omi Vissers azen op haring 'Deze gaat de soep maar in' Race op Hollandse Nieuwe begonnen Geraniums ook in ons land steeds geliefder MAANDAG 25 MEI 1987 Bezoek aan Keukenhof teleurstellend LISSE - De bloemententoonstel ling Keukenhof in Lisse heeft dit jaar ongeveer 780.000 bezoekers getrokken. Dat is 20.000 meer dan vorig jaar, toen 760.000 belangstel lenden werden geteld. Toch is dit aantal volgens de pr- man van Keukenhof Cees van der Groen ronduit teleurstellend. Vol gens Van der Groen zat men rond de paasdagen nog op een hoger schema, maar daarna ging het bergafwaarts. Vooral het slechte weer van de laatste twee wekën heeft de bloementuin parten ge speeld. Dat scheelde, berekent Van der Groen, ongeveer 50.000 bezoe kers. Teleurstellend was ook het be zoek van Duitsers aan de Keuken hof. "Er was tegelijkertijd met de Keukenhof de Bundesgartenshow in het Ruhrgebied en de Duitsers kiezen op dit moment ook meer voor een dagtocht naar Frankrijk", aldus Van der Groen. Morsweg 4 Zoals u ongetwijfeld bekend is heeft de gemeente Leiden het plan opgevat om het huizenblok Mors weg 4 te slopen. Met deze gehele operatie is een bedrag gemoeid van 6,3 miljoen gulden. Het is mij, en vele anderen, een vraagteken hoe deze gemeente dit bedrag kan op hoesten, mede gezien het feit dat zij momenteel met een gigantisch (circa 5 miljoen gulden) begro tingstekort te kampen heeft. Bo vendien is het algemeen bekend dat de gemeente Leiden onder cu ratele staat, ongetwijfeld ten gevol ge van een Financieel wanbeleid). Ook ik ben van mening dat het niet geoorloofd is een huizenblok te slopen waarvan het grootste deel van de woningen in uitmuntende staat verkeert. Nog onlangs heeft men in de kranten kunnen lezen dat het woningtekort twee maal groter is dan werd verondersteld. De gemeente heeft onlangs een stemming gehouden onder de be woners om te zien in hoeverre zij bereid waren tot sloop. De uitslag was als volgt: 30 voor en 14 bewo ners tegen sloop. Men zou geneigd zijn het besluit van een (overigens kleine) meerderheid te accepteren zodat het algemeen belang preva leert, ware het niet dat deze stem ming een absoluut onjuist beeld van de situatie weergeeft. Het sleutelwoord is namelijk overlast. De aanleg van de tweede spoorlijn zou een toch al aangetas te buurt totaal onleefbaar maken. Bij een groot deel van de voorstan ders van sloop spelen echter heel andere motièven een rol zodat deze MAANDAG Gemeentehuis - Gemeenteraadsverga dering, 20 uur. Lage Morsweg 14a - Spiritistisch Ge nootschap Leiden, Inleiding door Ds. Meiners uit Soest, 'De Stier in de Mys tiek'. 20 uur. Schouwburg - optreden van Mercedes Sosa, 20.15 uur. Augustinus - opening theaterfestival, 'The Mousetrap' met Skias, 20.30 uur. Universiteit - Cleveringaplaats, 'Voor spel tot een nieuwe dag', lezing van Leo Samama over hedendaagse muziek, 20 Leiderdorp Gemeentehuis - extra commissieverga dering over de stand van zaken in Bui tenhof, 20 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Marijkelaan 4, groente- en fruitshow, Nederlandse Ver. v. Huisvrouwen, 20 uur. Wassenaar Raadhuis De Pauw - Gemeenteraads vergadering, 19.30 uur. St. Jozefkérk - viering 25-igrig bestaan DINSDAG Laktheater - Lunchconcert door Kon. Conservatorium uit Den Haag, 13.15 stemming het doel totaal voorbij schiet. Om even een paar voorbeel den te noemen, en nu citeer ik: 'mijn huis is nu toch te groot nu mijn kinderen het huis uit zijn'; 'ik was toch al van plan een ander huis te kopen omdat ik in verband met mijn werk ben overgeplaatst en door al deze heisa de waarde van mijn huis is gedaald', enzovoorts. Bovendien verkeert een niet on