'Agnes' in Polen Jan Rietman stapt van geloof af Chemie verwerpt klacht FNV over atv-blokkade Bezoekers 'Los-Vast-spektakel' moeten betalen 'Turkije zet Iraanse asielzoekers terug' WOENSDAG 27 MEI 1987 PAGINA 11 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 (wordt vervolgd) HILVERSUM (GPD) - Het wordt druk de komende maan den in het Rotterdamse Feye- noordstadion. Popgrootheden als David Bowie, Bono met U2 en Phil Collins met Genesis staan op de agenda. En ene Jan Rietman met zijn NCRV's 'Lost- Vast Kuip-spektakel'. Op 18 juli hoopt Rietman voor de derde maal in successie een vol stadion te trekken. Voor de eerste keer moeten al die mensen betalen voor hun plaatsie. door Bert Mol Niet de kosten van het spekta kel (de 1,2 miljoen gulden wor den gedekt door sponsors), maar Rietmans beslissing actie te voe ren voor het Foster Parents Plan hebben geleid tot het („absoluut eenmalig") heffen van entreeprij zen. Rietman: „De organisatie van Foster Parents Plan heeft 'Lost-Vast' gevraagd iets te doen voor kinderen die het veel min der goed hebben dan de kinde ren in Nederland. Foster Parents Plan begeleidt een scholenpro ject op Haiti, een van de armste landen van de wereld. Je kan twee dingen doen. Je kunt het al lemaal langs je heen laten gaan en zeggen: we draaien zo goed en ik blijf doorgaan zoals ik wil. Of je kan zeggen: als je met 'Lost- Vast' al vijf jaar lang plezier hebt, waarom dan niet een keer je diensten ter beschikking stellen aan mensen die het echt minder hebben dan jij". Jan Rietman heeft zich altijd verzet tegen het heffen van en treeprijzen voor zijn shows. Dat verzet ging zelfs zover dat hij aankondigde te zullen stoppen met 'Lost-Vast' en het Kuip-ge- beuren op het moment dat de be zoekers moesten betalen. „Ik heb er vreselijk tegenaan zitten hikken. Het druist echt in tegen mijn ideëen. Als het heffen van entreegelden uit nood zou zijn geboren om het programma te bekostigen zou ik het absoluut niet doen. Nu vind ik, gezien het doel, dat het wel kan. Als een oud vrouwtje aan de overkant van de straat staat help je haar ook even met oversteken. Dat leer je al op school". Rietman zal over enkele weken naar Haiti gaan om een docu mentaire te maken over het scho lenproject van Forest Parents Plan. De NCRV zal die film op 25 juni uitzenden. De presentator van 'Lost-Vast' zegt niet de be doeling te hebben van het Kuip- spektakel een Nederlandse life- aid te maken. „Hoewel er niets op tegen is, hoor. Maar het is de achterliggende gedachte niet. Bovendien werkte 'Lost-Vast' al met life-spektakel voordat er sprake was van life-aid". De toegangsprijzen zijn laag gehouden. Zij variëren van 7,50 tot 12,50. De opbrengst van de ze heffingen gaat in zijn geheel naar Foster Parents Plan garan deert Rietman. Een toezegging die hij kan doen omdat de kosten volledig gedekt worden door de sponsors. Overigens is - hoewel de opbrengst van enkele tonnen voor het project natuurlijk wel kom is - het niet de bedoeling van Rietman zoveel mogelijk geld bijeen te brengen. Hij hoopt vooral begrip voor het werk van Foster Parents Plan te kunnen kweken. De voorverkoop loopt uitstekend. In de eerste week zijn al meer dan tienduizend kaartjes over de toonbank ge gaan. Aan het gebeuren op 18 juli in de Kuip werken ruim vijftig ar tiesten en groepen mee, voor het grootste deel afkomstig uit Ne derland. Volgens Rietman zal de hele nationale top (Lee Towers, Anita Meyer, Manke Nelis, Zan geres Zonder Naam) aanwezig zijn. Het derde Kuip-spektakel is wel rechtstreeks op de radio maar niet op de televisie te vol gen. Een 110 minuten durende televisieregistratie is op 23 juli op de Nederlandse buis te zien. Vijf dagen later is het geheel nog eens te zien op een van de satel lietzenders. Rietman weet nog niet te melden of dat Sky Chan nel (waarvoor hij meewerkt aan een sportprogramma