'Onderwijs meer richten op de markt' Illegaal lozen hoger beboet Paranormaal genezen onbewezen fenomeen LET OP! Kamerleden eens over zure regen EXTRA AANBIEDING! Gewapende overval op Postbank: 7 ton buit MAANDAG 25 MEI 1987 PAGINA 3 Lubbers: werldoze niet thuis laten TILBURG (ANP/GPD) - Premier Lubbers wil bij de werk loosheidsbestrijding de nadruk leggen op marktgericht onderwijs en bijscholing, naast voortgaande loonmatiging en uitvoering van speciale plannen voor ouderen en jonge ren, De premier houdt nog steeds vast aan de doelstelling om het aantal werklozen tot 1990 terug te dringen tot 500.000. Lubbers sprak zaterdagochtend op de algemene ledenvergadering van het CDA-Brabant in Tilburg. Lubbers wil voor de bijscholing gebruik maken van de faciliteiten van het reguliere onderwijs (scho len en apparatuur) en van enkele 'Nieuwe ronde bezuinigingen is onhaalbaar' DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers denkt niet dat het mogelijk is in de komende jaren opnieuw forse bezuinigingsronden af te kondi gen. "Daarmee zouden we in es sentiële voorzieningen snijden en dat praat ik nog niet eens over de taakverzwaring die ons te wachten staat. Denk aan de vergrijzing of de milieuproblematiek", aldus Lub bers in een interview met het dag blad Trouw. Deze uitspraak van Lubbers staat op gespannen voet met de mening van zijn minister van fi nanciën, Ruding, die eerder heeft laten weten dat, wanneer de som bere voorspellingen van het Cen traal Planbureau uitkomen, er weer vele miljarden guldens extra bezuinigd moet worden. Zaterdag herhaalde hij dat het niet uitgeslo ten is dat er forse ingrepen nodig zullen zijn. Volgens Lubbers zal het zo'n vaart niet lopen. Hij neemt de cij fers van het CPB niet helemaal se rieus. "Ik heb de jongste cijfers van het CPB nog niet echt bestudeerd. Toch zeg ik-dat er iets niet klopt. Daarmee zijn vreemde dingen aan de hand. De afgelopen jaren bleek telkens weer dat er aanzienlijke verschillen optraden tussen de voorspellingen van het CPB en de uiteindelijke resultaten. Ik neem aan dat er ook nu weer zoiets aan de hand is", aldus Lubbers. duizenden werkloze leerkrachten. Marktgericht onderwijs en bijscho ling zijn nodig door de snelle tech nologische ontwikkeling en de op komst van Derde-Wereldlanden, aldus de premier. Lubbers wees nog eens op het zijns inziens grote belang van een goede registratie van werklozen. "Er staan veel mensen in kaarten bakken als werkloos te boek, die het eigenlijk niet zijn. Van de 100 geregistreerden, doen er 24 betaald werk, zes in vaste dienst en acht tien free-lance of op afroep. Van de overblijvende 76 zijn er 13 niet be schikbaar omdat ze scholing vol gen of ziek zijn. Van de werklozen die dan nog overblijven moet bo vendien een aantal worden bijge schoold", aldus de premier. Hij pleitte ervoor om meer men sen aan de slag te helpen, bijvoor beeld in de vorm van tijdelijk werk met behoud van uitkering. "Dat vergroot de kans om later weer aan betaald werk te komen. Als we erin berusten dat mensen zonder baan thuis blijven zitten, bouwen we aan de werkloosheid van morgen", stelde Lubbers. Met betrekking tot dé arbeidsmarkt trok hij een paral lel met Zweden. Zeventig procent van de beschikbare gelden voor het arbeidsmarktbeleid worden in Zweden aangewend voor actieve arbeidsbemiddeling en scholing, _tegen slechts 30 procent in de vorm van uitkeringen. In Nederland is die verhouding volgens Lubbers respectievelijk 5 procent tegen 95 procent. "Bij ons is het te veel ver worden tot een verzekering van in komen. Dat is belangrijk, maar te kortschietend en moet dus veran deren". Lubbers kondigde aan deze kwestie in het overleg met de so ciale partners nog nadrukkelijker aan de orde te zullen stellen. Ook loonmatiging, waarop de premier zaterdag opnieuw aandrong, staat dan op de agenda. Smit Kroes kondigt actie aan SCHIPHOL (ANP) - Een