aanzienlijk deel van de voorstan ders in de veronderstelling er fi nancieel enorm op vooruit te gaan. Niet geheel ten onrechte overi gens, daar de gemeente heeft laten doorschemeren bereid te zijn wa ter bij de wijn te doen. Bovendien woont het grootste deel van de voorstanders van sloop aan de zijde met de oneven num mers: dit zijn woningen gelegen di rect aan de spoordijk en die qua ruimte, ligging en bouw duidelijk ondergeschikt zijn aan de wonin gen gelegen aan de zijde met de even nummers. Indien u bovenstaande goed heeft doorgenomen, zult u kunnen begrijpen dat deze stemming feite lijk van nul en generlei waarde is en dus als zodanig beoordeeld dient te worden. Ik ben dan ook niet bereid een eventueel besluit tot sloop te accepteren en zal alle middelen aanwenden om dit be sluit ongedaan te maken. Tot be sluit nodig ik hierbij wethouder Peters uit een weekje bij mij te lo geren, uiteraard op mijn kosten, zodat hij zich werkelijk een beeld kan vormen van de situatie. A.J. Goddijn, Morsweg 314, Leiden. Lezers schrijven Twee van de zestig hanen op het Regthuysplein, die zaterdag van hun baasjes een flinke keel moesten opzetten. (foto Nanno Bloupot) Waarom kraaien Ter Aarse hanen beter dan JNieuwkoopse? NIEUWKOOP - De traditionele hanenkraaiwedstrijd in Nieuw koop heeft zaterdag voor een bomvol Regthuysplein gezorgd. Het unieke gebeuren, dat inmid dels tot in de verre omtrek be kendheid geniet, werd voor de vijfde maal georganiseerd door de Konijnen- en Pluimveefok- kersvereniging en stond ditmaal in het téken van het tweede lus trum van de plaatselijke week markt. "Wiens haan zal vanochtend koning kraaien", was de bran dende vraag nadat burgemeester T.R. Seinstra om half tien het startschot voor de wedstrijd gaf Zestig hanen stonden te popelen om eens van zich te laten horen. Zelfs uit Delft hadden trotse eige naars hun luidruchtigste dieren naar Nieuwkoop gebracht. Een wedstrijdje hanenkraaien is aan strikte regels bebonden. Ras, leeftijd en grootte zijn onbe langrijk, maar het is bij voor beeld streng verboden de kooien aan te raken of er voedsel in te gooien. Wel mogen de eigenaren zelf tokkelen als hennen en kraai en zoveel ze maar willen om hun favoriete haan nog mooier en harder te laten kraaien. Pluimvee-enthousiasteling C.M. Lenting gaf evenals in voor gaande jaren een speciaal tintje aan dit toch al ludieke evene ment. Gehuld in een hanekos- tuum liep hij tussen de kooien. De Nieuwkoopse jeugd was er meer van onder de indruk dan de ha nen. Die kraaiden alsof het een lieve lust was of hielden gewoon hun snavel. Deze heeft niet ge kraaid en gaat de soep maar in", aldus een teleurgestelde deelne mer. "Dat meen ik niet zo, maar thuis heeft hij het hoogste woord. Ik begrijp er niets van". De organiserende Nieuwkopers kwamen er slecht van af Na de halve finale bleven er vijf hanen over en deze dieren waren alle af komstig van fokkers uit Ter Aar. De hoofdprijs, een wisselbeker vervaardigd door de Nieuwkoop- se zilversmid P. Mans, ging naar W. Verkerk uit de buurgemeente. "We doen het hier in Nieuwkoop dan toch niet goed", merkte be stuurslid J. van Lith op. "In Ter Aar wordt iets gedaan waar wij nog geen weet van hebben". Jongen (12) betrapt LEIDEN - Een 12-jarige jongen is in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Morsweg aangehouden na dat buurtbewoners hem met een groepje andere jongens hadden be trapt bij het openbreken van au- to s" De anderen konden zich op tijd uit de voeten maken. De jon gen heeft een flinke schrobbering van de politie gekregen en is daar na aan zijn ouders overgedragen. Uniformen LEIDEN - Uit een auto die op het