met Neder lands voetbal) of Super Channel zal worden. maakte zich meester van het ge zelschap op de dag dat Ausch witz, enkele tientallen kilome ters van Kraków, werd bezocht. Die gevoelens worden op wel heel aansprekende wijze vertolkt in de volgende passage uit een dagboek: "Ik was blij toen we te ruggingen naar Kraków, maar te gelijkertijd dankbaar dat ik dit had gezien. Ik had het voor geen goud willen missen". Kohlbeck: "We hadden ieder een goed voorbereid. Op school al. De leerlingen hadden zelf ook te kennen gegeven dat ze Ausch witz wilden bezoeken. Onderweg had mijn collega Blom voorgele zen uit Lou de Jongs werk. De Poolse leerlingen waren overal mee naartoe geweest, maar voor deze trip leek het ons verstandi ger om onze eigen groep bijeen te houden. Ondanks al die maat regelen raakten er leerlingen van de kaart. Ikzelf ook. Barakken kampen met de omvang van de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswyk", zegt Kohlbeck. Er klinkt afschuw in zijn stem door, als hij zegt: "Schokkend is het, dat het vernietigingskamp waar vier miljoen joden zijn ver gast, er nog helemaal authentiek in zijn omgeving bij ligt. Alles is bewaard. En natuurlijk weet je ook niet waar je het zoeken moet als je vitrines vol haar, kamers vol brillen en in weer andere ka mers koffers met de namen er nog op aanschouwt. Echt koud krijg je het als je er Nederlandse namen tussen ziet staan". "Het meest lugubere van alles echter is dat er gewoon mensen in de buurt wonen, naast Ausch witz slapen, eten en drinken. Er loopt ook gewoon een weg langs. Dat die mensen daar blijven wo nen, kun je je absoluut niet voor stellen. Uiterlijk blijven ze er ook volstrekst onbewogen onder. Ik weet heel zeker dat na de Polen- reis heel veel mensen van het 'Agnes' 4 mei in het vervolg heel anders, veel intensiever zullen beleven". LEIDEN - Ze zijn al weer een paar weekjes terug uit Polen, de leerlingen van de Leidse Agnesscholengemeenschap. De gedachten aan het 1300 kilometer van hier verwijderde Kraków, waar ze rond Pasen verbleven, werden sneller dan vermoed verdrongen door de dagelijkse beslommeringen in en om de school. Maar de herinneringen aan het verblijf in Kraków werden weer helemaal levend, nadat alle fotorol letjes waren afgedrukt en de dagboekschrijvers hun krab beltjes hadden uitgewerkt tot volwaardige impressies, on der het motto 'Agnes in Polen'. De verslaggever moet het daar mee doen voor dit verhaal. Zelf mocht hij niet mee. Een visum kreeg hij niet. Zijn aanwezigheid zou de gezinnen waar de 40 Ag- nesleerlingen waren onderge bracht in verlegenheid hebben gebracht. Bovendien zou zijn komst het tegenbezoek, dat past in dit uitwisselingsproject, in ge vaar brengen. Want als alles mee zit, komen 40 leerlingen van het vier eeuwen oude lyceum in Kra ków in de herfst naar de Sleutel stad. Ton Kohlbeck, leraar geschie denis op 'het Agnes' spreekt van een unieke ervaring. "Nee, dit was niet zo maar een schoolreis". Kohlbeck kan nog altijd niet uit over de enorme gastvrijheid die hij en de andere Polengan- gers hebben ontvangen. Wat hun ook opviel was "het enorme ver antwoordelijkheidsbesef' en de uitbundige katholiciteit in het Oostblokland. "Een openbare school in Polen is vele malen katholieker dan ons eigen Agnes", beweert Kohl beck met grote stelligheid. Een anekdote volgt: "Tijdens het af scheidsfeest gingen er een paar jongens een kwartiertje weg. Naar de kerk terwijl ze daar de hele verdere dag al waren ge weest. Voor ons was het ook een hele cultuurshock om een pun ker, wild kruisen slaand, voor een Mariabeeld te zien knielen. Ze hebben ons verteld dat er in Polen op dit moment duizend kerken in aanbouw zijn. Weet je wie de populairste man van het land is? Nee, niet Lech Walesa (van de verboden vakbond) en ook Boniek (beste Poolse voet baller) niet. De paus is de absolu te