video-opname leverde dezi keer het onomstotelijke bewijs: alpinist Bart Vos uit merkteken op de top. In Eemnes heeft solo-beklimming van de 8.201 meter hoge Cho Oyu in het Himalaya-gebergte op de grens van Nepal en Tibet volbracht. De Cho Oyu is na de Mount Everest een van de hoogste bergen ter wereld. Bart Vos (35) bereikte in 1984 als eerste en tot nu toe enige Nederlander de 8.848 meter hoge Mount Everest. Aan zijn prestatie werd destijds getwijfeld, omdat hij geen zichtbaar bewijsmateriaal had, zelfs geen foto. Vos, die gisteren op Schiphol terugkeerde: "Mijn eni- bagage op de top van de Cho Oyu was vijf tot Vos reisde samen met de 28-jarige Annet Boom, die ook een ervaren alpiniste is en zich heeft bekwaamd tot bergsportarts. Het tweetal maakte gebruik van de vergunning van een Oostenrijkse expeditie om de Cho Oyu te mogen beklimmen. Uniek aan de nieuwe pres tatie van Bart Vos is dat hij nu ook de eerste landge noot is die een 'achtduizender' in zijn eentje beklom. Boom bleef een week lang in haar eentje achter op cir ca 6.000 meter. Bart Vos heeft weinig overgehouden aan zijn be klimming drie jaar geleden van de Mount Everest. De kilo foto- en filmmateriaal. Andere bergbeklimmers kosten van zijn expeditie met Annet Boom zouden dat gewicht op die hoogte hebben achter gela ten". De intussen bekendste bergbeklimmer van Neder land wilde nu elke twijfel wegnemen. Zijn video-opna- de Cho Oyu (circa 70.000 gulden) moeten bijvoorbeeld nog grotendeels door henzelf opgebracht worden. "Dat geld moet ik de komende tijd zien terug te verdienen men vanaf de Cho Oyu werden al direct bij aankomst door tientallen lezingen, het schrijven van artikelen e op Schiphol aan journalisten getoond. De opnamen to- de verkoop van mijn foto- en filmmateriaal", zo zei nen een - tot lichte teleurstelling van Vos - brede en Vos. (fotoANPi Universiteiten Twente en Zweden werken samen LUND (GPD/ANP) - Met een be zoek aan de historische universi teit van Lund hebben koningin Beatrix en prins Claus zaterdag hun staatsbezoek aan Zweden af gesloten. In de ochtend vloog het koninklijk paar, ook nu weer ver gezeld door koning Carl Gustav en koningin Silvia, van Stockholm naar Malmo, waarna het per auto richting universiteit van Lund ging. Na een kort bezoek aan de kathe draal van Lund vertrok het ko ninklijk gezelschap naar het Ideon, het eerste wetenschapspark van Zweden. In het Ideon doen zestig ondernemingen met ruim 550 me dewerkers aan high-tech onder zoek en ontwikkeling. Het aan de universiteit in Luna derzoeks- en industriepark IDEON gaat nauwe contacten onderhou den met het Bedrijfstechnologisch Centrum Twente (BTC) in Ensche de. De basis voor de samenwer king tussen de instituten is zater dagmiddag gelegd in telefoonge sprekken van onder meer rector magnificus Van den Kroonenberg van de Twentse universiteit met voorzitter Oredsson van de univer siteit in Lund. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) bracht de telefoonverbinding met En schede vanuit Lund tot stand. De bewindsman maakte hierbij ge bruik van een prototype van een draadloos draagbaar-telefoontoe stel van pocket-formaat, dat in Zweden is ontwikkeld. HILVERSUM (ANP) - In het Kor- versbos in Hilversum is gisteren de nationale week tegen de zure regen afgesloten. Enkele honderden be langstellenden bezochten de circa twintig kraampjes van milieu vriendelijke organisaties en van bedrijven die hun steentje bijdroe gen tegen de luchtvervuiling. Naast de educatieve programma onderdelen voor volwassenen wa ren er ook activiteiten voor kinde ren. De formele afsluiting van de zure regen week was een forumdis cussie tussen de milieuspecialisten uit de Tweede Kamer van de grote partijen en de samenstellers van het vrijdag aan minister Nijpels (milieu) aangeboden rapport 'Zure regen, gisteren, vandaag, morgen'. Naar aanleiding van dit rapport werden voornamelijk partij-poli