaker naar de rechter wil len stappen, zal de bond kiezen welke processen hij financieel zal steunen. De mogelijkheid voor consu menten om meer schadeclaims in te dienen moet worden verruimd door de drempel in de schadever goeding van ruim twaalfhonderd gulden volledig af te schaffen, al dus Westendorp. Die drempel - van elke schadeclaim wordt twaalfhonderd gulden afgetrokken - vormt een reële belemmering voor het merendeel van gedupeer de consumenten, aldus Westen dorp. Zestig procent van de klachten gaat over een lager bedrag, zo raamt de bond. De drempel wordt voorgesteld in het wetsvoorstel tot aanpassing van het burgerlijk wet boek aan een Europese richtlijn. Tweederde van de Nederlandse huisvrouwen vindt kinderschoe nen te duur, gezien de korte tijd dat ze worden gedragen. Dit blijkt uit een enquête van het Keurmer kinstituut van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen. Onge veer 1000 vrouwen met kinderen tussen 0 tot 12 jaar werden onder vraagd. Omdat ook lagere inko mensgroepen in staat moeten zijn om betere, vaak kostbare, schoe nen te kopen, acht het instituut het lage btw-tarief van zes procent voor kinderschoenen (nu twintig procent) noodzakelijk. Negentig procent van de onder vraagden vindt goede schoenen es sentieel voor de gezonde ontwik keling van het kind. Duurzaam heid, kwaliteit en vooral gezond heidsaspecten zijn overwegende aankoopmotieven. Prijs en mode spelen een ondergeschikte rol. Ge kochte, meestal leren en lage, schoenen van boven de honderd gulden moeten veelal al na een half jaar worden afgedankt. Uit het on derzoek komt naar voren dat een kwart van het aantal ondervraag den wel eens tweedehands schoei sel laat dragen. (GPD). KANTOOR INRICHTING - REPARATIE - SERVICE PAPENGRACHT 3 - 2311 TV Leiden - Tel. 071-125876 Door de voortdurende groei Is er een vacature ontstaan op de Centrale Admini stratie te Oegstgeest voor een enthousiaste die deel gaat uitmaken van een team van collega's die elk voor een eigen deelgebied verantwoordelijk zijn. Na een inwerkperiode wordt u verantwoordelijk voor de volledige administratie van een van de garagebedrijven. De werkzaamheden omvatten: - de dagelijkse administratie - debiteurenbewaking -. maandelijkse en 4-maandelijkse verslaggeving - balansen Wij vragen voor deze functie: - diploma MEAO of MBA - een flexibele instelling - de ambitie om mee te groeien met het bedrijf - leeftijd 23 jaar sappel) werd aangeboden. Aan vankelijk ging men de tomaat enkel als 'bijcultuur' in de West- landse d~ruivenkassen kweken. Aangemoedigd door het succes werd de teelt aanzienlijk uitge breid, waarmee Nederland een van de belangrijkste tomaat-ex porterende landen ter wereld is geworden. Overigens zijn grootse verbete ringen op het gebied van voedsel door middel van de Warenwet op gang gebracht, waarbij controle op kwaliteit en hygiëne als uit gangspunt gevoerd wordt. In 1920 begint het streven de houd baarheid van produkten te ver groten vorm aan te nemen, en worden de eerste koelhuizen ge bouwd, waarvan het principe van koeling door middel van wa ter nog steeds wordt gebruikt. Al met al hebben we niet te klagen over onze voedselvoorziening... De markt De lage temperaturen van de afgelopen dagen deed de belang stelling voor de typische kook- groenten opmerkelijk toenemen, terwijl de vraag naar de salade groenten juist wat kleiner werd. Zodoende werden komkommers, groene en rode paprika, kropsla, tomaten en courgettes aanmerke lijk goedkoper, terwijl voor groenten als andijvie, prei, was- peen, witlof, rode bietjes, auber gines en Chinese kool wat meer moest worden betaald. Het asperge-seizoen ligt nog steeds een week voor op vorig jaar, wat in de grote aanvoer en de lagere prijzen tot uitdrukking komt. Met Hemelvaart en Pink steren, worden de grootste aan voeren verwacht. Ook de gla saardbeien