tophit". Het enorme verantwoordelijk heidsbesef waar Kohlbeck het eerder over had, heeft z'n uitwer king op de Agnesploeg niet ge mist. Want: "Wij voelen nu een verpletterende verantwoorde lijkheid voor de terugreis van de Polen". "Zij gaven ons in Kraków per fecte rondleidingen, kenden van elk gebouw de complete historie terwijl een paar Agnesleerlingen mij al hebben bekend dat ze hun eigen stad Leiden eigenlijk niet eens kennen. Verder was het ook zo dat de Agnesmensen niet in de gelegenheid werden gesteld om hun eigen bioscoopje of snoep te betalen. Daar zorgden de Poolse gastgezinnen voor. Er viel ook niet over te praten. Het Poolse zakgeld dat de leerlingen kregen, kon eenvoudigweg niet worden uitgegeven". Diepe indruk Op leraar Kohlbeck heeft voor al de in westerse ogen extreme prestatiegerichtheid in het on derwijs diepe indruk gemaakt. Een in de zoutmijnen bij Krakow uitgehakte beeldengroep. (foto Agnesschoiengei Op het lyceum waar 'Agnes' zelf op bezoek was, hingen borden met teksten waaruit viel op te maken welke leerlingen in welke vakken het beste zijn. Grijnzend: "Ook de resultaten per klas wor den in de schoolgangen opge hangen, terwijl bij ons de leerlin gen met de meeste onvoldoendes menen met hun borst vooruit te moeten lopen". door Wim Koevoet Al bladerend in het door mede reiziger P. Blom (leraar geschie denis) samengestelde fotoalbum, vervalt Kohlbeck als het ware van de ene in de andere Poolse ervaring. Opmerkelijk genoeg ontbreken er foto's van de aan komst in het album. "Maar er was ook helemaal geen officiële ontvangst. Straks zullen we wel iemand laten opdraven, Goed koop of zo". „Nee, van de communistische partij heb ik althans in het open baar niets of niemand gezien. Zelfs geen portretten van Jaru- zelski. Dat is in Oost-Duitsland wel even anders, daar hangen de straten vol met dat soort portret ten. Is de glasnost de door Gorbats- jov aangezwengelde verlichting in de Oostbloklanden) in Polen meer doorgedrongen dan in de DDR? 'Arbeit macht frei' staat er er j Kohlbeck gelooft van niet. "In Polen staat men vrij aarzelend te genover de glasnost. Er heerst een sfeer van: eerst zien, dan ge loven". Op tien kilometer afstand van Kraków liggen de beroemde zoutmijnen. 'Agnes' was erbij. "Onvoorstelbaar", luidt de alge mene indruk. "Op bepaalde la gen hebben mijnwerkers com plete beeldengroepen van heili gen uitgehakt. Dertig meter on der de grond bevond zich een uit zout vervaardigde kathedraal met altaar en al". Geloochenstraft "Al onze ideeën over Polen zijn tijdens ons verblijf in dat land geloochenstraft", vindt Kohl beck. Je gaat er naartoe in bij boven de poorten van Auschwitz. voorbeeld de wetenschap dat vlees er op de bon is. Maar de ta fel buigt doordeweeks bij wijze van spreken door onder het ge wicht van al die schalen. En dat was heus niet 'georganiseerd' omdat wij er waren. De mensen daar zijn gewoon in staat om hun laatste cent eraan uit te geven, andere dingen na te laten. Verder geldt ook dat in Polen vlees ei genlijk altijd een probleem is ge weest. De vanzelfsprekendheid dat er dingen zijn, die is er daar niet. En daardoor is het pro bleem ook lang zo groot niet als wij denken dat het voor die Po len zal zijn. Ik moet er wel direct bij zeggen dat ik niet weet hoe de situatie in de kleinere dorpen is". Innerlijke tegenstrijdigheid DEN (ANP) - Turkije stuurt Iraanse mannen en vrouwen die poli- tiek asiel zoeken terug naar hun land. Volgens de internationale organisa- tie voor de mensenrechten Amnesty International komt de Turkse rege ring daarmee haar internationale verplichtingen niet na. De organisatie meldt vandaag dat in het afgelopen halfjaar ongeveer 400 Iraniërs direct over de grens zijn gezet, zonder dat hun asielverzoek is onderzocht door net Turkse bevoegd gezag of door het vluchtelingencomité van de Ver enigde