tieke uitgangspunten belicht door de Kamerleden Oomen (CDA), werd in de discussie naar voren ge bracht, vijftig procent van de be strijding van de bestaande verzu ring kunnen worden betaald. Ge schat werd dat jaarlijks een bedrag Moeizaam van een half tot één miljard gulden in het fonds zou kunnen vloeien. Braams (WD), Verspaget (PvdA) en Eisma (D66). De discussie tussen de milieu experts van de vier grote politieke partijen werd zondag afgesloten in een eensgezinde gedachte van de partijen, dat er een fonds moet ko men waaruit investeringen betaald moeten worden om de zure regen te saneren. Gelijkgezinde opvat ting van de Kamerleden bleek ook uit hun wens, dat alle verzuurders betalen en niet langer alleen de verzuurders die door de overheid gedwongen worden maatregelen te vuiling sterker te beperken, nemen. Industrie, raffinaderijen, automobilisten en veehouderij zouden per kilo uitstoot aan verzu rende elementen moeten worden belast. Dat geldt bij voorbeeld voor zwaveldioxyde, ammonia en kool waterstof. DEN HELDER (GPD) - Bedrijven die zich niet houden aan de afspra ken en regels» over lozingen in ka nalen en rivieren, krijgen zwaarde re boetes. Deze belofte deed minis ter Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat zaterdagmiddag in Den Helder tijdens de gecombineerde ledenvergadering van de vereni ging tot Behoud van de Waddenzee en de stichting Werkgroep Noord- Een afgelopen week onaange kondigde controle bracht aan het licht dat minstens een derde van de bedrijven zich bij het lozen van afvalwater niet houdt aan de af spraken en regels die zijn vastge legd in verordeningen en vergun ningen. De (illegale) bedrijfslozin- gen dragen er in belangrijke mate toe bij dat Noord- en Waddenzee nog steeds vuiler worden, in plaats van schoner. Minister Smit-Kroes overhandig de in Den Helder aan vertegen woordigers van de Stuurgroep Waddenprovincies, de Federatie van Waddenzeegemeenten, en de Waddenadviesraad zeven beheers plannen voor de Waddenzee. De beheersplannen zijn een uitvloei sel van de al in '80 vastgestelde Pla nologische Kernbeslissing (PKB) Waddenzee en de algemene Be- heersvisie Waddenzee. De plannen die Smit-Kroes pre senteerde hebben betrekking op de kustbescherming, buitendijkse gronden, ontgrondingen (zandwin ning), water(kwaliteit/kwantiteit), bestrijding olie-verontreiniging, scheepvaart, en kabels en buislei dingen. In totaal zullen er twaalf Waddenzee-beheersplannen ver schijnen. Kernpunt in alle plannen is dat de Waddenzee zoveel moge lijk onaangetast moet blijven. De minister zegde toe dat ze in november, tijdens de tweede Noordzee-ministersconferentie in Londen, nadrukkelijk een relatie zal leggen tussen de waterkwaliteit van de Noord- en de Waddenzee. Ze stelde in Londen minstens net zoveel resultaat te willen boeken voor het zeemilieu als vorig jaar volgens haar in Rotterdam is be reikt ten behoeve van de Rijn. De vier Kamerleden van CDA, WD, PvdA en D66, waren het er over eens dat een dergelijke maat regel een sterke impuls zou kun nen geven aan vervuilers om se- te onderzoeken de eigen ver- Gezien tegen de achtergrond van de vorige Noordzee-ministerscon ferentie, twee jaar geleden gehou den in Bremen, toen vooral door dwarsliggen van Engeland en Frankrijk nauwelijks vooruitgang werd geboekt, gaf Smit-Kroes za terdag toe dat het in Londen erg moeilijk zsfl worden. Ook al omdat ze het in de Engelse hoofdstad on der andere wil hebben over de ern stige zeevervuiling door de offsho re-activiteiten, met name in het En gelse deel van het continentaal plat. De gezamenlijke vergadering van de Waddenzeevereniging en de Werkgroep Noordzee in Den Hel der, waar via Het Marsdiep Noord en Waddenzee aan elkaar grenzen, vormde het begin van de actie campagne 'Noordzee-Waddenzee'. Deze campagne heeft tot doel druk op de ketel te zetten van de Noord zee-ministersconferentie. Voorzit