parkeerterrein bij de verpleeg stersflat Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg stond, zijn vorige zes complete verpleegstersunifor men en een donkerblauwe loden jas gestolen. Geraniumliefhebbers komen deze maand goed aan hun trekken. Er gaat geen weekeinde voorbij of ergens in den lande wordt wel een geraniummarkt gehouden. Met duizenden worden de geraniums in alle soorten, kleuren en maten alsmede vele andere eenjarige perk- planten verhandeld. Het houden van speciale gera- niummarkten is, zo weet de Rijnsburgse tuinder J. Heems kerk te vertellen, ontstaan in Zwitserland. "In dat land wor den net als in Oostenrijk heel veel geraniums gekocht. Aan elk balkon hangt een bak met gera niums. In Nederland is de be langstelling voor dit soort plan ten daarentegen pas sinds een aantal jaren echt groot te noe men". Heemskerk kweekt op zijn be drijf jaarlijks ongeveer 7000 gera niums van stek tot plant op. Ei genlijk valt er nauwelijks over dè geranium te spreken: er bestaan vele tientallen soorten, kleuren en variëteiten. De enige overeen komst is dat ze allemaal tot het geslacht Pelargonium behoren. den de toppen uit de plant ge haald waardoor deze zich flink breed ontwikkelt. Als je de top erin laat zitten, ontstaan er lange slungelige planten". De geranium is voor wat be treft de verdere opkweek en de bestrijding van ziekten een vrij eenvoudige plant. De enige ziek te waarvoor Heemskerk werkelijk beducht is, is de zoge naamde roest. Planten die door deze zwam zijn aangetast, vor men aan de onderzijde van de bladeren bruine dikke wratten. Heemskerk zegt hierover: "Om aantasting van de planten te voorkomen, moet ervoor worden gezorgd dat de planten niet te lang nat blijven. Nooit 's avonds water geven, maar altijd vroeg in de ochtend". Geraniums worden vermeer derd dóór zaad of door stek. Heemskerk past alleen de laatste methode toe. De tuinder: "Zaai- geraniums zijn over het alge meen zwakker en hebben kleine re bloemen. Bovendien ruit dit soort erg sterk. Bloemen vallen al vrij snel af en dat is natuurlijk niet prettig". Heemskerk gaat bij zijn teelt uit van bewortelde stekken. In maart worden deze in kleine mandpotjes gepoot en twee we ken lang bij een temperatuur van 18 graden Celsius gehouden. De hoge temperatuur is volgens Heemskerk noodzakelijk om de wortelgroei te stimuleren: "De plant moet binnen twee weken voldoende haarwortels hebben gevormd. Voor de verdere ont wikkeling is een goed wortelge stel natuurlijk noodzakeliik". De tuinder benadrukt het be lang van goed uitgangsmateriaal. Heemskerk: "We gebruiken bij voorkeur stekken die al zijn ge topt. Bij de plantekweker wor Omdat de geranium geen vorst kan verdragen, kunnen de plan ten pas na de IJsheiligen (half mei) in de volle grond worden uitgeplant. De balkonbakken kunnen iets eerder worden klaar gemaakt, omdat het 'op grote hoogte' meestal minder streng vriest. Geraniums in de tuin kunnen, mits goed verzorgd, kunnen vol gens de tuinder maanden lang in bloei staan. In goede zomers is bloei tot eind oktober beslist geen uitzondering. Het uitplan- ten van geraniums is volgens Heemskerk een karweitje waar wèl de nodige zorg aan moet worden besteed. "De grond moet goed worden gespit. De wortels moeten zich gemakkelijk kunnen versprei den. Net als bij teelt in potten is een goed wortelgestel immers voorwaarde voor een goede groei. Zware grond is moeilijk doordringbaar. In zo'n geval kan er dan ook het best een flink groot gat worden gegraven en J. Heemskerk: "Mits goed verzorgd, kunnen geraniums in de tuin tot eind oktober in bloei staan". (foto Wim Dijkman) een paar handen potgrond in worden