zullen dan op het hoogtepunt van het aanvoersei- zoen zijn. ERIC TRUFFINO Ons menu ziet er heel anders uit dan dat van onze voorou ders. Aan het begin van de 19e eeuw was men er nog van over tuigd dat appels, peren en no ten schadelijk waren voor de gezondheid. (foto gpdi Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag heeft nooit het zogenaamde jogging- brood aanbevolen. Dat zegt di recteur C. Wagenaar in reactie op een reclamecampagne van de organisatie 'Het echte bak- kersgilde'. In een persbericht suggereert de organisatie dat het voorlichtingsbureau het nieuwe soort brood wel aanbe veelt. Het gilde heeft zelfs een folder la ten maken om het produkt vooral onder de joggers meer bekendheid te geven. De trainer midden- en lange afstand van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, Bram Wassenaar, vertelt daarin hoe ge zond het brood wel is. Er is een fo to van hem afgedrukt, waaronder vermeld staat dat hij voormalig Ne derlands kampioen 800 en 1500 meter is. De folder laat weten dat Wassenaar werkt bij het Voorlich tingsbureau voor de Voeding. Directeur Wagenaar zegt dat zijn medewerker niets had meegedeeld over zijn medewerking aan de re clamecampagne. Hij is daarbij iets te ver gegaan, vindt Wagenaar, die de zaak nu verder wil laten rusten. Het reclamebureau heeft hem in tussen al schriftelijke excuses aan geboden. Men zou een rectificatie geven als aansluiting op het persbericht, waarin het advies van het voorlich tingsbureau uitdrukkelijk wordt tegengesproken. Maar de folder blijft en daarin staat Wassenaar als medewerker van het voorlichtings bureau, waardoor de binding met het onafhankelijke bureau blijft voortbestaan. "Door de hoogwaardige samen stelling is dit nieuwe brood niet al leen geknipt voor duursporters, zo als lange afstandslopers, mara thonschaatsers en wielrenners, maar ook voor andere sporten en mensen die veel in beweging zijn of zaar lichamelijk werk doen", schrijft de trainer. Het brood be staat uit tarwe- en roggemeel, soja bonen en zonnebloempitten. Ba naan en aardappel leveren kalium, aldus de samenstellers. Om de kwaliteit van het brood nog eens te onderstrepen worden Hein Ver geer en Olga Commandeur in volle lengte opgevoerd met de medede ling dat zij al weten hoe goed het brood hen doet. Voor de folder is samenwerking gezocht met de leverancier van sportschoenen- en -kleding Puma. De produkten van dit bedrijf horen volgens de reclametekst bij jog- gingbrood. In hoever de Puma-re- clame in relatie kan worden ge bracht met de bondscoach kan niet worden vastgesteld. Een woord voerder van Het Echte Bakkersgil- de, waar 400 ambachtelijke bak kers bij zijn aangesloten, zei dat di recteur Wagenaar van het voe dingsbureau het eens is met de he le folder. Een professor aan de universiteit van de Duitse stad Ulm heeft sa men met studenten en sporters voor de samenstelling van het brood gezorgd, aldus de woord voerder. Ook in Oostenrijk is er on derzoek naar verricht. Volgens hem zal met het voorlichtingsbu reau worden bekeken of ook in ons land wetenschappers kunnen wor den ingeschakeld. Normaal 1495,- nu voor VERHUUR van schrijfmachines mogelijk Per dag, per week, per maand Als u vóór 31 mei aanstaande een nieuwe voudig oplossen door uw huidige auto in te rui Peugeot 309 koopt en registreert, kunt u gebruik De hoogte van de renteloze lening is af maken van 'n zeer interessant financieringsaanbod, hankelijk van het bij te betalen bedrag na inruil Nu rijden en pas volgend jaar betalen uw auto en bedraagt maximaal f 12.500,-. zonder 'n cent aan rente en aflossing te betalen. Op 5 januari 1988 financiert u verder of rekent u af. 3-deur Da's nog eens een aantrekkelijk aanbod! U kunt ook kiezen voor een lening over GT1 mi 't Komt erop neer dat de Peugeot-organisatie 48 maanden legen 7,9% rente met een minimale autom; u