ster Clarisse Nienhuijs van de Waddenzeevereniging gaf er zater dagmiddag blijk van niet zo veel vertrouwen te hebben in het beleid van minister Smit-Kroes. Als het haar ernst is de Waddenzee opti maal te beschermen, dan dienst ze volgens Nienhuys mee te werken aan de tot stand koming van een speciale Waddenwet, die geogra fisch en qua regelgeving veel ver der moet reiken dan de PKB. Tot nu toe heeft de politiek een wad denwet afgewezen. WD stelt Braks ter discussie DEN HAAG (GPD) - Het WD-ka- merlid Blauw vindt dat minister Braks (landbouw en visserij) moet aftreden als vast komt te staan dat hij wist van de visfraudes. Blauw zei dat zaterdag in een radio-uit zending van de NCRV. Hij wekte daarmee de woede op van CDA- fractievoorzitter De Vries, die vindt dat Blaauw op deze manier de positie van Braks al aantast voordat het rapport van de com missie-visserij. In WD-knng is men ervan over tuigd dat Braks op de hoogte was van de vangstoverschrijdingen en deze oogluikend heeft toegelaten. Als ex-minister Van der Stee (CDA) en ex-staatssecretaris Ploeg (WD) het wisten, moet Braks er ook van op de hoogte zijn geweest, zou luidt de redenering van de libe ralen. Sinds zaterdag hebben de le den de beschikking over een deel van het eindrapport van de com missie, die de visfraude onder zoekt. Het belangrijkste deel, de conclusies, ontbreekt nog. Morgen vergadert de commissie om die conclusies vast te stellen. Zo spoe dig mogelijk daarna zal de Tweede Kamer over het rapport debatte ren. Uit - i dergelijk fonds zou, zo ADVERTENTIE ga morgenochtend naar de markt op het 5 meiplein bij iedere kraam een DEN HAAG (GPD) - Drie mannen hebben in de nacht van zaterdag op zondag bij een overval op de Postbank in Den Haag 700.000 gulden buit gemaakt. De politie is de overvallers, die een bivakmuts droegen, nog niet op het spoor. "Maar ze moeten goed op de hoogte zijn geweest van de indeling van de bank, want ze wisten precies waar ze moesten zijn", aldus een politiewoordvoerder. De drie overvallers kwamen rond half drie het pand, een van de hoofd vestigingen van de Postbank, binnen door een raam open te breken. Daarna belandden ze in een werkplaats. Via de enige veiligheidsdeur vanuit deze ruimte, kwamen ze uiteindelijk in de portiersloge terecht waar drie bewakers die daar zaten onder bedreiging van een geweer, een pistool en een stiletto werden gekneveld. Zij kregen vervolgens plastic vuilniszakken over hun hoofd en werden opgesloten in een toilet, een van de overvallers de wacht bleef houden. De andere twee probeerden met grof geweld de deur te breken, maar dat lukte niet. Vervolgens gingen ze n; gen kamertje waar een gat in de muur werd gemaakt. Een Iers ('Dat moet een kleine man zijn geweest') lukte het i slechts 22 bij 40 centimeter de kluis binnen te komen en daarna de geld kistjes, waarin naar schatting van de Postbank ongeveer 700.000 gulden zat, weg te halen. De overvallers bliezen rond 5 uur de aftocht, nadat ze eerst nog traan gas in het toilet hadden gespoten. De bewakers konden zich daarna zelf bevrijden en alarmeerden de politie..Tijdens de overval zijn buiten het bankgebouw geen alarmen afgegaan. Op de kluisdeur zat wel een alarm, maar omdat een van de overvallers via het kleine gat in de mu is binnengekomen, is dat niet afgegaan. OOSTVAARDERSPLASSEN - In het kader van de Europese vogeldag trokken zaterdag velen erop uit om ii aiai ui vogels te kijken. Vooral de Oostvaardersplassen waren favoriet gezien de grote aantallen aalscholvers aldaar. de kluis Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, tevens voozitter van Het Jaar van het Milieu, de heer Patijn (l) kijkt samen met onder anderen Hedy D'Ancona, Europarlementariër voor de PvdA (r) naar een kolonie aalscholvers. (foto anp> UTRECHT (ANP) - De paranorma le geneeskunde blijft een onduide lijk fenomeen. Ook een onderzoek van de Rijksuniversiteit