TAD LEIDEN Flinke veranderingen bij bibliotheek Beleid achter sloop Morsweg 4 ontbreekt <XV LEIDSCH DAGBLAD Dominee Mostert vierde jubileum flCHTERGRDHDI s MAANDAG 25 MEI 1987 Directeur maakt beleidsplan voor komende jaren LEIDEN - De komst van een filiaal van de openbare bibliotheek in de Stevenshof zal tot gevolg hebben dat de bibliobusdienst in het Hout- kwartier verdwijnt. Voorts kunnen geen plannen worden ontwikkeld voor andere vestigingen in de stad, zoals in Leiden-Oost, en zal moeten worden bezien of bestaande filia len na de opening van de Stevens hof-vestiging nog wel genoeg draagvlak hebben. Dat staat te lezen in de notitie 'Plannen en prioriteiten 1987-1990' van de openbare bibliotheek Lei den, die de concrete uitwerking is van het in 1985 verschenen beleids plan 'Meer met minder 1985-1989'. Hoofddoel van de notitie, die is op gesteld door directeur E.A.P. van Sprundel en onlangs door het be stuur goedgekeurd, is aan te geven hoe de Leidse bibliotheek de dienstverlening zo optimaal moge lijk kan maken met het geld, het personeel en de organisatie die de instelling ter beschikking staan. De notitie staat bol van ingrij pende veranderingen op het ge bied van de dienstverlening, de aanpak en de organisatievorm, welke wijzigingen zich binnen een tijdsbestek van drie tot vijf jaar moeten voltrekken. Als leidraad bij het opstellen van de plannen en de prioriteiten diende onder meer het onlangs verschenen lezerson derzoek van de Leidse universiteit. Het college van B en W kent ho ge prioriteit toe aan de komst van een filiaal in de Stevenshof waar de bewoners het thans nog met een bibliobus moeten doen. Om een vestiging in de Stevenshof te reali seren, krijgt de bibliotheek echter geen extra geld bovenop het gewo ne budget. Om de vestiging te kun nen betalen, heeft het bestuur daarom onder meer voor opheffing van de bibliobusdiensten in de Ste venshof en het Houtkwartier geko- zen. Het Houtkwartier, dat in 1984 Flinke buit bij inbraak LEIDEN - In een woning aan de Korvertwal zijn bij een inbraak een hoeveelheid sieraden, een bontjas, 15 Eurocheques, een portemonnee en tientallen theelepeltjes gesto len. de waarde bedraagt enkele duizenden guldens. De inbraak werd ontdekt door iemand die een kijkje kwam nemen. De bewoners zijn op vakantie. Dronkeman verwondt bromfietser LEIDEN - Een 23-jarige Leidse au tomobilist is vannacht ter ontnuch tering op het politiebureau ingeslo ten, nadat hij een bromfietser om ver had gereden. De bromfietser, een 18-jarige Leidenaar, reed vanaf de Morsweg de Rijnzichtbrug op, terwijl de au tomobilist eenzelfde manoeuvre wilde maken, maar daarbij de bocht te ruim nam. Hij greep de bromfietser, waardoor deze kwam te vallen. De automobilist reed na het ongeval door, maar kon op de Kooilaan worden aangehouden. De bromfietser kwam er met enke le schaafwonden vanaf. al zijn filiaal kwijtraakte en daar voor in de plaats de bibliobus- dienst kreeg, komt hiermee zonder bibliotheekvoorziening te zitten. Het bestuur van de bibliotheek heeft het college in verband met het Stevenshof-filiaal om een be vestiging gevraagd van de toezeg ging van wethouder F. Kuijers van cultuur dat de bibliotheek bij de komende bezuinigingsronde wordt ontzien. Speciaal is het er het bestuur om te doen deze toe zeggingen te krijgen op basis van het huidige kostenniveau. Het wil kunnen rekenen op vergoeding van de extra kosten waarmee de bi bliotheek in de toekomst mogelijk wordt geconfronteerd. "Voor ons is het van groot belang te weten dat er tot en met 1992 geen bezuini gingsoperatie wordt opgelegd en dat daarmee voor de