gegooid". Voor de groei van wortels zijn niet alleen water en voedings stoffen nodig. Ook zuurstof mag niet ontbreken. Vandaar dat Heemskerk het advies geeft van de eerste weken na het planten, wekelijks de bovengrond met een harkje los te maken. Een Fik se regenbui of besproeien van de planten kan namelijk verdich ting van de bovengrond tot ge volg hebben. Zoals bij vele planten het geval is, wordt ook de bloei van de ge ranium afgeremd door de aanwe zigheid van uitgebloeide bloe men. Verlepte bloemen produce ren bepaalde hormonen die de aanleg van nieuwe bloemknop pen afremmen. Bloei tot eind ok tober is dan ook alleen mogelijk als de uitgebloeide bloemen met stengel en al geregeld uit de plant worden gehaald. Geraniums worden meestal onderverdeeld in staande en hangende soorten. De hangende hebben harde, ronde bladeren en zijn bij uitstek geschikt voor het gebruik in balkonbakken. De bladeren van de staande soorten zijn zacht en vertonen soms een zogenaamde gordel, een donker gekleurde rand op het blad. Bei de soorten hebben dubbele bloe men in kleur variërend van wit tot diep roze en verspreiden een sterke typische geur. Heemskerk kweekt overigens niet alleen geraniums. In zijn kassen aan de Oegstgeesterweg staan ook duizenden begonia's, afrikaantjes, vlijtige Hesjes en ve le andere soorten eenjarig perk- goed. Meestal bepaalt de ligging van de tuin voor welke plant wordt gekozen. Het vlijtig liesje of de begonia bloeien prima in de schaduw, de bloei van de goud sbloem of petunia is rijker in de volle zon. Bij sommige planten is het niet nodig om uitgebloeide bloemen eruit te halen. Lobelia, begonia, vlijtig Hesje, Allisum en de Ver bena laten hun bloemen vallen. Dat betekent dat deze planten de hele zomer door bloeien zonder dat er naar hoeft te worden om gekeken". Heemskerk: "Zelfs als er geen tijd is om wekelijks in de tuin te werken, kan met deze soorten van een lapje grond een kleurrijk en bloemrijk tuintje worden ge maakt. Een bloeiende tuin of fleurrijke balkonbakken hoeven echt niet veel tijd of veel geld te kosten". Pompoen Het klinkt raar, maar pompoe nen kunnen prima aan de voet van de composthoop worden ge teeld. De pompoenplant houdt, namelijk van warmte en de com posthoop kan daarvoor zorgen. Bij de verterings- en rottingspro cessen in de composthoop, komt immers warmte vrij. Plant de pompoen aan de voet van de composthoop en leidt de lange ranken over de hoop. Het is niet verstandig de pompoen- plant óp de compostberg te plaatsen. Pompoenen hebben namelijk veel water nodig en de bovenkant van een compos thoop is per definitie droog. MONICA WESSELING SCHEVENINGEN - Vlag- getjesdag 1987 is zaterdag een groot succes geworden. Duizenden mensen waren, mede aangelokt door het fraaie zomerweer, naar de haven van Scheveningen gekomen om een kijkje te nemen bij de versierde kot ters en trawlers. door Kees van Kuilenburg Vlaggetjesdag 1987 werd geopend door drs. H. Eversdijk, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de vaste kamercommissie voor de visserij. Eversdijk noemde het op merkelijk dat er sinds de herope ning van de visserij op maatjesha ring in 1983 sprake is van een dui delijk groei van ons haringquotum (de hoeveelheid die gevangen mag worden). Nederland mag dit jaar ruim 100.000 ton haring vangen, waarvan ongeveer 90.000 ton uit de Noordzee. Volgens Eversdijk is het opmer kelijk dat de Nederlandse vissector er in slaagt met de groei van het haringquotum ook zijn markten weet te verruimen. "Terwijl andere lidstaten in de EG problemen heb ben met de afzet van hun haring weet Nederland deze vis overal te verkopen en is het voor