Utrecht heeft geen bewijzen opgeleverd dat de paranormale geneeskunde invloed op de gezondheid heeft. Tijdens een experiment met pa tiënten met te hoge bloeddruk is echter wel gebleken dat paranor male genezers een gunstig effect bij de patiënten teweeg brengen. De onderzoekers schrijven dat ech ter vooral toe aan de psychologi sche effecten die van zo'n behan deling uitgaan. Dit weekeinde maakten de onderzoekers de resul taten van hun onderzoek bekend. Het onderzoek werd gedurende de eerste zes maanden van het vo rig jaar uitgevoerd door medewer kers van de sociale faculteit. Het was voor de eerste keer dat een we tenschappelijk onderzoek werd ge daan naar de gevolgen van para normale geneeswijzen, in Neder land nog altijd de grootste onder de alternatieve geneeswijzen. Naar schatting worden jaarlijks ander half tot twee miljoen behandelin gen gegeven. De deelnemers aan het experi ment werden geworven via adver tenties in landelijke bladen. Er meldden zich 2000 vrijwilligers, waaruit 120 deelnemers werden ge selecteerd. De onderzoekers waren met name op zoek naar patiënten bij wie geen duidelijke reden be kend was voor de te hoge bloed druk. De 120 deelnemers aan de proef, met een gemiddelde bloed druk van 100 mm diastolisch, wer den onderverdeeld in drie groepen van veertig. De eerste groep werd gedurende 15 weken elke week behandeld door een paranormale genezer zo als dat in de dagelijkse praktijk van genezers gebeurt. De tweede groep werd op afstand behandeld. De patiënt kon de genezer niet zien. De derde groep werd hele maal niet behandeld. Overigens wisten de patiënten uit de twee laatste groepen tijdens het experi ment niet of ze nu wel of niet wer den behandeld. Daling Tijdens de duur van het onder zoek daalde de bloeddruk bij de meeste patiënten aanzienlijk. De bloeddruk bleek ook al bij aanvang van het experiment lager te zijn dan bij de eerste meting die daar aan voorafging. De onderzoekers denken dat dit komt omdat de pa tiënten bij die eerste meting waar schijnlijk meer gespannen waren. Gedurende de behandeling daalde de gemiddelde bloeddruk van alle deelnemers tot 87,5 millimeter. Meteen na het experiment steeg de bloeddruk van de patiënten weer gemiddeld met 4,5 millime ter. Volgens de onderzoekers had aan het eind van de behandeling tweederde van de deelnemende patiënten medisch gezien geen last meer van te hoge bloeddruk. Bij de allerlaatste meting, ruim nadat de behandeling was afgelopen, bleek nog maar éénderde van de patiën ten een medisch aanvaardbare bloeddruk te hebben. Omdat de bloeddruk bij alle drie de groepen is gedaald, vermoeden de onderzoekers dat er een ge meenschappelijke reden moet zijn geweest die tot dat herstel heeft ge leid. Aangenomen wordt dat die re den het deelnemen aan het experi ment is geweest en de hoop daar door te genezen. Die verklaring wordt volgens de onderzoekers on dersteund door de bevinding dat bij de meeste patiënten de kwaal opeens weer verslechterde nadat het experiment was afgelopen. De patiënten die door de gene zers op afstand werden bediend, gingen er het meest op vooruit, hoewel het verschil gering was. Daaruit mag volgens de onderzoe kers de conclusie worden getrok ken dat 'et erop lijkt dat er een ge ringe invloed van paranormale aard is geweest, maar dat die in vloed zo gering is dat men eigenlijk alleen maar van een aanwijzing kan spreken'. Met het onderzoek is dus niet bewezen dat er een para normale invloed op de gezondheid kan worden uitgeoefend, aldus de onderzoekers. Wel kan worden ge concludeerd dat in de praktijk van de paranormale genezers psycho logische invloeden de grootste be tekenis hebben. Klassieke charme Gevoerde blazer in polyester structuurstof. In zwart, marine en écru. Maten 38 t/m 48. M- 99r 10 0 JAAR Geldig t/m 30 mei 1987. DREESMANN altijd iets nieuws onder de zon

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3