exploitatie van de bibliotheek uitgegaan kan worden van het huidige lastenni veau. Hiervan is voor ons de mate van dienstverlening in een filiaal in de Stevenshof afhankelijk", aldus het bestuur in een brief aan het col lege. Verhoging Een 'beperkte' verhoging van de contributie voor volwassenen (be perkt omdat anders 'ledenuitval' wordt gevreesd) staat voorts als plan in de notitie genoteerd, even als een verhoging van de tarieven voor diensten als audio-visueel ma teriaal en video, en het vragen van leengeld per boek. De uitleen voor jongeren tot 18 jaar moet volgens het bestuur gratis blijven op grond van de pricipièle overweging dat elk kind ongeacht de financiële si tuatie thuis, toegang moet hebben tot alle beschikbare informatie en lectuur. De contributie en de tarieven van de bibliotheek zijn sinds begin 1986 niet gewijzigd. Aanpassingen moeten, schrijft directeur Van Sprundel, in 1987-1988 echter weer aan de orde komen. Want de over heid bezuinigt, de bibliotheek moet sinds 1987 leengeldvergoe dingen betalen, derden berekenen de bibliotheek extra kosten omdat ook zij hun bezuinigingen moeten opvangen en het ministerie van wvc overweegt om jongeren onder de 18 jaar een bijdrage aan de bi bliotheken te laten betalen. Bovendien vormt extra door le zers en leden bijeengebrachte in komsten een van de middelen om de hogere uitgaven die de biblio theek de komende jaren op een aantal terreinen wil doen (marke ting en pr, automatisering, filiaal Stevenshof, scholing van het per soneel, aandacht voor specifieke groepen, nieuwe media), mogelijk te maken. Het bibliotheekbestuur vindt het belangrijk dat bij toekomstig be leid het accent komt te liggen op de functie van de bibliotheek als informatieverzorger en niet zozeer op de culturele of uitleenfunctie. Mede hierom kiest het bestuur er voor om gehoor te geven aan de roep om uitbreiding en vernieu wing van het aantal (informatieve en educatieve) video's boven die om compact-discs of microfiches en wil het een bijdrage leveren aan de opbouw van (lokale) databe standen. Openingstijden Grote verschuivingen zullen zich volgens de plannen voordoen in de functies van de centrale biblio theek en de filialen. Het bestuur: "De centrale zal nadrukkelijk het accent dienen te leggen op het op bouwen, onderscheiden en be schikbaar stellen van de topcollec tie, achtergrondcollecties en diver se, speciale projectcollecties, als mede met meer bijzondere media". Uit doelmatigheidsoverwegingen zullen de audio-visuele materialen worden geconcentreerd in de cen trale bibliotheek. Voor de filialen en ten behoeve van de bijzondere groepen zal daarnaast een collectie audio-visuele materialen worden opgebouwd waaruit wissel- en pro jectcollecties kunnen worden sa mengesteld. Ten aanzien van de collectie bestaat voorts het voorne men een materialenbank voor de volwasseneneducatie op te bou wen, alsmede een databank met een beperkt aantal lokale databe standen met gemeentelijke en cul turele informatie. De filialen op hun beurt zullen hun collecties nadrukkelijker gaan afstemmen op de wensen van de leden in de desbetreffende wijken. Gevolg hiervan is dat de onderlin ge verschillen tussen de collecties en de diensten van de filialen toe nemen. In alle filialen wordt de col lectie informatieve boeken ver kleind. De veranderingen hebben volgens de plannen ook gevolgen voor de openingstijden: die wor den aangepast aan de nieuwe uit gangspunten. Voor de centrale bi bliotheek betekent dat uitbreiding, vooral op zaterdagmiddag. Onder het hoofdstuk 'behoud van de dienstverlening' vallen handhaving van het leescafé