Naties. Amnesty is van mening dat de Iraniérs bij terugkeer in hun eigen land het gevaar lopen te worden gemarteld of geëxecuteerd, of als gewetens gevangene vastgezet te worden. Volgens de organisatie houden de Turk se autoriteiten zich niet aan internationale afspraken, volgens welke geen enkele Iraniër die te kennen geeft angst te hebben voor vervolging in Iran, zal worden teruggestuurd. Turkije heeft in 1951 het VN-verdrag betreffende de status van vluchte lingen ondertekend. Het land heeft daarbij wel de beperking gesteld dat het verdrag in Turkije slechts van toepassing is voor Europese vluchtelin gen. Inmiddels, zo beweert Amnesty, beschouwen de meeste landen de wereldwijde toepassing van het vluchtelingenverdrag als een „gewoonte recht De organisatie dringt er bij Turkije dan ook op aan deze mondiale werlung van het verdrag eveneens te erkennen en geen vluchtelingen uit *ug te sturen die ,het «sico lopen vervolgd te worden. De Nederlandse afdeling van Amnesty International verzoekt de rege ring m ons land met klem geen asielzoekers uit Iran vanuit Nederland terug te sturen naar Turkije. De organisatie zegt hiermee te reageren op berichten van de staatssecretaris van justitie mevrouw Korte-van Hemel volgens welke „Turkije geen vluchtelingen naar Iran terugstuurt". ROTTERDAM (ANP) - De chemi sche bedrijven ICI en Cyanimid uit het Rotterdamse havengebied heb ben de vakbonden gisteren uitge nodigd voor hervatting van het cao-overleg. Ze waren van de on derhandelingstafel weggelopen omdat de bonden hun eisen over verdere atv niet van tafel wilden halen. Dat meldde bestuurder P. Jansen van de Industriebond FNV gisteravond. „Ze hebben ons eigener bewe ging vandaag uitgenodigd, hoewel we onze eisen overeind houden", zei hij. Jansen is echter somber ge stemd over de mogelijkheden in de chemiesector in het algemeen om de arbeidstijd verder te verkorten. De industriebond FNV maakte maandagavond bekënd dat ver dere verkorting van de arbeids duur bij het huidige cao-overleg in de chemiesector goeddeels onhaal baar is geworden, doordat de werk gevers er per sé niet aan willen. De bond verwijt de werkgevers geen inhoud te willen geven aan het ak koord uit de Stichting van de Ar beid. Secretaris H. C. Rijksen van de Algemene Werkgevers Vereniging, waarbij nagenoeg alle chemiebe drijven zijn georganiseerd, noemt dat verwijt echter zeer ongenuan ceerd. „We proberen het akkoord wel degelijk na te leven. Maar het is niet zo dat herverdeling van ar beid alleen bestaat uit collectieve uniforme arbeidstijdverkorting voor iedereen, zoals de bond wil, maar ook uit bij voorbeeld deeltijd arbeid, het aantrekken van meer vrouwen en dergelijke", aldus Rijksen. Alleen bij enkele bedrijven, zoals ICI en Cyanimid, zal de Industrie bond de atv-eis overeind houden. Verder wil de bond scholingspro gramma's afdwingen om toch nog inhoud aan arbeidstijdverkorting te kunnen geven. „Wij geven het uitgangspunt korter werken niet op, maar voor het moment wordt het ons onmogelijk gemaakt", al dus Jansen. De FNV-bestuurder meldt nog dat het chemische bedrijf Penn- walt gisteren een eindbod heeft ge daan. De door het bedrijf eerder voorgestelde invoering van presta- tieloon is daaruit verdwenen, waar door Shell op dit punt als enige in de chemiesector overblijft, volgens Jansen. Het eindbod behelst wel een lichte verbetering van het sala ris, maar geen enkele vorm van herverdeling van werk. Het bod zal daarom met een negatief advies aan de leden worden voorgelegd, aldus Jansen. Met de verkiezingen in zicht (11 juni) is Margareth Thatcher overal in Engeland te vinden. De verkiezingstoernee bracht haar gisteren bij een fabriek in Wales, die blaaspijpjes maakt voor de politioneel gebruik. Een test bewees de nuchterheid van de Britse premier. (foto ap»

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11