onze visse rij slechts het probleem: hoe ko men we aan grote vangstquota. Dan kom je al gauw tot de conclu sie dat de Nederlandse haring het nog beter doet dan je denkt. In dit licht bezien deel ik de mening van de Nederlandse vissector dat Euro pees gezien Nederland de gelegen heid zou moeten krijgen het deel van het haringquotum dat andere landen niet opvissen, te mogen vangen", aldus het Kamerlid. Eversdijk noemde het opmerke lijk hoeveel haring er inmiddels naar landen buiten de EG geëxpor teerd wordt. "Ik denk daarbij aan de Westafrikaanse landen en Ja pan. Deze daadkracht van de Ne derlandse vissector dwingt respect af. Dit is ook internationaal het ge val, ondanks de grote kritiek welke men op de Nederlandse visserij op het quotagebied heeft". Kritiek Kritiek was er van Eversdijk op de kabeljauwvisserij. "Zolang in Brussel niet is besloten tot het ver hogen van de EG-kabeljauwquota is het de Nederlandse vissers ver boden nog op kabeljauw te vissen. Zij hebben hun quota opgevist. Dat volvissen vindt vooral zijn oor zaak in het feit dat de sector niet op vrijwillige basis de discipline op kan brengen om zichzelf beperkin gen op te leggen, teneinde de vang sten binnen het quotum van een jaar te spreiden". Volgens Eversdijk is het een ver werpelijke zaak dat dit jaar een vloot Deense vissers in het Neder landse deel van de Noordzee op on dermaatse haring heeft gevist en dat die haring naar de vismeeHn- dustrie gaat. "Het waren vooral de Noren en de Denen de indertijd bijna de haring in de Noordzee hadden uitgeroeid ten behoeve van hun vismeelindustrie. De Neder landse visserij heeft de klap daar van ervaren. Van deze klap is zij inmiddels goed hersteld. Deze po sitieve ontwikkeHng mag niet op nieuw in gevaar worden gebracht". Vertrek Rond drie uur werd op de 'rede' van Scheveningen het startschot gegeven voor de race op de Hol landse Nieuwe. Trawlers en kot ters waren daarvoor in de loop van de dag van ij muiden naar Scheve ningen gevaren en vandaar uit ver trok de vloot - uitgeleide gedaan door het hospitaalkerkschip De Hoop en een aantal andere vissers vaartuigen - naar de visgronden. Vannacht om twaalf uur is begon nen met vissen. De vele bezoekers aan Vlag getjesdag werden ondertussen be zig gehouden met tal van activitie- ten rond de twee visserijhavens in Scheveningen. Zo waren er visbe- reidingsdemonstraties door stu denten van de hogere hotelschool, demonstraties vleetvisserij en net tenboeten door leerHngen van vis serij scholen en een bedrijvenshow met de nieuwste informatie over onder meer communicatieappara tuur, beeldschermnavigatie en mo toren. Ook waren er oude ambach ten, muziekshows en werden kle derdrachten getoond. Eerder op de dag had de Haagse wethouder van economische za ken, mr. C.V. Martini, al een nieu we schippersloods in gebruik ge steld. De loods is bestemd voor de opslag van visserijmaterialen en het uitvoeren van onderhouds werkzaamheden door bemannin gen van kotters in de Scheve- ningse haven. Martini had het za terdagmorgen druk. Hij verrichtte namelijk ook de officiële hande ling waarmee de nieuwste vleetlog- ger van de Scheveningse visvloot- de SCH 104 - in gebruik werd ge nomen. De SCH 104 gaat weer op de traditionele manier de haring visserij bedrijven. Het met de vleet vissen betekent selectief vissen en levert haring op van uitmuntende kwaliteit. Op het hospitaalkerkschip De Hc gegeven. Waarschijnlijk in de loop verwacht werd zaterdagmiddag rond drie u i morgen wordt de eerste Hollandse het startschot voor de haring race zuwe in IJmuiden of Scheveningen (fotoGPD)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8