in de centrale bibliotheek, het voorne men om het project boek-aan-huis voor bejaarden voort te zetten, blij vende medewerking aan het on derwij svoorrangs werk en "hand haven van de bestaande diensten voor alle, duizenden individuele le zers en leden". Uitbreiding van de dienstverlening wil het bestuur on der meer bereiken door meer aan dacht te schenken aan groepsge richte dienstverlening in vooral het basisonderwijs, de volwassenedu catie en aan ouderen, betere sa menwerking met scholen, het op zetten van wisselcollecties, het in tegreren van het bibliotheekwerk voor de jeugd en voor volwasse nen, meer gerichte publiciteit en aanpassing van de accommodatie ten behoeve van voorlichting en in formatie. Voorts dient de 'gebrui kersvriendelijkheid' van de biblio theek te worden vergroot door me dewerkers beter te scholen in de omgang met publiek, de collectie onder meer aan te passen door in deling op genre en door een meer opvallende presentatie van de col lectie, zoals een speciale Leidse collectie. Ook door middel van automati sering denkt men de dienstverle ning uit te kunnen breiden. "Met behulp van automatisering kan de dienstverlening op het gebied van uitleningen, catalogusraadpleging, boetevaststelling, reserveringen en informatie over elders aanwezige Sleutels gestolen LEIDEN - Bij een inbraak in een winkel aan het 5 Meiplein is in de nacht van donderdag op vrijdag een grote hoeveelheid huissleutels buitgemaakt. Ook werden twee ba- sissleutelmachines en een radio- cossatterecorder gestolen. De tota le waarde van de buit bedraagt 12.000 gulden. materialen sterk worden verbe terd". Aan het voornemen om 860.000 gulden uit te trekken voor de aan schaf van apparatuur en software ligt op de eerste plaats evenwel een groot aantal doelmatigheidsover wegingen ten grondslag. Enkele daarvan zijn dat de tijdrovende werkzaamheden om de catalogi bij te houden tot het verleden zullen behoren, de catalogi meer up-to- date zijn en dat niet-automatiseren toekomstige mogelijkheden tot het raadplegen van andere bestanden blokkeert. Andere overweging is dat het met automatisering minder kost baar en tijdrovend is om relevante gegevens (aantal uitleningen, aan tallen gebruikers, etc.) beschikbaar te krijgen. Belangrijk is automati sering volgens het bestuur ook om dat daarvan de uitvoering van een aantal van de geformuleerde plan nen en prioriteiten afhankelijk is. De bibliotheek kan de 860.000 gul den voor een deel bekostigen uit het budget en uit externe bijdra gen, maar een bijdrage uit gemeen telijke fondsen is volgens het be stuur ook nodig. Het beleidsprogramma op het gebied van huisvesting bestaat uit behalve het filiaal in de Stevenshof uit aanpassingen in met name de filialen Merenwijk en Morskwar- tier. Verder dienen alle vestigingen te worden aangepast in verband met de automatisering, waarbij ge dacht wordt aan het vormen van een gecombineerde inname- en uit leenbalie met terminals. Voor de centrale moeten vanwege de uit breiding van de functies en de acti viteiten volgens het bestuur voorts wijzigingen in de bestemming van diverse ruimten worden gen. Sponsoring De plannen en prioriteiten, "in het bijzonder de accentverschui ving naar de centrale", hebben ge volgen voor de personele formatie van de bibliotheek. De formatie in de filialen wordt verminderd ten gunste van die in de centrale. De verschuiving zal, zo schrijft het be stuur, vooral plaatsvinden door middel van natuurlijk verloop en interne verplaatsing. Gevolgen zijn er ook op finan cieel gebied. De bibliotheek wil meer geld uitgeven aan onder meer