tot 5 januari '88 gratis krediet geeft. Dat werkt als aanbetaling van 2 5%. Deze rente wordt berekend soepel* volgt: na een aanbetaling sluit u bij Peugeot Talbot over 'n te financieren bedrag van max. f 12.500,-. Financiering een renteloze lening af. Voor beide leningen gelden de gebruikelijk* Die aanbetaling kunt u in de meeste gevallen een- voorwaarden van een huurkoopovereenkomst. aarbij de Peugeot-organisatie derente/rentereduc- motor, waardoor niet alleen de schadelijke uitlaat- haar rekening neemL Dus óók als u even gassen, maar ook de Bijzondere Verbruiksbelasting kuntu zo'n ruime,comfortabele 309 rijden, wordt verminderd. En stuk voor stuk blinken ze Kies één van de 27 uitvoeringen: uit door hun zuinige brandstofverbruik en lage 5-deurs, benzine, diesel of zo'n supersnelle onderhoudskosten. Geen wonder, dal de 309 zo'n :l 130 DIN-pk. Nieuw: de 309 5-deurs met succes is. itische versnellingsbak. Gekoppeld aan de Er is al een Peugeot 309 vanaf f 20.240,-. en snelle 1580 cm} motor, combineert Kom 'm snel bjj ons bewonderen en besturen Bijna allemaal hebben ze een 'schone' OngenOOrd goed. J' fbystamiiclt Ofi tuetf AUTO LEITHON Peugeot-dealer voor Leiden e.o. Oegstgeesterweg/Maredijk 175, t/o het nieuwe postkantoor Tel. 071-212911 Een tekstverwerker met het formaat van een uit zijn krachten gegroeide zakrekenmachine, dit nieuwe produkt presenteerde Casio op de Tokyo Business Show. De onderkant van het appa raat kan de getypte tekst printen. Deze mini-tekstverwerker moet ongeveer 235 dollar 480 gulden) kosten. (foto ap» Ondernemers maken zich op het ogenblik nogal druk over de produktaansprakelijkheid. Vóór augustus 1988 moet Nederland onder dwang van het Europese recht er een nieuwe wettelijke regeling voor invoeren. Een van de belangrijkste wijzigingen in de nieuwe wet, die de Tweede Kamer is aangeboden, is de invoering van de zogenaamde risico-aansprakelijkheid. De producent wordt verantwoordelijk gesteld voor schade die door zijn gebrekkig produkt wordt veroorzaakt. Of het gebrek nu aan hem te wijten is of niet, doet er niet meer toe. De consument moet zich overigens niet teveel voorstellen van de nieuwe wet, vooral omdat de drempel bij het indienen van een claim blijft gehandhaafd op twaalfhonderd gulden. Voor de consument is de nieuwe wet van belang omdat de produ cent ook aansprakelijk is voor schade als hij geen aanwijsbare fouten heeft gemaakt. Het gaat daarbij alleen om produkten, niet om diensten. Bij onroerende goe deren (zoals huizen) kan de produ cent van bouwmaterialen wel aan sprakelijk worden gesteld. Pro dukten van landbouw, veeteelt en visserij vallen buiten de wet, niet de daaruit gemaakt produkten, waaronder conserven. Vergoedingen kunnen worden geëist voor schade aan personen en zaken in privé-sfeer. Ook vervaar digers van onderdelen en impor teurs kunnen worden aangespro ken, en zij die zich door het aan brengen van een merk als produ cent gedraagt. Dit laatste is van be- Samenstelling Raymond Peil lang wanneer men schade lijdt door een produkt met een winkel merk, en de naam van de fabrikant niet genoemd is. De benadeelde moet de omvang van de schade en het oorzakelijk verband tussen de schade en het gebrek aan een pro dukt aangeven. Allerlei beloften op verpakkingen kunnen tegen de fa brikant worden gebruikt. Het kan de producent ervan weerhouden te veel op te scheppen over de kwali teit en de veiligheid van zijn fabri kaat. Overdreven reclamebood schappen kunnen hierdoor ver minderen. Drempelbedrag De nieuwe wet kent voor veel consumenten nog een onoverko- menlijke barrière, het zogenaamde drempelbedrag bij het indienen van een claim. Onlangs heeft de Consumentenbond gewaarschuwd dat men geen spectaculair effect moet verwachten als de bond rui me wettelijke mogelijkheden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15