automatisering, Stevenshof, speci fieke groepen, nieuwe media en scholing van medewerkers. Bij een gelijkblijvend budget zijn derhalve maatregelen nodig. Behalve door te sleutelen aan de contributie en de tarieven wil het bestuur extra geld binnenkrijgen door ombui gingen in de budgetten voor perso neel, collecties en de algemene uit gaven. Voorts moeten extra in komsten komen vanuit specifieke projectsubsidies (het ministerie van sociale zaken, de gemeente in verband met het doelgroepen- en werkgelegenheidsbeleid) en Euro pese fondsen. Directeur Van Sprundel maakte al eerder gewag van zijn mening dat de bibliotheek de deuren onder bepaalde voor waarden voor sponsors mag open- zetten. Beklimming Pieterskerk LEIDEN - Twee Leidenaren van 20 en 25 jaar oud wilden afgelopen nacht om een uur of vier de Pie terskerk beklimmen. Bij hun po ging gleden een paar dakpannen van een naastgelegen pand naar beneden, waardoor de bewoners wakker werden en de politie waar schuwden. Leidse (18) gewond LEIDEN - Een 18-jarige Leidse is in de nacht van zaterdag op zondag met rugletsel in het Elisabethzie- kenhuis opgenomen, nadat zij op de Steenstraat was aangereden. Omstreeks half twee reed zij met haar fiets over de Blauwpoorts- brug in de richting van de Steen straat. Een 25-jarige Katwijkse au tomobilist die van de Beesten markt kwam en linksaf de Blauw- poortsbrug op wilde rijden, stond weliswaar even stil, maar zag de fietsster over het hoofd. De vrouw klapte daarop tegen de auto. Klappen LEIDEN - Een 37-jarige automobi list is vrijdagmiddag op de Bree- straat aangehouden. De man was al een aantal malen gewaarschuwd dat hij zich daar niet per auto mocht begeven, maar hij stoorde er zich niet aan. Toen de politie pro ces verbaal wilde opmaken, zou de man uit woede zijn gaan schoppen en slaan. LEIDEN - Het verenigingscomplex Jeugddorp beleefde gisteren een ver late officiële opening: zo'n twee jaar nadat het door de verenigingen in gebruik werd genomen, werd dat feit gevierd. De openingshandeling werd onder het oog van naar schatting 300 be langstellenden verricht door hoofd A. van der Loo van de gemeentelijke directie culturele zaken. Van hem werd inspannender werk dan het gang bare lintje knippen verwachthij moest, via een ongeveer twaalf meter lange 'apenbrug' en een katrolletje aan een kabelbaan, door een door enkele verkenners van de scoutinggroep Dauwtrappers opgehouden pa pier springen. In het verenigingscomplex vindt een groot aantal verenigingen onder dak. Behalve de al genoemde Dauwtrappers houden de meisjes-scouting- club de Sleutelgroep, de overkoepelende scoutingorganisatie district Rijn land, een vereniging die zich bezighoudt met het africhten van honden, de Leidse Harmoniekapel, muziekvereniging Nieuw Leven en de volksdans vereniging Krici Krici Ticec er domicilie. Alle gaven zij gisteren tijdens de open dag demonstraties van hun respectievelijke kunnen, (foto Henk Bouwman) gen. De NBA begon onderhande lingen met de BAM, die het aanne- mingswerk zou overnemen. De verwachting was toen dat de werk zaamheden snel zouden worden hervat. Dat is echter nog steeds niet gebeurd, onder meer doordat inmiddels ook de NBA niet meer aan zijn verplichtingen kon vol doen. De leiding van het project is nu overgenomen door het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Het kan toor zou overigens al aan deze be legger worden overgedragen wan neer het klaar was. "Het enige is dus dat de NBA er iets eerder tus senuit is", stelt president-directeur W. van Vonno van de BAM. Hij verwacht dat de bouw al met al enkele maanden later wordt op geleverd dan aanvankelijk de be doeling was. "Maar dat heeft ver der weinig gevolgen", aldus Van Vonno. De NBA was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Ontwikkelaar Schuttersveste is failliet LEIDEN - De NBA, projectont wikkelaar van het kantoorgebouw Schuttersveste op het Schutters veld, is failliet. Veel gevolgen voor de bouw van het kantoor heeft het faillissement niet. Het pand wordt afgebouwd door de Bataafsche Aannemingsmaatschappij (BAM). Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid treedt op als belegger. In maart van dit jaar ging de aan nemer van het complex, het bedrijf Joosten-Hugens - onderdeel van het consortium Kinkelder groep bv, failliet. De bouw van Schut tersveste kwam daardoor stil te lig- LEIDEN - Ds. J. Mostert (51) vierde gisteren met een receptie in de Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerk- gracht zijn 25-jarig ambtsjubileum als predikant bij de Evangelisch-Lutherbe Gemeente. Leiden is voor Mostert de zevende gemeente waaraan hij in zijn loopbaan verbonden is. Voor hij in 1983 naar Leiden kwam, was hij predikant in Alkmaar. De receptie werd door ongeveer 100 mensen bezoch t. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De gemeenteraad wordt vanavond gevraagd 6,5 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de aankoop en sloop van 44 woningen in het gebied Morsweg 4. Het is slecht wonen in die huizen, vinden B en W: de naastgelegen Dr. Lelylaan ver oorzaakt een hoop herrie en de aangekondigde verdubbeling van de spoorlijn Leiden - Den Haag zal deze alleen nog maar doen toenemen. Het lijkt daarom bijzonder vriendelijk van B en W in in deze financieel benarde tij den een bedrag van een dergelij ke omvang beschikbaar te willen stellen om burgers uit de nood te helpen. Toch is een deel van de ge meenteraad niet gelukkig met het voorstel van het college. Kan de gemeente zich een dergelijke uitgave wel permitteren, is de vraag. Met de ene hand 10 mil joen gulden bezuinigen en met de andere hand cadeautjes van ruim 6 miljoen gulden uitdelen, lijkt bijzonder tegenstrijdig. Bo vendien, zijn er geen andere (goedkopere) middelen om de geluidoverlast in te perken? Toch lijkt het er op dat een krappe meerderheid van de ge meenteraad het college van avond zal steunen. Politiek ge zien is het interessant dat de voor- en tegenstemmers in alle partijen te vinden zijn. De kwes tie Morsweg 4 heeft op alle fron ten verdeeldheid gezaaid. Blok Dat er problemen zouden gaan ontstaan aan de Morsweg 4, werd de gemeente pas duidelijk toen een aantal maanden geleden werd besloten mee te werken aan het verdubbelen van de spoorlijn. Maar in feite waren de moeilijkheden al veel eerder zichtbaar. Bij de aanleg van de Dr. Lelylaan had men al kunnen zien dat de overlast in de wonin gen zou toenemen. Dat men zich dat nooit heeft gerealiseerd, is jammer. Toen had men het pro bleem vermoedelijk veel goed koper kunnen oplossen. door Gert Visser Ook nadat werd ingestemd met de spoorbaanverdubbeling, ging er nog geen lichtje branden bij de gemeente. Op dat moment was er nog een mogelijkheid om van de NS een bijdrage te eisen voor de bouw van een geluid- scherm of de sloop van de hui zen. Nu is een dergelijk verzoek een gepasseerd station. Het doen van vrijwillige donaties om an dermans nood te lenigen, is geen gewoonte van de Spoorwegen. De gemeenteraad heeft zich zelf, door de zaak jarenlang over het hoofd te zien, voor het blok geplaatst. Daarbij op voortvaren de wijze geholpen door het colle ge dat - op de hoogte van de be zwaren die er tegen sloop beston den - een enqüete in de buurt hield om de meningen van de be woners over de sloop te peilen. Zoals bekend sprak tweederde van de bewoners zich voor sloop uit. Het zal nooit duidelijk wor den of de voorstemmers alleen maar handelden vanuit het mo tief dat de woonsituatie onhoud baar is, of dat ze ook hoopten er een slaatje uit te slaan. Maar in elk geval zouden zij zich terecht voor het lapje gehouden voelen wanneer de gemeenteraad van avond de hele operatie afblaast. Spaarpotjes Het moet bij velen vreemd overkomen dat een college dat de mond vol heeft van bezuini gingen, zonder problemen 6,5 miljoen gulden op tafel kan leg gen. Dat heeft echter te maken met de wijze waarop de gemeen te haar financiële huishouding voert. Simpel gezegd komt het op het volgende neer: naast een portemonnee voor de dagelijkse uitgaven beschikt het gemeente bestuur over vele spaarpotjes. De inhoud van ieder potje heeft van de raad een bestemming ge kregen, de inhoud is dus niet vrij te besteden. Het bedrag van 6,5 miljoen gul den is door het college bijeen ge graaid uit verschillende potjes die tenminste één overeenkomst vertonen: hun inhoud is bestemd voor maatregelen op het gebied van de ruimtelijke ordening. Nooit heeft men kunnen vermoe den dat dit geld besteed zou wor den voor de sloop van woningen maar er is een duidelijke over eenkomst tussen het doel van het spaarpotje en de bestemming die de inhoud krijgt. Het is dat verband dat de voorgestelde fi nanciering mogelijk maakt. De suggestie om die 6,5 mil joen gulden te gebruiken om de belastingen niet te verhogen of de muziekschool in stand te hou den, gaat dus niet op. Maar het geld had bijvoorbeeld wel ge bruikt kunnen worden voor de aanleg van een aardig parkje of voor de bouw van een tunnel on der het Stationsplein. Schrikken Het is niet de eerste keer dat de gemeente diep in de buidel tast om haar burgers te helpen. Op kleinere schaal wordt al jaren lang (veel) geld uitgegeven om woonomstandigheden van bur gers te verbeteren, bijvoorbeeld door straten opnieuw in te rich ten of dubbel glas in huizen langs drukke wegen aan te bren gen. Het is vermoedelijk de om vang van het bedrag dat nu ter discussie staat, dat velen heeft doen schrikken. De vraag werpt zich op tot hoe ver en in welke omvang de be trokkenheid van het gemeente bestuur zoals die nu ten toon wordt gespreid, zich uitstrekt. Er zijn behalve Morweg 4 wel meer wijken in Leiden waar het wo nen verre van ideaal is. De om wonenden van de betoncentrale aan de Zoeterwoudseweg zou den een gat in de lucht springen als een dergelijk bedrag beschik baar werd gesteld voor de ver plaatsing van dit bedrijf. Mogen zij binnenkort ook een flinke do natie van het gemeentebestuur verwachten? Het college is tot dusver niet erg duidelijk geweest over het beleid dat achter de in greep aan de Morsweg schuil gaat. Voor zover er van beleid sprak is, maakt die betoncentrale daar zijdelings deel van uit. Momen teel wordt onderzocht of deze een plaats kan krijgen op het Wernink-terrein nabij de Mors weg 4. Een dergelijke verplaat sing is alleen mogelijk wanneer de 44 woningen zijn gesloopt. Zo kunnen met een uitgave van 6,5 miljoen gulden wellicht twee vliegen in één klap worden gesla gen: zowel de bewoners aan de Morsweg als die aan de Zoeter woudseweg worden geholpen. Wanneer het college vanavond in staat is duidelijkheid te schep pen over de verhuizing van de betoncentrale, zou de uitgave van 6,5 miljoen gulden voor de twijfelaars in de raad heel wat makkelijker te verteren zijn. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDrN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7